iVE BINNENLAND. Zondag 18 November. N 3002. 1883. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ELS els BRT, ’arils- E, en [IN. HBER, idelijkü! HAN. C*, F. K. EKTE, CF, ig kte a is eerst ?zing. LLAND.” iNDAG 18 ids ten 7’/g Markt. HUWEN. BESTANDS. GOUDSCHE COURANT ORKES1 annexatie v ul Dr. Lowet l lang zoe- larwater gelijke mid- ordert bin- >llen Baard :t uitvallen dien een Bestuur, GEELEN. verkrijgen sl van WINKEL- ir B. aan de a. 50 Cent. 75 Lokaal gen ezen et h ode. men euccee. 50— n uitvinder e de Keyser verzonden bedrag in oor gefran- De groote opruiming op de tentoonstellings-terreinen vordert by den dag, en sommige uien, vooral de Nederlandiohe afdeeling, krijgen een verlaten aansien Het is er wéér als vóór de opening, met dat ondersoheid, dat wat er toen nieuw, glanzig en met zorg versierd werd ingébracht, nu aan flarden hangt, vsrsohoten van kleur en achteloos neergegooid. Het voorstel van wet van den heer Van Delden o. e. tot buitengewone versterking van 's Rijks mid delen werd in de afdeelingen eerst beoordeeld in ver band met het recht van initiatief. Al worden de Regeeriugsroorstelleu in hóbfdzaak onaannemelijk ge acht, kou men niet verwachten dat, de regeering hun voorstel zon overnemen indien de Kamer er zich mede vereenigde. In hun voorstel zag men dan ook een poging om óf over de Regeering overwicht uit te oefenen, óf zich de leiding der zaken te doen opdragen. Van deze zijde werd tevens geconstateerd, dat het voorstel niet afkomstig is van de staatkun dige party, tot welke de voorstellers behooren, en dat zij hnn geestverwanten niet over de indiening dezer voordracht hadden geraadpleegd. Veel andere leden verdedigden krachtig de indie ning van dit voorstel, als een gerechtvaardigds uit oefening van het recht van initiatief in de tegen woordige omstandigheden. De meeste leden achtten het voorgestelde ontoereikend tot dekking van het tekort. Zij verkeerden in het onzekere omtrent de opbrengst der inkomstenbelasting. Een groot deel der leden had onoverkomelijke bezwaren tegen een vermogens- of inkomsten-belasting, als by uitstek anti-nationaal. De noodzakelijkheid tot openbaar making der fortuinen, het belemmeren van besparin gen en kapitaalvorming, de oubestaanbaarheid der belasting naast gemeentelijke hoofdelyks omslagen golden als zooveel bezwaren. Andere tegenstanders achtten de belasting onge schikt als tydeljjken maatregel. De belasting zou voor eerlyke lieden zeer vexatoir zyn. Men noemde baar een verzameling van vrjj willige bijdragen, een belasting op eerlijkheid en loyameit. Ook de ver houding der inkomstenbelasting tot bestaande belas tingen achtte men by het voorstel zeer gebrekkig geregeld. Naar veler meening behoort de vrijstel ling der inkomsten uit gepatenteerde bedryven uit het voorstel te vervallen; ook de onderwerping van de inkomsten uit het grondbezit aan inkomstenbe lasting vond by een aantal leden een onoverkome lijk beswaar. GOUDA, 17 November 1883. De geheele week heeft de Usel-stoomtram reeds proefritten gedaan op de lijn Gouda— Haastrecht, zoodot de weg nu goed in staat zou zijn om den dienst te openen. Jammer dat zy die proefritten nog niet kan doen op de lyn HaastrechtOudewater. De maatschappij wordt door 66a der eigenaars te Hekendorp gedwarsboomd, daar de takken van een notenboom over de baan hangen en niet mogen weg genomen worden vóór de maatschappy een flinke som voor schadeloosstelling betaalt. Volgens de reeds ge maakte dienstregeling zullen er dagelyks acht treinen loopen. Donderdagavond trad te Haastrecht de heer J. A. Tours, van Amsterdam, als spreker op in het Nnt. Vóór do pauze droeg hij zijne novelle voor: «Een schets uit het volksleven*, na de pauze een paar luimige gedichten. Bij het wapen der infanterie zullen in het begin der volgende maand 37 luitenants het kruis voor 15- jsrige offioiersdienst ontvangen. Reeds bezaten 96 luitenants dat kruis, en op 81 Dec. a. g. zullen er nog weer 23 andere bijkomen, die langer dan 15 jaar officier zijn, en door de omstandigheden het nog niet verder dan tot 1ste luitenant hebben gebracht. Met het oog op de stemming, die er in de Tweede Kamer schijnt te heersoben omtrent de voorgedragen belastingontwerpen, wordt en eene petitie voorbereid, ten einde door een groot aantal dergenen die in eene inkomstenbelasting voor een niet onbelangrijk bedrag zouden worden aangeslagen, op aauneming