ngel ertoom. Nf stoffen. Tailleur. EN ;00D. BINNENLAND. 1884. Woensdag 19 Maart. N° 3054. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 11. IUM, rant raat. F ÖLT, I, van IE en IERS jt is waar- 1doch svronw nheden tonder, tal der- tjjn. GOUDSCHE COURANT een geschikt per 2 kilo. voor gezellige toon, dauk »ff Co., LEVEN8- worden B bjj de ZONEN rolgt: it per Kilo. GOUDA, 18 Maart 1884. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der KieaVereeniging .Gemeentebelang* ia herbenoemd als Bestuurslid de beer G. J. Steen. Zijnen en al. zoo- danig benoemd, in de plaats ran den heer Roest ran Limburg, die naar elder, vertrok, de beer C. W. ran de Velde. Het Bat. Bbl. maakt de volgende opmerking Wy omringen het rerslag ran het Centraal-comité roor de noodlijdenden door de uitbarsting op Kra katau, groot 38 pagina’, octavo formaat en in teer royalen druk. Doet reed, deze weelderige inrichting ran het rer slag veronderstellen, dat het Centraal-comité, dank zij de roorbeeldeloos mild toegerloeide particuliere liefdegareo, niet op een kleinigheid behoefde te letten, niet minder pleit voor de ruime beun, waarorer bet te beschikken heeft gehad, de omstandigheid, dat naar de Lampongs o. a. verzonden zijn twaalf flesschen Chutny, twaalf flesschen bitter, bijna twee kisten jenerer, twee-endertig hammen, acht-en-dertig fles schen cognao en, last not least, twaalf flesschen mus- caatwijn. It daar- toopers icbtnea en aeer afgeie- geener lOgelyk irkbaru tan te jeataan Dépót trom in geene Is eene ize t;jd- e hulp 0 naai- rorden. werk- ekende meerde hines tor elk est ge- Een groote ïoorerlantaarn met teer antieke, hoogst zNdzame gebrandschilderde glazen, in uarolging ran dia der groote kerk alhier, zal heden op den huize Bttekmjk, onder Doorn (prov. Utrecht), onder den kluner worden gebracht. *~p De glazen stellen voor: Kluchtspelers uit den tijd van Hooft, de uitoefening van beroepen en bedrijven uit den Gildentyd, oud-Hollandsche land schappen, vaartuigeu en wiutertafereelen, afbeeldingen van helden en edelen, huiselijke tafereelen, deu trap des ouderdoms (zijnde daarran tien glazen, en onder ieder een wyzerbord met cijfers); verder afbeeldingen van dieren, sueeuwfiguren, euz. Te zanten honderd glazen. Voorts een pakket, inhoudende zettien ge brandschilderde glazen met zoogenaamde hoogst De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden heeft op voorstel van een der leden, naar aanleiding van den diefstal ten postkantore te Breda gepleegd, besloten tot den Minister van Waterstaat een adres te richten, waarin hem wordt verzocht, ten einde dergelijke diefstallen in het ver volg te voorkomen, te willen bevorderen lo. dat de postkantoren, evenals de kantoren van ’s Byks-betaalmeesters, roortaan ‘s uachts door een komen, wanneer de beidb gewesten slecht, in de schildwacht worden bewaakt, gelegenheid worden gesteld om tot een vergelijk te geen garnizoen is flre bewaki geraken, tenzij de Goudvel Holland het onorerkomelyk en tenzij Noord-Holland Eene arme vrouw uit Almkerk, mishandeld en verlaten door haren man, niet wel bij het hoofd, en zonder dak, zoodat zij door bare omzwervingen dikwyls in aanraking kwam met de veldwachters, had onlangs een groot brood gekregen en hield dit onder haar .oorschoot verborgen. Een veldwachter wilde dit nader onderzoeken, doch dezen keer hield zij zich fier, en zeide o. a. „dit gaat je niets aan", en .bemoei je met je gelijken" enz. Voor de beleedi- gingen der politie aangedaan is zij door het hof te ’.-Bosch veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. Eene geneeskundige verklaring omtrent baar geestes- - .toestand had haar hiervan kunnen vrijwaren. Zater dagavond op haar tocht naar de gevangenis, was zij zoo schamel gekleed, dat eene medelijdende dame haar réén oude japon verschafte. bydrage van 3 millioen en in de onderhouds kosten jaarlijks 20000 zal worden bijgedragen, gast over lot de orde ran den dag." Deze motie werd uitvoerig toegelicht door den heer Rutger.. Deze betoogde in hoofdzaak het volgende: 1». De zaak ia aangebracht door het initiatief van de schipperij, meer bepaald door de werkzame Ver eniging ,8cAuW«Mér«. 