da n. BINNENLAND. N° 3055. Vrijdag 21 Maart. ING riden, S55. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ja 3 la De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave "I I N den suikeraccijns. Gouda. ciezend wordt de prijs, ta ter beschik- elmeeiter van Dec. 1880. Ier. ijzer. ar in flea- eenGul- rzien van ipel. F 6 H 7. C 7 E 8. D 3 E 2. )E8T. te Mainz, red io zoo rij elk uur raakt op uw delijk eene uizendmaal t werd de er moeilijk- e ALFONS urg. I I ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE COURANT. Gouda 24 den Haag 27 Gouda 28 Van uiet algemeeue bekendheid ie bet wellicht io deze gemeente, dat er iu Nederland eene vereeuiging bestaat, die een schoon en edel doel beoogt. Het is de Nederlandsche vereeniging „de Steur»*. Het eerste artikel barer statuten luidt; .Het doel der Vereeniging is, het kosteloos ver strekken van kunstledematen en toestellen aan be hoeftige verminkten1. In onze stad met hare vele fabrieken, waar de mogelijkheid bestaat en wat reeds meermalen voor kwam, dal werklieden een ongeluk óverkomt, komt het ons voor dat eene dergelijke Vereeniging aller steun en medewerking ten vollen verdient. Heeds twee personen iu deze stad, een meisje en een vol wassen man, zijn door de Vereeniging geholpen en dus behoeft meu, wat de goede resultaten aangaat, niet op „boorsn zeggen» at te gaan. De Heer M. Spruijt, chirurgijn van het Zieken huis, die als correspondent van deze nuttige ver eeniging optreedt, verzoekt ons de Goudscbe inge zetenen en vooral de Goudsche fabriekanten op deze Vereeniging te wijzen. De lijst, die dezer dagen tot deelname zal circuleeren' bevelen wij ten zeerste aan. Ouder de namen, die aan het hoofd der zaak staan noemen wij behalve den oprichter de Steur» ook nog de namen van W. graaf van Limburg Stirum, Dr. Gori, Prof. Tilanus, Prof. Wurfbain en anderen. Het lidmaatschap be'draagt 2.60, per jaar. Door eene bijdrage van 60in eens of eenjaar- lijksche bijdrage van 10verkrijgt men den titel van Donateur of Donatrice. GOUDA, 20 Maart 1884. De Directie der IJsel-stoomtramweg-Maatschappij zal des Zondags bij wijze ran proef twee extra-tram men doen rijden, waarop wij de aandacht onzer ingezetenen vestigen. Men zie de in dit nr. voor* komende advertentie. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Dinsdag-ochlend, tusschen 4 en 5 uur, hoorde de vrouw van den station-chef te Nieuwerkerk a/d. IJsel eenig onraad. Nadat zij haren man hierop opmerkzaam had gemaakt, spoedde deze zich naar het bureaü, waar hy echter niets vernam. Bij on- SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Alkmaar 23ste zet H 7 H 6. h a u De Stoomboot-Maatschappij Boskoop—Waddings veenGouda ondervond in 1883 de nadeelige ge volgen van bet verbod om in Duitschland boomen en gewassen in te voeren wegens de druifluis-ziekte. Haar goederenvervoer bracht daardoor bijna f 900 minder op dan in het vorig jaarer werd in ’t ge heel op de exploitatie een verlies geleden van 597.87J/s- A.au uitkeering van dividend kon dus niet worden gedaeht. In het midden latende of herziening der drankwet noodig is en zich alleen bepalende tot de meest dringende wijzigingen, wenschen de Ministers van Jus titie en van Binnenlaudsche Zaken aan het verlan gen der Kamer te voldoen dóór de wijziging van art. 3 no. 8 te beperken tot hetgeen in een gewijzigd ontwerp van wet wordt vooMpsteld, en tevens den termijn, in art. 28 alin. 2 genoemd, te verlengen tot 1 Mei 1886. De tijd van dit uitstel zal dan dienstbaar worden gemaakt aan een opzettelijk onderzoek naar de be hoefte aan een herziening der wet, zoowel ten op zichte van hel vraagpunt der gecombineerde bedrijven als omtrent andere bepalingen, die tot klachten of twijfelingen aanleiding geven. De laatst voorgestelde wijziging bepaalt o. a„ dat onder andere winkelnering niet wordt verstaan het bedryf van slyter, restaurateur, sociëteit-, biljart-, of open tafelhouders, koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuis houder. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van Dinsdag 18 en Woensdag 19 Maart 1884. In de zitting van Dinsdag is na een warm debat, waaraan werd deelgenomen door heeren Bums, Rec kers, Mees, Wichers, Gleichman en Tak vóór, en door den beer van Dedem tegen de motie-de Bruyn Kops, omtrent den Waterweg AmsterdamRotterdam en een uitvoerige verdediging van den Minister van Waterstaat over de houding der Regeering in deze zaaken nadat de heer Rutgers nog geconstateerd had, dat de Regeering in deze onwil heeft betoond, werd de motie verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Een motie van den heer Buma, welke meer het belang der beide provinciën op den voorgrond stelde, werd mede verworpen met 56 tegen 10 stemmen. In de zitting van gisteren heeft de heer Donner, een interpellatie aangekondigd omtrent de maatregelen welke