Buitenlandsch Overzicht. ^OSTElK/XOTEIIsr. wede kanaal aangenomen met 50 \.egen 22 stemmen. Een ander onteigeningsoniwerp (het gedeelte raartschen Rjjn tot de Lek) ia aangenomen. De heer Buraa beeft zyn ontwerp nopens het onderzoek der droog making van de Zuiderzee ingetrokken en de wen- scbelykheid daarvan bij eene motie uitgesproken. Nadat de Regeering gewezen had - op den toestand der schatkist die verbood bedoeld werk te beginnen, trok de heer Buma zijn motie in. In de zitting van gisteren zyn de interpella- tiëu Bergsma en De Vos vastgesteld op Vrijdag. Aangenomen is het outeigenings-oniwerp voor het Merwedekanaal (Anthoniedijk tot oude Vecht) nadat de Regeering, op voorstel van den beer Rutgers, uit het eene artikel had weggelaten de woorden het Nieittcediep, zoodat de Regeering vrij blijft Lu de keuze der richting op dat punt. De heer Dirks trok zijn amendement in. Daarna is aangenomen met bijna alg. stemmen het wetsontwerp tot goedkeuring der internationale over eenkomst tot bescherming van deu industrieelen eigen dom. Daarop was aan de orde De conclusie (dankbetuiging aan den Min. van Waterstaat) over dp inlichtingen op 't adres van de Directie der Rijnstoqrabootmaatschappij en andere belanghebbenden bij de vaart tusschen Amsterdam ën Rotterdam over de stremming dier vaart tenge volge van de voorgenonfien herstelling der Mallegat- sluis te Gouda. (H,et rapport is opgenomen in ons vorig uf.) De heer Tak van Poortvliet stelt de, vraag of de voorgeuomen herstelling kan plaats hebbeu zonder al te groot nadeel voor handel en scheepvaart. Des wege bestaat verschil tusschen den Min. en de belanghebbenden. Spr. betoogt, dat een sluiting van de sluis gedurende 91 dagen stremming van de vaart zal ten gevolge hebben want de Donkèrsluis, die tijdeus bet werk zal dieust doen, is slechts ge schikt voor schepen van grooter breedte dan 4®°/100 M., die wel gebruik kuunen maken van de Mal- legatsluis, met doorvaartwydte van 7S8/i00 M. Die groote Rijnschepen nu, welke vau en uaar Am sterdam de sluis passeereo, zyn vrij talrijk. De groote tjalken, voor 't internationaal verkeer die 588/']00 en de kleine tjalken voor 't verkeer met het Noorden met 4y,/ioi breedte, zullen ook niet door de Douktfrsluis kunnen gaan. Alleen de kleine schepen voor lokaal verkeer kunnen dus varen, alle andere niet. Dat beletsel verdient z. i. nadere over weging. De helft van de Rijnschepen zullen drie maanden latig niet kuunen varen en de schade zal uiet gering zyTt. De commissie geeft deu Minister nogmaals overleg met Ged. Staten van Zuidholland in overweging voor de aanbesteding in de volgende week. Daarmee vereenigt zich spr. ten volle eu in dien zin zal hy de conclusie dan ook aannemen. De heer Dirks geeft deu Min. eenige technische wenken tot spoedige uitvoering van 't werk eu om de sluis pas op 't laatste oogeublik af te sluiten, wanneer al 't voorbereideud werk gereed is. De heer Rutgers heeft geen bezwaar tegen de con clusie maar merkt op in welke goede handen de be langen van de scheepvaart bij 't Dep. van Waterstaat zyn. De Min. heeft inlichtingen gevraagd van den Commissaris des Konings, die den burgemeester vatj Gouda heeft gehoord, deze heeft de zaak any 't oordtel van deu Wethouder vau publieke werken onderworpen en deze heeft den directeur der gemeen tewerken geraadpleegd,0 die zijn inlichtingen inwon J>y den opzifchter. En zoo is langs