2°. Officieel is zy daarna aangebracht door de Regeering, die er een Rijkstaak ran maakte, be houdens subsidie van de beide naast belanghebbende provinciën 3’. Regeering, schipperij, gewestelyke besturen, notabelen uit de districten hebben het nul en de noodzakelijkheid van bet werk erkend .4’. dat nut en die noodzakelijkheid worden door niemand betwist 5°. Zuid-Holland heeft drie a viermalen geweigerd, ander, dan op voorwaarden, in 1880 gesteld (meer speciaal de belangen van Gouda betreffende), zyn toegezegd subsidie van 1 */s millioen gestand te doen maar de Regeering zoowel als Noord-Holland achten die voorwaarden onaannemelijk; 6°. desniettemin is in elk geval 3 millioen als bydrage (van Noord-Holland des noods alléén) te verkrijgen; d. w. z. 43 pCt. van de kosten indien de Regeering aan haar marine-haven blijft hechten of 75 pCt. indien het werk uitsluitend als provinciale waterweg wordt gemaakten de Regeering behoort zich alvast die bijdrage contrac tueel te verzekeren. De heeren Gratama, Wybenga, Haffmans, Bastert, Godin de Beaufort en Oorver Hooft zeiden daarover achtereenvolgens hun gevoelen. De discussie kan gevoegelijk in een enkelen trek worden saamgevat. Men had nl. bezwaar tegen het onbeetemde en tegelyk bindende dezer misschien dreryerrdelmotie en tegen het financieel offer, dat de Staat niet kan dragen en niet mag dragen voor dit zuiver provinciaal belaag, dat waarschijnlijk toch wel tot zijn recht zou De minister van landbouw in Frankrijk heeft eene commissie benoemd, om Frankrijke deelneming aan de internationale landbouw-tentoonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, te vergemakkelijken. De minister is voorzitter dier commissie. In hare eerste zitting is reeds besloten aan de hoofdoommisaie te Amsterdam te vragen, den termijn voor de verklaringen aangaande de inzendingen te verlengen tot 1 Mei. Zy zal voorts verzoeken nieuwe afdeelingen te maken voor zekere takken van land- bouwvoortbrengseleu, die op het programma niet voorkomen. Naar men verneemt, zal door de Uselstoomtram- maatschappij dezer dagen een aanvang worden ge maakt met den aanleg van haar baan van de Wyc- kerlaan by Voorburg, naar dat dorpen naar *s-Hage. De aanbesteding der baan RotterdamOuwerschie tal den 24en dezer te ’s-Hage plaats hebben. De heer A. J. Lindeman ie benoemd tot burge meester van Herwynen. Als iets zeldzaam, op het gebied van onze veefokkerij mag vermeld worden, dat de fabrikanten Romkes, Bakker en van Calcar, te Sappemeer, voor eenige dagen aan een vlecscbbouwer te Hoogezaud hebben verkocht een door hen gemesten os, dis ge schal wordt op 1900 halve kitos en hun betaald is met 800. De os is geboren in de 3de week van Mei 1879, en is dus thans nog niet geheel 5 jaar oud. Het is een ware reus eu overigens ook een prachtig dier. Staten-Generaal. Twzzdz Kxxza. Zitting van Maandag 15 Maart. In deze zilling waa aan de orde de motie van de hh. de Bruyns Kops, W. van Dedem, Dirks, Giidemeester, Gleicbmau, de Jong, van der Kaay, Kist, T. Mackay, De Meyier, Muandolle, Reekers, Rutgers, Tak en Wicbers, luidende »De Kamer, van oordeel dat de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteld, wil men de thans bestaande zekerheid niet in de waagschaal stellen, dal daartoe hetzij door de provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland te urnen, hetzy door de provincie Noord-Holland alleen, een gulden ul worden gegeven en vergelijk te i geen garnizoen is jHe bewaking op zoodanige wijze s meeste zekerheid te waarborgen 2o. de bewaking binnenshuis aan ambtenaar en de behandeling der aangeteekende brieven uitfluitend aan ambtenaren van hoogereu rang op te dragen en