den. Wiskunde. Bultenlandsch Overzicht. Waarschuwing. Drinkwater. ADVERTENTIËN. 25-Jarige Echtvereeniging gowforil^Nor. 1883. F. J. BOER. reeht ontzegt om met den eisch voor den dag te ko men, dat onze beide afgevaardigden hunne inzichten omtrent de groote vraag van den dag: //de voorzie ning iu het tekort op de staatsbegrooting" komen blootleggen. En wel lo. omdat wij met zekere minachting over de beide afgevaardigden zouden ge sproken hebben; 2o. omdat zulk eene openbare tespreking alleen zijn nut hebben kan als die gehou- deu wordt met mannen, die het belang des lands, en niet, zooals wij, alleen het belang der party bedoelen. Wij veroorlooveu ons hiertegen op te merken, dat van ten eisch in ous blad geen sprake geweest is. Alleen hebben wij dit denkbeeld in overweging ge geven aan de kiesvereeuigingen, die deze heeren can didaat stelden, omdat het ons voorkomt, dat de be leefdheid van gekozenen tegenover kiezers medebrengt, dat zij zich eeus in het district vertoonen en over belangrijke politieke vragen van hun gevoelen doen blyken. Een eisch te stellen zou van ouze zijde be spottelijk geweest zijn; zelfs zeiden wij zelf, dat een beleefd verzoek van onze zyde geen reden van. bestaan had. Wij wachten nog altijd op hetgeen de kiesver- eenigingen zullen doen, wier aangewezen taak het is. Voorts ontkennen wij, dat wy met minachting ge sproken hebben over de beide afgevaardigden: beide zijn ons geheel onbekend. Wij hebben alleen willen doen uitkomen, welke onevenredigheid er bestaut tusschen de brommende aan'oevelingeu van den Standaard en de overige anti-revolutionaire biljetten vóór de ver kiezing en de resultaten van de werkzaamheid der verkozen leden, gelijk b. v. duidelijk blykt in het geval van den heer de Beaufort en naar wij vreezen, ook te verwachten is met den heer Huber, nadat de Standaard op zoo belachelyke wijze zijne talenten heeft opgehemeld. Ten andere zal de Hollander wel willen aannemen, dat wij het belang des lands het meest behartigd aohten, als het schip van staat gestuurd wordt in de richting van onze beginselen, gelijk wij van de anti-revolutionaire gelooren, dat zy in gemoede het landsbelang meenen voor te staan door de ordinan tiën Gods tot "richtsnoer van het regeeringsbeleid te nemen. Welnu, als wij dus streven naar eenheid onder onze geestverwanten, als wij ouze partij trachten te versterken en propaganda maken voor onze be ginselen, dan doen wy dit in het vaste vertrouwen, dat wy, het belang onzer partij bevorderende, tevens de zaak des vaderlands verdedigen. De benamingen //burger-advocaat" en „jonker" hebben ook den toorn van de Hollander opgewekt. De eerste is afkomstig uit de aanbevelingen van de Hollander's eigen partij; de tweede lug als tegen stelling voor de blind om den 2en afgevaardigde te kenschetsen als vertegenwoordiger eener andere stroo- ining in dezelfde partij. In geen van beide kun nen wij met den besten wil iets bcleedigeuds zien. Overigens zou eenige bitterheid verklaarbaar zijn geweest, daar wij overtuigd zijn, dat de meerderheid in het district liberaal is en het toch voortdurend verte genwoordigd wordt, door twee auti-revolutiouaire, bij de gratie der Katholieken verkozen,afgevaardigden. Io een brief uit Leeuwarden aan de Amsterdammer, leest men o. a. het volgende: Nu ik toch over be noemingen bezig ben, wil ik nog een paar woorden over de verkiezing van mr. U. H. Huber tot lid van de Tweede Kamer voor Gouda zeggen. Wat kan die Standaard toeb zyn luidjes aan den man brengen) Keuohenius heette laatst in de vacciuequaestie knapper dan alle medicinae-doctoren in Nederland; en Mr. Hu ber werd aan de Goudsche kiezers als een populair candidaat, een volksman bij uitnemendheid, voorge steld Ik