132. i32. BINNENLAND. Woensdag 11 Juni. N° 3090. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zonen MTASIE ETS en MED- goederen ;eleverd. pillg De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave r I goudsche courant ra Voorts kreeg de gladbarige windhond ran den heer C. Blonk te Waddingsvceu een In prijs. sis op Am- onderpand A AG" i voor: jaws Jngatiekoera maarden ’s jaars voor tens 2 dagen Aug. 1884. IENBURG, ade Notaris rkoopen van r loten) van 30 30 sterdftmsche g van pro- voorn», ten Mr. KIST, ar, van 10DERN (its as- en Wa- me WERK- gang tevens n den Lan- te Gouda, j als SLIJ- FZZVÖ), en N, K0L0- IN, kad. be roof 2 Area, De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG i DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. ,e Gouda. 0.20 ebel - 0.01 lar - 0.01 Z. K. H. den Prins van op. ure werd het vol- De Officier van Justitie .te Zutphen vestigt de aandacht op de praktijken van zekeren H. W. Muller zich noemende graanhandelaar, winkelier of koopman te Bredevoort, gemeente Aalten. Hij doet aan kooplieden die met hem onbekend zijn bestellingen en op de aflevering van goederen volgt nimmer betaling. De toestand van landbouw en veeteelt in de Krimpenerwaard is thans zeêr gunstig. Hoewebwei- en hooiland er reeds goed uitzagen, is hun uiterlyk nog aanmerkelijk verbeterd door de malsche regen buien en het openzetten der zijlen, tot inlating van Lekwater. De veestapel is gezond. De veld- 1 vruchten als hennep, aardappelen, haver enz. staan echter die ingewandskwaal weder terug op het hoofd, de gemoedsgesteldheid, het humeur van Z. K. H., terwyl ik niet twijfel, zelfs gaarne geloof aan de verzekeringen uit de naaste omgeving, ook uit ’s Prinsen studietijd, dat de geestesgaven daaronder niet leden en de Prins zelfs vaak van meer dan dagelijksch verstand en inzicht blijken gaf, is het niettemin even waar, dat de kwaal alle opgeruimd heid scheen weg te nemen en den patient voort durend in een prikkelbaren toestand hield, die den omgang met hem vaak hoogst moeielijk maakte. Eeu gevolg van een en ander was nu weder» dat de Prins zich juist niet bewegen liet tot datgene, wat zyn toestand vooral scheen te vereischen lichaamsbeweging, de vrije lucht. Afgezonderd van de wereld, die zijne zwaarmoedigheid ontvluchtte, isoleerde hij zich zelfs by voorkeur in zijne woning, en daar vertoefde hij in eene beperkte kamer voort durend te midden zijner herinneringen. Men heeft dtzer dagen gemeld, dat ’s Prinsen geliefkoosde vogels en kardoeshond uit de tegen woordigheid van huu fidogen gebieder waren verify* derd. Welk verband dit met de ziekte hondt, zal wellicht duidelijker worden, als men weet, dat Z. K. H. voortdurend in zyr.e woonkamer o. a. een dertigtal papegaaien en eenige honden rond zich had, en de geneesheer, toen de typheuse ziekte zich vertoonde, in de eerste plaats zuivering van de atmosfeer voor den zieke uoodzakeluk achtte en hem daarom van zijne vogels enz. d»l verwijderen. Een tweede veroand tusschen ziekte, en kwaal is van ernstiger Aard dit toch maakt den tegen woor- digen toestand vooral gevaarlijk. Hetzij gedwongen, hetzij wegens ‘een eigenaardigen smaak, had de Prins sinds geruimen tijd een zeer bijzonder dieet aange nomen zonder direct geloof te hechten aan sommige praatjes (bovenbedoelde welingelichte fantasie-artikelen) mag men als zeker aannemen, dal eene zwakke voe- diyg het lichaam dus geenszins gesterkt heeft tegen een hevigen aanval als de tegenwoordige, waaronder menig krachtig gestel bezwijkt, dat, door voortdurend onderhoud een grooteren voorraad weerstandskrachten heeft verzameld. Van daar dan ook weder, en dit is de derde complicatie, ten deele het waarschijnlijk verloop der ziekte verklaard helder hoofd, iugewands-aaudorning en (vermoedelijk welgeslaagde) pogingen der genees- heeren om de crisis, die anders wellicht bevorderd diende te wordéu, nu juist zooveel doenlijk te ver tragen, dewijl el is waar een langdurig verloop veel van de zwakke krachten des lijders zal vergen, en daardoor gevaar voor uitputting blijft opleveren, doch daarentegen een bespoedigde crisis bijna zeker niet doorstaan zou kunnen worden. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De toestaud van Oranje verbetert er helaas! niet Gisterenavond ten half tieu gende bulletin uitgegeven Z. K. H. genoot betrekkelijk eenige rust. In zijn toestand kwam geene verandering. Volslagen ge brek aan eetlust met voortdurende koorts onder re ijnen zichtbaar zijne krachten. Des nachts half twee had de zieke voortdurend koorts. De temperatuur was 40.6. Het heden (Dinsdag) uitgegeven officieel bulletin luidt aldus: Nadat door het toedienen van opwekkende midde len de zeer iugezonken toestand van Z. K. H. iets verbeterde, verliep de nacht verder rustig. De darm bloeding is bedwongen. De verschijnselen van de zijde der aderahaliugswerklMigan zijn niet erger. De prins is zeer zwak. Voorts ontleenen wy het volgende aau het Va derland Tot hedenmorgen (Maandag) was er nog geen gunstige verandering in den toestand gekomen. Deze blijft zeer ernstig, zelfs zorgwekkend, al is er gelukkig tot op dit oogenblik nog geen dadelijk levensgevaar. De Prins wil door niemand auders dan zijn eersten kamerdienaar verpleegd worden, (thans bijgestaan door een zieken-verpleger). Deze nu is onvermoei baar en dag en fnacht in dienst; niet hy, maar de tweede kamerdienaar des Prinsen was onlangs ernstig ziek en hoewel deze ook ten pnleize aanwe zig is en ijverig dienst verricht, is de e geulijke ver pleging niet aan hem opgedragen. Door de geueesheeren was den Prins iu overweging gegeven om éen of meer diaconessen met zijn ver pleging te belasten, maar Z. K. H. verklaarde, dat niemand beter dan zijn kamerdienaar voor hem Pon zorgen, en zoolang deze dus op de been kou blijven, wees hij elke aanbieding van verpleging, ook die van eenige dames -van hoogen huize dankbaar af. Groot blijft de belangstelling in den Vorstelijke»» lyder. De gezanten van schier alle hoven spe ciaal van de Belgische, Eugelsche en Oostenrijksche komen eiken dag persoonlijk en namens hun Souvereineu bij den kolonel Hcjel inlichtingen in winnen. Staatslieden, bof- en kger-autori teilen en kerkdienaren, o. a. de oudste predikant der Hervormde gemeente ds. Moll en de hofprediker ds. Van Koets veld, en onze bura-cmeester, de heer Patijn, nemen dagelyks persoonlyk kennis van de bulletins. Een correspondentie uit ’s Hage aan het Utrechlich Dagblad bevat nog ’t volgende Het verband tusschen de tegenwoordige ziekte van den kroonprins en zyne langdurige ziekelijk heid of kwaal schijnt, naar het gevoelen van des kundigen, onmiskenbaar oorzaken en gevolgen schy- nen zoodanig door elkaar te loopen, dat zij nau welijks te onderscheiden zytt. De kwaal van Z. K. H. is eene ingewatf^zW^e, die het hem onmogelyk scheen te makeiïpnf zich te kleeden en aan het lichaam een racen dan gewonen omvang gaf: .een der redenen, waarom slechts enkele perso nen tol den Prins werden toegelaten, met wie hy zich zooals men het in het dagelyksche leven noemt niet behoefde te genveren, on» en négligé te blyven; Zooals niet zelden het geval is, werkte j GOUDA, 10 Juni 1884. Zondag had de door on» aangekoudigde Wedstrijd plaats, verbonden aau de gewone Schietoefening der Weerbnarheids-vereenigiug alhier. Deze wedstrijd was van huishoudelijke!! aard. De uitslag was, dut door de volgende heeren prijzen werden behaald A. Pertoneele wedstryd. Ie klasse le prijs C. A. Schouteu met 51 p. 2e prijs G. H. G. de Lange met 51 p. 2e klasse le prijs A. v. Reedt Portland met 49 p„ 2e prijs D. Hoogen dijk met 48 p. Se klasse le prijs L. P. Hoogendyk met 48 p. 2e prijs H. Berlijn met 45 p. B. Wedstrijd op Vrije Baan. le prys A. v. Reedt Dortiand met 55 p.2e prys H. van Wyngaarden met 54 p^ 3e prys J. J. vau Bemmel met 53 p. C. Wedstryd met Flobert-geweer. le prijs A. Steeusma met 29 p. by loting tegen A. Boonstra die eveneens 29 p. behaalde, 2e prijs A. Boonstra, 3e prys H. r. Wijngaarden met 28 p. bij loting tegen A. Hoogendijk die mede 28 p. behaalde. De vijftigste gewestelijke vergadering vau hel Ned. Ond. Genootschap werd Zaterdag j. I. te Gouda gehou den. In tegenwoordigheid van de heeren Dr. D. Terp- straen J, H. Kramers, Arrondissements Schoolopzieners en een zestigtal onderwijzers opende de heer H. V. Leopold uit Delft teu ongeveer 10 uur de by een komst met een hartelijk welkom aau de aanwezigen. Na eenige mededeeliugeu, waaronder dat de Heer de Vletter uit den Haag verhinderd was op te komen en daardoor dieus vraagpunt van de agenda verviel, beantwoordde de Heer Gediking uit den Haag de vraag: frWordt bij ons lager onderwijs voldoende gelet op de kennis van de naaste omgeving"? Gedurende de pauze vergaderden Bestuur en afge vaardigden, tot hel afdoen der huishoudelijke zaken. Na de pauze sprak de heer Posthumus uit Gouda, «over het herhaling» ouderwijs", en de Heer Veenstra uit Waddinxveen, over /yHet «niet velerlei, maar veel* moet op dc lagere school met omzichtigheid worden toegepast.* De inleiders zagen het gesprokene door eene belang- ryke discussie gevolgd. Na bet sluiten der vergadering bood de afdeeliug den bezoekers de gelegeuheid het Sledelijk museum, de groote kerk of de pijpenfabriek van den heer Goedewaagen te bezichtigen. Het meerendeel koos bet laatste. Ongeveer 5 uur vereanigdeu zich 32 ledeu aan esn gezelligen disch - waar zooals het te Gouda bij de onderwijzers te doen gebruikelijk is - niet ontbrak Uü prettige afwisseling. De nestor der stationschefs hi-r te lande, de heer J.. Mulder alhier, heeft na ruim 40-jarigen dienst bij den Rijnspoorweg, wegens vergevorderden leeftijd, eervol ontslag aangevraagd. Op de hondententoonstelliug, uitgeschreven 'üoor de vereeniging Nimrod en gehouden in den tuin van den Parkschouwburg te Amsterdam is o. a. een 3e prys toegekend aan den Deenscheu dog van den beer G. C. H. Prince alhier.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1