mm WAFELS Bultenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Goiida. ADVERTENTIEN. JAARLIJKSCH VERSLAG IPOXjXTIIEj. J. C. SIBBES. appelen tog onverkocht bij de landlieden «oorhinden «yn. Op «ele dorpen liggen nog «ele duitenden mudden; er it geen hindel in; aardappeltchippert op de Linge komen er niet meer, en ale er «at «erkochl wordt, ie het ongekend laag in priji. De groote boeren geeeu nu lieeer hun aardappelen als «oeder «oor het etal«ce; maar de kleine boeren of pachten aitten leeljjk in de klem; zij kuilen te in, om te tot het «oorjaar te bewaren; maar zal het dan beter zijn? Uit Yeneke wordt aan de Goeecke Ct. gemeld, dat de nieuwe bronzen halre centen daar nog too goed ala rariteiten zijn. De meeite menaohen hebben ze telfa nooit poten; uitgegeven zijn ze er nog in 't geheel niet, want wie er bij toeval op een andere plaats ia meeater geworden, bewaart den nieuweling als een teldzaamheid. Zouden de 4 millioen etuka, die er van geslagen zijn, onvoldoende zijn om algemeen in de behoefte van het «erkeer te voo'tien? Of zijn er wel gesla gen, maar nog niet in omloop gebracht? Aan dat laatste zijn wij geneigd te gelooven; want ook hier z^jn ze nog tamelyk echasrsch, In elk geval verdient de zaak de aandacht van den Minister van Fineaciëu. {Dagblad.) De Vereeuiging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandeché leger, die zich ten doel stelt gcbreklgdende gepensionneerdeu hulp te verschaffen, heeft haar jaarverslag in drnk doen verschijnen en dit aan hare leden, be gunstigers, en ook aan vele belangstellenden toege zonden. Uit dit verslag blijkt, dat bij den aanvang van het nieuwe dienstjaar de Yereeniging door het geheele laud telt 186 beschermers, 80 bescherm vrouwen, 800 donateurs eu 610 leden, welke getal len na dien tjjd weder belangrijk zijn vermeerderd. Door de zorg der Vereeniging hebben gedurende het afgeloopen jaar 49 leden een onderstand (/la 1.50 per week) ontvangen tbt een bedrag van 2081.85 en werden aan 139 leden en 6 weduwen 1537.50 aan gratificatiën uitbetaald. Van vele zijden, ook van leden van het Kon. Huis en hoog geplaatste personen, ontving de Yereeniging grooten steun eu vele blijken van belangstelling. Eene ten voordeele der Vereeniging te Arnhem gegeven militair Assaut bracht zuiver 290 opeene te 's-Hertogenbosdlr door den pastoor Brouwers ge houden lezing 32.60een tooneeluitvoering van onderofficieren aldaar 173.64; aan bijdragen naar aanleiding van het „Beroep op de kern der Nedcrl. Natie" werden ontvangen ƒ5293.001/,; het saldo tegopd bij den aanvang van het boekja'ar bedroeg 2772.58; de contributie van leden ƒ507.20; de officieren schonken j>07.75, waardoor met nog en kele andere saldo's, de ontvangsten 9943.201/, bedroegen. De uitgaven bedroegen 6561.66'/,, waaronder begrepen zijn de hierboven vermelde uit betaalde onderstandsgelden en gratificatiën, zoodot bjj den aanvang van het nieuwe dienstjaar een batig saldo aanwezig was van 3881.54. De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam bericht, dat dezer dagen aam de Redactiën van ver schillende dagbladen de plaatsing vetzohct is van de navolgende advertentie: „Weldadigheid! „O, allen! geeft gij allen watl En geeft wat veel, «gij rijken! Voor een fatsoenlijk huisgezin, dat door „allerlei rampen en tegenspoed aan den bedelstaf „is gekomen, roept de ondergeteekende de hulp in „van allen wter harten nog voor menschlievendheid „geopend zijn. - Yan alles ontbloot, geheel zelfs zon- „der voedsel en kleeding. Zoo zal ook zelfs de kleinste „gift met dankbaarheid worden ontvangen. „O 1 toont dat er nog goede menschen in de we- «reld zijn en zendt spoedig uwe Kerstgave vuor dat „arme' gezin. De nood is hoog zendt allen wat. „Verzaoht de ellende. God zegene U ervoor! Uwe „giften worden dankbaar ingewacht door C. WE8TERVELD, Czaar Peterstraat N". 