Lés ITROOP, BS i BAS, BINNENLAND. B&. 1883. Woensdag 21 November. N- 3003. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iven. lelkolen, JZEN. e Boonen. gekocht De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave AKKER, srssingel. UANT, AAR? aren: Naar aanleiding van een sensatie be richt van „de Standaard," betrekkelijk Oudewater. GOUDSCHE COURANT AD VERTENTIËN de Indische be- worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonnners VIJF CENTEN F MARKT A. 69. celen in GA- PEELGOED, VE, SCHOUTEN. JES In 1883, ber a. 8. GEN,» Zaal la uu. Irjjven, door ntenelub. de ONT* ing J gereed zijn El aanstaande. EG, GOUDA. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. TEN, PRUI. 10ZUNEN. AT. aan huis be- »ging- g te Gouda. eeue Flinke ’3. land was er zelfs, zoo beetle het, waar eene nieuw gebouwde open' bare achool vyfmaal zooveel gekost had als eene school met deu bijbel, in diezelfde gemeente voor een zelfde aantal leerlingen gebouwd eu ingericht. En die gemeente even vóór de stemming, die in ’t district Gouda voor een een lid der 2e Kamer zou plaats hebben, mochten we zulks vernemen die gemeente was Oudewater. Van tegenapraak en betere voorlichting der kiezers kon moeilijk meer inkomen. Althans niet mijnerzijds. Vandaar dat ik by dezen eene ga mededeelen, wat er eigenlijk van de zaak is. Toen het gemeentebestuur van Oudewater nu In een ingezonden stuk»in de Jrnk. Ci. wordt medegedeeld, dat niet lang geleden een hooggeplaatst ambtenaar bij het Departement van financiën in een rijkagebouw te Utrecht een plafond opmerkte, waar van de schoonheid hem trof. Dadelijk gaf hij last dat plafond uit te breken, in kisten te pakken en naar den Haag, aan zijn adres, aan het Departement te zenden. Naartuurlijk op ’s Rijks kosten. Het fraaie plafond siert thans de kamer van den hoofd ambtenaar. Hoe fel bet ongeluk vaak menschen die door vlijt, orde en spaaizaambeid er trachten bovenop te komen vervolgen kan en geen rust laat voor ze geheel ten onder zijn gebracht, kan de levensloop, gedurende dit ééne jaar slechts, van den conducteur, die deze week te Amsterdam door een trein werd overreden, aantoonen. In April van dit jaar kresen twee zijner kinderen de pokken in hevigen graad, zoodat zij ter verpleging in bet ziekenhuis moesten worden opgenomen. Nauw waren deze kleinen hersteld, of zyne vrouw kreeg de typhus en lag tussohen dood eu leven zes weken achtereen in ’t ziekenhuis. Hoe Hoogduitsch Jr. tebben vrijen 0.50 p. pent. 0.99 Op verzoek nemen wij het volgende sink over uit het Folktblad getiteld Het trof al heel toevallig. Eene wyle tyds had de Standaard over de schromelijke verkwisting van ’s lands penningen inzake den schoolbouw reeds „ach en wee" geklaagd. Ergens in ons 1 eene gemeente, Door fabrikanten uit Twente is dezer dagen te Hengeloo eene bijeenkomst gehouden, om de verschil lende wetsontwerpen tot styving der tekorten in de schatkist te bespreken; men was van meening dat die van den Minister van financiën niet ondersteund moeten worden, maar wel die van den heer Van Delden o. s., wanneer het op geene andere wyze mo- gelyk was, door eene aanmerkelyke wijziging in de uitgaven van verschillende begrootingen. Besloten is binnen eenige dagen een adres aan de Tweede Kamer te zenden. Zondag in deu vroegen morgen, bij tamelijk on stuimig weder, heeft iu de onmiddellijke nabijheid van Umuiden een droevige scheepsramp plaats gehad. Te half vier strandde bet Engelsche stoomschip Con dor, komende van Liverpool en bestemd naar Aröster- dam, met eene lading stukgoederen. Het schip liep, niet naar het roer luisterende, op de betonblokken voor de noordpier gestort en zonk nagenoeg onmiddellyk; twaalf man kwamen hierby jammerlijk om. Tien man redden zich in het want, en onmiddHIijk poogde men van den wal hun hulp te verinnen men trachtte door middel van het vuurpijltoestel een lijn naar de schipbreukelingen te schieten, doch de eerste lijn brak en de verdere raketten waren nat geworden. Een man der equipage had intusachen bet gelukkig denkbeeld de vlaggelijn uit te scheeren en het einde daarvan door middel van een zijner daaraan gebonden kleedingstukkeu, met de stroom mede naar de pier te doeu dryven, alwaar het werd opgevischt eri waar door men eene communioatia stand bracht; acht man werden hiermede gered, twee vielen op hun tocht uit de rcddingtak ..en kwamen om. Hel schip zi t geheel onder water eu is verloren vletterlieden enz. trachten met afloopcnd tij nog iets van de lading te bersten. Het lyk van den hofmeester is op het strand gewor pen en te Wijk aan Zee aangebracht. De geheele streek tusschen Wyk aan Zee en de pieren ligt bezaaid met balen katoen, kisten, stukken spek, vaten palmo lie, enz. Voorzichtiger dan dit schip, hadden twee andere schepen den dag afgewacht om binnen te loopen, ’t geen zonder eenig letsel gelukte. GOUDA, 20 November 1883. Benoemd tot Kantonrechter te Woerden Mr. P. 3 waring, than, ambtenaar rau bet openbaar mi nisterie Ie 's Hertogenboach. Zondag arood jl. had de rroeger «Hervormde*, thana .Nationale" Vereeniging: Grasje e» Nederland hare eerate Leeavergadering, waarin ala spreker optrad de beer H. 1. Van Leeuwen, die de leden en de orerige personen, die de byeenkomat bij woonden, een waarlijk nuttigen en aangenomen avond wiat te vsncbaffen door zijne toeapraken, waarvoor het gehoor hem alleszins erkentelijk waa. Heden ie alhier ter rake aan bedelarij aangehou den en naar bet hui. ran arreat te Botterdam over gebracht Carolina Polak, lerend, in eououbinalie met Jud. ran Monnikendam. Uit Krimpen a/d IJsel schrijft mendd. 