BINNENLAND. «884. Vrijdag 6 Jool. N® 3088. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I i In ■Hl F jia De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave GOUDSCHE COURANT m, doch later het le bij het de week té verlengen, en zal nu is op 9{jarigen leeftijd te ’s-Gravenhage overleden. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. In hem verliest het vaderland een uitstekend burger, het Nederlandsche leger zijn beroemdsten generaal. Z. ML heeft de nog te ondergane straf van H. van Santen Kolff, gedetineerd te Leeuwarden, deu 4 Juni 1879 door het Hof te Amsterdam Wegens manslag tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld, veranderd in 18 maanden celstraf. Gedurende zijn verblijf aldaar moet hij zich voorbeeldeloos gedragen hebben. (Amtt. Cl.) GOUDA, 5» Juni 1884. Wij vernemen dat Burg, en Weth. naar aanleiding eener mededeel in g van de Kamer van Koophandel en Fabrieken de Directie der Gasfabriek alhier heb ben uitgenoodigd den prijs van het gas, dat door haar aan de ingezetenen geleverd wordt, krachtens het bestaande contract te verminderen van 12 op 10 cents per kub. el. Men zal zich herinneren, dat in 1879 de gasprijs op aanschrijving van Burg, en Weth. van 14 op 12 cents per stère werd gebracht. De kapitein L. F. Leijds is van 4e rtf', inf. overgeplaatst en ingedeeld te Gouda. Uit het jaarverslag en de rekening over 1883 der Vereeniging tegen de Kwakzalverij blijkt dat het ledental in den loop van dat jaar van 520 tot 783 is gestegen en dus met meer dan 44 procent is toegenomen. Van het maandblad werden ruim 91.000 exemplaren gratis verspreid en bovendien nog ruim 17.000 kleine blaadjes, zoodat er door de Vereeniging meer dan 108.000 stuks drukwerken met nuttige waarschuwingen onder het publiek werden gebracht. Vele leden zonden bijdragen of bouwstoffen voor het maandblad en van 17 middelen, die tot nu toe niet onderzocht waren, werd door de leden der Ver eeniging een chemisch of microscopisch onderzoek verricht, a Terwijl jet verslag de overtuiging uitspreekt dat de Vereeniging ook dit jaar nuttig is werkzaam ge. Gisterenavond bad de aanbesteding plaats van het doen van eenige vernieuwingen aan de houten vloe ren der societeitslokalen in «Ons Genoegen." Ingeschreven werd doorW. de Jong Wz. 822.— J. de Jong Wz. 796.— P. A. Burghout 777.— P. Vermeer Jz. 760.-r; B. Hoogerwaard 748.— E. Sliedrecht 720.— N. Konings Hz, ƒ714.A. Snelleman 696. H. J. Nederhorst 647.58 D. Amesz f 574.— A, de Zeeuw f 548. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het volgende oordeel over de Atjeh-oorlog is van den oud-bevelhebber der tweede expeditie in Atjeh generaal J. van Swieten en werd geschreven in de maand Mei van dit jaar. De oorlog is uit zijnen aard een ramp voor elk der belligerante partijen, zelfs voor de o verwinnende, want de overwinning kan niet verkregen worden, zonder daarvoor aanzienlijke offers te brengen aan menschenlevens, aan schatten gouds en aan gedeel telijken stilstand van de productieve werken van den vrede. Maar hij is dikwerf onvermijdelijk, vooral door koloniale mogendheden, ter wille van de roeping die zij in de Aziatische gewesten te vervullen hebben, maar niet altijd langs den vredelievenden weg be reiken kunnen. Maar die oorlog moet sleeds opbouwend en beschavend zijn en dat kan hij zijn, als hij mensebe- lijk gevoerd wordt in overeenstemming met de thans heerschende begrippen van het volkenrecht. Geschiedt dat niet, gaat de oorlog met onnoodige verwoestingen gepaard, dan is hij niet opbouwend en niet bescha vend, dan veroorzaakt hij verbittering en dan kau ook het staatkundig doel, waarvoor hij ondernomen werd, niet bereikt worden. In plaats van toenadering en gewillige onderwerping aan een bestuur dat veiligheid, orde en welvaart zoude gegeven hebben, ontstaat dan verwijdering, haat en bandeloosheid met alle zijne droevige en ontbindende gevolgen. Er is maar één waarheidzy kan door geen andere vervangen worden. ff Zij leert ons dat de moraliteit niet straffeloos van de staatkunde kan gescheiden worden. Het miskennen van die waarheid, het toelaten dat de Aljeh-oorlog in strijd daarmede en met de gezonde beginselen der staat- en krijgskunde gevoerd werd, is oorzaak, dat hij zoolang duurt en voor ons zelven zoo verderfelijk geworden is, dat hij niet,is geweest opbouwend en beschavend. z/ Het verledene kan niet ongedaan gemaakt worden. Maar het kan ons tot leering dienen, dat op den ingeslagen weg niet mag worden voortgegaan. Staten-Generaal Twïede Kamer. Zittingen van Dinsdag 3 en Woensdag 4 