159 Amsterdam." C. Waterveld is de naam der moeder van Jokan- net Kooimandie te Rotterdam onder de firma Op- tenzieke, den naam zijner huisvrouw, zaken 'gedaan heeft en tegen'welke firma in verschillende dagbla den is gewaarsohuwd. De aanbieder der advertentie, Hendrik Albert van Dolder, heeft te Rotterdam de beruchte firma Doetburg Co. gevoerd. Het doel is kennelijk de in te komen gelden onder elkander te verdeelen. Allen zijn thans woonaohtig in de Czaar Peterstraat 159 te Amsterdam. De overneming van het vorenstaande in de dag bladen wordt in het algemeen belang wenachetjjk ge acht. Dezer dagen "werd gemeld, dat de Minister van Justitie weldra een wetsontwerp .zoq indienen tot wijziging van de wet op den kinderarbeid. Thans heeft de Minister aan de Commissarissen des Ko- nings de volgeude aanschrijving gericht: Terwijl de wet van 19 Sept. 1874, houdende maat regelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, een absoluut verbod inhoudt om kinderen beneden 12 jaren anders dan voor huiselijke en persoonlijke diensten of voor veld arbeid in dienst te nemen of in dienst te houden, laat zjj den arbeid van kinderen boven dien leeftijd geheel vrij. Een wetsontwerp, door mjju ambtsvoor ganger ingediend, dat de strekking had o. a. om ook dit punt te regelen, werd door mij ingetrokken, omdat, daargelaten dat tegen dit ontwerp in de af- deelingen der Tweede Kamer vele eu gewiohtige bezwaren waren gerezen, ik mij niet vereenigen kan noch met de daarbij voorgestelde uitbreiding van het verbod tot den veldarbeid, noch met de wijze, waarop volgens dat ontwerp het toezioht op den arbeid van kinderen was geregeld. Intusschen erken ik de wensoheljjkheid om ook den arbeid van kinderen van 12 tot 16-jarigeu leef tijd niet 'langer ongeregeld te laten, eu het maakt dus een punt van ernstige overweging bij mjj uit, een aanvulling vau de bovenbedoelde wet te bevor deren in dien zin, dat de arbeid van kinderen tus- schen 12 en 16 jaren vpor sommige iodustriën on voorwaardelijk verboden, voor aodere niet auders dan onder door den Koning vast te stellen voor waarden toegelaten zou worden met bepaling, dat de dageljjksche werktijd van kinderen van dezen leef tijd in geen geval een zeker aantal uren mag over schrijden. In hel nu ingetrokken wetsontwerp van mijn ambts voorganger werd de regeling, welke arbeid onvoor waardelijk zou kunnen worden toegelaten, overgelaten aan een later rast te stellen maatregel' van inwendig bestuur. Dit denkbeeld heeft echter op m. i. juiste, gronden bestrijding gevonden in de afdeelingen der Tweede Kamer, waar men vrij algemeen van meening was, dat in de wet zelve de industrieën moeten wor den opgenomen, waarbij men den kinderarbeid on voorwaardelijk of voorwaardelijk wil verbieden. Evenzoo was men van meening, dat het denkbeeld van nijjn ambtsvoorganger om den dagelykschen werk tijd te bepalen op 6, 7, 8 'of 9 uren, al naargelang het kind 12, 13, 14 of 15 jarea oud was, geen aan beveling verdient en in de praktijk -onmogelijk zou toe te passen zijn. Men gaf er daarom de voorkeur aan om het maximum van werktijd voor alle kinde ren zonder onderscheid tusschen 12 en 16 jaren ge lijk te maken en bijv. 10 uren vast te stellen. Met beide voorstellen kao ik mij wel vereentgen, zoodat voor de bewerking van een wetsontwerp als door mij wordt beoogd, de volgende vragen zijn te beantwoorden: 2 o. Welke arbeid is voor kinderen van 12 tot 16 jaren onvoorwaardelijk of voorwaardelijk schadelijk te achten en behoort dus onvoorwaardelijk te worden verboden of slechts voorwaardelijk te worden toege laten? 