Buitenlandsch öveftëpt. keNxIsg Er IMG. geneesmiddelen te geren. Omstreeks half zeven nar vu een der arbeiders langs de hofstede gegaan zonder eenig onraad te bemerken, doch juist toen hij zijne woning wilde binnengaan, sloeg, onder vreestlyk gekraak, op verschillende plaatsen een rnurzuil uit bet dak der schuur. Be eigenaar, die met zyn gezin iu het aangrenzende woonhuis bijeen zat, snelde op het geraas naar buiten en herig ver schrikt wilde de knecht nog pogen in den stal te komen, doch een alles verstikkende rook vulde de schuur, zoodat hij onverrichter zake moest terugkeeren. Iu een oogwenk stonden woouhuis, schuur en stal ia volle vlam, hetgeen lijdelijk moest worden aan gezien, daar, al bad de gein. Dubbeldam voldoende brandbluschmiddelen bezeten, hier menschelijke kracht tekort geschoten zou syn. Daar de staldeuren in wendig gesloten waren en eene poging, aangewend om langs een andereu weg in den stal te komen, vruchteloos was, moest alles wat zich daar binnen bevoud, levend in de vlammen omkomen. Behalve de gebouwen, die geheel in asch gelegd zijn, werd de geheele voorraad graan, hooi en stroo, inboedel eu landbouwwerktuigen, kortom al wat waarde had daaronder een prachtige zilverkast, welker waarde op meer dan J 6000 geraamd wordt en grootendeeU bestaande uit bij harddraverijen ge- women prijzen door het vuur vernield. In de vlammen kwamen om: vier bekende harddraver», nl. de schimmelmerrie Prinses, van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam, de Hercules van den beer Joost Smits, benevens de Koningin en de Sophie, drie hengsten ingeschreven voor de in 1886 te houdtyj harddrave rijen, waaronder Kees van den heer H. P. de Kat van Hardinxveld en de Nelson van den heer Joost Smits, vier werkpaarden, zes melkkoeien, twee schotten, tien kalveren, de stier Jan van den heer U. P. de Kat van Hardinxveld, eenige varkens, benevens eene menigte kippen. De gebouwen waren geassureerd voor 20,800, de voorraad graan, hooi en stroo voor 6,000, de inboedel en de gereedschappen voor f 10,000 een en ander bij de maatschappij „l'Union" te Brussel. De paardeu eu beesten waren niet verzekerd; dit zou de volgende week geschied zjjp, als al de beesten op stal waren. De gezaraenlyke waarde der omgeko men dieren schat raeu op 12,000 a 18,000. Omtrent de Haagsche ambtenaren geeft de kroniek schrijver van de Prov. Gron. Ct. de volgende weinig vleiende maar zeker niet geheel onjuiste beschouwin gen „Een tweede klerk van een of ander departeraeut van openbaar bestuur, die niet veel meer doet of kan dan brieven en stukken kopieeren, en wiens ver standelijke vermogens het hoogstens zóóver zullen brengen van ten slotte als adjunct-commies den „index"|te kunnen houden, zulk een arme van geest ziet met groote voornaamheid neer op een magazynhouder of winkelier. Komt het zulk een schrijfmachine gelegen, om de vrij hooge contributie van de „Witte" op te brengen, dan laat bij zich inschrijven, bangt later voor en wordt met glans aangenomen, want meneer is ambtenaar! Krijgt echter een schrander koopman, b. v. eec ontwikkeld boekverkooper, den ongelukkigen inval om in dat heiligdom op het Plein te willen binnentreden, dan kan hij verzekerd zijn, dat men hem iu koor onder 't schrappen van zyn naam, zal toeroepen: „Va-P- en d'ici. insensé, téméraire!" Wij kennen treffende voorbeelden van die onzinnige kleingeestigheid. Klerk of adjunct-commies treedt een tabnkswinkel binnen, waar hy voor eenige stuivers sigaren koopt eu zich tegenover deu hem bedienenden winkelier gedraagt als een kolonel tiegenover een zijner manschappen. Die klerk, die vau 104 uur geestdoodend schrijfwerk verricht en na bureautijd met een stokje, een teekeo zyner benijdenswaardige positie, door de straten fla neert zou zich meenen te comproraitteereu als hij een gemeenzamen toon met een „winkelbaas" aansloeg. Zoo ziju uiet alle ambtenaren gelukkig. Men viudt er ook, en vooral in de laatste jaren, die