r. jen. Vrijdag 23 Mel. N? 3088. 1884. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. n.5« ING >-Plated .50 INS 8, ing-en. Verïtuigen. Uzer- en accuraat BINNENLAND. r i avonds 1. n toe- Concert ?rpen, EN, KO- GOÜDSCHE COURANT i. toegang. afgesloten >or verdere IPELIEN twerkend, axatief, smaak en 50 Cents, een de wet op de Hy werd r aan de te Zeist. daarmede VERT TER eschje INE. 193. het volledig onderwijs in de waardelyk en chtends en 3UDA. ne scboone leiden. Hij stelde in dien nn zijnerzijds een con clusie voor. De concl. der meerderheid en der minderheid wer den verworpen respectievelijk met 47 tegen 24 en 45 tegen 24 stemmendaarentegen werd de condu- sie-Haffmans aangenomen met 42 tegen 23 stemmen. Daarna werd de behandeling aangevangen van het wetsontwerp lot voorloopige regeling van het beheer der vicariegoederen. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gonda over 1883 ontleenen wjj nog het volgende By den aanvang van het jaar waren op de Rijks Hoogere Burgerschool 21 leerlingen in de eerste klasse, 13 in de tweede, 9 in de derde, 7 in de vierde en 4 in de vyfde klasse, allen voor het vol ledig onderwijs, terwijl 11 leerlingen hel onderwijs in enkele vakken volgden, ah 2 in de eerste, 1 in ce tweede, t in de derde, 1 in de vierde en 2 in de vyfde klasse. In de le, 2e en 3e klassen bevonden zich 7 vroawelyke leerlingen voor hel volledig onderwijs en 5 voor enkele lessen. By gelegenheid van de op 11 en 12 Juli gehouden overgangsexamens werden van de 19 leerlingen voor 'e derate klasse 8 onvoor- 3 voorwaardelyl tot de tweede klasse bevorderd, van de 11 leerling* der tweede klasse 5 onvoorwaardelqk en 2 voorwaardelijk tot de derde klasse, van de 8 leerlingen der derde klasse 4 on- voorwaardelijk en 1 voorwaardelijk tot de vierde klasse, terwijl eindelijk van da 7 leerlingen voor het volledig ouderwys in de vierde klasse 5 onvoorwaar- deljjk en 2 na herexamen tot de vijfde klasse konden worden toegelaten. Van de leerlingen, welke slechts enkele lessen volgden, gingen uit de derde klasse 2 ouvoorwaar- delyk en 2 roorwaardelyk over naar de vierde klasse. Twee leerlingen uit de tweede en 2 leer lingen uit de eerste klaaae, die mede aan het examen deelnamen, konden niet tot eene boogere klasse worden bevorderd. Vier leerlingen, die het volledig ouderwys in de vijfde klasse hadden gevolgd, onderwierpen zich aan het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuid- Holland. Aau 2 hunner werd het getuigschrift uitgereikt. Een der geslaagden studeert thans te Hannover in de Chemische Technologie, de andere te Utrecht in de medicynen. De beide anderen, welke bet getuigschrift niet verwierven, legden on- tniddelyk na de zomervaeantie met goeden uitslag het Litterarisch-ldatbematiMh examen te Utrecht af, waar zij nu hunne studiën als aanstaand arts maken. Eén leerling, die enkele lessen in de 4e en 5e klasse by woonde, deed een goed eind-examen in de geschiedenis. Twee leerlingen der derde klasse legden met gun stig resultaat examen af, de een om toegelaten te worden tot de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, de ander tot de Koninklijke Militaire Academie te Breda. B|j den aanvang van den tegenwoordigen cursus lieten zich 17 aspiranten voor de eerste klasse en 2 aspiranten voor de tweede klasse inschrijven. Van de eersten werden 14 toegelaten, onder welke 1 voor enkele leasenvan de laatstbedoelden werd de een in de eerste klasse geplaatst, terwijl de ander als leerling voor enkele rakken in de tweede klasse werd opgenomen. De cursus werd geopend met 62 leerlingen, te weten in de eerste klasse 20 jongens en 4 meisjes, in de tweede klasse 13 jongens en 3 meisjes, in de derde klasse 8 jongens en 1 meisje, in de vierde klasse 3 jongens en 3 meisjes en in de vyfde klasse 7 jongens. Van deze leerlingen volgden 8 de lessen in enkele vakken. Op het einde van bet jaar bedroeg het aantal leerlingen 65, namelijk 54 jongens en 11 meisjes; onder