TEN. 1 BAPP1J i, lis, Vrijdag 9 Mei. N° 3076. MNG Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ^water. BINNENLAND. 1. ES. IRQ. he i Gouda. tot 12 uren re Paauw», rkiezend wordt aide prijs, be* ter begchik- eelmeeater van 'leringen ard in en tn tegen >n geachten MATTEN- L AA 1ST Oostzijde sne prompte iadgenooten ukken, lofNo. 42). «2,^0.15. hzn. contracten lerlei aard, Ook wor- niebe taling i afgebaald, bediening r, >n Aparte- i WACHT- wordt min- leizigefa en roonete ge- Ingekomen ie een handelslractui met Spanje. De centrale sectie is samengesteld nil de heeren van der Loeff, ran Delden, eau der Linden, van der Scbrieck en Corvcr Hooft. Heden of morgen aal de regeling der werkzaamheden plaats hebben. De oommiMie, door de Francais 1 met een ondersoek omtrent denltoe schillende takken van nijverheid,|Jooi den vermaarden modeleverancier’Woi GOUDSCHE COURANT. buitenland ;en. ir: de hh. ni.-Agent ;entr. J. P. ELS- H. SMITS Moordrecht, soo zij dat willen, de gemeenten in hare verordeningen een verbod tegen de openbare dronkenschap kunnen opnemen, waardoor de kosten, die de toepassing van dat verbod vereischt, dan uitsluitend voor hare reke ning komen. Regeering belast toestand der ver- irde ook onlangs ..’or th al. getuige. Desa autoriteit verklaarde dat, volgens zyn meaning, verbetering in den toestand vaa zijn vak gebracht kon worden door de traktementen van den President der Republiek en der Ministers te ver- boogen, ten einde beo ia staat te stellen meer bals te geven. Op de twee partyen b. v, die de heer Grévy nn elk jaar geeft, is bat too vol, dat de dames sioh geen nieuwe japonnen er voor aanschaf fen. Betaal den president hater, en hy sal meer bals geven en niet zooveel mruschen tegelijk vragen. Hetselfde geldt voor de Ministers en dat sou-het modevak zeer ten goede komen» Door het tweede kantongerecht te Botterdam werd heden een koopman uit Waddiogveen veroordeeld lot eene boete van f 25 of subs, gevangenisstraf van 4 dagen, omdat hy op de veemarkt te Rotterdam een giek paard ter markt had gebracht. Tot dezelfde straf werden veroordeeld een koopman uit Nieuwer- kerk a/d IJsel ea een landbouwer uil Ketel, wegens hei Ier markt brengen van sieke koeien. Onder beschuldiging van diefstal uit de militaire broodbakkerij te Vlivsiogen, zyn gisteren aldaar in arrest genomen da meeeterkneebt, een sergeant van politie en een kwekt (burger), Zy woeden verdacht, brood aan particulieren verkocht te hebben. Een gerrchtelyk ondersoek wordt ingesteld. Uit Leeuwarden meldt menHoe hoogst be langrijk de verzending van kievitseieren van hier naar Engeland is, ken hieruit blijken, dat Vrijdag jl. alleen door den heer T. van der Werff handelaar in eieren en vogels, 72,000 stuk derwaarts zyn ver. zonden. Gedurende het tegenwoordige seizoen wer- 4pn door hem in het geheel ruim 350,000 stuks naar genoemd land geëxpedieerd. De gezamenlijke waarde daarvan ook weinig minder dan 50,000 worden gesteld. Hier en elders in de provincie zijn nog veel eierhandelaren, die mede belangrijke par tijen- naar Engeland uitvoeren, om niet te spreken van het verbruik in de provincie zelve en van de groots partyen, die naar Holland enz. gaan. Meu kan hieruit opmaken, welke groote voordeelen de kie vit aan Friesland oplevert. Eene vergiftiging door gas, waardoor in twee wo ningen, waarin geen gas werd gebruikt en geen lei ding was aangebracht, 6 personen stikten, heeft on langs gedurende den nacht plaats gehad in Alt-Ofen. Bij bei onderzoek naar den loop der treurige zaak is gebleken, dat de gaspyp op de straat vóór de twee woningen gesprongen en het uilstiwomenda gas door lossen grond onder in de woningen wan. (‘t Ie be kend, dat, als gas in eene woning dringt uit den ondergrond, bet gevaar in de warmste vertrekken het grootste is.) Uit Wageningeu meldt men dat H. M. de Ko ningin onlangs aan een gevaar ontsnapte. De paar den voor het rytuig van