Bultenlandsch Overzicht. KOEPOKINENTING. KENMSGEriXÜ: AD VERTEN TIÉN. ADVEUTENiTIEiY. Een beproefd vriend. hem, onder hartelgke toespraak een kostbaar zilveren oadean met insoriptie aan. De heer Sluis is bekend door zgne wetenschappelijke studieën en proefne mingen op het gebied ran den landbouw en vooral van d$ inivelbereiding ook door de voorlezingen, die hy overal in ons vaderlaad, ook hier ter stede hield over zijn vak. De boerderij van het Deytz- holje is voor een paar jaren geheel en al naar zijne aanwijzingen herbouwd, en mag iu waarheid eene modelboerderij, een sieraad van de Beemster heeten. Ze wordt door tal van vreemdelingen inzonderheid Amerikanen bezooht, die als om sfryd de voortreffe lijke en doelmatige inrichting en de welwillendheid waarmede de Heer Sluis hun de gewenschte inlich tingen geeft, roemen. Mogen regenten van het Deutz- hofje zich nog lang in het voorrecht van zulk een huurder hebben te verheugen. Omtrent het ongeluk, Zaterdag drie beurtschippers uit Kolgnsplaat overkomen, deelt de Midd. Ct. nog het volgende mede. Toen de beurtschepen van J. deMul en A. Vente- viele, alsmede de hooganrts van J. Schippers, zwaar geladen, de hoven van Kolgnsplaat met bestemming naar Botterdam hadden verlaten, werden die vaar tuigen even buiten de haven van vertrek door een hevjgen storm beloopen. De drie schepen werden daarbg op eene plaat geworpen en kregen veel water in. Men trachtte door het overboord werpen der la ding den last te verlichten en te voorkomen dat de schepen by het opkomend tij zouden zinken. Met veel inspanning konden De Mul en Venteviele de lading overkrijgen doch de schepen kwamen niet vlot. Daarop verliet de bemanning de vaartuigen. Schippers echter, die slechts met een kleinen jongen aan boord was, kon alleen de 25 mud gerst en 20 mud aardappelen niet verstuwen en ook het water uitpompen. Dit zag de zoon, Jan Schippers, die op den wal was, en kort van beraad maar kloek van besluit, sprong hij ge kleed te watèr, bereikte zwemmende het vaartuig en smaakte de voldoening dat de lading overboord en ook dehoogaarts gelijk met de andere schepen met hoog tg vlot kwam. Met zware averg zijn de scheepjes daarna binnen gebracht. Men zegt dat niets geassureerd is. De heer G. J. Symons, een der voornaamste En- gelsche meteorologeu zendt aan den Times een uit gebreide opgave van de waarnemingen v&n het lichten van den hemel, door wetenschappelijke mannen ge daan in alle werelddeelen. Hg komt tot het be sluit, dat vulkanische stof, door de ontzaglijke uit barsting van Krakatau hoog in den dampkring op geworpen, de stralen van de zon breekt en dus de kleuren veroorzaakt. Aan het eind van zijn brief brengt hij hulde aan 't geen onze Indische Regeering steeds doet om meteorologen te helpen. Hg verwacht belangrijke metledeelingen van het observatorium te Batavia en drukt de hoop uit, dat door eeuige Begeering of wetenschappelijk lichaam een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de gevolgen, welke de uitbarsting in verschillende oorden der wereld gehad heeft. Men schrijft uit den Westhoek van Drenthe: In deze streken beeft men nog een zeer eigen aardige manier om voor de rust en veiligheid der bewoners te waken. Bepaalde personen, die hiervoor worden betaald, worden daar niet voor aangesteld, doch iedere landbouwer is in den winter verplicht op zyn beurt met zijn buurman samen de wacht te houden. Gewoonlijk wordt hiermede half November of het begin van December een aanvang genomen en wordt vooraf in een daarvoor belegde //boerenvergadering" (een bijeenkomst van landbouwers uit het dorp, meestal staaude in de open lucht gehouden) beraadslangd, wie den eersten nacht zal waken en welke buurman hem hierbij zal vergezellen. Is dit nu uitgemaakt, dan gaat het zoo de rij langs, tot de beurt weer aan den eersten komt. Op