N B, oven gaande, itte der Kn etter D, Al- BLANKEN- L BINNENLAND, L da. E Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, TER. w >ING 1884. Woensdag 9 Januari. N? 3024. :r. o ft o. ii. delijkü! F c i- en Uit- elling .eurxx. .MAN. De inzending van advertentiön kan gescbieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave GOUDSCHE COURANT op fatsoen- EHH Dr. Lowet t lang zoe- tarwater gelijke mid- ordert bin- illen Baard it uitvallen bewees lijn Anders was Bij de Plaatselyke Schoolcommissie te Amsterdam is iagekomen het rapport barer Commissie over bet 1 zpn h AO )N zag zich ebandel van tashandel en n goede ge nco brieven tzer Courant. min tuccet. 50- n uitvinder e de Keyser verzonden bedrag in jor gefran- da. met open ikken, op de vielen prys. rnemelksloot De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Een nieuw soort oplichterij is dezer dagen te Dieren in practijk gebracht. De vader van een onlangs tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeelden jongeling aldaar ontving bezoek van een welgekleed persoon, die kwam vertellen, dat hy den gevangene dikwijls be zocht, dat dele vreeaelyk het heimwee bad en erg naar goed eten verlangde. De vreemdeling verzocht wat levensmiddelen en geld, om aan den toon te brengen, die nn, volgens zijn beweren, te Deventer gevangen tat. Hij kreeg daarop bet een en ander mede. Eenige dagen later kwam hij terug om de groeten over te brengen van den dankbaren zoon. Thans deelt hy in geheim mede, dat voor 50 het hem mogelijk zou zyn, de invryheidsstelling van den jongen te bewerken, waarop de rader met groote i moeite 25 bij elkander brengt en een bewys afgeeft voor het restant. Er wordt afgesproken, dat den volgenden Zondag de oudste dochter des huizes naar Deventer zou gaan om den broeder aan het station op te wachten. Uen heeft daarna niets meer van den bezoeker gehoord en de dochter deed natuurlijk een vergeefscbe reis naar Deventer. De gevangene zit trouwens te Leeuwarden. Totnutoe heeft men den oplichter nog niet kun nen vinden. te waardeeren, waaruit zij voortsproot en moeder steeds den grootsteu eerbied, het met zyn vrouw Anna. Deze kon de waarde van haar eenvoudige, door geen schitterende hoeda nigheden uitmuntende, schoonmoeder niet op den rech ten prys stellen, achtte baar ver beneden zich en toonde ziob onhartelijk en kortaf. Maria Louise lag dat met leedwezen en onverstandig genoeg zynde te meeneu dat de oorzaak daarvan moest gezocht worden in te weinig toeschietelijkheid van haren kant, verdob belde bare betuigingen van liefde. Het mocht na tuurlyk niet baten! Van meerdere toenadering geen sprake. Gelukkig dat haar zoon door dien stand van zaken niet ophield haar te beminnen I Zyne brieven, waaruit spr. vele aanhalingen ten beste gaf, vloei den steeds over van de onde liefde, en zelfs later te ’s-Hage resideerende, vergat hy te midden van zyn drukke dienstzaken nimmer zijne moeder door middel van de noodige brieven op de hoogte te honden. Jammer voor baar dat hy haar voor moest gaan in den dood. Hoe innig sy hem betreurde be hoeft geen vermelding en evenmin boe zy zich hechtte aan zyue dochter en vooral aan zyn zoon, den In teren Willem V. Maria Louise overleed eenige jaren later, leer bemind door hare naaste omgeving. Zij verdient den roem te zyn geweest eene eenvoudige en nederige ziel, wier feilen het gevolg waren harer liefde en die door haar godsdienstzin, toewijding en karakter behoorde tol die figuren, welke wel is waar niet op den voorgrond treden, maar die ontegen zeglijk den achtergrond der historie wreterew wyl zy in den stroom van bet voorbijgaande en het ver- gankelyke de macht van het eeuwigs, van het bly- vende vertegenwoordigen I De schoon gestileerde voordracht werd zoowel om hetgeen zy bevatte als om de wyze, waarop zij werd gehouden, met groot genoegen aaugehoord en tan slotte luide toegejuicht. Het is voorzeker veler wenech dat het niet de laatste maal geweeet zy dat Prof. Joriesen bier optrad. Naar men verneemt bestaat bij de Nederlaudsche Rijnspoorwegmaatschappij bet voornemen, om eerlang tnseehen hare stations Den Haag en Voorburg een locale dienst in te richten, waarbij elk uur van elk dier stations een trein naar het andere zal vertrekken Voorts zullen vermoedelijk in elk geval treinen tijdig genoeg voor Voorburg in den Haag aankomen voor hen, die zich naar inrichtingen van onderwys, bureaux enz. hebben te begeven, en uit den Haag naar Voorburg vertrekken, na afloop van tooucelvoorstellingen en andere belangrijke openbare vermakelijkheden. Blijkens een Zaterdagavond aan bet Departement van koloniën ontvangen telegrammen van den Gou- verneur-Geueraal van Nederlandsch-Indië was den SOsten December besloten tot eene militaire expeditie naar Tenom (westkust van Atjeh) en zon een bataljon infanterie, onder bevel van den militairen commandant van Atjeh en onderhoorigheden, den 6den Januari aldaar landen. De aanleiding tot deze expeditie is, dat in den loop der maand November jongstleden het grootste gedeelte der bemanning van bet bij Tenom gestrande Engelsche stoomschip Niuro door den radja van dat