De Effectenbeurs. Buitenlandsch Overzicht. SCHUTTERIJ. Kleinhandel in Sterken Drank. INGEZONDEN. Goede raad. Burgerlijke Stand. proces merkwaardig te rullen worden, daar er mojet gebleken rijn, dat de verdachte van al de vergifti gingen slechts een voordeel van 50 heeft gehad, waarvan men gerust mag zeggen, dat zy 4/6 voor zich zelve aan drauk heeft besteed en de rest zeer gul ronddeelde aan vrienden en bekenden. Daaraan is wellicht niet vreemd, dat men aanvan kelijk in de instructie aan monomanie heeft gedacht maar in den verderen loop daarvan moet gebleken zjjn, dat de geringheid van het voordeel, dat de vrouw heeft bekomen, ook daarin moet gezocht wor den, dat het haar niet altijd gelukt is, zich van de fondsboekjes meester te maken of bij de fondsboden op tegenstand stuitte, zoodat haar ten slotte slechts weinig uitkeeringen werden gedaan. Hierin moet ook de knoop liggen, dat de vergiftigingen niet eer der zijn ontdekt. In de proviuciën Grouingen en Friesland zijn, zooals men weet, tal van hoogten van 10 tot 20 voet, wierden of terpen geheeten, die, naar men zegt, reeds in de zesde eeuw zijn opgeworpen in tijden, toen geen dijken het land tegen het geweld der zee beveiligden. Ze hebben alleo tot woonsteden gediend; op sommige staan twee of drie boereplaatsen, andere zijn van zoo grooten omvang, dat er geheele dorpen, zooalsWarfuro, Dokkum, enz. op gebouwd zijn. Ze liggen soms op 15 of 20 minuten afstands van elkander en geven eene groote verscheidenheid aan het landschap. Sedert gebleken is, dat de grond dier wierden voortreffelijke teelaarde bevat, worden zij veelal af gegraven en voor hooge prijzen verkocht. Daarbij vindt men, gewoonlijk op de diepte van het maai veld, allerlei voorwerpen, die van de oudste bewo ners stammen. Thans heeft men in de wierde van de Wed. Huizinga te Loppersum, doch niet op zoo groote diepte, een steenen gesloten pot gevonden, met 243 zilveren munteu uit de 9de eeuw, ter grootte van eeo gulden en kleiner. De grootere voeren een kruis met krans, en het randschrift: Ludovicus Pius of Lud. IIof Lud. II Pius. Imp. Volgens de Wiener Landw. Zeit. zijn aan het landbouwkuudig instituut te Weeoen proeven genomen met het twee en drie malen melken der koeien. Het bleek, dat het laatste het voordeeligst was, zoo wel in quantiteit als quaüteit. Er werd des morgens om 6, 's namiddags om 12 en 's avonds om 6 uur gemolken. Zooals men weet, is bij pas afgekalfde koeien en volraelkeude het verschil tusschen twee- en driemaal melken zóó groot, dat driemaal melken vereiachte wordt. De redactie van bet W. v. h. R. komt krachtig op tegen het voorstel van den minister du Tour tot wederopneming van de lijfstraf onder de tucht middelen in de gevangenissen. Meent de minister, dat zedelijke verbetering van gevangenen alleen moge lijk is door tweeërlei dwang: godsdienstdwang en vrede, het W. v h. R. heeft eene andere opvatting van de zedelijke verbetering der gevangenen. „Van dwang, die verbittert, zijn wij afkeerig. Al behoort eene gevangenis haar schrikwekkend karakter te be houden, daarom is het volstrekt niet noodig, dat het psychisch lijden nog door physiek lijden worde vermeerderd. Al is verbetering van den misdadiger volgens velen niet het hoofddoel der straf (Paulus begreep het anders), daarom behoeft gy uw straf- en gevangenisstelsel niet dus in te richten, dat de mis dadiger verstompt en alle verbetering onmogelijk wordt, Eu welke indrukken stelt gij u van uwe verplichte godsdienstoefeningen voor, waar zij, wier hart gij voor den godsdienst wilt openen, krimpen van lichaamspijn, die hun op advies misschien van haatdragende gevangenis-beambten wordt aangedaan? Wees streng, zeer streng in het bestuur uwer ge vangenissen onthoud den gevangene ieder genoe gen; geef hem over aan de wroeging van zijn ge weten zoader hem van zijne medegevaugenen af sluit