t, INDE R ID. yfz, drie Meis- Vrijdag 28 Maart. 1884. N? 3058. >ING Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ELS sis BINNENLAND. IS, ingen. Verktuigen. L 1. eken. HNER aarde 1AX. GOUDSCHE COURANT [AN eu Co. in diensite oorlog te weinig mest be Gouda. ÏZ Gouda Alkmaar Gouda 29 24 25 E 3 E 6 A 8 C 8 H 2 H 4 ia een paard ge- den stalhouder Gra- Na eenige daarop het devrouw de lat No. 221. van Ijzer- en accuraat met open tken, op de delen prjjs. nemelksloot s nemen. )LENAAR, ;d een een- De heer K. G. F. W. Ham pred. te Boskoop ran beroep naar Middelharnis 1 en 8TA- jt A. K. v. fd-Agent P. Agent P. J. ELSHOÜT SMITS te Moordrecht^ De Rekenkamer weigert de verevening van be grafeniskosten van overleden militairen, wanneer niet van onvermogen blijkt, overeenkomstig den algemeenen regel van art. 36 der begrafeniswet van 1869. De Regeering meent echter, dat dit art. den Staat een verplichting opleggende, geenszins de vrybeid ontneemt om aan die verplichting uitbreiding te geven. Voor eerst nu zou het in de meeste gevallen zeer moeielijk zijn, het bewijs van onvermogen ran militairen te leveren; doch dit klemt te meer daar de bedenking der Rekenkamer ook de kosten geldt van het begraven van militairen, die bij oproer of oorlog ontkomen; gesteld al dat dan bedoeld onderzoek mogejyk ware, welken indruk zou het dan nog maken als ihen b. v. onbemiddelde ouders van miliciens dwoug tot hst betalen van de kosten van bet begraven van hun zoons, die waarlijk niet uit vryen wil of ten geuoegen der ouders iu dienst traden? Daarom heeft de Regeering nu een wetsontwerp tot voorziening in deze voorgesteld, dat ook schutters en andere militaire beambten in tijd van oorlog enz. omvat. GOUDA, 27 Maart 1884. Bij kon. besl. van 26 Maart zyn, met intrekking van de kon. besl. van 4 Febr. 18J1 no. 12 en van 18 Sept. 1878 no. 8. voor zooveel de benoeming betreft van de veeartsen E. Overbosch te Gouda en P. C. Eland te Vlaardingen tot plaatsvervangers van den district-veearts, wien ’s-Graveuhage als stand plaats is aangewezen, als plaatsvervangers toegevoegd de veeartsen E. Overbosch te Gouda en P. G. Eland te Vlaardingen, de laatste thans te ’s-Gravenhage. Bij de aanbesteding voor de levering van het benoodigde eikenhout voor ongeveer 120 M1 rem- mingwerk voer den nieuwen kaaimuur aan de Boompjes te Rotterdam, was minste inschrijver de heer C. J. C. Hoogendijk alhier. In het Ind. Weekbl. v. k. liegt komt een vonnis vour, waarboven d^ redactie schrift: „Eex blik in het Soekaboemische dessaleven". Een inlander vroeg vernietiging van een notarieel contract, waarbij hij een sawab, die men twaalf jaar lang door allerlei pressie van hem bad willen koopen, had afgestaan, op grond, dat hij door geweld tot de onderteeke- ning was gebracht. De man was namelijk op zekeren dag gearresteerd, onder voorwendsel van verdenking van knevelarij in een vroegere betrekking hij werd geboeid naar de rol gebracht, de djaksa hoorde daar geen getuigen betrekkelijk de knevelarijhij werd I ken, terwijl wegens geldgebrek deswege ook verder niet vervolgd', maar toen by sprake is. C«k zich bereid verklaard had de sawah over te geven, is hij niet verder verhoord geworden en op vrije voeten gesteld. Onder de bewijzen, dat werkelijk gewéld aangenomen moest worden, leest men ook ide feiten, dat niet door den assistant-resident op de rol is bekend gemaakt, welke beslis sing! door hem in deze zaak is genomen, en dat zulks nimmer bij andere zaken is geschied en dat het i in deze zaak op de rol voor hem assisient- resident verhandelde niet in de aan den resident der Preanger opgezonden afschriften is bekend ge steld geworden." De assistent-resïdent, die tevens de notaris was voor wien de acte gepasseerd werd, beeft sedert promotie gemaakt. het Overz. van bet Bat. Hbl. leest men Wat de uitlevering der bemanning van