h'erarchischen weg 't oordeel van den Goudscben opzichter tot de Kamer gekomen dat de vaart van 100 schepen per dag door de sluis ie Gouda best voor 3 maanden kan worden gestremd. Gouda zal daarvan zeker groote voordeelen gemeten bij overlading vau de groote in kleine schepen te Gouda.y Maar dat de Min. deze Goudsche munt voor goede munt annueerat en niemand anders heeft geraallpleegd of gevolgd dan den Commissaris des Konings in Zuid-Holland, bewijst dat de zaken van de scheepvaart niet goed worden behandeld. Waarom heeft de Min. de Gedep. Staten van Zuid-Holland niet gevolgd in de Kamers van Koophandel en der Gedep. Staten van Friesland, Groningen, Drente, en Overijsel ni#i geraadpleegd? De heer Van der Feltz verdedigt eu verduidelijkt nader de couelusie der commissie. Zij kon de zaak uiet iu bizonderbeden beoordeeleu, maar hielt de verantwoordelijkheid aan den Min. gelaten, onder het uitspreken vjin den wensch dat de afsluiting niet zou plaats hebben zonder strikte noodzakelijkheid. De Minister van Waterstaat aanvaardt deze teil volle en merkt alleen op dat, wanneer er drie maan den nooilig zijn voor de herstelling van de sluis in 't «erkseizoen, men verantwoord zou zijn met die uit te 9tellen op gevaar af dat bv. in Oct. een ramp gebeurt, die de herstelling onvermijdelijk nöodig mankt maar die dan zeker veel langer duren zou. De heer Dirks herhaalt zijn advies ona dammen in de vaart, te leggeu en daardoor de scheepvaart open te laten tot op 't oogenblik dat de schutkolk zich plotseling vult». Dan zou men de afsluiting moeten maken en als men dan al het materieel voorhauds had, zou het werk spoedig uitgevoerd zijn. Na korte replieken van den heer Rutgers en Tak, die door 's Min. antwoord teleurgesteld zijn terwijl op groud van 't onderzoek van een dreigende ramp geen sprake is. De heer Tak beveelt den Min. nogmaals aan het advies van Ged. Staten te vragen, maar laat overigens de verantwoordelijkheid aan den Min. zich het recht dan ook deu Min. later ter ver antwoording te roepen. De Minister verklaart al dadelijk dat hy 't advies van Ged. Stateu niet zal vragen, want hij kent 't vooraf: zij ziet alleen de mogelijkheid tot herstel van de Mallegat8luis in een verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Eu daartoe zal de Min. geer. voorstel doen. De Min., zyn verantwoor delijkheid beseffende, had geen andere keuze dan hij heeft gedaan een gedeeltelijke stremming van de vaart op het daartoe meest geschikte oogenblik.} De heer Tak protesteert tegen 't door den Min. aan Ged. Staten in deze zaak in de pen gegeven, maar door hem niet uitgebracht advies. De conclussie wordt hierop goedgekeurd. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool is er gedurende de maand Maart 30.5 m.M. regen gevallen tegen 35 m.M. in dezelfde maand van bet vorige jaar. Een ougeveer öOjarig man, met grijzend donker haar, Duitsch eu Engelscb sprekende, heeft o. a. te Rotterdam valsche Eng. baukbiljetten van 6 en 50 ingewisseld. De biljetten zijn gedateerd 16 Mei 1883. Proeve van theatercritiek in een blad dat te Straats burg het liebt ziet: „O. G. als Talbot was onverbeterlijkmisschien dat zijn zichnogmaalsopriohteuwillen bij hetiutoogkrijgeu van Burgund wat te krachtig geschiedde in 't opwaarts bewegeq. Voor de moeite die de criticus zich gsnomen heeft is het te hopen, dat de tooueelspeler een eerlijk zichdaaroaarrichtenwillen aandendagzalleggen