Buitenlandsch Overzicht. bestaande Rijks-Hoogere-Burgerschool. Deze com binatie is voor de gemeente een belangryk voordeel, terwijl 't aan de prijzenswaardige samenwerking van den Rector en den Direoteur, om by de regeling der lessen zooveel mogelyk stoornis te voorkomen, te danken is, dat zich tot nog toe geene moeielijk- heden voor den gewonen gang van het onderwijs hebben voorgedaan. Evenwel is het, naar het oordeel van Curatoren, uiet te ontkeuuen, dat bij ziekte of ontstenteuis van eenen leeraar de combinatie oorzaak is, dat eene behoorlijke voorziening in de ontbre kende lessen door opdracht aan eenen der overige leeraren dikwerf zeer moeilijk kan worden tot stand gebracht. Het Progymnasium is gevestigd in vier lokalen van het gebouw der Burgeravondschool. De uitgaven ten behoeve der inrichting bedroegen in 1883 10730,21, waarvan door het Rijk, bij wijze van subsidie, werd vergoed eene som van 4062.—. Aan schoolgeld werd ontvangen 687,50. In de samenstelling der Commissie vau Toezicht over de Muziekschool kwam geene verandering. Bij het hervatten der lessen in Januari 1883 telde de school 271 leerlingen (121 jongeus en 150 meisjes) van welke 36 kosteloos onderwijs ontvingen. De lessen werden gedeeltelijk gegeven in. het gebouw Arti-Legi en voor een ander deel in een lokaal der le Burgerschool voor jongens en later in een der lokalen van de 2e Burgerschool voor jongeus. De verschillende leerwijzen, welke in het vorige jaar by het onderwijs in de onderscheidene klassen waren aangenomen, werden ook in het afgeloopen jaar gevolgd. Twee leerlingen van de klasse der élèves voor de 8chutterij werden als élève-muzikant bij het mu ziekkorps ingedeeld. De orchest-klasse werkte zeer gunstig voor de oefening der metr gevorderde leerlingen. De Commissie voor de muziekschool spreekt een gunstig oordeel uit over de resultaten van het onder* wijs en beroept zich daarbij op het deu 17 December gehouden examen, dat ditmaal uithoofde van het groote aantal leerlingen en de beperkte ruimte, alleen door de ouders eu voogden kon worden bijgewoond. Met lof gewaagt zij wederom van den ijver en het degelijk onderwijs van de beide aan de school verbonden onderwijzers, daarbij den wensch uitdruk kende, dat zij in het belaug van den bloei dezer mottige inrichting nog lang daaraan werkzaam zullen blijven. Zij nam bg het schoolbezoek over het algemeen veel belangstelling in het onderwijs bij de leerlin gen waarverzuim der lessen kwam weinig voor en het gedrag der leerliugen gaf reden tot tevre denheid. De uitgaven voor de Muziekschool beliepen eene som van 2587.25, terwgl aan schoolgeld werd ontvangen een bedrag van f 1748. De Stads-Librye of openbare boekerij mocht ook in het afgeloopen jaar de belangstelling van stad genoot en vreemdeling wekken. Zij werd door personen vau elders bezocht, die oude boeken of handschriften kwamen inzien en raadplegen. Door iemand, in eene andere gemeente woonachtig, werd aanvraag gedaan om eenige handschriften tegen borgstelling ten zijnent te mogen hebben om daarin nasporingen te doen betreffende leden zijner 1 familie. Libryemeesters konden eohter aan dit ver zoek niet voldoen, daar zg meenden geen vrgheid te hebben voor particuliere doeleinden, gelijk in het onderhavige geval, werken uit de Librye in bruikleen naar elders te verzendenvooral niet wanneer het werken geldt, welke zooals de aange vraagde voor de geschiedenis van Gouda belangrijk zgn. Voor ingezetenen bleef evenals vroeger de