Bukeolandsch Overzicht. APVERTENTIËN. KEMMSGEE1XG. Mr. Van Gigh stelde eerst de joridieke vraag, of de aangereden wagens zonder locomotief «rel ge rekend konden worden een trein te vormen. Fl. wees er verder op dat de hoofdoonductenr van de Aangereden wagens te ver was doorgereden. Had deze zoo zeide pl. den trein op den voor geschreven afstand van het aanrakingspunt doen stil staan, dan ware het onheil wellicht voorkomen ge worden. Ook de wisselwachter kon misschien ge- acht worden zgn plicht niet te hebben gedaan. Het was dus, volgens pl.'s meening, moeielijk uit te maken wie van deze drie personen eigenlgk de schuld van de botsing droeg. Op grond hiervan achtte pl. de schuld van bekl. niet bewezen en con cludeerde tot vrijspraak. De adv.-gen. mr. Bijleveld betoogde, dat, wanneer door apderen een overtreding was begaan, dit toch de schuld van bekl. niet kon wegnemen. Hij en ieder spoorwegbeambte moet zijn de slaaf van een signaal. Hg bad zgn plaats niet mogen verlaten, zoolang hg het signaal uiet had gehoord. Bekl.'s handeling stond geheel op zichzelf en was in geen geval het gevolg van de daad van een ander. Wat de juridieke vraag betreft of hier wel aan een trein kon gedacht worden, meende hg toestemmend te moeten antwoorden. Wat overigens de straf aangaat, die oordeelde hg niet te zwaar, vooral omdat het feit zeker schromelijker gevolgen had kunnen hebben dan thans waren veroorzaakt. Op dien grond reqni- reerde Z.E.G. A. tot bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepauld op a. s. Maandag. De collecte ten behoeve der Maatschappij vbd Weldadigheid heeft in de gemeente Haastreoht op. gebracht 88,515 en in de gemeente Vlist 14,046 Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 26 Februari. In deze zittingen zijn ingekomen vier wets ontwerpen betrekkelijk de heffing van de klassen- belasting en de afschaffing van het patentrecht, be halve voor de naamlooze vennootschappen. Door den Voorzitter werd voorgesteld om Vrijdag over de tijdelgke belastingwet in het openbaar te discussieeren. Op voorstel van den heer Blussé is echter, in verband met de ingekomen klassenbelasting, besloten met 47 tegen 26 stemmen, thans de tgdelijke maat regelen aohterwege te laten en eerst de nieuwe ont werpen te onderzoeken. De Minister Heemskerk ver klaarde dat de Regeertng de spoedige afdoening der klassenbelasting, in verband met Schoolwetwijziging, alleszins mogelijk acht. Vrgdag zijn aan de orde gesteld de wetsontwerpen: de Muntwet, de Markgronden, de Krankzinnigenwet enz. De aangekondigde Interpellatie is door den heer Kist ingetrokken. De heer Kerkwijk heeft een In terpellatie aangekondigd over het tijdstip van de in diening der voorstellen tot Grondwetsherziening. Tot rapporteurs over de beide Schoolwetherzieuings- ontwerpen zijn benoemd de heeren van Gennep, Beau fort, Viruly, van der Loeff en Roëll. Ten opzichte der Invoeringswetten van het Straf wetboek verklaart de regeering zich geheel te vereenigen met zgn voorganger ten aanzien der gelijke berech ting vac alle misdrijven, en acht het inderdaad overbodig, daarover nog in uitvoerige beschouwin gen te tredende tweeledige oerechtiug berustte alleen op het onderscheid tusschen crimineel en cor rectioneel en vervalt dus nu de aard der straffen dezelfde wordt. De moreele indruk der strafpleging zal ook niet geschaad worden omdat de rechtbanken ook kleinere zaken behandelen, want is dit thans ook niet het geval bij de Hoven De Minister toont verder aan, dat het geheel oujuist is, a priori vast te stellen, dat de leden der Hoven kundiger en degelijker zijn dan die def rechtbanken, eu evenzeer dat de plaats- verv. rechters in den regel jeugdige rechtsgeleerden met weinig