RENTENoFORTUIN Buitefandsch Overzicht. KOEPOKINENTING. Nationale Militie. POLITIE. INKOMEN VAN 40°/o Onderzoek van de Verlofgangers der Militie te Lande. MARKTBERICHTEN. Gouda, 5 Juni 1884. Burgerlijke Stand. weest, ter waarschuwing tegen een bedrog dat de gezondheid en de welvaart bedreigt, eindigt het met een opwekking tot de leden om in hunnen kring vrienden en kennissen aan te sporen om mede het doel der Vereeniging te helpen bevorderen. Een duor dtn gouverneur van Atjeh, onder dag- teekening van 20 April verzonden bericht luidt als volgt „Gisteren gevochten by Biloel. Onzerzijds is één minder militair gesneuveld kapiteiu Piekkaart met 18 minderen gewond. Van de laatsten overleed één kort daarna. Kapitein Piekkaart kreeg een schot in bet been boven de knie. De vijand werd eerst verdreven, doch beschoot bij den terugtocht de troepen op een afstand van 800 tot 1200 passen. Ook onze bondgenooten tegen Gedong waren niet gelukkig. Den 9 April verloren zij door verraad van volk van Samakoeroek in een gevecht in Gedong 9 dooden en 42 gewonden, behalve een 20tal, die door brand in een gedeelte der munitie ernstige brandwonden kregen. Toch namen zy twee benting van de Gedongers en hielden zich daarin staande. Onder de gesneuvelden m Gedong is de broeder van den Radja van Tjoenda. Deze laatste en de overige bondgenooten zijn zeer verlangend om wraak te nemen over het door Samakoeroek gepleegd verraad. De strijd wordt dan ook krachtig doorgezet.4 Uit de Preanger regentschappen wordt aan het Alg. Dagbl. o. a. het volgende geschrevenMijne vrouw en ik hadden al sedert eenigen tijd opge merkt, (lat in de karapoeng veel ijveriger hardop gebeden werd. Gewoon mij niet met den gods dienst der iulanders in te laten, had ik daarover niets gezegd, totdat ook de vroomheid naar mijn volk oversloeg en zelfs onze naaister, die anders niet zoo heel stipt met haar poeasa was, van Dins dag tot Maandag begon te vasten. Mijne vrouw, die my er over sprak, zei ik, die baboe eens uit te hooreu en vernamen wij toen, dat er sedert eenige maanden een zendbrief uit Mekka circuleert, die de gemoederen erg opwindt. Met moeite kreeg ik eene Soendasche vertaling daarvan te zien, eu met behulp van onzen kok, die het Arabisch schrift kon lezen en voor zoover mijne weinige kennis van het Soendaasch reikt, bevat die zendbrief het volgende. Schech Abdoella, te Medina, droomde dat hij bij Mahomed was en zei deze hem, dat hij voor God erg beschaamd was over de zonden en de onverschilligheid der Mahomedauen van hunne godsdienstplichten. Daarom was hij beschaamd, voor God diep bedroefd. Van de 700,000 waren er maar 7 die vroom waren. Daarom had God plagen gezonden, meuschen en vee laten sterven en er zouden nog meer plagen komen en het einde der wereld was nabij. Daarom moest Abdoellah dezen zendbrief doen afgaan naar alle landen om de lieden aan te sporen hun plichten te vervullen. En met hen die niet hun dagelijksche gebeden vervullen en niet behoorlijk vasten, ook van Dins- tot Donderdag en nog eenige andere voor schriften nakomen, die ik niet recht begrijp, mocht men niet omgaan, niet met hen eten, hun geen medicyn geven als ze ziek waren, hun lijk niet wasscheu, niet er voor bidden en het niet begraven op de algemeene begraafplaats. Men moest veel d z a k a t opbrengen en sedekah's geven, want dat was een middel om God te verteederen. En toen Abdoella wakker werd, lag de zendbrief op het graf van den profeet. En wie hem ver spreidde en overschreef en uitlegde, die kreeg he- looning hiernamaals, en wie dit niet deed, zou in de hel komen. Deze zendbrief scheen een diepen indruk te hebben gemaakt. Ook hoorde ik van een kennis van mij, die in eene andere buurt op eeu land werkzaam is, dat ook daar de gemoederen beangst zijn, en die zendbrief eiken Vrijdag in de moskee wordt voorgelezen. De