innig s. Elixter. IDE. SJE, i’ranco brieven dezer Courant. lN te Gouda. SOM. rijzen. BINNENLAND. [i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. icla. DING 241. ffiDAM. 4 Gouda. NEN. tuigen. ines^ ïderen, oprijzen. gevoerd. Woensdag 23 Januari. N° 3030. ccijne franco kers belegen franco. EULEN, U, 578. ZINDELIJKE De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave deelnemen Februari een Hoogen Baad nu het hof te Arnhem, ver- voor- Het ns steeds voor- ivonnmachines. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. nen worden, na De heer O. Van Ree», Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is door Z. M. den Koning benoemd tot Gouverneur-Geteraal van Ne- derlandsch-Indië. IT De hoogleeraar W. Kotler er. dr. Van Haren Noman, net de «cbou.ing van het lijk van mevrouw Boers Wast, hebben verklaard, dat het geen kenteekenen ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De advooaat-genrraal Polis heeft gisteren voor den l vernietiging geëischt van het arrest - l;n je ee(jSq0Mtie, roet ver klaring dat de beer Roland Holst zich schuldig heeft gemaakt aan eedsweigering en veroordeeld moet worden in de kosten. De roazelen-epideroie blijft zich in de Krimpe ner-. Lopiker- en Alblasserwaard nog steeds uitbrei den. Te Haastrecht en te Polsbroek neemt de ziekte leer af, daarentegen vermeerderen de ziektegevallen in de rondom Schoonhoven liggende gemeenten uitgezonderd Berg-Ambacht en Amsoerstol, zoo wel in ooeteljjke als westelijke richting. Oostwaarts tot ver in de gemeenten Lopik en Jaarsveld; west waarts tot in het dorp Lekkerkerk; zuidwaarts in Streefkerk, Groot-Amroers, Nieuwpoort en LanAeak. De ziekte blijft tot dusverre overal een goedaardig karakter behouden. GOUDA, 22 Januari 1884. De heer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn heeft rich bereid verklaard de benoeming tot Eere-Voor iitter van de Kamer van Navraag te aanvaarden. Men meldt uit den Haag aan de V. Bott. Ct.-. Wegen» eene te verwachten behoefte aan officieren bij eventueele mobilisatie, heeft Z. M. de Koning bepaald dat een zeker aantal militie-onderofficieren tot militie—luitenant bij de korpsen benoemd kun- _..i een practisch examen. De militie— officieren zyn door een zichtbaar teeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren zij genieten, in dienit zijnde, een jaarlyksch traktement van 1000 en ontvangen tegemoetkoming in de koeten van hun uniform. De Minister verwacht van dezen maatregel de dienstneming door beschaafde en ontwikkelde jon gelieden. Door bemiddeling der Nedetlandsche Handelmaat schappij zijn weder ƒ16,000 overgemaakt aan de plaatselyke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ510,000. van vergiftiging, wel van typheuse darmaandoening opleverde. Deze verklaring stemt overeen met die van dr. Quanjer, welke de zieke als geneesheer had be handeld, dat zij overleden is aan febris typhoïdea. De heer Boers in het U. D. dit roededeelende, zegt te vertrouwen, dat deze verklaringen een einde zullen maken aan de tegen hem ingébrachte beschuldigingen; mocht dit niet het geval zyn, dan zal hij de personen, welke de laster verspreiden, ten strengste vervolgen. Een lid van het Utrechtsche studentencorps schrijft ons het volgende //Naar aanleiding van uw tooneel- verslag van Donderdag 17 Jan., waarin o. a. ook voorkomt dat bar. Q. de Q., zoon der Stichtsche Alma Mater, zich zop galant heeft voorgedaan, wil ik U mededeelen dat er geen bar. Q. de Q. zoon is dier Alma Mattfr, wel een schrijver Ur Secretarie alhier, van dien naam. U zult me veel genoegen doen deze rectificatie in 't volgend nommer op te nemen.* Een jong Engelschman te San-Francisco heeft plan, in het voorjaar met zyn snel wider eene reis om de wereld te maken. Hij zal zich van San-Francisco over Ogden, Ornaho en Chicago naar New-York be geven, van (ftter den Oceaan overvaren, van Liver pool naar Dover op zijn velocipede reizen, het Kanaal overtrekken en van Frankrijk door Europa, Aziatisch-Turkye, Perzië en Turkestan bezoeken, van daar over China naar Shanghai gaan en dan per schip naar San-Francisco terugkeeren. Hij denkt in een jaar tijd» de reis te kunnen volbrengen. vangt. Daarbij komt, dat volgens de mededeeliugen van de makelaars-firma Grant Chambers Co., de hoogere rechten den handel in een onhoudbaren toestand hebben gebracht, omdat als gevolg der verhooging een stilstand gekomen is in de geleide lijke stijging van bet verbruik, welke tal van jaren was waargenomen en de smokkelhandel aanmerkelijk is toegenomen. Het Hbl. trekt uit dit voorbeeld eene ernstige waarschuwing, om ter voorziening in den nood der schatkist geen heil te verwachten van nieuwe of hoogere invoerrechten, welke gewoonlyk op het nadeel zoowel van handel en nijverheid als van verbruikers uitloopen, zonder der schatkist