ondervinding zouden zijn, veeleer het tegen deel is het geval. Van het voorstel zal slechts een zeer luttele ver meerdering van uitgaven het gevolg zijn, en tegeuover de oomogelgkheid van inkrimping vau het personeel der rechtbanken staat de waarschijnlijkheid, dat bg de Hoven mei het minimam zal kucuen worden volstaan en geleidelgk vermindering mogelijk zal zijn. De Minister kan geen regeling voorstellen om het hooger beroep geheel of gedeeltelijk af te schaffen. In elk geval ware het tijdstip der invoering van een nieuw Strafwetboek daarvoor het allerongelukkigste oogenblik; eerst moet een jurisprudentie zich hebben gevormd. Het schijnt dat op zichzelf dcor de overbrenging van de rechtbanken het getal appellen slechts weinig zal vermeerderen. Ontgdig zou de Reg. het echter achten, nu reeds een termijn te bepalen voor her ziening der inrichting van de hoven. Uit het Burgerlyk Wetboek wenscht de Minister alsnog te schrappen art. 116, 5o; daar toch staat het onteerende der straf op den voorgrond, en het ware na inconsequent aan dergelgke veroordeeling, vodr de invoering uitgesproken, als zoodanig nog in het vervolg burgerrechtelijke gevolgen te verbinden. Echtscheiding behoort voortaan gegrond te zijn op de feitelgke scheiding als gevolg der gevangenis straf. De wet, die deze straf oplegt, behoort den onschuldigen mede-echtgenoot bet middel te geven tot opheffing van de schadelijke gevolgen. De Minister heeft zich echter vereenigd met de uitbreiding tot 4 jaren gevangenis. Aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem is, nu men zonder hoofdakte weder tot de taalexamens kan worden toegelaten, eene wgziging ingevoerd. De cursus voor hoofdonderwijzeressen is opgeheven en de lessen voor voortgezette taalstudie zullen openstaan voor haar, die geslaagd zgn in het examen voor ouderwijzeres. De Regeering trekt de rijksbeurzen aan de kweek- sohool in. Dit zal der inrichting zelve niet schaden, die meer dan voldoend aanzoek voor zelfbetalende kweekelingen heeft, 't Is enkel jammer voor onbe middelde en begaafde meisjes, die, ook al slaagden zij niet bij 't vergelijkend examen, dikwerf door familie of vrienden in staat werden gesteld haar studiën te volbrengen. Nu allerwegen de normaal lessen gelegenheid aanbieden zich voor te bereideu, schijnt de Regeering 't minder noodig te achten deze buiten de woonplaats mogelijk te maken. Meu ver trouwt evenwel, dat de Regeeriog de kweekschool ook thans zal big ven subsidieeren, daar dit veel goed- kooperzal zijn, dan ze overtenemen en zelf te exploi- teeren. De nieuwe wetsvoordrachten betrekkelijk de klatten* belasting zgu thans verschenen. Anderhalf percent van alle belastbaar inkomen zou over 1885 wordeu geheven. Dii zou opbrengen 2,664,000, na aftrek van de opbrengst van het tegenwoordig patentrecht, hetwelk afgeschaft zon wor den behalve voor naamlooze vennootschappen. Als maatttaf der belasting dienen al de inkomsten der ingezetenen. Uitzondering van enkele bestand- deelen van het inkomen zou toch een zelfs voor de belastingschuldigen moeilijke splitsing vorderen en de coutróle tol verzekeriog der belasting, welk stelsel van heffing ook worde aangenomen, uitermate ver zwakken, zoo niet illusoir maken. Zooals men reeds weet, wordt bet patentrecht dan echter opgeheveu. Ook de inkomsten ^t grondbezit zgn onder den algemeenen maatstaf vin het inkomen begrepen. Daarbij beeft de Regeering op den voorgrond gesteld dat het massaal bedrag der grondbelasting ook na voltooiiug der herziening van de belastbare opbrengst naar haar gevoelen niet moet worden verhoogd, dan tegen evenredige vermindering van het mutatie- recht. Deze zakelijke jast, die sedert jaren geen verandering heeft ondergaan, is dan