VRAAGT A la Bourse, Bultenlandsch Overzicht. KEJXMSGEEING. "DER GROOTE MAGAZIJNEN Huis F" THIERY et Co. Brussel ADVERTENTIÈN. marktberichten. toonatellings-beschouwingen." Was dit voor de eerste maal dat genoemde heer roor ons optrad, wy hopen hem nog vele malen als spreker in ons midden te zien. Na de pauze genoten wy zeer van zijne bijdragen, alsmede rqp die, welke nog een viertal heeren ten besten gaven. De heer Blok, voorzitter der Vereen iging, riep allen een«Tot weerzieny/ toe en sloot met een gepast woord deze laatste Winter-tyjeeukomst. By kon. besluit is mr. W. H. Roijer, te 's-Gra- venhage, met ingang van 16 Maart 1884, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Woerden. De afdeelicgen der Tweede Kamer hebben de heeren Schimmelpenninck, Ruijs van Beerenbroek, Dyck- meester, Verniers van der Loeff en Blussé tot rap porteurs over het wetsontwerp tot invoering eener klassenbelasting gekozen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 12 Maart. De discussie over het ontwerp tot wijziging der rechterlijke organisatie in verband met de invoering van het strafwetboek is voortgezet. De Minister van Justitie verklaarde dat alle ont werpen, noodig voor de invoering, het departement hebben verlaten, dat de invoeringswet bij alle departe menten in onderzoek is en als het ontwerp wordt aangenomen alle kans bestaat dat vóór het einde des jaars de novelle en de invoeringswet zullen zijn afge daan en de invoering van het strafwetboek met 1 Januari a. s. zal kunnen geschieden. Overigens be streed de minister alle argumenten aangevoerd ten nadeele van het hooger beroep. De heer Lohman bestreedt de wijziging van het recht van organisatie. De heer Beelaerts van Blokland spreekt voor een definitieve regeling en ontkent dat aanneming van dit ontwerp de invoering van het nieuwe strafwetboek zou tegenhouden. De heer Kist verklaart zich voor het beginsel van het wetsontwerp. Heden voortzetting. De inlichtingen bet. de sluiting van de Maliegat- sluis te Gouda zijn commissorial gemaakt en gesteld in handen van de hh. de Bruijn Kops, Gleichman, van der Feltz, Godin de Beaufort en Reekers. Naar het Vaderland verneemt, hebben veertien leden vau de linkerzyde der Tweede Kamer in eene afzonderlijke nota, welke bij het afdeelingsverslag zal worden gevoegd, hun bezwaren tegen het ont werp van wet voor eene klassenbelasting geformu leerd. In die nota wordt, naar men ons meedeelt, aangedrongen op eene herziening van de belasting plannen der Regeering in dien zin, dat de Re geering de geheele opbrengst van het personeel voor het Rijk zou terugnemen, en dan eene inkomsten- of klassenbelasting zou heffen, van welker opbreugst 9/10 aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. Te Lekkerkerk zijn in 1883 van de 200,400 schooltijden verzuimd wegens ziekte of geldende redenen 7521, of 3.75 pCt., samen 18,969 of 9.46.2 pCt. Op de lijst van kinderen van 6 en beneden de 12 jaren, op 1 Januari 1884, komen voor 451 kindéren, van welke 62 de school niet meer, nog niet, of in het geheel niet bezoeken; onder dit getal zyn 7 jongens en 23 meisjes, geboren in 1872, die naar het oordeel der ouders zyn //volleerd", 3 jon gens en 10 meisjes, geboren in 1873, aan wie door hunne ouders 't zelfde brevet is toegedacht; 1 meisje, gdboren in 1874, en 1 meisje geboren in 1875 (uit één gezin), die naar het oordeel der ouders te ver (10 minuten langs een prachtigen weg) van dei school wonen; 2 meisjes, geboren in 1876, wier ouders onderwijs voor hunne kinderen niet nood? zakelijk achten; en 5 jongens en 10 meisjes, geboren in 1877, die