eindelijk, om, afgescheiden van het bovenstaande, voortaan van tijd tot tijd bet publiek attent te maken op de beslaande gelegen heid, om geldswaarden, door middel van de post verzonden, tot het volle bedrag te verzekeren. In Breda zal dit adres ongetwijfeld bijval vinden, terwijl de bezwaren wat punt 1 betreft, daar bijzonder gering zullen zyn. De diefstal ten postkantore had hoogstwaarsobijulyk niet kunnen plaats hebben, indien men er twee of een der twee schildwachts had geposteerd die zoo als van daar gemeld wordt opgesteld zyn in eikaars onmiddelyke nabijheid in een straat wur twee kolonels te bewaken zijn. op plaatsen waar the quaestie voor Zuid-I plaats hebbe als kan geacht worden de bezwaar mocht blijven de heimelijke bedoeling mocht hebben om te doen constateeren, dat het van zyn aanbod ontslagen ka* gerekend worden. Heden voortzetting der discussie. Vrijdagavond had de feestelijke herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der Kleersumakers-Ver- eeniging .Onderling Hulpbetoon." Tot ons leedwezen waren wij zelf niet in de gelegenheid die vergade ring by te wonen (ofschoon daartoe beleefdelijk uitgenoodigd) en nu wordt ons namens het Bestuur dier vereeniging het volgende daaromtrent geschreven, dat wij gaarne een plaats verieeuen De vergadering werd ten half acht ure in de bovenzaal van bet Café «Vrede Best" welke door de goede zorgen van den Heer Hardyzer feestelijk was versierd met eene feestrede vau deu Heer J. J. Grootendorst, den voorzitter, geopend, waarin door ZEd. in korte trekken het nut der vereeniging ge durende vyf-eu-twintig jaran werd aangetooud. ZEd. herdacht de overledene besluuisleden en wenschte de Heeren G. J. van Dam en C. M. Puyk die met hem voor bet welzijn der vereeniging vyf-en-twintig jaar gewerkt hadden, geluk met dezen dag, bedankte bet tegenwoordig bestuur 'voor de toewijding aan de zaak bewezen, eu de leden der vereeniging hunne steeds trouwe opkomst. Door den Secretaris drr'vereeoiging werd hun met eenige woorden dank gebracht voor al hetgeen door hen gedurende vyf-en-twi*tig j.ren voor de vereeni ging gedaan waa, en beanameus bestuur en leden, als een aandenken, eaajihrijflessanaar met zilveren inscriptie aangeboden. Vervolgens werd door deu Heer Boot met ge voelvolle woorden in een gedicht, door hem voor dezen dag vervaardigd, hulde aan de jubilarissen eu verder bestuur gebracht, en door hem, namens de leden een Presidentshamer, me( zilver gemonteerd aangeboden, welke door den voorzitter, nameus het be stuur dankbaar werd aanvaard. Alsdan werd de leden gelegenheid gegeven, om in een andere zaal een of ander te gaan gebruiken, daarna zette men zich aan tafel, eu werd de leden een collation aangeboden. Daar beerscbte nog lang een zy bet bestuur, en vooral den Voorzitter, die de leden voortdurend wist bezig te houden. Nog dient vermeld dat voor een der leden die verhinderd was, door ziekte, de vergadering by te wonen de winst van het biljart en kaartspel werd afgestaan. By den heer Justus Verschuur, (firma A. D. Verschuur) op het Damrak te Amsterdam, zijn orna menten broches, spelden enz, mei electrisch licht te zien. De uitwerking is zeer asrdig. Wanneer men b. v. den doekspeld op de das gestoken en met deu accumulator, niet veel grooter dan een gewoon zak boekje en dus gemakkelijk bij zich te dragen, verbonden heeft, is bet drukken op een knopje voldoende om een licht van zich te doen afstraleu.j zoo sterk, dat men ar by lezen kan. Voorloopig zyn slechts eenige monsters voor handen. Het bevalligste in vorm, dat wij heden zagen, is een rozeknop (broche), waarin de eleotrieke vonk van binnen gloort en de doorschijnende blaadjes een zachten gloed verleent. Is een dergelyke miniatuur accumulator vier uren met de battery verbonden geweest; dan is genoeg eleolrioileit verzameld om de vonk acht uur lang te doen branden. (N. v. d. D.)

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1