slotemaker c°. TAPIJT-MAG AZIJN tapijten:, kleinsoeb-bakkerij EEN HUIS MET SOMEN (wunahd rocEnra), W. 8TIES1S. Korte Tiendeweg D 3. ONTVANGEN de nieuwe Dessins van 157 halen JUTE, Openbare Verkooping BORSTCARAMELS. ADVERTENTIÈN. 25-Jarige Echtvereniging HALF OM HALF. Diverse Likeuren IIETJBELSTOPFE1T Heeren Kleeding Magazijn. Aardewerkfabriek A.mstel nrillrjes- Gouda, 26 April 1884. v Mevrouw de Wed. L. A. HIS8INK- Schnbider betuigt haar harteljjken dank, voor de vele bewjjzen van deelneming, bij hetover- i haren geliefden Echtgenoot onder- Gouda. 26 April 1884. Bjj akte, dd. 21 April 1884, voor Notaris Mr. KIST te Gouda verleden, is tnsschen de Heeren TOBIAS GOEDE WAAGEN, Oommis- sionnair, PIETER GOEDEWAAGEN, Tobias- zoon, Commissionnair en KAREL GUSTAAF GOEDEWAAGEN, zonder beroep, allen wonen de te Gouda, aangegaan eene VENNOOT SCHAP onder de firma: »T. GOEDE- WA AG ES en Zonen,* tot hetdrjjven van Commissiehandel in Effecten, in Geldzaken, alsmede in Suiker. Amsterdam. en aanverwante Artikelen. DEMI SAISON- EN ZOMERSTOFFEN. J. HOOGENBOOM. Openbare Verkoopin^ Brood-, Beschuit- en R. PETERS. H. JANSSE. Gouda, 27 April 1884. Bouw-, Wei- en Hooiland, ADVEKTENTIEIV Voor Hoesten, Verkoudheid, Borstaandoeningen enz. fler Steen, I. F. Berlyn en F. A. Lobacb, als Com missarissen, bij wien bet reglement ter insage en alle verdere inlichtingen zyn te verkrijgen. Heden morgen ten 4 uur viel de weduwe Dok ter, op de Raam, in het water. Iemand in de boort, zekere de Bruin, boorde haar gekerm en riep om hulp waarop S. J. Prinseuberg aankwam, welke beide personen daarop het geluk hadden de vrouw van een Wissen dood te redden. In de zitting der Arr.-Rechtbank van Donderdag morgen stond o. a. terecht: A. Akoedrijver te Rotterdam, bek], van diefstal van een koe van de markt te Gouda. Eisch 3 maanden gev. cell. De heer G. van Ibttn, van Stolwyk, deed met goeden uitslag het acte-examen L. O. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is Donderdag door B. en W. een voorstel iugediend om pogingen aan te wenden tot vereeniging van Delfshaven met genoemde gemeente. Door den heer P. Hoogendijk te Ouderkerk a/d Usel onlangs overleden, is aan de diacouiearmen gelegateerd 2000, vry van rechten eu kosten. Om in het tekort der Kerkefondsen te Ouder kerk n/d IJsel te voorzien is door Kerkvoogden eenen voorloopigen omslag over de lidmaten gedaan ter grootte van 1112. De vier hoogstaangesla genen 9taan op 30. stateil-Generaal. Eerste Kamer. Zittingen van Donderdag 24 en Vrijdag 25 April. In de zittiug van Donderdag gaf het wetsontwerp lot wyzigiug der wet betreffende het Merwede-kanaal, tot langdurig debat aanleiding. De minister van Waterstaat ontkende, dat het Merwede-kanaal op zich zelf onvoldoende is, en betoogde dat de Regeeriug de wet moet uitvoereu naar letter en geest. Hij schatte hei eindcyfer der kosten op 15 millioeu, zonder het millioen dat de aanuemiug van het voorstel-Rutgers zal kosten. De heer Van Stirum zou vóór het ontwerp stem men, omdat daardoor eenige verbetering in een slechte wet zal komen. De heer Huydecoper bestreed het voorstel als een reactie tegen de wet van 1881. De heer Van Tienhoven verdedigde het voorstel als een noodzakelijke en wenschelijke verbetering. Ten slotte