gelegen heid opengesteld om boekwerken gedurende hoogstens vier weken ter leen te ontvangen. Hiervau werd door velen gebruik gemaakt. Het Collegie van Libryemeesters, dat in zijne samenstelling onveranderd bleef, koestert den wensch dat voor de zoo kostbare bibliotheek eene betere bewaarplaats moge worden aangewezen, dan thans daarvoor moet worden gebruikt. Het bovenvertrek der Groote of St. Janskerk, waarin de Librye is gevestigd, achten Libryemeesters tot dat doel te klein; bet is daarenboven vochtig, zeggen zg, terwgl, naar het sehjjnt, daarin niet kan of mag gestookt worden. Het Museum van Oudheden, dat onder de goede zorgen van de Commissie van Toezicht in bloei toe neemt, telde in bet afgeloopen jaar 853 betalende bezoekers, en wel 527 tegen deu gewonen entrée- prys van 25 cents eu 326 tegen den verlaagden prijs van 10 cents per persoon. Dit getal was minder dan dat van het jaar te voren toen de inrichting door 1052 personen bezocht werd, vermoedelijk een gevolg van de omstandigheid, dat het reizend publiek in den laaisten zomer zich voornamelijk te Amsterdam bewoog ter bezich tiging van de Internationale Koloniale eu Uitvoer handel-Tentoonstelling. Was het bezoek niet zoo talrijk als in vorige jaren, de belangstelling, die het Mnseum weder mocht ondervinden, toont aan, dat bet meer en meer de aandacht trekt van stadgenooten en vreem delingen. Ten bewyze hiervan strekke het feit, dat voortdurend merkwaardige voorwerpen tot uitbrei ding der verzameling ten geschenke of in bruikleen aan het Museum toevloeien. In een der jongste nommers van het Journal des Débats wordt een mededeeling gevonden over de snelheid en de kracht van het paard. Een paard van gemiddelde kracbt legt, byv. op het jaagpad voor het lijntje, per seconde in den regel een ^afstand af van 0.50 metereen vracht- paard l in., een paard bg militaire transporten ge bezigd i.20 m., in gewonen draf 3.30 m., in militairen galop 4.44 ra., in ren 13 m. Paarden voor de ren baan toegericht hebben het bewijs geleverd, dat zij in snelheid een sneltrein overtreffen en den afstand vun een kilometer iu minder dan een minuut afleggen. Voor de lijn trekt een paard per seconde 77 kilo gram 0.50 meter ver, dat wil zeggen, het verricht een arbeid van 38.5 kilogrammeter. Dewijl het 10 uren per dag trekt, is het resultaat vau zijn dage- lijkschen Arbeid 1,386,000 kiiograrameter. Voor den vrachtwagen trekt het paard 70 kilogr. 1 ra. ver per seconde dewijl het in den regel 9 uren per dag aangespanuen blijft, ver richt het den arbeid van 2,041,200 kilogrammeter. Voor deu arbeid van een militair transportpaard raag per dag worden gerekend 1,512,000 en voor een goed rijtuigpaard 1,058,400 kilogrammeter. De arbeid van een paard mag gemiddeld ge steld worden tusscken 35 en 65 kilogrammeter per seconde, zoodat hij werkelijk veel geringer is dan voor stoommachines per zoogeuaarade paardekracht wordt aangenomen, waarbij die per seconde is berekend op 75 kilogrammeter, 't Behoeft echter niet gezegd, dat hier slechts sprake is van gelijk— matigen arbeid. De Figaro voorspelt voor Juni 16 dagen mooi en 9 dagen leelijk weer; voor Juli 18 dagen mooi en 7 dagen leelijk weer; voor Augustus 15 dagen mooi en 8 dagen leelijk weer; voor September 13 ,dagen mooi en 9 dagen» leelijk weer; voor October 13 dagen mooi en 12 dagen leelgk weer. De Vereeuiging voor den effectenhandel, te Am sterdam, heeft Maandag eene buitengewone verga dering gehouden, belegd op voorstel van