H. M. verschrikten, De Koningin en de hofdame, die baar vergezelde, stap ten terstond oil het rytuig, dat kort daarna omver viel. De zaak is gelukkig zonder ongelukken af- geloopen. Blijkens het verslag van de maatregelen tot be vordering vao de stadsreiniging te Leeuwarden over 1883, ging de invoering rao het wisseltonnenstelsrl geregeld voort. Er werden weder 205 tonnen aan gebracht, waardoor het totaal op 31 Dec. bedroeg 3595. Gemiddeld werden dagelijks 905 tonnen ver wisseld. Voor het zuiveren en desinfecleereu der ton nen werd de noodige zorg gedragen. Voor het sté- delijk ziekenhuis, het hulpziekenhuis en het garni- zoeoshospitaal werden de daarvoor byzonder geverfde tonnen gebezigd. Opdat by epidemische ziekten geen tonnen uit besmette huizen bij andere tonnen worden geplaatst, ontvangt de directeur der stadsreiniging onmiddellijk na aangiften van die ziekten van de gemeente-secretarie eene opgave van die huizen. De exploitatiekosten per hoofd en per jaar bedroegen, evenals vroeger, 36 cent, en met byvoeging van de rente ran het aanlegkapitaal en van de aflossing over 20 jaren 44 cent. Er werden gemaakt 6178 last van 1770 kg. compost of zoogenaamd straatruil- nis en bpgevaugen eu afgeleverd 2218 last isr. De totale ontvangsten bedroegen 51,663,97, de totale uitgaven 39,492,04V, dus meer ontvangen 12,171,92*^ In, Indië is de eierdans niet zooals men uit deu naaiff, die er aan gegeven is, zou afleiden, een dans op die broze voorwerpen. Hij wordt op de volgende wijze uitgevoerd De danseres, in een keursje en een zeer kort rokje gekleed, heeft een klein rad van mandewerk horizon taal op bet hoofd. Rondom dit rad zijn draden vastgemaakt, op ge- lykeo afstand van elkander, en aan het einde van elk dier draden is een strik, die door een glazen knop wordt’ epen gehouden. Zoo uitgernst, treedt het meisje naar de toeschouwers toe, met eene mand vol eieren, die zij laat zien om te toonen dat zy echt zijn. De muziek speelt eene eentonige melodie en de danseres begint met groote snelheid rond te draaien. Dan grijpt zy een ei, steekt het in,een van de strikken, en werpt het met een vlugge' |>ewe- ging van zich, op zulk eene wijze dat zij den strik Een den 22sten Maart vao den militairen com mandant van Atjeb en onderhoorigbedon ontvangen, te Penang aangeboden telegram, luidt als volgt „Een eu twintig Maart zeven colonnes geageerd tegen den vijand. Tusschen LepougaraenTjot-Base- toel versterkte stellingen met redoutes stormenderhand genomen. Vijand geheel verdreven. Twee colonnes diversie in Lepong en Loeboek. Twee bentings in in 'Loeboek genomen en vyand teruggedreven. Twee colonnes diversie naar Lambira eu Loet hoe; door onbegaanbaar terrein en zware verliezen genoodzaakt van binneurukken Lambira af te zien. Onzerzijds gesneuveld negen minderen; gewond 2e luitenants S. A» Drijber en A. J. Gysen, teven ea dertig min deren en 4 dwangarbeiders. Vyand zware verliezen, Volgens by bestuur ingekomen berichten zeventien doodeo, waaronder drie pauglitna’s en tw.ee en twintig getronden, waaronder één panglima." Hel Mei-yommer van de Prupsw des Tijdi bevat een stuk van L. G. Gréeve over het straffen der openbare dronkenschap, naar aanleiding van de klach ten, by de behandeling van de begrooiing van 1884 in de Tweede Kamer geuit over de stijging der ge vangeniskosten, boofdzakclyk veroorzaakt door de drankwet, die in 1882 eene executie van 28,000 strafdagen (byna alle subsidiaire straf) heeft noodig gemaakt. Hij get daarin uiteen, dat kosten, ver oorzaakt door oplegging van subsidiaire gevangenis, alleen dan ten laste komen van ‘s Rijks schatkist, wan neer zy het gevolg zyn van het straffen van een feit, dat oij eene rijkgwet is verboden koeten van andere subsidiaire gevangenis komen ten laste van de ge meente, waterschappen enz., die de feiten waarvoor de straf wordt ondergaan, bij hunne verordening of keuren hebben verbóden. Daar nu het