Buitealaodsch Overzicht. KENNISGEVING. Nationale Militie. Nationale Militie. varkens vóór 15 Juni a. s. by den secretaris van het uitvoerend comité moeten zyn ingekomen. Naar verneemt hebben curatoren van bet gymnasium te Amsterdam den hr. dr. H. G. Mul ler, leeraar aan 't gymnasium aldaar, die in den laatsten tyd op eenige plaatsen is opgetreden in vergaderingeu der sociaal*democratische party, het volgend alternatief gesteld: of op te houden met het optreden in openbare vergaderingen als woordvoerder der sociaal-democra tische party; of voorbracht voor ontslag als leeraar aan het gymnasium. Naar aanleiding van een artikel De Kwakzalverij tn hare slachtoffer*, voorkomende in de Stichische Courant vau 16 November 1882, werd door prof. Mnsoin te Leuven tegen den uitgever, den heer F. B. van Ditmar te Utrecht, eene vervolging ingesteld. Het genoemde blad, dat opgehouden heeft te bestaan, had het bedoelde artikel iu hoofdtaak ontleend aan het Maandblad tegen Kwakzalverijdat voor deze zaak eveneens vervolgd wordt, (welke vervolging nog steeds hangende is). In het breede werd in het artikel aangetoond, op welke gemakkelyke wijze sommige persoueu door middel van de kwakzalverij aan deu kost komen» en welke rampzalige gevolgen de ver schillende geheimmiddelen na zich sleepen kunuen, ten koste van,de lichtgelovigen, die heil daarin zoeken. Daarna beschreef het blad de aau het Maandblad tegen de Kwakzalverij ontleende geschiede nis van eene dame te Utrecht, die, aan suikertering Hjdeüde, zioh buiteu medeweten van haren dokter tot professor Masoiu te Leuven had gewend, hoe de zieke en uitgeteerde vrouw van het voorgeschreven geneesmiddel gedeeltelijk gebruik maakte en welke de trwrige gevolgen waren. Deze sa^k zóu Woensdag voor dc arr. rechtbank te Utreoht behandeld worden, doch is op verzoek van den eiseher 14 dagen uitgesteld. Te Meyenburg stiert den 23sten Februari in de kraciit zijn levens een smid, die gewed bad een half KG. tabak en 15 sigaren te zullen opeten. Hij deed het en spoelde het onsmakelijke kostje doormet 17 glazen bier, dooh was ook spoedig daarna een lyk. De politie heeft een gerechtelijk onderzoek doen instelleu. De tweede roekeiooze weddenschap werd aange gaan tusschen een Weener kellner en een bezoeker der restauratie, waar eerstgenoemde diende. De kell ner wedde dat hy een geheele week laug wakker zou bljjvqn, wat de ander niet gelooven wilde. Hij beloofde hem dus 25 gulden en de betaling van al wat hy in die nachten verteerde, als hy zijn wed denschap won. Er werden verschillende koffiehuizen «n uitspanningsplaatsen aangewezen, waar de kellner zich overdag, 's avonds en 's nachts bevinden zou en vier jongelieden, die bij afwisseling „dienst" deden waren met de ooutrole belast. Na de vier eerste etmalen gevoelde Kowendl aldus heette de slape- looze due van zeer sterke constitutie was, zich buitengewoon afgemat en kon hij uog slechts ter nauwernood op zyn beenen staan. Op deu avond van den vyfden dag nam hij een koud bad en be zocht daarna een gemaskerd bal. Den ochtend van deu zesden dag bracht hy in de open lucht door, onophoudelijk sterke koffie drinkend. Koffie en koud water waren trouwens de eenige dranken, die hij in die dagen gebruikte.' Toen de kellner deu 7den dag van zy'u „vrieud" de beloofde 25 gulden ontviug, daar men hem nog de over' blyvende uren grootmoedig kwijtschold, zocht de balfdoode Koweudt zijn bed op, doch nu bleek het dat de ongelukkige niet meer slapen kon. Hy kreeg een hevige koorts, die, weldra in een levensgevaar lijke typhus ontaarde. V j „De hemel is hoog en de Czaar is ver weg," tenminste ver van Nertsohinsk in het Transbai- kalgebied, dat vele duizenden mijlen van Petersburg verwijderd is. Voor geruimen tjjd nu daagde er ter Nertscbinsk eeue commissie op, daarheen