Onlangs bezocht een lid der redactie van het Parijsche dagblad La Fradce het erl'and Isohia. De aldaar heerschende ellende, de diepe nood van een gedeelte der bevolking vau het eiland, trok in de hoogste mate zijne aaudacht Ten einde dit raadsel op te lossen begaf hij zich regelrecht naaf den Syu- daco der plaats, dieiHÜy met zijn secretaris en eenige gemeentenaren in het raadhuis aantrof. Van zijn onderhoud aldaar met* den burgemeester heeft hij het volgende verslag gegeven 't welk schier ongelooflijk' schijnt. Uit gansch Europa is geldelijke ondersteuning, ten behoeve van de noodlijdenden alhier ingekomen, tot. een gezameulijk bedrag van vier millioeu franken, zoo ving de burgemeester aan, //maar van deze som is nog gten penning aan de zoo zwaar getroffen be volking uitgekeerd. De centrale commissie die zich indertijd' te Napels beeft gevormd, is nog steeds in 't bezit der ingekomen gelden. Vau het doen vau rekening en verantwoording over 't beheer is to( heden nog geen sprake geweest; uitkeeriug aan de ongelukkigen, wier huis in haar geheel of grooten- deels is te gronde gegaan en die teii gevolge daarvan meerendeel8 in den bittersteu nood verkeeren, heeft tot.heden nog niet plaats gehad. Onder het volgend voorwendsel wordt de zoo innig begeerde ondersteu ning van week tot week uitgesteld: de ccynmissie beliist met het opmaken van den staat der geleden schade en de regeling van het uit te keeren bedrag, is met haren arbeid nog niet gereed. Binnen weinige dage/i zal dit vermoedelijk wel het geval zijn en zoo gaat het van week tot week. i Alle dagbladen, zonder onderscheid van richting, hebben luide en herhaaldelijk tegen dit'misbruik van vertrouwen geprotesteerd maar dit heeft niet de ge ringste wijziging in de zaak gebracht. De'commissie volhardt iu haar stilzwijgen en aan de andere zijde wordt niet de noodige pressie aangewend om de hoofdcommissie te dwingen to» haar plicht. VERSLAG vpn deu toestand van hei Lager Onderwijs, gedurende het jaar 1883, door de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs opgemaakt, ingevolge Art. 74 der Wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad No f27). 1. Algemee^e toestand. Aan uwe vergadering het verslag aanbiedende omtrent deu toestand van het Lager Onderwijs, is het ons aangenaam, in bet algemeeu daarvan eene zeer gunstige verklaring te kunnen afleggen. De aanzienlijke verbeteringen door U in het jaar 1883 .aangebracht, zullen niei nalaten in volgende jaren rijpe vrachten te dragen teu uutte van het opkomend geslacht onzer gemeente. 2. Onderwijs. Op geen der Openbare Scholen kwam verandering in' de Vakken van Onderwys. De leerplanuen werden ongewijzigd voor dit jaar bestendigd. Daar in het Gymnastiek-lokaal der le Burgerschool voor Meisjes nog geen hulpmiddelen zijn aangebracht, werd het Onderwys in dit vak op deze school tijdelijk gestaakt. Dit w as eveneeus het geval op de 2e Burgerschool voor Meisjes door het vertrek van de Ouderwijzere! Mej. J. P. M. H. Gordon, met het Onderwijs in dat vak belast. Op deze School is eveneens een korten tyd geen ouderwijs in het Handteekenen gegeven, «ijl ook daarmede was belast gezegde Onderwijzëres. Door dut het onderwijs iu het handteekenen op de 2e kostelooze school nn onder genot eeuer toe lage is opgedragen aan deu onderwijzer dezer school den beer M. den Oudsten, zijn drie uren van deu heer J. J. Bertelman vrijgevallen, die