dr. A. W. de Klerck o. s., naar aanleiding van de ver liezen, door het publiek in Amerikaansche spoor wegwaarden geleden. Hel bestuur verklaarde daarin de geleden verliezen zeer te betreuren en gaarne, voor zoover dit binnen zgn werkkring ligt, werk zaam te willen zijn, om het geschokt vertrouwen in deze waarden te herstellen en middelen te be ramen om nog grootere rampen van Nederland af te wenden. Het verheelt zich echter niet, dat het van zijne toekomst geen groote verwachtingen koes tert, want het bezit -daartoe de macht niet. De heerscheude crisis is geen gevolg van eeuige han deling of verzuim zijnerzijds, maar van omstan digheden, waarop het geen invloed kan uitoefenen. Aan welke oorzaak de daliug der prijzen ook is te wijten, aau verandering van opbrengsten, aan slecht beheer der spoorweg-ondernemingen of aan overspeoulatie, deze vereeniging kan daarin geene wijziging brengen. De eenige vraag kan slechts zijn, in hoeverre maatregelen zoudeu kunnen worden genomen, die het herstel van het vertrouwen kunnen bevorderen en verdere teleurstellingen, zg het slechts voor zoo veel mogelijk, verhoeden. Met dit doel zijn door dr. de Klerck vyf voorstellen gedaan, waarvan de eerste drie beoogen regelen te stellen voor het op nemen van fondsen in de noteering der vereeniging, en de laatste twee strekten tot wijziging in de samenstelling van de besturen der Noord-Ameri- kaansohe spoorwegmaatschappijen en waarborgen te ontvangen tegen slecht beheer dier ondernemingen. Omtrent deze voorstellen verklaarde het bestuur zich bereid, de inzichteu van den voorsteller in nadere overwegiug te nemen. Het vroeg echter mach tiging aan de vergadering, in deze naar bevind van zaken te blyveu handelen. Die mach ting werd het door de vergadering verleend, met 66 tegen 25 stemmen, terwijl 30 zich buiten stemming hielden. Hoewel het weder gisterenmorgen guur en regen achtig was, heersohte er veel drukte iu Brussels straten. Talloos waren de vlaggen, die allerwege uit de vensters wapperden op vele plaatsen zag men de Hollandsche driekleur, de geheele stad had een zeer feestelijk asnzien. Overal ontwaart men groepjes vreemdelingen, die zich bij gelegenheid van deze blijde iutocbt, daarheen begeveu hebben. Te halftien vertrok de gala-trein naar Esschen om de hooge gasten af te haleu. Een uur daarna spoorde Koning Leopold naar Antwerpen. Te Essohen wachtte baron D'Anelhan het konink lijk paar ophet nichtje van den stationschef bood H. M. een fraaien ruiker aau. De Koning, gekleed in het groot-tenue van gene raal der infauterie, de Koniugin in zwart rouwgewaad stapten in den galatrein, die spoedig daarna vertrok eu te 12 uur 5 te Stuyvenberg aankwam. Hier was een prachtige tribune opgericht met veigulde zetels. Koning Leopold begaf zich hier in den salouwngen om zijn gasten te verwelkomen. Hij trad met Koning Willem op het perron, waar de gouveeneur van Vlaaudereu, de burgemeester van Antwerpen De Wael, de plaatselijke commandant der garde-cmque, de Hollaudsche consul en een nan tal genood igden bijeen waren. Daar waren ook vertegenwoordigers van de Hollandsche Club met bun president, den hr. Hector, wiens dochtertje de Koningin eeu bouquet aanbood. Koning Leopold droeg het Grootkruis vnn den Nederlaudschen Leeuw, Koning Willem de Leopolds-orde. Nadat de gebruikelijke voorstellingeu hadden plaats gehad vertrok men naar de hoofdstad. Te 12.45 kwam te Brussel de Koningin van België in het station du Nord, om de gasten af ts wachtenzij