HEEREN-, BlIRGER- en 11! HEEÜEN-, BUE0EE- EN KINDEfl-EIEEDINGSTUKEEN, JjUir GOUDA. Markt 63. GOUDA. Advertentiën GROOTE KEUZE der nieuw uitgekomen STOFFEN ¥0®» EM BêMOMM, HET MAGAZIJN „DE STAD PARIJS" Zondag 27 April 1884. 8UISSBI*. in alle afmetingen voorhanden, alsmede U itrustingcnvoor Oost- en LEIDEN. Nieuwe Rijn 32. LEIDEN. SEDERT 8 APRIL (SM llütXTKII Bultenlandsch Overzicht. AFKONDIGING. GOED AANGEWEND of Anii-Khumatisclie Watten, WW Burgerlijke Stand. C. VAN EIJSDEN. ABSHAUBBIN'S I HOOFD-MAGAZIJN VAN Kinder-KleedingstQkken M. CAHEN, MA GAZIJN van H KW Snelpersdruk van A. Bbinkman te Gouda. Het Franeche Kabinet hield zich Donderdag bezig tnet een onderwerp, dat aan dé politiek ten eenen- male vreemd ie, nl. een stierengevecht. Door den prefeot van politie was officieus vergunning verleend tot het verschaffen aan de Parijzenaars van zulk een rchouwspel, waarin de Spanjaarden zooveel behagen scheppendoch die vergunning maakte in het bui tenland een zoo slechten indruk dat de ministers gemeend hebben zich met de zaak te moeten inlaten. Gisteren besloot de regeering tot het intrekken van de vergunning, zoodat 'het stierengevecht te Parijs is verboden. De/ president der Fransche Republiek heeft ook audiëntie verleend aan de Transvaalsche deputatie en ;tich ongeveer een half uur met de heeren Kroger Dutoit en Smit onderhouden. Naar men verneemt verklaarde Grdry zich bereid tot het sluiten van een handelstractaat op den voet der meest begun stigde natie en lot het benoemen van een consul- generaal van Frankrijk te Praetoria. Het ontwerp van wet betreffende de veeziekte is in den waren zin des woords, een zwarte stip aan den hemel van het Britsche parlement. Men weet dat dit ontwerp, strekkende tot het verleenen van meer macht aan de regeering om vreemd vee niet toe te laten, werd ingediend ten gevolge van de pressie, door zekere protectionisten op het ministerie uitgeoefend en dat het kabinet zelf er volstrekt uiet msde ingenomenis. Het Hoogerhnis, waar de bilt het eerst in behandeling kwam, verscherpte nog de ontworpen bepalingen, door het aannemen van verscheidene amendementen van den hertog van Richmond. In het Lagerhuis was eergisteren het wetsontwerp aan de orde, en wel het eerst de wijzigingen welke het Hoogerhuis in art. I gebraoht heeft. De regeer!ng had groote bezwarenteger. dfewij zigingen en verzocht het Huis ze niet te bekrach tigen, maar te vergeefs. Met 185 tegen 61 stemmen viel het besluit waarbij art. 1 wordt goedgekeurd, zooals het door de Lords is vastgesteld. De Regeeriug wilde zich na de geleden nederlaag uiet dadelgk overwonnen verklaren, en verzocht nitslel tot beraad. Het Huis gaf hieraan toe, en dns blijft de be staande wetgeving ]op den invoer van buiteulandsch vee voorloopig nog van kracht. Over de conferentie te Londen wordt nog veel geschreven, zonder dat men er eigenlijk het rechte van weet; dat bljjkt uit de schromelijke verwar ring, welke er in de berichten heerscht. De inter nationale bladen zjjn slecht ingeliciit en geven soms in twee correspondenties onder elkander geheel tegen strijdige beriohteu. Waarschijnlijk moet dit daaraan worden toegeschreven, dat er van de conferentie op 'toogenblik niet veel nog kan geweten worden, en men er, zonder dit rondweg te bekeuncn, maar nplos schrjjft. Zto wordt door sommige Konstan- tinopel genoemd als de plaats Her conferentie. Vol- geus den een is de Fransche Regeeriug zeer verstoord, dat Gladstone de Mogendheden tot een conferentie heeft_uitgenoodigd, omdat de Mogendheden niet te maken hebben met een zaak, die Engeland en Frank rijk alleen aangnaatvolgens anderen zal Frank rijk 't zjjn, dat op de conferentie zal voorstellen om behalve de hnancicele ook de politieke aangelegen heden van Egypte te bespreken. Dat Ilismarck, en daarmee behalve Duitschland ook Oostenrijk en Italië voor de beperking van het program der cou- ferentie tot de financieele zaken zouden zijn, wordt van meer dan éen zgde gemeld. Wij herinneren verder dat de Engelsche Regeering in haar nota vau 3 Jan. 1883 heeft verklaard, dat zij de Mogendheden zou raadplegen