thans door hem worden gegeven op de 2e burgerschool voor meisjes Opnieuw werd er door eehige boofdeu van scholen bij ons op aangedrongen, dat de toelating van nieuwe leerlingen slechts eens in het jaar zoude plaats hebben, daar volgens hun gevoelen de classificatie der leer lingen lydt door de toelating tweemaal per jaar. 3. Onderwijzers. Onze verhouding tot het onderwijzend personeel geeft tot geen bijzondere opmerking aanleiding. Klachten over verkeerde of onwettige handelingen ziju niet ter onzer kennis gebracht. De verhouding van de hoofden der scholen tot het hulppersoneel was mede goed, behalve op eene school, waar onze tusschenkoinst noodzakelijk is geweest. Het hoofd der 2e burgerschool voor meisjes was gedurende geruimen tijd, door ernstige ongesteldheid verhinderd hare betrekking'waar te nemen, "i De uadeelige invloed daarvan was op deze school merkbaar. De heer H. VV. Kramers zag zich, tot ons leed wezen, verplicht tot herstel zijner gezondheid een verlof van vijf weken aan te vragen. Mej. M. P. P. Wijtirox nam gedurende dien tyd de leiding dezer school óp zich, zoodot'alles ziju geregelden gang ging. De wyze, waarop zy zich van deze taak kweet, verdient allen lof. In het ouderwijzend personeel kwam, wat de Hoofdtn der< openbare en bijzondere scholen betreft, geeu verandering in het hulppersoneel slechts zeer geringe. In de enkele vacaturen, die ontstonden, kon altijd dadelijk worden voorzien. Dat wps ons .leedwezeu niet het geval met de vacatufe,,, ontstaan door het vertrek van Mej. Gordon, aan de"2e burgerschool voor meisjes. Tot heden, vernamen wij, was uit ^gebrek aan sol|jcitauteu geeu voordraoht op te maken. Wij achten, hoewel wij niet uit het oog ver liezen het, helaas geringe aantal leerlingen, de ver vulling dezer vacature noodzakelijk, opdat de nu goede iudeeliug der klassen kan blijven bestaan eu met de noodige krachten de vele vakkeu van onderwijs aan deze school kunnen gegeven woixlen. De oprichting van een Cursus voor onderwijzers die zich weuschen te bekwamen voor hucne hoofd- acte, kwam in den loop vau 1883 tot stand. De bijna al'geraeeue deeluemiug uit deze gemeente, alsmede die van velen uit de omliggende gemeenten, verheugde ons zeer. Zij getuigt, zooals wij verwachtten, van den last tot studie, en het verlangen zich te bekwamèu roor gewichtiger betrekkingen bij het meerendeel van ons hulppersoneel, hetgeen niet nalaten kan, ook goede vruchten voor de leerlingeu onzer scholen af te werpen. k Leggeu wij gaarde over het hulppersoneel een gun stig getuigenis af, niettemin heeft in het afgelóojpen jaar een verschijnsel,- meer dau vroeger, onze aaudacht getrokkeu. Wij mochten toch bij enkele gelukkig mogen wij verklaren bij zeer enkele onderwijzers eu onderwijzeressen niet altijd de zoo noodzakelijke op gewektheid en toewijding 'bij het geven van onderwys opmerken. De ijver en bekwaamheid van de hoofden der scholen verdienen onder uwe aandacht gebracht te worden. Deze verdienstelijke eigenschappen wflren, tot ons leedwezen, niet altijd gepaard met den uoodigen tact, om zich de yverige medewerking van het hulppersoneel en de liefde der kinderen te ver zekeren Het onderwijs in het handteekenen werd op de gewone wijze gegeven. In weerwil van den ijver eu de bekwaamheid van den onderwijzer, den beer J. J. Bertelman, kan dit onderwys niet de zoozeer gewenschte vrachten afwerpen. Versterking- van de onderwijskrachten in dit vak blijft steeds een onzer vurigste wenschen. De heer H. J. Steenbergeu bleef belast met het onder wys in de Gymnastiek aan alle scholen, behalve de beide burgerscholen voor meisjes. De openbare les bad plaats 19 December 1883, in de Zaal JCunstrain" der Sociëteit //Ons Genoegen''. Tot ons leedwezen wareu wij verhinderd deze les bij te wonen. 