was in 't zwart gekleedook de Graaf en Gravin van Ylaandereu kwamen op het perron. De vestibule vau het station was prachtig met bloemen versierd, waaronder eenige reuzen-azalea's de aandacht' trokken. Twee salons, een groen en ecu rood gemeubeld en mei bloemkorven rijk getooid wachtten de gasten. Op het përron stonden de greuudiers opgesteldrechts bad men op een reeks goederenwagens banken geplaatst voor de genoodig- den en in 't midden een tribune d'honneur opgericht. Zoodra de Koningin op bet perron verscheen, speelden de grenadiers de Bkabanqonnc, zeker voor de laatste maal in deze dagen. De Vorstiu uam hare plaats op de tribune d'honneur in. Vgf minuten over eenen reed de trein het station binnen. De nieuwe locomotief was fraai versierd met groen en vlaggen en het Nederlaudsche wapen voorop. De muziek hief het zoolang bestudeerd Witn Néér' lande bloed aan. Nadat de vorsten en vorstinnen elkander hadden gegroet, begon de inspectie over de troepen, ouder het juichen van een dichte volks menigte, die op straat, op tribunes en op wagens het schouwspel waarnam. Een der wngens met leden van de Hollandsche vereeniging, deed een herhaald *Leve de Koning hooren. Koning Willem salueerde als dankoetuiging voor dezen wensch. Na een oogenblik in de vestibule vertoefd te hebben, nam meu plaats in de rytuigeu. Op de Place du Nord hadden de lanciers eeu carré gevormd met de artillerie en haar geschut iu het midden. Den geheclec weg langs stonden de troepen geschaard tot aan de Place du Troue. Overal zaten voor de vensters en op «|e balcons toeschouwers die de voorbyrijdenden begrostteu. Het was een prachtige rit langs den Boulevard du Jardiu botauiquc, de Rue Bischoffsheim, de Rue du Régent tot aan het Palais,waar het déjeuner werd gebruikt. Te 3 uur had het bezoek aan het stadhuis plants. De uitreiking der bekroningen aan de Nederlaud sche inzenders op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling van 1883, zal plaats hebben op Zaterdag 24 Mei 1884, in het gebouw van De Vrije GemeenteWeteringschans te Amster dam, des namiddags te 2 uur. De Minister van Binnenlandsohe Zaken, van Ko loniën en van Waterstaat, hebben hun voornemen te kennen gegeven, om deze plechtigheid bg te wonen. Tengevolge van het groote aantal bekroningen, aan Nederlanders in de verschillende Afdeelingen toege wezen, is besloten alleen de eerediploma's en afdruk ken der //gouden medaille" deze laatste zelfs zon der het daarbij behooreud diploma uit te reiken. Het getal der bekroningen van de beide genoemde soorten bedraagt reeds i 500. Men zal alleen de namen oplezen van hei», aan wie zilveren, bronzen medailles of eervolle vermeldingen zgn toegekend. De diploma's en medailles, die niet op 24 dezer uit gereikt zullen worden, zullen aan de inzenders zoo spoedig mogelijk toegezonden worden, hetzij direct, hetzij door tusschenkomst van de commissiën en correspondenten in de provinciën en in de koloniën. De Amst. corr. van de Prov. Qron. Crt. schrijft o. a. het volgende Treurig is ook het geval met den heer Wijtman, den Amaterdamschen assuradeur, wiens brandkasten na 'a mans dood, ledig werden bevonden. Al do waarden, die er in behoorden te zijn, zoo ongeveer een half millioentje, aan verschillende maatschappijen en particulieren behooreude, waren verdwenen. Twin tig jaren lang, zoo blijkt het, beeft deze secure verzekeraar met valsche sleutels zich toegang ver schaft tot kisteu eu kasten, waar hij niets in had uitstaan, en met handige