hunue verhouding tegenover de handeldrijvende bevolking beter begrijpen; maar toeb is de positie van een winkelier en koopman in de defiige, stijve ambtenaars- hofstad veel minder aangenaam dau in Amsterdam, Rotterdam en elders, waar de bureaucratie eu mili taire macht niet de toongevende meerderheid uitmaken. Eenige jaren geleden werd hier een talentvol en geacht musicus op de „Witte" gedeballoteerd. Een mynef^ vrienden gaf daarover zijne verontwaardiging te /kennen aan een jeugdig adjunct-commies op een oiuer ministeriën, en wat antwoordde het jonge mebscb? „Wat verbeeldt zich die muziekmeester dan wel r Die man, die gy of ik voor een paar galden les aan onze kinderen laat geven, kan toch niet eisehen, dat we hem in onze sociëteit ontvangen Bij een der oommissiën, belast met het examineeren van candidaten voor akte van het middelbaar onder wijs, heeft een dame aangifte gedaan, welke in eens de geheele akte voor wiskunde verlangt. Gedurende de twintig jaar, pat deze examens wor den afgenomen, it deze aanvrage niet gedaau, wel eenmaal door een caudidaat van het mannelyk ge slacht. Het is dus eene merkwaardigheid, die wel vermel ding verdient. Negen professoren zullen nu gedurende acht dagen (duur van het examen) eens de proef nempn of die dame wel vast in haar schoeneu staat. M^A kan niet zeggen, dat de strijd voor die heeren een heldhaftige it, negen tegen een is al geeu partij, maar dan nog wel negen heeren tegen eene dame. Over dien strijd kunnen wij natuurlijk niet verder uitweiden, dooh dit is zeker, dat, r^ochfc die dame in haar voornemen slagen, wy, mannen, voor baar re- speet mogen hebben. (J2. N.) De Londeii8che oorrespondent van het V. D. schrijft, na een bezoek aan den president van Traus- vaal, Paul Krüger, het volgeude*. De heldendaden van dezen man zyn genoeg in Holland bekend dan dat daarop behoeft terugge komen te worden. Toch heeft hij meèr het uiterlyk van een wijs geer dan van een krijgsman. Ruim middelbare grootte, met donkere haren en baard en bruin ge laat en handen, draagt hy een bril, spreekt weinig, ja antwoordt, ofschoon in vloeiend Hollandsch, zelden en langzaam. Zijn gelaat is onbeweeglijk; hij heeft breede, zelfs grove trekken, maar in zijn oog licht een gloed, die vao geestkracht en werkzaamheid spreekt; het is alsof een geniaal vuur, vereenigd met groote goedheid des harten, in zijn binnenste woont. Hij heeft hier in Londen een zeer eenvou dige kamer in een hotel van den tweeden rang be trokken; men zon nooit zeggen, dat hij op kosten vau den staat reist, zoo weinig pracht omgeeft hem. „Ik kan nog niets zeggen van mijn onderhande lingen hier; er is nog niets bepaald. Zeg aan de Hollanders dat ik kora tot het geheele volk, tet geen partij; ik wil door geen party ontvangen of ge huldigd worden, maar door alle partijen samen, als de gezant van hun broeders uit de Transvaal, Ik zal zelf kennis geven, wanneer ik uaar Holland kom; na weet ik het nog niet. Ik kan het niet be palen voordat myn zending hier volbracht zal zyn." Aldus waren de woorden die by tot my richtte, om daarop weder in zyn halstarrig stilzwijgen te vervallen, slechts nu en dan afgebroken door hét omhoogzeuden van eenige rookwolkjes zyner pyp, waarvau bij onafscheidelijk schijnt. Toch herhaalde hy nog eenmaal alvorens ik hem verliet; „Niet tot Óen party, maar tot het gansche volk wil ik komen." Zoodra 1t Meer van de ontknooping der regeeringszaken weet, deel ik ze u mede. Laat Nederland intusschen den wil van dezen een- voudigen held eerbiedigen, en hem als Óen man ontvangen, voor een oogenblik vergetende, dat er woorden gelijk partijhaat en soheiding bestaan. Het zal de beste hulde wezen, welke men den broeders der Zuid-Afrikann8che republiek kan bewijzen. De Java Ct. bevat de volgende berichten van den waarn. resident der Lampongsche districten over den toestand aldaar: Het aantal menschen, welke by de ramp van 26 en 27 Augustus zijn omgekomen, kan