Buitenlandscli Overzicht. POLITIE. Afloop van Openbare Verkoopingëfi van Onroerende Goederen. K N N I SOEVINO. Belasting op de Honden. Burgerlijke Stand. Gouda: Moordrecht Gouderak: het bestuur der Vereeniging tot bev. van de zoet- watervisscherij. Onder deu titel Holland en de Transvaal bevat de Pall Mall-Gazette eeu opstel van een Hollander te Londen, waarin het vertrek van den heer Jorissen naar Zuid-Afrika en het banket, door de Hollandsche kolonie aan de gedelegeerden aaugeboden, besproken worden. De schryver, die den heer Jorissen door het oordeel van den Volksraad in houge mate ver ongelijkt acht, schrijft het ontslag van den gewezen procureur-generaal toe aan het dry ven <ler „Doppers- party, die volgens hem een afkeer hebben van behoorlgk opgevoede Hollanders, wellicht, omdat zij de geestelijke meerderheid van dezen gevoelen. Hij meent echter, dat de Boereu genoodzaakt zullen zyn, op het ontslag van den heer Jorissen terug te komen, omdat het eigenlijke doel der gedelegeerden, het slui ten eener leening, hetgeen slechts iu Holland zou kunnen geschieden, ongetwijfeld niet zou worden be reikt, iudieu ineo niet eerst het onrecht, den heer Jorissen aangedaan, herstelde. In verband hiermede acht de schrijver de samenkomst der gedelegeerden met de voornaamste vertegenwoordigers der Holland sche kolonie iu LoDdeu een verblijdend verschijnsel; daaruit blijkt, dat men wil breken met eene staat kunde, die uitsluitend door de vooroordeelen der //Doppers" was geïnspireerd. Of inderdaad de Nederlaudsche kapitalisten hun steun afhankelijk zullen maken van het herstel van den heer Jorissen in zijne vroegere of in eene der gelijke betrekking, durven wij niet beslissen. Wij zijn echter overtuigd, dat het in het belaug der Iransvalers zal zyn, over deze tot nu toe vry duis tere zaak volledige opbelderingeu te geven. Indien de gedelegeerden in Holland hulp en steun zoeken, is wederzijd8ch vertrouwen voor de vervulling van dezeu wensch een eerste vereischte. (Amst) De schoonste uitvindingen kunnen de uitvinders zelf aau de pijnlijkste verrassingen blootstellen. Dit ondervond Edison te New-York, naar de Courrier Etats Unie mededeelt. Het benedengedeelte der stad, dat volgens het systeem Edison verlicht wordt, werd onlangs op een avond oratreeks 6 ure in volslagen duisternis gedompeld, 4700 lampen Edison, die daar haar licht verspreiden, gingen alle tegelijk uit. Voor de inrichtingen, die het gas by wijze van voorzorg be houden hadden, was het ongerief niet zoo heel groot; zy echter, die in volle vertrouwen op genoemd svs- teem hei gas geheel verbannen hadden, bevonden zich in geen geringe verlegenheid. Men moest zijn toevlucht nemen tot kaarsen, op de halzen van fles- schen gestoken. Naar genoemde bron verder weet mede te deeleu, werd deze algeineeoe en plotseling invallende duis ternis vëroorzaakt door een der verbeteringen, waar van Edison het meeste ophef maakte. Willende voor zien in het geval, dat de geleiddradeu der electriciteit op eenig gevaarlijk punt te sterk geladen zouden zyn, liet hy eiken draad uit twee deelen bestnan, welker uiteinden met lood aaneen gesoldeerd werden. Indien de draad nu boren een zekeren draad verhit wordt, smelt het lood, de keten is verbroktn en de electrische stroom kan niet meer circuleeren. Dit nu gebeurde te New-York,* de draden waren te steik geladen met ehetriciteit, het lood smolt en de cliën ten van den grooten uitvinder moesten hun