deze wijze wordt natuurlijk voor de gemeente het geld voor een nachtwacht bespaard en daar ge woonlijk iedere bger maar één of twee, hoogstens drie maal een beurt krijgt, is dit voor hem ook nog al geen zware taak. Hij beschouwt het dan ook meer als een pleizierwerkje en hel moet alleen uit nood zakelijkheid zijn, hetzij ziekte óf anderszins, wanneer hg iemand tegen betaling laat waken. Van tgd tot tijd wordt des 's nachts de rondte door de buurt gedaan, doch de meeste uren worden met aangename kout bij den "haard gesleten. Maar er wordt wacht gehouden" en hierop begeven de be woners zich veilig ter rust, teger, alle dieven ge vrijwaard. i In het zuiden van Frankrijk heeft men een zeer belapgrgke proefneming gedaan, ten opzichte van de tabakscultuur. Daar de <|ualiteit van de opbrengst in Havana verminderd ep de prijzen, voornamelijk voor de gewone soorten, daardoor stijgen, beeft het bestuur der tabaksregie de wijze Van productie in Havana goed doen onderzoeken, met het doel om die in Frankrijk toe te^ passen. Tusschen de Garonne en de Pyreneën heeft men zandgronden, die ge heel overeenkomen met die, welke de genrigste ta bak in Havana oplevert. De plant heeft bovendien niet, zooals men geloofde, behoefte aan een buiten gewone warmte. Op de Antillen wordt zy slechts in den winter aangekweekt, de temperatuur is dan niet kooger dan zomers te Bordeaux. In 1882 heb ben de proeven, ondanks het koude, regenachtige weer, reeds zulke voldoende resultaten opgeleverd, dat ze nu op een groote schaal worden voortgezet. De regie heeft aan een zeker getal planters van het arrondissement Bazas zaden uitgedeeld, zoowel van het in 1882 reeds geoogste als buitenlandsche. Men i® v°l vertrouwen, dat de nieuwe proef zeer gunstig zal zgn ten opzichte van de waarde en de opbrengst der tabak op Franscheu bodem geteeld, en dat ze de vergelijking met de oorspronkelijke zal kunnen doorstaan. Thans is de regie bezig de bijzondere bereiding te onderzoeken, waaraan de Havanna-sigaar voornamelijk haar betere eigenschappen dan andere te danken h'eeft. IJel Dagblad van Ned.-Indie zegt, dat men bg de slachtoffers van de Krakatau-ramp nog een 1500 personen mag voegen, die op het eiland Sebesi woon- den. Dit eiland behoorde onder de Lampongsche districten en produceerde peper. Bg de Begeering te Batavia schgnt daaromtrent weinig bekend te zijn geweest. Het eiland ligt geheel ouder de asch be delven. Het ligt zeer dicht bg Krakatau in de richting fan het ergst door de asch geteisterd deel der Lampongsche kust. De toestand van deze kast is oorzaak geweest, dat het eiland eerst na vervanging van den gewonden, doch nu herstelden, controleur der afdeeling, waaronder het behoorde, 14 dagen na de ramp is bezocht. Slechts enkele boomtoppen steken er boven de asch uit, en dit eiland heeft, met zgne bewoners het lot van Pompeji ondergaan. Ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam van Dinsdag werd G. H. Mölleukamp, loodgieter (oprichter eener christelijke bewaarschool te Kralingen) ter zake van mishandeling, door op 12 October jls avonds te Kralingen de hoofd-oader- wijzeres dier school moedwillig aan te grijpen en buiten die school te werpen, bg verstek veroordeeld tot eene maand celstraf, 8 boete, subs, een dag celstraf, en de kosteif, zijnde dezelfde straf de vorige week door het O. M. tegen hem geëischt. Blijkens het verslag van het Geneeskundig Staats toezicht over het- jaar 1882 stierven in de provincie Z. Holland 21,805 personen of 26,11 per duizend ingezetenen. Het aantal overledenen in het Rgk bedroeg 98,986 of 22,70 per duizend. In de provincie Z Holland overleden aan typhus 151 personen, aan pokken 146, aan roodvonk 86, aan mazelen 189, aan croup 191 en aan diphtheritis 53. Vooraf waren onder de verschillende besmettelijke ziekten de pokken dat jaar hevig in