denk, dat de heer Huber zplf de aan- pryzing erg vermakelijk gevonden, en, bij gebrek aan een tweede augur, zich zeiven in zijn spiegel toege lachen zal hebben. Want mr. Huber moge vele voor treffelijke eigenschappen bezitten, maar heusch, popu lair is hy hier nog niet! Volgens de Standaard zijn de anti-revolutionaire beginselen den heer Huber thans als uit de ziel gesneden. Maar dan is het toch heel opmerkelijk, lat dezelfde man zijn dochtertje op de goddelooze jpenbare school laat gaan, terwyl er te Leeuwarden eene christeiyk-nationale school bestaat. Misschien is dit echter nog een overblijfsel van den conserva tieven zuurdeesem, dat ook wel zal verdwijnen onder den louterenden invloed, dien hij door den omgang met zijne anti-revolutionaire medebroederen in de Kamer zal ondergaan. zyn werk te maken om de onzedelijkheid van jonge lieden beneden den ouderdom vau 21 jaar, van de vrouwelijke kunne, te bevorderen en behulpzaam te zijn, en veroordeelde hem tot ]/s jaar ®®N. gevange nisstraf 25 boete, subs, een dag cell, gevangenis straf, en de kosten, met ontzeggiug van alle voogdij of curatorschap over eigen kinderen en vreemden ge durende den tijd van 5 jaar. Dc vorige week, bij d« behandeling dezer zaak met gesloten deureu, had het O. M het dubbele gerequi- reerd der nu door de rechtbank opgelegde gevange nisstraf. Den lsten December a. s. treedt het kon. besluit van den 2Isten Augustus jl., no. 19, iu werking, waarbij, door tusschenkomst der posterijen, in het binnenlandsch verkeer de gelegenheid geopend wordt van pakketten roet aangegeven waarde, een bedrag van 150 niet te boven gaande, die waarde van de geadresseerden te doen invorderen. Deze pakketten worden „verreken-pakketten" ge noemd. Het bedrag moet door den afzender op het adres en op de adreskaart no. 3S (nieuw model) in cijfer en letterschrift worden vermeld. Port en recht worden, door het opplakken van frankeerzegels op de adreskaarten, verantwoord. Het verreken ings bed rag wordt dadelyk na de in vordering, door middel vau een postwissel, recht streeks aan den afzender overgemnakt. Wij herinneren hierbij, dat volgens bovengenoemd kon. besluit, behalve het port en het recht, inge volge artt. 2 en 3 der wet van 21 Juli 1881 Stbl no. 701), voor pakketten met aangegeven waarde verschuldigd, voor de overmaking vau het ingevor derd bedrag, het voor postwissels te betalen recht van 5 9ent voor elke som van 12.50 of gedeelten van ƒ12.50 aan den afzender wordt in rekening gebracht. Het gerechtshof te Arnhem beeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den heer Roland Holst Jr., en den heer Holst ontslagen van alle rechtsvervolging wegens de eeds weigering als getuige in een strafzaak voor het hof te Arasterdam, omdat hij als niet be- hoorende tot eenig kerkgenootschap met het afleggen der door hem aangeboden belofte kau volstaan en daartoe had behooreu te worden toegelaten en dat alzoo zijne weigering om den eed te doen, niet is een strafbaar feit. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Palaraed«s Gouda (wit). Vereenig. Den Haag (zwart). 8ste zet E 5 C 6. 9de zet E 4 E 5. Palamedes Gouda (wit). Nil sine labore Alkm. (zw.) 5de zet F 8 E 7. 6de zet D 2 D 4. De arrond.