manipulatien verdwijningen weten te bedekken, door telkens iu prolongatie zijnde fondsen te verruilen, en zoodoende bg elke verificatie van de kas van elke maatschappij, die hij beheerde, of van eiken particulier, voor wien hij op polissen /bediende", zooals de term luidt, behoorlijk de fondsen te kunnen vertoonen. Om zoo te kunnen werken, had hij natuurlijk altgd rouleerend kapitaal noodig, waut ook reuteu, schaden enz.' moesten ge regeld worden uitbetaald. Men zegt, dat reeds door de aansprakelijke mededirecteuren van vele der maat schappijen is bijgepast. Een buuner zou ruim een ton, een ander 75000 en een derde 50000 hebben betaald. Deze heer Wijtman stoud bekend onder de meest solieden. Reeds sedert laug is de weuschelijkheid uitge sproken, dat landbouwers, voor wie de onkosten van het onderwijs en het verblijf aan de Rykslaud- bouwschool te bezwarend zgn, door beurzen in staat zouden wordeu gesteld, hun zoons onderwijs aan die inrichting te doen geven. Eerst wanneer op deze wijze de practische landbouwers zelve iu de ver schillende deelen van ons land van het landbouw onderwijs zulleu kunnen genieten, zal de school te Wageningeu het nut opleveren, dat met hare oprich ting werd bedoeld. Intusschen werd de stichting van dergelijke beur zen of het geven vau bijdragen aaii landbouwers tot plaatsing hunner zoons op de rijkslandbouwschool niet op deu weg der regeering geacht. Nadat er eeuige jaren achtereen te vergeefs gewe zen was op het particulier initiatief, meenden de hh. H. M. Berns en Mr. C. J. Sickens een aanleiding daartoe gevonden te hebben, toen zij overwogen wat te doen met het batig saldo der gelden, bijeengebracht om op het graf van wijlen dr. W. C. H. Staring een eenvoudig gedeukteeken op te richten. Door dat te bestemmen als begin van een fonds, waaruit later, tfaar fcy hopen spoedig, beurzen aan zoons van land bouwers konden worden gegeven, meenden zg te han delen in den geest der schenkers, terwgl geen betere blijvende herinnering gesticht kon worden aan den overleden vriend, dan door zgn naam te verbinden aau dat fonds. Zg deelden hun plan iu algemeene trekkcu mede aan mr. J, Heemskerk Ac., minister vau binnenl. zaken, die bet terstond goedkeurde eu den directeur der rijkslandbouwschool uitnoodigde tot de volvoering er vad met hem mede te werken. Met den heer Jongkindt Counok ontwierpen zij daarop het statuut voor het op ie richten fonds, waaraan de minister op nieuw zijne goedkeuring hechtte; op 18 Maart jl. werd te Wogeningen de notarieele acte gepasseerd waarmede het Stariug-fouds was gesticht. Daaruit blijkt, dat de overschieteude gelden ten bedrage van 400, bestemd zgn om te vormen een blijvend eu onvervreemdbaar fonds, onder den naam van Staring-fonds, in te schrijven in één der groot boeken vau de Nederlaudsche Staatsschuld, eu te be- heeren door een hierna te noemen curatorium, en dat jaarlijksche reuten van dit fonds zulleu besteed worden 1. om jaarlijksche bijdragen te geven aau één of meer leerlingen der Rijkslandbouwschool, de lessen volgende van ééoe der iandbouwafdeelingen, tot on dersteuning in de kosten van hunne studie eu hun verblijf aan die school. 