is het voorstel aangenomen met 26 te gen 10 stemmeD. In de zitting van gisteren is eenparig aangenomen het ontwerp regelende het staatstoezicht op de krankzinnigen. Het ontwerp, machtigende tot ontmunting van 25 millioen zilver bij gebleken noodzakelijkheid, werd warm verdedigd door de heeren Muller eu De Sitter, als noodig om het ruilmiddel op de goudwaarde te behouden. De heer Van Lijndeh, in beginsel eveneens een warm voorstander van het ontwerp, had daartegen onoverkomelijk bezwaar wegens de wijziging, door de Tweede Kamer aangebracht, die den minister verplicht, vooraf een afdeeling van den Rtiad van State te hooren. Dat achtte hij in strijd met de Grondwet. Hij adviseerde tot verwerping. De heer Schimmelpenninck van der Oye bestreed het ontwerp als onnoodig en bedenkelijk, daar het op de wisselkoersen influenceerde. Het wetsontwerp werd aangenomen met 26 tegeu 10 stemmen. Daarop werd nog aangenomen het ontwerp tot uitgifte van 5 millioen aan muntbiljetten, iusgelijks met 26 tegen 10 stemmen. Aan een brief uit Java, geschreven door iemand, die aldaar 23 jaren in verschillende betrekkingen heeft doorgebracht, ontleenen wij het volgende „Ik ga over tot de geschiedenis van den dag, het optreden van den heer van Rees, als Gouverneur- Generaal. Ik ben van oordeel, dat men ten alle tijde hier in Iudie een krachtig, autocratisch be stuur noodig heeft, gevoerd door een enkel kundig, niet barbaarsch mau. Met slappe Gouverneurs-Ge neraal, zooals wij in de laaste jaren gehad hebben, kunnen wij niet vooruit komen. Het liefste zou ik voor Indie hebben een man als Daeodels, doch niet zoo wreedaardig. Nu voldoet de heer Van Rees aan die eischen vrij wel hij heeft zich niet voor niemendal den naam van Koning Otto verworven. Het is nu maar jammer, dat hij niet alleen baas kan zyn, en dat er zooveel invloeden zyn, die be lemmerend op de handelingen van den Gouverneur- tieneraal werken. Wanneer zulk een hooggeplaatst persoon eens eene fout begaat, dan schaadt het te veel aan zyn prestige, als hij daarvoor op de fin gers wordt getikt, zooals in de laatste jaren meer- maleu gebeurd is. Kan de heer vau Rees zich aau die invloeden niet onttrekken, dan kan hij den finan- cieeleu achteruitgang ran Indie misschien wat tegen houden, doch niet doen ophouden. Indie is nu druk bezig met voor Nederland ver loren te gaaner zal spoedig een tyd komen, dat het met den toestand zoo ellendig zal zyn, dat men in Nederland geen raad meer zal eten, en dan ten einde raad, de eene of andere grootheid met vol strekt onbepaalde volmaoht naar Iudie zal moeten zenden. Ook van andere kanten dreigt er gevaar. Niet alleen vau den kostbaren Aijeh-oorlog, maar er is een andere zeer gevaarlijke factor, waarvóór men echter ongelukkig de oogen schijnt te sluiten, en dat is de geweldige uitbreiding van de Chineesche bevolking in Iudie. Zij zyn ware bloedzuigers zoo wel van den Javaan als van menigeu Europeër. Reeds nu gaan de geldsommen, die Nederland uit Iudie moest trekken, voor een belangrijk gedeelte naar China, en dat kwaad zal verergeren, naarmate het Chineesche element zich in Indie uitbreidt. Een groot gedeelte van dat naar China verhuizende geld is op oneerlyke wijze gewonnen, en dat weten de ambtenaren van het