BINNENLAND. D, N° 3047. ELS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sis 1884. Zondag Z Maart. )ping HAN. nus ER. 1 Aan het Nederlandsche Volk! SO. den Ijjk I naar Indie, netalen raam asport en 10 goudsche courant il van nctókt best da, kadaster 97, 1609 en weder tot aan het station van den Rijnspoorweg f nen de uit- men. Prijs 60 Ct. Ver ft iders, Leiden. Voorburg. tel. tpannen zien iruit bjj har- t, wordt met I P*"'"'1 door het Ne geboden, >8 centiaren; 58 71 akomen ten FORTUUN 84, des mid- «DB ZALMs doen blijken, door de eenvoudige tQtsending van een naamkaartje. Vrijdag 7 Maart e. k. aal de Öilettantenclüb opnieuw eene uitvoering geven. Opgevoerd wordt: nBaas van den Berg", tooneelspel in 5 bedr., van dezelfde hand, die het stuk schreef, dat bij de laatste voorstelling werd ten tocneele gebracht. Toonde het publiek toen zijn bijval, het zal zeker gaarne ook met het nieuwe stuk kennis maken. In„ de laatste nutsvergaderiug te Haastrecht droeg vóór de pauze Dr. F. L. Idtnbnrg eene novelle voor van Justus van Maarik, getiteld: ffBaddoktoreu Na dè pauze hebben de leden des rederijkerskamers eeuige bijdragen geleverd. Door het bestuur van het waterschap Hoenkoop werd dezer dagen aan be»'eed het maken en leveren van een stoomwerktuig, centrifugaal pomp, stoomketel en toebehooren: 6 inscfrrij rings biljetten waren inge- komeu als van: B. Bok Bi., te’s Hage 19,468; Gebr. Stork Co., te Hengelo 17,860; De Jongh Co., te Oudewater 14,42b; J. Hein richs, te Verviers 14200; Société anonyme les ateliers du Brabant te Brussel 13.480; de Goud sche machinefabriek Gouda f 9950; Voqr het maken van de gebouwen en verdere werken benoodigd vóór de plaatsing van een Stoom werktuig waren 16 biljetten tngekomen. De hoog ste inschrijver was W. de Jong We. alhier voor f 22.140. De laagste C. P. W. Deming alhier voor f 15.490. De collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid heeft te Zevenhuizen opgebracht ƒ4135. Da te Schaonhoven zoo druk besproken taak, waar voor jbet gerecht uit Botterdam de Vorige week van Vrydagavoud tot Zaterdagmiddag aldaar is ge weest tot hét honden van een onderzoek, schijnt nog met een dichten sluier te zijn bedekt, want in weerwil van de talrijke geruchten schijnt men nog niet gereed te zijn, daar het> onderzoek steeds zoowel door politie als justitie wordt voortgezet. Het bestuur vau den Polder #de Neste* doder Ouderkerk a/d IJsel, heeft besloten eene geldleening aan te gaan van 40,000 tot bestrijding der kos ten voortvloeiende uit de stichting van een stoom gemaal. s f De leening zal plaats hebben door uitgifte van 80 obligatiën vaan toonder, elk groot 500, ren tende 4»/, pCt. in het jaar, voorzien van een stel heeljarige coupons. Jaarlijks, aan te vangen met het jaar 1885, zuilen aflossingen plaats hebben van ten minste twee aan- deelen, elk groot f £00, door loting aantewijzen. Staten-Generaaï. Twèede Kamer. Zitting van 29 Februari 1884. Fn deze zitting is de discussie over de Muntwet aangevangen. De iieeren Gratama, Schimmelpen- ninck eu Van Houten bestreden de bévoegdheid tot zi'lverontmunting van 25 millioen al» een proble matiek redmiddel, als een afwending, zoo niet in doel, dan toch in de gevolgen van het bimetallisme, het stelsel d<jr toekomst, en te minder gerechtvaar digd met het oog- op den financieelen toestand. De gevaren van onzen tegenwoordigeu munttoestand worden te veel overdreven. De heer Gildemeester daarentegen verdedigde het ontwerp krachtig, dat minder strekte in het belang van den handel dan van de bezitters van een vast inkomen. Hij wees er op, dat het ontwerp waar schijnlijk nooit toepassing zou behoeven te vinden, daar de vrees voor ontmunting het crediet zal ver beteren. Het ontweip strekte epkel om een even wicht tusschen goud en zilver te verkrijgen. De Minister