jonge Laplander, die een meisje op het oog heeft en besloten beeft haar ten huwelijk te vragen, begeeft zich, vergezeld van zijn vader en een goed vriend, tot de nabestaanden van het meisje en neemt een flesch van de beste brandewijn mee, dien hij krijgen kan. De vader en de vriend treden de hut binnen van de ouders van het meisje, terwijl de vrijer zelf buiten aan de deur blyft staan tot hy binnen geroepen wordt, een hoffelijkheid, die, als zij niet in acht genomen werd, hem als eene aanmatiging zou worden toegerekend en de afwijzing van het aanzoek ten gevolge zon hebben. Zelfs moet hy den ■chiju aannemen, alsof hij volstrekt niet op toestem ming rekent, en daarom zioh buiten de hut met het eeu of ander, bijvoorbeeld houthakken, bezighouden. De vader van den jongen man begint met de flesch brandewijn over te reiken, aan de toekomstige schoonouders, die daaruit driukeu, terwijl, als er meer personen aanwezig zijn, de flesch verder rond gaat. Hierop begint de vader uit te weiden over de gecegenhtid van zyn zoon voor het meisje, geeft diens verlangen te kennen om haar te bezitten, en vraagt ten slotte hare hand. Hij put zich daarbij uit in beleefdheden tegenover den vader van het meisje. Valt het antwoord gunstig uit, dan wordt de gelukkige vryer binnengeroepen eu ten eteu ge- uoodigd. Het meisje echter wordt weggezonden. Spoedig echter na zyn vertrek krygt hij vergunning om met het meisje te spreken en nu trekt hij zijn beste kleeren aan en brengt een tweede bezoek aan de hut van de aanstaande schoonouders. Hij begroet nu zijne bruid met eeu kus, of wel drukt zyn neus stijf tegen den hare aan, wat by de Laplanders voor eeue liefkozing geldt. Laat zij dit toe, dan is dit een bewijs van hare genegenheid, en hij biedt als nu geschenken aan. Het gebeurt echter ook wel, dat de voormelde liefkozing achterwege blijft, eu de vrijer begint met het aaubieden van de gescheuken. Neemt zij die dan aan, dan wil dit zeggen, dat zij er in toestemt zijne vrouw te wordeu. Wil zy hem niet hebben, dan werpt' zij de geschenken weg. Zoo dikwijls de jeugdige Laplander ziju meisje komt bezoeken, brengt hij voor haren vader en de verdere huisgenooten een flesch brandewijn mede. Dit is een gebruik waarvan niet atgewekeu mag wordeu. Voor de jongelieden is daar echter het bezwaar aan verbonden, dat meestal de oude beer het huwelijk van maand tot maand uitstelt, want gaat de vrijage in een huwelijk over, dan houdt het kosteloos drinken vau brandewijn op. {Huisvrouw.) Ruim een jaar geleden is in de Vereenig de Staten eene wet op de immigranten aangenomen, waarin het vervoer van landverhuizers aan zeer beperkende bepalingen is onderworpen. Naar aanleiding hiervan ootstond dadelijk geschil over de vraag, of audere dan Amerikaansche schepen aan de bepalingen dier wet konden worden onderworpen, en ten einde die geschillen uit den weg te ruimen, is in het Ame- rikaansch Congres het voorstel gedaan om met Engeland en Duitschland in overleg te treden. Zoodra onze Regeering hiervan kennis kreeg, is van haar een voorstel uitgegaan om over deze en andere geschillen, het vervoer van emigranten be treffende, een conferentie te houden van alle mo gendheden, die door haar stoomvaartlijnen bij het vervoer van landverhuizers zyn betrokken. Dit voorstel is door de belanghebbenden aangenomen, eoodat de bijeenkomst der conferentie kan wordeu tegemoet getteu. {Fad.) De heer M. J. IJzerman, smid in Den Haag, zou Dinsdag te Amsterdam in de brandweerkazerne aan de Prinsengracht eene proef nemen met een door hem uitgevonden toestel tot zelfredding in geval van brand, door afglyding in verticale richting laugs een touw met snel bewegend vliegwiel, waar door de kracht van den val wordt gebroken. Een knecht van den heer IJzerman, genaamd Wessels, man en vader van vier kindereu, zou de