2o. Welke werktijd zal voor bedoelde kinderen bij de niet verboden iudustriën als maximum wordeu vastgesteld 3o. Zal men daarbij al dan niet de bepaling voe gen, dat de arbeid niet zal worden verricht vóór zeker uur, bijv. 6 uren 's morgens, en na zeker uur, bijv, 8 uren 's avonds? Uw voorlichting in deze zou door mij zeer op prijs worden gesteld en ik heb daarom de eer U. H. E. G. beleefd te verzoeken mij uw gevoelen omtrent bo venstaande vraagpunten'te doen kennen. Zoo niet de grootste, dan tooh de humaanste der Hervormers, Ulrich Zwingli, werd den la Jan. 1484 geboren en wij vieren dus weldra zijn vierhonderd- jarigen geboortedag. De uitgever Carl Stange te Frankenberg in Saksen heeft tot herinnering aan de zen gedenkwaardigen dag onder den titel„Zwingli- Album ter herinnering aan het 400 jarig jubilee- feest" een klein, maar keurig album uitgegeven, dat door den geringen prijs, 25 pf. of 12 cents, zeer ge schikt is voor algemeene verspreiding. Het bevat 12 phototypen met korte verklarende bijschriften. Men heeft daarop het portret van Zwingli en het ontworpen stand beeld, het portret van Oecolampadius en verdere merk waardige herinneringen uit het leven eq de daden van den kloeken Hervormer. De uitgever, rekenende op een talrijke verspreiding itfijNederland, bezorgde een uitgave rnet HoUandscheWkst, terwijl behalve de'Dnitsche, waarschijnlijk ook #g een met Fransohen en Engelschen tekst het licht -«al zien. Hoewel petroleum eeu zeer gesohikt middel is om insekten en ander „ongedierte" uit te roeien, moet men bjj het zuiveren van planten daarmede voor zichtig zijn en de olie niet onvermengd gebruiken. Met water vermengt zich de petroleun^Émaals bekend is, niet, wel met melk, wat echter ^Hhet gebruik van groote hoeveelheden te kostbaWkou worden. In den laatsten tijd heeft men, in Amerika de on dervinding opgedaan, dat een oplossing van zeep zie met petroleum goed laat vermengen, daarmede een krachtig verdelgingamiddel vormt van allerlei ongedierte dat op plauten huist en tevens onschadelijk is voor de planten. Een mengsel van vgflien tot twintig deelen niet te slap zeepsop en één deel petroleum, fijn verdeeld, door middel van een gieter b. v. op de plan ten gebracht, bevrgdt dezen van de schadelijke be zoekers. Yoor zeer teedere planten moet de hoeveel heid petroleum oog kleiner zjjn. In allen gevalle moeten de planten na de bewerking met schoon water afgespoteu worden. van de Yereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschert der Beederijen- te Katwijk aan Zee en Nobrdwjjk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar 1882/83 zjjn ontvan gen aan contributiën van de reeders, die zulks ge deeltelijk van de inkomsten der viasehers afhouden van bomschuiten te Katwijk 54 a 3 en '4 voor jaar a 1.50 168.— van 14 bomschuiten te Noord- wijk 1 342. 210. san jaarljjkscbe bijdragen vstl 50 cents of hooger1060.90 aan giften door ds. J. Drost van mej. v. E1. van E. E6. door ds. De Wolff van N. N. 2 bankbiljetten a 25 50.