bij de eindregeliug van rte Egyptisohe zaken. Hieruit zou men de conclusie kunnen trek ken, dat thans alleen de liquidatiewet zal worden behandeld en de politieke zaken later worden besproken. De Times is met de oonferentie ter regeling van de Egyptische financiën ingenomen, maar, voegt het - blad er bij, de onderhandelingen zullen geen goeden uitslag kunnen hebben, tenzg de Regeering zich geheel losmake van de fouten, de narzelingeu en de halve maatregelen die Egypte in zulk een treurigen toestand hebben gebraoht. De Fransohc bladen laten zich weer zeer scherp over de Egyptische politiek van Engeland uit; onder het voorwendsel van Egypte voor verwarring te bewaren, zegt men, heeft Engeland Egypte gestort in een grenzenlooze regeeringloosheid. Bij de derde lezing In hel Britsche Parlement van het wetsontwerp tot hervorming van het kies stelsel zal weder een poging worden gedaan, om aan de vrouwen het stemrecht te verschaffen. De beer Woondall, vertegenwoordiger van Stoke-on- Trenl, zal een daartoe strekkend amendement voor stellen, dat door baron /le Worms ondersteund zal worden. Ter bevordering van deze zaak werd jl. Zaterdag te Hampstcad (Londen) een vergadering van vrouwen gehouden. Mistress Westlade voerde daar het woord en bestreed de voortdurende uit sluiting der vrouw van de uitoefening der burger schapsrechten en hare gelijkstelling met minderjarigen, veroordeeldeu en krankzinnigen. „Is het niet schande" riep zij o. a. uit, „dat ik, de eigenares van een huis en belastingplichtige, het stemrecht niet bezit, terwijl mgn koetsier dit voorrecht geniet?» De heer Wills, liberaal lid van het Lagerhuis, deed opmerken dat vele zijner liberale medeleden tegen de verlangde nieuwigheid zgo, dewijl de vrouwen, zooals bekend is, nog al conservatieve begrippen huldigen en de liberalen dus vreezen door het ondersteunen van de beweging zich zeiven te benadeelen. Een der vrouwen gunstige motie werd door de vergadering aangenomen. Door de Tweede Kamer van den Zweedscheu Rijksdag was vóór de parlemeutsvacantie een voorstel aangenomen, strekkende tot vermindering van de grondbelasting. Doch tot zulk een maatregel ten nadeele van 's lands inkomsten kan niet door den Rijksdag eenzijdig besloten worden, maar is ook de goedkeuring der Regeering noodig. Op grond hiervan heeft de Eerste Kamer het voorstel verworpen met 96 tegen 27 stemmen. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van Gouda; Gezien het besluit van den heer Commissaris des Koniugs in de Proviucie Zuid-Holland, van den 6n Maart 1884, A. n°. 225/2 3e afd. (Prov. blad n°. 18) betreffeude de beschrijving voor het Pateutrecht over 1884, (dat is van den ln Mei 1884 tot deu 30 April 1885), brengen ter algeraeene kennis: lo. Dat op deu lu Mei aanstaande een aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving der patent- plichtigen (Tabel 14, no. 37 tot 40), zijnde de slijters, tappers, koffiehuis-, kroeghouders, enz., en met het rondbrengen aan de huizen van de declaratoir en, die na verloop van drie dagen van wege den Ontvanger der Directe Belastingen, weder zullen worden afgehaald, waarbij gemelde patentplichligen worden herinnerd aan de bepalingen van art. 2 der Wet van den 24 April 1843 Staatsblad no. 16), dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen, dan nadat zij de helft van bunneu aanslag over het dienstjaar 1884 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over hei voorgaande jaar, teu volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken, alvoreus de patent-acten aan hen zullen kunnen worden afgegeven. Dat zoo spoedig raogelyk hunne aanslag biljetten zullen worden bezorgd, de patent-acten in gereedheid gebracht en het tydstip bekend gemankt, waarop die zullen worden uitgereikt. 