2. om aau bovengenoemde leerlingen, die zich gedurende hun studietijd buitëngewoou onderscheiden hebben, bg *t verluien der school eereprgzen uittereiken. Tot leder, van bovenbedoeld curatorium zgn voor de eerste maal door den Min. benoemd de ge noemde bh Berns, Sickesz en Jongkindt Coninck. Het zal steeds zgn samengesteld uit den tydelyken directeur der Rykslandbouwschool en uit twee leden, daartoe te benoemen door deu min. van binnenlaudsche zaken, op voordracht van het curatorium, en te kiezen uit die mannen in Nederland, die op de eene of andere wijze werkzaam zijn aan de ontwikkeling van den vaderlandschen landbouw. Zoodra het kapitaal vau het fonds zoo groot is, dat het curatorium in staat is, de renten te bezigen tot h«t aangewezen tloel, zal het zulks bekend maken door plaatsing eener mededeeliug dienaangaande in de Nederlandsche Staatscourant, met eene uitnoo- diging aan hen, die tot bet verkrygen der jaarlgk sche bijdragen in aanmerking wenschen te komeu, om hunne aanvragen daartoe bg den direoteur der Rgkslaudbouwschool, lid van bet curatorium, in te dienen. Gelijke mededeeling en uituoodiging zullen in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst, zoo dikwijls daarna het curatorium weder gelden be schikbaar heeft tot het uitreiken der bedoelde bij dragen. Zoodra degenen, die in aanmerking wenschen te komen toi| het verkrijgen der bijdragen, tot de lessen dtr Iandbouwafdeelingen op de Rgkslaudbouwschool zullen zyu toegelaten, wijst het curatorium die bg- dragen toe aan hen, die volgens het oordeel van het curatorium, na iiigewonneo iuformatiën, het meest behoefte hebben aan, en tengerolge van vroeger gedrag en leerlust, bet meest aanspraak hebben op de genoemde ondersteuning. Het curatorium heeft de bevoegdheid om bij aan houdend wangedrag of ougescbiktbeid tot studie van een leerling, of iudieu deze in gunstiger financieele omstandigheden komt, de toekenning van bijdragen ten alleu tijde wederom in te trekken. Het curatorium is ook bevoegd, om bijdragen te schenken aan leerlingen, die, reeds eenigeu tijd de lessen aan eene der Iandbouwafdeelingen van de rykslandbouwschool gevolgd hebbende, voor die on dersteuning in aanmerking wenschen te komen, wan neer zij volgens het oordeel van den directeur der Rijkslandbouwschool die verdienen, en de behoefte aan het curatorium is gebleken. Indien meerdere sollicitanten voor eene beschikbare bijdrage, volgens het oordeel van het curatorium gelijke rechteu hebben, beslist het lot aan wien de bgdrage zal worden toegewezen. Het curatorium bepaalt de grootte van iedere bijdrage. De eereprgzen zullen bestaan in belangrijke boek werken, de landbouwstudie betreffende. Om aan het eerste deel zgner roeping te voldoen vraagt het curatorium cm bgdrageo tot stijving van het fomla. Het vraagt niet alleen groote bijdragen, maar meent, dat ook vele kleine gaven spoedig tot bereiking van bet gewenschte doei zullen leiden. Het rekent en doet een beroep op aller medewerking. Zeer terecht meent het, dat vooral voor de ver schillende iandbouwmaatschappijen en hare afdeelin- geu eene schooue gelegenheid is om iets te verrichten in het belang der ontwikkeling van onzen landbouw. Wanneer, zoo schrijft het, iedere landbouwmaat- schappij en ieder harer afdeeliugen, al naar gelang de kas het gedoogt, een betrekkelijk klein bedrag, (neemt voor eene afdeeling een rijksdaalder of vijf gulden) en voor eene, maatschappij tien of twintig gulden op de jaarlijksche begrooting brengt, als bgdrage aan het Staringfonds, en als dan de hoofd- en afdeelingsbesturen eens hun best doen om de gegoede vrienden van den landbouw in hun kring op te wekken ons jaarlijks een galden, een paar kwartjes, of des noods nog minder te zeuden, och, dan merkt dat niemand in zijne kas of bears, en wij worden