thans met eenige zekerhèid worden opgegeven, als ze zijn totaal 12,589 inlanders en daarmede gelijkgestelden en 5 Europeanen. Dit is dus veel minder dan gedacht werd. Men schatte het op 20,000. Het aantal door de zee weggespoelde kampongs bedraagt 95, vau welke 9 de hoofdplaats Telok- Betong vormden, terwijl 44 in de afdeeling Orfi- melaDdeu van Telok-Betoog en 22 in Semangka waren gelegen. De noodlijdende bevolking werd van bestuurswege ondersteund door haar rijst en zout te verstrekken. De verstrekking van zout geschiedde geheel gratis, die van ryst in de afdeelingen Katimbang en Se mangka evenzeer. Ter hoofdplaats en in de Otn- melanden van Telok-Betoug evenwel, werd slechts aan hen, die niets beftaten, rijst om niets verstrekt, aan anderen werd zij verkocht tegen 6 cent de katti. Aan de reliefworks namen dagelijk een 60 a 70 man deel. Het comitó voor de noodlijdenden deelde rykelyk andere voedingsmiddelen uit, zoomede de landbouw werktuigen, kleéren, kookgereedschappen en ander klein huisraad. Er werd hard gewerkt aan het opruimen der overblijfselen van Telok-Betoog en de overblijfselen der andere verwoeste kampongs, aan 't herstellen van waterleidingen en wegen. De zware slagregens evenwel in den aanvang van October zyn een groot beletsel hierin. De weg naar Menenga is dientengevolge nog niet voor transport per as geschikt. Het is zeer te hopen, dat een algeheele omme keer in den toestand van de baai hierin spoedig verbetering brenge en de bevolking dientengevolge kunne worde ontheven van de drukkende dienBten, thans op baar rustende. Gelukkig is in de laatste dagen groote veraude- riog in dezen waar te nemen. Het puim schijnt weg te dryven; althans over groote uitgestrekt heden langs de kust by Telok-Betoog is de zee geheel open. Ook de overige wegen in de Ommelanden van Telok-Betoog en in Samangka hebben door de her haalde bandjirs zwaar geleden. De rijstbouw wordt allerwegen hervat, doch heeft thans met eed groot bezwaar te kampen, t. w. de dikke ascblaag, die diep omspitten van den grond vordert en het branden van het bosch belemmert. Genomen proeven doen alles goeds verwachten van den oogst. De gezondheidstoestand is minder goed. In alle afdeelingen van de residentie kwamen in de laatste weken choleragevallen voor; nergens evenwel kon die ziekte gezegd worden epidemisch te beerschen. In Semaugka is zij nu gelukkig reeds weer ge weken. In Toelang-Bawang leed Je bevolking aan koortsen. In de laatste twee etmalen is een aanmerkelijke verandering ten goede gekomen in den toestand van de Lampongbaai, Volgens zeggen vau deskundigen is de Lampong baai voor elk stoomschip bevaarder; weliswaar bevindt er zich nog een puimsteenlnag in, doch deze wordt door wind en stroom in- eu uitgedreven eu it van zoo geringe dikte, dat zy geen bezwaar voor de stoomvaart opleveren kan. Aan den Minister van justitie is door het hoofd bestuur der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland een adres gericht, waarin de mee- ningeo dier Broederschap over het o^flLp van wet op het notarisambt, ontworpen doo^Pen heer H. W. J. Saunes, worden uiteengezet. „De beginselen van het ontwerp, zegt het adres, die ten doel hebben het eenjgsziits geschokte ver trouwen in het notariaat te herstellen en te beves tigen, door bet tegengaan van oneerlijke of onzede lijke handelingen van den notaris, die hem met vele familiën kunnen ten val slepen; door bet streven, om het zedelyk en wetenschappelijk gehalte der toe komstige titularissen te verhoogen, en in het alge meen, door alle maatregelen, strekkende om den no taris werkelijk te doen zyn wat hy zijn moet: de rechtskundige en vertrouwde raadsman van het pu bliek, de man, die niet alleen authenticiteit verleent aan de rechtshandelingen van partijen, maar ook als lasthebber bonne belangen behartigt, kannen niet anders dan warme instemming vinden by he.lt publiek en notarissen beide. „De algemeene waardeering van deze