van Financiën wees er in zijne ver dediging op dat het voorstel de instemming heeft verworven van de grootste handelsorganqn. Het wetsontwerp beoogt niet een stap te doen in de richting van het bimetallisme, maar het zou de invoe ring daarvan zeer vergemakkelijken. De discussie is verdaagd tot Maaydag 1 uur. In buitengewone algemeene vergadering heeft de Holl. Maatschappij van Landbouw met 446 tegen 18 stemmen besloten, 2500 subsidie toe te kennen aan de Intern. Landbouw-tentoonstelling tc Amsterdam. Bovendien is 500 aangeboden voor het opopmen van een rubriek «bokkelingen* in het programma.^ Het Hoofdbestuur is voorts gemachtigd, zich tot hel Rijk en tot de'prov. Noord- en Zuid-Holland te wenden om subsidie voor de oprichting van eene zuivélsohool. Naar de Amst. verneemt, zal de zaak der Utrecht- sche studenten den 24sten Maart te Amsterdam in hoo- ger beroep voor het Hof worden behandeld. Het Openb. Ministerie zal worden waargenomen door mr. W. R. Op ten Noort adv. generaal. De advocaten Van Bolhuis, Van Ëedeo en Scheidius, die de beklaagden voor de rechtbank te Utrecht verdedigden, zullen ook hier voor hen optreden. Omtrent den stouten diefstal ten postkantore te Breda meldt men het volgende: Niet minder dan 36 aangeteekende brieven met geldswaarde lyn ontvreemd. Men weet nog niet, hoe de dief of dieven zijn binuêngekomen, maar GOUDA, 1 Maart 1884. De IJselstoomtram die naar men weet thans Heden zyo in druk verschenen de voorstellen der Staats-Commissie voor Grondwetsherziening. De Commissie stelt daarin o. a. voor: Het afleggen van eed of belofte, in de geval len waar de Grondwet dit voorschrift, aan ieders vrije keuze over te laten, en dus te schrappen de woorden„ieder naar de wijze zijner godsdienstige gezindheid.11 Het toekennen van subsidie aan Kerkgenootschappen uit openbare kassen (boven het thans genotene en behalve in het geval van coutractueele verplichting) te verbieden. Te doen Vervallen de vereischte koninklijks goed keuring op de provinciale verordeningen. Te schrappen de bepaling dat de Voorzitter van den Gemeenteraad door den Koning benoemd wordt en de regeling van dit punt aan de wet qver te laten. Den wetgever de bevoegdheid te verkenen het door den Koning in staat van beleg verklaren van een deel des grondgebieds te regelen met aanwijzing der gevallen waarin dit geschieden kan. Bij die wel kan afwijking van eenige bepaald aangewezen grondwetsartikelen worden veroorloofd. Te bepalen dat dé veranderingen in de Grond wet, waarvan de wet de wenschelijkheid heeft ver klaard, na ontbinding der Kamers, aan de nieuwe Kamers in vereenigde zitting moeten onderworpen worden en geacht worden verworpen te zijn zoo niet tenminete 65 leden (de grootste helft van bet geheele getal leden der beide Kamers) die verande ringen hebben gned gekeurd. Het voorgestelde artikel omtrent het kiesrecht luidt aldus: De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige manne- lijke ingezetenen, Nederlanders, die niet bij rechter lijke uitspraak de beschikking of het beheer hunner goederen hebben vêrloren, nog van eenige rechten zijn Ontzet, en die, hetzij ter zake van de bewoning van - een huis of een gedeelte daarvan in de be lasting ten volle zyn aangeslagen, en het uit dien hoofde óver het laatst verloopsn dienstjaar ver schuldigde geheel hebben voldaan, hetzij wonen op kamers, niet afzonderlijk in zoodanige belasting aan geslagen, eu waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongemeubeld ten minste zooveel bedraagt als de som waarop de minste belastbare huurwaarde daar ter plaatse is gesteld. Het bedrag van de minste ten volk ''belastbare huurwaarde wordt door de wet nergens lager dan 36 of hooger dan 300 bepaald',. Wordt ter zake van de bewoning van huizen geen Rijksbelasting geheven, dan wordt bet kiesrecht