BN 1 I i 1884., N? 3048. N. .en, I BINNENLAND. 1 J Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EN, I J la. tér. Woensdag 5 Maart. - j LZ. ranco degen ES, EN. EE, etten) EN. JzN., 43. Sfaten-Generaal. Twmds Kam». Zitting van 3 Maart 1834. De Inzending van advertentiön kan geacbidden. tot één uur des namiddags van den dag der uitgave 1 T I im aan ran ge- >uda. 1 H 1 afgele- an vijf, ed. on» liner en Istq^nd jedepo- A8CH- jestand lokken. is alleen deze recht van J De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. het Rijk en de beide ral tot de .amenwerking van het fiijk en de beide provinciën by het zóózeer gewen echte werkde verbetering van den druk.tea waterweg ran one vaderland. Het' voelatnk van hetbeeld van Van der Werf, eerlang te Leiden te plaatien. i. 7 meier hoog. Het front van hel Monument ral gericht zyn niet naar de zijde van hel Rapenburg, staar naar het midden der Ruïne, in verband met de uitwerking van hel zonlicht, dat enden op de achterzijde van het beeld ton rallen, hetgeen uit bel oogpunt der kunst niet weniohelyk ia. Hek Leidtcii Dagblad herinnert aan bet plan, om van de Ruïne eau park te maken. In deze zitting zyu de wetsontwerpen'tot invoering van het strafwetboek aan d. orde gesteld na het ontwerp krawksiaaigeiiwol. De aiuoaane o.er de muntwet ia voortgeael. De boer Gilde meester heeft op art. 1 een amendement voorgesield om, alvorens van machtiging gebruik te maken, het advies van den Raad van State in te wiun.u en dan de Wet gevende Macht mede te deelen. Heden voortzetting. De voornaamste wijzigingen, volgens het ontwerp der gewijzigd» Grondwet, zijn <le volgende Eerste hoofdstukva» het Rijk en zijn inwoner». Uit art. 1 is de opsomming van de Provinciën vervallen. De artt. 4 («de uitoefening der burgerlijke rechten door de wet bepaald") en 5 (»otn eenig burgerschapsrecht te hebben moet sneu Nederlander rijn") j j landers ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. QBOOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't jrelk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. goudsche courant. nemen, beperkt volgens de jongste recht- den Hoogen Baad, zoodot die maatre eën wel moeteti berusten, ingeval zij strafbepalingen' inhouden. In art. 57 wordt bepaald dat verdragen met buitenlandsche Mogeufl hedep, waarin bepalingen voorkomen die de goedkeuring der Staten-Generaal vereischen, in hun geheel aan die goedkeuring worden onderworpen. Ook voor toevoeging van grondgebied, krachtens verdrag, is de goedkeuring noodig. Omtrent den Raad van State wordt bepaald (art. 71), dat de Prins van Oranje op zijn 1®* jaarvan rechtswege lid wordt van dien Rapd. (dgs er piet al echts raadgevende stem* heeft). Aan den wetgever wordt de bevoegdheid gegeven om den Raad ran Sjiat^ of een zijner afdeel in gen te belasten met de beslissing van administratieve ge- schillen. Derde hoofdstak: van de Staten-G ener aal. De bepaling van art 76 (kiesrecht voor de Tweede Kamer) wordt aldus veranderd dat kiesrecht wordt toegekend aan alle meerderjarige, mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die niet bij rechterlyke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen verloren hebbeo», noch van eeóige rechten zijn ontzet en die hetzij ter zake van bewening van een huis, of een gedeelte daarvan, voor het volle bedrag in de belasting zijn aangeslagen en het uit dien hoofde over het laatst verkopen dieustjaar ver schuldigde geheel hebben voldaan, hetzij wonen op kamers, waarvan de huurwaarde ten minste het minimum der aldaar belastbare huurwaarde bedraagt. Het bedrag der minste ten volle belastbare huur waarde, door de Wel te regelen, ia nergens miqder da» 36 of hooger dan 300. By afschaffing der Rcjks personeele belasting wordt bet kiesrecht afhankelijk gesteld van de huurwaarde" met een laagste bedrag van 25 en een hoogste van f 300. De Tweede Kamer bestaat uit een naaf getal fait 90 leden. Indien "het Rijk in kiesdistricten wordt verdeeld (wat dus facultatief wordt gesteld), regelt de wet de indeeliug naar de bevolking. De ledeh der Tweede Kamer worden gekozen voor vier jaren: zij treden allen te gelijk af en zijn ter stond herkiesbaar. Het afleggen van den eed bij het aanvaarden van het lidmaatschap der Staten-Generaal wordt» facultatief gesteld (eed of. belofte)] de woorden wieder volgens zijn godsdienstige gezindheid" worden weggelaten. (Hetzelfde is by andere artikelen der Grondwet, waarin van den eed sprake is, gewijzigd.) De jaarlijksché toelage aan elk lid det Tweede Kamer wordt van 2000 op 1000 verminderd, maar met toekenning van reis- en verblijfkosten (thans enkel aan de leden der Eerste Kamer, zonder verdere vergoeding, toegeketad). Wat de Eejrste Kamer betreft wijziging aangebracht, dat baar bet onderzoek {enquête) wordt toegekend. In de afdeeling wetgevende macht wordt bepaald, dat behandeling van wetsvoordrachteu in de Staten- Generaal aan bijzondere commissarissen kan worden opgedragen, en wordt het voorloopig onderzoek in de afdeelingen niet verplicht gesteld, fn de afdeeling van de begrooting wordt de bepa ling omtrent de vaststelling van het slot der rekening bij de wet (art. 122) afgeschaft en enkel wettelykq beslissing vereischt omtrent door de Rekenkamer niet verevende ontvangsten en uitgaven. n Vierde hoofdstuk: van de Provinciale Staten en de Gemeentebesturen. 