— uit de nalatenschap van C. A. E. in eeu potje1. van C. P. O. coupon. 1.98 59.98 aan opbrengst eenqt tooneelvoorstelling, gegeven door de Vereeuigingen van onderofficieren te Leiden100. aan opbrengst eener uitvoering der Zang school van Noord wijk en Katwijk. 86.65 aan renten1652.81 3170.34 Na het sluiten der rekening nog ontvangen onder het motto 200 visitekaartjes 3 aan blauwe post zegels en van den heer A. C. Quant, H.-K, pries ter en oud-Deken van 'Leiden, 1 bankbiljet van 100.—. Bij het einde van dit boekjaar genoten onder steuning: te Noordwyk aan Zee 6 weduwen en 6 weezen; te Katwjjk aan Zee 37 weduwen, 52 weezen en 1 bejaarde; zgndc de nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuitende Induitrie, de drie Gebroeders, Zorg en Vlijt, Vróuw Keeltje, Katwijk» Welvaren, de Jonge Dirk, de Adriana, Katwijks Welzijn, de Vier Geeuster», Victor Jacob, Vrouw Jacob, de Hopende Vittchera, Vrouw Johanna, Vrouw Catharina, Leendert, de Goede Verwachting landbouw en Zeevaart, Vrouw Arendje, Vrouw Maria; de Jonge Cornelia. In dit boekjaar is uitgekeerd 3455.02", ge- durende de zomermaanden: per week 1.25 voor elke weduwe, 0.25 voor elk kind, 0.87' voor 1 bejaarde; gedurende de wintermaanden: 1.50 vóór elke weduwe, 0.85 voor elk kind, 1.05 voor 1 bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrgviug op bet Grootboek der 2'/, pCt. Nationale Schuld 65,000,- aan belegging in de Leidsche Spaarbank 2900,- aan belegging k dóposito 4039.71 en aan con tanten 670.47'. De Vereeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en wensoht dat men blijve medewerken om het fonds door jaarlgksche bijdragen, giften en legaten Ie steunen. De Vereeniging voornoemd Samuel Le Poole, Voorzitter. M. J. Eigeman, Secr.-Penniugm. Leiden, 13 Jnnh 1883. De Goudsche Subcommissie mankt bekend, dat binnenkort per kwitantie over de jaarlgksche bijdragen (1888) zal worden "beschikt. In 1882 werd, als netto bedrag der contribution 66,en aau bijzondere giften (van N. N. 5, id. 2.50, id. 2.50) 10.ontvangen en aan de'Commissie te Leiden overgemaakt. Wy bevelen ook ditmaal de belangen der Ver eeniging ten zeerste by onze stadgenooten osn. De Subcommissie voornoemd: M. A. G. Vorstman.» A. SCBONEVELD V. D." CLOET. H. IJSSEL DE SOHEÏPEE. Gouda, December 1888. - De Fransohe Senaat heeft, met 172 tegen 21 at., het supplementaire krediet van 574,000 voor beurzen san de inrichtingen van middelbaar en lager onder wijs, door de Kamer aangenomen maar door de Senaatscommissie geschrapt, weder op de begrooting gebracht. De Senaat heeft verder hersteld den post van 4 millioen voor tegemoetkomiug aan de gemeenten in de uitgaven van onderwijs. De Senaatscommissie had ook dieu post geschrapt. Het geheele budget van uitgaven is daarop goed gekeurd, met uitzondering van de begrooting voor openbare werken. De Agence Havas zegt: „Volgens eene particuliere dé pêche uit Londen, zou markies Tseng zich derwaarts hebben begeven, om de goede diensten van Eugeland in te roepen. Men betwijfelt, of de vertoogen van Tseng een gunstig onthaal zullen vinden. Het is onmogelijk ora van Frankrjjk thans, vooral na de bezetting van Sontay, te vergen het programma op te geven, dat ten opzichte van Tonkin vastgesteld is. Ook schijnt de aanvallende houding van China san Frankrijk jiet recht te geven, een onderpand te vragen voor de geldelijke verantwoordelijkheid, welke China beloopen heeft". De Nord. Allg. Zeil., welke het bezoek, door