In de titling der arrondissements-rechtbank te Bot terdam ran Donderdag stond terecht W. J., sjouwer woneude alhier, beschuldigd van op 80 of 81 Dec. te Kralingen te hebben weggenomen en tich toegeëi gend 27 kippen en een haan, ten nadeele Tan verschillende personen, na verbreking van de slui tingen van de plaatsen waar die tich bevonden. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde en beweerde dat hg genoemde kippen en een haan, die tich bevondeu in twee takken van tekeren v. d. Heuvel te IJselmonde, welke persoon echter by ondersoek is gebleken niet te bestaan in den morgen van 81 Deoember op den Westzeedijk had overgenomen, ten einde die voor dezen tegen be- looning vfcu een gulden te brengen, één tak met inhoud naar eene tapperij op den Haringvliet en de andere naar de markt te Rotterdam, alwaar hy die aan dien v. d. Heuvel weder moest overgeven. Het O. M. zich niet kunnende vereenigen met de opgave van beklaagde, requireerde zynt ver oordeeling tot een jaar eenzame opsluiting; Over 8 dagen uitspraak. Het Rgks-telegraafkantoor in deze gemeente zal binnen kort 25 jaar bestaan hebben. Donderdag 21 Februari a. st. is het 25 jaar geleden dat het werd geopend en al dien tyd was als Directeur daar van werkzaam de heer J. Th. van Schouwenburg, die naar mén weet nog steeds die functie vervult. Het publiek, dat van de telegraaf gebruik maakt, (en het doet dat in steeds toenemende mate) zal zeker by deze gelegenheid eenparig getujgen dat ge noemde heer een alleszins geschikt ambtenaar was. Een behoorlijke behandeling kan men natuurlyk op ieder publiek kantoor eischen eu zoo men die niet ontvangt dan reclameert men by de autoriteittn, dooh men krygi gaarne iets meer dan officieele be leefdheid, meer dau de voorgeschreven nette behan deling. Welnu, dat meerdere wordt op het Goudsch kantoor in ruimeu mate gegeven, zekere voorko mendheid en hulpvaardigheid wordt|daar gevonden, die alleszins waardeering verdienen. Naar wy met genoegen vernemen zullen in den loop dezer maand de hh. Spoel en Michelsen met raej. Martha Pfeiffer alhier een concert geven. Het zyn twee Nederlandsche toonkunstenaars. Eerstgenoemde is oorspronkelijk een leerling van mej. Gips, en studeerde later te Keulen en Berlyn, een man omtrent wien de groote Joachim de meest gunstige getuigenis heeft afgelegd. Verscheidene bladen spreken met grooten lof over hem. In een daarvan leest men o. a *Seine Stimme ist eiu wohlklingender Bassbarriton; Aussprache, Intonation und Tonbildung sind gut und sein Vortrag erschien verstandnissvoll und belebt." 9 f De heer M chelsen, die vooral onder Kwast te Keulen en Kollak te Berlyu zijne studiën voortzet te staat in j}et buitenland bekend als een degelyk pianist, getuige Wat omtrent hem wordt gezegd in verschillende buiienlandsche bladen. De Voasis- scke Zeitung zegt o. a. van hem: «Sein organ hat umfang, spricht in der Höhe leicht an und ist von ebenso weichem und ausrei- ehend kraftigem als gleichmassigem Klange." Ook omtrent fraulein Pfeiffer ontvingen wy de meest gunstige berichten. Herhaalde malen moeten wy hooren dat in Gouda zoo zeldfen goede muziek te genieten is, welnu de gelegenheid zal zich aanbieden dat hierin thans wordt voorzien. Voor allen die zich aan muziek en vooral ook aan zang wijden zal het een genotvolle avond zyn.» Wy verwachten een groote deelneming op de inteekenlysten die dezer dagen zullen circuleren. Het concert heeft plaatsin de zaal ;/Nuten Vermaak". Maandag jl. had op de bovenzaal van #de Har monie" de 9e Jaarvergadering plaats der Schoenma kers-Zieken vereeniging tot het uitbrengen van verslag van den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar. Aan contributie werd ontvangen 289,60 en aan 'Ziekengeld uitbetaald 262,50; zoodat na aftrek van het tekort nog in kas aanwezig was 356,93. Naar wy vernemen, strekt het by de Tweede Kamer