de Nisero betreft, zij wordt op dit oogenblik blijkens een ons uil - Penang gezonden particulier telegram, beproefd langs minnelijken weg. De heer Maxwell, lid van den Raad in de Straits Settlements, zou nl. in opdracht hebben gekregen zich persoonlijk met déh radja van Tenom te verstaan. Daar deze laatste herbaaldelijk gepolst is, mag men aaunemen, dat hij in de ont moeting met den heer Maxwell heeft toegestemd, en dat dus van hun overleg iets goeds verwacht mag worden. Nu Nederlands eer lang» militairen weg in Tenom voor zooveel mogelijk gehandhaafd is, achtên wij het verstandig, dat de regeering zich onzijdig houdt tegenover het Engelsch gouvernement, waar dit in een ons vyandig land langs minnelijken weg een inter nationaal onrecht wil herstellen. Met een meer actieve houding aan te nemen ^zou Nederland ten opzichte der nog niet onderworpen Atjeh-Staten zich een aansprakelijkheid laten aan leunen, welke rechtens niet bestaat, en blijkens de Strait» Timet ook door Engeland niet beweerd wordt. De loyauteit, door de Engelscbe regeering aan de Nederlandscbe in den gauschfen Atjeh-oorlog betoond, is bovendien een hechte waarborg, dat Engelands onderhandelingen met Tenom geene met het vigeerend tractaat strijdige gevolgen zullen hebben. Daarom blijven wij den tpestand in Atjeb zorg wekkend achten, geheel afgescheiden van bet o. i. voorbijgaand incident der ^Nisero". Staten-Generaal. Twnoi Kami». Zittingen van 25 en 26 Maart 1884. In da zitting van Dinsdag is bij het voortgezet debat over de drankwet aangenomen mei 50 tegen 22 stemmen art. 2, dat uitdrukkelijk aan slijters van sterken drank, wijnen of bieren, restaurateurs, sociëteit- biljart- of opentafelhouders, koffiehuis wijnhuis- of bierhuisbouders toelaat den verkoop van sterken drank in bet klein. Op art. 3 is met 39 tegen 37 stemmen aangenomen een amendement van den heer van der Kaay, waardoor het gecom bineerd bedrijf is toegelaten tot 1 Mei 1885. De gebeele drankwetswijziging is daarna aangenomen met 57 tegen 19 stemmen. De discussie is aangevan gen over bet ontwerp houdende voorzorgsmaatregelen bij het uitbreken van beamettelijke ziekten. In de zitting van gisteren Werd de beraadslaging voortgezet over art. 1 van het wetsontwerp houden de buitengewone maatregelen tot afwending van be- emettelyke ziekte en tot barer uitbreiding en gevolgen. De beer Fabius bespreekt.de vaccine-quaestie, verheugt zich dat de tegenstanders van den vaecine-dwang niet meer worden doodgezwegen, releveert verschil4 lende feiten en komt op tegen de vexatoire maat regelen door de Regeering je qeinen. De voorzitter stelt daarop voor het vaccnie*dd)at bij dit ontwerp te staken. De Minister van Binnenlandsche Zaken zegt dat er in bet Kon. besluit, naar aanleiding dezer wet uit te vaardigen, een definitie zal worden gege ven van wat onder beemettmg moet worden verstaau. Hij beantwoordde vervolgens verschillende sprekers. D.e beer Mackay blijft zijn bezwaar volbouden tegen het karakter dezer wet en stelt een paar amende menten op art. 1 voor, die verworpen worden. Art. 1, 2 en 3 worden daarop aangenomen, discussie ook de overige artikelen en geheele ontwerp met 39 legen 30 stemmen. Voor rekening der Fransche regeering is te Stok- holm eene onderzeesche boot gebouwd, die reeds een proeftocht op het Meelermeer heeft afgelegd. Het scheepje is 64 voet lang, 6 breed en heeft eene machine van dertig paardekracht. Het gelijkt het meest op eene reusachtige sigaar, en moet tot op 50 voet diepte kunnpn dalen, terwyl het zich met eene snelheid van 10 mijl voortbeweegt. Vier per sonen kunnen het daarbinnen zonder moeite of ge vaar zes uur lang uithouden. Boven *t water be speurt men slechts een koker, waar binnen eene wenteltrap, waarmede het scheepsvolk op het dek kan komen het uiteinde van dezen koker heeft eene sterke glazen bedekking, waaronder