1. ZEN, 1ST. Li? BINNENLAND. aodel) isto. EEST beleefdelijk 1EVULDE 53a© Woensdag 5 December. 1883. N° 3009. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'ten JJX. JORDT, i. ^omp» )giën, 1 33. N: EN, ‘rs, KAN. ■ken R 1883, GOUDSCHE COURANT AD VERTENTIËN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave geneesheer onderzocht. 1 open Gouda. worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS >nder No. JES en i bewerk- 1, dat hunne a. taleerd in EUZE en Uit- tling aixx. ie le Serie 3, verkocht De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. iet c“~ m, op de len prijs, melksloot een officier overleden, die onder militair-geneeskundige behandeling is geweest. Van geloofwaardige zijde worden aan het D. v. Ned. omtrent de behandeling van dien patiënt de volgende bijzonderheden me- dofMeeld lo. De patiënt is door zijn geneesheer met non» activiteit bedreigd, toen hij een consult verlangde, waarop de niet gefortuneerde patiënt, heeft moeten zwijgen. 2o. Door zwakte is de patiënt in zijn woning op den grond gevallen, waarbij hij zijn sleutelbeen heeft gebroken. Deze breuk werd eerst na verloop »an eenige dagen, op herhaald verzoek van den pa tiënt, door een geneesheer onderzocht, en toen ook geconstateerd. 3o. Hoewel de patiënt geregeld ’a avonds koorts had, wilde de geneesheer hier niets van aannemen, is zich nooit des avonds hiervan komen overtuigen en heeft hij den patient eerst drie dagen voor diens dood chinine voorgeschreven. 4o. In den nacht vóór den dood, toen de patiënt herhaaldelijk om zijn dokter riep, heeft deze, niet tegenstaande het aanhoudend geschel, geweigerd de deur te openen, terwijl hij zich den volgenden morgen verantwoordde door te zeggen, dat de hulp van den dokter der wacht bad moeten worden ingeroepen. Het centraal-bestuur van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het verzoekt de belasting voorstellen der Regeering en die bepaaldelijk op granen, thee, gedistilleerd, de buitengewone opcenten op die van bet personeel en de dito op de grond belasting, tot welker heffing de gemeenten de vrijheid zullen krijgen, ter vergoeding van het i/i dat zij meer dan thans, van de opbrengst van de personeele belasting aan het Rijk zouden moeteu afstaan niet aan te nemen, omdat al deze be lastingen tot een veel hooger bedrag door de con sumenten worden betaald dan er van ten goede komt aan de schatkist, maar vooral ook, omdat zij on evenredig zwaar zouden drukken op dat deel des volks, dat behoort tot de kleine burger-, de ambte naars- en de werkmansklasse, dat thans, naar ver houding, reeds veel te veel betaalt. Het bestuur verklaart zich ten slotte niet tegen nieuwe belastingen, mits deze niet de reeds veelte groote onregelmatigheid en onbillijkheid, ons belas tingstelsel eigen, nog verergeren; maar tevens strek ken om de lasten die hei staatsbedryf oplegt ge lijkmatiger te maken, in verhouding tot het verschillend draagvermogen Het meent die effening en gelijkmaking, in begin sel althans, op den voorgrond te zien gesteld in het voorstel der heeren Van Delden c. s. tot hef fing eener inkomstenbelasting Het wenscht uit dien hoofde het voorstel der heeren Van Delden c. s. te ondersteunen, voor zoover T.t in beginsel bedoelt een heffing uit het inkomen dat o iet verkregen wordt door eenigen arbeid die reed, aan het recht vau patent onderworpen is, mits ook, die heffing tot zoodanig bedrag worde verhoogd, dat daarmede het tekort der gewone uitgaven roor 1884 geheel wordt gedekt en er dus geen verhoogd recht op de thee noch verhoogde accijns op het ge. distilleerd, beide mede in de voorstellen des heeren Van Delden c. s. begrepen, worde geheven. Dezer dagen had te Dordrecht een meeting plaats vanwege de vrijzinnige kiesvereeeuig'ng, ter bespre- -X- In den sombersten tyd van het jaar, Sn het einde van de grauwe, water-kouds maand November heb ben wy eenige avonden achter elkander een won- derschoonen, van rooden gloed flonkerenden westelij ken hemel kunnen bewonderen. *t Was als een Alpen-gloeian in de hooge lucht, men sag geen vlammenden stralenbundel als van het noorderlicht, maar het geheele uitspansel was met en ua zonsondergang in het westen geheel in een vuurgloed, dat vau licht oranje tot bloedrood en scharlaken orerging. In Amsterdam sag men hei wondere schouwspel het schoonst in hel Von delpark. Daar de wind weel was, verduisterden geen fabriek.rook en stadsdampen de heldere lucht, en tot anderhalfuur na zonsondergang kon men dan ge nieten van den nagloed der zon, lerwyl aan den Noor delijken hemel de sterren buitengewoon helder vonkel den. Het was een stille gloedhij tintelde niet als het noorderlicht en waa ongetwijfeld weerkaatst zonnelicht. Vrijdagavond, toen er wolken aan den horizont waren, was dat lichten van den hemel wellicht het schoonst. Enkel de wisselende, door schijnende tooverglans van opalen kan een denkbeeld geven van bet lichtwaas, dat van parelgrijs tot licht rose en zacht geel overging, en laag aau