Ale IN’S, ntbekroond TUIN hooi. I jl jl •s 8 Zondag 1 Juni. N° 3086. 1884. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. ELS tgi inden, ?n. mwater, ien de heil ozen Oogen- f il J1 E. Lil IJSEL' RD AM, OER. iOCHE '1 m 1AN. &Co. i la ’’1 I een 1.527.000.— 1.527.000.— 1.145.25 N gunstig beter dan Omstreken Gouda. iren zonder laat is, go dera, Leiden. Voorburg. el. 3 Wiskunde khouden. HOLM. koorheer. sde Q.uina ede eto. 1.90 dein gezin l van kan men inde. n voorexa- 1867. 162, nlerlend aan- Agent A. rygbaar .oor 1ICHT >rys franco mdelaar R. iwjjzing 60 si GOUDA, 31 Mei 1884. Voor den 7en tocht ran <le Willem Barents ia ten geschenke ontrangen ran P. J. r. d. Want Az. alhier eene betending pijpjes. GOUDSCHE COURANT. 1S9 minderheid aan. De heeren van Houten en Borgesius hebben voorsteld de strafbedreiging tegen schending der neutraliteit in artikel 33 te veranderen. De suikerwet is aan de orde gesteld na de her ziening van het reglement van orde. In de zitting van gisteren is mededeeling ont vangen van het Kabinet des Kcnings, berichtende dat Z. M. het voorstel-Rutgers in zake het Mer- wedekanaal heeft goedgekeurd. Daarna is de discussie over de school wet* wijziging voortgezet. Het amendement Van Houten-Borgesius om art. 33 3e lid te doen vervallen, ia ingetrokken. De Regeeringswijziging van art. 33 is verworpen met 45 tegen 20 stemmen. Art. 33 blijft dus geheel ongewijzigd. Vervolgens kwam de wijziging der Regeering op art. 45, om in plaats van 30 percent voor alle kosten 40 percent te geven voor onderwijze-trsraktementen, en de verrekening met de gemeente beter te regelen. Hierop was voorgesteld een amendement van de heeren Van Gennep c. om 30 pCt. te behouden, maar geen uitkeering te geven voor bet onderhoud van schoollokalen en schoolmeubeien, aanschaffing van nieuwe meubelen en aanschaffing en onderhoud van schoolboeken, leermiddelen en schoolbeboeften. De bedoeling is het centraal gezag zich niet te laten be moeien met alle details en een einde te maken aan de inhaligheid der gemeentebesturen. De voorstellers berekenen hierdoor eene bezuiniging van l millioen. De Minister achtte zijn bezuinigingsvoorstel beter en zekerder, maar bad geen principieel bezwaar tegen het amendement. Nadat de heeren Lohman, Keuchenius en Scbaep- man het beginsel van art. 45 in alle opzichten bleven afkeuren, en daarom ook het Regeeringsartikel en de amendementen, die dat beginsel handhaafden, bleven bestrijden, is bet ameodement-van Gennep aan genomen met 40 tegen 37 stemmen. Alle overige artikelen werden daarna goedgekeurd. De geheele schoolwets-wyzigiug is aangenomen met 40 tegen 31 stemmen. Dezer dagen is uit Zevenhuizen de landbouwer D. Lakeman met vier zoons naar Amerika vertrokken om aldaar eene geschikte plaats te zoeken, ten einde naderhand met zijn gezin zich aldaar als landbouwer te vestigen. Er is sprake van dat nog anderen uit die gemeente zijn voorbeeld zullen volgen. H. Wessberg heeft in de Duitse he Bouwcourant over de duurzaamheid van houtbestrating medegedeeld dat het doortrekken van de blokjes met zware teerolie weinig bevalt, omdat door den invloed van de zonnewarmte een deel van de ingedrongen vloeistof uitzweet en de oppervlakte van het plaveisel vuil maakt. Daarentegen levert het doordringen van de blokjes met zinkchloride en eene oplossing van karbolzuur (systeem Rutgers) eene volkomene be schutting tegen rotting, verzekert de elasticiteit van het hout en is geheel vrij van bovengenoemde ge breken. Hoe verschillend ook de uitkomsten zijn van de tot dusver genomen proeven met boutplaveisel, zoo kan men echter op grond van nauwkeurige en onbevooroordeelde waarneming zeggen, dat met goed materiaal en bij goede behandeling dit plaveisel althans even goede resultaten geeft als met asphalt- en steenplaveisel tot nu toe zijn verkregen. Naar aanleiding van het artikel van mr. W. H. de Beaufort