straffen der openbare dronkenschap buitensporige kosten met zich brengt, is bet eenige middel, om die kosten te voor komen, de eenvoudige openbare dronkenschap niet meer bij een rijkswet strafbaar te stellen. Het niet verbieden der openbare dronkenschap by een wet is nan te bevelen, omdat 1. dat verbod on gel ijk en alzoo onbillijk werkt; 2. omdat het doel:' het beteugelen der openbare dronkenschap, door zoodanig verbod, niet bereikt wordt; i. omdat altijd, GOUDA, 8 Mei 1884. Mej. C. F. Bokhoven, alhier, heeft met gunstig gevolg het sete-examen als onderwijzeres afgelegd. Tot leden van de jury der aanstaande Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, zijn o. a. benoemd, voor verschillende nummers van het pro gramme de h h. D. P. van Capelle te Kapelle a/y., H. Voorspui te Groot-Ammers, A. van der Burg te Hasenwoude, A. C. Schouten alhier, J. Herrewyn Jzn. te Aarlanderreenj G. Batelaar te Bodegrave, Ph. van der Breggen en I. H. van der Tonen Kz. te Waddiuxveen, L. A. van den Berg te Willeskop. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. 31ste zet Alkmaar F 7 G 6. 32zet Gouda D 7 G 4.-|- 32 set Alkmaar (de Koning speelt) 33 n zét Gouda C 2 4. De vyftigste gewestelijke vergadering van het Ne- derlsndsch Onderwijzersgenootschap in Zuid-Holland val plaats hebben op Zaterdag 7 Juni, des voormid- dage te 10 uren, in de zaal Kunstmin te Gouda. Behandeld zullen worden de volgende vraagatukken: Wordt 'by onl lager onderwya voldoende gelet op de kennis van de naaate ofigeving? In te leiden door den heer F. Gediking. - Het herhaliugwuderwijs. In te leiden door den bee; 8. Posthumus. Ns do pauze heeft er eene vergadering plaats van «sw. bestuur en afgevaardigden, waarin nevena huis- boudsjyke werksumheden behandeld zal worden een voorviel van bet gew. bestuur, om aan de gew. Com missie van hel ondersteuningsfonds een krediet te openen van hoogstens 30 'e jure, ter bestrijding ren onkosten. Vervolgens komen de volgende onderwerpen ter sprake Over de inrichting en grootte der schoollokalen. 1. Het grootste voordeel, dat de lagere school der mui- schappij door hare opvoedende strekking verschaffen kan, wordt geschud door vermeerdering van het aantal leerlingen per onderwijzer. 2. Het untal leer lingen moet niet grooter dan 40 zijn. 3. Plutsing der verschillende klassen in geheel van elkander afgezonderde lokalen is bal meest wenschelyk. 4. Moeten alle lokalen even groot zyn, of ia *t wen- schelyk die voor de lagere klassen grooter te maken? Hoe moet in *t laatste geval de verhouding zyn In te leiden door den heer W., de Vletter. Het „niet velerlei, mur reel' moet op de lagere school met onziebtigheid worden toegeput. In te lieden door den heer O. G. Veenstra. Na de vergadering zal er gelegenheid zyn tot deel neming aan een gemeeneohappelykeu maaltijd tegen 2.60 per couvert met inbegrip ran flescb wyu. In jie zitting der Rotterdamschê Arr.-Rechtbank ran Dinsdag morgen werden veroordeeld: L. M., kramer te Waddinxveen, bekl. van mis handeling vao zyn neef aldaar, tot 3 “dag. ge*, cell. J. K., koopman te Hekendorp en A. V., bouwman te Langeruigeweide, bekl. van het zonder vergunning loopen langs den Rijnspoorweg, de le bekl. tot 10 boete eu de 2e bekl. lot 1 boete. A. V,, huisvr. van G. v. W., winkelierster te Nieuwerkerk a/d IJsel, bekl. van het verkoopen van sterken drank beneden de 2 liters, zonder vergunning, tot 15 boete. Vervolgens stonden terecht O. v.' W„ «kramer te Waddinxveen, bekl. van open bare dronkenschap. Eisch 7 dagen gev. cell. I. B., sjouwer te Gouda, bekl. van geweldpl. tegen een bed. beambte. Eisch 1 maand gev. cell. In bovenst, zaken over 8 dagen uitapraak.* Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting »an Dinsdag, 6 Mei 1884. De Tweede Kamer heeft Woensdag bare werk-, zaamliedeu hervat. De heer Kolkmau heeft als lid zitting genomen.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1