beginselen sluit echter niet uit, dat zeer vele het doeltreffende van sommige der ontworpen middelen betwijfelen." Bit wordt in het adres dan in bijzonderheden uit eengezet. O. a. zegt het adres Eene beperking verbod van kassietderij schijnt moeilijk of onmogelyk, en in het belang van het publiek ook niet gewemcht, vooral niet ten platten lande, w&ar de Notaris dikwijls de bestuurder van veler financiën is, en daarin moeilyk door meer ver trouwde persouen kan vervangen worden. „Ook de zekerheidstelling kan geen afdoend mid del tegenover verkeerde praktijken heeten, daar zy daartoe niet hoog genoeg kan gesttld worden, ter wijl zoodanige verpliohttng bovendien hierom geen goedkeuring verdient, omdat zy zonder wezenlyk nut voor bet algemeen, de hoop van zeer vele candidaat- notarissen, om hunne toekomstige bestemming te be reiken, voorgoed zou verydelen. „Waar alzoo sommige middelen, om het vertrou wen van het publiek in de notarissen te bevestigen, ondoelmatig bevonden worden, mag de eisch der in voering van een verscherpt toezicht dei te meer klem mend heeten. De go*de notarissen kan geen toe zicht deren, voor de slechten kan het niet te scherp zijn. Even algemeen echter als deze overtuiging is, even verdeeld zyn de meeningen over de wyze, waarop het toezicht moet worden uitgeoefend. Wordt tot wederinstelling van Kamers besloten, dan komt het velen wenscheljjk voor om daarin ook ambtena ren der registratie op ie nemen." Onder het opschrift: „Kindervoedsel" bevat het 'TPeekblad voor Pharmacie de volgende beschouwin gen van den heer van Ledden Hulsebosoh: De natuur van den mensoh verloopt. In de plaats van vierkante Batavieren staat thans een korps vau bleeke, rachitische individuën, waarop de medische faculteit haar krachten beproeft, al is haar arbeid niet altijd even loouend en dankbaar. De eerste levensdagen gaven veelal den stoot tot het lyden van later datum, dat hoe onvermijdelijk, een natuurlijk gevolg is van een natuurlylfe oorzaak en een nameloos wee moet genoemd worden vooral voor de ouders vao sukkelende en kirynende kinderen, Op moedermelk, het natuurlyk voedsel bij uitne mendheid voor een kind, wordt dikwyls te vergeefs' gewacht, of zy verdwijnt onder een neteldoekach lapje met kamfer of een half vel watten. In het eene en in het andere geval een surrogaat I Maar, daar staat in pnze verbeelding de lange rij van busjes, flescbjes en potjes, in gezelschap van melkgevende koeien en ezelinnen, broodpap, beschuit- pap en colorabijntjes, met eenq droge min op den achtergrond. Edele philantropen hebben zieh beijverd allerlei mengsels te brouwen, die de moedermelk moeteu ver- vaagen en, afgaande op de dierlijke natuur vau deu mensch, hebben zij, ongeacht de lessen der vegeta riërs, dierlijke albuminaten onder plantaardige eiwit stoffen gemengd, terwyl andereu weer iu deu vorm van gecondenseerde melk uitsluitend dierlijk, óf onder den naam „kindermeel" alleen plantaardig voedsel toedienen of verkoopen. Alles met de beste bedoe lingen. Van twee dieren ia de melk het meest gelijk aan vrouwenmelk: de ezelin eu het paard der Russische steppen. Afgezien van geringe afwijking in vet-, eiwitgehalte enz. bestaat de eigenschap, die de melk van deze drie alleen gemeen heeft in de wijze waarop kaasstofzich afscheidt. Voegt men een stremsel bijv. een zuur bij koemelk, dan ziet men hoe de caseïne hiervan als eene koerelig vaste, compacte massa wordt neêrgeploft, terwijl bij de melk vau vrouwen enz. deze voorname voedingsstof als een wolkachtig fijnverdeeld coagulura zich afzondert, dat uiterst langzaam bezinkt en door zijn fijnheid de fil ters verstopt. Het gevolge vau dit verschil in eigenschappen is, dat bet maagsap gemakkelijker kan inwerken op fijoverdeelde kaasstof dan op klonters hiervan en het kind als eigenaar van de maag waarin dit proces plaats grypt, in het eene geval er beter, in het andere geval er minder goed aan toe is. De hooge prijs van ezellmneomelk