ook niet in mindering gebracht bij den aanslag in de thans voor gestelde belasting, met zuiver persoonlijk karakter, waarbij het inkomen enkel als maatstaf van draag kracht is aangenomen. Tusschen inkomsten ujt arbeid en die uit kapitaal is geeu verschil gemaakt. Er is slechts één punt vau verschil, nl. dit, dat bet inkomen in het eene geval door den dood verloren gaat, en het andere niet, waaruit volgt, dat de erfgenamen vau deu aange slagene in het eerste geval aanspraak hebben op vermindering over het jaar van het overigden. AantlagtregelingVan de iugezetenen wordt enkel een eenvoudige opgaaf van inkomsten gevergd, met vrij'ating om met of zonder aanwijzing van klasse de inlichtingen mede te deelen, die zij voor de toepassing der wet wenschen te geven. De Administratie, bijgestaan door het college van zetters, waarvan vermeerdering van het aantal leden is voorgesteld, rangschikt de ingezetenen in een der opengestelde klassen, voor zoover zij hun inkomen niet beneden het bepaalde minimum achten. Bij die rangschikking kan gelet worden op de inlichtingen, door den belastingschuldige gegeven, zonder dat de Commissie van aanslag echter gebon den is aan de klasse, die in de aangifte mocht ge noemd zijn. Daarentegen is de aangeslagene bevoegd om voor hen, die zijn aanslag bepaalden, te toor.en, dat hij te hoog is geklasseerd en nieuwe regeling van zgn aanslag te vragen, onverminderd zijn recht om zgn bezwaren, aan welke bij de nieuwe regeling niet is tegemoet gekomen, schriftelijk, en mondeling in per soon of bg gemachtigde, aan Gedep. Staten voor te dragen en ter beslissing te onderwerpen. Een afschrift van het kohier wordt gedurende het geheele jaar op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd, terwijl etentueele wijzigingen in de aanslagen ook iu het afschrift worden overgenomen. De klassen in het ontwerp beginnen eerst bg 600, terwijl de eerste zeven klassen met afnemend percentage verminderd zijn. Dit is aldus geregeld Klassen. Zuiver inkomen. 1 600 tot beneden 800 2 800 1000 3 1000 ii 1200 4 1200 ii 1600 1600 ii 2000 6 2000 tt ii 2600 7 2600 H ii 3000 8 3000 n 4000 9 4000 ii 6000 10 6000 M ii 6000 11 600Ö ii 7000 12 7000 u H 8500 13- 8600 H H 10000 14 10000 n II 13000 16 13000 H ff 16000 16 16000 II 20000 17 20000 n II 26000 18 25000 ii ff 30000 19 30000 e II 36000 20 36000 ii U 42000 21 42000 ii II 49000 22 49000 ii II 56000 23 56000 ii 63000 24 63000 M ff 71000 26 71000 H u 80000 26 80000 H. II 90000 voor slice 10000 boven 90000 zuiver inko- meu eene klasse booger. Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt "'V. O ^VIIVUIVI mindering voor de eerste klasse met 70 procent; tweede derde ii sierde ii rijfde 60 60 40 30 izesde t/ 20 ii zesende «10 Indien het jaarlylcscb zuiser inkomen geacht wordt minder dan f 600 te bedrageD, wordt geen belastbaar inkomen uitgetrokken. Het zniser inkomen wordt bepaald naar dat san het jaar aan het belastingjaar voorafgaande. Door zuiver inkomen wsrdt verstaan al hetgeen in geld, in vruchten of door eigeo gebrnik genoten wordt; uit onroerende goederen; nit roerende goederen; nit arbeid, beroepen, bedryven of ondernemingen van welken aard ook; uit ambten, bedieningen, betrekkingen, wachtgelden pensioenen, lyfrente of andere periodieke uitkee- ringen; nit eiken anderen hoofde voor het leven of tydelyk, onverschillig op welke wyze, krachtens welk recht en onder welke benaming; alles onder aftrek van de kosten die gewoonlyk als lastea san de vrachten worden aangemerkt. Het gezamenlyk inkomen wordt vermindert met renten van schulden en met periodieke nitkeeringen, waartoe hy, die het inkomen geniet, krachtens titel of krachtens de wet verplicht is. Hel inkomen der vrouw, ditf niet