ingekomen ontwerp tot wyziging der militiewet hoofdiakelyk tot uitdrukkelijke toepassing op de militie van de in 1879 in de crimiueele wetboeken gebrachte wijzigingen betreffende de straffen, die aan leiding geven tot uitsluiting van den dienst. (N. F. CV.) De pokken-epidemie te Oud-Beierland, heeft die gemeente het vorige jaar aan geneeskundige behan deling, kotten van begraven, en het verbranden van besmette goederen 2700 gekoft, Donderdag is door het Gerechtshof te 's Hage behandeld de geruchtmakende zaak van M., beschul digd van poging tot moord op zyn nicht pp de Prin- aegracht, mét fie by had verkeerd.' Beschuldigde ontkende de bedoeling om te dooden, bewerende dat hy poging tot zelfmoord bad gepleegd en het schot was afgeketst. Verscheidene getuigen verklaarden het tegendeel. Het Openbaar Ministerie requireerde 6 jaar tucht huisstraf. De advocaat van Eok ontkende dat be doeling bestond om te dooden en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en vryspraak, terwyl hy subsidiair verzachtende omstandigheden pleitte. De uitspraak is bepaald op Donderdag. By de firma J. W^ van Leenhoff zoon te Rot terdam is onder redactie van J. Heijefmans in be werking een Handels-Adresboek van geheel Nederland, dat geroepen is in een sedert lang gevoelde behoefte te voorzien; ten einde de groote kosten aan het ver zamelen der noodige gegevens verbonden, niet te zeer te doen drukken op den prys van uitgave, wordt van iedere handeldrijvende firma, die wensoht in het Adresboek te worden opgenomen, eene betaling van tien cents gevorderd; terwyl niemand bezwaar zal hebben, zich op die voorwaarde te doen-s opnemen in het Adresboek, stelt deze betaling dén uitgevers in staat een goed werk te leveren voor eer. geringe uit- gaafprys; daar een vertrouwbaar Adresboek, voor den handel zoowel in 't binnen- als in het buitenland, van groot aanbelang is, wenichen wy deze uitgave het béste succes toe. Jaantje Struik heeft een request om gratie in gediend, waarbij zy verwisseling der gewone in cellu laire gevangenisstraf vraagt in het belang zoowel van hare gezondheid, als van haar kind, hetwelk zy dan spoediger zelve zou kunnen verplegen. De inspecteur der gevangenissen is uit 's-Hage naar 's-Bosch vertrokken, ten einde dadelyk maatregelen te nemen om een groot getal jeugdige mannelyke veroordeelden uit de landelyke gevangenis De Kruis- berg, nabij Deutichem, aldaar te doen overbrengen. Overbevolking op De Kruisberg is hiervan de oorzaak. Ten einde alle mogelijke zekerheid tegen brandge vaar te hebben, heeft men in den Parkschouwburg te Amsterdam eene controle-klok geplaatst, die in electrische verbinding staat met 18 verschillende plaat sen van het gebouw en toelaat volkomen controle uit te oefenen over de wijze waarop de nachtwakers 's nachts de ronde doeu. Geen enkele plaats kan worden over geslagen, en zoowel doó* de bellen als door een automatischen opteekenaar weet men steeds op welk uur de waker langröe verschillende plaatsen is gegaan. Door den heer Heinsius,, ryksontvanger te Ter- munterzijl is in het Weekblad voor de Administratie der belastingen een opstel ingezonden, bandelende over bet voorstel van pensioen voor de weduwen en weezen van burgelyke ambtenaren. In dat stuk wordt gewezen op de reeds op 1 Januari T881 (bly- kens het rapport der Staatscommissie ter zake uitge bracht) bestaande overwicht van 6,323,000, welk bedrag jaarlyfcs nog vermeerderddoch dat de amb tenaren zioh met een vabche hoop te vleien hebben/ daar de kansen om verschillende redenen,- zeer slecht steun, dat eetffe gewenschte betere regeling te verwach ten is. De steller geeft daarom het denkbeeld aan, den Minister te verzoeken een of meer wetsontwerpen in te dienen, om b«C tegenwoordige overschot te doen strekken voor een op te richten weduwen- en weezen pensioen]onds voor burgerlijke ambtenaren; de by