-rechtbank te Rotterdam verklaarde Dinsdag J. v. T. logementhouder, wonende alhier, schnldig aan feitelijk vergrijp tegen de zeden door In de maand Maart van dit jaar kwam te Purme- rend eene Spaansche f^onw. Zij wendde zich tot en kelen der ingezetenen om raad en voorlichting. De lezing van dr. Hoilman's werk over Noordholl. kaas bereiding (Fransche vertaling) had het verlangen bij haar gewekt, om zich door eigen aanschouwing te overtuigen van die bereidingswijze. Daar haar echtgenoot, als landbouwer, niet van zyne zaken kon gemist worden, reisde de moedige vrouw alleen naar Purmerend en de Beemster. Na zich aldaar op de hoogte te hebben gesteld van het geen zy wilde, trok zy, naar Gouda en maakte zich daar eveneens vertrouwd met de bereidingswijze der Zuidh. of Goudsche kaas. Van daar reisde zy naar Frankrijk en vervolgens naar Zwitserland, altijd met het eenige doel roor oogen, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van alles wat iu die verschillende landeu op het gebied der zuivel bereiding wordt gedaan. Geen moeite was haar te groot, geen vermoeienis te zwaar. Zoo keerde zy db een zwerftocht van ongeveer vier maanden tot de hoeve in Spanje terug, ryk iu ervaring en bet hart vol dankbaarheid voor de hulp, die ze overal op haar weg gevonden had. Van die erkentelijkheid vloeien die brieven over, die in 't begin dezer week hier van hare hand werden ontvangen. Zij zijn gesteld iu de Fransche taal, onberispelijk van stijl. «Het vaatje Spaansche wijn," zoo schrijft ze, //dat ik den vrienden in Punfierend en Beemster wensoh aan te bieden, als een klein bewys mijner groote dankbaarheid, ligt gereed, wachtende op scheepsgele genheid.'' En dat het haar ernst is met de verbe tering harer eigen wijze van kaasbereiding, bewijst het feit, dat een ervaren kaasmaker eerlang uit Ne derland naar de Spaansche boerderij vertrekt, om als kaasmaker werkzaam te zijn. //Hij cal zijn als een onzer kinderen," schrijft ze. PurmCt.) Aan de Midd. Ct. wordt uit 's-Gravenhnge ge schreven dat de oude oneensgezindheid onder de libe rale kamerleden nog altyd voortduurt. De schrijver voorspelt, dat de verdeeldheid onder de liberalen vooral sterk zal uitkomen bij de behandeling van bet voorstel der heeren Van Delden c. s. In de afdee- lingen heeft dit voorstel by de liberalen zelfs talrijke bestrijders gevonden, ofschoon het beginsel van inkom sten-belasting op zich zelf hunne instemming heeft. De critiek, die hun voorstel van de zyde hunner geestverwanten gevonden heeft, zal waarsohynlyk de heeren Van Delden o. s. bewegen, het belangrijk te wijzigen, dooh het is zeer de traag, of zij het daar mede zuilen kunnen redden. Men neemt hun het zeer kwalijk, dat zij bun voorstel hebben ingediend, zonder hunne party te raadplegen. Het tijdstip der behandeling van de financieele ontwerpeu is, volgens deze corr., nog geheel onzeker. Dat zij nog vóór de wet op de middelen zouden kunnen behandeld worden, worcit meerouwaarscbijolijk. stat en-Generaal. Tweede Kamer, zittiugen van 13 en 14 November. De geloofsbrieveu vau den heer Huber werden Dinsdag goedgekeurd en tot toelating van dien heer werd besloten. De beraadslaging werd gevoerd over het wets-ont-. werp tot aanvulling van de begrootiug van Marine voor 1883 met de kosten voor 'b Rijks werf te Amsterdam. Do heer Viruly bestreed dat wetsontwerp. Voor opstellende, dat betgeen by eu na den brand te Amster dam is gebeurd niet strekt om het politiek vertrouwen in 's Ministers beleid te versterken, iets waarop hij in bizonderheden bij de begrooting van Marine zou terugkomen, bepaalde spr. zich thans in hoofdzaak tot het betoog, dat deze voordracht niet kon worden aangenomen, omdat zij praejudicieert het gewichtig beginsel van den aanbouw onzer oorlogsvloot. Rijks werven of particuliere werven? Dat is de vraag. Deze is uog niet uitgemaakt. Maar vast staat 't dat de particuliere industrie volkomen by machte is aan alle eischen vau de marine te voldoen. Daarom mag men dit vraagstuk niet praejudicieeren, te minder omdat het hier tevens een besparing kau gelden van 20 pCt., waarvan de parti culiere industrie goedkooper werkt. De heer Wichers meende dat men de groote questie der Rykswerven bier onbesproken kan lalen, omdat zij niet