van het voorstel Van Delden e. s. te doen aandringen. Het initiatief daartoe is genomen, door de heeren J. T. Buys, G. Wilhelmy Damsté, F. L. C. Driessen, R. Van Boneval Faure, H. B. Greven, H. Van der Hoeven, P. A. Van der Litb, H. A. Neeb, H. L. A. Obreen, F. Was en Fockema Andreae, allen te Leiden. De beer Rutgers-zal misschien tegen de begroeting stemmen wegens de onvoldoende voorziening in het tekort wegens de handhaving van den Goureneur- Generaal. Hij verdedigde echter krachtig het volhou den der politiek in Atjeh, zijnde dit na annexatie onrermydelyk. De heer ran Houten betoogde dat om de tot hier toe verkregen liberale hervormingen in Indië niet in gevaar te brengen, deze conservatieve Minister niet mag gehandhaafd worden, omdat het koffiemonopolie waarvan zijne richting de uitdrukking is, belet de ontwikkeling van het productief vermogen. Streng keurde hij ook den loop der Billitonzaak af. In de zitting van gisteren stelde bij het voort gezet debat over de Indische Begroeting de heer Keuchenius deze motie voor «De Kamer, lettende op de mededeeling van den minister van Koloniën, dat de Regeering zich ver- eenigt met de gevoelens der Kamer omtrent het Billiton-oontraot; gehoord de nadere inlichtingen van de ministers van Koloniën en van Binnenlandsche Zaken; van oordeel dat tot verzekering van ’a lande recht en belang behoefte bestaat, de regelen omtrent de ontginning van delfstoffen in en boren den grond in Nederlandsch-Indië vast te stellen bij de wet, gaat over tot de orde van den dag.* De beer Cremers stelde deze motie voor: «De Kamer, ran oordeel dat ’s lands belang vor dert dat geen nieuwe overeenkomst met de Billiton- Maatsohappy gesloten worde dan onder nadere goed keuring der wetgevende macht, gaat over tot de orde van den dag.* De heer Heemskerk vroeg voor de overweging der motiën door de Regeering tijd van beraad. De discussie is verdaagd tot Maandag. Inmiddels is het Indisch Begrootings-debat voortgezet. De heer Lohman verklaarde, dat afstemming der begroeting geen vertrouwen verried in den minister, dien hy aan het werk wilde laten, maar bedoelde dwang op het Indisch bestuur tot bezuiniging. Overigens protesteerde hy tegen elke opvatting alaof door een Kamervotum de kwade trouw des Gouver- neur-Generaals in de Billiton-zaak was aangenomen. De advocaat-generaal aan het gerechtshof te Arn hem eisebte Donderdag tegen do vrouw nit Derenter, die haar dronken man met petroleum besmeerde en daarna in brand stak, 20 jaar tuchthuisstraf.* Staten-Generaal. Twunz Kimib. Zittingen van Donderdag 15 en Vrijdag 16 November. Is bericht ingekomen van de intrekking van het wetsontwerp betrekkelijk de verandering van het rechts gebied van Haarlem eu Alkmaar. De beraadslagingen over de Indische Begrooting werden voortgezet. Do heer Keuchenius hoopte, dat de staatkundige verwarring en ellende, die thans heerschen, ons zullen doen terugkeeren van den dwaalweg waarop roekelooze hervormingen ons vroeger hebben gebracht. Ten eerste door terug te komen op de wettelyke vast stelling van de Indische Begroeting, die niets als teleurstelling en misrekening heeft gebaard, een wassen neus is geweest. Dat evenmin als het stelsel van voorschotten aan Indië, terwijl wjj ons uitputten. In Indië zelf moet de begrooting worden vastge steld, om in ’t belang van Nederland en Indië een zuinig een goed beheer te vsrkrygen. Nederland sou dan die begrooting hier moeten bekrachtigenmaar ouder toezicht en leiding van een soort van Indische Raad van State. Met het denk beeld van den Minister tot staatsexploitatie van de Djatie-houtbossoben gaat spr. mee, omdat de parti culiere exploitatie geen finantieele voordeelen Oplevert, evenmin als de uitgifte op erfpacht van woeste gron den in 1874 ingevoerd. Daarentegen wil hy niet dat men beproeve op Sumatra het cultuurstelsel in te voeren of te bevestigen. Maar op grond van de tegenover de indische bevolking verschuldigde ver plichtingen acht hij voor de toekomst ook de koffie cultuur onhoudbaar. Verplichte levering naast vrjje beschikking kan niet. Van bet invoerrecht op Chi- neesche thee heeft spr. niet zeer groote verwachting, evenmin als van de in Nederland te vestigen hout markt. Omtrent Atjeh wensohte hij de publiek making van de jongste door den Min. overgelegde stukken be- trekkelijk het bestuur rap den heer Prnys v. d. Hoeven, wien hij alle hulde bracht. De spreker kwam daarna tot de Billitonzaak. Dat de G. G. verantwoordelijk zou zyn jegens de Kamer wordt niet beweerd, maar hy is verantwoordelyk jegens den Koning sn jegens den aan de Kamer op zyn beurt verantwoordelijken Minister. Intusschen dezerzijds wordt niet aar 1 van don Gouv.