SCHOENEN EN LAAHZEN, CHOCOLAT LOMBAÉT. Chocolat Lombart. DIVERSE TAARTEN Openbare Verkoeping advertentiën. ROODE KRUIS. Huitenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. KEiïMSG EEiXG Huisbewaarders gevraagd. STEDELIJK ITOSEnT RAAIJMAAKERS, Haven. de Handel in Lange Turf enz. Donderdag \L7 April gestaakt. Finale Uitverkoop lil. HOOGSTRAAT 111. 1M De COMMISSIE. G. HEIJSMAN. P. HEIJSMAN. De DIRECTIE. GOUDA P. DEN IlüET, Huiselijke vlijt is de Kweekschool niet worden aangenomen); c. Een lengtemaat van 1.4 meter tot den 15-jarigen leeftijd, 1.45 meter tot den 16-jarigen leeftijd; eindelijk moet nog het bewijs 'geleverd worden dat men vrij goed kan lezen en schrijven. De jongens die zich aan melden worden door een officier van gezoudheid geneeskundig ouderzocht en in geval van goedke»bg in de gelegeuheid gesteld om eene verbintenis 's Rijks Zeemacht aan te gaan. Zij verbinden zich voor den tijd van twaalf jaren, ingaande met het 16e le vensjaar. Van af het oogenblik van indiensttreding waarbij hem 30-als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor zichzelven zorgen, daar hij, behalve vrije voeding en logies, eene maandelyk- sche soldij van 8 ontvangt. Van deze verdiende soldij wordt s/4 of zes gulden ingehouden, tot aan zuivering van de schuld, die gemaakt is voor de kosten der eerste uitrusting, terwijl van het over blijvende V* den jongen per week 0,25 's weeks als zakgeld wordt uitbetaald en het overige onder beheer blijft van een daarvoor aangewezen officier, om by voorkomende gelegenheid ten zynen behoeve te worden aangewend, als bijvoorbeeld voor reisgeld om met don verloftijd naar huis te kunnen gaan, enz. Onmiddelijk na de indiensttreding worden de jongens voorzien van de noodige plunjes en kooi-goederen, en zoodra deze behoorlijk genummerd en passende zijn gemaakt, wordt hun zoo zij zulks verlangen ten verlof verleend voor den tijd van acht of tien dagen, otu zich in de uieuwe uniform aan de familie te vertoonen. De plunjes die de jongeling droeg bij zyn aankomst worden aan de familie terug ge zonden. Gemiddeld blijven de jongens zes maanden aan de Kweekschool voor Zeevaart en ontvangen daar onder wijs inLezen, schrijven en rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde, gymnastiek, roeien en zwemmen, tuigkennis, artillerie- en infanterie-exercitiën, en ver der in alles wat in een goed matroos vercischt wordt. Bij de Wet van 14 November 1879 zijn de lijfstruffen bij de Zeemacht afgeschaft. De in vroegeren tyd zoo menigwerf geopperde en vooral in geneeskundige tydschriften besproken twist vraag, of de melk van teringachtige of zoogenanmde gortige koeien hij raenschen tering kan veroorzaken, kan door de in het pathologisch instituut te München genomen proeven als opgelost beschouwd worden. Uit die proeven is gebleken, dat, zoo de gortigheid (tuberculose) der koeieu tot longen en raiddenrib beperkt was, de melk geene schadelijke bestanddetlen bevatte. Waren daarentegen ook andere organen, vooral ook de uier, ziekelijk aangedaau, zoo was de melk steeds door ziekelijke bestauddeelen (tuber kelbacillen) besmet. Door koken ging echter het besmettend vermogen der melk verloren; het is dus dringend aan te raden, zoo de melk van deze zieke lijke koeien nog gebruikt wordt, deze steeds vooraf