eerstdaags wel tot de school zullen worden toegelaten. Verscheidene malen reeds had men in de Sohe- veningsche Boschjes, ongeveer op dezelfde plek, op hetzelfde uur en steeds op Dinsdag avonden, schoten hooren lossen. Dit gaf den boschwater |Snoek aan leiding om Dinsdag, met drie andere politie-diena- ren, op verkenning uit te gaan. Zij verborgen zich in hinderlagen, in de nabijheid van de verdachte plaats, en bleven daar afwachten wat gebeuren zon. Inderdaad, tegen 7 ure naderde de verdachte persoon, met een pak bij zich en een revolver in de hand. Onmiddellijk kwam nu Snoek alléén te voorschijn, en hield den onbekende staande. Deze zette hem het pistool op de borst. Snoek sloeg het vuurwa pen naar beneden, juist toen het schot afging. De kogel ging hem door de voorzijde van het been, en kwam er aan den achterkant uit. Met een gil viel de man neder. De moordenaar trachtte te vluchten, maar Have, een van de andere veldwachters, schoot toe, en greep hem aan. Er volgde eene worsteling. De revolver, nog met vyf schoten geladen, werd daarbij gelukkig aan den onbekende ontwrongen, maar voordat de beide andere makkers waren toegesneld, had zioh de moordenaar losgerukt, en het pak, dat hy droeg, wegwerpend, zette hy 't op een loopen, en hij was weldra uit het oog. Het pak bevatte geen byzoudere aanwijzingen, alleen eenige kleediugstukken. Men verkeerde dan ook omtrent den voortvluchtige in volkomen onze kerheid, evenals ten aanzien van het motief van zijne verschijning in de Boschjes, ofschoon men ver moedt, dat hij jacht maakte op eenden en ander wild. De commissaris van politie te Scheveningen en de commissaris, chef der recherche, waren natuur- lyk yverig in de weer om den moordenaar op te sporen, en Woensdagmorgen is hun dan ook gelukt hem te arresteeren. Gelukkig is de toestand van den boschwachter Snoek niet zorgwekkend. Prof. P. Harting richt, in een artikel in het Utrechtsch Dagbladhet woord tot allen in den lande, die zouden willen medewerken tot het oprichten van studiebeurzen, waardoor Zuidafrikaansche jonge lieden in staat zouden worden gesteld, om onze uni versiteiten te bezoeken. De heer H. K. Koning, oud-zeeofficier, Rechtboom- sloot 13, te Amsterdam, heeft zich bereid verklaurd, ten behoeve der Transvaalsche Deputatie al zoodanige opstellen te verzamelen, die tijdens haar verblijf in openbare geschriften en dagbladen verschenen en op dat verblijf betrekking hebben. Het plan is, daarvan eenige albums te vervaardigen en die aan de leden der Zuidafrikaansche Deputatie te doen toekomen. Wenschelijk zal het dus zijn, van elk document een zestal exemplaren of afdrukken aan genoemd adres te zenden. In overleg met de Zuid-Afrikaansche deputatie zal door de zoogenaamde Emigratie-commissie, te Amsterdam, binnen acht dagen worden bekend ge maakt, welke vooruitzichten er zyn, inzonderheid in de Zuid-Afrikaansche republiek en welke personen met eenige hoop op goed gevolg derwaarts zouden kunnen vertrekken. In geen geval kunnen op dit oogen emigranten worden aangemoedigd, die geen middelen hebben om den overtocht te betalen. Aan anderen zal in bovenbedoeld stuk een adres worden opgegeven, waar zij zich zullen kunnen aan melden. Naar aanleiding van het berieht uit Amsterdam, dat zich aldaar eeoe Vereeniging heeft gevestigd van Amsterdamsche feu Rotterdamsche schippers en scheepsbevrachters, fcoet het doel de organisatie eener geregelde beurtvaart tusschen beide steden met wei ingerichte iichterschepen tot stand te bren gen, deelt men ons mede, dat zulk eene organisa tie reeds bestaat in de reeder ij De Blauwe