den ge zichteinder straalde. Langzamerhand kreeg deze licht- tint meer donkere tinten, totdat de hemel telkens mat vuriger, toorniger bloedrood gloeide. Geen rei ziger, die Pilatus of Rigi beklom na zonaop- of zonsondergang te zien, zag waarschijnlijk ooit zulk een wonderschoon en treffend schouwspel. De wolken in het Zuidwesten verrezen als purpe ren sombere kasteden, door zwanen brand verlicht. De vyvers van het park schenen gevuld met gesmol ten metaal Eenigszins spookachtig en vieemd was het licht-effeotalles zag er oit als in een droom. Hetgeen dit lichten van den hemel zeer opmer kelijk maakt, is dat het niet een gevolg kan zyn van een locale:: toestand der atmosfeer, waardoor deze het zonnelicht ran een laag byzonder verdunde of met ysdeelljes gevulde lucht weerkaatst. De heer Réville, een onzer Paryeche correspondenten, heeft in zyn laatster, brief medegedeeld, boe deze naglogd ook te Parys bewonderd werd. In Engeland en Duitschland ia het verschijnsel tegelyk waargenomen, zoowel vóór zona-opgang als na zons-oodergang, due telkens wanneer de zon even beneden den gezichteinder was. Nog opmer kelijker ia dat het nagloeien van den hemel ook deze week in China en Britech-Indië ia gfsien. In Indië werd het verschijnsel het eerst opgemerkt den Sisten October in Madras. Een vriend, die in Zuid-Afrika by Graaff Rei net woont, schryft: «Vele onzer zyn zeer getroffen door eea bijzonder licht, dal bijna eiken avond in het Westen zich vertoont lot een uur na zons-on- dsrgaug. De hemel is toornig rood eu geeft een spookachtige kleur aau alles.' Wy zouden dus een reeks van plaatsen in Azië, Afrika eu Europa kunnen opnoemen, van waar per telegram of brief bericht komt, dat deze vreemde gloed is waargenomen, die ongetwijfeld den «Val- schen Profeet» in Soudan niet weinig helpt, daar de vunge hemel door millioeneu Muzelmannen als een wonder beschouwd aal worden, als eene getuigenis ter gunste van den nieuwen profeet, die het Islam zal doen zegepralen door bloed als water te plengen. In Engeland schyneu de meteorologen het ver schijnsel toe te schrijven aan een bijzonderen toestand van de bovenste lagen van onzen dampkring, niet ongelyk aan dien, welke boven sneeuwvelden van het Noorden soms wordt waargenomen. Door verschil van warmtegraad wordt de lage dampkring in lagen verdeeld en deze itralifacation of the atmosphere schept oppervlakten, die als een spiegel het licht weerkaatsen. Wat dit verschijnsel echter zoo belangwekkend maakt, ia, dat op zoo verschillende deelen van onzen aardbol het Alpen-gloeien der hooge lucht is ge- tien. (BaaMl.) In een onzer garnizoensplaatsen is dezer dagen GOUDA, 4 December 1883. Donderdag 18 December e. k. beeft de 3* abonne- menta—voorstelling plaats van het Nederlandsch Too- neet. De Rotterdamscbe Afdeeling zal dan opvoe ren Suzanne, oorspronkelijk tooueelspel in 3 bedr. door Jan C. de Vos. Daarin treden op: Jan C. de Vos, Mevr. Poolroan-Huijsers, Mej. Jeanne de Groot en Mej. Misernis. Daarna: Klbinz VoOELTJES, blij spel in 3 bedr. door Eugène Labiche eu Delacour, vertaald door Rosier Faassen, waarin o. a. optreden: de heeren Rosier Faassen, D. Haspels, Poolman, van den Heuvel, de la Mar en de damesMej. Mina Beersmans en Mevr. Schepers. De rechtbank te ’o-Hage heeft den beklaagde Nieuwenhuis vrijgesproken van de aanklacht (vroeger door ons vermeld) dat by Faassen’s drama „Zwarte Griet» heeft laten opvoeren. Wel had de rechtbank de overtuiging, dat het stuk met Faassen’s werk veel overeenkomst bood, maar zij achtte onbewezen dat dezelfde ,Z«arte Griet», als door Faassen ge schreven, vertoond was. Staten-Generaal- Eebste Kamer. Zittingen van Zaterdag 1 en Maandag 3 December. In de zitting van Zaterdag is mededeeling gedaan der benoeming van de beeren Van Akerlaken, Van Lijnden van Sandenburg, Van Limburg Slirum en Blussé tot Voorzitters, en de heeren Pioké, De Raadt, Fransen van de Putte en Teding van Berkhout tot onder-Voorzilters der afdeelingen. Ingekomen zyn de twee eerste hoofdstukkeu der Staatsbegroting voor 1884, die naar de sectien zijn verzonden. In de zitting van gisteren zijn een aantal ont werpen aangenomen, waaronder de druifluisoonven- lie en hare uitvoering, de provinciale belastingen, en het voorslel-Vermeulen tot wijziging der school wet. Heden voortzetting. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van Maandag 3 Dec. Bij het voorlgezet debat over het hoofdstuk Bui- tenlandsche Zaken is gisteren aangenomen een amen dement der commissie van rapporteurs om de trac- tementsverhooging vau den gezant te Madrid en f 2000 op den post gezantschapssecretarissen in algemeeneo dienst te schrappen. Nog zyn verworpen een post van 1000 voor toelage aan den Neder- landscheu gedelegeerde by den Internationalen gezond heidsraad te Coustaiiticopel en de memoriepost voor gratificatiën. Hel geheele hoofdstuk III is daarna unauiem aangenomen. Heden is hoofdstuk Justitie aan de orde.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1