BINNENLAND. 1884. Vrijdag 25 Januari. N° 3031. )L\G WU Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 41. ft ikken. Ltest. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave 60. den Ste- ilijk Goad* ihwerin, den trtog. nburg. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG.' De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. lamp, in diena gelagkamer met hunne cijgew'eren te heb ben vernield, alléén omdat de man geen ruzie en onderlinge vechterij in zijl 12 ÏOST, idsraad. landwaarts in." twee mindere militairen gesneuveldtwee minderen vermin en vier minderen, waaronder drie van de marine, verwond. .De radja trok roe' de gevangenen van de Nivero I van W. H. ert vele j aren Is bevonden, middel tegen az. iï. Ook g gedurende venden. Ter- delen bestre- ,ar aanhield, den Druiven- genezen. Ik >nig als een est- borst- en GOUBSCHE COURANT. Engelsche Admiraliteit dd. 20 dezer he/ft geseind* dat de Nederlaudscbe militaire expeditie ia terug gekeerd. i Eenige kampongs op bet grondgebied ran den radja ran Tenom werden door haar in de aech ge legd, doch de schepelingen waren door de Atjehers medegenomen naar het binnenland. Mogen zij dus voor *t oogenblik waarschijnlijk uog in leren zijn, het ralt niet te ontkennen dat de toestand zeer hachelijk is. irijgbaar in Gulden, een voorzien van tempel. Staten-Genoraal Eebste Kamer. Zitting van Woensdag 28 Januari By de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting, verklaarde de heer Van Roijen tegen alle hoofdstukken te zullen stemmen, omdat er geen uitzicht beslaat op dekking van het tekort, terwijl versterking, der middelen door de Kamer herhaalde- lijk onmisbaar is genoemd. De heer Fransen van de Potte oritiseerde hel optreden van een ministerie, dat parlementaire meerderheid miste, en de politiek verder door het Kabinet gevolgd. Het heeft den tyd Jaten verloren gaan om de belastingrerhooging voor te bereidenhet heeft niet bezuinigdDe Kamer ie ^verplicht het zztot hiertoe en niet verder" uit te spreken. Verwerping der begrootingen achtte hij echter niet gewenacht en niet billijk. Eindelijk cti- ticeerde hij het feit dat het ministerie-Heemskcrk, de felste tegenstander der liberale Koloniale politiek, den heer Van Kees benoemde tot Gouv.-gen. Hij vroeg hoe een Gouv.-gen. kan benoemd worden zon der overleg met den definitievee Min. van Kolo niën en wat de naaste aanleiding is van het ont slag van den heer ’s Jacob. De heeren D. Sitter, Visser van Hazerswoude en Van Akerlaken bespraken de I de finantieele tjuaestiën. De heer Visser verdedigde AD VERTENTIÊN worden geplaatst van 15 régels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Aan bet Vaderland wordt piedegedeeld, dat de beer Van Ree» op zyne rei» naar BatUvia Atjeh tal aandoen om daar den toestand persoonlijk van nabij te bezien en met den gouverneur en militairen bevelhebber de Atjebeche aangelegenheden te bespreken. Men tal tick herinneren, dat de heer Van Ree» indertijd, toen de heer Jacob naar Indië is ver* trokken, in de Tweede Kamer de Regeering beeft geïnterpelleerd orer de rechtatreeksche reis van den nieuwen landvoogd naar Batavia en zyne verwon dering te kennen gaf, dat hij niet van de gele genheid had gebruik gemaakt om persoonlijk den toestand in Atjeh van nabij te leeren kennen. De heer Van Rees zak thans, naar men zegt, zelf doen wat hij indertijd van den aftredenden gouverneur- generaal ’.Jacob heeft verlangd. Daar het vertrek van den heer Van Ree» uit den Haag op 28 Februari is bepaald, eu de heer Sprenger van Eyk ongeveer den 18n Februari kan aankomen, ontmoeten beide regeeringsperaonen dus nog elkander en zijn er nog venebeiden dagen voor persoonlijke besprekingen over belangrijke regeeringshandejingen beschikbaar. In Amerika zijn nu vrouwen, die Commisvoy- ageuses worden. Een dame, wier echtgenoot voor een pelsfabriek reisde, zet na diens dood het baantje voort, niet alleen te haren voordeele, maar ook van die der fabriek, wijl haar overredings kracht bleek grooter te zyn dan die van den overledene. Eene andere, Ella Greene, verdient jaarlijks 1800 dollars als reizigster voor een huis te 8t, Louis. N en STA- nt A. K. v. jfd-Agent P. Agent P. J. ELSHOÜT SMITS te Moordrecht, de Pegaeu», ter adsis- teutie van de schipbreukelingen der Niuro, aan De Minister van Koloniën ad interim heeft, in de gisteren gehouden zitting der Eente Kamer, me- dedeeling gedaan van het volgende telegram van den Gonverueur-Generaal, dd. 21 Jan. (ontvangen 23 Jan. in den morgen). .Op zeven Januari zyn d» troepen te Tenom ge land. Volgende dag is de gedei na hevig een ge vecht stormenderhand genomes. „Padang Kling, dat buitengewoon versterkt waa, werd van’ twee kanten aangevwten, genomen en ver brand. Simpang Olim, de verblijfplaat» van den radja, werd platgeschoten en Tenom voorbeeldig ge tuchtigd, waarna de troepen naar Kotta-Radja zijn teruggekeerd. .Leger en Marine wedijverden in moed en vol harding. Bijzonder ondenebeidde zieh kapitein jhr. Leyssiu», van de infanterie, die de atormcolonne aan voerde. Luitenant graaf Sebimmelpeunitick was de eerste bij de bestorming en bet nemen van de loop graven en de gedei. Hy werd gewond door twee lichte klewangbonwen. De Amteineesche fuselier Patty was de voorste die den gewonden luitenant beschermde. Luitenant ter zee le klarse Prager nam stormenderhand een door den vijand bezette verster king. Matroos le klasse Barent redde met levens gevaar onder een hevig vuur het leven van een onderofficier. .Luitenant Snijder en Gouda wit Alkmaar zwart léde zet D. 8. C. 7. 