proef ver- toonen. Tot de bevestiging van het touw boveu aan het klirahuis op de plaats van de kazerne, 15 meter hoog, had Wessels een haak geslagen door hem meegebracht daar hij niet gebruik weuschte te makeu van de zich daar bevinde haken. Een gespannen zeil beueden in geval van onheil werd niet noodig geacht. Ten aanschouwe van eenige genoodigdeu en van het personeel der brandweer bevestigde Wessels het werktuig aau den gordel en zwaaide hij uit het klimhuis. Helaas! geen halve meter was hij gedaald of het touw brak, en de ongelukkige viel ruggelings op de steeuen en werd zwaar gekwetst. Brandwachts droegen het. slachtoffer der kwalijk voorbereidde toepassing van eene nieuwe uitvinding op eene rnstbaar naar het Binnen-Gasthuis. Het touw was op de scherpe kanten van den haak uitgerafeld. Deze baak was volgens verklaring van den heer IJzerman vroeger al tot hetzelfde doel door Wessels gebruikt. Dat men zich niet onvoorwaardelijk op agentschap pen voor landverhuizing kau verlaten, is onlangs met eenige Hongaarscbe verhuizers weer duidelijk geblekeu. Tien dezer kwameu te New-York aau, en werden door valsche voorstellingen geleid tot het teekeuen vau overeenkomsten, om op een boer derij, een dag zeilens van New-York, te gaan wer ken. Niet met het land bekend zijnde, werdea zij aan boord genomen van een stoomer der Ward Line en naar Cuba geroerd, 't geen zij, na twee a drie dagen uit te ziju, eerst ontdekten. In Cuba aangekomen, werden zij vele mijlen, landwaarts in, naar een tabak- en suikerplantage gebracht, waar zij 'allerlei mishandeling en straffen moesten onder gaan. De Amerikaansthe consul te Cienfuegos kwam hier achter en stelde de Hongaren in vrijheid. Nadat zij te New-York aangekomen waren, is de zaak I aan de overheden bekend gemaakt, die, zoo men hoopt» de wet op zulke agentschappen zal toepassen. De gunstige roep, uitgaande van het Kiuder-Zeebad te Soheveningen, onder den naam van „Sopbia-stich- ting" bekend, had reeds herhaaldelijk van meer ge goede ouders aanvragen doen inkomen of ook bun kinderen konden worden opgenomen. Behalve dat zioh daartegen eigenaardige bezwaren deden gelden, moest ook het philantropisch karakter der stichting bewaard worden, zoodat dergelijke aanzoeken moesten worden afgewezen. Mevrouw A. Lee, geb. Maas, wil nu traobten, in deze behoefte te voorzien. In een weinig verspreide circulaire heeft zij zich bereid verklaard, ie haren hu'ze, Keizerstraat No. 296, te Scheveningeu, de gelegenheid te openen tot ver zorging en aangenaam verblijf voor kinderen, die voor herstel van gezondheid tijdelijk, dan wel gedu rende zomer en winter, de zeelucht moeten genieten. Ook zoons en dochters van hoogereii leeftijd kunnen er huisvesting vinden. De Redactie der Geneesk. Ct. vestigt de aandacht op deze gelegepbeid, ouder verklaring dat dr. Van der Mandele, de geneesheer der „Sopbia-sticbtiog4, reeds bewijzen te over heeft, dat mevrouw Lee voor de taak, welke zij op zich wil nemeu, ten volle be rekend is en de kinderen, die men haar wil toever trouwen, daar een doelmatige verzorging eu verpleging zullen vinden. Het Alg. Nederlandsch Werklieden-Verbond be steedde de Pinksterdagen aan zijn jaarlijksche alge meene vergadering, in het jV»At-gebouw te Leiden*. De heer B. H. Heldt, van Amsterdam, opeode de samenkomst met een feestfede ter gedachtenis van het l^/g-jarig bestaan van het Verbond, waarin oorsprong, geschiedenis en voortdureude strekking in fikscbe trekken werden herinnerd. Daarna bood de afgevaardigde De Rot, namens de Rotterdamiche afdeeling, eeu voorzittershamer als huldeblijk eu ter gedachteuis aau en voegde daarbij een authentiek bewijs dat de heer Heldt reeds meer dan 12J/a j&ar de belangen van het Werklieden-Verbond krachtig en yverig had gehandhaafd en bevorderd. De volgende dag was gewijd aan de behandeling