gezonden om een einde te maken aan eenige ergerlijke mis- bruiksfo, waaraan, wat wy zouden noemen de mili- tiecammissie, zich sedert tien jaren zou hebben schul- didVgemaakt, teneinde haar zak te'spekken. De resul taten van dat onderzoek waren van dien aard, dat er weldra bewijzen genoeg voorhanden waren en tot gerechtelijke vervolging kou overgegaan worden. Kort daarop wilde echter het ongeluk, dat juist den avond vóór de gerechtszitting het gebouw,'waarin zij zou plaats vinden en de president van de onder zoek ings-commissie woonde, tot op den grond toe afbrandde, waai door alle mogelijke akten eu bewijzen vernietigd waren. Ovei de" oorzaak van den brand bestond geen twyfelKy was aangestoken. De bewijsstukken zyn alzoo* totaal verbrandwat echter door hen aan het licht werd gebracht, wordt thans in algemeene trekken openbaar gemaakt door de „Wostotschuoje Obosjene." De Nersohiusker oommissie ontsloeg een ieder van den dienst, die daarvoor bereid was haar een zekere som te betalen, welke zij natuurlijk naar ieders vermogen vaststelde. Verder ging men daarby op de volgende wyze te werk. By de lotiug werden gemerkte biljetten ge bruikt: ook waren eenige loten, terwyl andere dik ker waren en maar eeu ring hadden, stijver gerold, met twee ringen voorzien, en daarenboven uog met allerlei streepjes eu puntjes gemerkt. De laatste soort van biljetten was voor de rijke jongelui be stemd. Verder bad de commissie bepaald, dat als tusschenpersoon tusschen haar en de persoon die vrij vau den dienst wilden komen, een zekere jood dienst zou doen. Hem werd de lyst der lotelingen ter hand gesteld, eu daarop ging hij aan het sluiten van overeeukomsten. Wat hem zelf betrof was een zekere tax vastgesteld van een christen mocht hij niet meer dan 400 roe bels eischen, terwijl hy van een jood 1000 mocht vragen. Afgezien van de bovengenoemde knoeierij met de loten, had men er in den laatsten tijd ook op verzonnen dubbele nummers in de bus te doen. Zoo trokken twee arme jongens ieder uummer twee, terwijl nummer 124 voor een rijk jougmensch be stemd was. Soms kwam het voor, dat een inge- wijde toch nog te dom was om eeu geluksnummer te trekkenin zulk eeu geval werd het hem een voudig in de hand gedrukt. Wie er maar mogelijk heid toe zag, kocht zich los, en de toegezonden Commissie tot onderzoek vond eene menigte brieven eu papieren, die over de aftesluiten contracten han delden. Nog andere „kunststukken* werden door het onder zoek aan het licht gebracht, ergerlijk genoeg, gelyk de Wost Obotrhet uitdrukt, om de „rechtvaardigheid" een „Autodafó" te bereiden. Het plan bestaat om te Noord wijk eene vacantie- inrichting te vestigen. Het doel is den jongens gedurende de zomer-vacautie eeu prettig huiselijk leven in eenen vroolijken kring te bezorgen, wel met orde en regel, doch die vol strekt aan geen schooltucht doen deuken, eu hen in alle opzichten eene prettige vacantie doeu doorbrengen. Daarom zal gezorgd worden, dat er veel wordt ge speeld en gewandeld, terwijl bij slecht weder de dAgen aangenaam kannen worden doorgebracht met muziek, lectuur of andere ontspanningen. Mocht het blijken, dat deze eerste poging dezen zomer op kleiue schaal te Noordwyk voldoet en aan den ondernemer aan de ouders én aan de kinde ren, dan hoopt men ip'staat gesteld te worden, om eene inrichting op grootere schaal in het leven te roepen, die aan alle eischen toldoet. De voorwaarden ziju als volgt: lo, De termijn tot opneming i9 van half Jnli tot uit. Augustus; 2o. de ^atnra van openstelling zal nader worden bekend gemaakt3o. de leeftijd van de jongens is gesteld van 8 tot 15 jaar; 4o. de prys voor pen sion bedraagt 30 gulden per week. Voor extra on kosten zal allééu iu rekening worden gebracht het baden iu zee, zoo noodig: dokter, apotheker e4n de reparatiën vau bovenkleederen en schoenen. Men kan deelnemen voor eeue vacantie van zes weken, en voor eene van 3 weken. De onderneming gaat nit van denbeer O. P. Wal ler Zeper, te Haarlem, en wordt aanbevolen door de heeren: dr. H. Brongerima, directeur H. B. school 5 j c. te Haarlemmr. FÏ R. CrommelLn, kantonrechter te Liste; jhr. mr. I. F. vau Humaula van Eijsinga, lid van de 2e Kamer der Staten-Ge- neraaldr. D. van Lanteren Matthes, directeur H. B. schooi 5 j. c. te Amsterdam; dr. B, J. Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam; Zeegera Deenik, bouw kundige en makelaar te Amsterdam, en J. A. Bientjes, directeur van de Maatschappij Noordwyk tot exploitatie van Dningronden. De moeielyke tijden, die de landbouwersstand door leeft, doet den boer omzien naar besparingen waar die slechts ten nutte van zyn landerijen kunqen ko men. Zoo gaat b. v. in de Hanoversche boerderij niets van den vloeibaren mest verloreu doordfen op zekere hoogte op het erf patten zyn gemetseld, waarin zich die stoffen verzamelden, nadat de bodem dier putten met veen of tnrfmolm, benevens aardappel loof, stroo eu blad opgevuld is. Deze inhoud, goed doortrokken door den vloeibaren mest, is dan ryk aan stikstof, dus een uitmuntende mest, die voorheen bijna altijd verloren giog, omdat men er' geqg werk van maakte. Ook ten onzent begint men meer met zulks gemetselde mestputten, die ruimschoots de moeite ver goeden, die aan er besteed wordt. De heeren Van Kempen, eigenaren der Kon. Ned. Fabriek te Voorschoten, hebben aan de Zuid- Afrikaanschcu deputatie een prachtjg souvenir on geboden, in hnu fabriek vervaardigd. Een der heeren overhandigde dit met een passend woord, waarin hy verzocht, in dat blyk van sympatlfie het symbool te zien, dat bet Nederlandsche volk nooit zal ophouden, de Z.-Afr. Republiek te schragen en te steunen. De heer Krnger toonde zich hoogst gevoelig voor dit bewijs van genegenheid en ver zekerde aan dit sierlyk stuk gaarne een blijvende plaats in zyn kabinet te zullen inruimen. Het geschenk stelt een forschen Nederlandschen Leeuw voor, die het Zuid-Afrikaansche wapen schraagt en omlauwert. Het geheel is ryk in zilver gedreven en draagt op het flink gevormde voetstuk de vol gende insoriptie„Huldeblijk aan de Transvaalsohe Deputatie van J. M. Van Kempen eu Zouen te Voor schoten, Maart 1884." De heer Jonkmau herinnert in een artikel in het Hbl. over de Transvaalsche Deputatie aan hetgeen twee jaren geleden prof. Fruin zeïde, omtrent eene nauwe aansluiting aan onze stamverwanten in Zuid- Afrika. Aanvankelijk is de verhouding nog niet innig, maar zij zal beter woiden en deze overtuiging spreekt de boogleeraar uit in bet volgende vizioen, gepaard aan eene welgemeende vermaning: „Het schijnt haast verwaten te gelooven aan een tijd, waarin onze schrijvers en dichters prijs zullen stelleu op het oordeel, dat de zouea der Transvaal sche boeren over bun kunstgewrochten vel leb, waarin onze letterkunde zich verrijken zal met bloemen en vruchten, op dien uithoek geteeld. Maar de tyd heeft grooter wonderen gebaard. Wie vermoedde io 1667 te Breda, toen daar een kortzichtige staatkunde lichtvaardig toegaf dat Nieuw-Nederland in Nieuw- York werd herschapen, dat twee eeuwen later dit ge west even goed bebouwd, even dicht bevolkt, even zeer beschaafd zon zyu, als de rijken, die het zich betwistten 1 Wie zal, na die les van den tyd, zich vermeteu te gissen, wat er 4n twee eeuwen van Zuid- Afrika kan worden Wie het onverschillig achten, of daar het Hollandsoh dan het Engelsch de volks taal wordt? Laten wij, met die onzekere toekomst voor oogen, ons jegens ónze stamverwanten gedragen, zooals wij thans zouden wenschen, dat onze voorouders voor twee eeuwen zich jegens de toen evenmin be schaafde en veel minder talrijke bewoners van