Ster. Deze reedery bezit eene vloot van achttien ijze ren schepen van verschillende afmetingen, expres- gelijk voor het goederenvervoer tusschen beide steden nieuw gebouwd, benevens voor dien dienst zes sleepbooten. Hare schepen zijn voorzien van, door de administratie der belastingen goedgekeurde, com partimenten om goederen op volglyst te vervoeren, en zijn alle geadmitteerd, waardoor zy geschikt zijn om als lichter te dienen voor belaste goederen. De vaart geschiedt van iedere plaats geregeld, om tijdig genoeg aan zee- en rivierbooten of sche pen te kunnen lossen, en by eenige partij wordt voor afhalen en bezorgen niets gerekend. (N. R. Ct.) Dezer dagen werd te Leiden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche Brood fabriek gehouden. Het debiet over 1883 bedroeg 1.849,991 kilogr., zynde 164.964 kilogr. meer dan in bet vorig jaar. De gemiddelde broodprijzen over 1883 waren: gebuild brood 16,82 ets., ongebuild brood 13 ots. per kilgr. en roggebrood 13 ets. per 1 Va kilgr. Het uit te keeren dividend werd be paald op 20 pCt. De pokken zijn sterk aan 't afnemen. In de vorige week kwam in Z.-Holland slechts een enkel geval voor, nl. te Leiden. De aangetaste bezweek aan die ziekte. In de gemeente Wassenaar moet zich thans een eerste geval van pokken hebben voorgedaan. r. Omtrent de Goesche eedsquaestie ontvangt de Middelb. Ct. uit vertrduwbare bron de mededeeling, dat in het laatst van deze week de beslissing van den Koning kan worden tegemoet gezien. Deze beslissing zou zijn geheel overeenkomstig hare voorspelling, in deze gedaan naar aanleiding van de onlangs door dén Hoogen Raad genomen be slissing in de zaak van den heer Roland Holst. Niettegenstaande de Raad van State een ander gevoelen is toegedaan, en, vooral op grond van de groote verwarring, die de vernietiging van een raadsbesluit en het laten bestaan van andere, onder dezelfde omstandigheden genomen, zouden teweeg brengen, voorstelt, het door de raadsleden Den Boer o. s. ingesteld beroep ongegrond te verklaren, heeft de minister van binnenlandsche zaken den Koning geadviseerd, het besluit van den gemeente raad te Goes tot vaststelling van het belastingkohier te vernietigen, op grond dat daarbij door niet beëedigde leden medewerking werd verleend. Op de bekende gronden, uit de geschiedenis oneer verschillende grondwetten, moet daarby ook door den Minister worden aangetoond, dat de vrystelling van den eed geldt voor hen, wier kerkgenootschap den eed verbiedt. Eitelyke dagen geleden behelsde De Amsterdammer het navolgend bericht z/Naar wij vernemen hebben curatoren van het gymnasium alhier den heer dr. H. C. Muller, leeraar aan het gymnasium, die in den laatsten tijd op eenige plaatsen is opgetreden in vergaderingen der sociaal-deoiocrutische partij, het volgend alter natief gesteld: Of op te houden met het optreden als woordvoerder der sociaal-democratische party of voordracht voor ontslag als leeraar aan het gymnasium." De heer mr. J. A. Levy vraagt thans in het zelfde blad (No. 428) het Amsterdamsch curatorium wegens deze zijne handelwijze ondubbelzinnig en openlyk rekenschap. Het curatorium heeft den heer Muller noch wegens verwaarloozing zijner beroepsplichten, noch wegens de verkeerde richting van zyn onderwijs, allerminst uithoofde van kennelyke en bewezen onzedelijkheid gegispt. Het curatorium heeft eenvoudig goedge vonden zijne bemoeiingen uit te strekken tot de maatschappelijke of economische, in allen gevalle byzondere zienswijze van een docent. Het heeft dezen gelast voor zyn gevoelen in het openbaar niet langer uit te komen, op straffe