dit getal waren 9 leerlingen voor enkele lessen. Aan bel ouderwijs in de Gymnastiek namen 47 leerlingen deel, gesplitst in 4 afdeeiingeu, bestaande uit 19, 13, 8 en 7 leerlingen. De verdienstelijke Leeraar iu de Hoogduitsche taal en letterkunde de heer A. L. Schmidt verkreeg wegens GOUDA,*21 Mei 1884. VERGADERING van dbn GEMEENTERAAD. Vrijdag 23 Mei 1884, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het voorstel betreffende het verleenen van eervol ontslag aan den brugwachter H. Mewezen. De benoeming van eeneu Leeraar in de Neder- landache taal en Letterkunde aan het Progymnasium. De benotming van eenen Onderwijzer aan de 2e kostelooze school. De uitvoering der Gwdtch Zatfvtreaufiii) op giaterenavond werd door een talrijk publiek bijge— wooud. Zy bad met sueees plaats. Blijkbaar was er aan de voorbereiding groote zorg gewjjd. De poging om ditmaal een groot werk ten gehoore te brengen als Haydn's JaAresmlew is goed gelukt ea de belangstelling van hét publiek moge de vereeni- ging moed geven bet bij deze eerste poging niet te laten. Dank zij de krachtige, taleulVolle leiding van den Directeur S. van Milligen, dank zy de inspanning en toewyding der leden en de medewerking der solis ten, waaronder Mej. With. Gips in de eerate plaats mag genoemd worden, werd het Goudsche kunst minnende publiek een aangename avond verschaft, die zeker lang in aangename herinnering ui blijven. In de zitting der Rotterdamsohe Ari.-Rechtbank van gisterenmorgen werd J. T., wonende te Gouda, bekl. van het toedienen van sterken drank aan een kind, vrijgesproken. Dat werkelijk groote voortbrengselen onzer Neder- landsche industrie ook in het Buitenland gewaardeerd worden, is wederom gebleken op de Internationale Tentoonstelling te Nice. Het bier te lande zoo gun stig bekende Stout uil de bierbrouwerij «de Gekroonde Valk* der beeren van Vollenboven Co., te Am sterdam, dat ook hoe langer hoe meer in Frankrijk burgerrecht verkrijgt, is op genoemde Tentoonstelling bekroond mei den hoogsten pry's een Eere Diploma. Staten-Generaal Tweede Kamzb. Zitting van Dinsdag 20 Mei. In deze zitting is ingekomen een wetsont werp tot wijziging eu aanvulling van Rijkstelegraaf. De geloofsbrieven van den heer van Welderen ba ron Rengers zijn commissoriaal gemaakt in handen tan de heeren Mees, v. Osenbruggen en Schaepman. In behandeling kwam het verslag over de inlich tingen op het adres van J. H. Mooren, directeur van het Rijketelegraafkantoor te Kampen, zich be klagende over een ontvangen verbod om over andere dan letterkundige Jon- derwerpen iu nieuwsbladen te schrijven. De meerderheid der Commissie (die uit de heeren Zylkcr, de Meijier, Donner, Buys en Kist bestaat) heeft voorgesteld te verklaren, dat door het gegeven verbod aan die ambtenaren bet recht bij ait. 8 der Grond wet gewaarborgd, zonder noodzaak is tekort gedaan. De minderheid stelt voor te verklaren dat het door den directeur Mooren erkende feit valt onder de ver bodsbepaling van art. 2 van het Reglement voorden dienst van de Rijkstelegraaf, vastgesteld bij kon. be sluit van 16 Maart 1880. De heer Schaepman vereenigde zich met deze laatste conclusie. Het feit is erkend en art. 2 van bet telegraafreglement is duidelijkde ambtenaar heeft dns zijn plicht overschreden; zoo lang art. 2 bestaat kan men ’s Ministers handeling niet afkeuren. De heer Zijlker verdedigde de conclusie der meerderheid en de heer Ruys van Beerenbroek die van de minderheid. Beiden erkenden, dat den ambte naar een beperkt gebruik van zijne rechten kan worden opgelegdmaar de heer Zylker meende dat dit slechts bij de wet kan geschieden, omdat de ministerieele beschikking tot allerlei willekeurige uitlegging aanleiding kan gevende heer Buijs meende dat het recht van den Minister ontwijfel baar was. De heer Haffmans gaf dat ook toe, maar meende I dat art. 2 vau het reglement herziening behoeft, i omdat het tot ongerijmde gevolgtrekkingen kan 'zijne benoeming te ‘a