4 Schoolbibliotheken. Deze zijn thaus verbonden aart de le kostelooze school eu aan de tusscheuscbool. Bij voortduring bewijzen zij uitstekende diensten. De leerliiigen maken daarvan steeds een gretig ge bruik en beschouwen het als eeue uroote straf, indien hun het genot daarvan eenigen lijd wordt ontzegd. Wij hopen dal eerlang aan de 2e kostelooze school eveneens eene schoolbibliotheek zal verbonden worden. 5. Examen eo Prijsuitdeeling. Het jaarlyksch onderzoek naar de vorderingen der leerlingen bad op alle scholen plaats eu gaf ous geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Deu ijver en de vorderingeu der leerlingen mogen wij roemen. 6. Gebouweu. De gebouwen der 2e kostelooze school, der le en 2e burgerschool voor jongens en der le en 2e bur- gërscbool voor meisjes ziju uitstekend en werdeu iu goeden staat onderhouden. De verbetering der tusschenichool had in dit jaar plaats. Door eene betere inwendige verdeeling, het bijbou wen van drie lokalen, het daarstelleu eeuer gang eu een zeer voldoend anutal privaten, is deze school, hoewel met aanzienlijke uitgaven, eeu sieraad onzer scholen geworden. Alle kinderen, die nu toelating wenschten op de tusscheoschool, ziju met 1 September toegelaten. Op vallend echter is het steeds sterk toenemen van het aantal leeiliugeu der tusscheuschool, gedurende de laatste jaren. Wij merken ook met genoegen op, dat gedurende de verbouwiug de leerlingen de school geregeld be- zpcht hebben, zoodat, behoudens eene verlenging van de zomervacantie met eenige weken, geen buitenge wone vacantie behoefde gegeven te worden. De nieuwe bouw der le kostelooze school werd in den loop van dit jaar uangevaugen, zoodat wij ver wachten in de eerste helft vau 1884 dez$ iu gebruik te kunnen nemen. De leerlingen uit de lokalen, die afgebroken wer den, ziju ty(lelijk geplaatst in de lokalen der le openbare bewaarschool eu in éóu lokaal der le bur gerschool voor jongens. Wordt vervolgd.) By (Iff behandeling in de Fiausche Kamer ,vau het ontwerp/regelende de samenstelling van den Parijschen gemeenteraad, heeft de regeering weder eene nederlaag geledeai. Een amendement werd namelijk aangenomen, dat door eeu ander den vorigen dag voorgesteld, toen op verzoek der regeering verworpen was. Eerst werd met 358 tegen 118 stemmen verworpen het amendement, dat het sieinmen bij //sorutin de liste ten" doel had, eu daarna werd met 3!4 tegen 181 stemmen aangenomen het ameiidement-Floquet, tot bet ver deden vau de stad iu vier kiesdistricten, welke bij z/scrutin de listé" zullen kiezen; het eerste 19, het tweede 21, het derde 20, het vierde 22 leden, zoodat het getal raadsleden van 80 tot 82 gebracht wordt. Daarna nam de kamer de wet in haar geheel aan. De heer Cunéo d'Oruano deed vervolgeus het voorstel tit intrekking van de wet waarbij Ver sailles tot zetel van bet cougres verklaard wordt in geval van grondwetsherziening. De urgeutverklaring van dit voorstel werd verlangd, docü de kamer weigerde ze. Volgens de National zullen de onderhandelingen met14 