van te worden weggejaagd. Het heeft alzoo in eene sfeer, die het onderwys nooh rechtstreeks, noch zydelings raakt zich veroorloofd een inquisitorialen maatregel en daarby gevoegd eene bedreiging, waarvoor de be trokkene al of niet zwichten zal. Met welk rechtmet welk doel? vraagt de Schr. Met geen recht, want art. 10 der Grondwet zegt «Het recht der ingezetenen tot vereeniging en ver gadering wordt erkend*. Dat is duidelyk en maakt nader betoog overbodig. En het doel? Is de sooialistische party ontzield, doordien aau den heer Muller is verboden voortaan in openbare vergaderingen als een barer woordvoerders op te tredeu? De Schr. wyst er op, dat juist het tegenover gestelde het gevolg zal zyn, dat men door deze daad de waaide gaat erkennen van phrasen, waar aan tot heden geen aandacht was geschonken. Be staat er, vraagt Schr., een meer afdoend middel van propaganda voor onverschillig welke zaak, dan de druk tegen haar voorstanders uitgeoefend? Leert de gesohiedenis niet in duizenden by duizenden voorbeelden, dat willekeur en maohtsoverschrijding de lauwe aanhankelijkheid eerst tot geestdrift stalen, daarna tot ziedenden yver opzweepen kunnen? Vooralsnog ontbreekt een stelselmatig, doordracht stevig wetenschappelijk betoog omtrent hetgeen de sociaal-democratische partij als zoodanig eigenlijk wenscht, begeert, beoogt. Door en sedert het op treden van het curatorium loopt zy gevaar in een ander licht te komen. Aan inwendig gehalte heeft zy niets gewonnen des ondanks scheen zij bij machte indruk te maken op mannen, aan nadenken gewoon, tot oordeeleu bevoegd. Daardoor zal hare hoovaardij toenemen en wel, gelijk het veelal gaat, in omge keerde reden tot hare werkelijke beteekenis. Op de nuchtere vraag: //Wie zyt, wat wilt gij?" zal ieder barer aanhangers met opgezette borst kappen ant woorden //gy weet wel, ik ben een dergenen, die het Amsterdamsch curatorium zoo gedueht hebben toegeschenen". Aldus zal men zyn doel voorbij ge streefd en waar niet dan een brevet van onvermo gen voegt, een certificaat tot vreesaanjaging uitge reikt hebben. Het schynt derhalve den schryver, dat van welke zyde ook beschouwd, de gewraakte stap uiterst be denkelijk is. z/Daar bestaat, aldus besluit sohr., slechts ééne, maar ook in den strikssten zin niet meer dan ééne methode om oubekookte aanvallen af te slaan. Zy isde opgeschroefde geestdrijvery, van onverschillig kaliber, aan de kaak te stellen en voor de versprei ding van gezond# denkbeelden zorg te dragen. In zoover de sociaal-demooratie zyn mocht een der vormen van ontevredenheid over maatschappelijke en economische toestanden, behooren hare grieven niet zenuwachtig ter zyde gèsteld, maar kalm aangehoord en ernstig onderzocht te worden. De Arnhemsche Ct. en het Dagblad van 'é-Gravenhage zijn het met de boven besproken zienswijze van den heer heer Levy niet eens. Op de vraag van den heer Levy: met welk recht en met welk doel het ouratorium van het Gymnasium handelde zooals het deed, antwoordt het Dagblad evenals de Arnh. Ct. om baas te blijven in eigen huis* Dagblad meent dat dit toch ook een door de Grondwet gewaarborgd recht is. En het doel is van dat recht gebruik te maken. Het gebe zigde middel moge verschillend beoordeeld worden, het recht is onaantastbaar en onwraakbaar is het doel. Wanneer in het Hoogheemraadschap van Schieland het water in Maas en IJsel het zoogenaamde rij peil bereikt heeft, m. a. w. gestegen is tot 2.7 M. boven Rottepeil of 2.36 M. boven A. P., dan moeteu, vol gens den algemeenen keur van Schieland, de besturen over de