Buitenlaiidscli Overzicht. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Alkmaar 37ate zet H. 7, G. 8. Gouda 3Sste G. 4, G. 5. Benoemd tot opzichter ran den polder Bloemendaal, onder Gouda,'de heer H. Paul te Zevenhuizen. Sedert lang was de geest ran reien te Sohoonho- ren en in den omtrek gestemd tegen zekereu her bergier, in wiens stal in Februari jl. een jougraan uit Lopik bewusteloos werd gevonden, die kort daarna overleed. De justitie heeft de zaak" onder zocht, maar het onderzoek leidde, zoo men zegt, nog niet tot een voor de openbare meening bevredi gend oordeel. Inmiddels openbaarde zich van tyd tot tijd de weerzin tegen den herbergier, zoodat onlangs o. a. enkele glasruiten bij hem stuk werden gegooid. LI. Zondagavond nam de beweging zulke groote afmetingen aan, dat rerscheideue ruiten der herberg werden verbrgzeld, maar toen ook.bij een naburigen bakker, die zich, uanr het schijnt, niet onpartijdig genoeg had betoond. Diens woning moest het vooral Maandag misgelden, zoodat men onge stoord voortging met in dec avond de geheele voor pui met straatkeieu, klinkers en een zwaren houten paal letterlijk te vernielen. De woning van den herbergier, die in den vroegen morgen met vrouw en kinderen was vertrokkeu, kreeg ook weer^ ljaar deel. üe Instructie compagnie stond de politie bij ofn het terrein af te zetten en de orde te herstellen. Dinsdagavond is een detachemeut Infanterie uit deze gemeente naar Schoonhoven vertrokken, op een telegraphisch verzoek van den burgemeester dier ge- meeute. De wanordelijkheden hebben zich daar her haald ea een ernstiger karakter aaugenoraen. (De Artillerie instructic-coinpagnie te Schoonhoven in gar nizoen is Maandag naar bet kamp te Oldebroek vertrokken.) Natjat op genoemden avond de samengeschoolde, ziu- gende menigte door charges met geveld geweer was uit eengedreven, omdat men anders niet gehoorzaamde en nadat zelfs in de onmiddelijke nabijheid der pa trouilles nog qnkele ruiten waren ingegooid, werd het zeer spoedig rustig langs de straten. Een paar personen werden tijdelijk in verzekerde bewariug ge nomen, doch later weer in vrijheid gesteld. Gedu rende den ganscheu nacht is de orde verder niet verstoord.. De berichten omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje luiden thans wederom gun stiger. Gisteren (Woeusdag) avond kon het volgende bericht worden gepubliceerd ZK. H. bracht een tamelijk kalmen dag door de coroplicatiëu die het beloop stoorden, hebben zich niet verder ontwikkeld, zoodat van die zijde geen oogenblikkelijk gevaar te duchten is. Daaren tegen is de Prins zeer zwak. „Zeer vreemd bleef in deze ziekte de betrekke lijke helderheid van geest die gewoonlijk reeds snel den zieke verlaat. Heden evenwel was het duidelijk waar te nemen dat het typhusproce9 zijn invloed op het geestesleven uitoefende. Niet geheel de- lireerende, was het toch duidelijk dat Z. K. H. evenmin geheel preseut was Gisterenavond half elf luidde het bericht aldus Werd de Kroonprins hedeu niet gekweld door een voortdureud hoesten, dan zou Z. K. H. wel licht eenige rust genoten hebben", aldus luidde bet avondbericht der dokters, ouder bijvoegiug, dat van audere zijden geene bijzondere stoornis was waar te nemen. Nog vernamen wij, dat de zwakte van den Prins belemmerend op zijne spraak werkt, zoodat hij zich slechts bij tusschenpoozeD verstaanbaar kan maken. Het hedenmiddag (Donderdag) verschenen officieel bulletin luidt aldus Ook dezen nacht belette het aanhoudend hoesten Z. K. H. eenige rust te nemen. Dit gebrek aau rust maakte Z. K. H. dof. De ingewandsverschyn- seleu blijven bevredigend. De prins is zeer zwak. De Zuidafrikaan9che Deputatie, gisteren van Berlijn te Amsterdam teruggekeerd, vertrekt Zaterdag defi nitief naar Londeu. Stat en-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 10 eu 11 Juni 1884. De Kamer verwierp in de zitting van