staat de aan schaffing er van raeuigen huisvader in den weg; bovendien wordt deze soort raelk-industrie allen in groote steden aangetroffen, alhoewel het verzamelen van die melk in een glas, tusscbec de vingers van Óen vieren yzeldrijver door en de absorphie door een eenvoudig stel hnizen bet jonge wicht niet bijzonder schijnt te hinderen. Paardemelk menigeen lacht bij dit woord - is nog zeldzamer, althans in ons land. Het paard wordt hier niet, zooals ini Rusland, voor de melk- Sroductie gebruikt. Gecondenseerde paardenmelk zou ierio te geraoet kannen koraem. En werkelijk wordt dit beproefd. Een bnsje gecondenseerde paardenmelk, geëxpo seerd in de afdeeling Rusland der internationale tentoonstelling te Amsterdam, werd my dezen zomer ter onderzoeking aangeboden. Dat het hooggele prae- paraat werkelijk paardenmelk was, werd alleen reeds door de vlokkige, trage afscheiding der caseïne be wezen. De fabrikaat, die in eene bijgevoegde bro chure vermelde dat deze melk nog geen 8 pet. suiker bevatte, bad zich blijkbaar vergist, want zij bevatte meer dan 60 pet., waarvan ruim 7 pet. melksuiker. Hoe men voor kunstmatige kindervoeding in ons koeienland per exellentium naar gecondenseerde melk uit andere streken of landen grijpen kan, is mij ten eenemale duister. Meeot men in groote steden geen voldoenden waarborg te hebben, dat de versche melk die men koopt, werkeiyk goed en zuiver is, by melk uit den vreemde it zulks nog veel minder het geval. Ala eerste regel voor de substitutie van moeder melk zal wel gelden, dat men het kind ieta geve dat de moedermelk het meest iu eigenschappeu en be- atanddéelen evenaart. Behalve door eene min kan dit gemis alleen vergoed worden door ezellinnen- en paardenmelk en zonde de fabrikage van zuivere ge condenseerde paardenmelk jp Rusland, om bovenge noemde redenen, voor allé landen een» weldaad genoemd worden. Als tweeden regel stellen wijkan men met geen mogelijkheid den eersten regel betrachten, dau geve men het kind een voedsel, waarin alle bestanddeelen der moedermelk in eeu eveneens gemakkelijk verteer baren vorm aanwezig zyn. Het is voorzeker eene uiterst moeilijke zoo niet onmogelijke zaak om dezen knoop met óón slag door te hakken, alhoewel tegen het tweede bevelschrift van het gtzond verstand maar al te dikwyls wordt gezondigd. Daar staat thans weder een bus vóór ons met kindermeel, dat in de afgeloopen week voor het eerst in ons land, in de dagbladen werd aanbevolen, na tuurlyk als het beste voedsel voor kinderen. Het draagt den naam van farine-Morton of Morton-Mael. Als men een busje met 825 gram voor 80 ets. En niet alleen tegen den hoogen prijs, maar ook tegen het meel zelfs, als kindervoedsel, hebben wy ernstige bedenking. Moge het waar zijn dat de haver boven andere graansoorten uitmunt door zyn hoog eiwit- en vetgehalte, hetzelfde kan niet gezegd worden van zijn groot bedrag onverteerbare houtvezel (cellulose) en dat deze niet, zooals Morton beweert, met zorg is verwijderd leert ons het microscopisch onderzoek. Het groot aantal lange haren, die men er in vindt, gevoegd bij de fragmenten van de bekleedselen der graanvrucht, zullen het hunne er toe bydragen om door mechanische prikkeling op den darmwand, de peristaltische beweging te versnellen en oorzaak zyn, dat een groot bedrag der voedingstoffen on veranderd het lichaam verlaat. (1) Wat men aan den eenen kant tracht op te bouwen, wordt aan den anderen kaut afgebroken. Het zoude one te vervoeren, wilde wij alle soorten van kindervoedsel aaji eene beschouwing onderwerpen. Wij begrijpen zeel goed, dat het laatste woord in deze belangrijke Jeaak nog niet is gesproken, ge tuige de onderlirp; tegenstrijdige gevoelens en denk beelden, die wetenschappelijke mannen in deze zijn toegedaan. Dat de graanvruchten, waarin men alles vereenigd vindt wat voor de voeding vereischt wordt, gewich tige diensten kunnen bewijzen by de voeding van kinderen ith het eerste