ït6 schappij, I IL I r 1 Ik 1 BINNENLAND. 1884. Vrijdag 18 April. N° 3067. UNG Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ft*. HEL, ev 7® 1. k ken. 9 lts. r R ibetli, a I De intending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van dén dag der uitgave 3 1} GOUDSCHE COURANT b ii fraagd, niet kan. Adres rkiezend wordt lalde prijs, he re ter beschik* ieelmeeeter van nde Kunsten lirecteur der Utrecht. en reserven ihtingen en t te Gouda, lleekersingel GOUWE. uche (Jou en door den Gouda j A snor het reddings- Een voorstel van den aux pigeons" af te De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. gd. IRÏNKMAN skonten geschilderde Janskerk te enis der St. eningen,enz. rlijk levens- e Gebroeders ■y -1 '1 dat voorloopig maandelijks telkens ongeveer acht bladzijden De verspreiding geschiedt, voor zoover de voorraad strekt, kosteloos, terwijl de kosten der uitgave door vrijwillige bijdragen zullen worden gedekt. Ieder, die jaarlyks minstens eeu gulden bydraagt tot het fonds voor de uitgave, worden alle nummers geregeld gezonden. bet spiritisme gewijd, zal serrcbyneii en zal bevatten. Naar de N. R. Cl. verneemt, zal de beerGeer- ling eerlang als Minister vau marine aftreden. en STA- it A. K. v. fd-Agent P. Agent P. J. ELSHOUT SMITS te Moordrecht, ill I ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. der aanwending van postduiven wezen,, vooral by zeerampen, heer Landsteiner, om de wtirs keuren, werd mede aangenomen. Men schrijft uit Ouderkerk a/d IJsel van 15 dezer: De predikant dezer gemeente, G. Boer thans woonachtig te Vei zen, is uit zijne betrekking al* zoodanig tot de gemeente, beden door den kerkeraad ontslagen. Naar men verneemt is dit ontslag in overeenstemming met de uitspraak van het provin ciaal kerkbestuur, dat het. ontslag door den predikant bij brief van 29 Sept. 1882 genomen, eerst zou ingaan na afloop van de schorsing, door dat be stuur wegens onchristelijkeu wandel op hem toegepast. Naar aanleiding Zaterdag gehouden Op de beide Paaschdagen heeft een klein gedeelte van bet Nederlandsche Vélocipèdisteu-boud een tochtje door Gelderland per vélocipède gemaakt. De heeren vertrokken 10.30 uit Utrecht, en kwamen, na te Wageningen gedejeuneerd en aldaar de landbouwschool te hebben bezichtigd, om 5 uur te Oosterbeek aan, waar zij door de Arnhemache Vélocipède-club werden verwelkomd, die hen verder naar Arnhem begeleidde, waar zij met een gemeenscbnppelyk diner op aan gename wijze den dag eindigden Den volgenden morgen vertrekken zy met laaiat- genoemde club om 9 uur van Arnhem. Na eene wijl door de stad te hebben gereden, vertrokken zy naar Rozendaal en gingen vervolgens over Dieren en Brummen naar Zutfen, waar zij te 1 ure aankwa men. Verder reden zij over Apeldoorn weder naar Utrecht. II GOUDA, Ï7 April 1884. Gedurende de twee PaMchdageu zijn door de Uielitoonitraiu-Maattchappij over de lijn Gouda Oudewater 3430 personen rerroerd. Naar en ran Oudewater liepen 23 treinen, terwijl naar Haastrecht nog 23 extra-treinen reden. Niettegenstaande de buitengewone drukte, beerschte steeds de beate orde en een woord ran lof komt toe aan de rersohiller.de beambten roor de wijze, waarop zy zich ran bun taak kweten. De beer A. F. Marlet van Hontenissie zal Don derdag 24 April e. k. des namiddags ten 7 ure eene landbouwkundige voordracht houden in eene vergadering der afd. Reeuwyk en Omstreken, ten huize van den heer R. Rademaker. Beroepen tot predikant te Gouderak de heer M. J. Bouman, predikant te Leerbroek. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing vao een Hoofd-Ingeland en van een Hoofd-Ingeland Plaatsvervanger van den Krr»penerwaard zijn ver kozen tot Hoofd-Ingeland de beer G. Graveland Gz. te Stolwyk en tot Hoofd-Ingeland Plaatsvervanger de heer M. Bogaard te Stolwyk. Aan de bh. A. Math uiten en A. F. W. Loep, onderwijzers aan de le en 2e openbare school te Stolwijk, is op hun verzoek eervol ontslag verleend. Op de leening Amsterdamsche Omni busmaatschappij 500,000) is voor 28 millioen ingeschreven. De heer B., wonende Keizersgracht te Amsterdam, ontving Zaterdag een zoogenaamden brandbrief, om dien avond op het Amsielveld 25 te brengen. Werkelyk stouden aldaar ’s avonds drie personen te wachten, die deze som niet kregen^ doch wel eene uitnoodiging om naar bet politiebureau mede te gaan. Het waren ontslagen kolonisten. Een dier personen troeger huisknecht bij den heer B. geweest. Tegen een notaris in Gelderland is onlangs, naar aanleiding van artikel 34 der wet op het notaris ambt, proces-verbaal opgemaakt, omdat hy in eene akte volgens de nieuwe spelling vyfhonderd in één woord geschreven heeft, terwyï het bestuur der re gistratie beweert, dat dit uit twee woorden moet ontnan Het bestuur van het spiritistisch genootschap «Veritas# ie Amsterdam heeft, ter voldoening aan teler wensoh, besloten, een blad uit te geven, aan Eeu merkwaardig