den Duitscheu Kroonprins aan het Vaticaan gebraoht, sis een eenvoudige beleefdheidsbetuiging beschouwt, zegt tevens dat alles wat de Pruisische regéering aau den Paus had mede te deelen, niet belangrijk genoeg en niet zoo aangenaam was, om de per soonlijke tusschenkomst van den troonsopvolger uoodig te maken. Wat Leo XIII en de zoon van keizer Willem met elkander gesproken hebben, is geheim gebleven, maar, als men de Italië mag gelooven, voor de geschiedenis niet verloren gegaan. Leo XIII laat nl. zeer dikwijls in schrift brengen het verslag van de gesprekken, welke hg in den loop van den dag met gezanten en kardinalen gehad heeft. Zijn onderhoud met deo Duitschen Kroonprins werd natuurlijk niet vergeten; de heer Pocali, de knapste en de meest beguustigde zijner seoretarissen, werd belast met het schrijven van het door den Paus gedicteerde verslag. Leo XIII, met een voortref felijk geheugen begaap, heeft de vragen en antwoordeu bijna woordelijk doen boekstaven. De Prins ver moedde misschien nie't, dat elk zjjner woorden over wogen zou worden, er, dat de Pans het relaas van hun gesprek verscheidene taaien zou lezen en herlezen om in 's Prinsen gedaobte diep te'dringen. Zoo veel sobijut zeker, dat het bezoek van den Prins het verdriet, het hartzeer, waardoor de Paus gelolterd wordt, niet geheel beeft weggenomen: want bij de Kerst-receptie dei kardinalen uitte hjj zijne gewone klaohten. Uit Madrid komt de tijding, dat tusschen de meerderheid eu bet kabinet thans definitief een breuk is ontstaan in de commissie voor het adres van ant woord op de troonrede. De afgevaardigden der meerderheid wilden daarin gezegd hebben, dat het ontwerp tot uitbreiding van het stemrecht met de hervorming der oonstitutie moet bewaard blgveu voor de volgeude Cortes, gelijk de heer Sagasta dit had te kenuen gegeven in zgne openingsrede. De heer Romero Robledo heeft uit naam der conservatieve minderheid dit voorstel aanvaard, maar de meerder heid der commissie voor het adres houdt zich uit naam van het kabinet aan den tekst van de troon rede. Alle bladen beschouwen deze breuk als defini tief, en meenen dat het kabinet den 2en Januari, als de kamers bijeenkomen, eeu nederlaag zal ljjden. In de pers en de politieke kringen acht men eene oplossing met "eene ministerie van de dynastieke linkerzijde minder waarschijnlijk dan eeu nieuw kabinet-Sagasta, zelfs samengesteld uit notabiliteiten uit het centrum. De hoofden der linkerzijde daaren tegen meeneD, dat de koning ze niet zoude geroepen hebben om hen zoo spoedig aan de meerderheid op te offeren. De Belgisohe kamer heeft het voorstel van hare commissie in zake de voorloopige woning aungeno- meuhet aanbod van den Senaat om in zijn zaal zitting te houden is gracaljjk geaccepteerd. De quaee- ties van den opbouw enz. zjjn aangehouden tot na de parlementaire vacantie die tot 16 Januari duurt. Uit Cairo is bericht gekomen, dat de khedive van de gouverneurs in Berber en Dondola telegrammen heeft ontvangen. Eerstgenoemde zegt, dat Hioks en 3000 Egyptenaren zijtï gedood, maar Alaidinpaeba /met de overige mapschap zjjn legerkamp heeft op geslagen te Melboss, waar hg vau vriendschappelijk gezinde stammen levensmiddelen ontvangt. De gou verneur van Dondola zond bijzonderheden over ge- vechten tusschen den Mahdi en de Egyptenaren, welke met de zegepraal van laatstgenoemden eindigden; volgens zijne beweering zouden ook de aanhangers van den Mahdi, hem gaan verlaten. Dit klinkt on