1ZEÏÏ, (schilderde mskerk te is der St. ingen,enz. ijk levens, lebroeders eth, L ven. BINNENLAND. ER. RR BERICHT. N° 3013. Vrijdag 14 December. 1883. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. )ING I iegraven UR. [1. 4 ITU <rn. its. ‘•1 ?WWW i I 1 H gemaakt >opmans- A' K‘ T’ I A- Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave den waterweg klein gezin voor f 13. den Waterweg van Am- 0» Kunsten ecteur der •echt. j b MINKMAN omen De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De pqjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. In de sitting der Rotterdsmeche Arr. Rechtbank van Dinsdag morsen stond terecht B. v. V., arbeider, vroeger tapper te Goads, bekl. van het toedienen van sterken drank aan een jon gen van 14 jaar. Eisch 7 dagen gev. cell. Over 8 dagen uitspraak. tl bij J. D. te Stolwjjk SCHAAK-CORRESPONDENTIE. den Haag 12de set swart C 5 B 6. Gouda 13de set wit Cl C 3. Alkmaar 9de set swart B 8 C 6. Gouda 10de set wit Cl C 2. GOUDSCHE COURANT. Te beginnen met 1884 zal door den Uitgever dezer Courant iedefen Maandag een GRATIS-ADVERTENTIEBLAD wor den uitgegeven, ’t welk zoowel binnen als buiten de stad op eene doeltref fende wijze zal worden verspreid en waarin zonder prijsberekening worden opgenomen die Ad verten tiën, welke in de vorige week in de GOUDSCHE COURANT zijn ge plaatst. 1-Agent P. gent P. J. 3LSHOÜT SMITS te Moordrecht, Gildemeester, Gleichman, De Jong, Kist, T. Mackay, P- "1- Rutgers van Rotenburg, Wichers. In sake de verbetering van den Waterweg van Am sterdam naar Rotterdam, is by de 2e Kamer de volgende motie ingediend: De ondergeteekend.n wenschen hy de behandeling van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1884, vóór art. 72, de navolgende motie aan het oordeel der Kamer te onderwerpen „De Kamer, van oordeel dat de verbetering van De heer Emile Seipgens, uit Leiden, vervulde Dinsdagavond de spreekbeurt in het Dep. Gouda der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Hij droeg een paar Limburgsohe novellen voor, die aan het talrijk publiek blijkbaar veel genoegen schonken. -J »an Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteld, wil men de thans bestaande cekerbeid niet in de, waagschaal stellen, dat daartoe hetzij door de provinciën Noordhol- land en Zuidholland te tam «Dj hetzij door de pro» vincie Noordholland alleen, eene bijdrage van drie millioen gulden zal worden gegeven en in de on derhoudskosten jaarlijks twintig duizend gulden zal worden bijgedragen, gaat over tot de orde van den dag." De Bruyn Kops, W. K. van Dedem, Dirks, »an der Kaay, De Meyier,Jli rand olie, Reekers, Tag van Poortvliet en De heer R. Oosterling alhier is benoemd tot on derwijzer aan de openbare school A te Reeuw ijk, zynde uitbreiding van het onderwyterspersoneel, met ingang van den 1 Januari 1884. 1RS acht ik e verklaren, te Mainz 'RSTKWA- ïlijk verras- jke verlich- aan bevelen. ODT, tad. uitgelezene >aren honig sdelste, aan- jming, hals- lingen gun- in bet glas n echt ver-'* uitgaven voor alle lakken van onderwijs belangrijk verminderd worden. De heer Wintgens moet tot zyn leedwezen beamen dat de uitkomsten van ons onderwijs niet zeer schit terend zijn en hij schrijft dit voornamelijk toe aan het euvel van overdaad, overlading van het onderwijs. Verder kwam spr er tegen op dat de secretaris generaal bij Biunenl. Zaken, de heer Hubreoht, zijn verzameling over het ouderwijs (ontleend aan de offi- oieele stukken,) ten eigen bate heeft uitgegeven, met genot van een honorarium van 9600 voor de 15 deelen a 20 rel elk. Zulk een contract (met de firma Stemberg) is niet alleen onereus, maar radicaal nietig, in den zin van juridiek ongeoorloofd. De beer Vermeulen vroeg hervorming van het middelbaar onderwjjs in het belang der paedagogen en der schatkist. Hij klaagde ook over de ooregul- matige verbooging van de tractemenlen der docenten van het middelbaar onder» ys, waarbij, in strijd met de wet, de voorkeur wordt gegeven aan de gepro moveerden. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye wilde bij de bespreking van de lager-onderwjjswet van 1878, den oud-Min. Kappeyne niet te hard vallen omdat deze meer de leider dan de drijver is der liberale partij en die als soodanig hier niet stelselmatig mocht ge weerd worden.Hij beantwoordde verder de vroegen beschouwingen omtrent de werking der wet op het onderwijs, meer bepaald wat bet artikel ouderwijzen betreft, de scboolbouw, art. 45 enz., ten betooge dut vele leden der liberale partij in 1878 hebben ver klaard te willen wat nu de anti-revolutionaire partij wil. Hij vroeg ook den Minister of de Regeering nog vóór het reces de beloofde herzieningswet zal indicuen. De heer v. d. Kaay verdedigde de hoogleerann tegen het verwijt van onverschilligheid van de zijde des heeren Schaepman. Hij meende ook dat de in stelling van gedelegeerden bij de gymnasia strekt om te zorgen dat de leerlingen van de gymnasia een be hoorlijke wetenschappelijke opleiding erlangen. De heer Fabius op bel partydig karakter der school wet wijzende, betoogde dal zij ook in uitvoering een partij wet is, die de minderheden onderdrukt, de weelde bevordert, het volk misleidt en van het Godde lijk beginsel afhoudt. De heer Gleichmaun verklaarde het wetsvoorstel Mackay o. s. gezet te willen tpiderzoeken en schijnt niet ongeneigd op fiuanoieele punten toe te geren als het hoofdbeginsel der schoolwet onaangetast blijft. De Minister verklaarde dat herziening der middelb. onderwijswet zal moeten geschieden in de richting van meer bepaalde vakkennis aankweeken. De Min. deelde voorts nog mede dat het aangekondigde re- geeringsontwerp tot wijziging der schoolwel, op 5 December by deu Raad van State aanhangig is gemaakt. In de sitting van gisteren kwam in bet rapport in zake den onderwijzer Poppink. De meerderheid der commissie die de regeeringsinlichtingen onderzocht heeft te dezer zake stelt voor, dankzegging aan den Mi nister. Een lid wenschte te verklaren dat zonder vol doende grond de straf van schorsing is opgelegd. By het voortgezet debat over hoofdst. 5 nam de Min. over het amendement om 1500 te schrappen voor de aan stelling van een philoloog ter besohryving der oude co dices te Leiden. Een amendement om f 400 te schrap pen voor verhooging van hel traoteroeut van den boek houder van het academisch ziekenhuis en den conserva- deze begrooting zal kunnen stemmen, als niet de tor van het museum van oudheden werd aangenomen. ADVERTENTIËN worden geplaatst >'t van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Staten-Generaal. Twmdï Kamer. Zittingen van Dinsdag 11 en Woensdag 12 Deo. In de zitting van Dinsdag werd de beraadslaging over de Begrooting van Binneulaudsche Zaken voort gezet en wel by de afdeeling onderwijs. De heer Scbsepman, thans niet willende aandrin gen op de behandeling van zijn motie des vorigen jaars betrekkelijk de opheffing van een of meer uni- veniteiten, omdat de omstandigheden thans in allen deele ongunstig daarvoor zyn, klaagde meer bepaald over de ongunstige resultaten van ons hooger ouder wijs, voortkomend lo. uit het lager gehalte van de hoogleeraren2o. uit het gemis aan de prikkel om zich te volmaken, die vroeger in de collegegelden was gelegen. Voorts bepleitte spr. de toekenning van het recht om wetenschappelijke graden te verlee- nen aan de vrye uni veniteiten. Hierbij bracht hij hulde aan den moed en de offervaardigheid van de mannen die de vrye univeniteit te Amsterdam heb* beu opgericht en bij deze gelegenheid verwierp hy als volkomen onbestaanbaar bet hem in de pers toegedaohte voornemen om te Utrecht „de stad der April-beweging» een Catholieke univeniteit te willen opriobten op de ruïnes van de Staats-universiteit. De heer Lobman klaagde over den gang der zaken op de gymnasia. Vooreerst wordt er veel te veel tijd besteed aan de wiskundige vakken en ten tweede werkt het stelsel van gecommitteerden bij de examens slecht op den gang van het onderwijs. Overigens verdedigde ook spr. het jus promovendi voor de vrije univeniteiten. Hy herhaalde ook zyn vroegeren aandrang tot afschaffing van de verplichte dissertatien door de juristen. De beer van Baar verklaarde dat bij niet voor GOUDA, 18 December 1883. TERGADERING van dik GEMEENTERAAD. Vrijdag den 14 December 1883, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het adres van A. Pannevis houdende verzoek om pensioen. De benoeming van twee Leden der Openbare Ge zondheids, Conrlmisaie. Idem van een Lid van het Burgerlijk armbestuur. Idem van oenen Curator van het Progymnasium. Idem van een Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Idem van een Lid der Commissie van Toezicht op de Stads Muziekschool. Idem van een Lykdrager. Heden morgen had ten Rnadhnize dezer gemeente de verpachting plaats van 1. Het Huis en de Stalling aan de Gondsche sluis. Gepacht door J. P. Vernes voor 820. 2. Een stukje land aan het einde der Laza- ruskade. K. Jonkheid voor 12. 3. Het Grasgewas van de Goejanverwelsohen dijk. H. Kramer voor f 34. 4. Het Grasgewas van den Hoogen Sobieland- sohen Zeedyk. J. v. d. Kind voor 820. 5. Een perceel Wei- of Hooiland, gelegen onder Reeuwyk. G. Wiltenburg voor f 58. 6. De visschery in de grachten en de Gouwe. J. van Oorschot voor 32. Het elzenhakhout werd verkocht aan A. Dekker. en 8TA-

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1