Botterdam, Gouda en Woerden. In 28 gemeenten van Z. Hol land werden 516 gevallen dezer ziekte aangegeven. De ziekte werd per boot ingevoerd uit Konings bergen en breidde zich vervolgens uit in de straat waar de iügevoerde poklijder werd verpleegd en opvolgend in de Omringende straten. Vaak was duidelijk aan te topnen dat de ziekte door het bezoeken aan poklgders en door het verblgf van reizigers uit oubesmette plaatseu derwaarts werd overgebracht, zoo van Botterdam naar Schiedam en Wassenaar, van Gouda naar Stolwgk en Boskoop, vau Berken woude naar Ouderkerk enz. Somtgds werd opk de ziekte overgebracht door kinderen ter school gaande in eene besmette gemeente als van Gouda naar Reeuwgk en Haastrecht. Te Barend recht kwamen de eerste gevallen voor bij een bandelaar in lompen, die deze in eene buurt van Gouda, ten tgde dat de pokken daar heerschten, had opgekocht. Te Delfshaveu werd een persoon die bedden ontsmette aangetast. Woerden werd besmet door een kind, afkomstig van een besmet huis uit Gouda. Drie der personen uit de gastvrge woning betaalden hunne betooude gastvrijheid met den dood. Van de 49/ poklgders in Z. Holland waren 259 niet en 238 wel gevaccineerd. Van de ge vaccineerde lijders stierven er slechts 28, d. i. 11.3 pCt. en van de niet gevaccineerdeu 93, d. i. 35,9 pCj. Dit is dus juist driemaal zoo veel. Van de verschillende Nederlandsche vaccinatie- bureaux werden de meeste vaccinatiëo verrioht door het bureau te Botterdam, zijnde 4881 vaccinatiëu en 655 revacciuatiëo. Bovendien werd ook het grootst aantal buisjes en glaasjes zijnde 3770 door dit bureau afgeleverd. Dat het weder rangschikken van ffin pastei" ge vallen zetsel bg groots drukte soms oorzaak kan zgn, dat men bij het afdrukken eener eourant zon derlinge zaken leest, zieu wg op grappige wnze bewaarheid in het Doetichemsch Weekblad. Daarin komt een advertentie voor, waarbij Conscience's toerken com- pleet van fijneKvrvchtboomen. voorzien zijn en de opper, vlakte beslaan van 11 aren 60 centiaren en ingezet zijn op f 7012. v Bij J. B. Woltera te Groningen zijn de beide eerste afleveringen verschenen van een Tijdschrift voor handen arbeid, onder redactie van F. Z. Barkhuis, P. Evekink, A. Groeneveld, T, Hoges, J. C. Lindeman, J. Mulder"" en J. Stam. Door dit tijdschrift is iu ons Vaderland de han denarbeid in 't bezit gekomen van een zelfstandig orgaan. Inderdaad, de behoefte daaraan werd door zeer velen gevoeld. Men verlangde een' band, die de onderwijzers in handenarbeid onderling vereenigde een middel, dat hen in de gelegenheid stelde, met elkander van gedachten te wisselen. Het tijdschrift is in de eerste plaats bestemd voor onderwijzers en verder voor jongelieden, die zich met handenarbeid bezighouden, of daarmee wenschen aantevangen. De thans verschenen afleveringen bevatten grootere en kleinere opstellen over: Kartonneeren, .handen arbeid en vormleer, een leerplan voor handenarbeid, eu een beantwoording over de vraag: Kan het on derwijs in handenarbeid klassikaal gegeven worden. Ieder van de afleveringen geeft een uitslaande plaat. De heer Hovey geeft in deo Scientific American verslag ▼an een reusachtigen appelboom, den grootsten waarschijnlijk die er bestaat. Hij vond hem op zgne botanische reis op eene hoeve te Marion in Con necticut. De boom heeft bij den grond een omtrek van 15 voet, 3 dm; drie voet booger 13,9 en bg het scheiden der takken 16.2. De twee hoofdtakken meten 10,4 en 8.8 voet. Zijne hoogte bedraagt zestig voet, de doorsnede van de kroon beloopt 104 voet. Hij wordt geschat op 175 of 180 jaren. Het merkwaardigste aan den boom is wellicht, dat zijne takken, vijf eenerzijds en vier aan deu anderen kant, telkens om het andere jaar dragen; sedert 1876 evenwel draagt hij aau beide helften, doch juist io deze laatste jaren verliest hij veel bout eu vertoont