levensjaar wie zal bet ont kennen? En veel eenvoudiger en verstandiger is het, een dusdanig, met oordeel gekozen en goed toebereid mengsel van standvastige samenstelling te kiezen, dan gebruik te maken van de voedingsstoffen ia afzon derlijken staat, als arrowroot en eiwit en suiker water, waar de onstandvastige verhouding en het on oordeelkundig toedienen deze voeding verwerpelijk maakt. Mag de ondervinding bij de overweging van het vóór en tegen ook gewicht in de schaal leggen, dan kunnen wij als een van de beste voedingsmiddelen voor jeugdige kindereu Doemen de soort Engelsche biscuits, de onder den passenden naam van nursery (dat „droge min" beteekent) of Engelsche papbeschuit, reeds groote reputatie beeft verkregen. Wanneer wij de samenstelling van Engelsche bis cuits, die Köoig opgeeft, als basis aannemen, blykt hieruit, dat wij hier te doed hebben met eene be reiding die, met zorg bewerkt, alles buitensluit wat als onnut, onverteerbaar of schadelijk uit kinder voedsel moet worden geweerd. Dezen haren bedekken deu haverkorrel bijna geheel en komen aan haar top tot een dichten bundel samen. Meu geve ze pas als de kaQes verwijde*^ rijn. Volgens Engelsche berichten sou dé keizer van China den ouderkoning te Nanking het bevel hebben gezonden om den aanval der Franschen op Bac-Ninh als een caws belli te beschouwen. De rechten van China kannen niet weersproken woeden, das leest men in dit stuk; Bnc-Nioh is va* ouds een der rykspoorten, eu des ondanks tracht Frankrijk zich daarvan wederrechtelijk meester te maken. Ingeval van oorlog wordt tevens aaubevolen, om de tractaat- havens ongemoeid te laten. Volgens bericht aan Daily News zenden de Chinee- sche kooplieden groote hoeveelheden specie naar Canton en wordt daardoor storing iu den handel gebracht. Ook spreekt deze beriobtgever van de toenemende driestheid der rooverbenden en de voortgezette werving van soldaten voor het Cbineesche leger. Deze berichten luiden dus vrij oorlogzuchtig. Volgens de Polit. Corr. echter is de Britsehe re geering overtuigd, dat het tuischen Frankrijk en China niet tot verklaarde vyandelykheden zal komen en de represailles slechts binnen zeer enge grenzen beperkt zullen blijven. Het blad vermoedt dit, dewy! het weet dat het kabinet van St.-James zoowel als het Elysóe heftige uitersten willen vermijden. De heer Waddington heeft aan lord Granville de stellige verzekering jjjegeveu, dat de Fransche regeering, wat hare buitenlaudsche politiek betreft, niet alleen op Fraukrijk's eer en belang, maar op Europa's handel met China let. Te Londen weet meu bovendien zeer goed volgens de P. C. dat China elke tegemoet koming van Frankryk gaarne zal aannemen. Dat Engeland een bemiddelingspoging doet of doen zal, wordt in een Londensch telegram aan de Gaulois bericht. Men leest daar, dat de Britsehe regeering aan de Fransche gevraagd heeft hoe zij voornemens ia iu zake Tonkin te handelen. Engeland zou met veel vrees en angst een zeeoorlog met China zien uitbarsten, Vant deze zou de handelsbelangen van alle mogendheden in gevaar brengeto/ i/Qp grond hier van vroeg lord Granville aan d^dylieer Ferry, of Frankryk geneigd was Engelands ffopae diensten aan te nemen, daar Engeland zich sterk maakt dat dit van den kant van China geschieden zal. De heer Ferry neemt, zoo meldt de Gaulois verder, de Britsehe bemiddeling in beginsel aan, dooh onder voorbehoud dat, ten einde Frankrijk niet den schyn hebbe, al» deinsde het voor China terug, vooraf de tyding van het bezetten van Bao Ninh en Sontny ontvangen moet tyn. Uit Cairo wordt aan de Standard bet bericht be vestigd, dat de expeditie naar Soedan onder het bevel is geplaatst van Baker-pacha, met kolonel Sartorins als chef van den staf. Het eerste deta chement zon gisteren vertrekken. Men vreest echter dat verscheidene Egyptiiche officieren het voorbeeld zullen volgen, hnn door de Turksche officieren ge geven om te weigeren naar Soedan te gaan. Ver