van eenige voorstellen vau het Bestuur eu eenige afdeelingen. O. a. werd met 23 tegen 3 stemmen aaugenomen een motie luidende: „De vergadering, overwegende dat de voeding op de school naar de tegenwoor dige omstandigheden wel strekt tot verbetering der maatschappelijke toestanden, erkent dat het de taak der werklieden is, meerdere pogingen aan te wenden ter verkrijging van de behoeften die het lichaam heeft om als redelyk mensch te kunnen bestaan.4 Amsterdam werd als plaats voor de volgende alg. vergadering aangewezen. Door Perry Co., te Londen, is een wedstrijd uitgeschreven voor schoonschrift met pennen van deze fabrikanten. Hy is verdeeld in 4 afdeelingen, als: lo. voor jongens, 2o. voor meisjes van 10 tot 15 jaren, 3o. voor dames en 4o. voor heeren van 15 tot 30 jaren. Als voorwaarde voor de me- dedeeling is gesteld overlegging van een gequi- teerde nota op naam voor een gros van de aange wezen peunensoort. De prijzen zijn voor de ver schillende categoriën een zilveren horloge, waarde 60; een gouden remontoir, waarde J 60een gouden Waltbara waarde 300een gouden hunting chronograph, waarde 480. Aanvragen tot deelneming, onder het opschrift „Ferry Pen competition4, aan Ferry Co. Limited, Holborn Viaduct, Louden E.-C. Eene verschrikkelijke jachtpartij. Zekere heer X in Duitschland, had een zieken hond, dien by uit zyn lijden wilde helpeo, maar hij zag er verschrikkelyk tegen op om het trouwe dier eigenhandig ter dood te brengen en besprak de zaak dus met een mijn werker, wien hij voorstekk om het beest een steen om den nek te doen en het dan in het water*te werpen. „Maar mijnheer4, sprak de man, „ik weet vr(j wat beters! Waarvoor hebben wij tegenwoordig dynamietpatronen? Zoo'n ding slaat alles aan dig- geleu en uw hond zal, als ik hem daarmede behandel, niet eens bemerken, dat hy dood gaat, Uat u mij eens begaan.4 Den volgenden morgen ging het drietal op weg; voorop wandelde de mijnwerker, daarop volgde de bedroefde honden-eigenaar en de trouwe en niets kwaads vermoedende Nero sloot den stoet. By een ouden paal gekomen, maakt men halt, de hond werd er aan vastgebonden, de patroon werd op zyn rug aangehecht en de lout aangestoken. „Maak u je maar niet beDauwd4, zeide demyn- werker, ik weet wel met die zaken om te springen, laten wij nu op een afstand gaan staan, dan zult ge over vijf minuten zien dat het beest zoo goed als spoorloos verdwijnt.4 Zoo gezegd zoo gedaan, maar de trouwe Nero nam daar geen genoegen mede en rukte eu sjorde precies ioo lang, dat de vermolmde paal afbrak, waardoor hij, luid blaffende van plezier, op zijn baas kon toesnellen. „Ik sta voor niets meer in4, schreeuwde de mijn werker, de patroon kan ieder oogenblik ontploffen, het beest is van den duivel bezeten, sauve qui peut !4 Tegelijkertijd holde hij als een razende weg, welk voorbeeld onmiddelijk door den heer gevolgd werd, die het zóó hard op een loopen zette, dat hij een hinde zou hebben ingehaald, terwyl de trouwe Nero, die in de overtaiging verkeerde, dat zijn baas grap jes met hem verkocht, al zyn best deed om hem bij te houden, en telkens tegen btm opsprong, waar door de brandende lont allerlei gevaarlijke kabriolen maakte. De jacht ging door dik en dun en over stok en steen, de heer X. steunde eo zuchtte als de locomo tief van een goederentrein, het zweet liep hem in stroomen langs het gelaat en zijne haren stonden te berge, want ieder oogenblik kon de ontploffing volgen maar de doodsangst gaf hem vleugelen en hij ijlde voort, terwijl Nero ten hoogste in zijn schik, zyn baas op de hielen bleef volgen. Eindelijk werd eeue schuttiug bereikt en het ge lukte onzen vriend om, geholpen door de kracht en de behendigheid, die slechts de wanhoop verleenen kan, er ov^r heen te springen, waarna hij ademloos bleef staan. Reeds nam Nero een aanloop om den sprong na te