Nieuw- Nederland gedragen hadden." Zekere Antoinette Hubers, bijgenaamd „gek Anlje", tel'Gennep, die aan vlagen van verstandsverbijstering leed, en wel 50 jaren door het armbestuur wercl ondersteund, stierf de vorige week. Men vond toen in dozen en zakjes en op verschillende plaatsen ziL veren en koperen meestal oude munten, voor eene waarde van ruim 1000. De Tijdspiegel bevat een opstel van den heer mr. P. Brooshooft, onder den titelBij het optre- den van de heeren Sprenger van Eyk en Van Reet. De schrijver tracht daarin de meening te bestrijden, dat bezuinigingen in Oo9t-Indië tot de mogelyk- heden zouden behooren. Hij vraagt het woord in het belang van IntRë, naar aanleiding der verzeke ring van den beer Heemskerk aan de Eerste Kamer dat tujpqheu deze en de nieuwe exoelleutie's over eenkomst bestaat o. a. op het volgende punt bezuiniging en desnoods versterking der middelen in Indie." Hij vraagt zioh af/ hoe de heeren Van Rees eu Sprenger zulk een wonder zullen tot stand kunnen brengen. Versterking van middelen toch zal volgens hem, moeilyk, bezuiniging geheel onmogelijk zyn. De heet Brooshooft geeft lo. een uitvoerig over zicht der belastingen in Indië, die, volgens hem, reeds thans zijn opgevoerd tot een peil, welks overschrijding onbillijk en onstaatkundig zon zyn. Terwijl toch de opbrengst der belastingen in Indië een belastingcijfer van ruim 38 per hoofd aan- wyst, zou deze, naar zijn berekening, slechts ƒ20.70 voor Nederlaud bedrugen. In de tweede pluats tracht de schrijver aantetoonen dat voor Indië nog steeds te weinig gedaan wordt en dat wel van vermeerdering, maar niet van ver mindering der uiigavtn sprake raag zyn. Openbare werken, rechtswezen en strafstelsel laten enorm te wenschen over. Üök 4e zorg voor de qpenbare ge zondheid laat, zyns inziens, dermate te wenschen over, dat van deze door de moderne staathni'ihoud- kuude der overheid als een dure plicht voorge schreven bemoeiing, in Indië geen sprake is. Er is daar geen zorg voor behoorlijken afvoer »an faecale stoffenmet rioolstelsels hondt men zich er niet op zelfs in groote steden werpt ieder zyu vuil ongehinderd iu He groote rivieren, waaruit men straks weder zijn drinkwater put. Evenmin treft meu daar eene medische politie van overheidswege aan, voor keuring van 'levensmiddelen en wat dies meer zij. Van alle mensohelyke rechten is, naar zijn oordeel, den Indisohen staatsburger van regeeringswet het onbekrompenst dit recht verzekerdhet rechtt om het tijdelijke met het eetêoige te verwisselen. Geldt dit recht voor de vrye bevolking, voor het pogenaamd geboefte bestaat het in nog ombekrom- pener mate. Volgens het uitnemende werk van Maurice Block, „Traité théorique et pratique de la statisque" vindt men de volgende opgave van het gemiddeld percent der sterfgevallen in de gevangenissen tegenover het bevolkingscijfer: Frankrijk 2.44, Italië 3.02, Eugeland 2.23, Sohotland 2.28, Ierland 1.71. Pruisen 2.76, Beieren 3.11, Oosteuryk 3.18, HoDgarye 3.85, Zwitserland 2.41, België 2,37, Zweden 2.53, Ne derland 1.99. Neem nu voor Indië met bet oog op zyn klimaat desnoods het dubbele van het hoogste cijfer, dat voor Hongarije, dan zou men uog slechts een sterfte per cent krijgen van 7.70. Dat in de Indische gevange nissen daarentegen bedrangt 13 percent uf bijna het dubbele en het vierdubbele van de gewone percentage onder de Europeesche bevolkingen. Deze toestand geldt, volgens scbryver's mededeeün- gen, voor alle gevangenen door elkaar, veroordeelden en preventieve, zwaar eu licht veroordeelden, jeugdige en oude, verstokte boosdoeners, mannen en vrouwen. Voor behoorlijke indeelingen naarmate van ouderdom, sekse of schuld, hoezeer die ook by reglement werd voorgeschreven, is naar bet oordeel des heeren Broos hooft, in de meeste Indische gevangenissen