dragen voor de am'Qtenaarspenaioenen vast te stellen op we- tenschappelyken grondslag, zoodat groote overschotten voortaan onmogelijk worden, en de bijdragen voor het weduwen-en weezenpensioenfonds mede te regelen op wetenschappelyken grondslag in verband met het vermogen der ambtenaren om, boven de verlaagde stortingen voor eigen pensioen, ook nog bydragen ten behoeve hunner weduwen en weezeu af* te zon deren. Met het bereikbare goede zal men zioh tevre den moeten stellen in afwachting op gunstige toe standen. De Kamer van Koophandel te 's-Bosoh heeft bij het bespreken der vragen van den Minister van Justitie nopens den kinderarbeid te kennen gegeven, dat zy een volatrekt verbod van werken tot 14 jarigen leeftijd wensohelyk acht, mits daaraan leerpljpht verbonden worde. Ten plattelande zou de Kamer aan het hoofd der gemeente de vryheid toekennen, dit verbod van het 12e jaar af tydelijk op te heffen, wanneer bewyzen worden over- 1, dat het kind overigens geregeld onderwya genoten. Op eene vergadering van de Amsterdfmsche régelingscommiééie,, tot ontvangst der Trantvaalsche deputatie, op 80 Januari gehouden, is het bestuur geconstitueerd als volgt.- Prof. dt. *J. W. Gunning, president; A. G. C. van Duyl, vice-president; D. H. Bchmüll, secretaris leden: jhr. M. W. van Renaelaar Bowier, dr. D. P. D. Fabius, mr. Th. Heemskerk en dr. A. Kuyper. Aan het bestuur is opgedragen, maatregelen te treffen tot behoorlyke ontvangst der deputatie, zoo noodig in nader overleg met de leden van de regelingscommissie. Behalve de commissie van ont vangst bestaat te Amsterdam eene commissie van advies, samengesteld uit e^n gelyk aantal leden van de //Zuid-Afrikaansche Vereeniging" eu van de /commissie tot verzameling van gegevens wegens emigratie enz. naar Zuid-Afrika." Het comité van advies én het comité van ont vangst werken, ieder in zyn kring, gezamenlyk. In 1884 bestaat voor twee jongelingen gelegen heid om, onder het genot eener subsidie van/6000 te worden opgeleid tot militair apotheker by bet Nederlaudsch-Indisch leger, overeenkomstig de be palingen van bet reglement, vastgesteld by koninklijk besluit van 15 Mei 1883. Aanvragen om toela ting moeten by gezegeld request vóór 15 Mei e. k. bij het Ministerie van Koloniën zyn ontvangen; het «ergelykend examen zal zoo noodig plaats hebben qp Maandag 22 Juni e. k. en volgende dagen, in het pharmaceutisoh laboratorium aan de Hoogt te Utrecht. In de jongste aflevering tan bet rechtskundig tijdschrift Themis komt een opstel voor*De Troonopvolging", door mr. S. Muller Hzn., advo caat te Rotterdam. Volgens dezen schryver zouden als mogelyke troonopvolgers hier te lande in aan merking komen lo. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van «.Oranje. 2o. Prinses Wilhelmiua der Nederlanden. 3o. Prinses Sophia der Nederlanden. 4o. Prins Karei August van Saksen-Weimar. 5o. Prinses Elizabeth van Saksen-Weimar. 6o. Prinses Marie der Nederlanden. 7 o. Vorst Frederik van Wied. 8q. Vorst Willem van Wied. 9o. Vorst Victor van Wied. lOo. Vorstin Louise van Wied. llo. Prins Albert van Pruisen. 12o. Hertog Adolf van Nassau. 13o. Prins WillcÉn van Nassau. 14o. Prins Niconas van Nassau. Meldden wy onlangs dat een strooper uit Ter- wupel in een Friesch weekblad by" advertentie den onbezoldigden rijksveldwachter Stobbe bedankte dat by hem strooper gedurende het jaar 1883 zoo ongestoord zijn gang had laten gaan, thans wordt bericht, dat de officier van Justitie te Heerenveen tegen genoemden strooper een straf vordering aanhangig heeft gemaakt, wegens de voor bedoelden veldwachter beleedigende advertentie. Cetewayo, de ongelukkige Zoeloe-koning, vertoeft in het neutraal gebied benoorden de kolonie Natal, waar hij zorgvuldig wordt bewaakt. Verleden Zon dag echter ontvluchtte hy met eenige volgelingen zyne bewakers, en toen dit bekend werd, ontstond onder de