veel baat te verschaffen. Het Hbl. vf-stigt, nu de regeering in hare plannen omtrent de belasting-regeling ook de verhooging van bestaande en de invoering van nieuwe invoer rechten heeft opgenomen, de aandacht op een artikel in de Engelsche Economist, waarin de gevolgen worden meêgedeeld van eene verhooging van tabaks rechten in Groot-Brittannië. Daar werd in 1878 het invoerrecht op dit artikel met 11 pCt. hoogd,een maatregel, die als tijdelijk werd gesteld, doch tot dusver is bleven bestaan, gevolg is geweest, daar de pogingen om by verkoop in het klein den prys te verhoogen mislukten, dat èn de winst is afgenomen èn de soort verminderd. Op die wijze wordt de last ten deele gedragen door den fabriekant en den kleinhandelaar, die-zich meteene geringere winst moesten vergenoegen, deels door den verbruiker, die eene slechtere qualiteit ont- komst plaats van belangstellenden, opgeroepen door Het weekblad De Boterhandel is, na Donderdag een half jaar te hebben bestaan, bezweken. In een land als het onze, schrijft de Asser Ct. welks be volking voor een groot gedeelte door den handel in zuivel haar bestaan vindt, miste het schier alk ondersteuning. Omtrent de bepalingen, die onlangs zijn ingevoerd voor hel vervoer van militairen der zee- en land macht, wordt nader nog het navolgende door de Haart. Ct. gemeld: 1. Dat bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen in locaal verkeer, voorloopig gedu rende hel jaar 1884, militairen in uniform, zoowel officieren als minderen, vervoerd zullen worden tegen de prijzen van het militair tarief. Vertoon van reisorder is niet noodig, dan alleen, wanneer de officieren of minderen niet in uniform zijn. Deze bepaling is zoowel van toepassing op het personeel van de zee- als van de landmacht. Bij dadelijke betaling van de vracht heeft bet vervoer in alk klassen plaats, ter keuze van den reiziger, zoodat elk officier, onderofficier of mindere, wanneer hij in persoon zyue vracht betaalt, geheel naar verkiezing eene plaatskaart 1. 2. of 3. klasse kan nemen. Bovendien is bet den militairen vrijgelaten, hetzij zij, tegen afgifte van eene verklaring, op crecliet reizen, of wel dadelijk de vracht betalen, in eene hoogere klasse over te gaan dan het plaatsbewys aantoont, ‘mits daarvoor tegen dadelijke betaling eeue gewone en geene militaire plaatskaart als supplement bykoo- pende, op dezelfde wijze als voor gewone reizigers bepaald is. 2. Dat bij de Nederl. Centraal-Spoorweg-Maat- schappij in locaal verkeer voortaan ook alk officieren in uniform, onverschillig of zij al dan niet van eene order voorzien zijn, vervoerd zullen worden tegen de prijzen van het militair tarief. De pogingen van professor A. A. W. Hubrecht, om den invoer van Amerikaanscbe elft thans door particuliere hulp tot stand te brengen, beloven met een goeden uitslag bekroond te worden. De directie der Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappy te Rotterdam gaf de toezegging van de beuoodigde ruimte aan boord harer schepen, kosteloos, terwyl zij ook de passagekosten der geleiders tot een minimum wil terugbrengen. Verder zyn door belangstellenden, zoowel in als buiten de visscherijwereld, reeds be langrijke geldelijke bijdragen toegezegd. Eene opwek king om ook in het nog ontbrekende te voorzien, i» intusschen niet overbodig. Dinsdag jl. had te Rotterdam reeds eene samen- Door de internationale Slaapwagen-maatschappij is een nieuwe bliksemtreiu georganiseerd, soortgelijk als die, waarmede gedurende den afgeloopen zomer, tusschen Parijs en Bucharest dienst gedaan is. Deze trein rijdt eenmaal *s weeks van Londen naar Rome. *s Zaterdags om twee uur voormiddag», vertrekt hij van Calais, rydt op de ringbaan om Parijs en legt den afstand tot Rome over Marseille Nizza en Genua (dus niet door den Mont-Cenis) in 36 uur af. De trein rydt in Frankrijk met eene gemiddelde snelheid van 68 KM. in ’t uur, legt de streek ParysMarseille in 14 uur af, en rydt eenmaal 168 KM., bijna 21/» uur, door zonder op houden. In Italië ia men door bet terrein ge dwongen aanmerkelijk langzamer te stoomen. De trein bestaat uit twee slaapwagens met 40 bedden, eene restauratie, één rook- en twee bagagewagens, welke naar Amerikaansch systeem gebouwd, den reizigers gelegenheid geven onderweg van den eenen in den anderen waggon over te stappen. lederen Maandag vertrekt deze trein langs denzelfden weg van Rome. Het schijnt opmerkelijk dat een getal van hoogstens 40 passagiers de kusten dezer onder- neming kan dekken. j In de hedenmiddag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland bad de be noeming plaats van een Lid der Eerste Kamer. Uitgebracht werden 77 stemmen, waarvan 53 op jhr. mr. W. H. de Beaufort, oud lid der 2« Ka mer, die alzoo gekozen is. GOUDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1