Dinsdag alle amendementen op artikel 3 der suikerwefc, ten doel hebbende grootere protectie te verleenen dan door de Regeering was voorgesteld, en nam daarna mtt 48 tegen 18 steramen het Regeerings- voorstel geheel ongewijzigd aan, zoodat met 1 Au gustus het saccharometrie volgens het Fransch stelsel als proef tot 1887 wordt ingevoerd. De heer W. K. van Dedera heeft bij de Tweede Kamer eeu wetsvoorstel ingediend, strekkende om een regeling tot stand te brengen, waardoor een v.aste verrekening zal plaats hebben vau de sommen, door Nederland om en voor ludië jaarlijks besteed, en omgekeerd. Daarna zal Indië in eigen behoef ten moeten voorsien. Alleen door zulk een toestaud, rustende op het recht, is z. i. het belang van Indië te verzekeren, alsook de indirecte voordeelen van Indië voor het moederland te behouden. De wet zou met 1886 in werking treden zij is zeer breedvoerig toegelicht. In de zitting van gisteren is de begrooting van Ned. Indië voor 1884 in behandeling gekomen, de discussie waarover heden zal worden voortgezet. Wellicht herinnert men zich de belofte, door generaal Srpit gedaan, om ter herdenking van de ontvangst der Deputatie door ons volk, eene me daille uit te loven, om welke de Hollandsche scherpschutters dan kouden schieten. De vervaardiging dezer medaille is door de De putatie opgedragen aan den graveur J. D. Post humus, te Ameterdam die zich naar baargenoegen van zijn taak heeft gekweten. De medaille is van zilver. Het midden is ge polijst. Aan de eeue zijde is hierop gelegd het verguld zilveren wapen der Z-Afr. R publiek, aan den anderen kant een dito lauwerkruns. Aan beide zijden is voldoende ruimte gelaten, voor inscripties bij den wedstrijd. Om het midden gedeelte is eeue vrij breede, hoogere rand van dof zilver, waarop aan den eeuen kant is te lezen „Ter herinneriug aan den volks geest voor de Zuid-Afrikaausche Republiek in 1881.,, Aan den anderen kant leest men //Geschonken door de Depututie der Zuid-Afrikaausche Republiek." Deze rand, en relief, is den heer Posthumus voor treffelijk gelukt. Het geheel is een fraai geschenk, doch dat zijne grootste waarde heeft als souvenir aan de gevers. De medaille zal waarschijnlijk bij den wedstrijd te 's-Gravenhage verschoten worden. Amst Het voetstuk van het gedenkteeken van Leiden's ontzet nadert zijn voltooiing; thans zijn reeds de vier bas-reliefs aangebracht. Dat aau dë frontzijde geeft eeu voorstelling vau den eed van trouw, een maal door van der Werff den Prins gezworen, waar onder gegrift is „Het vaderland getrouwe, blijf ik tot in mijn dood." Ter rechterzijde zien wy een gevecht tusschen be legerden en belegeraars, waaronder: Zoo lang wij hebben, ziet, Om t' eten, één om te vechten, Zoo komen wij tot schande niet. De linkerzijde vertoont een prediking in de kerk ter dankzegging vau Leiden's ontzet, waaronder: lk zet met al miju hart den Heer Blijmoedig geven lof en eer; terwijl eindelijk de achterzijde ons bet ontzet zelf aanschouwelijk maakt, waaronder Nu mogen wij afdrogen Ons l^iig bekreten oogen, Want Leiden is ontzet. Nog zien wij op de voorzijde gegraveerd Ter gedachteuis van de verdediging en verlossing van Leiden. De bevestiging van Neerlands vrijheid en ter eere van den Burgemeester Pieter Adriaansz. van der Werff en op het benedengedeelte Juich, Holland, dat door Leiden's moed Uw roem, uw vrijheid ziet behoed. Vad.) Dinsdag zijn naar de openbare In crimineele terechtzitting van 's-Hertogenbosch verwezen 1. Wilhelmus Ballintijn, oud 45 jaren, meesterknecht op de sigarenfabriek van Meeuwisseu 2. Jacobus Heudriku9 Moors, oud 44 jaren, ontslagen brie venbesteller, en 3. Zacharias Abraham van Hal, oud 47 jaren, kleermaker, allen geboren eu wonende te Breda, beschuldigd vjtn te zameu en in ver- eeniging, na vooraf door hen berAamd plan en ge maakte afspraak, zich in den nacht van 28 op 29 Februari 1884 te Breda te