Kaffers grdote schrik. Vrouwen en kinderen vlucht ten over de grens van Natalmaar het bleek slechts een loos alarm te zijn geweest, want Maandag werd de Zoeloe-koning weder gevat en door de apldaten naar Ekowe teruggebracht, volgens Engelscbe opvat ting om dit groote kind tegen zyn eigen dwaasheid te beschermen. VRIJDAG I' fAhUARI. VoorzitterMr. A. A. van Bergen JJzeudooru. Tegenwoordig zijn 16 leden. Afwezig is de heer Hemsing, die kennis heeft gegeven verhinderd te zyn deze vergadering by te wonen. v* De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn 1. Eene missive van W. Begeer Lz. den raad dank zeggende voor de op hem uitgebrachte benoeming. Aangenomen voor kennisgeving. 2. De Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1883. Ter visie. Aan de orde Het voorstel tot wijziginglfer Begrooting voor het Israëlietisch Armbestuur, dienst 1883. B. en W. stellen voor die wyziging goed te keuren. Aldus besloten. Aan de orde Het voorstel betreffende den afstand van bouwter- i rein aan de Westzyde der Crabethstraat aan den heer H. J. Nederhorst alhier. De heer van Straaten vraagt of de heer Neder horst bereid is den prys van 2 per oentiare, door B. eu W. voorgesteld, te betalen. De hoofd zaak is, volgens spr., dat de Crabethstraat bebouwd worde. De groud thans bedoeld ligt bovendien niet in den gnnstigsten hoek. Mocht de voorgestelde prys niet worden geaccepteerd dan zou spr. er voor zyn den grond tegen lager prijs af te staan. De Voorzitter zegt hedenmorgen vernomen te heb ben dat de heer Nederhorst den voorgestelden prijs ie hoog vindt en dus den grond daahroor niet wil koopen, waarop de heer van &4aaten opmerkt dat by aan den polder Bloemendaal ook nog zal moeten betalen, terwyl het er vooral op aankomt dat de straat bebouwd worde de prijs voor den groud te maken is van minder belang. De beer Fortuiju Droogleever herinnert dë ver gadering dat meer dan één persoon om den grbnd io quaestie vraagt. Er is dus ounourrentie eu dat in aanmerking nemende is 2.per centiare volgens spr. niet te hoog. Ook spr. zon bet be treuren als er geen huizen kwamen op bedoelden grond, maar zoo mogelyk moet daarvan in het behing der gemeente een goede prijs worden ge maakt. Spr. vindt het echter meer een onderwerp voor een geheime vergadering dan voor eene open bare. Beeds twee liefhebbers deden zich op voor den grond, wellicht zijn er nog meer hoewel de grootste liefhebberij voor bouwen er tegen woordig af is- De Voorzitter doet daarop, naar aanleiding van het gesprokene, de openbare vergadering overgaan in eene met gesloten deureu. Na heropening stelt de heer Oudyk voor de zaak aan te houden en nog geen besluit te nemen terwyl dan de grond in quaestie uitgebakend zal kunnen wordwu en duidelijk aangewezen welke grond door Smit en welke door Nederhorst wordt ge vraagd, terwyl bovendien zal kannen blijken wat grond van de Gemeente en wat grond van Bloe mendaal is. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Aan de orde is Een voorstel betreffende het bezigen van Stoom kracht op de trarolyn der iJsel-Stoomtramwegraaat- sohappij. B. en W. stellen voor de proefneming betr. bet gebruik van stoom binnen de Goudsche singelgrachten door de IJsel-stoomtramweg-Maatschappij niet voort te zetten en wel naar aanleiding van het Zondag jl. gebeurde ongeluk by het huis van den heer ten Cate. Wordt dit aangenomen dan za', naar het B. en W. voorkomt, de tram ook van het Rynspoor- station tot aan de Kleiwegsbrug niet langer door stoom worden io beweging gebracht daar dat eind te klein is om de paarden door een locomotief te vervangen. Mocht de Directie der Tram-maatschappij blijven voortgaan daar stoom te gebruiken, dan zouden daartegen andere maatregelen te nemen zyn. Over dit voorstel werd eene uitgebreide discussie gevoerd. De heer Kist vraagt allereerst of de Directie der IJsel-stoomtramweg-Maatschappij