rijp is en niet aan de orde. En om nu desniet temin, ten nadeele van 2000 werklieden plotseling den bestnandeu toestand op te heffen, dat gaat niet aan. Daartoe wilde Spr. niet medewerken, al is hij nog zoo geneigd om later tot eventueele bezuinigin gen mee te werkeu. De heer Rutgers klaagde over de slordige wyze waarop is te werk gegaan met het beschadigde mate rieel, in strijd met 's lands fit ancieel belang en ver klaarde dan ook dezen Minister geen nieuw crediet toe te vertrouweu. De Minister van Marine, dit laatste punt beant woordend, verklanrde dat tot de zoo spoedig moge lijke opruiming van de werf moest worden overgegaan en dat de Min. zich verplicht acht het materieel zon spoedig mogelijk weer in orde le brengen. Inmid dels is de beginsel-quaestie van de Rykswerven onder zocht, maar alvorens het vraagstuk ryp is, kan men niet incidenteel tot de opheffing van de werf beslni- ten. De Minister zal daartoe niet overgaan. Hy wil eohter gaarne, waar 't mogelijk is bezuinigen en ten bewijze daarvan vermindert hij de op de nieuwe be grooting aangevraagde gcldeu voor het op stapel zet ten van een zevende stoomsohip. De beer van Wassenaar Catwyck sprak een ernstig woord over de plichten der ministerieele verantwoor delijkheid, die niet genoeg betracht worden iu den laatsten tyd blijkens herhaalde onregelmatigheden. De Minister deed nog in bizonderheden uitkomen, datalle mogelijke voorzorgsmaatregelen waren genomen, maar dat men de ramp niet heeft kunnen afwenden. Het wetsontwerp werd ten slotte aangeuomen, met 42 tegen 12 stemmen. De beraadslaging over de Indische begrooting voor 1884 is daarna aangevangen. De heer Wiutgens hield een uitvoerige rede ter kenschetsing vah den toestand, in oyfers uitgedrukt, waarin Nederland en Indië zijn geraakt door het verlaten van het koloniaal stelselv. d. Bosoh, waardoor Nederland geen bezittingen meer heeft, maar de bezittingen Nederland hebben. Terwyl Ne derland in 1848 56, in 1867 84, in 1882 146 mil- lioen voor Indië kon uitgeven, is de finantieele kracht langzamerhand uitgeput, zoodat wy thans staan (voor zoover het te beoordeeleu is) voor een ongedekt tekort van 64 millioen. Dat alles door gemis aan gouvernementeele kracht, aan verstandig inzicht, door opoffering van het algemeen belang aan het partiou- lier belang zoo hier als in Indië. Dat is de toestand. De oorzaken? Opheffing van alle deugdelijke controle door de comptabiliteitswet; de roekelooze Afjeh-oorlog; de overweldiging van het Staatsbelang door bijzondere belangen. In de zitting van gisteren is iugekomen een ont- eigeningsontwerp Merwede-Kanaal (gedeelte Oude Vecht by Nigteveoht tot de sluis tot scheiding van de Veoht en Vaartsohen Ryn, bewesten Utreoht). Het debat over de Indische Begrooting werd voort gezet. De heer Van Gennep erkende dat deze begrooting geeo hoogen dunk geeft van financieel beleid. Hy meende dat men, met terzijdestelling van reorimatiën, moet trachten de middelen op te sporen, om de tekorten te dekken. Hy staat voor wijziging der O comptabiliteitswet in den zin van beperking der Kamer bemoeiing tot de controle op de Regeerings* beginselen en verkrijging van decentralisatie. Ver volgens betoogt hij, dat de minister integendeel de centralisatie wil uitbreiden door exploitatie der haven vaa Batavia en de exploitatie der Djatibosscheu, welke laatste exploitatie spreker sterk bestrijdt, als onvoordeelig en schadelijk iu de bestaande omstandig heden. Ook beatrydt hij uitbreiding der koffiecultuur van Sumatra. In zijn perorutie houdt spreker vol, dat de toekomst behoort aau de liberale koloniale politiek: al die fouten rati thans zijn het gevolg van overblijfselen, die nog van het oude stelsel be staan. Spreker kau niemand steunen, die het bestaande overgangstijdperk bestendigen wij. De heer Van der Hoeven deelde iu hoofdzaak dit gevoelengeen politieke partij beeft schuld aan de Atjeb-oorlog, het weelderig bestuur en de daling der koffieprijzen. De vraag is enkel, hoe het tekort te dekken? Van de Gouv.