flink te kokeu. Blijkens berichten uit de Transvaal van 11 Maart heeft het gerucht van verwikkelingen aan de zuid westelijke grenzen zich bevestigd, onder anderen door eene proclamatie van Massouw en Mosbette. Dit document begiut met vermelding van het feit, dat de opperhoofden vernomen hebben dat door de schik kingen, getroffen tuBschen Harer Majesteits Gouver nement en de Transvaalsche afgevaardigden, hunne territoriën in tweeën zijn gesplitst en dat er een Britsche Resident met eene politiemacht bij Manko- roanen en Monsioa zal worden geplaatst, wat naar hunne zienswijze niets anders beteekent dan deze //mindere Kaffer-kapiteins" te ondersteunen in hun kwaadwilligen en verradelijken opstand en in hunne moord- en rooftochten, aldus opnieuw bloedvergieting veroorzakende. De' vereenigde opperhoofden procla- raeeren derhalve dat zij niet zullen erkennen, aanne men of toelaten eenige afsnijding van hun wettig grondgebied, gemaakt buiten hun weten of toestem ming; dat zij zich niet zullen onderwerpen of hun grondgebied aan eenig gezag, hetwelk men zich buiten hunne toestemming mocht toeëigenen of aanmatigen dat zij zich beroepen op algemeene volkenrechten, op de wet en menschelijkheid, en dat zij zich zullen verzetten tegen deze boosaardige en onrechtvaardige daad. Zij roepen vervolgens Mankoroaue en Montsioa op samen met hen te protesteeren. De Nederlatidsche Gezant te Londen heeft aan den Britschen Minister van Bu:tenlandsche Zaken, lord Granville, medegedeeld, dat ons Gouvernement, met het doel om pressie uit te oefenen op den Radjah van Tenom, voor een gedeelte van de West kust van Atjeh de blokkade heeft geslagen. Dat gedeelte omvat de districten Ketapaug, Pasir, Panga, Tenom en Waylak, Graaf van Bylandt heeft er bijgevoegd, dat ons Gouvernement nog nadere berichten wacht omtrent de aankomst van den nieuwen Gouverneur-Generaal op zyn post. Voor het oogenblik heeft de Nederlandsche Re- gecring geen nieuwe berichten omtrent het lot der bemanning van de Nisero. Aan Leden en Begunstigers van het Hulp-Comité „het Roode Kruis" te Gouda hebben wij de eer ons verslag van de werkzaamheden en verrichtingen aan te bieden, loopende over het elfde dienstjaar. Gaarne erkennen wij als% vorige jaren met dank baarheid, dat b^j velen, zoowel buiten als binnen de 'stad, de belangstelling blyvende mocht zyn, die immer door ons zoozeer gewaardeerd wordt. De jaarlijksohe vermindering echter van het Leden tal verplicht ons, de lezers van dit verslag beleef delijk te verzoeken hunne belangstellende medewer king te willen verleenen, door mededeeling van het goede doel onzer vereeniging aan Vrienden en Be kenden. Onbekendheid bij velen is nog dikwerf oorzaak om niet als Lid te willen toetreden. Gaarne zéé lang mogelijk hulp willende verleenen daar, waar het op aanvrage van HH. Geneeskun digen noodig wordt geacht, waardeeren wii dubbel de belangrijke ontvangen giften, waardoor wij zoo noodig langer dan zes weken kouden bedeelen, bij vermindering toch der jaarlyksche contribution wordt het moeielyk de gewone uitgaven te bestrijden en daardoor wordt Jgcwis niet minder moeielyk het werk der Bestuurderessen. De welkome giften, die wij mochten ontvangen waren in April van een belang stellend Lid alhier 1, van Mevr. R. B. te Beet- guraermolen 1.50, van