van tafel en bed is geseheiden, wordt geacht één geheel uit te makeu met dat van den man (onverschillig of er hnwelyk- sohe voorwaarden zijn of niet). De man is naar dat geheele inkomen belastingschuldig, en de vrouw bij ontstentenis (afwezigheid) van den man. Het bedrag der belasting naar elke honderd gul den belastbaar inkomen te heffen, wordt janrlyks by afzonderlijke wet bepaald. Te Oldhara werd in een openbare zaal voor eenige honderden kinderen van 6 tot 12 jaar de toover- lantaarn vertoond. De kalkliohteffeoten werden ver kregen door middel van zuurstof, die aangevoerd werd uit een caoutohouceo zak, waarop een gewicht was geplaatst om een regelmatigen toevoer van het gas te verzekeren. Plotseling werd de dolle pret gestoord door een hevigen knal. Of de kinderen dat gewicht van zijn plaats hebben bewogen, weet men uiet; maar de toestel was uiteengesprougen, had de vensters verbrijzeld en een vreeselyke paniek ouder de kleinen veroorzaakt. Enkelen werden ter aarde geworpen en de overigen liepen verschrikt naar de uitgangen, waar zeker de versohrikkelykste too- neelen van verplelteriug en verstikking badden plaats gegrepen, zoo de volwassenen niet spoedig ruimte badden gemaakt. Toch wurep nog verscheiden kin deren gestikt. Gekueusd waren er betrekkelijk aleohts weinig. Tegenwoordig, nu al meer en meer door de me dische faculteit eognac, hetzy alleeo, hetzij met water of melk vermengd als geneesmiddel wordt voorge schreven, is het vooral voor zieken van belaDg te weten of men waarlyk onverralschte cognao, uit druiven gestookt te drinken krijgt. Gewoonlyk houdt met een vermeerderd gebruik van' esn of ander artikel de vervalsohiug ervan gelijken tred. Dj de cognac evenwel gaat de vervalsohing met ffoieasohreden voort. In Duitsch land bestaan tegenwoordig bepaalde hbrieken van cognac, die vooral voor export naar Jadië enz. sterke leveranties hebben. Uit allerlei mogelijke en onmogelijke bestanddeelen, als vruch- teopitten, hout, steenkool, teer, maar ook langs ebemiichen weg uit andere minder onschuldige ar tikelen wordt de cognao-sssenoe verkregen, daarDa mei alcohol, gestookt uit aardappeleu, raais, beet- tortel, rogge enz. enz., vermengd eu dan met by- voeging van p. m. 60 pCt. water en 't noodige kleursel tot «oognac fine champagne" gemaakt. Ken dergelijk mengeel kost ougeveer 7 0 a 7 5 ets. p. liter met inbegrip van accijns en inkomend recht eu kan dns met goeden winst voor li/ 1.20 p. liter worden verkocht. Een tweede rervalsching bestaat ia het vermengen vso eenige weinige liters zuivere cognac met veel «ster ea spiritus 't zy asrdappelzpiritus of gewoue brsndewyn met wat gebrande suiker en kleursel zulk een mengsel kost eenige eenteu per liter meer, msar brengt soms ook eren zoo veel stuivers meer op, daar menigmaal de goedgeloovige kooptr er 1.30 a 1.60 per liter voor betaalt. Eehte cognac kost afwisselend trs. 260 a frs. 360 per hectoliter (oude 10- en 16 jarige natuurlijk osar rato meer) verder p. m. 60 a 70 c. per liter aan Inkomende techten en accijns, soodat wer kelijk onvervalsohte eoguae piet veel beneden de f 2 kan worden geleverd. Men zie dus toe dat men vooral by medecioale doeleinden, niet in plaats van een geueesmiddtl een schadelijke vloeistof gebrnike Het hoofdbestuur van het „Volksbond tegen Drank misbruik" beeft zich mede by adres tot de Tweede Kamer gewend, om het wetsontwerp tot wjjzigiog vau enkele bepalingen der drankwet te bestrijden. Daar bet bestuur de gronden, door de Regeeiiog aange voerd om voor de koek-, suiker- en bauketbakkere eene uitzondering-te mglÉÉ, niet kan beamen, ver zoekt bet de Kamer oin de bepalingen der drankwet, die met 1 Msi a. t. bare werking zullen doen ge voelen, onverzwakt