gelooflijk optimistisch, wjjl we reeds weten dat alleen de twee voornaamste bevelhebbers onder deuJlahdi over '20,000 man beschikken. Volgens anëfre be- riohten neemt dan ook des Mahdi's macht dagelijks in gapsoh Soudan, van Darfour tot Dondola, van Sen- naar tot Kordofan toe. Yan de tijding, dat hjj bezig is tegen Khartoum op te rukken en dat benden opstandelingen zich in de nabjjheid dier stad zouden bevinden, is te Cairo niets bekend. De profeet bevindt zich thans te Elobeid. Generaal Bakerpacba zal de tweede expeditie aanvangen, zoodra het tweede le gerkorps te Berber zal zgn aanzekomen; dit zal voornamelijk bestaan uit Bedouineustammen, geworven door Husseiu-pacha Kbalifa. Generaal Baker zal dan aanstonds naar Khartoum trekken, teneinde deze plaats van levensmiddelen te voorzien. Wanneer deze tweede expeditie ook mislukt, zal van het Egyptische leger niet heel veel overblijven. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie ge deponeerd: Eeu gouden Medaillon, een Sleutel, een Meaje, een zwart wollen Doek, een boa Sleu tels, twee Sleutels, een gouden Oorbel met roode steen, een Mansw^nt, drie Borstels, een fantasie Armband, een fantasie Oorknop, een Kinderhemd, een Kinder portemonnaie met zes Centen en een an der voorwerp. B. Te Gouderak Jacob B<udervoet, 22 jaar, arbeider te Gouderak, tot gulden of 1 dag. C. Te Nteuwerkerk Bertha Lourens weduwe van Bonman, 53 jaar, koopvrouw .zonder vast verblijf, f gulden of 1 dag; Rut Roggeveen, 56 jaar, arbeider te Nieuwerkerk, tot I"/, gulden of 2 dagen; Maarten Zuidam, 24 jaar, arbeider te Nieuwer kerk tot 5 gulden of 3 dagen. Terechtzitting van Woensdag 19 December 1883. (2e gedeelte). KantonrechterMr. J. H. van MIEROP: Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD: wegens het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openberen weg. A. Te Gouda Jan Stevens, 86 jaar, sjouwerman te Gouda, tot 2 boeten >eu 15 gulden of 12 dagen Albert Brandt, 83 jaar, sigarenmaker te Gouda, tot 2 boeten van 1'/, gulden of 4 dagen Johannes Blom, 47 jaar, pijpmaker te Gouda, tot 2 boeten van l'/s gulden of 4 dagen Jacobus Ham, 49 jaar, touwslager te Gouda, tot 2 boeten van 1 gulden of 2 dagen, (daarenboven tot 1 gulden of 1 dag wegeus te Gouda plegen van straatschenderij door bel-, denrtje te spelen); Petrus Jansen, 48 jaar, koopman te Gouda, tot 15 gulden of 6 dageu; Leendert de Bruijn, 65 jaar, kleedermaker te Gouda, tot 3 gulden of 2 dagen Samuel Ttttloo, 58 jaar," touwslager te Gouda, tot gulden of 2 dagen Arie 1/sselstein, 20 jaar, schepeojager te Gouda, tot l1/, gulden of 2 dagen Pieter Snel, 47 jaar, sjouwerman te Gouda, tot 1V, gulden of 2 dagen Balthazar Jan Blom, 30 jaar, sjouwerman te Gouda, tot l1/, gulden of '2. dagen Willem Hermanus van Sark, 40 jaar, smid te Gouda, tot l'/z gulden of 2 dagen; Gerardus Neef, 43 jaar, sjouwerman te Gouda, tot I1/, gulden of 2 dagen Antonie Kerrebijn, 19 jaar, sigarenmaker te Gouda, tot 1>/i gulden of 2 dagen Matthijs Uroenendaal, 23 jaar, sigarenmaker te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag Willem de Keizer, 24 jaar, touwslager le Gouda, tot 1 gulden of 1 dag; Christiaau Dirk Botterop, 54 jaar, sleeper te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag Dirk de Jong, 18 jaar, bleekersknecht te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag; Jan Bek de Kater, 29 jaar, arbeider te Gouda, tot 1 gulden of dag; Lambertus Frie, 21 jaar, timmerman