in dit voorstel ge kend i|, en nadat hy daarop van den Voorzitter een ontkennend antwoord heeft verkregen, zegt Dy het te betreuren dat dit niet geschied is. Spr. is er voor dat dit nog geschiede, opdat blijke in hoe verre maatregelen te nemen zijn om dergglyke onge lukken als Zondag jl. er een geschied is, te voor konten. Het ongeluk is geschiedt buiten (je stad, waarom dan de stoom te verbieden binnen de singel grachten der gemeente? De Directie der Trammaat schappij heeft zich onmiddelyk bereid verklaard de schade te vergoeden en spr. zou het onbillijk vinden haar voor het gebeurde te straffen. Aanvankelyk gaat de onderneming 'goed, er wordt reeds veel ge bruik vau gemaakt, dttëh het zou de Maatschappy te veel op kosten jagen wanneer de raad haaf nu noodzaakte er twee- stel wétens op na te houden, een voor paarden en een voor stoom, voorts nieuwe remises enz. Spr. zou de behandeling dezer zaak willen uitstdllen en iu overleg treden met de Di rectie der Tram-maatschappij betreffende te nemen maatregelen ter voorkoming van ongelukken. De heer Fortuyn Droogleever merkt op dat de maatregel, door B. en W. voorgesteld, toch niet («gelukken zon voorkorten op de plaats waar er een gebeurd is, daar de stoom alleen binnen de stadssingels zou verboden zyn - waarop de voorzitter in herinnering brengt dat de conoessie oorspronke lijk binnen de stad alleen een paardentram gold terwyl B. en W. meenen dat als huri ^voorstel aangenomen wordt ook voortaan op den Katten- singel wel paarden zullen gebruikt worden daar het eind van de Kleiwegsbrug tot aan het Rynspoor- statiou te klein is om daarvoor alleen een loco motief te gebruiken, flt De heer van Stramen verklaart zich tegen het voorstel van, B. en'W. Spr. wil de stoom ook binnen de stad niet verbieden. Het is hem gebleken dat de tram hier hoogst voorzichtig rydt. Een aardentram jyjht spr. veel gevaarlijker - Zooals em in Dordreoht duidelijk is gebleken. De straatjongens b. v. zullen de paarden sarren, wat by een locomotief niet mogelyk is. Men moet voorts niet vergeten, zegt spr., dat het hier een nieuwe zaqjc geldt. Alle begin is moeilyk. Onge lukken kunnen steeds voorkomen. Ook vroeger toen er nog geen trams bestonden, was dal ook bet geval. De heer Oudijk, ofschoon betreurende het ongeluk dat er geschied is, kan het voorstel van B. en W. niet ondersteunen De moeilijke bocht bij de Kleiwegsbrug zal wellicht overwonnen kunnen wor den. Ook op de lyn GoudaBodegrave was bij het einde van den Stationsweg een zeer lastige booht, die veel bezwaar opleverde, doch hetwelk na vele po gingen eindelijk gelukkig werd te boven gekomen. De Raad besloot indertijd tot eene proefneming voor 3 maanden. Weluu, laat ons afwachten, zegt spr., tot die tyd verstreken is en inmiddels, overeenkom stig bet voorstel van deq heer Kist, met de Directie overleggen in hoeverre maatregelen te nemen zijn waardoor ongelukken kunnen worden voorkomen. De Voorzitter zegt het volkomen eens te zijn met den heer Kist dat er geen termen zyn om de Di rectie der Tramweg-Maatschappij te straffen en dat is dan ook geenszins de bedoeling van het voorstel van B. en W. Welke is deze De bedoeling is te zorgen voor de veiligheid van het publiek. Deze vordert dat de proefneming met stoom niet nog eens twee maanden worde voortgezet. Er is tfbch reeds voldoende geblekeu uiet alleen door het Zondag jl. gebeurde, maar door herhaalde ontsporingen dat bet gebruik van stoom gevaar oplevert. Het gaat niet aAu te wachten met een verbod totdat er nog meer Armen en beenen, wellicht menscheDlevens, zyn op geofferd. Wat is het geval B. en W. en verreweg de groote meerderheid van den Raad was steeds overtuigd dat de wegen in 'onze Gemeente ongeschikt zijn voor een stoomtram. Daarom is uitdrukkelyk hij de concessie-verleening bepaald dat de tram binnen de stadssingelgraohten met paarden