door de samenvoeging van die vele kleine bjjdragen in «tast gesteld om jaarlijk- lyks een aanzienlijk bedrag aan het thans nog kleine begin toe te voegen." Het is te hopen, dat aan dit verzoek door velen cal worden voldaan, waarom wij de aandacht van onze lezers daarop vestigen. Vraag de eerste, de beste, dien men ontmoet Noem mij de namen der twee grootste steden van Europa'? dan volgt onverwyld het jniste antwoord. Heel wat meer hoofdbrekens zou het beantwoorden van deze vraag kosteu Welke zijn de nameu der beide kleinste steden van Europa Slaau wij het pas verschenen belangrijke statistieke werk van Neumann op, getiteld Beitrage zur G esc kickte der bevolkerung in Deutschland, daar lezen wij het volgene //Schiedlilz en Kruschwitz, twee plaatsen met steüe- lyke rechten, gelegen in de Pruissische provincie Potea, zgn de kleinste steden van EuropaKrusch witz heeft 60 inwoners en Schiedlilz staat nog lager, want er zgn er niet meer dan 48. De Badensche geestelijke Schleyer, de uitvinder van de meer besproken wereld taal", het Volapük, heeft nu alle belangstellenden tot een internationaal congres opgeroepen, dat deu 26en en 27en Aug. te Friedrichshaven gehoudeu zal worden en waarop men beraadslagen zal over de middelen ter bereiking van het groote doelalle volkeren der aarde te bewegen, behalve hunne moedertaal, nog eene internationale taal het Volapük te leeren. De invoering van het Volapük is, volgens den uitvinder, een onmiskenbare behoefte van bet wereld verkeer. En niet alleen voor de Europeesche beschaafde volken, maar ook voor Chineezen, Samojeden en Lappen worden spraakkunsten en woordenboeken vAn deze taal vervaardigd. De aanvoer van vleesoh uit Nieuw-Zeeland belooft weldra dien uit Amerika te zullen overtreffen. Blij kens mededeeling in de Sanitary Engineer is er thans een bijzondere stoombootdien9t tot dat doel tussohen Canterbury en Londen geopend. Een der schepen, voor dat vervoer gebouwd en van yskamera voorzien, de Tongario, bracht bg zijne jongste vaart binnen 40 dagen 14,000 geslachte sohapen over, welke in uitstekenden toestand in Engeland aan kwamen, en bij aankomst aldaar door de Stoom vaartmaatschappij werden verkocht voor 50 ot. het pond. De inkoopsprijs bedroeg 10 et. per pond, de kosten van de overtocht 25 §t. per pond. Achtereenvolgens znllen er volgens contract met Nieow-Zeelandsche veefokkers 220.000 schapen of 17 millioeo pond schapenvleesch worden afgeleverde Gisteren is de Fransohe kamer weder bijeengekomen. De heer Jules Ferry las de verwachte //verklaring" voor. De zinsneden, welke betrekking hebben op Soutay en. Bacninh, de zegepraal der Frauscbe wa- peneu, de voordeelen van het gesloten tractaat en de veiligheid voor de toekomst, werden levendig toegejuicht. Ferry zal Vrijdag of Zaterdag het herzieningsont- werp in de Kamer overleggen en aandringen op de onmiddellijke benoeming vau eeu commissie van on derzoek. Valt deze benoeming gunstig uit, dan wordt het ontwerp ook den Senaat aangeboden. Men be-N rekent echter, dat dit niet vóór 8 of 10 Juni kan geschieden. Ferry verlangt,zooals men weet, de beperkte herziening, terwijl de oppositie voor de geheele herziening zal vechten. Men deelt over bet ontwerp-Ferry nader mede, dat het vijf herzienings- puuten aangeeft: lo. afschaffing van de wet van 2 Aug. '7 5 over de senaatsverkiezingen zullen geregeld worden niet bij de Grondwet, maar Jbij een gewone wet; 2o. wijziging 'van art. 8 van de wet van 25 Febr. '75 in dien