17 Norember: Dank zij het orer 'l algemeen gun.tige weder, is de rer- hooging ran het Polderaehe dijkje nagenoeg tot .tand gekomen, en heeft men daardoor reed, een aanrang kunnen maken met bet bekrammen, hetgeen binnen enkele dsgen aal gedaan ayn. De oplerering, welke op den len December a. a. moet geachiedan, kan dan ook op dien datum plaat, hebben. Hetzelfde kan, hela.., niet gezegd worden ran de brug, die men bezig ia orer de Slikaloot te leggen, omdat de werkzaamheden, dagraan reel vertraging ondereinden door omstandigheden, onafhankelijk ran den wil dea aannemer» De groote behoefte welke aedert jaren, zoowel aan de rerhooging ran het dijkje ala aan de orerbrugging der sliksloot, wordt geroeid, doet de roltooiing ran beide werken met rerlangen tegemoetzieu. Het 25-jarig jubilé ran de ook hier ter etede zeer gewaardeerde actrice Merr. Stoetz ie gisteren te Amsterdam onder rele blijken ran belangetelling gerierd. Zij ontving rele prachtige en praotiaobe eadeaux, onder hartelijke toeapraken ran Merr. Kleine, Merr. de Vriea e. a. Het nieuwe stuk: „Zijn meieje komt uit 1" ran Mr. P. Brooahooft roldeed zeer, het ia in prettigen toon en onderhoudend geachreren. De rooratelliog werd bygewoond door H. K. H. Prinee» Hendrik. De led.n ran de Eerste Kamer der Stateu-Gene- raal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Donderdag 29 Norember, des aronde te 8 ure. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting ran Maandag 19 Norember. In deze zitting verklaarde bij het roortgezet debat over de Indische begroeting de Minister Heemskerk namen» de Regeering de weltelijke regeling ran bet mijnwezen in Indie te willen voorbereiden, maar niet Je kunnen rerzekeren dat intnuchen de onderhande- lingan met de Billitonmaatschappij zouden worden geschorst. Na uitvoerig debat trok de heer Keuche- zyne motie in en werd de motie-Cremera ver worpen met 47 tegen 20 stemmen. De algemeens beschouwingen over granting zyn geëindigd. het gezin met drie jonge kinderen iudien tijd achteruit ging behoeft niet gezegdmaar gelukkig, de Trouw herstelde zich langzamerhand. Een dag echter vóór zij de echtelijke woning weer zou binnenkomen, vond de man, ’s aronde na volbrachten dienat thuis komende, zijn geheelen inboedel verbrand. Niets was gered niets was verzekerd. Een kleine drie weken gele den beviel de vrouw; tien dagen later werd de man door een trein, welks nadering hij niet bespeurd bad, gegrepen en werden hem de beide beenen afgereden. Twee uren daarna was de ongelukkige dood. Zijne vrouw blijft in de diepste ellende met vier jonge kinderen, zelf nog doodzwak eu met een bangen winter in ’t gezicht, achter. John Goggin, looier te Chicago, werd onlangs op een bal dronken, en rende morgeus ais een wilde uaar huis. Een aantal locomotieven stonden juist ge reed op de spoorlijn, hoek Halstedstraat en Chicago- avenne, jniat iu zijn weg. Het was ongeveer half zes in den morgen en de machinisten waren in het rondhuis, om huninêtructiën te wachten. Voor een hunner tusschenbeide kon komen, sprong Goggin op de eerste locomotief de beste en haalde de hefboom zoorer hij kon over. Men had vol stoom op en voort bruischte de locomotief roort! In een oog wenk was de draaischijf bereikt, op een afstand van 78 voeten. Gelukkig slund de schijf niet op die lijn, waarop de machine voortijlde. Met een snel heid van veertig mijlen in het uur stoof de locomo tief van het spoor en vermorselde de draaischijf. Wolken stoom rezen uit dien chaos. De verschrikte beambten repten zich naar de plaats des onheils, niet anders denkende dan den bewerker van dat alles moisdood te vinden. Dadelijk werd de stoom afge sloten, en toen de damp was opgetrokken, vond men Goggin bijna bewusteloos in het overdékt gedeelte van de locomotief, te dronken om zich te bewegen, maar overigens, o wonder I geheel ongedeerd. Zijn waanzinnige rit zal der maatschappij ongeveer 200 doll, kosten, de som waarop de schade wordt begroot. Maar dat beduidt niets bij hetgeen het gevolg had kunu.n tjjn rau die roekelooze handelwijze. Goggin werd opgesloten in bet politiebureau van West-Chi- cago, aangeklaagd van boosaardigen moedwil.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1