toevlucht tot kaarsen nemen. Aangaande het diner Vrijdag te Londen den Tra»- vaalschen gedelegeerden aangeboden, wordt gemeld Lr waren acht-eu-vyftig personen aanwezig, waar onder de gezant, de consul-generaal May en de vice-consul Maas. De president der Hollandsche club drouk ten eerste op de Koningin, daarna op den Koning der Nederlanden. De gezant antwoordde en dronk op de Trausvaal, in 't byzouder op Kruger, die kort antwoqrdde en dankte zonder belangryke mededee- lingen te doen, gelijk trouwens den geheelen avond niet gemaakt werden. Generaal $mit gaf cene redevoering vol gevoel en daukte Nederland voor wat het voor den Transvaal ge daan had, dit iu antwoord op eeu speech van den heer Groos. De heer Dutoit dankte voor den toost op hem uitgebracht en gaf eeuige bijzonderheden over de wyze waarop de Transchvaalsche kinderen werden opgevoed, meer byzonder in antwoord op den toost des heereu Mehler op de Transvaalsche dames. De heer Pistorius drouk op generaal Joubert en werd beantwoord door ziju boerenvriend Dutoit. Hij hoopt niet veel van de goudmijnen, maar meer vau den handel, verwacht dat Nederland de helpende hand zal uittrekken. De heer Goudsmit dronk op den handel van Trans vaal en het welslagen van den Delagoa-spoorweg. Te halftwaalf scheidde het gezelschap, uadat geue- raal Smit verklaard had, dat de president hield van vroeg naar bed gaan, daarbij eeB spreuk van Salomo aanhalende, en nadat de president voor zijne leiding bedankt was. Er is vermoedelyk geen enkele universiteit in Europa, alwaar het vrouwelijk element onder de studeerenden zoo sterk is vertegenwoordigd als aan de Zurichsche universiteit. Het aantal ingeschreven studeereuden is 459, en onder deze bevinden zich 50 jonge dames, dat met andere woorden een negende gedeelte vau het totaal bedraagt. Van deze studenten beoefenen 83 de geneeskundige wetenschap, 17 de letterkunde ep de overigen de rechtswetenschap. Naar de nationaliteit gerangschikt, behooren 11 te huis in Zwitserland, 17 in Rusland, 11 in Noord- Amerika, 12 in Duitschland, 8 in Oostenrijk—Hongarye 1 in Rumenië en 1 in Zuid-Amerika. Een der zouen vau Hamburg, de heer Julius Ree, vroeger handelaar te Rio-Janeiro, die aldaar in den handel een groot vermogen heeft verworven, is kort geleden in zyn vaderstad teruggekeerd. Na zijn over lijden zal Hamburg in het bezit treden van vijf mil- lioen mark, welke volgens bepaling des erflaters ge bezigd moeten worden tot het oprichten van wonin gen voor onbemiddelde personen en gezinnen, aan wie kosteloos verblijf aldaar zul worden verstrekt, zonder dat iemand om den wille van den godsdienst van de aanspraak daarop mag worden verstoken. De algemeene regelen bij het begeven dier vrije woningen in acht te nemen, heeft de erflater vastgesteld. De echtgenoot van den overledene blijft het vrucht gebruik genieten van de gausche nalatenschap, waarvan slechts legaten aan vrieuden des erflaters zijn uit gekeerd. Na het overlijden der weduwe des heeren Ree, zal de gausche schat tot het vermelde doel worden aangewend. Iu de Gron. Ct. geeft d. B. het volgende, door zyn vrouw reeds geruimen tijd met goed succes in pjaotijk gebracht middel aan de hand, om het rans worden vau boter tegen te gaan. Bij het inmaken van boter keulsche potten zijn daartoe te verkiezen zorge meu dat deze goed gesloten worde gestopt en onder het stoppen strooie men voor en na een klein gedeelte witte suiker tusschen de boter; op 5 