2o. Dat met de beschrijving van de gewone patent- plichtigen over den jare 1884 begonnen zal worden den 8 Mei aanstaande en de verklaringen aan de huizen der Ingezetenen zullen worden rondgebracht; dat de wederinzameling dier verklaringen zal plaats hebben acht dagen na de uitgifte op welke verklaring die koop lieden of winkeliers, welke buskruit willen verkoopen of vuurwerken maken, zulks zuilen moeten vermelden, ten einde dit op hun patent uitgedrukt worde, hen hierbij herinnerende aan art. 21 der Wet van den 29n Januari 1815 {Staatsblad oo. 7), luidende: Koop lieden, of winkeliers, in steden, plaatsen of ten platten z/laude, welke buskruit willen verkoopen of vuurwerken //maken, zullen deze nering niet vermogen te doen, //noch dit beroep uitoefenen, zonder dat zulks op hun //patent worde uitgedrukt, op de boete van 500, enz." Ook zullen diegeuen, welke hunne goederen of waren tevens op de wijze der kramers verkoopen, ge houden zijn op hunne verklaringen daarvan melding te maken, en zich deswegens aan te geven, onverschillig of dit alleen in de gemeente hunner woning, dan elders plaats heeft. 3o. Dut de registers der patentplichtigen zullen worden gesloten den 81u Mei aanstaande; wordende.' wijders de belanghebbende verwezen naar de bepalingen van art. 18 en 37 der Wet van den 21 n Mei 1819 Staatsblad no. 34), handelende zoo van de verplichting vau hen welke bij de algemeene beschrijving 'zijn over geslagen, als van de boeten tegen het verzuim van en gebreke in de aangifte zelve te verbeuren. 4o. Dat de eigenaars, vaste huurders of andere vaste gebruikers van binnen-vaartuigen zich ter be koming van patent zullen moeten aangeven op het Raadhuis dezer gemeente, ten bureele van HH. Zetters medebrengende hunnen meetbrief en hun patent van het vorige jaar, eu zulks van den 1 tot den 15 Mei 1884. (De Zon- en Feestdagen uitgezonderd). 5o. Dat de kramers, alhier niet gedomiciliëerde ondernemers van vermakelijkheden en debitanten van loterijbriefjes die beroepen niet mogen uitoefenen, al vorens het verschuldigde patentrecht te hebben voldaan, zij zullen zich tot het doen hunner aangifte almede ten bureele van HH. Zetters moeten vervoegen, wordende de kermis- en marktbezoekende patentplichtigen her innerd, dat de Markmeester hen niet vermag toe te laten, hetzij met of zouder loodsen, teuten, kramen of stallen, wanneer zij niet van patent-acten voorzien zijn. 6o. Dat bij het indienen van bezwaarschriften, ingevolge art. 1 der Wet van den 4n April 1870 {Staattblad no. 60) moet worden overgelegd een dupli caat van het aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den Ontvanger der Directe Belastingen verkrijgbaar gesteld. Gouda, den 22 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De secretaris, BROUWER. GEBOREN 23 April. Dirkje Geertraida, ouders R. Bon- logos en L. Landaal. Arie Theodoroa, ouder» J Strover en H. van Buuren. 24 LeeDtje, ouders L. Buijtelaar en M. van den Berg. Jacobus, ouders P. de Bruin en C. H. de Waal. Geertruida, ouders L. Hofstede en G. Keijne. Caecilia Theodora Maria, ouders J. G. Kropman en J. WC Tack. OVERLEDEN.- 22 April. M. E. de Bruin, 6 j. 25 H. Prins, 28 j. ONDERTROUWD 25 April H. J. de Vroom, 24 j. eu K. Boowman, 25 j. - D. M. Zoetmulder, te Schiedam 23 j. en M. L. van Catz, 22 j. J. Slegt, te Gonderak, 24 j. en N. M van Veen, 20 j. P N. Reebeen, 42 j. en L'. S van der Kist, 31 j. C. van Eijsden. 26 j. en L. van ilemert, 26 j. I Ondergeteekende neemt bij deze de vrijheid zijnen geaebten stadgenooten mede te deelen, dat hij zijne BLEEKERIJ. gelegen in de Kees- Faassens-Rolwagen, F No. 34, den 4eo MEI hoopt OPEN te stellen. Een prompte en civiele bediening belovende, hoopt bij door velen begunstigd te worden. tegen schouder- en aangezigtspijn, kramp of verstijving der leden en verdere ongemakken, door gevatte koude ontstaan, zjjn de het tot nog toe zekerste raiddel, om van die lastige kwalen ontslagen te worden. Verkrijg baar a, 30 ets. aan het hoofddepot A. BREET- VELT Az. te Delft, en verder bij l\ A. G. vail Detll, C. B. Verheul, Oudewater Mej. de Wed. Bosman, A. Bos, Berkel. Gouda. Ij. vac Dorp, Zoetermeer. W. F. J.aeu Uijl, Schoonh. A. Kauling, Alphen. A. Prins, Zevenhuizen. J. B. E. C. Schlattman, M. J. Goudkade, Boskoop. Bodegraven. O. Hoogendijk, Cappelle. K. Oosterling, Haastrecht. S. v. d. Kraats, Bleiswijk Wed G.Wilhelmus,Woerden

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 3