zou moeten worden getrokken. De Directie der stooratramweg- Maatschappij heeft aanvankelyk daartegen geen bezwaar gemaakt, maar die voorwaarde^aangenomen. Toen daarop de lijn bijna gereed war zeide de Directie: j/Wy hebben meenen te bemerken uit een gesprek met B. «n W. dat binnen de stad paarden zullen moeten worden gebruikt. Dit gaat bezwaarlijk wijl ons materieel op het gebruik van stoom is in gericht." Daarop wendde de Directie zich tot den Raad met de verzekering dat een stoomtram even weinig gevaarlijk was als eqp paardentram en de raad stond daarop een proefneming toe voor 't gehfuik van stoom voor 3 maande». Nu echter is reeds duidelijk gebleken dat een stoomtram 'wel degelijk gevaar oplevert. Van daar het voorstel van B, en W., daar zij het ouverantwooordelijk zouden achten te wach ten met dergelykeu maatregel totdal wellicht nog grootere ongelukken geschied zyn dan Zondag jl. het geval was. J De beer van Straaten bejammert het gebeurde, doch vraagtzullen er met een paardentram nooit ongelukken voorkomen P Wat de gevaarlijke bocht in quaestie betreft op deu Kattensingel vraagt spt. of de draai niet wat vroeger genomen kan worden. De Voorzitter geeft toe dat ook met een paarden tram wel ongelukken kunnen gebeuren, maar ciet van zoo erustigen aard als met een stoomtram. B. en W. zouden dan ook hun voorstel niet gedaan hebben als het ongeluk van Zondag het gevolg was van een toevallige omstandigheid. Het was echter het gevolg van den aard *van den weg. Telkens hadden er by die scherpe bocht ontsporingen plaats. De heer van Mierop vraagt wat de oorzaak was van het ongeluk. Moet dit gezocht worden in het harde ryaen? De Voorzitter meent van niet, maar wel in de kromming van den weg. Iets harder gereden moet daar wel worden. Dat is niet te voorkomeu tenzij de weg wordt opgehoogd. En dan zouden de huizen in de laagte komen: De heer van Mierop is het wel tot op zekere hoogte eens met den heer Kist. Door de stad kun nen N bijna door de stoomtram geen ongelukken voor komen. Zij rijdt zoo langzaam dat zy onwille keurig doet deuken zooals de heer Hoogenboom vroeger zeide aan een lijkstatie. Spr. is er zelf oeder het rydeu ingestapt. Ook met een paarden tram zyn ongelukken mogelyk, elders kwamen die vaak voor. De heer Samsom best rydt eveneens het voorstel van B. en W. Spr. was deze week in Haarlem, waar een paardentram is en ook daar kwamen in 't be gin der exploitatie ongelukken voor zooals hier er Zondag een geschiedde. Spr. is het geheel eens met de hoeren Oudyk en Kist. Het einde der drie maanden van de proefneming moet z. i. eerst af gewacht. Dergelyke ongelukken kosten de gemeente toch geen geld. fie heer Ruygers vraagt of er geen middenweg zou zyn. Spr. is by het ongeluk tegenwoordig ge weest. Nu eens komt de tram de bocht by den heer ten Cate ongehinderd voorby, dan weer niet. Spr. vindt het hard de Tramweg-Maatschappij te noodzaken paarden te gaan gebruiken en geeft in overweging de stoomtram de Spoorstraat te doen ryden. Dan werd die gevaarlyke bocht vermeden. De Voorzitter zegt dat de Spoorstraat z. i. in ieder geVal te smal is voor een stoomtram. De heer Prinoe acht het denkbeeld, door den heer Kist aangewezen, om voordat de rqad een besluit neme B. en W. in de gelegenheid te stellen een nadere conferentie met de Directie der IJsel-stoomtramweg- Maatschappij te houden, alleszins aanbevelenswaardig. Ook spr. kolnt het voor dat het wat al te hard gepro cedeerd is na plotseling het gebruik vau stoom te verbieden. De raad kan dan nader op de zaak terug komen. Dc Voorzitter is van oordeel dat eene conferentie met de Directie dier Maatschappy weinig zal baten. Zoo zy middelen wist om dergelyke ongelukken voor het vervolg te voorkomen zou zy wel tot B. en W. gekomen zi^p om daarover te spreken. Nu dat niet geschied is, voorspelt spr. zioh weinig heil van eene conferentie