der wordt gemeld, dat de Koptische ambtenaar, die het eerst de tyding der nederlaag van generaal Hicks overbracht, teven» mededeelde, dat de moord niet zoo algemeen was als men aanvankelijk dacht, aan gezien vele Egyptische soldaten naar den Mahdi over liepen. Men vreest nu een algemeenen opstand in Opper-Egyptealtbaus zendelingen van den Mahdi zijn daar aanwezig. De Pruisische Landdag bracht de eerste lezing der begrooting ten einde; veel bijzonders leverden de beraadslagingen niet op. Als naar gewoonte wer den slechts eenige hoofdstukken naar de commissie gezonden en de rest terstond in tweede lezing ge- nomeu. Men spreekt te Berlijn weder van de in diening van een wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der onderwijzers. De Italiaanscbe Kamer hervatte haar zittingen en maakte een aanvang jnet de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het hooger onder wijs. De Minister van Financiën diende de begroo ting in van '84/85, welke een batig saldo aanwyst van 6,974,980 L.; de afloop van de begrooting van '83 was eveneens gunstig. Het officiëele blad deelt de benoeming mede van 17 senatoren. Het Hongaarsche parlement beraadslaagt sedert enkele dagen over het wetsontwerp betreffende hnwely- keo tusschen joden tn christenen. Volgens de meening van den heer Tisza is het nog onmogelijk in Hon garije het algemeen beginsel van het burgerlijk huwelijk iu te voeren, en de regeering heeft zich dus bepaald tot het vergemakkelijken van de gemengde huwelijken. Dit ontwerp heeft een heftige discussie uitgelokt. De antisemieten zien er een gonst in, aan de joden toege staan en de conservatieven vreezen dat dit de eerste schrede zal zyn op den weg die leidt naar het bur gerlijk huwelijk. Zaterdag heeft het hnis evenwel met eene groote meerderheid het wetsontwerp in zijn geheel aangenomen en besloten niet alleen tot de beraadslaging over de afzonderlijke artikelen over te gaan, maar tevens de regeering op te wekken tot bet spoedig doen van een voorstel tot het instellen van het verplicht burgerlijk huwelijk. De heer Tisza heeft van het debat gebruik gemaakt om zyn gestrenge afkeuring over de antisemietische agitatie uit te spreken, met name tegen zekere bladen, terwijl hy beweerde dat door het parlement het voorbeeld van verdraag zaamheid moest worden gegeven. En wanneer de agitatie bleef voortduren, dan zou de regeering niet aarzelen om, al ware 't dan ook voor een beperkten tijd, eene uitbreiding van macht te vragen aan het parlement. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTERen V\ ETHOUDERS van Gouda; Gelet op Art. 6 en 7 der Wet van den 2n Juni 1875, Staatsblad no. 95.) Brengen ter algemeene kennis, dat op de Seore- tarie ter visie is gelegd een verzoek, met bylagen van Dr. H. IJssel de Schepper, Directeur der Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" te Gouda om vergunning tot het plaatsen van een nieuwen Cornwall-Stoom- ketel in het perceel gelegen aan den Hoogenschie- landschen Zeedijk. Dat op Woensdag, deu 12 December 1883, des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde tergunning iu te brengen, en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente, van de ter zake ingekomen Schrifturen kan worden kennis genomeu. Gouda, den 28 November 18ö3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 29 November 1883. Granen met weinig handel. Tarwe in afwykende soorten moeielyker te plaatsende beste kwaliteiten wordt echter nog flink betaald. Men besteedt voor Zeeuwscbe 9.25 a 9.75; voor ordinaire en pol der 8.80 a 9.10; voor afwykende merkelijk min der. Rogge nominaal 6.25 a f 6.75. Gerst5.30 A 6.20; chevalier 6.75 a 7.50. Haver 8.90 a 4.50. Mais is iets williger en kan 6.a/6.30 opbrengen. Hennepzaad voor geryf 950 10—, Erwten en boonen stil als voren. De veemarkt met goede aanvoer, de handel in alle soorten traag, varkens voor Londen 21 a 23 ct.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2