a 6 KG. boter is I HG. suiker voldoende en de boter blijft voor ransig worden bewaard. Het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat zij onder deu pekel gehouden en met een blaas gesloten moet worden. Het N. v. d. D. geeft het volgende levensbericht van den Nederlandschen Afrika-reiziger Juau Maria Schuver, die, te raitlden van zijn onvermoeid streven en van zyn groote plannen, gevallen is ouder de moordende handen eeuer vyandige en waarschyulijk ook roofzuchtige bevolking. Schuver werd den 26en Februari 1852 te Am sterdam geboren, alwaar zyne fumilie nog woon achtig is. Zijn eerste opleidiug ontving hij op de bijzondere school van den heer Brox te Amsterdam, vanwaar hy zich op zijn 12e of 13e jaar naar het gymnasium te Katwijk begaf, waar hij tot zijn 16e jaar bleef. Iu deze inrichting stond hij om zijn vlugheid bij de docenten hoog aangeschreven, en legde hij, door het lezeu van reisbeschrijvingen en andere aardrijkskundige werken, den grondslag voor uien onwéêrstaanbareu lust in reizen, die hem later kenmerkte. Toen Schuver in 1870 zijne moeder verloor, vergezelde hij zijn treurenden vader op eene lang durige reis door geheel Europa en door het Heilige Land, welke zoozeer den lust bij hem opwekte tot reizen, dat wij hem reeds het vol gende jaar weder iu Spnnje zien waar hy de biu- nenlandsche onlusteu en toestanden van naby leerde kennen en die in zijne zeer gewaardeerde brieven in het Algemeen Handelsblad beschreef. Na verder Marokko bereisd te hebben ontmoeteu wy hem in den Turksch-Russischen oorlog in Turkye, vanwaar hij andermaal keurige brieven over het oorlogstoo- neel aau datzelfde blad toezond. Vervolgeus werden Arabië en Perzië bezocht, en nadat nu ook uog zijn vader overledeu was, had Schuver zich voorgesteld een inderdaad wetenschap pelijk reiziger te worden. Daartoe oefende hij zich te Londen en te Parijs in de behandeling der instrumenten, en maakte hij met verschillende perso nen keunis, wier omgang voor hem eene vormende kracht had. Iu Januari 1881 ving Schuver zijne groote reis aan. Hij vertrok toen van Kaïro per spoor naar Assioel, vanwaar hij in het begin van Februari Ko- rosko met eeu klein zeilschip bereikte. Vandaar uit ging de reis met karaeelen door de Nubisohe woes- stiju naar Aboe Araed, en langs Hen Nijl naar Berber, van waar hij weder per schip naar Khartoum ging, om vervolgens met kameelen naar Sennaar te gaau, niet langs de gewone route, maar meer westelijk. Op deze reizeu werd hij behalve door kameeldrijvers en inlandsche bedienden vergezeld door den Italiaan Giocomo Racchetti, aan wien hij zeer gehecht was, doch die hem na niet langen tyd door den dood ontviel. Van Senaar ging de reis naar Famaka, waar Schuver het dal van de Toemat of het Berta-land betrad, en vanwaar hy zijn tochten deed naar Beni Sjongoel naar Fadasi, naar het land der Amam-negers. dat der Lega-Gallas, en naar de zydalen van Jaboes ea Witten Nyl. Door ziekte zag hy zich verplicht naar Famaka terug te keeren. Met den terugkeer naar Famaka in 1882 vangt de tweede, nieuwe periode in de geschiedenis van Sohuver's reizen aan. Die plaats werd nu bet uit- gangspuut van tochten door het Abessiosche berglaud, en iu het algemeen in het gebied van den Blauwen Nyl, waar voor reizigers nog zooveel te doen is. Iu het laatst van 1882 noodzaakten de politieke verwikkelingen in het boven-Nylgebied onzen reizi ger naar Khartoum terug te keeren, doch iu de maand Juni 