te handhaven. In het adres wordt nog" medegedeeld, dat by het Engelsche Parlement adressen zijn ingediend met verzoek, om by afzonderlijke wet de vereeniging van drankverkoop met andere winkelnering Ie verbieden. Direoteuren der Ned. Maatschappij t/b. van nij verheid die zich indertijd tot de Regeering hebben gewend, met het verzoek om van rykewege op te richten een proefstation, waar bon w materialen en brandstoffen, zoowel ten dienste van het ryk als van particoliereu, wetenschappelijk kuunen worden on derzocht, ontvingen dezer dagen het antwoord, «dat het vooralsnog niet de bedoeling der Regeeriug is, lot d« vestiging van eene dergelijke inrichting ten behoeve van 's ryks dienst over te gaan, doch dat, zoo tot die vestigiog mocht warden besloten, onderzocht zal worden of ook aan particulieren de gelegenheid kan geopend worden om daarvan gebruik te maken". Een tegenhanger van de ramp van Krakatau. Doot de vsn het wereldverkeer geheel afgesloten ligging van Alaska (Noord-Amerika) laat het zich verklaren dat eerst nu berichten zijn ontvangeo, die den omvang schetsen van de Vulkanische uit betaling, welke daar in Ootober moet hebben plaats gehad. Professor Davidson meldt daaromtrent het rolgeode; Het eerst werden aan den ingang van Cooks Inlet door visschers dichte rookwolken en •lammen opgemerkt, die, door zware slagen ver gezeld, nit deu berg St. Augustine opgestegen. Het werd daarna zeer donker en na eenige uren begon een azehregen te vullen; het wai puimsteen, deels zoo fijn als atch, deels aan zandkorrels gelyk. Te 8'/, uur iu den namiddag volgde ecu sterk dreunend geluid en tegeljjk seheen het alsof de bodem der zee zioh verhief. Een 10 M. hooge vloed stortte zioh landwaarts over English Bay, de booten aan het stand wegslaande en de hutten der •isechers geheel overstroomende. Gelukkig was 't joist eb; anders ware geen steen van het dorp overgebleven. Er kwamen later eehter nog twee zeebevingen, die 6 M. hooge vloeden deden ontstaan. By 't aanbreken van den volgenden dag kon men nog geen hand voor oogen zien, door den asohregen; de ssob lag 12 a 16 oM. In den nacht was de ge heele omtrek door 't vuur uit den krater verlicht; de lop van den berg was dit jssr by uitzondering niet met sneeuw bedekt, en men ontdekte nu weldra dat de berg gebarsten en aan de noord zijde tot de hoogte van de omliggende heu velen ingezakt „was. Maar tevens werd bevonden det zioh in het Aarwater tusschen Chernaboura-eiland es het vasteland een nieuw eiland had gevormd, V/i kilometer lang en 22 M. boven den water spiegel zioh verheffende. Het scheen alsof de vulka nische kracht van het geheele schiereiland Alaska in werkiug was geweest, want niet alleen de 3600 M. hooge volkaan Iliamna was aaa het vuur spuwen, maar ook twee westelijker gelegen bergen, die men geheel uitgedoofd waande, begonnen weder te werken. Zy deden zware rookmassa's opstijgen en wierpen verbazende hoeveelheden asch en steenen nit. Het Franeche parlement beeft vier dageD vacantia genomen, want hoewel de carnavalsfeeeten te Parijs nog slechte in de herinnering bestaan, honden Senaat en Kamer de onde gewoonte in eere om in dezen tjjd van het jaar eenige dagen te roeten. Ook de commis- siëu hebben haren arbeid geschorst. De enquête commissie der 44 is dus eenige dagen bevrijd van het aauhooren der reedt zoo dikwijls herhaalde klachten over de arbeidsorisis en hare oorzakeD. De heer Clémenoean, lid vaa deze commissie, welke, in weerwil van het verzet der regeering, op zijn aandringen benoemd werd, heeft, zooals men weet, als haar gedelegeerde een week te Londen door- gebracht om zich met den toestand der werkende klassen aldaar bekend te maken la de officieele kringen der Britsohe