iren JEN, j ®0 «pil i'I ling r i Mm 1884. 1V 3069. BINNENLAND. f. L, larkt. rteering Zak-, BN. t Woensdag 23 April. en alle Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. A. lss □edig. ►op T, ula. r 11 ll F ingr '^*1 i/’’ Jouda. sen. iden K 6. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT van zijn i dit jaar staal- r. Adres Comp. te #Weg met de gepantserde schepen! Zij hebben eigenlijk nog nooit het bewijs geleverd, dat zij houten oorlogschepen in andere opzichten zoozeer overtreffen als in de verbazende sommen, waarop zij aan de schatkist te staan komen.* Wie heeft hun doodvonnis uitgesproken De kanonnenkoning Krupp, te Essen. In de werkplaats van genoemden industrieel is een uitvinding gedaan, die, naar Krupp’s beweren, voor treffelijk mag worden genoemd. Het nieuw uitge vonden projectiel doorboort in eens de dikste pant- serhnid, die voor een oorlogschip kan worden ge bezigd. Raakt het projectiel den scheepswand, dan is ’t verloren en gaat het te gronde. Voor afscbampen geen gevaar, als ’t raakt gaat het er door. Het projectiel heeft den vorm van een suikerbrood, maar is veel grooter. De punt is van blik of papier- maché en dient slechts om de weerstand der lucht te verminderen. Zoodra het projectiel in aanraking komt met de pantserhuid, wordt die punt verbrij zeld en de platte kop doorboort de dikste nantserplaat en zelfs, indien de wand in schuine richting wordt getroffen, doet het geknotte projectiel toch zijn ver nielende werking. Ook beneden de waterlijn wijkt het niet af van zijn richting. Wordt dergelijk projectiel geworpen, bijvoorbeeld op den gepantserden toren aan boord van een monitor of van een gedetacheerd fort, dan is de werking even vernielend. De proeven daarmede genomen, hebben bewezen, dat de geknotte kegel alle bruik bare pantsers doorbport. In onderscheidene bladen is medegedeeld, dat de vyf personen in ’t Bildt, die na verboden tijd in eene herberg zaten en deswege proces-verbaal kregen, door den kantonrechter zyn vrijgesproken, omdat de betrekkelijke verordening niet van de pui des gemeen- tehuizes was afgekondigd. Dit bericht is niet juist. De vrijspraak berust op ’t volgende: De kantonrechter heeft de verordening op de tapperijen in de gemeente ’t Bildt als niet verbindend beschouwd, omdat het formulier van afkondiging, omschreven in art. 173 der gemeentewet, niet geheel is gevolgd. Dat artikel schryft voor het volgend formulier: «De burgemeester en wethouders van ft Bildt) doen te weten, dat door den Raad Te ’s-Hage is in by na »4-jarigen leeftijd over leden, mr. Daniel Veegens, de hooggeachte en alge meen bekende oud-griffier der Tweede Kamer, die uit zijn betrekking slechts weinige jaren geleden ontslag nam. Als geschiedvorscher bad Veegens welverdienden naam verworven en tot op hoogen leeftijd wijdde hij zich aan letterkundigen en hiato- riahoen arbeid. GOUDA, 21 April 1884. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft bij besluit aan 18 dezer bepaald, dat de eindexamens in deze provincie dit jaar zullen afge- nomen «orden te Schiedam en in de commissie o. a. tot leden benoemd de heeren H. W. F. BonteenJ.H ran der Voort, leeraars aan de Rijks Hoogere Bur gerschool alhier. De schaakrereeniging te *s Gravenbage heeft aan bet schaakgezelschap Palamedes" te Gouda een pracbtigen kristallen bokaal geschonken, met zilveren roeistok, deksel en embleem met inscriptie, bij ge legenheid, dat den Haag de tweede correspondentie- partij abandonneerde. Bij de periodieke rerkiezingen zijn herkozen in het 1ste district ran de Krimpeuerwaard tot hoofd ingeland de heer A. Nobel, te Vliet, en tot hoofd- ing.-plaatsrerranger de heer G. Voonbuqs Jz te Berg-Ambacht. Bij de rerkiezing ran een Hoofdingeland-plaats- rerranger in het le district, hoofdplaats Woerden, op den 15 April is benoemd de beer J. Heijkoop. Te Woerden is door den kerkeraad tot predikant dezer gemeente beroepen Ds. J. G. de Hoest, te Barbereld. Het plan tot reorganisatie der Staatsloterij zal weldra het departement van financiën verlaten en den Kaad ran State tot onderzoek worden aangeboden. De felle vorst gedurende de laatste nachten beeft hel fabrikaat, dat gedurende deze en de vorige «eek op de pannenbakkerijen te Woerden gemaakt is, groo- tendeels vernield. Hetzelfde is het geval op twee stoomsteenfabrieken, waar men met steenvormen be gonnen was. IIEDR. ekroond STERDAM iedaille).! N, ten1 D in de L a. 8., PEN De exploitatie van den spoorweg Leiden Woer den blijkt bij voortduring ongunstig te zijnde aandeelen staan laag en het dividend is gering. Een correspondent uit die streek geeft daarvan de oorzaak aan, met het geneesmiddel: de stoombootjes