als bedoeld wordt. De heer van Iterson zegt op deze vergadering ge komen te zijn met het voornemen zyn stem te geven aan het voorstel van B. en W., doch nu hy van den Voorzitter gehoord heeft (lat als de Singel opgehoogd werd, de draai daardoor zou vergemakkelijkt worden, nu komt hy van zijn oorspronkelijk gevoelen terug, Spr) ziet geen bezwaar in dergelyke ophooging. Later moet dat toch geschieden. De Voorzitter wijst er op dat de huizen dan toch zeer in de laagte zou den komen en b. v, den heer ten Cate zou groot nadeel wordt toegebracht door een dergelyke ophoo ging. Spr. vraagt wie of zich zal durven wagen bij den hees ten Cate buiten te gaan zitten als dat ge vaarlijke machine wéér aankomt. Wanneer het ongelnk van Zondag jl. op een schoonen Zomerdag ware ge beurd, zon het vreeselijke gevolgen hebben gehad en geheel Gouda zou dan wellicht op dit oogenblik iu rouw verkeeren. De heer Kist meent dat het Dagelyksch Bestuur al te veel heeft gehaédeld ouder den indruk van het oogenblik en zóó door vrees bevangen is dat zij daardoor fer toe gekomen is zyn voorstel te doen. Alle nieuwe ondernemingen ondervinden tegenstand; voornamelijk van de burgerij, spr. hoopt,niet dat de raad zich\ilaaraan schuldig zal maken. Eigenlijk is de raad zelf de schuld van 't ongeluk althans ge- deeltelyk. De raad toen heeft de Tramweg-Maat schappij den eenigen toeden weg onthouden die er bestond nl. langs den Blfeilcerssingel. Had de raad haar dien weg gegeven, gedeeltelijk achter, gedeel telijk voér de boomen het zou werkelijk het,best geweest zyn. Voorts meent spr. dat een paarden tram veel gevaarlyker is dan een stoomtram, dit leert uie ervaring te Doesburgb, Bergen-op-Zoom, den Haag-Scheven iogen enz. De Voorzitter beantwoordt den heer Kist en zegt dat B. en W. niet gewoon zijn zich te laten inti- mideeren eu ook ditmaal niet handelden onder den indruk van het oogenblik en evenmin bevangen werden door schrik en angst, terwyl zij ook de raadsleden tyd lieten daarvan, zoo noodig, te bekomen. Het geheugen van den heer Kist bedriegt pich echter waar hy meent dat de raad de Tramweg-Maat schappij den Bleekerssingel onthield, zy heeft dien nooit gevraagd. B. en W. hebben haar meer dan eens op dien weg gewezen, maar zij prefereerde steedsden weg door de stad, eerst langs de Haven, later langs den Tiendeweg. De heer Oudyk meent dat der Directie der Maat schappij na het gebeurde ongeluk de oogen zullen zijn opengegaan, zoodat zy nu zal inzien dat verhooging vau den Singel noodig zal zijn en dat ty daartoe, in weerwil van de kosten, thans zal willen overgaan. Een nadere conferentie kan volgens spr. in allen geval goede vruchten opleveren. Wat is de eigenlijke oorzaak van het ongeluk Dat de kinderen zich op een verboden plaats bevonden. Dit moet niet uit het oog worden verloren. De Voorzitter verschilt in dit opzicht met den heer Oudyk. De kinderen zochten juist op de stoep van den heer ten Cate een schuilplaats. De heer Hoogenboom betoogt dat de ophooging van deu Singel niet in het nadeel van den heer ten Cate maarl juist ia diens gelang zou zyn, wijl het gevaar daardoor minder wordt. Spr. heeft vernomen dat het gevaar van de bocht voorkomen kon worden zoo slechts een ander soort rails werd gebruikt. Op hooging van den Singel acht spr. in elk geval wen- schelyk. De heer Rnijgers komt nog eens terug op de Spoorstraat. Zou die inderdaad te smal zijn? Zou die smaller zijü dan de Singel? Spr. meent van neen. De Voorzitter blyft er bij de Spoorstraat onge schikt te achten. De tram zou dan oók bovendien kruisA de tram GoudaBodegrave. De heer Hoef hamer verklaart er zich tegen thans eene beslissing te nemen. Nader overleg met de Directie der Tramweg-Maatsohappy acht spr. wen sohelyk. De heer Kist stelt daarop een motie voor van den volgenden inhoud

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2