den Hr. J. B. Jr. te Amster dam L0 en van Mevr. v. d. M., alhier een ziekenstoel. In Sept. van N. N. te Groenlo een rustbank 1 en pluksel. In Nor. van den Hr. I. C. B. Jr. te Amsterdam 10 van Mej. P. G. v. d. M. te Cleve 10 van deugtir. M. te Amsterdam 20, van een Belangstellende bier 2.50 van Mevr. G. L. te Leiden 5. In Januari van een Lid hier 2.50 en Belangstellende 2. Van Mej. K. v. O. alhier een matras en kleedingstukken. Van Mej. E. v. d. M. te Nijmegen ontvingen wij een Sprei geschikt ter verloting, waarvan dank zij de welwillende deelname de opbrengst 75 mocht zijn. Voor al deze belangrijke welwillende giften betui gen wij gaarne opeulyk onzen oprechten dank. Een tweede ijzeren ruststoel voor een zieke noodig werd aangekocht en in gebruik gegeven, de ont vangen rustbank werd voorzien van een bed met toebehooren. Vooral zijn ziekestoelen en de rustbanken zeer gevraagd, gaarne worden die door Bestuurderessen waar noodig in gebruik gegeven, daar de herstellenden vaak er veil nut van hebben. Wij bevelen ons daarom met vertrouwen tot elke gift hetzij in geld, oud linnen, pluksel of netel doek beleefdelyk aan. In Mei werd het l/4 der contributiën door de Penningmeesleresse Mej. G. W. de Jong aan het Hoofd-Coroilé overgemaakt. Dames Bestuurderejüeu werden nis naar gewoonte voorzien van Soep, Kolén en broodknartjes, door ziekte ontbreekt er dikwerf zooveel en worden die dan ook steeds gaarne ontvangen. üp aanvrage van IIH. Geneeskundigen kregen wij 83 zieken ter verzorging. Aan ben werden uitgereikt 21776 Ons Rundvlecsch. 1039 Eifcren. 459 Kan melk. 182 Pond Brood. 24 Pond Zeegras. 8 Soeplijsten. 78/5 Mud Kolen. Door het Hoofd-Comiié der Nederlandsche Ver eeniging ontvingen wij de gewone berichten en verslagen der werkzaamheden. De rekening is nagezien en goedgekeurd door den Heer H. P. Schim van der Loeff en Mejuffrouw M Vorstman. Gaarne brengen wij de ginchte Leden en Begun stigers openlijk onzen welgemeenden dank voor hunne ware belangstelling. Met vertrouwen en aanbeveling raeenen wij ons verslag over het elfde jaar te kunnen eindigen met de herinnering aan de zéé laag mogelijk gestelde contributie (jaarlijks minstens a f 1) voor het Lid maatschap. Het Bestuur, Mevr. A. A. HEMSINGTroost, Presidente. Mej. G. W. de JONG, Penningmeesteres. Mej. C SiiLTZ&R, Secretaresse. Mevr. I. van LEERVisser, Bestuursleden. Mej. C. M. DUTILH, Mej. J. M. SaLTZER, Mej. M. E. J. W. HAVERKAMP 1 BEGEM ANN De overwinning, door Gladstone in het Lagerhuis behaald met zijne kieahervormingsw et, heeft hij roor een groot deel aan zyne weergalooze welsprekend heid te danken, welke jl. Maandag opnieuw verbazing wekte en den eerbied voor den hoogbejaarden, maar nog krachtigen staatsman niet weinig deed stijgen. Gelijk wij meldden, is bedoeld welsontwerp bij tweede lezing aangenomen met een meerderheid van 130 steramen (340 tegen 210). De hoofdpunten van Gladstone's rede laten zich beknoptelijk samenvatten als volgt: Na de tegen hen gerichte aanvallen te hebben bestreden, zeide hij, dat, indier. de oppositie niet wil hernieuwd zien de hevige volksgisting, welke in 1866 voorde hervorming van het kiesstelsel was ontstaan, zy niet moet hechten aan het feit dat op dezen oogenblik de herziening niet met aandrang gevraagd wordt door hef volk. Wat