afdeeliugen Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJsel, Kapelle a. d. IJsel en Kralingen, ieder 2 man te paard, der zake kundig, een op- en een nederwaarts langs Schielauds hoogen Zeedijk zenden, om dien na te zien en op alles wat er voorvallen mocht, nauwkeurig acht ts geven. Elk dezer boden moet dan aan dien van de volgende afdeeling, wanneer hy hem op den dyk ontmoet, schriftelijk bericht overgeven van het dalen of rijzen van het water ter plaatse van waar hy afgezonden is, en hem varder mededeeien wat hy heeft waargenomen. Na de ontmoeting keereu beiden op hun weg terug, terwyl anders elke afgezonden bode tot aan de vergaderplaats van het naastbij ver- eenigd bestuur doorrijdt. Wanneer de besturen over de afdeelingen van het dijkleger waarnemen, dat het water boven noodpeil, d. i. 3 M. boven Rottepeil of 2.66 M. boven AP., nog wassende is, doen zy onmiddellyk door het luiden der klokken of door andere gepaste middelen bet dykleger oproepen. De ondervinding heeft geleerd, dat deze voor- schiiften moeielyk in hun geheelen omvang kunneu worden nageleefd, wanneer gelijk in den regel bet geval is, de vloed met hevigen storm gepaard gaat. Dan zyn, vooral wanneer de vloed des nachts in valt, de bodeu te paard somtyds verplicht gedeelten weegs te voet af te leggen en hun paard by den teugel te leiden, waardoor veel tyd verloren gaat, zoodat de berichten omtrent den stand van het water en de gesteldheid van den dyk dijkgraaf en hoogheemraden, die te Rotterdam gevestigd zyn, eerst bereiken als de ebbe reeds lang is ingetreden. By den boogen vloed op 12 December is byv. opnieuw gebleken, dat de gemeenschap tusschen de afdeelingen van het dijkleger en dijkgraaf en hoogheemraden te Wenschen overlaat. Dat college heeft daarom met pryzenswaardigen yver omgezien naar een ander middel, om tydig in kennis te worden gesteld met het ryzen en dalen van het watsr en met den toe stand van den dijk, om ingeval van nood onmid- delijk de vereiechte bevelen te kunnen geven, wat vooral van keft hoogste gewioht is wanneer het water tot noodpeil gestegen is. Het heeft ciok namelijk gewend tot de directie der Rynspoorweg-in&atschappy (die zonder aarzeleu hare toestemming heeft gegeven) om by hooge vloeden gedurende den nacht gebruik te mogen maken van de telegraaf der maatschappij aan de stations te Nieuwerkerk en Rotterdam.- Het hoogheemraadschap zal nu zyne voorschriften in over eenstemming met deze nieuwe regeling wijzigen, In de Frnnsche Kamer ran Afgevaardigden heeft de Regeering een oreririnning behaald. Met 815 tegen 219 «temmen werd beeloteu de behandeling ran het welsrooratel-Panl Bert, roor too reel het rerhoogen ran de onderwijtert-bezoldigingen betreft, uit te atellen tot dat de begrootiog roor 1885 aan de orde tal zyn. Voor het rermoeden dat de graaf van Parys met titzetting bedreigd ton worden, beetaat, rolgent een officieus orgaan, het blad Pari.geen grond. De Regeering weet teer wel dat de monarohalen met reel yver en roortrarendheid propaganda traehten te maken, en hondt er dan ook een «eherp wakeod oog op, maar reroutruit i.a zy rolatrekt niet. De kleinzoon ran Lodewjjk Filipe, de politieke erfgenaam ran den graaf ran Chambord, is door de ofhoieele verklaringen der ministers genoeg gewaarschuwd, om zich orertuigd te houden ran het raste besluit der regeering om krachtige maatregelen te nemen, zoodra hij feilelyk de antbrepablikeinsohe krachten gaat or- gaoiseeren. Gebeurt iets ran dien aard, dan tal onmiddellyk de openbare maoht tegen hem aangewend wordengerangenis en ballingschap heeft hy dan te eerwachten. Na deze geruststelling aan de re