41e I I rs, bekroond 867. 1 NG. I BINNENLAND. IS. II lil Zonen Ml fj i I 1 Woensdag 28 Mei. N° 3084. olie IE Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. F I 14 h LCo. H. 0.1 i I li I ii uwingen ren <ler De inzending van advertentidn kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave onderpand J 28 MEI f ig by den morgen ts. terug- blijven grootendeels het Bur- aangewezen kleine geldelijke Verkocht 1276 Te samen 76157 rgens van t 5 uren. i ten kan- DROOG- d. voor drag en 90 ct>. rland ann- Agent A. baar «oor J 9 «EHOU- ELEN en ’IEGELS, WA8CH- ÖEDDEN iz.; voorts zinder een oden Hor- Slot, Ju- lorgena te 255 aan In den loop ran werden beleend 4 AG» voor jaara rngatiekoera aarden De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. De algemeene toestand gunstiger dan in het jaar te De opbrengst der gewassen van l en noch door schadelijk gedierte, noch GOUDSCHE COURANT. van weinig was goed, 'eekeryen, welke f 0.20 bel - 0.01 >r - 0.01 s op Ant ’s j aars voor iens 2 dagen GOUDA, 27 Mei 1884. Voor den Hoogen Raad kwam gisteren o. a. in behandeling een beroep ran W. J., arbeider te Gouda, tegen een arrest van het Hof te ’a Hage bevestigende een ronnis der Rechtbank te Rotterdam, waarbij hij is veroordeeld tot 1 jaar celstraf ter zake van diefstal van kippen, na verbreking van de sluitingen vin bet hok en de schuur waarin die beesten zich bevonden. De Adv.-gen. air. Polis concludeerde tot verwerping der voorziening. Uitspraak 8 Juni. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is iemand, welke zich vermaakte met visschen naar paling io het Plantsoen bij het Oud Mannenhuis, in het water gegleden. Op zijn hulpgeroep kwamen verscheidene personen toeloopea, sommigen met stokken, ande ren met ladders, waarop men de voldoening mocht smaken hem ongedeerd uil zijn netelige positie te verlossen. ONS GE- LINI 1884, EDEN ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschynt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. koopen van loten) van ’O iO’/o; terdamsche van pro- Te zamen 91424 pand. bel. m. f 256057.50 Daarentegen werden er Gelost 74881 panden tegen/205263.65 - 3900.75 ten bedrage van/209164.40 Zoadat op Uil0. December 1883 aanwezig waren 15267 panden beleend met46893.10 Het saldo in kas bedroeg 11198.03 Het debet der administratie van verkoop 449.55 Kapitaal der bank op Uit0. December 1883 58540.68 Er werden in den loop van het jaar 1826 panden meer beleend en f 5895,90 meer ter leen verstrekt dan in 1882. b. De Spaarkas onder het Bekeef van gerlyk Armbestuur. Door 391 personen werd in 1883 bij de spaarkas ingebracht de som van 4187,10. Zy ontvingen terug 4317, Het bedrag, waarmede de teruggaaf den inleg overtreft, werd bestreden uit de rente, die het kapi taal dat op de spaarbank is geplaatst afwierp, ten bedrage van 38,59 en voor het overige uit de fondsen van het Burgerlyk Armbestuur. voor - 209071.75 Te Ouderkerk a/d IJsel mocht Zaterdag jl. de heer P. C. Jongebreur Sr. den dag herdenken, waarop hij 50 jaren geleden gekozen werd tot lid van den Raad die? gemeente, welke betrekking hij sedert onafgebroken met lust en yver heeft waarge nomen. Van de leden van het Gemeentebestuur ontving hij een stoel en een gouden bril met doos, voor zien van eene inscriptie, terwyl de ingezetenen, door het uitsteken van de vlaggen, blijk gaven van hunne ingenomenheid met het voorrecht dal den waardi- gen grijsaard mocht ten deel vallen. De Transvaalsche Deputatie is heden vroeg naar Berlyn vertrokken. Waarschynlyk keert zy uit Berlyn Zaterdag ochtend terug, om alsdan nog tot Donderdag der volgende week te Amsterdam te vertoeven, en Vrijdag den 13den Juni op de Drummond-Cattle naar de kaap stad onder stoom te gaan. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 26 Mei. In deze zitting is de heer Van Laer beëedigd. Bij hét voortgezet debat over de vicariewet zyn de amen dementen van den beer Van der Loeft’ aangenomen. Art. 4 (verlenging der verjaring) is verworpen met 47 tegen 10 stemmen. De geheele wet is daarop aangenomen met 57 tegen 3 stemmen. De discussie over de wijziging der schoolwet is aangevangen. Heden voortzetting. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1883 ontleenen wij nog het volgende. Onder de gemeentelijke instellingen tot leniging en vermindering der armoede door onderwys be- hooren in de eerste plaats genoemd te worden de beide Openbare Kostelooze Scholen en de Avondschool (herhalingsonderwys), welke toegankelijk zijn voor alle onvermogenden. Hiertoe kunnen ook worden gerangschikt de beide Burgerscholen voor jongens en de beide Burger scholen voor meisjes, waarop eveneens kinderen van onvermogenden kunnen worden toegelaten tot die klassen voor het zoogenaamde meer uitgebreid lager onderwys bestemd. besteed. en Frankryk zonden. Boter omtrekeen geland. De aardappelen- en groententeelt is omvang. De kwaliteit der aardappelen De weinige bloem- en boomkweeke hier worden gevonden, nemen blijkbaar in bloei toe. De opbrengst van het ooft, dat voornamelijk in appelen en peren bestaat, was overvloedig. De houtteelt is onbeduidend. De veestapel bestond voor zoover bekend uit werkpaarden142 ezels en muilezels 3 toebehoorend gebouw, dat ook van gemeentewege wordt onderhouden. Zy, die ondersteuning aoodig hebben, kunnen daar met het verrichten van bet hun werk den koet en bovendien eene belooning bekomen. In het afgeloopen jaar namen behalve de vast opgenomenen, wier aantal varieerde van 20 tot 30, lieden die tegen eene geringe bijdrage van armbe sturen of particulieren daar huisvesting, voeding en kieediug ontvingen, slechte -weinigen hun toevlucht tot de inrichting. Het grootste getal zoogenaamde dagmenschen was 15, hel kleinste 5. Het bestuur der werkinrichting bestaat uit 9 leden met een Collegie van 25 commissarissen. b. De vereeniging «Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede.* Dese vereeniging stelt zich ten doel aan behoef tige gezinnen zecelyke en stoftelyke ondersteuning te verkenen, het laatste inzonderheid door tegen een billijk loon aan de vrouwen naai- en breiwerk te verschaffen. De vervaardigde kleedingstukken worden deels verkocht, deels verloot. Zij wordt door eenige dames bestuurd. Instellingen ter voorkoming van armoede, door of van wege de gemeente beheerd zyn: a. De stedelijke beleenbank, bestuurd door eene commissie van drie leden. Op den Isten Januari 1883 waren aanwezig 15383 pand. bel. m./ 46895.75 ’t jaar 76041 In hei vorige jaar hadden 387 personen de som van 4087,05 ingebracht. Nevens de beide voorgaande gemeente-instellingen verdienen nog de volgende, die door of van wege corporatien of particulieren beheerd worden, ver melding a. De Spaarbank, opgericht door het Departement „Gouda" der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Blijkens de laatste rekening waren errt 1639 deelnemers of crediteuren, tegen 16£>5 in 1882. De inbreng bedroeg in het jaar 18Ö8 66756.12® terwyl terugbetaald werd, zoo voor opgevraagde inlagen als voor interessen, 56007.23. In het vorige jaar werd ingébracht 67828.39 en opgevraagd 63398.21®. De Spaarbank betaalt 3 pCt. rente. b. De Hulpbank, insgelijks opgericht door het Departement „Gouda" der Maatschappij tot Nut van *t Algemeen. De Hulpbank gaf in het afgeloopen jaar 47 voorschotten tot een gezamelijk bedrag van 9770. In 1882 bedoeg het getal voorschotten 61 en beliep de voorgeschotene som 11670. c. Een algemeen ziekenfonds, dat 329 deelnemers telde, door welke 1656.41 aan contributiën werd bijgedragen aan 249 personen werd geneeskundige hulp verleend; bovendien ontvingen 41 vrouwen geldelijke bijdragen voor verloskundige hulp. Eene Begrafenisbus. Zij telde 888 leden het begraven van 29 personen werd een be- van 2220.uitgekeerd. Werkverschaffing tot leniging van armoede geschiedt door instellingen, welke door byzondere vereenigingen worden geregeld en bestuurd. Hiertoe behooren de beide hiervoren reeds ge noemde instellingen a. De Werkinrichting tot wering van Bedelarij. Deze instelling bestrijdt hare kosten voornamelijk uit bijdragen van particulieren en verder uit de opbrengst van het gemaakte werk of van de door hare verpleegden verrichte diensten. De inrichting is gevestigd in een aan de gemeente o wordt onderhouden. van den landbouw was voren. was goed, de gezond- het vee gunstiger waren geen ji-u heidstoestand plantenziekten door hooge waterstanden werd veel nadeel toegebracht. De landbouwer, voornamelijk de zuivelbereider, verkeerde finantiëel in betere omstandigheden dan in vorige jaren. De koop- en huurprijzen der landerijen warer. ongeveer gelijk aan die in 1882. De toestand der wei- en hooilanden was zeer bevredigend. Het vee ging op tijd naar de weide en werd weder op tijd naar de stal gebracht. Er werd veel hooi gewonnen en de kwaliteit was goed. In deze gemeente bestaan de voortbrengselen van den landbouw uit rundvee, boter en kaas andere voortbrengselen zijn van mindere beteekenis. De handel in vee was minder dan in het vorige jaar. Van rasverbetering of veredeling wordt weinig werk gemaakt. Er is ook weinig vetweiderijde resultaten waren echter niet ongunstig. Voor de boter en de kaas werden goede prijzen De kaas wordt hoofdzakelyk naar Engeland en door bet geheele binnenland ver- en vee blijven grootendeels in den gedeelte wordt uitgevoerd naar En-

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1