Ierland be- treft, heeft de Rcgeeriug besloten rechtvaardig jegens dit land te zijn. Daarna ontwikkelde hy de redenen waarom de Regeering het niet onvermydelyk acht dat betzelfde parlement de quaestie van de verdeeling in kiesdistricten en van de grondslagen voor het stemrecht beslisse. Desniettemin is het Kabinet voornemens het eerste dezer twee vraagstukken in behaudeling te brengen. De groote meerderheid voor de kieswet in het Lagerhuis heeft ouder de led^n van het Hoogerhuis niet weinig verwarring aangelicht, die meerderheid maakt het moeilyk de wet te verwerpen, zooals men voornemens was en zooals men geschikt had kunnen doen, wanneer de meerderheid klein was geweest. Wellicht znl men zich daarmee troosten, dat de nieuwe wet eveumin veel aau de samen stelling van het Lagerhuis zal veranderen als dit met de vroegere groote kitshervorming het ge- val was. Het wetsontwerp in het Lagerhuis ingediend tot hervorming van het Londeusch gemeentebestuur, strekt voornamelijk tot uitbreiding van den ouden gemeenteraad der City, zoodnt hij voortaan geheel Londen zal besturen; alle gezag cn bevoegdheden, die thans in den loop der tijden by de uitbreiding der stad aan verschillende andere lichamen zijn gegeven, zullen volgens dit nieuwe ontwerp met 1 Mei 1885 overgedragen worden op den Loudenschen Gemeenteraad. Deze zal bestaan uit 240 leden, waarvan er 30 door de City gekozen worden en de overige in de 38 districten, waarin Londen verdeeld is. Deze Raad zal bet gtheele bestuur over Londen in handen hebben, behalve over de armenzaken, het onderwijs en de politie. De werkzaamheid en titel van „alderman" wordt afgeschaft. Ieder district zal voorts zijn eigen Raad hebben, maar deze is louter uitvoerend, heeft geen zelfstandig gezag en handelt slechts op last van den Gemeenteraad. De Gambettistische bladen zettén wel hun aan vallen op den Senaat ter zake van de verwerping van de Parysche gemeenteraadverkiezingswet voort, maar de toon is toch wel iets gedaald. Men schrijft de verwerping voornamelijk toe aan den invloed van Leon Say en Jules Simon en de Regeering vindt het gebeurde te onaangenamer, omdat zij gelooft, dat de Senaat nu ook in de herziening»- quaestie den voet dwars zal zetten; Ferry was voornemens om de herziening eerst in den Senaat te behandelen, omdat hij van de Kamer tocb zekér was. Waarschijnlijk zal hy nu dit plan laten varen. Generaal Gordon beeft iets van zich laten hooren. Blijkens een dépêche, bij sir Evelyn Baring van hem ontvangen, hebben de opstandelingen weder verliezen geleden. Mag men den correspondent te Cairo van Daily News gelooven, dan is Zebehr-pacha, „de koning der slavenhandelaars", dien Gordon onlangs tot gou verneur van Soudan wilde benoemen, bereid zynen zoon naar Khartoem te zenden, om den terugkeer van den Engelschen generaal te beschermen, terwijl hij zelf als gijzelaar te Cairo blijft; of omgekeerd, zijnen zoon daar als gijzelaar te laten en zelf naar Khartoem te gaan. Als ééuige voorwaarde stelt hij de teruggave van zijne hem ontnomen bezittingen. Tusschen de Oostenrijksche en Hougaarsche re- gecringen is een ernstig conflict ontstaan naar aan leiding van den invoer van Hongaarsch vee. De veefokkers in liongarye hadden besloten om voortaan hunne beesten naar Presburg te zenden, waar alle