zin, dat bij de herziening der grondwet voortaan nuoit meer sprake kan zijn van verandering van regeeringsvorm; 3o. afschaffiug der levenslange senatoren; 4o. de Kamer zal voortaan in financiëele zaken het laatste woord hebben en 5o. afschaffing van de openbare gebeden voor de Kamers. In de laatste dagen begint zich in Engeland een voor het kabinet-Gladstune meer gunstige stemming te openbareu. Zoo hebben de kiezers van Bradford het hun afgevaardigde Forster zeer euvel geduid, dat hij bij de bekende motie van den heer Hicks Beach zich van stemming onthield en terzelfder tgd nam de liberale vereeniging van Manchester een besluit waarbij de Soudan-politiek vau Gladstone werd goedgekeurd. Misschien is deze betere stemming ten opzichte van Gladstone een gevolg van de wijziging die de eerste minister na de motie van Hicks Beach in zijne hou ding heeft gebracht. Sedert hij op die motie zijn antwoord heeft uitgesproken, schijnt het meer en meer dat werkelijk een expeditie in het zicht is. De St. James meent zelfs uit goede bron te mogen meedeelen, dat die expeditie nog lang vóór October zal vertrekken, zoodra de Nijl hoog genoeg zal zijn om het water voor kleine stoomschepen bevaarbaar te maken. Doch de voorbereiding tot deze expeditie zal in alle stilte geschieden, en niet openlijk worden aangekondigd. De Pinksler-vacantie van het Britsche parlement begint 27 Mei en eindigt 5 Juni. Vóórdat zij aanvangt zal misschien het lot van het ontwerp van wet betreffende de koopvaardijvloot beslist zijn. Maandagavond beeft de minister Chamberlain eenige wijzigingen aangekondigd, welke als belangrijke con- cessiën aan de reeders zijn aan te merken, doch desniettemin werd door een der leden de verwerping van de voordracht voorgesteld. De Regeering moet zich ook op een nieuwen aanval van den kant der conservatieven voorbereiden. Zij ziju voornemens weder een motie van wautrouwen in bet kabinet voor te «jtellen, en daarmede nog vóór de Pinkster-vacaniie voor den dag te komen. De uitslag der stemming over dit voorstel zal afbangen van de berichten inmiddels uit Soedan ontvangen. Zondag heeft te Berlijn de partgdag der nationaal liberalen plaats gehad: meer dan 500 leden van alle partijen waren tegenwoordig. De oudminister Ho- brecht w*s voorzitter, en na lange beraadslaging, waftïaan dob*, ide hoeren Hobrecht, Benuigsen en Miquel werd deelgenomen, nam men eenstemmig een motie aan, waarii een onwrikbaar vertrouwen in den keizer en de constitutie werd uitgesproken. Ook be vatte de motie de\ verklaringen, dat de nationaal liberalen op zich zalven staan, de socialistenwet eene noodzakelijkheid /fs, en dat de regeering in hare kerkelyk-politieke Wetgeving dient gesteund te worden. De party zal verdekal het mogelgke doen ora de.wet op de verzekering tégen ongelukken voor werklieden "nog in deze zitiipg te doen aannemen. Met den drievoudigen krijet //Leve de keizer"! ging de vergadering uiteen./" De wensch vaüyBisroarck, om van zgne betrekking van president van den kabinetsraad te worden ont heven, is toch in vervulling gekomen. De keizer heeft nu iu dat verzoek toegestemd, eu als zijn op volger deu minister Von Boetticher aangewezen. De heereu Kruger, Dutoit en Smit, de Trans- vaalsche gedelegeerden, bevinden zich nog te Lissabon met de vertegenwoordigers van het Nederlandsohe syndicaat, dat zich belast met de taak den spoorweg van de Delagoa-baai te verlengen tot de Transvaal.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2