geen sprake. Als het geboefte maar „opgeborgen" ia ziedaar de overweging, die voorheerscht. Jongelingen, die zioh schuldig maken aan een of ander misdryf, doet men samenscholen met schurken van professie, door welk vicieus stelsel men die jongens in korten tyd tot even groote gauwdieven opleidt. De opvolgende inspecteurs voor het gevangeniswezen zyn met genoeg goeden wil bezield, om verbetering aan te brengeu, maar zij worden evenals trouwens tegenwoordig alle hoogere Indische ambtenaren ontmoedigd, door dat 90 percent van hunne voorstellen tot ver betering worden afgewezen wegens het eeuwigdurend motiefgeen geld. Geen geld omdat, zooals de schrijver meent, Nederlaud bet heeft weggenomeu! Onder de volgende omstandigheden is een juwelier te Amsterdam weder de dupe van eene slimme be driegster geworden. Eenige dageu geleden ontving hij een brief van eene dame te Delft, waarin zy hem verzocht eenige voorwerpen, bestaande in ringen enz. op zicht toe te zenden. Daar hij, wat de handteekeuing van de schrijfster betreft, zich herinnerde vroeger reeds aan haar te hebben verkocht, voldeed hy aan haar ver langen en zond verscheidene voorwerpen, tot eene aanzienlijke waarde, naar de schrijfster, die haar adres in eeu hotel te Delft had opgegeven. Hy ontving dan dok een schrijven, dat de voorwerpen in goeden staat waren ontvangen. De dame scheen echter niet tot eene kenze te kunnen komen, en toen dit wat al te laug dnnrde, kreeg de juwelier argwaan. Hy ging naar Delft, kwam in het hotel en ziet, hét vogeltje was gevlogen. Zij had al wat waarde had medegenomen. (D. v. N.) Hoe men leest. In de Prov. Nb. Ct. werd eene advertentie geplaatst, waarin iemand 100 biedt aan degene, die hem geeft of aanwijst een min of meer vaste betrekking op tecl^fisoh of administratief gebied. Onder hen, die zioh daarop aan het bnrean van genoemd blad aanmeldden, waren er twee, die heel geheimzinnig kwamen aanwijzen eeu min. Er werd immers een min of meer vaste betrekking gevraagd! De een liet zijn informatie nog volgen door dit briefje „Daar ik aanbeduiding heb gezien over eene min, zoo kan ik een gezonde leveren, zy heeft 3 kinderen gehad en kinderem als beelden hetwelk u kan aanziéË eu dan kan ze u krijgen naar uwe verkiezing zy is een brave vrouw want daar hangt veel aan af van. rechtvaardige ftfkomst en nooit vloeken of kwaad wordej^, De terechtstelling vao de beide giftmengsters van Liverpool heeft Maandagochtend plaats gehad in de Kirkdale-gevangenis aldaar. De vrouwen hebben volledige bekentenissen afge legd en daarby de namen opgegqgeu van personen, die bij andere vergiftigingen van gelyken aard als de door haar gepleegdb betrokken waren. Ver moedelijk zullen dientengevolge minstens drie per sonen in hechtenis genomen worden. Het aantal terechtstellingen in Engeland neemt gestadig af. In 1882 hadden er slechts 12 plaats een scherpe tegenstelling met den tyd van Hen drik VIII, gedurende wiens regeering, van 1509 1547, volgens Stow, niet minder dan 72.000 men-' schen opgehangen werden. Van 1820 tot 1830 be droeg het aantal terechtstellingen gemiddeld 80 per jaar; in de tien daarfop volgende jaren daalde het tot 20 en sedert wordt het voortdurend minder. «Bergen en dalen ontmoeten elkander niet, maar menschenkinderen wel", mag gerust de oon&erge van den Raad van Indie Beerhorst zeggen, bij het vernemeu van de benoeming van deu heer Van Rees tot Gouverneur Generaal. De pas benoemde landvoogd en de heer Beerhorst hebben samen uog als klerkje gediend by de Al gemeene Secretarie. Zoo zegt de Amst. Ct. Eeu ander niet minder merkwaardig voorbeeld vau gelijken aard zullen nog vele leden van de Witte Societeif vzich berinneren. Toen een vierde eenw of iets langer of korter geleden wij verzwijgen met opzet het juiste jaartal een