1883 voer hy weder met eene stoomboot den Nyl op. Zyn laatste bericht aan de hier wonende bloedverwanten is van 3 Augustus 1883, uit Fasjoda aun den blauwen Nijl. Een door hem opgevat plan om de binnenlanden van Afrika in te trekken, schynt hy te hebben willen volvoeren, doch is daarbij in Zuid-Kordofan (volgens de ingekomen berichten) door de Dinka's vermoord. Met den dood van Schuver, heeft ons vaderland, dat voor eenige jaren freule Tinne in Afrika zag vallen, opnieuw een smartelijken tol betaald aan dit vreeselyke werelddeel, en heeft de rijen versterkt van het zeer groote aantal Afrika-reizigers, die de offers werden vau hun streven. Met Schuver is een stout- moedig, krachtig eijt wetenschappelijk reiziger bezwe ken, die op nog geen 34-jarigen leeftijd reeds een welverdienden naam bezat, en die, hadde hij langer mogen leven, zeker genoemd zou zijn naast de grootste reizigers door Afrika. De stryd tusschen de Vlaamsch eu de Fransch sprekende burgers van België gaf dezer dagen te St. Josse-ten-Noode, op eene vergadering der Associa tion libéraleaanleiding tot een vermakelyk incident. De eerste spreker begon in het vlaamsch. „Spreek Fransch!" klonk het in de zaal. Dit lokte van den spreker in het Fransch de opmerking uit: Ceux qui ne me comprennent pas, je leur parlerai d la porte wat door de Vlaamschgezinden luide werd toegejuicht. De woordvoerder gaat r.u voort in bet Vlaamsch. Andermaal geroep: „verstaan uiet, spreek Fransch!" De voorzitter, de heer Scailquin, heeft spreker in middels iets iu het oor gefluisterd. „Het bureel", zegt daarop de geplaagde, „verzoekt ray Fransch te sprekenik stem er in toe, ofschoou ik die taal niet machtig ben. Ik ben Vlaming, en spreek slechts keuken-Fransch." „Vlaamsch! Vlaamsch!" is bet antwoord. „De eenen willen Fransch, de anderen Vlaamsch, wat te doen?" vraagt spreker zich met koddige wanhoop af. Hy besluit etndelyk tot net eerste; maar dat valt niet in den smaak van een met een parapluie gewapenden heer die op de tribune toetreedt en Vlaamsch eischt. „Welnu", roept spreker triomfantelijk uit, „ik heb het gevonden; ik zal rechts vlaamsch en links fransch spreken". Ofschoon deze oplossing beide partijen doet laoheu, is de quaestie echter volstrekt niet uit, en op een gegeven moment treedt de met een parapluie gewapende Vlaming weer voorwaarts en eischt Vlaamsch. Voor het argument der parapluie zwichtte de redenaar ten slotte tóó totaal, dat hij zijn speech afbrak met. „Ik heb gezegd," iu het Vlaamsch. Onder algemeen gelach werd de vergadering gesloten. In de officieels berichten van den gouverneur van Atjeh komt omtrent het schip Nisero het volgeude voor: Des namiddags van den 26en November kwain de adsistent-resident der Westkust per Arend te Oleh- leh aan, medebrengende de volgende berichten omtrent de Nisero. Den 21en was zekere Nja Hoesin op last van den radja van Rigas naar Tenom vertrokken, van waar hij den 24eu terug kwam, twee brieven medebren gende van den radja van Tenom, toekoe Imam Moeda, waarvan een bestemd voor den adsitent- resident en een voor den radja van Rigas, beide van gelykeu inhoud. Daaruit bleek, dat toekoe Imam Moeda genegen was 'de gevangen genomen bemanning uit te leveren, hetzij te Rigas hetzij op eene andere door den adsistent-resident te bepalen plaats, zoodra hem uitgekeerd zoude zijn de waarde van den peperoogst uit het Laydschap Panga, die door een Chineescheu handelaar uit Penaug gekocht en