menig teeken van verval. Men sohrgft uit Kampen aan de Z. C Was jaren geleden het Kampereiland het land van belofte voor landbouwers, die hun laatste levensjaren als Kamper renteniers hoopten te algten, bg de te genwoordige hooge pachtsommen der erven en de ongunstige tijdsomstandigheden schijnt het uiet zoo gemakkelijk meer te zullen vallen tot den toestand van het zalig nietsdoen te geraken. Van over- verdienen is geen sprake meer. Er zgner zelfs di# beweren dat tegenwoordig van 't Eiland niemand be ter afkomt dan hg er op kwam. Bg twee pachters is wegens achterstallige pacht beslag op de goederen gelegd en men vreest dat het bg deze twee niet zal bleven. Er zijn wel eens stemmen opgegaan, die vau het in erfpacht uitgeven van gronden gewaagden, die daarvan zonder belangrijke sohade voor de stedelijke inkomsten eene bloeiende land-bevolking om Karapeu heen beloofden, maar dien weg wil men bg den Baad niet nit. Van de pi ijzen der Tentoonstellings-verloting lijn enkele voorname te Amsterdam gevallen. Een der gelukkige winners van een prgs van 5000, werd Vrgdag ter beurze in triumf door den effectenhoek gedragen. Een spotvogel riep uit: Nauw weten ze aan de beurs dat iemand geld heeft, of ze lichten je op. Zoo erg is 't gelukkig niet. (Hbl.) Ter vermijdiug van briefwisseliog vond het bestuur eener Geldersche gemeente goed een ontwerp eener plaatselijke politie-verordering ter beoordeeling in handen van Gedep. Staten te stelleu, welk collegia evenwel onder terugzending van het concept aan B. en W. heeft opgemerkt, dat het niet op deu weg ligt van Gedep. Staten, in eene beoordecling te tre den van eene nog niet door den raad vastgestelde verordening. Als bewijs vau de bekrompen denkbeelden/die op het platteland nog heerschende zgn, diene het vol gende. Sedert eeuige weken is te Capelle (Noord- Brabant) een dansmeester komen wonen. Sommige jongelieden hebben deze gelegenheid aangegrepen, om dansles te nemen. Eenige Capelsche ingezetenen z|jn hierover zoo verontwaardigd, dat zg alle mogelijke middelen aanwenden, om dit //dnivelsseel" geweerd te krggen. De dansles wordt gehouden bg den bakker en herbergier C. v. A. Velen nemen nu geen brood meer van den bakker. De predikant mat een .ouderling hebben v. B., naar men zegt, opge zocht, ter deeg onder handen genomen en hem be dreigd, dat hg de levering van armenbrood wel eens zou kunnen verliezen. Wanneer zullen die oud-ra* derlgke begrippen met de dwiugelandg waarmede zij steeds gepaard gaan, toch verdwijnen. RN.) Een bedrog van geheel nieuwe vinding heeft te Groningen plaats gehad. Een commissionair, van de Beurs komende, ont moette een man met een haas, koeht dien haas voor f 2.50 en ging er mee naar huis. Hij overhandigde het dier aan zijn hospita om den volgenden dag voor hem op tafel te kennen verschgnen. Toen de haas des avondy gevild werd, bleek, dat hij reeds was ontvleescht en dat men de huid met eene hoeveelheid modder, eeuige lappeu en wat papier had gevuld, zoodat hij ook zoo teu naastenbij de gewone zwaarte had teruggekregen, liet beest was daarna netjes toegenaaid. Men voltooit tegenwoordig de oude kathedralen. De Keulsche dom, uit het begin der 13de eeuw, is voor een paar jaren voltooid, en dezer dagen is de kathedraal te Florence afgewerkt. Ten jare 1294 dus heel wat later dan den Keul- scben Dom werden de grondslagen gelegd vau deze kerk door den grootsten bouwmeester vau Italië, Arnolfo di Cambiö, die aan de spits stond der groot ste meesters der Gothische bouwkunst in genoemd land. Ten jare 1421 trad Philippe Brunellischi in zijn plaats eu bestuurde den verderen opbouw tot in 1436. Deze beroemde architect heeft een meester werk achtergelaten; hg is namelgk degeen, die den 119 meter hoogen koepel van die kathedraal heeft opgericht. Maar in later jaren staakten men den ar beid en