hem, als hij weerbarstig blijft, herhaaldelijk op in uw cachot en zóó dikwijls dat hij er eindelijk ten afkeer van krijgt, maar pijuig hem niet en maak hem niet hardnekkig in zijne boosheidroei het goede zaad, dat gij door onderwys en godsdienst strooit, niet door lichamelijke kastydiugen uit. Eu hebt gij, minister van justitie wel ook eens deze vraag overwogeu, welke straf gij zult moeten uit- denkeu om de orde in de gevangenissen te bewa ren, als eenmaal blijken mocht, dat uwe lichamelijke straffen niet meer baten Want gij bedriegt u, indien gij meent, dat de voortdurende oplegging dier straffeu de gevolgen zal beboen, welke gij u daarvan voorstelt. Gii kunt uwe pijningen vermeer deren, maar er is niets wat den misdadiger gevoelloo- zer maakt dan juist die herhaalde lichamelijke kwellin gen. Hoe dikwijls hebben de commandantén op de oorlogschepen niet erkend, dat ook deze straf op den duur haar schrikwekkend karakteï verliest, en geen ander gevolg had dan dat bij de weerbarstige naturen de wrok dieper wortel schoot en elk raen- scheÜjk gevoel werd uitgedoofd. Kan de minister van justitie in ernst meenen, dat op deze wyze de zedelijke verbetering der gevangenen zal worden be vorderd!" Het voorstel van den minister, om de gevangenen gedurende de twee eerste dagen van bun straftijd niet anders te geven dan water en brood, wordt verdedigd door rar, van Haaften, referendaris, chef der afdeeling gevangeniswezen, aan het departement van justitie. Hij verdedigt het in de vaste over tuiging, dat den lande werkelijk een groote dienst zal worden bewezen, als het wordt aangenomen. In 1883 werden bij de gezamenlijke kantongerechten in ons laud 72,358 personen tot geldboeten ver oordeeld, terwyl in datzelfde jaar in de huizen van bewariug wegens subsidiaire straffen 34,567 vonnis sen werden geëxecuteerd. Als nu sleohts 53 van de 100 veroordeelden verkozen hebben de ecnande der executie door betaling der boeten te voorkomen, dan ia dat een duidelijk bewijs, dat men niet zooals het behoorde zyne uiterste kracht inspant om uit de gevangenis te blijven. Er moet derhalve getracht worden, die verhouding voor het vervolg guustiger te maken. Natuurlijk zou een dwaas alleen zich vleien, dat door het „water en brood" de kwaal radicaal zou genezen. Als het maar iets helpt,' dan zou de minister tevreden zijn; verder kan hij op 'toogeublik ten aanzien van het gevangeniswezen niet gaan. Maar er moet meer gebeureu. Het ver dient vooreerst overweging, in het vervolg de executie der subsidiaire straf afhankelijk te stellen van de omstandigheid, dat de met de invordering der boete belaste ontvanger het bedrag niet kan machtig worden. Ten tweede moet de plaatselijke wetgever zijne hulp verleenen, door zich er van te doordrin gen, dat elke strafbepaling, die niet erg noodig is, schaadt. De politie moet trachten, by voorkeur pre ventief werkzaam te zijnde ambtenareu van het O. M. moeten geen vervolging instellen, zoo dik wijls zij aan de werkelijkheid er van slechts eenigs- zins twijfelenten slotte kan de rechter zich ver dienstelijk maken, door de verhouding tusschen boete en subsidiaire straf steeds zóó te regelen, dat tot betaling der boeten wordt geprovoceerd. Men leest in de Haag9che correspondentie van de Middelb Courant „Van oud-Ministers zonder betrekkiug gesproken, denk ik vanzelf aan den heer Modderman, die ook weer zoo gaarne tot het openbare leven zou terug- keeren, nu zijn gezondheidstoestand hem dit gelukkig weer veroorlooft. Het schijnt toch dat de zuivere wetenschap, waaraan hij zich vroeger zoo onvermoeid wijdde, hem niet meer zoo aanstaat, nu hij eenmaal met de politiek heeft kennis gemaakt. Dezer dagen toch moet hem het ambt van boogleeraar in het strafrecht te Grouingen zijn aangeboden, doch hij heeft daarvoor bedankt. Thans doet men pogingen om mr. Gregory, advocaat-generaal