soort van wedren heeft jaar lyks in een kleiu dorp ergens in Wurtemburg plaats. Jaarlijks wordt daar toch eene geheele reeks van wedrennen gehouden, die alle in hun soort van elkander versohilleu en waarvan de een de eigen aardigheid aanbiedt, dat daaraan uitsluitend door jeugdige herderinnen wordt deelgenomen. Ieder van deze meisjes krijgt gedurende deu wedloop een met water gevulde kan op hel hoofd, en daar het haar verboden is, die met de handen in even wicht te houden, of zelfs maar even aan te raken, behoort er een vry groote mate van vaardigheid in bet balanceeren toe om betrekkelyk snel te loopen en toch de kruik niet te verliezen. Het spreekt vanzelf, dat zij, die bet ’t verst in deze combinatie gebracht heeft, den ptys wint. Merkwaardig is bet boe de wedrensters alles pro- beeren om elkafider te hinderen of ongelukken met de kan trachten te bezorgenen dat is dan ook de reden waarom de burgemeester van de plaats bij gebrek aan een tweeden of adjunct-veldwachter genoodzaakt is de meisjes te paard te volgen en met een grooten stok gewapend te voorkomen, dat zij elkaar stoeten geven en duwen of aan de baren trekken en meer dergelyke handtastelijkheden plegen, die de patient in het uitoefenen van de haar opgelegde taak hinderlijk zyn. Op voorstel van dr. Palacky heeft bet ornitho- logen-congres besloten aan de verschillende in te stellen waarnemingsstations over de geheele aarde, speciaal echter in China, onderzoekingen te laten doeu naar de afstamming van de kip. Voor het opriohten van ornithologische stations in alle lauden zijn de Oostenryksche Regeeriog en de gedelegeerden van de vertegeuwoordigde Rijken uitgenoodigd werk zaam te zyn. Er is een internationaal permanent- comité opgerichl, onder bescherming van den Ooa- teurijkschen Kroonprins. Nederland is daariu door dr. Pollen vertegenwoordigd dr. Hnyek is secretaris van dit comité. Op voorstel van dr. Lentner uit van de mededeelingen omtrent de vergadering van het Aardrijks kundig Genootschap, geeft de Leidtche Ct. de volgende mededeeling, voor de juistheid waarvan zij instaat; Twee Leidsche hoogleeraren, prof. Suringar en prof Martin, hebben het plan opgevat om, 'gedurende de aanstaande wintermaanden, een wetenschappelijke reis te ondernemen naar de Nederlandsche bezittingen in den West-Iudischen Archipel. Deze reis zal geschie den onder goedkeuring der Regeering en met fioan- cieelen steun van het Aardrijkskundig Genootschap. Een verslag der reis zal later in het tijdschrift van dat Genootschap worden medegedeeld. Het ondersteuningsfonds voor onderwyzers, dat bij vele wel bekend zal zyn, ibjooals men weet een in stelling die uiterst uultig werkt. Het bewustzijn, dal een groot deel vau de onderwijzers niet bij machte is om eeuigszins te voorzieMin het lot van na te laten weduweu en kinderen, gaf aanleiding tot de oprichting van dat fonds. Het doel daarvan is hoofdzakelijk het vormen van een kapitaal, waarvan de renten moeten strekken om ouderwijzers, die het noodig hebben, te gemoet te komen in het betalen van de premiëu voor eeue levensverzekering, ten voordeele van vrouw en kinderen. Het itlf-help staat daarbij op den voorgrond, want niemand wordt geholpen, die niet eerst zelf doet, wat bij kan. Natuurlijk is daarvoor een groot kapitaal noodig. Daarvan is ieder onderwijzer overtuigd, en daarom is steeds het paroolversterking van het vaste fonds. Een eigenaardig plan, onlangs ontworpen, moge dus ruimen byval vinden. Eenige ijverige voorstanders wenschen door middel van de kunst het vaste kapitaal van het ondersteuningsfonds te versterken. Aauge- moedigd door de toezegging vau kunstvrienden en artisten, heeft zich een comité gevormd, met het duel eene verzameling van kunstwerken bijeen te brengen Eeu dezer dagen verzonden missive noodigt heeren en dames, die het penseel hanteeren, uit een produkt van huu talent af te staan. Kunst en onderwijs zijn zoo nauw verwant, dat de ontwerpers met vertrouwen den uitslag- hunner poging te gemoet zien. Als het resultaat «enigszins aan de verwachting be antwoordt, dan volgen eeue tentoonstelling en de verkoop of verloting van die kunstwerken. Het comité, dat zich voor de zaak interesseert, bestaat te Amsterdam, behalve uit de hh. J. Conink Westenberg, voorzitterf A. L. Rotst, penningmeester; en J. Jeiger- huis Swildens, secretaris; uit de hh. H. Bouman, A. Caramelli, W. Degenhardt, J. R. de Kruijff en Mr. W. H. K. Mouthaan. In den Haag is de zaak in Wëene’n "iï êên reiohiiie «ngenomeu in ’i belang I banden wn de bh. Lodewjjlt Mulder, G. J. Pontier. Akte examens lager onderwys. Voor de onder- «ijursakte werden lö en 1< April te ’s-IIage geëxamineerd 16 oendidaten. Er werden 7 afgewezen. Toegelateu werden o. a. de heeren P. J. Edenburg, en E, A. Zwaane.eld., ran Gouda, J. Slingerland, sa» Stolwyken M. I. Both, san Moordrecht.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1