Maandagen markt wordt gehouden. Daarop heeft de gouverneur van Nedcr-Oostenryk in bet belang van de Weenermarkt een besluit afgekondigd, dat al het vee, komende van Presburg, te Weenen op de markt moet komen om geneeskundig te worden onderzocht. Nu is de veefokkerij een der groote inkomsten van Hongarjje; men begrijpt dus dat de Hongaarsche kamer zich de zaak aantrok. Op voor stel van de afgevaardigden Fuik is tegen liezen maatregel geprotesteerd, eu in antwoord daarop heeft de minister Tisza, de zaak zeer ernstig achtend, verklaard dat het uitgevaardigd bevel formeel in tegenspraak is met den geest der tol-eenheid; tint een dergelijke maatregel wellicht gerechtvaardigd zoude zijn wanneer in Hongarije een veepest heerschte, wat niet het geval is; dat een telegram, over deze zaak naar de regeering te Weenen gezonden, tot nu toe onbeantwoord was gebleven; maar dat hij zijn gedragslijn voor de toekomst niet kon aangeven. De minister beloofde evenwel na de Paaschvacantie aan de kamer mededeeling te zullen doen vnn de stappen die hij in deze quaestie gedaan beeft. Het nieuwe ministerie in Zweden is gekozen uit de conservatieve party'; zes uieuwe ministers zijn benoemd, drie der ouden blijven, en een post is nog ombezet. Voor de boeten, die de afgerette ministers te betalen hebben, is reeds meer dan noodig is ingekomen, en het ontbreekt hun niet aan bewijzen van deelneming en hoogachtingfeesten worden voorbereid en maaltijden aangerecht ter eere van hen. De Belgische kamer is ten laatste aan het einde gekomen van de somtyds zeer heftige beraadslnging over bet schoolonderzoek en de daarvoor aan de commissie verstrekte gelden. Aan het slot heeft nog de heer Paul Janson een geestige rrde uitgesproken, waarin hy erop wees hoe de rechterzijde in het nauw was gebracht door haar eigen geestelijkheid, wier daden zy niet verdedigen durft. Ook bracht de rede naar karakteristieke herinneringen te pas uit het onderzoek waaraan ook hij heeft deelgenomen, en kw»m tot de conclusie, dat er reden bestaat om onderzoek in te stellen naar den toestand der bijzondere scholen. Het succes van den heer JansoD was groot. Ten laatste werd met 70 tegen 53 stemmen eene motie van orde van den heer Guillery aangenomen, waarin wordt geconstateerd „dot de verfoeilijke han delingen der geestelijkheid, waarop de commissie van enquête wyst, geen enkelen verdediger in de kamer hebber, gevonden; dat genoemde commissie een wezen lijken dienst aan het land heeft bewezen, en haar arbeid ten volle wordt goedgekeurd." De keizer van Duitschland is weer zoo goed als hersteld. Over hel aftreden van Bismarck en de Berlijnsche ministerietle crisis is niets nader bekend. Er loopen zeer vele geruchten, di.e telkens worden tfcgeuges£irokem^^eman(^^ee^het^uistft^^^^ Terechtzitting vnn Woensdag 9 April 1884. (Ie. Gedeelte) Kantonrechter; Mr. J. H. van MIEROP. Ambtenaar van het Opelibaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD: A. V., tonwspinner te Moordrecht, tot 3 gulden af 1 dag wegens in zyne louwspinnerij in zijn dienst werkzaam hebben zyn zoon, die den leeftijd van 12 jaren nog niet bad bereikt; W. F. O., visscher te Reeuwijk, tot 3 gulden of 1 dag wegens in den polder Slein onder Reeuwijk deer een keernet aan den visoh den doortocht beletten; J, v. D., C. G. de