en achter de stuurman zijn werk verricht. De Vereeniging Schoolfonds voor Schipperskinderen in Friesland telt, blijkens het in de Maandag te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering uitge bracht verslag, 60 leden en 165 begunstigers. Voor rekening van het fonds werd aan 21 kinderen huis vesting verstrekt en zij daardoor in de gelegenheid gesteld onderwijs te genieten, terwyl 23 kinderen op plaatsing wachten tot de financiën van het fonds dit zullen toelaten. De rekening over 1883 sluit met een tekort van 182.50, hetwelk evenwel door bij dragen van enkele leden met f 30 is verminderd. Zoowel in den Hoekschewaard als in het Rhoonsche eiland is men met den veldarbeid begonnen; erwten en paardenboonen zijn reedé gezaaid jammer dat de grond niet door flinke vorst is gelouterd, daar hij dan veel gemstkkelijker te bewerken is. Ook bestaat er bij den boer niet veel opgewektheid, fen gevolge der lage graanprijzen. Vele boeren hebben te weinig mest om het land naar behooren te bewer- I ken, terwijl wegens geldgebrek van aankoop geen Ook voor den werkman ziet het er niet Dr. Maurits Snellen hield Dinsdagavond de aange- kondigde voordracht overde Nederl. Poolexpeditie van 1882-1888, in eene vergadering van het Dep. Gouda der //Maatschappij tot Nut van *t Algemeen.* Hij gaf verscheidene belangrijke mededeelingen ten beste, die door het talrijk opgekomen publiek met belangstelling werden aangehoord. Het was jammer dat de pbotografien, door den heer Snellen op bet ^lot der voordracht vertoond, niet allen even dnidelyk waien. Vrijdag 28 Maart e. k. zal de heer W. Gosler, uit Haarlem, hier ter stede eene lezing houden. Hoe wel deze letterkundige nog niet algemeen bekend is, heeft by daar, waar bij bekend is, een gunstige ie- putatie. Voor de lezers van den Nadert. Spectator is hij geen vreemdeling en zij, die belang stellen in onze letterkunde en bare beoefenaars zullen zeker niet verzuimen al genoten zij deze week reeds eene voordracht en eene tooneelvoorstelling den heer Gosler te gaan hooren. Bij de Dinsdag te ’s Hage gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict *s Gravenhage werden 1200 biljetten ingeleverd, waarvan er 22 van onwaarde zijn verklaard. Het getal geldige stemmen was dus 1178, de volstrekte meerderheid 590 stemmen. Gekozen werd de heer H. graaf Van Hogendorp met 636 stemmen. De heer A. P. Godon verkreeg 526 stemmen. heeft de toezegging aangenomen. Mej. M. J. Fokker in het Weeshuis alhier, is be noemd tot Hoofd-onderwyzeres aan de Christelijke Bewaarschool op de Keizersgracht te Amsterdam. 8CHAAK-CORRESPONDENTIE. Den Haag 28ste zet H 7 H 6 ff n Heden middag ten l>/4 uur spannen voor een wagen van vesteijn op den Tiende weg op hol gegaan, met hei gevolg, dat het paard bij den heer S. L. Cats in de ruit is geloopen en vervolgens tot staan gebracht. De vergadering van hoofd-ingelanden van Schieland heeft in hare Dinsdag gehouden bijeenkomst eene voordracht van drie personen opgemaakt ter voor ziening in de met 1 Mei 1884 open te vallen betrekking van hoogheemraad van Schieland, door de periodieke aftreding van den heer J. J. Snel te Moordrecht. Daar genoemde heer verzocht had, op grond van zijn hoogen leeftijd, voor die betrekking niet meer in aanmerking te komen, is de voordracht thans samengesteld als volgtlo. E. Jongeneel te Zeven huizen, 2o. H. J. van Gennep te Zevenhuizen, 3o. K. Achterberg te Kapelle a/d IJsel. o- In de gisteren gehouden algemeene vergadering der Leidsebe stoombootmaatschappij De Folharding is be slot en over 1883 geen dividend uit te keeren. Als directeur dier Maatschappij is in plaats van den heer J. Schoenmakers, die verzocht had voor eene herbenoeming niet in aanmerking te komen, benoemd de heer H. J. van Nouhuys, oud koop- vaardy-kapitein.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1