China, wier spoedige hervatting door Ferry verwacht wordt, uitsluitend betrekking hebben op bet goedkeuren *door China lo. van de inlyving van Tonkin met zijne natuurlyke grenzen en 2o. van het iu- stellen van het Franscoe protectoruat over Annöra. De Eugelsche bladen dragen alle rouw over den dood «ran kouiug'in Victoria's jongatea zoon, haar //Benjamins" En uit detr toon, w«arop zij van den overledenpriits verhalen, gevoeflt meu (lat gansch Eugelaud met de familie raedetreurt aan het graf van eeu jong man, die uiet door legeeringsdaden naam heeft kunnen maken of bestemd was om op het slagveld roem te behalen, maar die door uitnemende innerlijke hoedanigheden uitblonk en door hartelijke toewijding aan wat hij nutiig oordeelde zich bferuind maakte. Het Sljarig leven van prius Leopold is zeer kalm voorbijgegaan, ver geleken met dut «an de overige zoons van Victoria de prins van Wales, zich als aanstaand koning iu parlementaire commissies en officieele plechtigheden vooropstelleud, de hertog van Connaught, deelnemend aan de tochten in Egyptede hertog van Edin- burg, bevel voerend over een eskaderde markies van Lome, bestuurder van Canada. Doch de her tog van Albany was niet voor het openbare leven geschiktin den tengeren jongeling zat neiging voor studie, talent voor muziek en letterkunde, eu zijne eerzucht was voldaan, als hij met een korte toespraak een instelling van liefdadigheid geopend, zijne denkbeelden over de laatste ontdekkingen van Edison uiteengezet, of een lied gezongen had, gelijk wei nige weken geleden toen hij ie Ëshcr, waar hij woonde, op een concert ten voordeele der dorpscboleu optrad met een romance. Wel was er een tyd, dat hy hoopte gouverneur vau Canada te wordenin 1880 toen hij dat land bezocht, maar nadat hy in deze hoop om redeneu van algemeen belang was teleurgesteld, ging by zich geheel wijden aan de humaniora. Daardoor zal prins Leopold vooral in den buiselijkeu kring wordeu gemist, al moet ook het land smart gevoeleu over het jeugdig verlies. Zyne gade, ce 23jarige prinses Helena van Waldeck- Pyrraout blijft met eeue dochter, weldra met twee kiudered, achter, nadat zij in deu korten buweiyks- tijd den ziekelykeu ptius met liefde had verzorgd. En ook de bejaarde kouiugiu Victoria zal zwaar rouwen. Het lyk vau den prins zal uit Cannes over Parijs uaar Windsor gebracht en daar bijgezet worden de prius van Wales zal het op die reis vergezelleu. Tengevolge van het sterfgeval is het huwelijk van den prius vau Batleuberg en prinses Victoria in Darmstadt, waarbij koningin Victoria en prinses Beatrice zonden tegenwoordig ziju, uitgesteld. Gladstone zag er bleek uit, toen hij Maandag in bet Lagerhuis verscheen bij hoestte eu was heesch ziju houding echter was nog niet die van eeu oud man ziju gaug was licht eu vlug. Iu gewone om standigheden zou de premier niet zoo spoedig naar de hoofdstad ziju teruggekeerd hij was er zeer op gesteld om zelf het adres vau rouwbeklag aau de Koningin over den dood vau den hertog vun Albauy voor te stellen. Gladstone toch hield veel vau den hertog oin %iju belangsielliug e.» ijver ui alles, wat weteuschap eu kunst betrof. Het Memorial diplomatique meldt, dat Gladstone van een zeer hooggeplaatst persoon, 'die gemachtigd was uameu8 koningin Victoria te spreken, het aanbod van het erfelijk pairschap met de hertogelijke kroon ontvangen beeft maar deze eerbewijzeu eu waar- dighedeu