Gouvernement ook wei, doch zij sluiten de oogen, omdat de heereu Chineezeu zoo kwistig met hnnne cadeaux weten om te springen. Het is niets buiteugewoons, dat een Chinees bij een aanzienlijken Europeaan komt met heel veel strij kages, met een bijzonder diep gebogen rug, met zijn hoed in de eeue hand en een muoien sigaren koker in de andere, en die sigarenkoker gevuld met geurige bavanuah's en elke havannah gewikkeld in een papiertje van 1000, Eu nu moet ge niet gelooven, dat dergelijke zaken uitzonderingen zyno neen 1 Een ambteuaar, die zijdelings of rechtstreeks met Chineezen in aanraking komt, rekent op dat zoogenaamde Chineesche smeer, als op eeue zaak, die noodwendig tot zyn inkomen behoort. Daardoor krijgen de Chineezen langzamer hand een invloed, die alle grenzen te buiten gaat, en durven zij ongehoorde bedrijven op de meest schaam- telooze wijze uitoefenen. Op dit oogenblik is er een hoogst eoergiek Gou verneur-Generaal noodig, om deze schandefyke omkoo peryen tegen te gaan. 't Is te hopen, dat van Rees zich daaraan zal willeu of durven wagen. Wacht men er te lang mee, dan zal er later een tweede Valckeoier moeten komen, om opruiming onder het Mongoolsche ras te houden. Eindelyk is ei*- nog eene andere omstandigheid, die maakt, dat Indië financieel achteruitgaat, name lijk de onslacbtige bureaucratie, die schatten onnoo dig verslindt, en zóó zijn er zooveel zaken, die, als ze met wat meer overleg en spaarzaamheid geregeld werden, zouden kunnen samenwerken, om de oude batige sloten weer te voorschijn te roepen. Het is maar de zaak, iemand te vinden, die de kracht en den moed heeft, den vnilen stal schoon te maken. Zal van Rees in alle opzichten daarvoor de man zijn Het is hier in Indië zoo warm. De Zuid-Afrikaners willen den bijbel in hunne taal doen overzttten. De Standaard waarschuwt daar tegen te rechtomdat de Zuid-afrikaansche taal geen taal is; als men alwat in de wereld gepraat wordt, ook door zeer slecht of in het geheel niet onderwe- zenen, tot schrijftaal wilde maken zouden ongeveer alle landen van Europn elk ettelijke talen moeten hebben. Het blad vergelijkt bet Zuid-Afrikaansch met de taal op Friesche of Liraburgsche dorpen en die der achterbuurten. Vooral keurt het die bevordering van het Zuid- Afrikaansch Hf in verband met de aansluiting aan Nederland, welkte men in Zuid-Afrika begeert eu waarteg|*n een nieuwe belemmering zou ontstaan. Een 'der vyftien motieven van de overzetting door het „Genootschap van Regte Afrikaners" luidt „Omdat deur deskundige bewese is dat ons volks taal heel wat gemeen het met Hebreuwsen Zuid- Afrika, in nering en landbouw ni alleen ni, raar oek in aardrykskundige en in luggesteldheid, meer dan enig ander deel van di aarde, oereenkoms het met mekaar, en dit dus ni anders dan 'n anwina kan wees van di Bybel in di volkstaal te hê." Wy outvingen het verslag over 1883 van de Ver eeniging tot het verleenen van hulp aan minver mogende ooglijders voor Zuid-Holland, te Rotterdam. Daaruit blijkt dat zij aan eene erkende behoefte voldoet. In het afgeloopen jaar werden aan 3703 patiënten 23672 adviezen gegeven. De zaak is aller steun waard, doch heeft dien ook hoog noodig. Van de gemeenten, die baar subsidieeren noemen wy Oude water, Capelle a/d