publikeinen, die moehtea Treezen, dat de regeering zich zou laten overrompelen, wendt Parii tich tot de radicalen, die haar beschuldigen met de samenzweer ders te heulen. De regeering zal, als het geval zioh voordoet, handelen met de machtiging der kamers. Alleen zy, de regeering, heeft daartoe het recht, is daartoe bevoegd en in staat. Van het onmiddellyk nemen van een besluit tot uitzetting van dsn graaf ran Parys kan geen sprake zyn, want hy is Fransoh burger en kan dus niet anders dan kraohtena eene wet uit het land verwijderd worden. Eren valsch te het beweren, dat de regeering door een twakheid die byna verraad genoemd zou kunnen worden, de republiek in gevaar brengt en het koningsohap voor bereidt. Zoodra de graaf van P»ry« aan het kabinet de tot dusverre nog ontbrekende gelegenheid gege ven zal hebben tot het aanvoeren van degelijke gronden om een exceptioneelen maatregel te nemen, valt het niet te betwijfelen of deze maatregel tal nomen worden, na overleg tusschen het Kabinet, de Kamer en den Senaat. Ook laatstgenoemd lichaam zal niet aarzelen, zoodra het bewijs geleverd it dat de pretendent een samenzwering maakt. Beduiden deze gecursiveerde worden misschien, dat de regeering niet zoo geheel zeker is van de volgzaamheid van den Senaat In Juni a. a. moeten in vyf provinciën van België volksvertegenwoordigers gekozen worden. Brabant vaardigt 25 leden naar de Kamer af (en ran deze zyn thans 20 liberaal); Antwerpen 14 (onder hen be vindt zich één liberaal, de heer De Wael, burgemeester ran Antwtrpen, die tich niet herkiesbaar stelt); West Vlaanderen 17 (onder welke slechts twee liberalen); Namen 8 (drie liberalen en vyf olericalen) en Luxem burg 5 (twee liberalen en drie clericalen). Het aantal clericaleu in deze vyf provinciën is dus 41, dat der fiberaleo 28. De prorinciëen Oost-Vlaanderen, He negouwen, Luik en Limburg (waar het liberale element de bovenhand heeft) kiezen dezen keer niet. Het verslag over de werking van de socialisten wet is bij den Dnitscheu Rijksdag ingekomen. Daarin wordt erkend dat de sociaal-democratische beweging, in weerwil vau de wet, niet is achteruitgegaan en deze integendeel in den lahtsten tyd meer yver heeft aan den dag gelegd ten bewyze daarrau wordt ge wezen op de verkiezing te Hamburg, op het con gres te Kopenhagen, op de dynamietontploffing in het politiebnreau te Frankfort, enz. Aan een en ander worden bewijzen ontleend, hoe noodig de ver lenging van de socialistenwet is. Waarschijnlijk zal de verlenging van de socialistenwet Dinsdag a. s. aan de orde komen. De Nortdeutsche" beeft een heftig artikel tegen de nieuwe vryzinnigen. „De vijf ponten", zegt het blad, „zullen voldoende zijn om Duitschland te Overtuigen, van hoe weinig beteekenis roor de nieuwe Fortschrittmannen het aanzien van het Dnitschs Rijk in het buiteulaud in vergelijking met het belang hunner party isdoor dit programma heeft de nieuws party haar eigen vonnis gereld." Een feit is het, dat de vorming van de nieuwe partij in Zuid-'Duitsch- land niet aangenaam heeft gestemd. Gelijk is gemeld, hebben generaal Graham en ad miraal Hewetl eene nieuwe proclamatie aan de re bellen gezonden, om hen aan te manen de wapenen neder te leggeo, doch is daarop door Osman-Digna een weigerend antwoord gezonden. Uit Alexandrië wordt aan de Times bericht, dat onder de lage klassen der inheemsche bevolking En- getands bemoeiingen afschuw verwekken. In plaats van zich erkentelijk te toonen voor de expeditie naar Tokar, betuigen de Arabieren hun leedwezen over de overwinning, door de Engelscheo behaald. De mahdi van Soedan, sultan