Juni 1884. In de. zitting van Dinsdag is aangeboden bet wets ontwerp tot het in werking treden van bet nieuwe Wetboek van Strafrecht met l Januari 1885: de re- geliug tot overgang van de oude tot de nieuwe straf wetgeving in overeenstémming te brengen tusschen dè bestaande wetten en het nieuwe Wetboek. |In de zitting van gisteren beeft de heer van Eek, nadat het hoofdpunt der voordracht was afgestemd, zyu voorstel tot wijziging van hei Reglement van orde ingetrokken. Heden is aan de orde het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de accijns op de suiker en tegen Maandag is de Nisero-interpellatie aan orde gesteld en voorts de klassen-belasting. In den toestand van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, is niet veel verandering gekomen. Het uitgegeven bulletin luidde gisteren //Z. K. H., lijdende aan febris typhoïdea, bracht een onrustigen nacht door. De koorts blijft aanhou den. Voor bet oogenblik zijn' er geen onrustbare verschijnselen." Aan den zieke, die volkomen bij zijn bewustzijn is, werd Woensdag mededeeling gedaan van de te legrammen, van Z. M. den Koning, de Groother togin van Saksen-Weimar, den Prins en de Prinses Von Wied, den Luxemburgschen Minister-president De Blochausen en van vele anderen ontvangen. Ver schillende hoven en ook de Keizerin van Oostenrijk laten zich dagelijks door de gezantschappen van den toestand op de hoogte houden. De Belgische gezant, baron d’Ancthan, heeft ingevolge opdracht van zijn Souverein, ten paleize van Z. K. H. in lichtingen ingewonnen en tevens aan deu dienst doenden adjudant de bijzondere betuiging van deelneming van HH. MM. den Koning en de Koningin van België overgebracht. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen is het biljet der besmettelijke ziekte //typhus" ten paleize van Z. K. H. aangeplakt voor het benedenvenster aan het voorfront. Het Vaderland deelt mede, dat de Prins, die reeds vóór een paar dagen zelf de verwachting bad uitge sproken dat zijne ziekte wel in typhus zou ontaarden, naar het bulletin der geneesheeren vroeg, dat hem dan ook werd medegedeeld. Z. K. H. nam er met groote kalmte kennis van. De Prins gaat voort met het geven van bevelen in spoedvereischende zaken. Zijn geestestoestand is zelfs van dien aard, dat hij persoonlyk last gaf, om namens hem een bouquet te doen aanbieden aan syn adjudant, den luit.-kol, Hojel, die gisteren zijn verjaardag vierde. Het 21e Chrislelyk nationaal zendingsfeest zal op Woensdag 18 Juni op Boekenrode (bij Haar lem) gehouden worden. Onder de sprekers, die zullen optreden, komt voor de beer B. J. Swaan predikant alhier. De heeren G. Prince en Zn. alhier waren bij de aanbesteding op 3 Juni II. te Amsterdam, door het Departement van Koloniën gehouden, minste in schrijvers voor 8800 en 12500 kg. gem. loodwit, tegen 1838.32 en 2611.25. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Alkmaar 36ste zet B 6 B 5. Gouda 37 C 3 C 5 Op den Rhijnspoorweg heeft gisteren-middag de, trein, die te 2.21 het station Gouda verliet, op de boogie van Zoetermeer een defect aan de machine bekomen, zoodat hij de reis niet kon voortzetteu. Een locomotief werd uit Gouda ontboden, ’t geen een vertraging van anderhalf uur ten gevolge had Uit Haastrecht wordt gemeld Zondag vierde onze gemeenteveldwachter G. J. Pu Pain bet feest zijner 25-jarige ambtsvervulling. Des morgens vroeg reeds zag men overal de drie kleur wapperen. Om 12 uur werden hem namens de gemeenteraden van Haastrecht en Vlist door den burgemeester D. A. Dupper zes stoelen met een fauteuil aangeboden, en omstreeks 3 uur door de heeren dr. F. L. Idenburg en S. de Jong Jz., namens de burgerij van Haastrecht een vloerkleed met een spiegel, waarbij een album was gevoegd, dat de namen bevatte van al de personen, die tot dit geschenk hadden bijgedragen. Van verscheidene particulieren werden hem nog geschenken aangeboden zoodat Du Pain wel kon bemerken, dat hij door Haastrechts ingezetenen gewaardeerd wordt. De Tranvaalsche Deputatie denkt haar verblijf hier te lande rpet eene waarschijnlijk baar onlangs voorgenomei opgegeven bezoek aan Berlijn in dien tijd ten uit voer brengen. Het monument voor Mr. Groen van Prinsterer, op het kerkhof „Ter Navolging" te Scheveningen, is Dinsdagmiddag onthuld, waarbij gesproken werd door de Heeren Van Wasseuaer Catwijck, Elout, Beynen, Van Son, Keuchenins en de onderwijzers Schaberg eu Meijer. Er waren ongeveer 300 on derwijzers aanwezig. y De gepensionneerde generaal der infanterie Duycker

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1