weggehaald doch niet betaald was. Mondeling ^deelde Potjoet, Mohamad's zendeling, nog mede dat de Radja van Tenom zeer verlangend was met het bestuur weder op een goeden voet te komen. Aan den adsistent-resident werd opge dragen ora de schuld van bedoelden Chinees aau den Radja van Tenom af te betalen, tegen uitle vering der bemanning van de Nisero, en orn* verder, indien de mondelinge berichten van Nja Hoesin blijken mochten waarheid te bevatten, aan Toekoe Imam Moeda mede te deelen op welke wyze bij weder in goede verstandhouding met bet bestuur zoude kunnen geraken. Volgens den gezaghebber van den gouverne- mentsstoomer Arena was de Nisero in het midden gebroken en dus, evenals de lading, die uit suiker bestond, onherroepelijk verloren. Het Engelsche oorlogschip Pegasus te Oleh-leh aan gekomen op het bericht van bet stranden der Nisero en van de aanhouding der bemanning, vertrok, na dat tusschen den commandant van dat oorlogschip, den Gouverneur en deu stationscommAndant over de te nemen maatregelen volkomen eenstemmigheid ge bleken was, gelijktijdig roet Z. M. stoomschip Pa- lembang naar de Weskust, voorloopig echter alleen naar Rigas. In de Straits Times van 14 dezer leest men de volgende berichten over de equipage. „De heeren Paterson, Simons Co., agenten van den rampspoedigen stoomer Nisero, hebben brieven ontvangeu van H. M. cousul Kennedy, dato Oleh- leh 10 Decb. en van kapitein Woodhouse, uit dezelfde plaats onder den zelfden datum, waaruit wij het volgeude ontleenen. De beer Keunedy schrijft: „Kapitein Woodhouse, de tweede machinist en de Chineesche kok werden gisteren na veel moeite uit bun gevangenschap verlost; de 25 overige mannen verkeeren nog in groot gevaar. Schip eu lading zijn geplunderd en vernield, maar geen schot kan afgevuurd, geen vinger uitgestoken worden door de Nederlanders, voordat alle mannen wier leven nu op bet spel staat, buiten gevaar zijn." Kapitein Woodhouse schryft: „Gisteren werd ik door ten Nederlandsch oor logschip bevryd, al de andere aohterlateude als gyzelaars voor mijne terugkomst, opdat ik den con sul zou kunnen zien, die aau boord was. De Gou verneur en de Britsche zeeofficier weigeren mij ver lof om terug te keeren. „De radjah wil 62,000 poud aterling hebben voor het loslaten der manschappen. De Nederlanders wil len hem die som betalen, maar daar zijn enkele (andere) voorwaarden waarin zy niet wiïleu toe stemmen; zy hebben hem eene week bedenktijd ge geven, met de aanzegging dat zoo één der mau- schappen wordt gedood of sterft zij hem (den radja) zullen dooden eu al zyne plaatsen vernielen. „Wy ziju behandeld als honden, maar voor ik naar Eugeland terugga zal ik u opzoeken. Ik heb niets aan dan een hemd, een broek en eene muts, maar zoodra ik aan wal kwam (te Oleh-leh uL) hield de Gouverneur van Atjeh mij by zich op het out* bijt. Ik ontvang groote vriendelijkheid. Ik ben te ziek om verder te schryveu." 0 Zeer verbehillend wordt er gehandeld met de voor werpen, dje door meisjes aan de openbare scholen, bij de les in de handwarkefi, worden vervaardigd. 