in de Gidt van April, getiteld «De onder- wijzers-examens," heeft dr. W. B. J. van Eijk, school opziener in het district Haarlem, in eene brochure, bij H. D. Tjeenk Willink aldaar verschenen, de vraag beantwoord: of er inderdaad reden is te vreezen voor //hoofdonderwijzersnood"? Indien jaarlijks het getal hoofdonderwijzers, zooals mr. De Beaufort berekent, slecht met 165 zal worden aangevuld, dan is de tijd van nood zeker spoedig aangebroken, ja zelfs nog spoediger dan mr. De Beaufort vermoedt. Door eene becijfering, gebaseerd op het district Haarlem, toont dr. Van Eijk dit met groote juistheid aan. Maar toch deelt hy niet de vrees van mr. De Beaufort en verwacht bij geen vermeerderend gebrek aan onderwijzers met hoofdakte Zondag 8 Juni en by ongunstig weder op Zondag 15 Juni a. s. zal aan de gewone Schietoefening der Weerbaarheida-Vereeniging verbonden worden: A. Een personeele Wedstrijd. Uitgeloofd worden Zes prijzen, (twee voor elke der drie klassen), voor rekening der Vereeniging. B. Wedstrijd op Vrye Baan. Inleg 50 oent. Deze beiden afstand 200 pas. C. Wedstrijd roet Flobert-gewaer. Inleg 25 oent. Afstand 15 pas. De Vrye en Flobert-oaun wordt ook opengesteld voor Niet-Leden, mits geïntroduceerd door het Bestuur. Deze wedstrijd, welke een geheel huishoudelijk karakter draagt, ia alleen slechts om de trouwe op komst der leden te bevorderen bij de wekelyksche Schietoefeningen. De Eerete Nederlandiche Veriekering-Maatechappij op bet leven, tegen invaliditeit en -ongelukken te ’s Graven hags publiceert de volgende resultaten Afdeeling I. «Levensverzekering.* Van 1 Juli 1882—15 Mei 1884 werd afgesloten 1.088.991.75 Afdeeling II. «Invaliditeit k ongelukken.* Individueels Verzekering tegen ongelukken in en buiten bet beroep. Van 1 Januari 188315 Mei 1884 werd afgesloten: a. Ongeiukkea, die den dood ten gevolge hebben, verzekerd kapitaal 1.906.700. b. Ongelukken, die in validiteit tengevolge hebben, verzekerd kapitaal 2.220.680. c. Ongelukken, die tijdelijke on bekwaamheid tol werken veroorzaken (uitkeering per dag) r». j Murdo verleend, waardoor deze anders der Transvaal licht te booge eischen had kuuuen stellen. De Deputatie is vol van de vriendelijke ontvangst welke haar op haar zuidelijke reis, vooral ook in België is te beurt gevallen. Gaarne had zij ook nog Berlyn bezocht, doch nadat baar door bet Prui sische ministerie van binnenlandsche zaken verzekerd was, dat het handelstractaat even goed door bemid deling van den gezant tot stand kon komen, heeft zij met het oog op baar beperkten tyd, van de reis afgezien. Met groote belangstelling wordt zeker hier te laude de openbaarmaking te gemoet gezien van den volle digen stand der Transvaalsche zaken. Naar wij ver nemen, zullen in de volgende week al de desbetref fende stukken verschijnen. (Auut.) Staten-Generaal. Twbbdb Kambb. Zittingen van 29 en 30 Met. Van den Gemeenteraad van Delft kwam in deze zit ting een uilnoodiging tot bijwoning van de plechtigheid van 10 Juli a. s. ter herdenking van den sterfdag van Prins Willem I. De beraadslaging werd hervat over het wetsont werp tot wijziging van de Schoolwet en wel over art. 24 (betrekkelyk bet aantal onderwijzers). De heer Mackay verdedigde nader bet door hem en 3 leden voorgestelde amend. (1 onderwijzer boven de 40 kinderen, 2 boven de 90 en 1 meer op elke 60 boven de 90). Hy wees daarbij op de in Duitscbland bestaande verhouding, die nog veel zwakker is en waar nochtans «de onderwijzer* de veldslag heeft gewonnen. De heer Ruyt hoopte dat nu de linkerzijde stap tot toenadering heeft gedaan, zij ook wat verder zal willen gaaa, aaageuieh da cyferverhouding in hel amend. Borgesius eigenlijk geen vooruitgang is op den goeden weg. Slechts een bezuiniging van 264 op bet aantal onderwijzers zal daardoor worden verkregen door de Regeering zullen ongeveer 1000 onderwijzers minder noodig zijn en door het voorstel Mackay 1500 minder. En wat de lokaal-bezwaren betreft, deze kunnen ook niet wegen, want terwijl de bestaande wet gemiddeld 37 kinderen geeft op eiken onderwijzer, zal naar het Regeeringsontwerp dat aantal ziju 42, volgens het voorstel-Borgesius 38, volgens bet voorstel-Mackay 43. Dit verschil is dus gering. De heer Borgeeiu» verdedigde zijn amend. (I hulponderwijzer boven de 40, 2 op de 86 kinderen en 1 onderwijzer meer boven de 85). Naar ziju berekening zullen, by volledige uitvoering der wet door dat amend. 