bij het Gerechts hof te '8 Hage, tg bewegen die betrekking aan te nemen. Zeker ten genoegen van zoovele leden en aanstaande leden der rechterlijke macht, die op be vordering of aanstelling hopen, dus een opschuiving in de gelederen met vreugde zien naderen, heeft men reden te vermoeden, dat de heer Grogory bereid zal wezen zijn tegen woord igen toga tegen den professo ralen te verwisselen. De heer Modderman schijnt echter te wachten, tot het staatstooneel zich weder voor hem opent. En men fluistert zelfs, dat een paar leden van het vorige Ministerie reeds nu en dan overleggen of de mogelijke verwerping der klassenbelastiug voor hen niet een geschikte gelegeuheid zou zijn om weder handelend op te treden. De heer Heems kerk schijnt er eohter anders over te denken verwerping van de finaucieele voorstellen der Regeering zal in zijn oog geen reden zyn tot aftreden van het Kabinet; de behandeling der grondwetsher ziening oehoort volgens hem door dit Kabinet te worden ten einde gebacht en dus mag voor dien tijd niet tot heengaan worden besloten, wat er ook gebeure. Men zegt dan ook dat de reserve-troepen reeds gereed staan om de te verwachten nederlaag oogenblikkelijk te komea herstellen. De Minister Grobbée zou na tuurlijk zijn zetel moeten inruimendan zou de heer Sprenger van Eijk dezen opvolgen en zelf als Minister van Koloniën worden vervangen door den kort geleden uit Indie teruggekeerde mr. Levissobu Norman. Men mag onze premier dus niet verwijten, dat hij niet om de toekomst deuken zal, al is het dan ook vooral om de toekomst van zich zeiven en zijn kabinet. Want waarlijk, het is hier niet alleen een quaestie van le vensbehoud, maar tevens van versterking der krachten, en op eer. paar uitzonderingen na is iedere veran dering in het Kabinet, zooals het oorspronkelijk optrad, inderdaad verbetering en versterking." De heer Hicks-Beach heeft iu het Britsohe La gerhuis eene motie aangekondigd, waarin de houding der Regeering tegenover generaal Gordon wordt af gekeurd. De Times bespreekt dit voorstel en zegt o. a.: „De Regeeringspartij zal wel sterk geuoeg ziju om het te verwerpen, hoewel het slechts de flauw.e uitdrukking kan genoemd worden van het algemeen gevoelen, dat het prijsgeven van Gordon eene nationale vernedering is. Daaromtrent bestaat in het land eene stemming, welke zelfs de krach tigste regeering niet wagen kan te minachten." Ter Egyptisohe conferentie, waarsehynlyk te Londen niet te Konstautinopel, zulleu de mogendheden vertegenwoordigd worden door hare gewone gezanten met toevoeging van finaucieele adviseurs. De door Turkije gestelde voorwaarde, dat de souvereiniteit van den Sultan over Egypte niet ter sprake gebraoht worde, zal naar het schijnt geen bezwaar tegen het houden van de conferentie opleveren. De kabinetten, welke de uitnoodiging voorloopig hebben aaugenomen, wachten met hun definitief antwoord totdat Frankryk eu Engeland het eens zijn over het programma. Zullen zij het eens worden, en zoo ja, wanneer? Daargelaten nu de vraagover welke punten zal de ooufereutie hebben te beraadslagen? wil de Fransche regeering, alvoreus een besluit te nemen, ingelicht worden over alles wat Egypte betreft, en over de voornemens welke Engeland met betrekking tol dit land heeft. Sedert de dubbele controle, het Fransch-Engelsch toezicht over de Egyptische finan ciën zoo plotseling werd afgeschaft, zyu de Egyptische aangelegenheden niet geweest een onder werp, waarover de kabinetten van Parijs en Londen elkander schriftelyk of mondeling mededeelingen hebben gedaan. Thans verbreekt de Engelsche regeering het zwijgen, gedurende anderhalf jaar door haar over Egypte's toestand in acht genomen, en komt zij met het voorBtel tot een conferentie voor den dag. In deze omstandigheden is het, zoo oordeelt men te Parijs, alleszins natuurlijk dat de Fransche regeering inlichtingen