D., M. VJ. B. en A. G. K, alle vyf jongens te Haastrecht, ieder tot 1 galden of 1 dag wegens te zamen en in reree- oigiog, zouder daartoe eenig recht te hebben, loopen over eens anders land bezet met gras onder Reeuwijk C. r. d. W., koopman te Gouda, tot 3 gulden of 1 dag wegens ziiten op zijn kar bespannen met een hond onder Recuwyk A. V., dienstbode te Gouda, tot gulden of 1 dag wegens schrobben van de straat op den Bleekerssingel te Gouda, niettegenstaande de straat aldaar uitsluitend uit klinkers bestaat B. v. d. W., rentenier te Gouda, tot gulden of 1 dag wegens schrobben van de straat in het Bunrtje te Gouda, niettegenalaande de straat aldaar uitsluitend uit klinkers beslaat r, R., vitseber te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag wegens verkoopsn van ongekeurde visch te Gouda S. J-, den Eslachter te Gouda, tot 5 gulden of I dag wegens te Goudn invoeren van ongekeurd posrdenvleesch zonder schriftelijke vergunning tan den keurmeester J. N,, touwslager te Gouds, tot 1 gulden of 1 dag wegens liggen in een boomperk van bet plant soen te Gouda; M. sjouwerman te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag wegens wsleren op den openbaren weg buiten eenen openbaren waterbak te Gouda. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op art. 8 en 11 der Wet van den 2n Juni 1875, Staatsblad no. 95 Doen te weten Dat zy vergunning hebben geweigerd aan den Heer Lagerenberg tot het oprichten van eene slachterij in het perceel gelegen aan de Westhavtn hoek Korte Noodgodsieeg geteekeud B. no. 174, kasdaster sectie D. uo. 1277. Gouda, den 8 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. 30-JA RIGE h t la Ctttg'ttt g VAN ANTHONIE BOUWMEESTER EN JOHANNA CORNELIA BROER. Gouda, 12 April 1884. Hunne dankbare Kinderen en Be- huwdkinderen. HENRI NICOLAAS van SCHAIK. EN [AGATHA CORNELIA ZWETSLOOT.! Gouda, 10 April 1884. Burgerlijke Stand. GEBOREN9 April, PutroneUs, ouder. C. Kol.ter, en P. ven der Velden. 10. Aiïrinnus Jacoboê, oudere H. C. 1 »n der Eind en C. fan Asi 11, Giisberta, ouders W. vnn Reden en G. l.iepelt. J OVERLEDEN: 9 Aprm, G. Brouwer, 4 ni. 10. H. S. Spijkerm.n, 2 j. 6 m. -z l. M. Breij, 71).— A. Overknmp, 5 d. 11 A. vnn Luilpcn, huisvr. van H. Vos, 59 j, ONDERTROl'WD, iff April. It. H vnn der Wolf, 28 en 0. Koolmees, 20 jj H. N vnn Schaik, 27 en A. C. 'Zwetsloot, te Leiden,f 28 j. Het bureau van (den Burgerlijken Stand tal op a. s. Maandag (Twecile Paasohclng) des voormiddags van 10 tot 12 nrs igeopei d zijn tot het doen van aangiften van Geboozrten en Overlijden. 42 jaar mijn innig geliefde Echtgenoot LOUIS ARMAND HISSINR, Leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en het Pro-Gymnasium, mij nalatende vyf jonge kinderen. Wed. L. A. HISSINK— Schneider. Wegens buitenland ehe betrekkingen eerst heden geplaatst. De ondergeteekende betuigt, ook namens hare kinderen, haren dank voor de vele en tref fende bewijzen van deelneming ondervonden bij het overljjden van haren geliefden jongsten Zoon, den Heer F. G. WELTER. Wed. L. WELTER- GÓuda, 12 April 1884. N. v. D. Wolp. De heer C. C. H. PRINCE, op de Turfmarkt, vraagt tegen 19 Mei e. k. GEHUWDE LIEDEN, zonder kinderen, als HUISBEWAARDERS. De vrouw kunnende koken en huiswerk ver richten, de man buitenshuis werkzaam of ge pensioneerd onderofficier. Gebr. KAMPHUIZEN, Hofl. Gouda, berich ten de opAvangst van eene schoone Collectie Deze Chocolade als de beste en meest voed zame van alle Fransche Chocoladen aanbevolen onderscheidt zich door fijne kwaliteit en billij ken prjjs. VAN Op den laten en 2den Paaschdag, 13 en 14 APRIL, zal het Af USEUM. 