van Kordofan, heeft aangekondigd dat hy weldra te Mekka zal komen, en mocht hy hierin verhinderd worden, een plaats vervanger zal benoemen, die in last heeft den hei ligen oorlog te prediken. Uit Petersburg wordt aan den Standard gemeld, dat de Russische regeering besloten heeft, de jongste annexatie in Midden-Azië uit te bidden door in ly ving ran het geheele gebied tot aan de Amoe Daria, welke dan de grensrivier zou vormen. Uit Weenen wordt aan de Standard geseind, dat het kabinet van Petersburg besloten heeft een Russische legatie in Afghanistan te vestigen, als noodzakelijk gevolg ran de onderwerping der Turcoma- nen van Merw. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter keunis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provinoialer. Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 10 Maart 1884 is exeoutoir verklaard: het 3e Kwarlaals Kohier, n° 9 van bet Patent- reoht, dienst 1883/84. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in hnnden van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 12 Maart 1884. De Burgemeester voornoemd. W. POST DROST, 1. B. Gouda, 13 Maart 1884. Granen als voren. Tarwe in de beste soorten 9,6 9.60, gewone en goede 8.75 en en 9.mindere en polder 8.25 en lager. Rogge van 6.25 tot ƒ7.naar kwaliteit en 3 <4 nu iTrifB soort. Gerst 5.50 a 6.25, Chevalier totytjÉt Haver 3.80 4 4.5o. Maïs 5.90 a 6^ft! Verder geen handel van aanlielang. Ter Kaasmarkt van gisteren werden aangeroerd 31 partyen, eerste qnaliteit ƒ29.a ƒ33.— 2e gnaliteit 26.— a 28.—, handel matig. De veemarkt met goeden aanroer, de handel vooral in kalfkoeien vlug, vette varkens 22 a 25 ets., var kens voor Londen 19 a 21 ct. per half kilo, magere varkens en biggen traag, biggen 0.80 a 1.20 per week. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1.10 a 1.20. AAN DE DIRECTIE den grooten A EB UM die komt te ver schijnen, inhoudende meer als 300 Nieuwe Modellen van KLEEDEREN, COSTUMEN, CONFECTIEN voor Dames, Heeren en Kin deren, HOEDEN voor Dames en Kleine Meis jes, OMBRELLEN enz. enz. Men zend hem Gratis en Franco. Dit Huis, het belangrijkste in Belgiëheeft zich reeds lang eene groote clientèle in Hol land gevormd, door de oprechte deugdelijkheid harer waren, en ook door hare strenge loya liteit, terwyl het, alle niet voldoende Bestel lingen kosteloos terug neemt. Ten einde zooveel mogelijk deze terugzen dingen te vermijden heeft men aan ieder spe ciaal vak een bekwaam man gehecht, die de verantwoordelijkheid van de goede uitvoering der Bestellingen heeft. Alle orders van 10 Gulden worden franco besteld. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 11 Maart. Arnoldus, ouders A. Borst en W. Nobel. Willem, ouders R. Hammei en W. Bomert. Marga- retha, ouders J. J. Zeverboom en i. van dtn Berg. An- tonia Cornells, ooders T. Spoor en L. de Jong. 12. Geer- traida Gerarda, ouders J. C. Swanenburg en A. van Vliet. OVERLEDEN 11 Maart. P. H. Rozeatraten, 11 m. 12. C. A. E. G. J. van der Garden, 6 j. 7 m. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon, E. van de PUTTE—db Klekck. Gouda, 13 Maart 1884. *t* Heden overleed onze eenige lieveling, CHRISTINA ADRIANA ERNESTA GERAR- DINA JOHANNA van der GARDEN, inden ouderdom van bijna zeven jaren. A. K. van der GARDEN. O. W. E. van der GARDEN— Gouda12 Maart 1884. de Stdrler. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstel ling, ondervonden bjj het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijnen hartelijken dank. Wed. H. PEEK- van Woerden. Gouda, 13 Maart 1884.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2