op den Riju voorzien veel beter in de behoeften van het locaal-verkeer, dus moet noodwendig, wil de spoorweg niet in den grond worden gevaren, een sloom tramdienst op de lijn worden ingesteld, die meer en gemakkelijker gelegenheid van vervoer voor de landbouwers aanbiedt. Brauw, in plaats van den heer Van Karnebeek, die op verzoek eervol is ontslagen. Het Staatsblad bevat een koninklijk besluit van 9 dezer, houdende dat de in- en doorvoer, van buitenslands, van levende varkens is verboden. Wan neer bijzondere redenen eene afwijking van dit ver bod noodzakelijk maken, kan de minister van bin- nenlandsche zaken zoodanige afwijking toestaan, onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van be en met medewerking van den minister van Dit besluit treedt iu werking op 25 a. s. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dö inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Het officieel bezoek van onzen Koning en onze Koningin te Brussel is thans voorgoed bepaald op 20 Mei. Het gevolg zal bestaan uit vier heeren en drie dames. Staten-Generaal. EMrste Kamer. Zitting van Zaterdag ]9 April. Ingekoroenhet besluit betreffende het ontslag en de benoeming vau den Minister vau Marine en eene missive van den Minister van Waterstaat, berich tende, dat bij niet kan voldoen aan het verzoek tot overlegging van bei uitgewerkte plan voor het Merwede-Kanaal. Hij verwijst hiervoor naar de reeds overgelegde plannen en kaarten. Verder werd medegedeeling gedaan van de be noeming der heeren 8. v. d. Oye, Van Royen, Coenen en Van Limburg Stirum tot voorzitterPyls, Van Naamen, Van Lijnden en Hoydecoper tot onder voorzitters. Zitting van Maandag 21 April. De kamer heeft onder voorbehoud van weder- keerige neutraliteit, zoowel van de zijde der kamer als van die der regeering, omtrent de octrooi- quaeslie, het wetsontwerp betrekkelijk den industri- eelen eigendom aangenomen. Bij de behandeling der drankwet verklaarde de heer Heemskerk dal de regeering onverwyld zich met de herziening dier wet, vooral op bet punt der ge combineerde bedrijven en ook betreffende het vergun ningsrecht zal bezighouden, zonder bedoeling de wet te verzwakken. Het ontwerp is daarop aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. Bij kon. besluit is eervol verleend aan den Min. van Marine Geerling en in zijne plaats benoemd de oud-minister Van Erp Taalman Kip. Naar aanleiding daarvan zegt het Vaderland: De Minister van Marine is afgetreden. Dank is hem toegebracbt voor de gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Wij zullen voor het versch gedolven ministeriëele graf niet vragen, waarin die gewichtige diensten, door den heer Geerling als Minister bewezen, heb ben bestaan, maar gelooven niet te dwalen, als wij dezen laatsten dienst, den lande bewezen, den gewiohtigsten noemen. Veel genoegen heeft de heer Geerling ministerschap niet beleefd. Hij zelf is in stellig eeoige illusiën armer, het Bijblad eenige tjes van een uieuw soort van parlementaire wel sprekendheid »een zeemans-welsprekendheid in hemdsmouwen rijker geworden. Voila tout. De heer Geerling was eigenlijk een te dichterlijke natuur otn achter de ministeriëele tafel te zitten. Een wet is een raar ding om in thuis te raken, beeft bij zelf eens even keurig als kernachtig ge zegd. Zoo is ook de ministerieele rok een raar ding om in thuis te raken, als men er geen figuur voor heeft. Beide aphorismen zagen zich in dezen Minister bewaarheid. Vaarwel dan schoone droomen van een Neder- landsche vloot, die haar vlag weer doet wapperen op alle oceanen, van nieuwe zeer snelle oorlogsschepen van tonnen goods, van nieuwe torpedooooten de Minister, wiens vruchtbare fantaisie dat alles te voor schijn tooverde, kwam in botsing met de harde eischen der schatkist, met de koele eischen van bet parle mentair overleg, met de koude werkelijkheid; bij gaat, neemt zijn penseel weer op en schildert. Naar een opvolger behoeft voor Marins niet lang getocht te Worden presentriep, toen by hem werd aangeklopt, voor de derdemaal de heer Kip. Tot Commissaris des Konings in Zeeland is be noemd de oud-minister van koloniën W. M. de smelting financiën. April Op 19 dezer heeft aan het departement van bui- teniaudsche zaken de onderteekening plaats gehad eener voorloopige overeenkomst regelende de handels- en scheepvaartbetrekkiugen tusschen Nederland en Frankrijk en van twee verklaringen, voorloopige regeling van de bescherming der handels- en fabrieks merken benevens van die van den letterkundigen en kunsteigeudommen, alsmede van de bevoegdheid der consuls in de twee Staten. oI tJhd

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1