-Generaal is niets te wach ten en van den minister evenmin. Vooral dieus voornemen om de gouverneinents-koffiecnltuur uit te breiden: bestrijdt spreker, evenzoo als de uitzen ding van een ambtenaar naar Brazilië, die althans den minister een brnziliaansche ridderorde verzekerde. Al de plannen des ministers schijnen onvoldoende, eu spreker zal tegeu de Begrooting stemmen. De aangelegenheden in Tonking zyn, sedert wy het laatst er over spraken, dezelfde gebleven, zoodat wy beden onze aandacht meer kuunen bepalen tot *bet belangrijke werk dat de Fransche kamer Zaterdag heeft ten einde gebracht. Met 440 tegen 66 stemmen toch werd een belangrijk ontwerp, de gemeentewet, door haar aangenomen. Het.wetsout werp beeft voor Parijs eene reeks afzonderlijke bepalingen, waarbij de oude indeeling in arrondissementen behouden blijft; dit strekt om te verhinderen dat de gecentraliseerde macht van de radicale stad gevaarlijk kon worden voor de veiligheid der regeering. De stad Parijs heeft steeds door hare afgevaardigden eene centrale mairie doen vragen. In Juni bracht de beer Si- gismond Laoroix het ameudement reeds ter tafel, een geheel wetsontwerp van 21 artikelen, dat voor de additioneels bepalingen betreffende Parijs iu de plaats zoude komen. De heer Lacroix wil voor Parijs autonomie, zooal niet in den ruimaten zin dan toch zoo, dat al wat de Administratie der stad betrof, aan regeeringsoontrdle zoude onttrokken zyn, dat een inaire niet door de regeeritig zal kunnen worden afgezet en geen besluit vernietigd wordeu. Het outwerp vraagt verder 100 raadsleden, voor 3 jaren te kiezen, af zetbaar door de meerderheid der kiezers eu bezoldigd. De zittingen zouden openbaar zijn; de uitvoerende macht zoude bestaan uit een raaire en aoht wet houders, verantwoordelijk en evenals een minister ieder eene afdeeling beheerend; de prefectuur van politie zoude worden afgeschaft. Des ministers ontwerp is tneer conservatief: het stelt vier districten voor, en raadsleden zouden er 1 op de 25.000 gekozen wordeu. De heer Paul Bert had op de gemeentewet een amendement ingediend, strekkende om aan de gemeen ten bet recht toe te kennen de onroerende gemeente-goe deren, tot heden voor deu eeredienit bestemd, daaraan te onttrekken. De ministerraad op het concordaat lettend, maar in beginsel niet tegen de bepaling, be sloot zich met eene eventueele transactie te vereenigen. Een tegen-amendement werd door de commissie voor gesteld, waardoor aan de gemeenten het recht werd toegekend de eigendommeu aan den eeradienst te ont trekken, maar met inachtneming van bestaande wetten. Dit beteekende dat de 32 bisschoppelijke paleizen en de 6 groote seminaria, door het concordaat gevorderd, behouden blyven, en alleen het ontruimen der 43 kleine seminaria facultatief gesteld wordt. Mgr. Frep- pel oppoueerde. De heer Paul Bert vereenigde zich met de transactie: zijn vroeger amendement, door Clémenceau overgenomen, werd verworpen. En de transactie-tekst, door de regeering en Pail Bert ge steand, werd roet 400 tegen 86 stemmen aangenomen. Als voorstander der centrale mairie trad de heer Ana- tole de la Forge op, die naar hy zeide niet een voorrecht voor Parys, maar de toepassing van een gemeen reoht vroeg, dooh ook met de ondersteuning van den beer Floquet kon hy geen succes behalen. Thans is de gemeentewet afgedaan en daarmede eene belangrijke hervorming tot stand gekomen. Lord Granville heeft, naar men zegt, de