zouden bem alleen dau verleend wordeu als hij het bewind uederiegde. AL zijne ambtge- nooleu huustieu zich, zoo wordl-verder bericht, hem geluk te wenschendoch hij antwoordde, dat hij nog geeu besluit genomen had. Overigens leeft Glad stone nog al afgezonderd, en markies llartiugtou laat hy alles doen wat'uoodig is om dezeu voor te bereideu om zijn opvolger te worden. Lord Har- tingtou echter is niet geneigd de betrekking van premier gedurende langen tyd ad interim waar te nemeii eu beweert dat" eeu beroep op het volk onver mijdelijk is. In verband met de geruchten betreffende hel aftre den van prins Bismarck als Pruisisch unuisier ziju andere verspreid, volgens welke tusschen hem en deu heer Von Puttkainer een ernstig conflict ontstaan zou zyn. Mag tneu de Pol. Nachr. gelooveu, dau heeft Bismarck verklaard dat de persoonlijke veraut- woordelykheid voor de «Meiwetteu teu onrechte op hem gelegd wordt, vtooral wat de binueulaudsche aangelegenheden betreft. Die wetten zou bij slechts voor deu vorm ouderttekend hebben maar uooit nnd hij zo anders dau vat»« zyn speciaal standpunt, als roinj|ter van buitenluwdsclie zaken, beschouwd. Men heen zeker niet vefgeté" dut de kauselier met een gelijksoortige verklaring vodr den dag is gekomen bij deu overgang van bet vrijbandelsteUel tot het beschermend stelsel. Zou iuderdaad het laatste uur voor den heer Von Puttkamer geslagen hebbeu en deze het aantal tniuisiïers, welke Bismarck tersleteu heeft, weldra vet meerderen? De betrekkingen tusschen den kanselier en het centrum blijven gespauueu. De Germania, welke tot dusverre min of meer onzijdig is gebleven, bevat thaus een hoofdartikel tegen de socialistenwet. Mis schien moet miérin gezien wordeu 'een vingerwijziug voor Bismarck om, wil hij de socialistenwet be houden, met den, heer Windthorst tot eeu vergelijk te komen. De puitsche Rijksdogscommissi» tot onderzoek van (fe arbeideft-or.geiukverzekeriugswel besloot de wet ook van toepassiïiug te verklareu 'op de werklieden, bij het bouwen gebezigd. - Men is over', de voor- loopige behandeling der wet iu de cotniai99ie tevreden, en meent, dat wanneer er niets bijzonders tusschen- beiden komf, de wet met behulp van de conservatieven, uliramoutanen eu irationaaj-liberalen zal worden aangenomen. Alles hangt échter roor 't oogenblik af vau het lot van de socialistenwet; wordt de ver lenging verworpen, dau volgt wis en zeker de ont binding vau deu Rijksdag. Terstond na de hervatting der zitting zal daarover eeu beslissing genomen worden door den Ryksda#. Tusschen Engeland en de Vereeuigde Staten moeten ouderhandelingen zweven over het brengen van een verandering iu hét traktaat van uitlevering, eene ver- audering die waarschynlyk gunstige gevolgen kaQ hebben. 4|Het traktaat zegt van politieke misdaden //Eeu aanslag op het leven van een hoofd eener vreemde regeering of op het leven van een lid der koninklijke familie zal, wanneer hy de handeling van moord, sluipmoord of vergiftiging in zich sluit, niet als een politieke- misdaad of als eene met een politieke misdaad verbondene handelibg worden Mngeraerkt." De Amerikaansche autoriteiten in het internationaal recht meenen, dat deze beperking tot de regtereude families onrechtvaardig is. Voigeas te New-York ontvangen berichten begbn het oproer te Cincinnati in den avond van 30 Maart opnieuw. Tegen 8 uur schoof het gepeupel weder bijeen, zich niet