'De eene gemeente verkoopt ze, en beschouwt de op brengst als eene We voor de gemeente kas; de andere geeft ze ten geschenke aan liefdadige instellingen of kerkelijke armbesturen, en vele overwegeu nog stee'ds wat zij daarmede zullen aanvangen. Deze zullen ten laatste lot een besluit moeten komen, want de col- lectiën groeien steeds aau, en beginnen de dagelijksohe besturen te bezwaren. De Arnh. Ct. acht het in deze omstandigheden niet ondienstig te vermelden, dat de voorwerpen, die by Rijksscholen vervaardigd zyn, door haar, die ze ge maakt hebben, behouden kunnen worden. Wij gelooven, dat de Arnh. Ct. zich hierin vergist. Reeds eenigen tyd geleden tooh heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, op een desbetreffende vraag van een gemeentebestuur, geantwoord, dat de op brengsten van den verkoop van genoemde handwer ken ten bate komen der gemeentekas. Ansst De Fransche Kamer heeft, overeenkomstig het voor- itel-Folliet, besloteu voortaan ook op Vrydag te ver gaderen. By de voortgezette behandeling van het ontwerp van wel betreffende de prefectuur vau po litie, werd dit heftig bestreden door den heer Allain- Targé, gewezen minister iu het kabir.et-Gambetta. Hy noemde den voorgedragen maatregel een aau val van de reactie op de stad, welke de meest repubbkeinsche van alle steden van Fraokryk is. De motie-Hérédia, het ontwerp opnieuw comraissioriaal te maken, werd met 265 tegen 233 stemmen verworpen, eu daarna besloot de Kamer, met 281 tegen 221 stemmen, tot het behandelen van de artikelen over te gaan. Art. 1, benevens een gedeelte van het voorstel-Arnault, tot teruggave van de markt- en havenpolitie aan de prefectuur werden aangenomen. Met 228 tegen 105 stemmen heeft do Kamer urgent verklaard het wetsvoorstel-Laisant, strekkende tot het verleenen van machtiging om al de panden in de banken van leening van het Seine-departement kosteloos aan de inbrengers terug te geven. Eeu crediet van drie millioen francs wordt te dien einde geopend. Deze maatregel is een der middelen tot leniging van den nood der arbeidersklasse. De Temps ontkent dat te Parys thans 150,000 ambachtslieden zonder werk zijn, en beweert dat, hoewel de ellende onder den werkenden stand groot is en dus wel iets moet gedaan worden om te helpen, van een-4>ijzoG- dere of buitengewone crisis in 1883 1884 geen sprake kan zijn, ja zelfs dat de Parijsche nij verbeid iu dit jaar meer werkt dan in het voorafgegane. De cijfers der accijnzen eu de statistiek der handelsbewe ging strekken daarvan ten bewijze. De nltramontaansche partij in den Pruisischen Landdag heeft in weerwil van het bezoek van den Kroonprins aan den Paus toch gevolg willen geven aan haar voornemen om aan te driugen op de her- steliiug van de bekende drie afgeschafte artikelen van de Grondwet, handelend over de zelfstandig heid der Kerk; dat er gedacht kon worden aan een inwilliging van zulk een verzoek, heeft wel niemand der clericalen zich in 't hoofd gehaald; het doel was dan ook meer langs indirecten weg iets te weten te komen van den stand der onderhandelingen met de Curie en tevens de oude klachten nog eens in herinnering te brengen. In de laatste dagen bestond er nog weifeling in het centrum, of men de behan deling van het voorstel zou doorzetten en wel omdat men niet precies wist, hoe de zaken te Rome op dit oogenbiik stonden. Het doorzetten van het plan werd overal met vreugde begroet, juist ook om de bijredeo; men hoopte namelijk iets te hooren, hoe ver de Regeering met de Curie gevorderd was ten opzichte van den door allen gewenschten vrede. Of de onderneming uu is meegevallen Betrekkelijk ja; zonder dat de Minister 't uitdrukkelijk ztide, blijkt uit ziju antwoord, dat het waar is, wat in de laatste dagen werd verteld, dat de onderhandelingen met de Curie opnieuw bleven steken; de