hoofdstad werd hy met veel voorkomendheid bejegend; maar of hij van daar te Parijs, waar bij gisteren moet zjjn teruggekomen, de middelen heeft medegebracht, vereischt om de enquête, waarvoor hy meer of min verantwoordelijk is, tot een goed einde te brengen, wordt door velen betwijfeld. In het Eogelsch Lagerhuis is Arthur Peel met algemeene stemmen tot Voorzitter gekozen. Bij de aanvaarding van zijn ambt verklaarde de nieuwe voorzitter in hoofdzaak, dat hij de grootste onpar tijdigheid zou in acht nemen. Zyn rede was wel sprekend en maakte een uitmuntenden indruk. Sir Stafford Nortbcuta zeide, dat hy zich voor toekom stige parlementen niet kon verbinden, maar dat zoolang Arthur Peel den voorzittersstoel bekleedde, hij op den oprechten steno der oppositie zon kunnen rekenen. In het Hoogerhuis is het wetsontwerp op den invoer van vee bij derde lezing aangenomen. De Eugelsehe troepen rakken langzaam voort in de riohtiug van Tokar, wat voor een goed deel moet worden toegeschreven aan de moeilijkheden van het terrein, dat in de nabijheid van de kust moerassig is. Heden zullen zy volgens de bere kening te El Teb zyn, wst engeveer halverwege Trinkitat en Tokar ligt; daar zal gevochten worden indien Osman Digma stand houdt. Dit is eobter volstrekt niet zeker; men schrijft hem de bedoeling toe een slag te ontwijken, de Engelsche troepen af te matten eu in een hinderlaag te lokken en dan onverhoeds aan te vallen en te vernielen. Die tactiek, den Bedonïnen eigen, is echter te algemeen bekend dan dat de Engelsehen'er zich niet roor wachten kunnen. Verder dan Tokar willen de Engelschen in geeu geval gaaa; het is hnn voor namelijk te doen om de veiligheid vao Souakim en de onmiddelyke omgeving. Van Gordon hoort men niets meer; daardoor wordt natunrlyk de twjjfel gevoed aan het welslagen van zijn zending. Aan hst incident Bismarok-Frelinghuysea is nog geen einde gekomen. De Amerikaansobe pers gaat voort met hare aanvallen op den Rijkskanselier. De Nero-York Times en de Tribune beweren dat hij, in deze taak, veeleer den Rijksdag dan het Noord-Amerikaansche Huis van Vertegenwoordigers beleedigd heeft. In het Congres der Uuie zat het gebeurde ter sprake gebracht wordeu, eu in de Vereenigde Staten verwacht men met ongeduld welk besluit de Rijksdag tal nemeD, zoodra deze weder zal zyn bijeengekomen. In het Zwitsersohe kanton stad Basel heeft een volksstemming plaats gehad over de uitsluiting van de kloosterlingen van het onderwijs; 4479 stemmen verklaarden »ich voor, 2910 tegen dit besluit, zoodat het wordt uitgeroerd. De Weeaer correspondent van den Standard heeft „uit een goede bron" vernomen, dat door de Rus sische regeering een onderpand is aangeboden voor baar voornemen niet verder te gaan dan Merw, en by de Khans van Bokhare en van Khiva haren in vloed aan te wenden ter vergemakkelijking van het handelsverkeer van Engeland en Indië met die kha- naten. Ook stelt Rusland zich «oor, de onderhan delingen over den spoorweg van Turkestan naar Indië te hervatten. Hei zal Engelands medewerking vragen om een waterweg te maken van de Aralzes tot de Indische grens, de Amou-Daria opwaarts. Hetzelfde blad meldt van andere zijde, dat in ede Perzisch blad een proclamatie voorkomt van Achmed- Ayoub-Khan, gewezen sonverein van Herat en thans in Bokhara gevestigd. Hij verkondigt den volke van Herat, dat hij, met de hulp en den stenn van den ozaar van Rusland, weldra met eeu sterk tëger over de grens vbd Afghanistan trekken zal, om hel grond gebied te heroveren waar zijn vader geregeerd heeft, In Andorra is nog niet veel verandering gekomen. De Fransohe agent heeft geconfereerd met den Fran sehen oignier en den sgent van den bissehop van Urgel, maar de gevangen