volgen, toen er een verschrikkelijke knal ge hoord werd, die den heer X. van pure benauwd heid als een zoutzak op den grond deed vallen. De mynwerker vond hem daar bezwijmd liggen, van den trouwen Nero, die een spoedigen dood bad gehad, was niets meer te vinden, en zijn baas was half dood van schiik, zoodat hij op den terugweg naar huis niet in staat was een enkel woord te spreken. IMSSMBBMBaaBBBHWH fi BBSU_.JJlg Het besluit vun den Franschen Senaat, waarbij in beginsel de echtscheiding weder ingevoerd wordt, wat eeu verrassing voor het land en verschaft aan den beer Naquet eeu zege nog grooter dan hij ver wacht had, want met een meerderheid vau 42 stemmen werd niet ziju voorstel, maar bet nog meer be- teekenend artikel 1 van eeu door deu heer Griffe ingediend tegenontwerp aangenomen, welk artikel niets anders inhoudt dan de bepaling; „de wet van 8 Mei 1816 is afgeschaft4. Tot dezen uitslag heeft de rede van den heer Labiche veel bijgedragen. Hij betoogde dat de intrekking der wet van 1816 een gevolg is vau het feit dat de katholieke godsdienst heeft opgehouden de godsdienst van deu Staat te zyn. Op zijn vraag: „zal een republikeiusche meerderheid te vinden zijn om onder aanvoering vau de beeren Jules Simon en Allou, het werk der onvindbare Kamer van 1815 te bekrachtigen gaf de Senaat onbewimpeld een ontkennend antwoord. Men weet dat de stryd tusschen de voor- eu de tegenstanders van de echtscheiding voornamelijk zijn oorsprong vindt in het leerstuk der katholieke Kerk waarbij het huwelijk ooootbindbaar verklaard wordt. „De Roomscbe Kerk gedoogt de echtscheiding niet en daarom mag de Fransche wet ze niet gedoogen, werd door de tegenpartij beweerd, ook in 1816, toen hare meening ingang vond; maar sedert heeft het argument veel van zyn kracht verloren en wy beschouwen eeu politieke vergadering geenszins als een concilie van professoren in de theologie4,, zegt de XlXe Siècle. „Niemand voorzeker zal de katholieken dwingen van de echtscheiding gebruik te maken, wannnetr een huwelijk slecht uitvalt; maar waarom zoudeu zij dezen troost hardnekkig weigeren aan de protestanten, de Israëlieten, de vrijdenkers, die er anders over deaken dan zij?4 Met 146 tegen 205 stemmen heeft de Senaat, overeenkomstig een voorstel van den heer Denor- mandie, besloten, de voortzetting der disscussie over het outwerp-Griffe uit te stellen tot heden. Het rapport over de Frauscbe grondwetsherziening zal waarsohynlyk nog deze week by de Kamer worden ingediend en de beraadslaging daarover spoedig beginnen. De Regeering acht zich zeker van haar zaak en heeft reeds last gegeven de zaal te Versailles in orde te maken voor het Congres. De Pall Mall Gazette en de Observer deelen met betrekking tot de Fransch-Engelsche onderhande lingen over de Egyptische conferentie berichten mede, lynreoht met elkander in strijd. Volgens het eerstgenoemde blad zijn de onderhandelingen foor het oogenblik afgebroken en spreekt men zelfs van opgeven van het conferentieplan. Zoo *er is het echter nog niet gekomen, maar toch kan men als teker aannemen, dat het Britsche kabinet, lettende op bet algemeen verzet tegen de internationale conlróle, van oordeel is de door Jules Ferry ver langde concessiën onmogelyk te kunnen doen. Daar entegen meldt de Observerdat bedoelde onderhan delingen weldra naar wensch zullen afloopen en de Eogelsche regeering eerstdaags in staat zal zijn aan de mogendheden bekend te maken, dat Engeland en Frankrijk hgt volkomen eens zijn geworden. Een andere internationale quaestie, zoo verward als er een zijn kan, is die van de Congodaar heeft men rechten van Portugal, Engeland, Frankrijk, de Belgische Afrikaansche Vereeniging, gecombineerd en afzonderlijk, terwyl de Vereenigde Staten de zaak nog ingewikkelder maakten door aan de Belgische Vereeniging vlagrechten toe te