eerst nu zal binnen enkele dagen de plech tigheid worden gevierd der voltooiing van dit werk, waarvan de aanvang dagteekeut van de 13de eeuw. De kouiog vau Italië, al de prinsen en prinsesseu van zijn huis en een reeks van genoodigden zullen de feestelijkheid bijwonen. Sedert enkele dagen is de prachtige kathedraal Santé Maria del Fiora werke lijk voltooid. Een 85-jarige vroow uit Ekersund in Noorwegen, vertrok in October naar New-York met de stoom boot Heiradal, maar kwam verleden week met de Island in Cbristiania terng. Zij heeft een zoon die te Brooklyn woont. Deze had herhaaldelijk bij haar aangedrongen, dat zij tot hem zoude komen; hij zou voor haar zorgen. Bg de aankomst te Castle Garden werd de zoon, wiens adres de moeder vertoonde, ge haald, maar in plaats van blijdschap aan den dag te Wggei» bij het wederzien van zgue oude moeder, wilde hg niet, dat zg de boot zou verlaten eu zeide, dat hg met moeite voor zioh zelf, hoeveel te minder voor haar, kon zorgen. De commissionair te Castle Gar den wendde zich daarop dadeigk naar den agent der stoombootmaatschappij Thingvalla roet het verzoek, de vrouw met bet eerste schip terug te zenden, inge volge de Amerikaansohe wet, welke verbiedt personen aan land te zetten, van wie te voorzien is, dat zij ten laste van den Staat zullen komen. De arme vrouw, die haar laatste spaarpenning aan de reis besteed had, verkeerde in een wanhopigeu toestand, maar -is nu weder, na eene zeer zorgvuldige behaudeling aan boord, waar onder anderen ongeveer 80 kronen voor haar werden ingezameld, tamelgk wel te moede. Zg heeft de brieven bewaard, die haar zoon haar gezon den heeft en naar deze te oordeelen had zij alle re den eene geheel andere ontvangst te verwachten, dan haar ten deel viel. Blijkens telegram uit Pargs werd aldaar verzekerd, dat tusschen Engeland, Duitschland, de Vereenigde Staten, Rusland en Frankrijk eene overeenkomst is getroffen, ten doel hebbende leveu en eigendom van de onderdanen dier natiën te beschermen tegen aanvallen, als onlangs te Canton plaats hadden. Daartoe zal eeue flottielje van kanonneerbootcu dier mogendheden in de wateren van Canton worden ge- stationneerd, onder het opperbevel van den Fransohen admiraal. Er is eene voorloopige overeenkomst tussoheu de Engelsche reeders en deo heer De Lesseps tot stand gekomen. Het memorandum bevat o. a. het vol gende De maatschappij zal het bestaande Suezkanaal genoegzaam verbreeden of een tweede graven; eeue commissie, van welke minstens dc helft Engelschen moeten zijn, zal de quaestie onderzoeken. De En- gelsohe reeders en kooplieden zullen zeven nieuwe directeuren kiezen. Met 1 Januari '84 zal de sur- taxe van 50 oentimes worden afgeschaft, met l Juli de loodsgeldeu. Met 1 Januari '85 waiden de doortochtgelden verminderd van 50 centimes per ton, en zg zullen nog meer verlaagd worden, indien het dividend over '83 meer dan 18 percent zal zgn. De berekeningen, naar welke de verlaging der tarieven moet worden geregeld, zijn gebaseerd op het tegen woordig kapitaal van 200 millioen frank. De Pall Mall Gazette noemt deze nieuws over eenkomst, een capitulatie der reeders, eu zegt//Sir Rivers Wilson is goed gewroken. De heer De Lesseps krijgt alles wat hij verlangt in ruil voor eeu schotel linzen, dien hij den reeders voorzet, iu den vorm vau een verlaging der doorvoerrechten. De reeders hebben hunne positie overgegeven aau hunnen tegen stander. Waarom heeft men het contract, zóó scherp afgekeurd, dat ten vorken jaren door de Begeering was voorgesteld? Is het contract dat thans onder teekend werd, zooveel beter?" Volgens de St. James Gazette ja. De Pruisische Begeering is niet voornemen het ontwerp tot aanleg vau een kanaal DortmundEems opnieuw in te dienen en de beweging in de ver schillende belanghebbende districten ten gunste van dat kanaal zal