kabinetten doen polsen, om te vernemen op welke wijze, in ge val van een oorlog tussohen Frankrijk en China, de veiligheid der in China wonende Europeanen bet best door gemeenschappelijk te nemen maatregelen verzekerd zou kunnen worden. Voor elk nadeel, aan Europeanen aldaar ten gevolge van den oorlog te be rokkenen, zou Frankrijk verantwoordelijk' gesteld worden, en in de toongevende kringen van Londen is men van gevoelen, dat een eventueele blokkade der Chineesohe havens door alle mogelijke middelen moet worden tegengegaan. De Germania, Duitschlands katholiek hoofdorgaan, bevat over de Lutherfeesten een groot artikel, dat met deze woorden eindigt: //Vrede of oorlog, ziedaar de vraag, welke, nu die onstuimige dagen voorby zijn, door het geweten der Dnitsche Protestanten beantwoord moet worden. Wat ous betreft, wij willen den vrede, maar de oorlog mAakt ons niet bang." De République /ranqaite zegt: „Ja, Dnitschloud heeft alle recht om feest te vieren op deu verjaar dag der geboorte van misschien het grootste der kin deren van het Germaansche ras. Maar mannen als Lutber bebooren niet uitsluitend tot één volk, zij behooren aan het geheele raenschdom. Onder de menscheukindereu neemt Martin Luther een eereplaats in, omdat by op de geschiedenis iu baar geheel een zoo wonderbaarlijken invloed heeltgeoefeud. Hij heeft de oude wereld der theocratie overwonnenmillioenen gemoederen, door zyne stoutmoedigheid vrij gewordeD, heeft bij opgewekt en voorgelicht; hij trekt op aan het hoofd dergenen die het licht der algemcene be schaving voor ons uitdragen. „Naar men z»gt is de Duitsche regeering voor nemens op rijkskosten de kerk van het kasteel van Wittenberg te doen herbouwen, uit ifelke kerk Lutber eens te voorsthijn is getreden, om de bul van Paus Leo X in het vuur te werpen. Behalve als weer- galooze godsdiensthervormer verwierf hij ook onver- gankelijken roem, èu als de ware vader der nieuwere Duitsche taal welke hij in zyne bijbelvertaling heeft gekneed, èo als de voorlooper der Duitsche eenheid." In Servië is de oproerbeweging onderdrukt. De Kouing zelf heeft aau eenige officieren de bevestiging gegeven van het bericht, dat de aanval der muite lingen op Saitschar mislukt is, en dat die nederlaag, buu door de artillerie toegebracht, ontmoediging ten gevolge heeft gehad. De volksvertegenwoordiger Dudic, aanvoerder van de opstandelingen, heeft, onder voorwaarde van amnestie, zijn onderwerping aange boden, doch hem werd geantwoord dat bij zich op genade en ongenade moest overgeven. Ook de voor zitters der radicale subcomités in de provinciëu zijn iu hechtenis genomen. De beeren Joan Ristics, Micojkovics en Szatsilegiris, hoofden der liberale partij, hebben audiëntie bij den Koning gehad en hem de verzekering vau hunne gehechtheid en trouw gegeven. In verschillende Italiaanscbe steden zijn volksver gaderingen gehouden, om op uitbreiding van het stemrecht bij de verkiezingen aan te dringen. Overal hebben daarbij orde en rust geheerscht. Verschil lende bladen beweren, dat Cairoli, Crispi, Zanardelli, Niootera en Baccariui overeen zyn gekomen, om ge meenschappelijk oppositie tegen" het Kabinet te voeren. In de Vereenigde Staten zijn de resultaten der verkiezingen in menig opzicht verrasseud geweest. In den staat New-York zyn de candidaten der de mocratische party, op éen na, allen gekozen; doch de meerderheid, die in bet vorige jaar eene zeer aan- zienlijke was, is thans zeer klein geweest. De niet gekozen candidaat was juist die voor de belangryke betrekking van staatssecretaris, de heer Maynard; het mislukken zijner candidatuar wordt toegeschreven aan zijne inzichten in de drankwetten. Tegen ver wachting zegevierden de republikeinen in Pennsylvanië, Massacbussetts, Minnesota