landschep werd gevangen genomen, en dat deze, niettegenstaande verschillende daartoe aangewende pogingen, de uitlevering van de schipbreukelingen blijft weigeren. (St. Ct.) GOUDA, 8 Januari 1884. By kon. besluit is aan den heer G. J. Steens Zijnen alhier verlof verleend tot bet aaunemen en dragen van het ordeteeken 4e kl. van bet Borst beeld des Bevrijders vao Venezuela. In bet eerstdaags hier ter stede op te voeren drama: ,Zux meisje komt uit I'werd by de eerste voorstellingen de rol van Mevr. Goedhart vervuld door Mevr. Kleine-Gartmau. Toen deze actrice kort daarop ongesteld werd, werd die rol toevertrouwd aan Mevr, de Vries. Daar eerstgenoemde echter nu weêr hersteld is (Zaterdag treedt zy te Amsterdam E weder voor *t eerst op) heeft zy die rol weêr op zich genomen en zal haar ooi? hier vertolken. Op verzoek deelen wy mede dat de eerste Al gemeens Vergadering der leden van de onlangs opgerichte Kamer van Navraag, (welk getal reeds over de 800 bedraagt) zal plaats hebben op Vrij dag 18 Januari a. e. des avonds ten 8 ure in bet lokaal „Nut en Vermaak". Prof. Tbeod. Joriesen, van Amsterdam, hield gie- Uren avond de aaugekondigde voordracht in het hier gevestigde Dep. der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Hy sprak over: ,de Moeder van Willem IV", eene vrouw, die zeker niet de herinnering had achtergelaten aan schittereude daden, maar die nogthans eene lereplaale innam in de historie door hare liefderolle toewyding aan haar zoon. Maria Louise vau Hessen Kassei was als meisje de eenvoud in persoon, godsdienstig opgevoed en in eene omgeving groot gebracht, die hear afkeerig deed zyn van uiterlyke praal. Aanvankelijk beefde zij terug voor het huwelyk, hoezeer haar aanstaande Johan Willem Friso, ook wat uiterlyk schoon betreft, niet misdeeld was; zoowel uit een politiek oogpunt als om huishoudelijke rede nen werd het huwelyk evenwel noodig geacht en ty schikte er zich spoedig in. Eenmsel gehuwd had ijj haren echtgenoot hartatochtelyk lief en bewees hem eene innige teederheid. Hare liefde werd helaas spoedig een groote schok toegebraebt door zyn dood. Toen nu kort daarop haar een zoon werd gebo ren bracht zij de liefde, welke zij den vader be wezen had, ten volle op den zoon over en wijdde zich geheel aan hem toe, gaf hem een zorgvuldige opvoeding en toonde hem een liefde, die ooms haast al te overdreven vormen aannam. Lichamelijk, ten ge volge van een val in zyn jeugd, min of meer con- tnfaü, ontwikkelde hij zich geestelijk zeer gunstig en toen hy later in bet huwelijk zou treden met Anna van Hannover, dochter van George II, vielen tyn hoedanigheden haar en hare verwanten (die geen grooten dunk van hem hadden) bijzonder mede. Spr schetste breedvoerig de verhouding van Maria Louise tot baren toon. Groot was hare moederliefde voor en innig hare vereeriug van Willem, doch haar tact en verstand hielden geen gelykeu tred met hare toewyding. Zy I overlaadde hem met bewijzen harer teederheid en 8 overstelpte hem met betuigingen harer dierbare ge- voelens. Hoewel hem die overdreven innigheid tnishaagde, wist hy met erkentelijkheid den grond Men schrijft aan de Lndwhe Ct.-. Op Nieuwjaarsdag beeft de zon geschenen en dat mogen de tuinlieden wel zien. Het is een zeer oud gezegde dat als de zon op Nieuwjaarsdag schijnt, bet een goed appel en perenjaar belooft. Waarde heeft echter het spreek woord niet, dat weten de tuinlieden ook wel, want als de Nieuwjaarszon al belooft, komt het voorjaar met nachtvorst niet zelden de geopende bloesems der vruebtboomen vernietigen. In het vorige jaar scheen de zon ook op Nieuwjaarsdag en de oogst van vruchten is zoo overvloedig geweest als sedert bet jaar 1348 byna niet bekend was. Nog weet men geen raad met de menigte appelen, die opge hoopt liggen. Doch er ging dan ook geen bloesem verloren zonder vrucht te zetten, want toen de boomeu bloeiden, bleef de gevreesde nachtvorst uit. Na een buitengewoon stormachtigen herfst was het te wachten dat kalmte, misschien wel spoedig winter, zoude volgen. Deze kwam toch niet, hoewel bet nog vroeg genoeg is om ernstig winter te krygen. Zeer opmerkelijk was het dan ook dat o. a. bet blad van den moerbeienboom dit jaar vergeeld is afgevsllen, hetgeen nooit gebeurt, daar het doorgaans, slechts door ééne harde vorst getroffen gelijkelijk groen echter elkander afvalt. Hel kalme weer heeft tegelyk eene grauwe lucht met vee! mist meegebraebt, tooals dat gaat met geen winter en dat is niet best om de bloemen in de kweekkassen vooruit te krygen of ze op kleur te houden. Er gaat niet boven zon neschijn, hoe doelmatig ook verwarming in de kas sen moge zyn aangebraebt. Van sommige hoog geleden en goed gemeste stuk- weiland wordt nog gras gemaaid. De koeien eten het nog, maar met «lange tanden", daar zij liever hooi hebben. De boer zegt dan ook, dat de fut er wel wat uit is, maar ’t zonde zou wezen om ’t weg te gooien. Als dus de beesten maar het gras opeten, krygen ze lekker hooi en lijnkoek, zoo geen zemelen toe en dan is tusseben den boer en zijn vee de vrede verzekerd.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1