IJsel, Krimpen a/d Lek en Nieuwerkerk a/d IJsel, terwijl wij den wensch van het bestuur deelen, dat meerdere gemeenten uit deze pro vincie tot toekenning eener subsidie mochten besluiten. Iu Gouda zyn slechts 13 begunstigers dezer ver eeniging als correspondent is hier werkzaam de heer H. Jager. Mr. H. Ph. de Kanter, die reeds vroeger aandrong op opheffing der betrekking van arrondissements- schooloptiener, preekt daarvoor in het Vod. opnieuw eene lans, naar aanleiding van een gerucht, dat de mi nister van binnenl. zaken weuscht te breken met de bestaande wyze om deze ambtenaren te defroieeren voor hunne reiskosten. Tot heden geschiedde dit by wyze van abonnementby kon. besluit was de som bepaald, die in elk arrondissement voor reiskosten werd uitgekeerd, eu wel tot zoodanig bedrag, dat ook andere uitgaven, d e debetrekking meebracht, daaruit konden worden gedekt. De minister wil hieraan een einde makenuu door het nieuwe reglement op de reis-eu verblijfkosten alle abonnementen komen te vervallen, wil de minister van de schoolopzieners vorderen, dat zy declareercn, en is dan na een paar jaar gebleken wat zy hebben verreisd, op nieuw de a oon nemen ten te regelen. Mr. de Kanter verwacht van dien maatregel, gesteld dat de minister er toe over ging, eene algemeene desertie van arroudissemeuts- schoolopzieners, gevolgd door een ledig blijven der onbezette plaatsen. Hy meent daarom, dat de tyd gunstig is voor eene reorganisatie van het schooltoe zicht, in dien zin dat de betrekking vau arrondis- sements-schoolopziener wordt opgeheven en de vrij vallende abonnementsgelden der arrondissementsheeren worden gebruikt tot bezoldiging van enkele nieuwe districtsmannen. Het mes soydt dan van twee kanten. De bestaande titularissen worden van een gedeelte werk, dat zy nu reeds hebben, ontslagen, en wy keeren terug tot het stelsel van 1857, toen de districts-sohoolopziener was de ziel van het toezicht, de vraagbaak vau gemeentebestuur en onderwijzers, die op het geheele district drukte den stempel zijner werkzaamheid. Blykens ingekomen ambtsberichten zijn in het tydperk van vier weken, dat op 19 April geëindigd is, 5 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict waargenomen, waarvan 4 le Overachie, bij vier veehouders, en één te Steen bergen. In de slachterijen binnen dieu kring bleken* de longen van 14 runderen, bij 12 veehouders, door longziekte te zyn aangetast. Gedurende voormeld tydperk werd afmaking be volen van 1014 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Januari jl. 1837. De oudste bewoner van „Bronbeek", L. Schrijvers, is op 94jarigen ouderdom overleden. Hy had al de campagues van het Keizerrijk en byna al de In dische oorlogen meegemaakt. Tot een half uur voor zijn dood behield hij de onverstoorbare vroolijkheid, waardoor zijn gezelschap steeds groote aantrekkings kracht uitoefende. Onlangs werd in het Utr. Dbl. de opmerking gemaakt, dat gemeente-reiniging in kleine plaatsen met voordeel van overheidswege kau geschieden. Meppel werd ten bewyze daarvoor aangehaald. Dit heeft der Redactie van de Landb.