's namiddags van 4 tot G uur weder voor den verminderden prijs van 10 cents de persoon voor een ieder toe gankelijk zjjn. van af heden en gedurende de PAASCH DAGEN voorhanden bjj op MAANDAG 21 APRIL 1884, 's voormid dags 11 ure in het Logement «de Paauwa aan de Markt te Gouda, van 1°. Een HUIS en ERF in de Nieuwsteeg te Gouda, E 16, kad. Sectie C No. 798 en 794 ged. waarin sedert een aantal jaren met het beste succes is en nog wordt uitgeoefend de winkel en tappersaffaire, laatst bewoond ge weest door wijlen Mej. de Wed. BUZARD. 2°. Een HUIS daarnaast E 15, kad. Sectie C No. 794 ged. Breeder bjj billetten en nadere informatien te bekomen ten kantore van Notaris MONTIJN te Gouda. De ondergeteekende bericht bij deze aan zijn geachte begunstigers dat met 1 Mei a. s. door zjjn zoon P. HEIJSMAN, zal worden voortgezet. Hartelijk dank zeggende voor het genotene vertrouwen, hetwelk ik ruim 25 jaren alhier heb mogen genieten. Schipper, Daar ik met 1 Mei a. s. de HANDEL in LANGE TURF enz. zal blijven voortzetten, hoop ik het vertrouwen waardig te zijn, het welk mjjn vader zoo vele jaren alhier heeft genoten. UEd. Dw. Dienaar, Gouda, 1884. Ten gevolge het» inwendig onderzoek van den Ketel der StoombJot «VOLHARDING» No. 8, '8 de dienst GouldaAmsterdam, op lol i; jaar Garantie ij &>7vï\Mirt:iM'ii.\ \r, k 227. lnstru- mcnleele zuivc- rinsr lei* hevnrtlerina' der Reinheid van Schepen, Huizen. Slaapkamers en Ameublement. van eene groote party nog voorhanden tot veel verminderde prijzen, bjj Peperstraat K 6. voorzeker eene der meest te waardee ren deugden der vrouwen; doch trots de grootste vlijt is het de huisvronw niet steeds mo - gelijk alle werkzaamheden op tyd te verrichten, in het bijzonder, waar eene talrjjke familie is, en zal derhalve elke hulp in deze welkom zijn. Reeds vele machines worden daarom in de huishouding aangewend, doch geene heeft be wezen zóó nuttig te zjjn als eene goede naai machine, daar deze tjjdroovende handenarbeid en vreemde hulp bespaart en daarmede het so liedste naaiwerk bijna spelend kan verricht worden. Een buitengewoon goed zoodanig werktuig leveren de depóts der ondergeteekende Maat- schappjj, waarin de gerenommeerde Echte Singer Naaimachines verkocht worden en waar men voor elk soort van naai werk de meest geschikte machines vindt. Een zeer bijzonder voordeel biedt daarbjj de door ons in het belang der koopers ingevoerde inrichting, dat de machines zonder prjjs- verhooging tegen zeer geringe t e r m jj n- betalingen afgeleverd worden, zoodat de aanschaffing eener zoo ijverige helpster een ieder is mogelijk gemaakt en eene nauweljjks merkbare uitgave veroorzaakt. Voor contante betaling wordt flinke korting toegestaan. Klachten omtrent onvoldoende bediening ge lieve men aan het Generaal Kantoor te Am sterdam, Kalverstraat 62, te adresseeren. Te GOUDA bevindt zich ons Dépöt uit sluitend The Singer Manufacturing Co New-York. f-

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2