Regeering, dus sprak de Minister van Eeredienst, heeft besloten zelfstandig te werk te gaau en die veranderingen voor te stellen, welke zij zelf gewenscht acht; zy zal zich noch door voorstellen noch door agitatie laten dwingen; door zulke middelen kan men alleen de oplossing vertragen. Het tweede punt, dat op merking verdient iu het antwoord vau deu Minister, is de zeer bepaalde verzekering, dat aan een bege nadiging van de aartsbisschoppen van Posen en Kepleo, de heeren Ledochowski en Melchers, niet gedacht was en niet kon gedacht worden; niemand der Mi nisters was gezind zyu handtekening te zetten onder zulk een begenadiging. De ultramontanen zullen over het antwoord der Regecring niet zeer gesticht zyn; zij eischen altijd dat er met de Katholieke kerk door de Staten zal onderhandeld worden ais gelijkgerechtigde. De Pruisische Regeering is bij de onderhandelingen met de Curie zoo slecht geslaagd, dat zij echter de voorkeur moet geven aan een 'zelf standige regeling van de verhouding tot de kerk. Dat zelfs het bezoek van deu Kroonprins aan den Paus hierjn geen verandering heeft gebracht, is een feit, dat thans kan worden geconstateerd. Naar meu meldt, is het antwoord der Transvaalsche afgevaardigden aan het Eng. ministerie van koloniën bezorgd. De door lord Derby voorgestelde grens regeling wordt daarin noch aangenomen, noch afge wezen, doch, in den geest van dat voorstel, een andere lyn aaugegeveu. Zy zoude loopetf vau het zuiden tot aan den oostelijkeu handelsweg, en, in plaats van dtzen oostwaarts te volgen, hem kruiteu, en, regelrecht westwaarts gaande tot aan de centrale handelsroute, die weer en oostelijk van haar volgt, door Stella-land eu Gossen tot aau Chaina, waar zij de centrale handelsroute verlaat. Van daar gaat zy oostwaarts tot aan de tegeuwoordige en bij het Transvaal-verdrag vastgestelde grens, en eindigt in het noorden, volgens het voorstel-Derby, bij Bush- mans Drift. Het gebied van 8ollaraue, dat door Derby was uitgesloten, zou alzoo by Transvaal komen. De voorgestelde regeling sluit Schuba, de hoofdplaats van Montsioa's gebied uit, en volgens haar zou de oostelijke handelsroute, de gebieden van Massowa en Moshette snijdende, door Transvaal loopeu; maar de deputatie deelt mede, dat zy bereid is de route neu traal te verklaren, en dat «Ie handelsproducten er aan geen enkel recht zullen worden onderworpen. In Spanje is een conservatief kabinet opgetreden onder voorzitterschap van Canovas del Castillo. De Cortes werd in de eerste de beste zitting verdaagd, het voorspel van de ontbinding; in April zullen, naar men verzekert, de nieuwe verkiezingen plaats hebben, terwijl in Mei de nieuwe Kamer zou worden geopend. De nieuwe conservatieve premier Canovas heeft dus nog heel wat tyd voor 't mes; trouwens ook zonder dat zal de zaak, d. w. z. de verkiezingen wel in orde komen; men is immers in Spanje gewoon, dat die verkiezingen voortreffelijke windwijzers zyn, niet van de lolksstemming, maar van de gezindheid der tijdelijke machthebbers; het eerste, wat Canovas ^an ook deed, was het benoemen van nieuwe prefecten, die last kregen onmiddelyk te vertrekken naar hun standplaatsen. Aan generaal Gordon is door de Engelsche regee ring opgedragen, zich naar Khartoem te begeven, om verslag uit te brengen over den militairen toestand in Soedan, en maatregelen te treffen voor de ont ruiming dier provincie, met uitzondering der kust plaatsen. Op deze benoeming was reeds