-Ct. aanleiding gegeven, daaromtrent nadere inlichtingen te verzoe ken. Deze verkregen hebbende, deelt zy thans o. a. het volgende mede: De heer Schuramelketel trok zich te Meppel de reiniging aan en werd er in 1882 mee belast. Tot 1876 nam hij deze betrekking met goed gevolg ook voor de gemeentekas waar, toen bij desniet tegenstaande moest aftreden, Maar een jaar daarna, terwijl inmiddels de zaak merkelyk achteruitgegaan was, werd hij uitgenoodigd, zich andermaal aan het hoofd der reiniging te plaatsen, waartoe bij zich bereid verklaarde. De bescheiden van 1872 tot 1877 zijn niet meer in zijn bezit, maar uit de volgende loopende van 1 Mei 1877 tot eiude 1883, blykt genoegzaam hoe zeer hij zich verbeugen mag in toeuemenden vooruitgang Ontvangsten. Uitgaven. Van 1 Mei 1877-31 Dec. 1877 1459.50/ 900.— 1 Jan. 1878-31 1878 2339.— 1900.— „1 1879-31 1879 1989.—2476.63 1 1880-31 1880 4006.25 2666.02 1 1881-31 1881 4199.50 3723.78 „1 1882-31 1882 4567.50 3777.77Vs 1 1883-31 1883 5252.50 „4526.64Vi „In 1877 heeft Meppel zich groote uitgaven getroost voor aankoop van terrein buiten de kom der gemeente, voor het iu orde brengen van een beerput en overdekte verzamelplaats voor straatvuil. Voorts is onder de uit gaven begrepen het aanschaften van privaat-tonnetjes, welker aantal jaarlyks wordt uitgebreid, zoo ook de benoodigde karren. In 1877 begon de directeuï met 4 arbeiders; thans heeft hy er 10, die van/6 tot/10 per week verdieuen zy werken meest op stuk. In 1884 breidt Meppel de gebouwen weder uit, en zal onge veer 8000 besteden voor een tweeden beerput en overdekte schuur." De Parijsche rechtbauk vau koophandel heeft dezer dageu een vonnis gewezen, dat liefhebbers van edelgesteeuten zeker wel belang zal inboezemen. Reeds vroeger had men gele Kaapsche diamanten f iWlf1 door indompeling in een droppel auiline het voor komen van zaivere Braziliaansche weten te geven thans geldt het eene grove geelachtige parel, die men door kunstmatige kleuring het voorkomen van een zeer kostbare zwarte had weten te geven. De vervalsohers der diamant werden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De vervaardiger of liever de verkooper der valsche parels (die ze ge kleurd had door ze in een bad van zilver-nitraat te dompelen en ze daarna in de zoo te drogen) werd veroordeeld tot het ternggeveu der koopsom van fr. 10.000 en de kosten. Het bedrog werd, na herbaalde proefnemingen, eerst door toepassing der electriciteit ontdekt. VAN J. SLUITER EN A. van OMMEN. Gouda, 26 April 1884. Hunne dankbare kinderen. Ondertrouwd JAN SLEQT K EN NEELTJE MARIA van VEEN. IStolwijkersluis, i Gouda, lijden van vonden. Al de Vennooten hebben de teekening van den Firmanaam, doch uitsluitend voor zaken de Vennootschap betreffendezullende tot het verkrijgen, verbinden, ot vervreemden van on roerend goed, en tot het zich verbinden als borg, de gewone handteekening van al de Vennooten vereischt worden. De Vennootschap is gevestigd te Gouda, zullende ingaan 1 Mei 1884, voor onbepaalden tjjd, terwjjl ieder van de Vennooten het recht heeft de Vennootschap, na ee'n bestaan van tien jaren, op te zeggen, minstens zes maanden bevorens waarschuwende, en .ten allen tjjde op iederen 31 December uit del Vennootschap te treden, minstens drie maandm bevorens waar schuwende, blijvende zoowel in het laatste geval, als bjj overljjden van een der Vennooten, de Vennootschap tusschen de overbljjvenden voort duren. Mr. KIST, Notaris. k 2.