dus vruchteloos blijven. De Begeering is ua rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat het wenschelijker is de voorkeur te geven aau het plan, ook door het Heereuhuis aanbevolen, om een kanaleunet voor te stellen, dat het rgk van het Oos- teu naar het Westen doorsnijdt. Het Pruisische Huis der Afgevaardigden heeft Woensdag beraadslaagd over het voorstel tot invoe ring van geheime stemming bij de verkiezingen voor den Landdag. Door den miuister Von Puttkamer werd dit voorstel met klem bestreden, op grond o. a., dat de ervaring, opgedaan bij dergelgke verkie zingen voor den Rijksdag niet aau den gekoesterde verwachtingen hadden beantwoord. De regeering heeft zelf in overweging genomen de vraag of het niet raadzaam moet worden geacht om bij den Bonds raad eeu voorstel in te dienen, strekkende tot af schaffing dier wijze van stemming bij de verkiezing van ledeu voor dec Rijksdag. In officieuse berichten uit Belgrado wordt opnieuw verzekerd, dat er uergeus iets meer vau een opstand is te bespeuren. In bet ontwerp tot wijziging van de Bulgaarsche constitutie wordt voorgesteld: twee Kamers en op elke 20,000 inwoners een afgevaardigde. De democraten van het Congres van Washington hebben met groote meerderheid deu bekendeu voor stander vau het vrijhandelstelsel, Carlisle van Ken tucky, tot voorzitter aangewezen. Tegencandidaat was de erkende protectionist Randall. Aangezien de SenaAt en de President republikeinsch zijn, kan men wel is waar geen krachtige maatregelen in anti- protectionistischen zin van het Congres verwachten, maar Carlisles benoeming maakt het waarschijnlijk, dat bg de verkiezing van een nieuwen President de vraag vrijhandel of protectionisme beslissen zal. Zg is in elk geval een bewjjs dat het volk opkomt legen het protectionistische stelselmeer en meer wint de meening veld dat het saldo van de begrooting (dit jaar ruim 100 millioeu dollars) moet wordeu ge bruikt om de invoerrechten te verlagen. De verkiezingen in de Italiaansche kamer van afgevaardigden zijn voorloopig het kabiuet-Depretis gunstig. Vooreerst werden twee miuisterieele can- didaten tot secretarissen gekozeu, de heeren San- Guiseppe en Ungaro. Ook de drie benoemde ledeu der commissie voor de begrooting waren candidaten der. ministerieele party. Op het Italiaansch budget van '83 is naar men weel eeu aauzieolijk overschot; de minister heeft er op gewezen hoe verrassend zulk een uitkomst is, nu de afschaffing van de be lasting op het gemaul eeue vermindering van 45 millioen in de inkomsten doet ontstaan. De regee- riog heeft aan de eiscnen van de ministers van oorlog en van marine kunnen gehoor geven zonder gebruik te maken vau de buitengewoue middelen, waartoe de kamer haar had gemachtigd. Te Barcelona worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van den Duitschen Kroonprins; de dag van zgn komst aldaar is nog niet vast be paald; meu gelooft den 14n of 15n. In overeenstemming met het advies dCT voor ruim eeu jaar ingestelde buitengewone commissie voor de ridderordeu eu belooningen heeft de czaar van Rus land besloten den dienstadel af te schaffen. Ouder ffdiensiadel" wordt verstaan de aan het verleenen van de Wladimirorde en aan het benoemen tot wer- kelijken geheimraad verbonden verheffing tot deu erfetijken adelstand. Nog vóór Nieuwjaar wordt de daartoe betrekkelijke ukaze verwacht, doch de miuisterieele departementen hebben bevel gekregen reeds nu op de aanstaande veranderingen te letten. Voortaan geschiedt het opnemen iu den adelstand slechts bij bijzondere ukaze. In verband met de uieuwe bepaling zullen, naar men zegt, de veertien //rangklassen" waaraan verschillende privileges ver bonden zyn, óf afgeschaft óf verminderd worden en een andereu naam krijgen. De behandeling van bet ministerprocea in Noor wegen is geschorst, tegen Kierulf tot 