sedert lang door de Engelsche bladen aangedrongen. Uit Weenen wordt aan de Times geseind, dat de Europeesche kabinetten zich van elke rechtstreeksche tusschenkomst in de Egyptische aangelegenheden zul len onthouden, hoewel zij den loop der gebeurtenis sen met bijzondere aandacht volgen. De Parijsche correspondent van de Times geeft verslag van een onderhoud, dat hij met den heer De Lesseps gehad heeft. Laatstgenoemde scheen zeker te zijn, van het Engelsche Kabinet een gunstig ant woord te ontvangen op de met de reeders gesloten overeenkomst. De Russische Minister van Buitenlandscbe Zaken Giers, is te Weenen aangekomen. De Weener bladen zien in de komst van Giers natuurlijk een waarborg voor de handhaving des vredes. De officieuse bladen betoogen tevens, dat van een her nieuwing van het Driekeizer-verbond geen sprake kan zijn. Het bezoek van den Russischen Minister strekt tot bewijs, dat men bezield is met den besten wil om alle mogelijk verschil van zienswijze tusschen Rusland en Oostenrijk, naar aanleiding vaó de Oos- tersche quaestie, voortaan langs vredelievenden weg te beslechten. GEVONDEN en aan het Bureau ran Politie ge deponeerd een gouden Kruis 'en een bloedkoralen Ketting met slootje. VERKOOP 21 JANUARI. Pakhuis, korte Groenendaal I No. 9/1710,kr. A- G. de Leeuw. Tuin en Schuur, Heerenkade, korte Akkeren P 329 2925,— kr. H. W. Otto. BURGEMEESTER et> WETHOUDERS van Gouda, in overweging nemende, dat by art. 2 der Veror dening op de invordering der belasting op de hon den, vastgesteld door den Raad dier Gemeente den 8 October 1875, aan eigenaren of bezitters dezer dieren de verplichting is opgelegd om daarvan jaarlijks in de maand Januari aangifte en betaling der belasting te doen. Herinneren den belanghebbenden aan die bepaling met uitnoodiging de gevorderde aangifte en betaling te doen ten einde beboeting te voorkomen. Gouda, den 22 Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, -VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEBOREN 18 Jan. Dirk, oude» J. Furrer.en C. A. Zink- haan Willem Frederik. oude» VV. F. Blok en N. Kramer. Hendrikua Stephauoa Leonardos, ouders J. tsn de Pa- voordt en A. J. Melkert Johannes, ouden C. Blom en P. vau der Zwalrn 19. Johauua Cornelia, ouders G. H. Floxen M- Bode Hendrikos Johannes/onders G. H. Kroeders en P. J. M. Sips Pieter, ouders W. Bokhoven A. C. Borkns Gejrtruida Catharinr, ouders N. Boot en G. C. Roghair Maria^, VVilhelmiua, ouders A. J. de Reus en A. C. den Edel 20 Johanna Hendrika Franctna, onders W. F. de Jong en J. M. van den Broek Hnmfrei Pieter Jacob, ouders P. J. van der Klein en L* M. Hornis Johanna Catbarina, onders G. P. - J, ran Weesel en P. de Vos Jacoba Maria, onders A. J. P. van Vliet en C Dongelman. OVERLEDEN: 18 Jan. H. Kroeders, 86 j. 19. C. Bakker, 67 j. J. A. Perdijk, Ij. 10 m. C. "Hens- broek, hnisvr. van L. Franken, 88 j. Burgerlijke Stand <vau onderstaande gemeenten vau 12 tot, 18 Januari 1884, GEBOREN: Maart je, ouders L. Bloot en A. de Jong Willem, ouders W. den Outer en J. Kasbergen Johannes, onders J. Verboom en K. Slavenburg Jan Jacobos, ouders C. B. Hoogendoorn en B. Kaptein. OVERLEDEN M. de Ruiter 3 m. G. Burggraaf 4 m. GEHUWD: P. Verduyn, 30 j. te Bergambachten Johanna Gondriaan, 26 j. GEBORENGeertje, ooders K. Stam en E. Spek Hendrika, ouders G. Stubbe en M. van den Ove. OVERLEDEN A. Visser 2 w. A. A. Kalkman 1 ra.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2