Gouverneur- Generaal werd benoemd, sprak JoSef, een der be dienden, met eene zucht: „Wy deden tegelijk ons examen voor den vierden rang. (Dat was in dien tyd de eerste stap op de onderwijzers-loopbaan). Hy droop en ik kwam er duor. Hij ging naar de Oost, is nu Gouverneur- Generaal en ik draag de liverei van de Witte." Meermalen heeft men laler den rampspoedigen be diende zijn verhaal nog eens ontlokt om het treffende feit uit zyn eigen mond te hooren. ArnhCt.) De Fransche kamer van afgevaardigden heeft bij de eerste lezing van het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs, met 386 tegen 95 stem men 1 van art. 23 aangenomen, waarbij aan onderwyzers en onderwijzeressen het aannemen van bezoldigde of onbezoldigde ambten en bedieningen by een kerkgenootschap verboden wordt. De Senaat hield zich bezig met de tweede lezing van de gemeentewet. De openbaarheid der gemeen teraadsvergaderingen, welke bij de eerste lezing verworpen was, werd nu aangenomen met 130 tegen 128 stemmen. Men weet dat de Parijsche Gemeenteraad de boet- kapel wil doen verdwynen, welke sedert 1816 in de hoofdstad de herinnering aau den dood vao koning Lodewyk XVI levendig houdt. Wanneer dit monument gesloopt zal zyn, zal op de plaats waar het stond een square aangelegd, of een mnsenm of een school gebouwd worden. De heeren d'Anjou en d' Argence zijn het hiermede volstrekt jiiet eens eu bewereu dut de heer Deepreaux, wiens erfgenamen zy zyu, den grond aan de Restauratie heeft afge staan om er een mausoleum van te maken, en dat als de kapel verdwijnt, zy bet terrein weder in bezit zulleu nemen een waarde van ongeveer drie milli- oen fr. De Gemeenteraad betoogt daarentegen dat het hier geldt een zaak vati openbaar nat, waar voor alles wykeu moet, en dat het eigendomsrecht der stad Parijs op den grond bekrachtigd ia door een dertigjarig bezit, sedert 1816 tweemaal verkregen. Het proces, over dit geschil te voeren, belooft zeer belangwekkend te zyu. Lord Grayrille deelde in het Britsche Hoogerhuis made, dat het gerucht onwaar is, als zouden de Engelsche troepen onmiddellijk bet kustland der Roode Zee ontruimen. De heer Gladstone verklaarde in het Britsche Lagerhnis, dat geen verontrustende berichten vau Gordon ontvangen zijn, en deze generaal voorloopig te Khartoem zal blijven. Een voorstel van den heer Lawsou, om tegen de politiek van het Engelsohe kabinet ten opzichte van Soedan te protesteereu, is door het Lagerhuis verworpen. Te Brighton is de heer Marriott tot lid van het Britsche Parlement gekozen, met 5418 stemmen tegen 4041, die op zyn mededinger, den heer Romer, liberaal, waren uitgebracht. In 1880 kreeg de heer Marriott als liberale candidaat de meerder heid maar hij giug tot de conservatieve partij over, omdat hy de Egyptische politiek der regeering niet Ifcpn goedkeuren. Na de stemming over de motie-Northcote nam hij ontslag, om zich opnieuw aan zijne kiezers voor te stellen, die den liberaal van 1880 thans als oonservatief opnieuw afvaar digden. Deze nederlaag van de liberalen wordt in de Engelsche bladen druk besproken; men houdt baar voor een ongunstig teeken. Het Engelsch-Portugeesche Congotractaat is aan het Parlement overgelegd. De „Daily News" zegt dat het strenge bepalingen inhoudt tegeu de slaverny. De Pruisische Landdag is bezig aan de derde leziug van de begrooting en hóópt daarmee klaar te komen voor de oraning van den Riksdag. Deze zal zoo spoedig mogelijk de iu te dienen wetsont werpen in eerBte lezing" nemen en dan weder plaats maken voor den Landdag. De Pruisisohe regeering heeft den Bondsraad tennis gegeven, dat zy binnenkort eeu vóórstel zal oen, tot het verlengen van den duur der wet tegen de socialisten, (welke 1 September a. s. afloopt) met nog twee jaren, Hpt vonnis tegen den Noorwëegsohen Minister Setmer is