kennen. Vau officieuse Duitsche zijde wordt nu verklaard, dat men daar uiet wil uitgesloten zijn van de Congo-zaken. Men spreekt te Berlijn van een inter nationale Congo-couferentie. Algemeen wordt het Portugeesch-Engelsche Congo-tractaat voor dood verklaard. De Duitsche keizer heeft dezer dagen audiëntie verleend aan een deputatie van het Berlijusche schoeumakeragild en met hare leden een zeer lang durig onderhoud gehad De woordvoerder der depu tatie gaf aan den Keizer de verzekering van onwrik bare trouw eu gehechtheid, en verklaarde dat de Vereeniging niet slechts naar bevordering van den bloei van het schoenmakersbedrijf streeft, maar ook zich ten doel stelt de regeering te verdedigen en te ondersteunen tegen alle vijanden van den Staat en van de maatschappij, len slotte reide despreker, dat „de ambachtsstand te weinig rechten heeft.4 De Keizer antwoordde: „Ik dacht dat door de nieuwe wet op het uitoefenen van ambachten en hand werken genoegzaam aan nw verlangen voldaan was,4 doch het hoofd der deputatie ontkende dit, en toen beloofde de Keizer de zaak te laten onderzoeken. Bij den Duitschen Bondsraad is ingekomen de letterkundige overeenkomst met Nederland en in handen gesteld van de commissie. Het gerucht liep te Kopenhagen, dat de Tweede Kamer zou wordeu ontbonden, om aan de nieuwe Kamer nog eens het Spaausche handelverdrag voor te leggen, dat wel wer.d goedgekeurd, maar op voorwaarde dat de Regeering een hervorming van de inkomende rechten gaf. De Eerste Kamer nam genoemd handelsverdrag aan zonder die voor waarde. De republikeinsche Nationale Conventie, welke te Chicago bijeenkomt tot het verkiezen van een can- didaat voor bet presidentschap, heeft reeds bijna alle 811 „delegaten4 en bezoekers in grooteu getale naar die plaats doen gaan. De aanhangers van Blaine zeggen over 341, die van Arthur over 325 stemmen te kunnen beschikken, terwijl Edmunds een 90 steramen zal kunr.en verwerven. Het schynt echter dat geen van deze drie de overwinning zal behalen, doch dat zy, dank de inspanning van de onafhankelijke republikeinen, ten deel zal vallen aan eeu tot op zekere hoogte onbekend persoon, bijv. Robert Linooln, den zoon van den vroegeren President, of aan den heer Gresham uit Indiana, beiden ministers in het Kabinet van Arthur. Het orgaan van Bismarck, de Prov. Corr., trekt uit de felle oppositie tegen de nieuwe zegel- of beursbelasting de conclusie, dat het ontwerp doel getroffen heeft en voor 't minst veel goeds bevat. Men zegt dat het ontwerp ia den Bondsraad wel zal worden aangenomen, maar met meerderheid van stemmen. De wet is naar men verzekert niet direct van Bismarck afkomstig, maar het eigen maaksel van den Fruisischen Minister van Financiën. Gevonden en aan het bureau van politie gede poneerd Een bloedkoraalen Kettinkje met gouden Medaillon, eeu koralen Braceletje met zilveren sluiting, een Knipmesje, een Zweep, eeu paar dames Handschoenen, een bruin koralen Bracelet mei een gouden slootje, een koperen Sleutel vau eeu pendule, een Sleutel, eeo Rozenkrans, een Portemonnaie met 6 cents en retour Schoonhoven, een vrouwen Man chet, een dames Handschoen. R'ECLAME leder kapitalist die in het bezit ll van goed en ter beurze genoteerd* effecten (actieu of obligatien) kan zich op mathematische en zekere wijze eaa verschaffendoor eenvoud ige operatien bestaaodein den verkoop van premien. Dit goed bekende en aederl lang n> «eracbillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2.000 mot een kapitaal (in geld of in effecten), van f 6,000; f. f.000 met f. 2,500, f. 500 met I. 1,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbar. De winst wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, nunco en koiteloot toegezon den door den Heer Directeur der Algsmeeu» Belgische Bank (BANQUC GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 6, Rua du Congrèa, Bruaaal. De BURGEMEESTER van Gouda; Brengt ter algemeene kennis dat aanstaanden ZON DAG deu 8 JUNI 1884, des namiddags 12 uur op- het Raadhuis niet alleen voor minvermogenden maar voor ieder, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreeks van het kalf te doen inenten of herinenten. Gonda, den 5 Juni 1884. De Burgemeester voornoemd VAN BERGEN IJZENDOORN. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 138 der Wet op de NATIONALE MILITIE, van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad do. 72), DE INSPECTIE DER VERLOFGANGERS voor de Gemeente GOUDA, is bepaald op MAANDAG den 16den JUNI 1884, des morgens ten 111/2 ure, op de STADSTIMMER- WERF aan de Turfmarkt alhier, Dat daaraan behooren deel te nemeu al de VERLOFGANGERS der MILITIE TE LAND, die vóór den ln April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, ongeacht de lichting waartoe zij behooren, daaronder begrepen dezulken, die tot eene andere gemeente behooren, doch thaus in deze Gemeente woonachtig zijnmet uitzondering alleen van hen die, casu quo, in de maand Juni e. k. in werkelijkeu dienst moeten komen. Voorts worden de Verlofgangers opmerkzaam ge maakt a. dat zij, volgens art. 140 der genoemde Wet, ter inspectie behooren te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de Kleeding- en uit rustingstukken, hur. bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun Zakboekje eu van hun Verlofpas. b. dat zij, volgens art. 130 der Wet, worden geacht ouder de wapenen te zijn, niet alleen gedurende den tijd dien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed zoodat zij, die ongeregeldheden als anderzins plegen bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek be paald, gedurende het onderzoek en bij het naar huis kieren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel Wetboek en bet Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk hier te lande, bij genoemd art. 130 toepasselijk verklaard. c. dat hij die door ziekte niet kan verschijnen, een attest van een Geneesheer of Heelmeester, door den Burgemeester geviseerd, moet overleggen, eu d. dat degene, welke zonder vergunning absent is, volgens de Wet met arrest zaI worden gestraft. Xlouda, defi 3 Juni 1884. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Granen in een doen. Beste Zeeuwsche tarwe tot f 9.50; Goede en poldertarwe 8.50 tot 2.25. Afwijkende 8.25 en lager. Rogge flanw 6.10 a 6.60. Gerst meer gevraagd f 5.50- a 6.55. Chevalier 7.25 tot 8.Sta ver 3.80 a 4.50. Mais f 5.75 a f 6.Erwten, boouen eu zadeu zonder handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel traag hoewel de prijzen hoog blijven, vette varkens 23 a 25 ct., varkens voor Londen 19 a 21 ct., magere varkens en biggen vlug, biggen 1.60 a 1.80 per week, vette schapen en lammeren vlug tot hooge prijzen verkocht. Aangevoerd 123 partijen kaas, eerste kwaliteit 26.a 29.2de idem 23.a 25. Noordhollandsche 24 a 35.handel matig, Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 1.a 1.10. GEBOREN 2 Juni. Arie Gerardus, ouders S. Jansen en G. M. Reebeen. Gerrit, ouders G. de Zeenw en L. Kooy. 3 Leonardus, ouders L. van I.oon en J. Franken. - Johanna Maria, ouders P. Borit en C. Farrer Pieter Cor nelia, H K. de Waal en J. Dobbel Johanna, ooders C. J. Looyaard en C. Hogervorst. Johannes, ouders G. de Jong en G. Goor. OVERLEDEN 2 Juni. W. van Maaren, 7 j. 10 m. H. van der Kley, huiavr. van H. Wiezer, 8. L. F. Dok ter, 3 ra. G. Lissendorp, 18 j. -— M. J. van Gastel, hnisvr. van C. vau Leeoweo, 80 j. GEHUWD.* 4 Juni. F. H. de Moree en R. Schouten. T. Straver en C. B van Wyk A. van Omme en M. van der Sloot. C. A. Loonaard en G. de Jong. H. vau der Vefi «n R. S. Cuhjgan. M. M. Kijzer en S. Seyffers J. van ?of ïd^'cjstreng.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2