genomen Frausehen zyn nog steeds in de kerkers, die de bisschop bnn heeft toegewezen. Het gebeurde heeft weer de aandacht gevestigd op het kleine republiekje, dat van de stormen, die zyne twee machtige buren, Frankrijk en Spanje, teisterden, niets heeft geweten. Het ligt, als een levend ana chronisme, een slaat uit de veertiende eeuw, tusschen zijne Pyreneën. Andorra betaalt nog in plaats van gemeenterechten de tienden aan zijne pastoors, vier of vjjf in iedere gemeente van 200 zielen; het brengt de belasting in natnre op. Alle staatsamb ten zijn er onbezoldigd en verplicht. Een AndorraaD, die geen president der Republiek wilde wezen, werd verbannen, en het water van zija akkers afgedamd. Het politiek stelsel is overigens zeer eenvoudig. Iedere gemeente heeft eeu gekozen raad, conceit de parroquia, die zelf eea voorzitter of coneul kiest, alsmede een paar afgevaardigden tot den algemeenen raad der vallei Deze, de conceit de la valt, zetelt te Oud-Audorra, de hoofdstad der republiek, en moet bijeenkomen zoo dikwijls eeu burger daartoe het gemotiveerd verzoek, beuevens borgstelling voor reis- en verblijfkosten der leden by den syndicus inlevert. In 1381 was de geheele republiek in opstand en bezorgd wegens hare constitntioneele voorrechten, toen de syndicus Mollas geweigerd had, op een verzoek, dal hem niet genoeg gemotiveerd scheen, den raad der vallei bijeenteroepen. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op Art 6 en 7 der Wet van den 2n Juni 1875, (Staatsblad no 95.) Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek, met bijlagen van A. Lagerenberg om vergunning tot bet oplichten eener Slachterij in bet perceel gelegen op de West- Haven «rijk B. No. 174 Kadaster Sectie Df N. 1277. Dat op Woensdag, den 12 Maart 1884, des na middags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen, en dat gedarer.de drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente, van de ter zake ingekomen Schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 27 Februari 1884. De Burgemeester voornoemd. VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 28 Februari 1884. De beste tarwe een weinig williger; ordinaire prijs houdend doch afwijkende verlaten. De prijzen vari- eeren voor de beste soorten van 9.10 tot 9.60; middelsoort 8.40 a 9.mindere naar kwa liteit. Rogge in een doen van 6.40 tot 6.80. Gerst iu beide soorten van 5.25 lot 6.25. Haver van 3.80 tot 4.40; zeer mooie zware daarboven. Maïs f 6.a 6.25. Verder geen noemenswaardige» handel. De veemarkt met goeden aanvoer, hoewel de prijzen hoog waren, was echter de handel traag, vette varkens 22 a 25 ets., varkens voor Louden 19 a 21 ct. per half kilo, magere varkens en biggen traag, biggen 0.80 a 1.20 per week. Kaas. Aangevoerd 7 partijen, 28.a 30. handel vlug. Goeboter 1.50 a 1.60. Weiboter 1.30 a 1.40. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 24 Febr. Betsy Anna Christina, ouders L. A. Hissiok en J. Schneider 26. Leendert Johannes, onder» A. Mole veld en M. M. Fok. Frederikus Theodoras, ouders C. J. Kool en C. van Wieringen. Gerardus, ouders G. Kraan en D. Nederhoff. 27- Cornelis, ouders C. Heijgen en A de Kroon. 28. Dirk Cornelis, ouders J. Woerlee en A. van den Berg. OVERLEDEN 25 Febr. A. H. Oudyk, 2 j. 9. m. 26 W. Vreeswijk, wed. J. Straver, 82 j. 26 M. van den Bogaard, huisvr. van K. J. Hersche, 63 j. GEHUWD: 27 Febr. J. van der Laan en M. de Jong. rilt FIIIT RN RADIKALB GENEZING desverkiezend wordt DttulJBlllla overeengekomen voor een bepaalde jïrys, be taalbaar na gtüöT>»g? zijn 20 kamers ter beschik king der patiënten gekield». WAERSEGERS, Heelmeester van bteuken, GroekplKtrts 35, tey^NTWEBPBN.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2