af hankelijk gesteld van de huurwaarde der woning of het gedeelte daarvan, hetwelk men krachtens eenig persoonlijk of zakelijk recht in gebruik heeft. De minste jaarlyksche huurwaarde die kiesrecht geeft, wordt door de wet nergens lager dan op 52 of hooger dan^op 300 gesteld. deorrijdt is hedenmorgen omstreeks' 9 uur wederom gedérailleerd in de- bocht bij het koffie huis van den beer ten Cate. De locomotief bleef op de rails/ de wagen ontspoorde en de tram naar Qudewater had dientengevolg eene vertraging van ruim één uur. De voorwaarden, waaronder de Raad der gemeente Schoonhoven besloten beeft eene subsidie van ƒ20,000 te verkenen voor een tramlyn tunohen Gouda en Schoonhoven, zijn in haai geheel aangenomen door de IJsela toom tram weg-maat schappij, terwijl de ver dere etappen tot bet verkrygen van concessiën reeds door genoemde maatschappij worden bewerkstelligd. V -- De Transvaalsohe Deputatie ia Donderdag hier te lande gearriveerd, zoowel te Rotterdam ala te Hage werd zij met geestdrift welkom geheeten. In beide plaatsen werd door den Burgemeester der gemeente een hartelyk woord van welkom gesproken, dat door Paul Kruger werd beantwoord. Donderdag avond was de Deputatie in de residentie een feest- avodd bereid en Jutar wachten nog verscheidene festiviteiten. Donderdag 6 Maart gaat zij naar Ameterdam De beer P. M. Montyn alhier publiceert de vol gend* oproeping: Wanneer deze regelen gelezen worden, zal de Transvaalsehe Deputatie, zullen, de Volkshelden Kroger en Smit zich in uw midden bevinden. Na maanden Ipug oponthoud, ia de nieuwe rege ling met Engeland (althans voorloopig) tot'staud gekomen. Of en in hoeverre die regeling gunstige resultaten zal oplereren, zal de tyd moeten leereu; doch, zonale eteede het geval ie, zal ook bier tusschen oorzaken en gevolgen een onafscheidelijk verband zich voordoen. Het Nederlandsche volk echter wae, is en olijft toowel aan die oorzaken aio gevolgen feitelijk'vol komen vreemd. Naar het schijnt, stelt zich de Deputatie tot hoofddoel om hier te lande Nederlandeck kapitaal te bekomen, tot bestrijding van velerlei volksbehoeften en belangen: wij willen hopen, dat zy daarin volkomen alsge: mocht dit echter, onverhoopt, slechte ten deele het geval'zijn, zqu ik vermoedelyk in de gele genheid zijn om (buiten Engeland) een vingerwijzing te doen naar bvitenlanderke financiert, die de zaak konden willen steunen, doch slechts bijaldien, kier te lande een ernstig initiatie/ werd genomen door erkend solide' financiers. Maar ook die finantieele kwestie regardeert uit den aard der zaak slechts enkelen en het Nederlandsche volk blyft, als zoodanig, daaraan mede byna geheel vreemd. En toch meen ik te mogen aannemen dat velen, hier te lande, sympathie gevoelen voor den jeugdigen heldenstoet en daarvan gaarn* blijk 'zouden geven. Het doet my dan ook retJbt veel genoegen, dat zich alom Commissiën hebben gevormd om de De putatie feestelijk te verwelkomen, maar desniettemin was en blijft het mijn innige dvertuiging, dat een reaseen huldeblijk .aan de Z. A. Republiek -.ederlandscbe volk behoort te worden aan- en waag ik het alzoo om mijn denkbeeld, ten verleden jare openbaar gemaakt, thans opnieuw ter sprake te brengen, namelijk bet aanbieden van een, twee of meer kanonnen. De hartelijke toesprakeu, /de ovatiën en libatiën toch zullen spoedig hpoorloos verloren gaan, maar de Stemmen die, gedurende een lange jarenreeks, zullen opgaan nit dre- mouden van* metaal, in de Z. A. Republiek eelve, zullen luide en krachtig weergal- men, door ganseb Zuid-Afrlka. Eu het is daaróm dat ik mij opnieuw tot U tyend, o volk van Nederland, en U bij deze met, bescheiden aandrang nitnoodig, dit denkbeeld te verwezenlyken «n van uwe instemming daarmede aanvankelyk te

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2