storende aau de vermaning van den burgemeester, om zich na 7 uur niet meer op straat te vertoouen. Tegenover de uittartende houding van het gepeupel waren de soldaten, die by het gebouw van het gerechtshof de wacht hielden, eindelijk ge noodzaakt van hun vuurwapenen gebruik te maken, ten gevolge waarvan eeuige der aanvallers gedood of gewond werden. Later gelukte het den muite lingen weder eeuige wapeueo te bemachtigen zij her nieuwden den aanval, maar toen deden de troepen eene charge, waardoor de menigte werd uiteengejaagd. De rust werd daarop niet verder gestoord. Rondom het gerechtshof en bij hetgeeu van de gevangeuis is overgebleven, staan thans 3000 man onder de wapenen terwijl de voornaamste andere openbare gebouwen insgelijks door troepen worden bewaakt. De gebeele militie van Ohio is in Cincinnati bijeengetrokken. Verder wordt gemeld, dat bij den brand iu het ge rechtshof vele belangryke stukken zijn vernield, zooals de verzameling vounissen, de registers van hypotheek en belasting, zoomede die van geboorte, huwelijk en bverlijden. INGEZONDEN. Zeer geachte Redacteur Vergun mij door middel van uw blad den jui9ten datum mee te deelen waarop ik tóór 25 jaren mijne betrekking als Hoofd der Opeubure Burgerschool aan vaardde. Volgens uw eerste bericht zou ik 1 Mei benoemd zyn en naar het verbeterde had de eigenlijke benoeming reeds iu de eerste dagen van April plaats gehad. Dientengevolge ontving ik nu deze week reeds verscheidene felicitaties. Om dit te voorkomen wenschte ik te berichten dat mijne in Junctie treding plaats had den lsten Mei van het jaar 1859. Mijnen collega's zoo binnen als buiten deze gemeente heb ik doen weten dat ik door ernstige ongesteldheid veen feest kan vieren en bet zou mij zeer aaugenaam zijn als dit mijnen stadgenooten nu ook beketid was. U mijn dank betuigeude voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw Dtc. Dr. H. VV. KRAMERS. RECLAME 7~~ Voor Buitenlui. Men kan al Hen,die buiten woneu niet genoeg aanbevelen, steeds een doos van de Zwitsersche pillen van deu Apotheker R. Brandt, in hnis te hebben; ten einde bij plotseling opkomende ongesteldheden (als wiuderigheid, bloedaandrang, lever en galaandoe- niugen, enz) dit huis-en geneesmiddel zonder pijn, dadelijk te kunnen aanwenden. Verkrijgbaar in dozen vau 0.70., v« &He «polkeken. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aau oube- keuden, gedurende de 2e helft der Maand Februari 1884 verzottdeti, en door tusschenkoinst vnu het Postkantoor terug te bekomen. A. Moutagne; A. Graven9tfeyn, Amsterdam; I. van de Ven, Goirle; I. G. Corfort, SchoondykeFranpois Henrotte, Westeren Verzonden geweest uaar BELG IE: Van het Hulpknutoor REEUWIJK. Schipper" J. Verlaan Antwerpen (eerst, *9 Hertogen bosch.) DLTTSCHLaND. Gohlis, Leipzig. Dr. E. W. Büchner Dr. R* Ebell, Darmstadt. Gouda, 2 April 1884. De Directeur van het Posjkantoof te Gouda, I SIMONS. M A K K T B E R L C H T E JM. Gouda, 2 April 1884. Iu granen weinig verandering puike Zeeuwscbe tarwe f 9,20 a OöOj^gewone en goede polder 8,50 a 9Rogge 6,40 a 6,75. Gerst f 5,30 a f 6,10. Chevalier tot f 7,50. Haver 3,80 a 4,50. Maïs 5,90 a J 6,20. Erwten en booneu verlaten. x De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel in alle soorten vlug, .vette varkens 23 a 25 ets., varkens "voor Lobben 19 a' 20 ct. per half kilo, magere

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2