1 wit 15de zet C. 4. D. 3. de inkomstenbelasting. De beer Van Akerlaken zag in de benoemingen ran den Min. van Koloniën en van den Gouv.-gen. het bewijs, dat deze regee- ring boven de partijen staat. De heer Stirum zag in de bekwaamheid van den beer van Rees een recht vaardiging zyner benoeming. De minister van Binnen), zaken beantwoordde de grieven tegen de Regeering ingebracht en g«f eenige ophelderingen. De benoeming van den heer van Rees tot Gouv. Generaal was geschied omdat zij werd geacht in ’s lauds belang te zijn, dat vorderde de keuze van een man van kracht, over tuiging en voortvarendheid. Vóór de benoeming bad de minister de verzekering gekregen dat de nieuw benoemde over de hoofdzaken dacht als de regeering. Deze hoofdpunten zijn: lo. dat door krachtige bezuiniging en versterking der middelen er naar gestreefd moet worden om - bet evenwicht tussobeu de Indische uitgaven en middelen te bereiken; 2o. dat de gouvernements- koffiecultuur moet worden gehandhaafd; 3o. dat, wat i dè regeling van het grondbezit betreft en de in- wendige verhouding van het landbezit der desaa’s, i aan de inlaudsche bevolking geen dwang mag worden opgelegd, noch in den zin van communaal, noch in dien van individueel bezit, maar dat zij haar volkomen vrijheid moest behouden. burin, dat de Spaansche Mn een verlaagd tarief is» stelt, dat dit land Spanje doet. omdat ons tarief toch reeds zoo bijzonder laag is. Eindelyk is het echter aan onze diplomatie gelukt de Spaansche regeering te overtuigen van de billijkheid om Op on» land de gunstiger voorwaarden toe te passen, en heeft men zich te Madrid tevreden ge steld met de verbintenis ouzerzyds tot niet-verbooging van den wijuaecyus en van de invoerrechten op een zestal artikelen. Tegenover deze verbintenis verkrijgt Nederland de toepassing van het conventioneel tarief, terwijl voor bet overige beide landen zich de behandeling op den voel der meeat begunstigde natie verzekerd hebben. Bepalingen omtrent de scheepvaart schijnt de nieuwe overeenkomst niet te bevatten, maar zijn in een af zonderlijk verdrag opgenomen. Deze verdragen zijn in Spanje bij de Cortes aan hangig gemaakt, nadat de Staatsraad er een gunstig advies over heeft uitgebracht. (D. e. Ned Een Dinsdag door de Amtierdammer ontvangen telegram meldt dat de commandant van het Engelsche oorlogsschip, uitgezonden L 1 1—11 dn— AT, GOUDA, 24 Januari 1884. VERGADERING van din GEMEENTERAAD. Vrijdag den 25 Januari 1884, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het adres van J. de Jong Az. e. a, betreffende de bestrating der Heerenkade. De adressen van P. Goedewaagen Tz. en J. van Kleef, houdende verzoek om eene aanlegplaats voor hunna schuiten op de Gouwe aan het zoogenaamde Amsterdamsche Veer. De benoeming van senen noodhulp-aansprekcr by de Begrafenissen. Te beginnen met Vrydag 1 Februari e. k. zal het water uit de Waterleiding voor oovermogenden koeteloo» verkrijgbaar worden gesteld. In dit nr. van onze courant komt de officieels be kendmaking daarvan vbor, waarbij de plaatsen, waar en de wyze, waarop dat water kan worden verkregen, worden medegedeeld. 8CHAAK-COKHESPONDENTIE. Den Haag zwart 18de zet H. 4. H. 8. 19de zot C. 3. D. 1. De posteryen en de telegraphic, die tot uog toe aan het Ministerie van waterstaat twee afzonderlijke takken van dienst vormen, znlleu binnenkort onder één hoofd vereenigd worden. Omtrent den inbond van het op 31 Dec. jl. te Madrid geteekend Handelslractaat tusschen Nederland - en Spanje, vernemen wij het volgende: Zooal» onze,, lezers weten, bestond de groote moei lijkheid by de onderhaudeling J—J- Q-L- wetgeviug voor de toepassing op een of ander land, den eii een bepaalde concessie aan Aan dezen eisch kon door ons niet worden voldaan, ^znazla* awa 4—k» da I*1— Eindelyk is bet echter Zondagavond omstreeks half twaalf ure hebben een aantal geniesoldaten met uitgetrokken sabel op de Mariaplaats te Utrecht den rustigen voorbijgangers angst en schrik aangejaagd en dapper ingehakt op de glasruiten van den tapper S. aldaar, na alvorens al wat ouder hun bereik was, zoo ook de brandende beu vernield, alléén omdat de man geeu ruzie ‘ju huis wilde gedoogen.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1