—, 1.30, 1.—, 85 Cts. per fiesch. Per Liter 2.25,/ 1.50, ƒ1.20, 1.—en 0.80. Ontvangen de Nieuwste voor rekening van wien zulks moge blijken aan te gaan, in een der Zalen van het Notarishuis aan de Geldersche Kade te Rotterdam, op DINS DAG 29 APRIL 1884, 's middags om 12 uur, van: door vuur en water beschadigd, liggende Boomp jes bjj de Pottebakkerssteeg, en aldaar te zien a. s. Maandag van 8 tot 5 nnr, en Dinsdag van 8 tot 12 nnr. Nadere inlichtingen te bekomen bjj P. H. D SWEIJS, Zalmhaven 6, te Rotterdam. De ondergeteekende heeft hiermede de eer te berichten, dat hp de zaak in heeft overgedaan aan den Heer H. JANSSE. Dank zeggende voor het gedurende verschei dene jaren genoten vertrouwen, beveelt hij zijn opvolger bele Gouda, 27 April 1884. Reflecteerende aan bovenstaande advertentie, beveelt de ondergeteekende zich beleefdelijk aan, belovende alles in bet werk te znllen stellen om zich het vertrouwen waardig te blijven, hetwelk zjjn voorganger zoo ruimschoots mogt genieten. op 26 MEI 1884, voorin, ten Elf ure, in het koffiehuis «Harmonie» te Gouda, van eene in volle werking zjjnde, sedert onhengeljjke jaren met het beste succes gedreven, thans met Stoom werkende genaamd «de Ster», dienende hoofdzakelijk als Potten- en Pijpenbakkerij, gelegen te Gouda aan den Raam, wjjk O Nos. 167,167a, 168 en 169, aan de Houtesteeg O 171 en 175 en aan de Vest, alzoo in de onmiddeljjke nabij heid van de Groote Vaart (Turfsingelgracht). Bestaande het geheel uit onderscheiden lokali teiten, als Woonhuizen, Magazjjnen, de eigen lijke Bakkerjj met ronde oven, de Werk-, Droog- en Bergplaatsen, het gebouw met de Stoom machine, de Kleimolen, de Loodmolens, en de open Ervenwordende alles verkocht met de STOOMMACHINE, en met al de vaste en losse GEREEDSCHAPPEN. Beslaande het geheel eene oppervlakte van ruim 1100 vierk. Ellen. Aanvaarding 1 Juli 1884. Te veilen in vjjf perceelen en daarna ge combineerd. Inlichtingen geven de Notarissen FORTUIJN DROOGLEEVER en KIST te Gouda. De Notaris H. J. F. HEIJMAN^ gevestigd te Haastrecht, zal te Gouda ten herberge van de Wed. W. GRAVESTEIJN aan den Bleekerssingel, op WOENSDAGEN 30 APRIL en 7 MEI 1884, telkens des voorm. 11 ure bij inzet en afslag VERKOOPEN en ongeveer 10 Hectaren staande en liggende onder de gemeenten Gouda, Reeuwijk, Haastrecht en Hekendorp, alles bree der bij biljetten omschreven en informatiën te bekomen ten kantore van voorn'! Notaris. Diverse groenten in heele en halve blikken voor handen bij RAAIJMAAKER8, Haven, voordeelige prijzen. in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadeljjk opgezondendoorden Boekhandelaar A. BRINKMAN, te Gouda. O O O O e— 8" co S" B is door het gebruik van eenige Flesschen RIJN- LANDSCHEN DRUIVEN-BORST-HONIG vol komen hersteld van eene zeer ernstige borst- aandoening. Utrecht; Mei 1876. W. MUNGERT. Alleen echt verkrijgbaar in flesschen, van twee Gulden, een Galden en 65 Cent, voorzien van nevenstaand fabriekstempel. Te Gouda bjj F. H. A. Wolff. Boskoop bjj J. van Bergen. Haastrecht bjj J. D. den Hartog. Oudewater bij F. Jouker-Idenburg. Bodegraven bp P. Versloot, Stolwijk bij 0. G. v. d. Berg. NllEIRf»***1

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2