te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag; Willem Karei Beugelink, 23'jaar, arbeider te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag Nicolaas Sprugt, 44 jaar, sjouwerman te Gouda tot 1 gulden of 1 dag; Teunis Gerardus Snel, 27 jaar. sjouwerman te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag; Cornelis Sbhnitger, 25 jaar, machinist te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag; Jan Bakker, 38 jaar, arbeider te Nteuwerkerk, (ot 1", gulden of 2 dageu; Douwe van Willigen, 41 jaar, koopman te Wad- dinxveen, tot l'/s gulden of 2 dagen Pieter Blonk,1 86 jaar, arbeider te Woerden, tot 1, gulden of 1 dag; Abraham Jacob Blits, 82 jaar, koopman te s Hage, tot 1 gulden of 1 dag; w Gijsbertus Belt, 24 jaar, arbeider te Boskoop,, tot 1 gulden of 1 dag; 'Petrus Arnoldus Kramer, 19 jaar, vrachtrijder te Gouda, tot V. kulden of t dag; (daarenboven tot 2 boeten van 3 gulden 01 2 dagen wegens rijden harder dan in matigen draf en rijden ..harder dan atapvoeta over de beweegbare brug aan het Rabat te Gouda). Burgerlijke Stand. Gouda: GEBOREN25 Dec. Johannes Marinus, orders J. M. Moijlwijk eo C. M de Kroes. 26 Cornelis Gerardus, ouders C. de Jong eu C. de Graaf. 28 Adriana, ouders R. W. Klop eu A Baelde. OVERLEDEN: 26 Dec. G. van Dam, 3j. 27 W. P. «au Hoorn, 52 j. C. Hufener, huisvr. van A. de Frank rijker, *8S j. ONDERTROUWD; 28 Dec. A. Schouten, 71 j- en Jf. Nee- leman, 61 j. Burgerlijke Stand van ouderstaande gemeenten van 22 tot 28 December 1883. Moordrecht GEBOREN Jan, ouders T. Balk en C. Steenbeek. Wijntje, ouders 8. Lely en C. Noordegraaf. Cornelis, ouders B. Bloot en J. Verboom. OVERLEDEN W. Hoogendijk, 79 j. Gouderak: GEBOREN Anna Adriana, ouders J. Kalkman en K. van Tol. Cornelis Antbonie, ouders G. J. H. de Vries en G. Ooms. Authouie, ouders F. Visser en N. Burger. OVERLEDEN J. van Vliet, 2 ra. E. Butb, 3 m. H. VV. kruit, 3 ra. Stolwijk: GEBOREN Adriana Maria, ouders M. Zjjderlaan en N. Fijan. Ariaaotje, ouders A. Scheer en M. Verhoog. ONDERTROUWD L. Bezeraer en J. Thiele. Haastrecht OVERLEDEN J. C. Uittenbogaard, 11 m. A T Jong kind, 8 j. Reeuwijk GEBOREN Margaretha, ouders B. van Heijningen en C. Nienwenhuizen. Wouter, ouders M. Vermeulen en M. den Houdijker. Alida Maria, ouders F. Stolwijk en C. van Leenwen. JPietertje, ouders P. vau Oosterom eu L. van Oosterora. Johanna, ouders C. Oostrom en A. ran der Starre. OVERLEDEN J. Stolwijk, 10 d GEHUWD W. W. Le Grand en A. Heij. B. van VVensveen en ESchouten. Het BESTUUR der GOUDSCHE STRAUSS- VEREENIGING neemt bij deze de vrijheid HH. Leden te herinneren, dat de 2de Strauss- Avond zal plaats hebben op ZATERDAG 5 JANUARI aanstaande. Namens het Bestuur, E. G. STAAL, Secretaris. Als men fijne VARKENS wil koopen, die meer dan veel afleggen, kunnen wij onderge- teekenden recommandeeren om te gaan bij RIETVELD in het Beierschebosch, Gemeente Stolwijkde drie varkens legden 166 pond af. VAN EIJK. Gouda, BRUINEL. KAARS. Ondergeteekende bericht zijn geachte Begun stigers dat met OUDEJAARSAVOND bjj hem te bekomen zijn. Bestellingen worden spoedig ingewacht op de Gouwe C. 80. Ook voQr de levering gedurende den winter beveelt hjj zj^i minzaam aan. De ondergeteekende heeft de eer te berichten dat. Hjj DONDERDAG 3 JANÜARI a. S. Gouda mfet zijne Artikelen zal bezoeken en alsdan te spreken of te oiitbieden zal zgn bjj den Heer F. X. HARDIJZER, Oafé «Vrede- best» op de Markt. 's IIage, Opticien. i

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2