op last van den Koning rertonden naar hut Departement van Justitie. De bêgrootingscommissie van de Drensohe Fol- kething heeft met algemeene stemmen goedgekeurd de aanvrage van den miuiater van binuenlaudsche zaken om 100 000 kronen, ten einde een beter toe- zich te verkrijgen over het vee, dat van Deenaohe havens uitgevoerd en van andere landen in Deue- marken ingevoerd wordt. De Groote Raad van bet Zwitaersohe kanton Bern heeft met 110 tegen 66 stemmen besloten tot hand having van de wet krachtens welke de koepok inenting moet geschieden. Het volk zal nu by stemming de eindbeslissing nemen. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door deo Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen ene. te Rotterdam, op dea 29 Februari 1881 zyn executoir verklaardDe Kohikren do. 8 9 en 10 voor de belasting op het personeel, dienst 1883/84. Dat voormelde Kohieren ter iovordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zynen aan slag op deu by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAAN DEN, binnen welke de reolamea behooren te worden ingediend. Gouda, den 4 Maart 1884. De Burgemeester voornoemd. VAN BERGEN IJZEND OORN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vbd Gouda, gezien art. 9 vau Zijner Majesteits besluit validen 17den December 1861 (Staatsblad no. 127.) Roepen door deze op alle Iugezeteuen die ver-, langen als Viywilliger by de Militie op te treden, om zich daartpe ter Secretarie der Gemeente aan te geven, voor den 16 Maart a. van des morgens 10 tot des namiddags ten 1 ure, onder opmerking Dat door de Gemeente tan hen, die zich als zoo danig mochten willen verbinden, uit "Se fondsen der Gemeente, een handgeld wordt voldaan van Dertig Gulden' Dat de Vrijwilliger moet zyn Ingezeten dea Ryk», ougehuwd of kinderloot tofduwnaar, voorts lichamelijk voor den dienst geschil»,ten minste 1,660 meter laug, op den Isten Januari van bet jaar der optre- ding het 20e jaaf ingetreden en het 35e piet hebben volbracht, eu aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Militie .voldaan eu een goed zedelyV gedrag geleid hebben. Bij zyne aangifte als Vrijwilliger zal hij behooren over te leggen het 'door den Burgemeester af te geven getuigschrift, voorgesohfeven bij art. 9 voor noemd, tot afgifte waarvan zal worden gevaceerd ter Secretarie der Gemeente, op den 14 dezer maand. Gonda, 5 Maart 1884. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. KENNISGEVING. EERSTE ZITTING van den MILITIERAAD. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS vanGüuda, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de EERSTE ZITTING van den MILITIERAAD, bedoeld bij art. 86 der wet van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 7 2),, zal plaats hebben op het Raad huis alhier, DINSDAG den 18 MaART 1884, des namiddags ten l7s ure, voor hen die bij de loting getrokken hebben No. 1 tot en met 80, en voor de hoogere nomtners, W.OENSDAG den 19 MAART daaraanvolgende, des namiddags ten I ure. In deze zitting moeten verschijueu de Vrijwilligers voor de Militie en de Lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte, terwyl daarin tevens uitspraak wordt gedaau omirent beu, die vry- slelling hebben ingediend en alle verdere Lotelingen. Voorts wordt den Loteling, die zyn bewyzen tot vrijstelling nog niet heeft ingeleverd, herinnerd: Dat om vrystelling te erlaugen wegens BROE- DERDIENST, of te zyu EENIGE WETTIGE ZOON, de volgens art. 21 van het Koninklyk be sluit van den 8u Mei 1862 (Staatsblad uo. 46), vereischte bewijsstukken, uiterlijk tien dagen vóór den dag waarop de Eerste Zitting van den Militie raad wordt geopend, by den Burgemeester moeten worden ingeleverd, en dat hij, die voor oovengenoeraden Militieraad niet

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2