de minister zich voorstelt te nemen ten opzichte der godsdienstige belangen van de verpleegden in het rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik. Van de commissie, benoemd voor de regeerings- inlichtingen in zake den telegraaf-directeur Mooren, concludeert de meerderheid, dat alle klachten op on derstellingen of geruchten berustendat het inzenden van stukken en bet uitoefenen van critiek in nieuws bladen niet is verboden by telegraaf-reglement, en dat door het bevel, aan Mooren gegeven, om op te houden met sohryven, aan het grondwettig recht van dien ambtenaar zonder noodzaak is te kort gedaan. De minderheid meent dat het door Mooren erkende feit, dat hij tamelijk veel voor een blad schryft en dikwyls ingezonden stukken levert, strijdt tegen bet telegraaf-reglement. De discussie is daarna voortgezet over hel ontwerp tot nadere regeling van den suikeraccijns. Men schryft ons Maart moet volgens oude over levering negen zomerscbe dagen brengen, gelijk er van Februari drie verwacht worden. Februari bleef dit jaar niet achter en gaf er zelfs nog over. Van Maart zijn spoedig de negen dagen bereikt, als het mooie weer nog maar een korte poos aanhoudt. Met eene blanke lucht, een zacht koeltje uit het zuideu en een warmtegraad op den middag van 65 Fahr. stelt Maart zomer voor bij het nog bladerloos geboomte. Dat Maart, zooals het vorige jaar, niet één zomerschen dag geeft, is bij zijne welbekende luimigheid begrijpelijk. Dat by er enkele geeft, die vo0r zomersch kunnen doorgaan, is aannemelijk, maar zelden of nooit viel hij zoo in uitersten als dezer dagen. De bloeiende crocussen staan dan ook wijd ópen in den warmen zonneschijn en de bloe sems van den pruim zijn met die van den perzik ook opengesprongende pruimenboom is wit van bloesems, terwijl de knoppen van den kastanje hunne schubben loslaten. Appelen en peren werden er in het vorige jaar overvloedig geplukt: thans staan de talryke bloesemknoppen van de peren alwéér op het opengaan. Het is vroeg lente in den boomgaard enop bet veld, en onder de vogels, die zingen en nesten bouwen, terwijl de ooievaar het zijne op knapt, dat na verloop van byna een jaar dan ook niet zoo haveloos kan worden aanvaard, neemt de bedrijvigheid toe. (Z. Ct.) De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in den Haag heeft op het adres van 445 gemeenteleden, behoorende tot de vrijzinnige richting op godsdien stig gebied, waarbij verzocht werd om gedurende de vacature-Hoevers eenmaal om de veertien dagen eeu modern predikant te doen optreden, en het gods dienstonderwijs voor kinderen van moderne gemeen teleden aan een onderwijzer van die richting op te dragen, afwyzend beschikt. De Kerkeraad noemt de qualificatie //vrijzinnige I gemeenteleden* eene vage uitdrukking, waaronder derzoek bleek intusschen, dat het raam van de 2e klasse wachtkamer was opgeschoren en men zich toegang had verschaft tot het bureau. Niets werd er echter vermist. Dinsdagavond vierde het Departement Oude water van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijn vyftigjarig bestaan. De heer Coninck Westenberg herdacht in eene sierlyke rede de geschiedenis van het Departement en menige volgende spreker nam zijn deel aan het welslagen van bet feest, dat lot laat in den avond werd voortgezet. De heer Borgesius bestreed sterk het ontwerp, met het oog op bet spoedig te verwachten definitief ont werp en omdat door den bijslag te treffen de raffi- nadeurs gestraft werden voor de fouten der wet. I)e minister van Financiën verzekerde, dat de raffjnadeurs bijtijds gewaarschuwd waren, omdat bijslag geeh onrecht was, maar het belang der schatkist noopte tot dezen tydelyken maaregel. Hij hoopte dat het difinitief ontwerp vóór 1 Juli tot wet zou worden verheven. Het algemeen debat is gesloten. 4-rt. 1 werd goedgekeurd. Bij art. 2 (bijslag door de raffinadeur» te betalen indien gedurende het eerste halfjaar van 1884 de accijns minder dan 3*/4 milli- oen gulden bedraagt) opperen de heeren Bastert en Gildemeester ernstige bedenkingen tegen het verkenen van terugwerkende kracht, daar een gedeelte van dit halfjaar reeds verstreken is. pe heer Gildemeester*stelde voor den bijslag alleen te heffen van de suikers, ingeslagen van 20 Maart*' tot) 30 Juni, indien tot dien tijd de accijns minder opbrengt dan 19 ton. Dit werd verworpen. De heer Mees stelde een ander amendement voor, om den termijn van 6 maanden, waarbinnen den bijslag zal geheven worden, te bepalen van 1 Maart tot 1 September. Dit werd aangenomen. De geheele wet is aangenomen met 50 tegen 15 stemmen. Het aandeel in de te leveren manschappen voor de nationale militie van 1884 is voor de volgende gemeenten bepaald op: ’s-Gravenhage 265, Delft 58, Rotterdam 343, Schiedam 70, Leiden 106, Gouda 45 en Dordrecht 64.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1