9 Alle kosten van provinciaal bestuur worden door de Provincie zelve gedragen.(art. 129). Voor provinciale vorordening.m wordt geen Ko ninklijke goedkeuring vereischt (art. 131).. Bij de bepaling van bet Kiesrecht voor de Ge meenteraden wordt niet vereischt, <ïat de kiezers mannen zyn. D» vereischten worden verder bij de wew geregeld. Aan den gewonen wetgever wördt oVergelalen de wyse te bepalen, waarop de voorzitter den Gemeen- leraad {burgemeester) zal worden benoemd (art. 189). GOUDA, 4 Maart 1884. Gisterenmiddag ten l ure is een begin van brand ontstaan in de woning van Q. in de Crabethstraat. Met behulp van eenige emmers water was het weldra gebluscfet, roodst de schade niet groot is. Hel Gerechtshof te Gravenhage heeft gisteren in hooger beroep den machinist van den Rijnspoor weg, beklaagd van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein,, met vernietiging van het vonnis der Rechtbank' te Rotterdam, waarbij hij tot 7 dagen celstraf is veroordeeld, 1 dag celstraf op- gelegd- Het Vaderland schrijft: Naar aanleiding van ons boofdariikel van 18 Febr. Z/De waterweg Rotterdam-Amsterdam en de provincie Zuid-Holland" (overgenomen in de Goüdsche Courant no. 8042) komen in het Algemeen Handels- blad9 van Dinsdag en Woensdag II. vier artikels voor van den heer E. H. Stieltjes: De lijdensgeschiedenis van een kanaal. Wij hadden, zoohls men zich her innert, de motie der 15 leden toegejuicht en de .verwachting uitgesproken dat een onderzoek toonen zou, dat de Zuidhollandscbe voorwaarden niet on billijk z(jn. De heer Stieltjes is her hiermede ge heel eens. Ook hy achï de voorwaarden billyk. Volgens den beer Stieltjes komen in ons boofd- artikel echter verschillende onjuistheden voor. Het verzet tegen de Zuidhollandsche voor» aarden en dientengevolge de vertraging van het werk zou namelyk qiet te wyten zijn aan Noord-Holland, maar uitfluitend aan de Regeering, die werkeloos bleef, niettegenstaande de geschilpunten bij eenigen goeden wil gemakktlyk hadden kunnen worden weggeruimd; die de vier rooi waarden in de sterkste bewoordingen onaannemelijk oordeelde; die tegen de richting bij Gouda, door Zuid-Holland voorgestaan, .allerlei in werkelijkheid onbeduidende bedenkingen opperde; die jaren lang de zaak slepende deed blyven, «onder voorwendsel dat de verpischle overeenstemming tusschen de betrokken provinciën ontbrak; die zelf geen enkele poging deed om de tol-quaeslie, hel voorname struikelblok, tot klaarheid te brengen en op te lossen, niettegenstaande dit alleen door haar kon en moest geschieden. Had de Regeering aan Noord Holland de verzekering gegeven, dal de heffing na 1894 niet weder zou worden verleend, hoogst waarschijnlijk ware volgens den heer Stieltjes het verzet van Noord-Holland tegen xle richting, door Zuid-Hollaid voorgestaan, overwonnen; daarentegen schonk de Regeering voedsel aan de meening dat met dal plan een blijvende tolheffing op de nieuwe .vaart zou worden overgebracht. Het afkeurend oordeel over de houding der Re geering beamen wij volkomen. Wellicht zouden wij kunnen vragen, of die houding wel 'mogelijk ware -geweest, indien Gedep. Staten van Noord-Holland van die voorwaardén geen punt van verschil hadden gemaakt maar de vraag heeft geen practisch be lang. Liever verheugen wij ons, dat in het tiHan- delsblad9 wordt gezegd, dat de Zuidhollandsche voor waarden billyk zyu,1 dat-Zuid-Holland terecht daarby volhardde en dat er in Noord-Holland geen bezwaar kan' bestaan tegen het nakomen dier voorwaanien. Het versterkt ons in de hoop dat dp, mol ie leiden vervallen. wordt door de wet bepaald") en 5 ’(^om eenig burgerschapsrecht te hebben moet men Nederlander ïyn") worden als overtollig weggelaten. Art. 7 bepaalt dat de wet verklaart, wie Neder landers en wie ingezetenen zyn. Het voorschrift dat naturalisatie slechts bij de wet kan worden verleend; vervalt. Verder zijn de bepalingen omtrent benoembaarheid (art. 6.) en recht van petitie ’(art. T9) verduidelijkt. Tweede hoofdstukvan den Koning. Het stelsel van de afdpeling over de Troonsop volging is, met weglating van éenige overtollig geworden artikelen (art. 11 en slot art. 21) en wegneming van onduidelijkheden, ooveranderd ge bleven. - By de regeling van het Regentschap (s bepaald (aitt. 42 en 47), dat de Regeeringsraad, die voor loopig optreedt, alken door den Raad van State wordt gevormd eu du^ de Ministers daarin geen zitting hebben. Bij de afdeeling macht des Konings is in aït. 54 ’s Konings bevoegdheid om als Hoofd der Uit voerende Macht algemeen?, maatregelen van bestuur te spraak van gelen op In art.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1