en Nebraska roet eene meerderheid die van 10,000 tot 20,000 afwisselde. In Virginia, New-Jersey, Maryland en Missisippi behielden de democrateu de overhand. In Connec ticut eindelijk behoort de meerderheid der gekozenen tot de republikeinen. Voor zoover de hier genoemde resultaten licht verspreiden over de toekomst, kan men veilig aannemen, dat de strijd by de verkiezing voor een president in het volgende jaar door de beide partijen met ongeveer gelijke krachten zal worden gevoerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Brengen ter algemeene kennis, Dat ingevolge de bepalingen der Concessie voor de IJaelwaterleiding, het vewtrekken van scheikundig gezuiverd water uit de tonnen, op verschillende pun ten in de Geraeeute aan deu waterkant geplaatst, moet worden gestaakt, zoodra die Waterleiding voltooid zal zyn en in werking gebracht. Dat overeenkomstig het by Raadsbesluit van 16 October jl. aan de Goudsche-Waterleiding-Maat schappij verleende uitstel, de werken tot den aanleg der Waterleiding beboorende op den ln December e. k. voltooid moeten zijn. Dat de Waterleiding op den 8n December e. k. in werkiüg zal worden gebracht en zoo spoedig mo gelijk daarna de bovenbedoelde TONNEN voor ge zuiverd drinkwater BUITEN GEBRUIK ZULLEN WORDEN GESTELD. Gonda, den 15 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. GOUda, 15 November 1883. Granen zonder merkelijke veraudering. Puike Zeeuwache tarwe moet met 9,50 a 9,80 betaald worden. Mindere en polder 8,80 a 9,40. Afwy- kende komt weinig veor. Rogge in drooge en blanke soort 6,50 a 7minder na kwaliteit. Gerst in beide soorten 5,25 a 6,25. Chevalier 6,50 a 7,50. Haw 3,80 a 4,40. Maïs 5,80 a 6,20. Erwten en boonen zonder handel. Hennepzaad inlandsch 9,50 a 10—, De veemarkt met goede aanvoer, de handel in beste soorten vlug, mindere soorten traag, vette varkens 23 a 26 ct., varkens voor Londen 21 a 22 ct. per half Kit., magere varkens en biggen met groote aanvoer handel traag, biggen 0.80 a 1.20 per week, vette schapen vlug, rangere traag te verkoopen. Kans. Aangeroerd 96 partijen, eerste kwaliteit ƒ31.a ƒ33.tweede kwaliteit ƒ27.a 30. Noordhollandsche 31.a 34. Goeboter 1.60 a 1.70. Weibuter 1.35 a 1.45. Geboorte- eu Sterftestatistiek der gemeente GOUDA. October 1883. Geboren.- 37 Jongens en 37 Meisjes, totaal 74. Overleden beneden l jaar 12 M. 10 V., totaal 22 van 1 j 5 u Sn 2 y 5 ii 514 1 1 h if 2 ii 1420 - ii - h ii - h 2050 n 1 ff 1 ff 2 50-65 1 1 2 ii 6580 H l 3 n 4 boven 80 - 1 l 19 M. 19 V., totaal 38. Levenloos aangegeven 4 M. 1 V., totaal 5. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 10 Nov. ('athariua, ouders C. Vos en C. Radix. 12 Johannes Wilhelmus, ouders J. J. van Leeuwen en J. C. W. Bustin. 13 Elizabeth, ouders P. Broer en W. J. van Putten 14 Wilhelmina Catbarina, ouders J. J. Sas en J. C. Koemans Jan, ouders W. van Vliet en C. J. van der Pool* OVERLEDEN; 12 Nov. K. Kakker, 78 j. 13 J. T. M. Olifiers, 4 m. GEHUWD: 14 Nov. R. van Ham en H. van der Staal. VAN MULDER EN C. VAN DER TOORN. Hanne dankbare Kinderen en Be- huwdkind Waddinxveen, 18 Nov. 1883. De TWEEDE BIJEENKOMST ter Verifi catie van Schulden in bet faillissement van J. N. KONINGS, timmerman alhier, zal gehouden worden te Rotterdam in het Gebouw der Rechtbank den 28!te" November |y k., des namiddags ten l1/, ore. De Curator, Mr. A. G. WOLF. EMBER komen eenige uren voor het onderwijs in die vakken beschikbaar. Oosthaven B. 73a. TE KOOP een antieke staande KLOK Mahonijhouten kast met buitengewoon fraai Mecaniek, alles in uitmuntenden staat en jnist gaande. Te zien en te bevragen bij den Heer J. v. d. HEIJDEN, Horlogemaker Gouwe, te Gouda

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2