491 onderwijzers bespaard worden. Op 90 kleine scholen zal geen enkel hulponder wijzer noodig zijn. Slechts op de scholen boven de 200 zal 1 onderwijzer meer moeten komen dan volgens de bestaande wel. Voor ’t overige wraakte spr. het beroep op het Buitenland. Voor onze eigen paedagogen en deskundigen motten wij te rade gaan en dan beroept bij zich op het advies van de Min. Heemskerk, dat hoe kleiner klasse hoe beter het is. De heer Schaepman bleef het amend. Borgesius bestrijden en deed uitkomen dat het gemakkelijk is poëtisch te zijn, als men over het proza van het Staatsgeld slechts te beschikken heeft. De heer de Meijier maakte bezwaar tegen de toe lating (overeenkomstig het zoogenaamd amendement v. d. Feltz) van 600 kinderen op één school. Dit is voor ons plattelandsbewoners zeer bezwarend. De heer Clercx verklaarde in elk geval het ge wijzigd art. 28 te zullen aannemen, omdat althans iets meer en beter dan iu 1878 zal verkregen worden. Na repliek van den minister worden de beraad slagingen over art. 24 gesloten. De zesde alinea van het regeeringsartikel betrek kelijk den grondslag der berekening van bet aantal schoolkinderen werd verworpen met 43 legen 38 stemmenhet amendement Mackay betrekkelyk het aantal kinderen met 42 tegen 38 stemmen. Aan genomen werd met 41 tegen 39 stemmen het amen- dement-Borgesius c. s. Behalve den heer Bastert bleven de liberalen aaneengesloten, maar bij de laatste stemming sloot zich de beer Rengers bij de hoofdzakelijk op dezeu grond dat de verbeterde rege- 101.000.— Over het le boekjaar sluitende uit0. December 1883 wordt 4 pCt. dividend uitgekeetd. De bovengenoemde cijfers geven een denkbeeld van het vertrouwen, dat de Maatschappij geniet en toonen aan dat de deelneming niet gerinn is. Toch wordt het doel der Vereeniging nog te weinig op prijs gesteld, bet praclische van deel neming daaraan te weinig begrepen. Alle inlich tingen aangaande de Maatschappij zyn te verkrijgen by den Generaal-Agent den beer A. K. van der Garden alhier De Transvaalsche Deputatie vertrekt den 7en Juni naar Londen, waar zij tot den 13den vertoeft en dan te Dartmouth aan boord gaat vau de Drummond Cattle, vau de Donald Curree line, die den 9deu Juni van Londen vertrekt. De deputatie ontvangt dagelijks tal van bezoekers en hebben vele en velerlei conferentiën plaats, ook natuuflyk met de «financieele commissie*, die de belangen der Transvaal tijdens de afwezigheid der Deputatie is blyven behartigen en, naar verzekerd wordt hoogst voldaan is over de resultaten, door de Deputatie in Portugal verkregen. Het reeds bestaande handelstractaat is daar verlengd en aangevuld, en de Transvaalsche Regeering heeft vergunning gekregen om een tramlijn aan te leggen vau Delagoabaai naar de Tansvaalscbe grens, een af stand van 45 rny’len. Deze concessie is natuurlijk veel waard met het oog op die, vroeger voor een spoorweg aan Mac 1.687.50 De door middel van Reispolissen verzekerde bedra gen waren over het tijdvak van 1 Juli 188315 Mei 1884: a. Ongelukken op reizen, die den dood tengevolge hebben b. Ongelukken op reizen, die in validiteit tengevolge hebben c. Ongelukken op reizen, die ty- delijke onbekwaamheid tot werken veroorzaken (uitkeering per dag) Bovendien werd aan Zeeverzekerin gen afgesloten een totaal bedrag van i 1

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1