-Generaal maar op een regeling de zaak, zoodanig, dat niet nadeel, in plaats Ddo. 6 dezer beantwoordde de Minister van Wa terstaat, H. en N. het verzoek van Prov. Staten van Zuid-Holland om een subsidie van */s der koeten in de verbetering van de vaart tuisohen Ryn en Schie. Terwijl de opmerkingen tegen het plan zelf wel voor oplossing vatbaar voorkomen, de hoofdstrekking is eehter het bericht, dat de Minister, hoewel meenende dat de belangrijkheid van hot werk ondersteuning van Rijkswege zon kunnen rechtvaardiger^Mveuwel eerst dan geneigd zou kunnen worden ,bevrmoeu om een subsidie aan de Staten-Generaal voor te dragen iudian gelijktijdig daarmede het tot stand komen der vaarlverbetering lusachen het IJ en de Zuidhollandscbe stroomen en rivieren verzekerd kan worden. De Mi nister noodigde daarom tot nieuw overleg met Noord-Holland uit. Gedep. Staten achtten echter zoodanig overleg ook na het laatstelijk in de Staten-vergadering van N.~ Holland te dezer zake voorgevallene, doelloos. Bo vendien is de Wetgevende Macht thans, door het aan hangig wetsontwerp over de verbinding van Gouwe en IJsel, geroepen om over het hoofdverschil tnsschen beide Prov. Besturen uitspraak te doen; en Gedep. Staten stellen zich voor, bij den Minister op afdoe ning daarvan aan te dringen. Verdere oplossing schijnt h. i. te bereiken indien de Regeering op weigerenden weg voortgaat; het geldt hier toch Rykswerk, met pror. subsidiés; de Regeering kome dus met een plandaarna kunnen de Staten} beslis sen of zij daaraan het subsidie willen verleenen. In dien zin hebben Gedep. Staten geadviseerd den Minister te antwoorden. Ook op den Rijnspoorweg sullen voortaan alleen rei zende officieren, hetzij in of buiten dienst, mits in uniform, in eerste of tweede klasse tegen halve vracht verroerd worden. De prooureur-generaal bij het Gerechtshof te'Arnhem heeft zich in cassatie voorzien tegen het arrest ran genoemd Hof in de zaak van den heer Roland Holst Op de terreinen zelren is veel drukte van karren en paarden, die zware rAohten verroeren. De machinegalery, die bet laatst gereed was, is ook nu nog lang niet ledig en onwrikbaar staan er nog de meeste groote stukken. In bet paviljoen der stad Amsterdam wordt alles opgebogen, wat het volgend jaar zal prijken op de landbouwtentoonstelling. In het eerste vertrek is reeds de groote pyramids opgezet, waarop in de Zweedsche afdeeling de zaaigranen waren tentoonge steld; verder zagen wjj er binnenbrengeu de inzen ding guano-mest van den heer Salomonson te Rot terdam en enkele Indische inzendingen. IING jegens den ingedrongen op terugroeping i -1: van voordeel, roor den lande daaruit voortvloeie. En op dezen weg bevindt zich de Min. v. Koloniën. Hij had moeten aanschryven dat bet Billiton-ooutract nietig en van geener waarde is. De Billitonzaak is een zaak ran het geheele Kabinet, sedert het vorige daarover gevallen ie. Van nieuwe schikkingen kon geen sprake meer zijn. De rechtsgeldigheid van het contract verviel door het optreden ran bet nieuwe Kabinet. Schikkingen zullen de G. G. te reel Taal werken, zoodat de Regeering zal moeten berusten en uitroeren wat de G. G. nader regelt. Voor het openen ran nieuwe onderhandelingen had ook ’s Konings machtiging moeten gerraagd worden. De Minister Heemskerk ontkende dat ten stelligste. Wel is roorafgaande machtiging van den Koning noo- dig om een nieuw contract te sluiten. Geen andere is dan ook de bedoeling der Regeering. Zy alleen ia verantwoordelijk, niet de G. G. De Regeering vat het votum der Kamer in den mildsten zin op nl. om reeds nu dadelyk, en niet eerst in 1892, te waken voor de inachtneming van ’s Lande belang en dus te trachten met de Billiton maatschappij, wier rechten onverkort zyn door het votum der Kamer, een tran sactie te treffen binnen de grenzen der mogelijkheid en met inachtneming der wettelyke bepalingen. De heer W. K. van Dedem verschillende hervor mingen in den zin van Recentralisatie aanbevelende, wil vooral met de batig-alot-theorie breken en L-’. daartoe oen wetsvoorstel indienen.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1