vraagt en behoeft, alvorens zij aan het kabinet van St. James kunne mededeeleu hoe zij denkt over eeu verbetering van de Egyptische financiën, en over de Egyptische quaestie in al haren omvang. Jules Ferry en zijne ambtgeuooten beweren, zoouls reeds is gemeld, dat, wat de zaken van Egypte betreft, de politieke quaestie onafscheidelijk is van de fiuancieelemaar om de Britsche regeering niet ongerust te maken, verbinden zy zich nu reeds niet te zullen eischen het herstel van bedoelde contróleü deux. Frankrijks premier zal tevreden zijn als het getal Frauscbe ambtenaren by bet binnenlandsch bestuur van Egypte grooter wordt dan het thans is. Voorts acht hij, in strijd met bet gevoelen der Engelsche regeering, het behoud van het amortisatie-fonds noodig, en meent hy dat de middelen om in de behoeften nu en later te voorzien, in andere maatregelen gezocht moeten worden dan in het afdanken van het Egyptische leger. Wat den zetel der confe- reutie betreft, geeft Ferry de voorkeur aan Kon- staniinopel. Het onzen lezers bekende besluit van den Parijschen gemeenteraad, waarbij verklaard wordt dat de prefect van het Seine-departement niet meer mag wonen in het Stadhuis, is door ds Regeeriug vernietigd. Men weet dat het raadsbesluit genomen werd met het oog op den nog steeds te verwaebteu goeden uitslag der poging om te verkrygen één raaire van Parijs, ter vervanging van de twintig arrondissemento-maires welke de hoofd stad thans bezit. De gemeenteraadsverkiezingen heb ben aan de partij welke naar dit doel streeft, gisteren menige overwinning versohaft. De Chineesche gezant te Parys, markies Tseng, is van zyu post ontheven, en vervangen door Tshou- Tsing-Chen. In offioieele kringen te Parijs loopt het gerucht, dat de regeering van plan is een civiel- commissaris voor Touking aan te stellen, dat een van Cochin China geheel verschillend bestuur zal krijgen. Tot de nieuwe regeling tot stand komt blijft Tonkin'g onder militair bestuur. Te Berlijn houdt meu de aanneming vau de verlen- giug van den socialistenwet «n den Rijksdag voor ver zekerd. De wet komt Donderdag aan de orde, maar mer. verwacht de beslissing niet voor Vrijdag of Zater dag. Windthorst deed nog een poging om vooraf zijn voorstel tot opheffing van de kerkelijke verbauningswet te doen behandelen en confereerde daarover met Richter maar zonder succes. De Duitsche bondsraad is druk bezig met het outwerp, strekkende tot het verleenen van subsidie voor de oprichting van eene directe stoomvaartver- bindir.g tusschen Hamburg eu Oost-Azië en Au stralië, .en heeft het naar de commissiën verwezen. Men verwacht, dat het door den bondsraad spoedig ongewyzigd zal worden aangenomen, zoodat het nog gedurende deze zitting in den ryksdag zal wordeo besproken. Wijl van verschillende zijden met het oog op het postverkeer en de belangen der Duitsche marine op het tot stand komen dezer lijnen wordt aangedrongen, hoopt men dat de meerderheid hare goedkeuring aan dit outwerp hechten zal. XVI. f Amsterdam 5 Mei 1884. Gedurende de eerste dagen der vorige week was de toestand der beurs zeer ongunstig; zoowel in staatsfondsen als in Amerikaansche sporen was de stemming gedrukt. Voor de laatsten kwam sedert Woensdag eenige verbetering door binnenlandsche -vraag, doch te New-York bleven de koersen dalende. Staatsfondsen waten de geheele week in zwakke, onbehagelijke stemming, behalve voor Metallieken, die voor Weenen tegen hoogere koersen waren ge vraagd. Binnenlandsche waarden. Staats-, provinciale en gemeentefondsen. Voor drieën en oude vieren was de stemming iets beter, voor de overigen iets flauwer. Obligatiën Noordzeekanaal^blijven stijgen, zij noteerden Zaterdag 88. Premieleeninyen. Groote Amst. loten zijn circa 1 pCt. flauwer, Rott. */8 beter. Spoorwegleeningen. Aand. Holl. sp. verloren 1, do. Rijnspoor hervvonuen V4. Centraal-waarden zijn flauwer, aand. circa 2 pCt. Ook Bokstel# waren flauwer. Tramwegleeningen. De aand. in de Indische tram bleven dalen en sluiten op 45, dus een verlies van 13 pCh De exploitatie is zeer bevredigend, maar de kosten verslinden een groot deel der ontvangsten. N. en Z.