24 Januari, tegen Vogt tot 5 Februari, tegen Holmboe tot 7 Februari, tegen Helliesen tot 9 Februari, tegen Jen sen tot 12 Februari, tegen Munthe tot 14 Februari, tegen Bachke tot 16 Februari, tegen Johansen tot 19 Februari, tegen Sch weigard tot 21 Februari en tegen Hertzberg tot 23 Februari 1884, Waarschijn lijk zullen de heer Selmer, premier, en zijne ambtge- nooten ongeschikt tot het waarnemen van bg minis terambt verklaard worden, eu dan zal net den Koning vrijstaan hen tot andere betrekkingen, hetzij ten hove of bg het corps diplomatiek in het buiten land te benoemen. Mocht de ongeschiktverklaring zich uitstrekken tot alle staatsbediening zonder eenige uitzondering, dan is reeds nu door de conservatieven een fonds vau twee millioeu bijeengebracht, uit welke rente de ministers gedurende hun leven verzorgd zullen worden. RECLAME. Men vindt tegenwoordig iu bijna elke familie eeu middel dat ongemeen snel populair geworden is; het zijn de door de eerste autoriteiten der geneeskunde onderzochte en aanbevolene Zwitsersche Pillen van deu Apotheker Bieb. Brandt. Met eene doos, die voor meer dan eene maand toereikend is en in de Apotheken 70 cents kost; is iedereen in het bezit van een krachtdadig en onschadelijk huismiddel. De talrijke resultaten eu de vele aanbevelingen hebben dit preparaat overal burgerschap verleendhet reinigt het bloed en is bij vele chronische ziekten zeer werk dadig. Men gelieve nauwkeurig acht te geven dat elke doos als etiket eeu wit kruis op een rood veld draagt en voorzieu is van de handteekening van Biob. Brandt. De BURGEMEESTER van Gouda; Brengster algemeene kennis dat aanstaanden ZON DAG den 9 December 1883 des namiddags 12 uur op het Raadhuis uiet alleen voor minvermogenden maar voor ieder die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreeks vau het kalf te doen inenten of herinenten. Gouda, den 4 December 1883. Pe Burgemeester voornoemd YAN BERGEN IJZENDOORN. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den lu December 1883 is executoir verklaard het kohier van het patentrecht No 8. dienst 1883/84; Dat voormeld Kohier ter iovordering is gesteld in handen van den Heer ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden in gaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames bebooren te worden ingediend. Gouda, den 5 December 1883. De Burgemeester voornoemd. VAN BERGEN IJZENDOORN. MARKTBERICHTEN. GOUda, 6 December 1883. De handel in granen was zeer beperkt. Tarwe moest in beste bwalieteit als voren worden betaald. Zeeuwsche van 9,20 tot 9,85, Poldersoort en middelmatige van f 8,60 tot 9,30. Rogge in drooge eu blanke soort 6,75 a 7,25. Afwg- kende naar kwalieteit. Gerst iets williger 5,40 a 6,20. Chevalier f 6,50 a f 7,25. Erwten en boonen zonder handel. Maïs 6a f 6,20. Hennepzaad 9,50 a L0. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel in alles iets vlugger vette varkeus van 24 a 26 ets var kens voor Londen 21 a 23 ct, magere varkens en biggen traag biggen 0,80 a 1,20 per week, vette scbapeu vlug. Kaas. Aangevoerd 28 partijeu, eerste kwaliteit ƒ30.a ƒ33tweede kwaliteit ƒ27.a 29.— Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.30. Burgerlijke Stand. GEBOREN 3 Dec. Theodoras Wilhelmus, ouders T. Jaspers en M. Zwambach. 4 Petronella en Anna Cornelia, ouders B. van der Heij eu J. B. Snel. Alida Helena, ouders B. Matse en C. Rietveld. 4 Cornelis Hendrik, ouders T. P. Bos en J. de Peer. 5 Wijnand, ouders W. Broer en P. C. van der Ben. OVERLEDEN: 3 Dec. A. van den Berg, lm. C. H- Dongelmaos, 3 ra. 5 D. van Waas, 53 j. A. Verheul, 74j. B van Gent, 1 ra. GEHUWD: 5 Dec P. C. Bekiok en A. C. Haenlein. C. Hunink en G van der Laan. in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door den Boekhandelaar A. BRINKMAN, te' Gouda.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2