Gravenhage op zijn verzoek gymnasium tevens verbonden aan de in de gemeente eervol ontslag uit zyne betrekking. I opgevolgd door den heet H. Pol, Leeraar Hoogere Burgerschool te Sappemeer. Andere veranderingen in het Leeraars-personeel kwamen niet voor. De omstandigheid, dat door de langdurige onge steldheid van de heeren van Uven en Hissink en door hel vertrek van den heer Schmidt het onderwijs belangrijke vertraging ondervond, heeft aan de Commissie Van Toezicht aanleiding gegeven in haar jaarverslag de opmerking te maken, dat hoewel de overige leeraren met de meeste bereidwilligheid hunne krachten hebben ingespannen om het nadeel zooveel mogelijk te vergoeden, de leerlingen in sommige vakken toch niet in die mate onderwys genoten hebben als waarop te voren gerekend was, weshalve de Commissie den wensch uitspreekt, dat middelen worden beraamd om hierin te voorzien. Het Progymnasium werd in het afgeloopen jaar door de opening der vierde klasse en de benoeming van «enen derden leeraar in de Oude Talen en verwante vakken volledig ingerioht. De heer L. A. Keeper, tot het einde van den vorigen cursus Leeraar in de Oude Talen eu ver wante vakken, trad als Conrector op nadat hem door Z. M. den Koning voor den tijd van twee jaren vrijstelling was verleend van het bezit van den graad van doctor in de klassieke letterkunde. In zyne plaats werd tot Leeraar in de Oude Taleu en verwante vakken benoemd de heer R. A. M. Stavenisse de Brauw, doctorandus in de klassieke letteren en Leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Eukhuiten. Er kwam nog eene verandering in bet Leeraars- personeel door bet vertrek van den heer A. L. Schmidt, die wegens zyne benoeming aan de Hoogere Burger school te *s Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verkreeg als Leeraar in de Hoogduitsche taal aan bet Progymnasium alhier. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van den beer H. Pol, Leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Sappemeer. Het aantal leerlingen was toenemende. Aan het einde van 1882 bevonden zich op hec Progymnasium 12 leerlingen over drie klassen verdeeld. Vóór het einde van den cursus verlieten 4 leerlingen de inrichting. Een van dezen nam evenwel nog deel aan het overgangs-examen, dat den 9en en lOen Juli plaats bad. Als gevolg van dit examen werden bevorderdde 2 leerlingen van de derde klasse nasr de vierde, de 2 overgebleven leerlingen van de tweede naar de derde klasse, eu 4 leerlin gen van de eerste naar de tweede klasse, terwyl 1 leerling van het eerste studiejaar niet overgiug. Voor het admissie-examen, dat den 7 Juli en 3 September werd afgenomen, meldden zich 9 aspiranten aan, van welke 8 werden toegelaten tot de eerste klasse en 1 werd afgewezen. Bij den aanvang van der. loopenden cursus gelijk bij het einde ran het jaar telde het Protrymnasium 16 leerlingen, te weten: 2 in de vierde, 1 inde derde, 4 iu de tweette en 9 in de eerste klasse. Den 19 Januari stelde de Gemeenteraad een reglement voor het Progymnasium vast, dat on- middelyk in werking trad Als gevolg daarvan werden de vier leden, welke te voren het voorloopig Curatorium vormden, uil- genoodigd in het nieuwe Collegie van Curatoren zitting te nemen. Nadat zy zich daartoe bereid hadden verklaard, werd tot vyfde lid van het Collegie benoemd Mr. D. N. Brouwer. Curatoren verklaren in hun jaarverslag, dat de Leeraren met ijver hunne taak vervulden en dat de lessen over het algemeen geregeld werden gegeven. Het ouderwys iu de natuurlijke historie en in de Nederlandsche taal en letterkunde ondervond eenigeu stilstand tengevolge van de langdurige ongesteldheid van de Leeraren van Uven en Hissink, terwyl ook de lessen in de Hoogdnitsche taal na het vertrek van den heer Schmidt en vóór de aankomst van den heer Pol gedurende een paar weken niet konden worden voortgezet. Gelyk bekend ia zyn zeven leeraren van bet Pro- ’ii

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1