-Holl. verloor 8l/4, Gooische 28/4. Industrieels en Jinantieele waarden. Ook hier zijn vele verliezen te constateeren zoo Raven aand. Amst. Bk. 1, Groninger waterl. 5, Kol. Bk. 2, Panopt. 4V|, obl. Java 4, aand. Nederl. 2 en 4 pCt. obl. do. 1 pCt. prys. Aand. Kasv. stegen 2, Handelmij. circa l pCt. De geruchten omtrent het dividend der laatste onderneming luiden gunstig. Pref. aand. Zeeland 8/4 hooger. EUROPEE8CHE waarden. StaatsfondsenHon garen waren willig, vooral '67; origineele Italianen 1V| hoogerpapieren metallieken verbeterden Va» Oostenr. goudrente 3/g. Portugeezen wareu gedrukt. Russen meerendeels flauwerOosterleeniogen 1/i a 1, '75 s/4 hooger Spanjaarden hieRlen zich beter, perpetueelen avanceerden ,/a. Turken waren 3/1# a */s flauwer. Premieleeningtn. Deze soorten waren in williger stemming. Antw. 3/4, Brussel 1, Hongaren D/s» Oostenr. '60 1, '64 V/t hooger, Russen waren reep. 3/4 a 2 pCt. lager, Madrid verloor P/f. Spoorwegleeningen. Italianen waren ferm, Z.-Italië zelfs lVj hooger. Aand. Warschau Weenen s/4 lager. Russen waren verdeeld hooger sloten o. a. Groote my. 1, Cbark. Azow iy4; lagerBaltische 3/4, Brest Graj. l'/g, Morsch. Sysr. 2, Rias. Wiasma l. Industrieele en finantietle waardenAand. Duitsche Bykibk. en 5'/a pCt. Hong. pandbr. verloren 1 pCt. Amerikaansche waarden. Staatsfondsen. Loui siana's verloren 4, Mexicanen ®/8 a 16/1#, Peruanen »/4. Van de Brazilianen vraren '65 en '75 resp. V4 eu iy4 hooger, '83 en '79 !/j lager. Spoorwegleeningen. Hoewel in de laatste dagen eenige verbetering ontstónd, sluiten vele soorten weêr lager. Atch. Top. eert. 3, Atl. Pac. 11/i, Buffalo's iy4, centr. Pac. Sh. 7, do. obl. 1, Ca nada South. 2V4, gecous. obl. Chic. N. W. 3, Chic. N. W. Un. en Winona 3y8. Burlington 6, Rio cert. l'/4, gecons. obl. do. 5s/8, Alg. Hyp. (lo. 4ys, Florida centr. West. 3 a 2V2, Illinois l'/f, Kans. Pao. P/4, pref. St. Louis S. Fr. lty4, obl. eu alg. hyp. do. P/j, Wichigan P/8, Mich, centr. 3, papieren Milwaukee's 2, Missouri inc. buds. 2, Minnesota P/f, Dakota P/8, Pensylv. P/8., Un. Pao. cert. jD/j, do. obl. 2, do. Tr. Br. 2J/4 a 1. Enkele s^rten zyn hooger; b. v. Canadian's 2, Cbesap. Ohio 3 en Ontario's 2 pCt. Ook de vereen. Am. spwfondsen waren lager, voor le serie 2V8, voor 2e serie 1. JJyp. do. ex div. 3 pCt. flauwer. Industrieele waarden. Colorado's zijn 2y8, Max well's #/8 a V4 lager. ProlongatiB-RENTE. 3 a 31/, pCi. r. P8. De beurs was heden zeer zwak. Hoewel New-York hoogere noteeringen zond, was zoowel hier als te Londen de reactie weder ahet woord. Vooral Rio's moesten het ontgelden, obl. verloren 2, geconsolideerde!! 3!/8 en Alg. .byp. 3V4. Ook Europeesche staatsfondsen waren zwak. Omtrent binnenl. waarden valt een rijzing van 3/4 voor aand. centraal, van V* voor d°. gestemp. obl., doch een verlies van P/8 voor uitgest. sch. te noteeren. Indische tram 1 pCt. lager, Kol. Bk. 2 pCt. hooger, Handelmij. hooger. Prolongatierente3 pCt. Mijnheer de Redacteur! Het verslag der kantongerechts-zitting in het vorig nr. der Goudsche Courant deed ons kennis maken met twee veroordeelingen van den Goudschen Kanton rechter, die nogal de attentie trekken en veel be sproken worden. Ik bedoel de veroordeeling van M. H. en A. H. tot eene boete van 10 cents wegens werken in hun tuin aan den openbaren weg en die van M. van L., huisvrouw van G. L. tot gulden wegens mishandeling vaneen kraai. Het lijdt geen twyfel of de kantonrechter, eenmaal geroepen uitspraak te doen, moest bedoelde personen veroordeeien, hij was verplicht te handelen zooals hij deed, maar wat een andere vraag is, is deze of dergelijk zaken vervolgd moefrten worden.Het komt mij voor van niet. Zulke vonnissen verhoogen niet den eerbied voor de rechterlijke macht. Zij, die met bet instellen van dergelijke vervolgingen belast zijn, moesten, dankt mij, meer met hun verstand te rade gaan en niet muar rechts en links proces-ver baal opmaken. Voorzeker, mishandeling van een kraai is geen lofwaardige handeling, maar waar in de achterbuurten nog voortdurend zoovele kindereu geestelijk zoowel als lichamelijk worden mishandeld, op de ruwrste wijze worden toegesproken, en op de ellendigste wijze gedoemd zijn te leven, daar maakt de veroordeeling wegens mishandeling van een kraai een allerkluchtigsten indruk en doet den wensch uiten dat liever eens wat beter toegekeken werd waar werkelijk slechte dingen gebeuren en kraaien- mishandeling over het hoofd werd gezien. Dat een paar lieden, nogal arbeiders, die in de week zeker hun banden vol hebben met ander werk des Zondags iu hun eigen tuintje gaan arbeiden moge al strijden met de. Zondagswet, hij die zoo'n zaak vervolgt, heeft zeker weinig aanspraak op den naam van een verstandig ambtenaar, al handelt hij overeenkomstig de voorschriften der wet. Mij dunkt, aan den eenen kant ziende dat bonderde personen den Zondag gebruiken om in kroegen en herbergen het moeilijk verdiende loon onder klets praatjes door het keelgat te gooien en aan den anderen kant deze veroordeelde lieden, die, liever dan borrelen en bun tijd verluieren, gaan werken dan zal ieder, wien9 hoofd en hart op de rechte plaats zit, het met mij betreuren dat deze arbeid zame lieden nog wel juist om hun ijver moeten ver oordeeld worden. Nog eens, de kantonrechter heeft iu deze, meen ik, geer. schuld. Hij moest veroordeeien, maar der gelijke zaken behoefden niet vervolgd. Dat is niet alleen rayn gevoelen, maar van velen, met wien ik over de zaak sprak en het is zeer te hopen dat dergelijke overdreven dienstijver in het vervolg worde tegengegaan. Openlijke afkeuring kan daartoe mede werken en vau daar deze regelen. M. de Redacteur, u dank zeggende voor de plaatsiug, noem ik taij, Achtend, - Uw Dw. Dr. Gouda, 5 Mei 1884. M. M. RECLAME Allen, die door voortdurend stilzitten aanleg hebben tot verstoppingen, winderigheid, bloedaandrang enz, zouden nooit zonder de bekende Zwitsersche pillen van den apotheker R. Brandt, moeten blijven; welke volgens de uitspraak van de beste geneeskun dige schryvers een zeker geneesmiddel zijn zonder pyn. Te verkrijgen tegen 0.70 per doos in alle apotheken. Men lette by den inkoop er op, dat iedere doos als etiket hebbe een wit kruis op rood veld met het facsimile van Rich. Brandt. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanGouda, Gezien de Wet op de SCHUTTERIJEN van den 11 den April 1827, Staatsblad no. 17), alsmede de Reglementaire bepalingen, voorkomende in het Staatsblad van den 21sten Maart 1828, no. 6. Brengen ter algemeene kennis dat, de Ingezetenen die %op den 1 sten Januari 1884 hun 24ste jaar hebben bereikt, verplicht zyn zich voor den DIENST der SCHUTTERIJ te doen inschrijven. Dat tot de inschrijving zitting zal gehouden worden gehouden in het RAADHUIS dezer Gemeente, van den 15den tot den 31 Mei aaostaande, dagelijks (de Zondagen uitgezonderd) van des voorraiddags tien tot des namiddags een ure. Dat de bovengemelde Wret ten aanzien der voor- geschrevene verplichting, de navolgende bepalingen en voorschriften bevat: Art. 1. Ieder ingezeten van het Rijk, die op den lsten Januari van elk jaar, zijn 26ste jaar zal zyn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, zal ingevolge de bepalingen dezer Wet, daartoe ge roepen zijnde, verplicht wezen den Schutterlijken dienst uit te oefenen. Art. 2. Als ingezetenen worden, met betrekking tot de toepassing dezer Wet beschouwd a. Alle Nederlanders binnen het Ryk hun gewoon verblyf houdende. b. Alle vreemdelingen binnen het Rijk woonachtig welke hun voornemen om zich daar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene 'uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmid delen vau hun bestaan. De tijdelijke uitoefening V8n een bedrijf of haud- werken in eenige ondergeschikte betrekkiug, gelijk die van leerling, knecht enz., kau op zichzelve niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen, om zich iu dit Rijk te vestigen. Art. 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de Ingezetenen, welke op den eersten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullwi zijn ingetreden, zonder onderscheid of zy vermëenen t mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgesto tenen te behooren, verplicht zijn zich bij het Bestuur der Gemeente, in welke zij wonen voor de Schutterij te doen inschrijven. Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblyf houden, of der. zetel van hun ver mogen hebben gevestigd, zullen tot de Inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienst- doend^^jutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan, znllen zij zich doen ioschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aange slagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtsbehalve verplicht zijn hun verblyf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen vol doend -bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oordeel, onver minderd de bevoegdheid van den ingeschrevene ora van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijkeit Dientengevolge worden de ingezetenen, die in déK-v termen vau gemelde artikelen vallen, dat zyn zij, die w in het vorige jaar den 24-jarigen leeftijd HEBBEN BEREIKT en mitsdien geboren zijn in den jare 1859 mitsgaders de zoodanige» tusschen de 24 en 34 jaren oud, welke sedert de laatst gedane oproepiug in dato l Mei 1883, zich alhier met der woon hebben gevestigd, opgeroepen, om zich op den hier bovengemeldeu tijd en op de plaatst voor de inschrij ving bepaald ann te melden, zullende zij, welke hieromtrent onverhoopt mochten nalatig zijn, niet te min, van wege het gemeente-bestuur, ambtsbehalve worden ingeschreven bovendien door den Schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete en ZONDER LOTING by de SCHUTTERIJ worden ingelijfd, indien bet zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene rede tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Wordende eindelijk degenen, welke aan de inschrij ving moeten voldoen, medegedeeld, dat zy bij ge melde inschrijving moeten overleggen hun bewijs van Geboortezullende zij die hier ziju geboreu, zich ter bekoming daarvan moeten vervoegen op de SECRE- tarie vjlezer Gemeente, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Wijders zij zyn verplicht bij de inschrijving op te geven de straat, de wijk en het nummer vair hunne woning, hun beroep benevens dat hunner ouders, alsmede sedert wanneer zij ingezetenen dezer Gemeente geweest zijn. Gouda, den 5 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Augustus 1881 (Staatsblad No. 97)(-ter openbare kennis (lat bij ben zijn ingekomen van (1e navolgende personen, verzoekschriften waarbij vergunning wordt gevraagd om in de bij ieders naam vermelde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als Volgnr. Naam van den Verzoeker. Aanduiding der localiteit, 33a. Gysbertu9 Martinus PeetersTurfmarkt H. no.bl, 34a. Mina Herber Haven B. no. 112. Gouda, den 3 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BRÓUWER. GEBOREN 2 Mei. Constance, ouders L. Burgersdijk en H. F. Nicolai Johan Nicolaas, ouders S. Verhoef en C. D. Kloos. 4. Catharina, ouders H. van der Linden en A. van Schaik. 5. Willem, ouders W.'de Bruin or T. den OudeD. Adriana. oüders T. Rqis en A. Maskamp Mar-

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2