hebben begeven naar het postkantoor aldaar, dat een geheel uitmaakt met het bewoond buis van den directeur daarvan eu daarmede door binnendeuren inwendig is ver bonden, en waartoe zij zich deu toegang hebben weten te verschaffen door middel van een val- schen sleutel van de buiten- zoogenaamde bestellers- deur eu van een valsohen sleutel van de deur tusschen de gang en bet kantoorlokaal, en uit dat kantoor, nadat de 2e en 3e beklaagden daarbinnen waren gegaan op gezegde wijze, en de \e beklaagde zich daarbiunen bad geposteerd, met bet doel om de wacht te honden, bij mogelijk onraad te waar schuwen en een vooruit afgesproken teeken te g^ven als signaal voor veiligheid aan de twee laatste be klaagden bij hun uittreden uit het gebouw, arg listig te hebben ontvreemd eu zich toegeëigend een aautal aangeteekeude 'britven, ten getale van 41, inhondende een gezamenlijk bedrag vau 28,741.74*JÈ Nederlandsch eu fr. 3005 Belgisch, een kistje, in hondende een bedrag vau 220.16, aan gelden, behoorende aan de rijkspostspaarbank een bedrag van 50.50 en de som van 18.91 gehecht aan een adviesbrief, al welke waarden hun beklaagden niet toebehoorden, hebbende de drie beklaagden, dadelijk na de ontvreemdiug op het postkantoor, gezamenlijk de bierbovengenoemde voorwerpen ge bracht naar de fabriek vau Meeuwissen, hun tot dit einde door den eersten beklaagde geopend, aldaar de brieven opengebroken en al de geldswaarden er uit genomen. Den 22en dezer zal deze zaak behandeld worden ^por genoemd Hof. Dat er wel eens weinig menschen ter kerk opgaan, is geen zeldzaamheid, doch dat een godsdienstoefening niet kan doorgaan wegens volslagen gemis van toe hoorders, mag, gelukkig, een bijzonderheid heeteo. Dit laatste nu is jl. Zondag te Breda gebeurd, toen een predikant de vroegpreek zou houden: er was slechts één mensch met hein in de kerk. De reeds meermalen besproken onbestemde klach ten, iu de DuitBche bladen aangeheven over onwettige aanwervingen voor den dienst in het Nederlandsch- Indische leger, beginnen nu een scherper vorm aan te nemen. Het Berl. Tagebl. noemt nu in een hoofdartikel over deze zaak namen eu plaatsen. Het spreekt vau een onderzoek door de Duiteche eu de Zwitsersche Regeeringen ingesteld, eu noemt als de voornaamste Ageuteu van den meuschenhandel twee Zwitsers: Jean Joque8 Gottier, die iu de berbergeu van Zuid- Duitschland en Zwitserland jongelieden tut dieast nemen vftor Indië weet te verlokken en een zekeren Schabeli, te Harderwijk, die de aangeworvenen aflevert. De werversbende moet hare agenten hebben langs de geheele Duisch-Nederlandsche grens, zoowel onders Duitscbers als Nederlauders. De papieren, beweert het blad voorts, welker overlegging de Nederlandscbe wet voor de indienst treding door vreemdelingen vordert, worden verstrekt, maar zij .zijn doorgaans valsch. Er "wordt te Luik eeu handel in zulke valsche papieren gedreven. Agenten van de werversbende, waaaronder vooral ook herbergiers, zijn gevestigd te Bern, 'Mannheim, Luik, Veuloo, Oldenzaal, Arnhem, Aken eo Har derwijk. Het Tagebl. behoudt zioh nadere meriedeelingen omtrent (Ie zaak voor. Gewoonlijk stelt bet blad de zaken niet op de bedaardste maaier voor en misschien 'is het „groote schelmen complot" niet zoo erg. Maar het is iu elk geval te hopen, dat onze Regeering dubbel nauwlettend moge toezien, opdat alle schijn vau onwaardige handelingen vermeden worde. Te Londen is Dinsdag van wege bet Britsch Kabinet, de diplomatieke correspondentie Openbaar gemaakt in zak\ van de Nisero. Er komt in voor het antwoord vau lord Gran ville op de depêche vau graaf Van Bylaudt, van 9 Mei. Lord Granville zegt, levendig te betreuren de weigering van het Nederlandsch Gouvernement om de bemiddeling vau Eugeland aan te neman. Deze weigering, zegt de Minister, moet leiden tot eeu verzwakking van de vrindschappelijke betrekkingen tusschen Nederland eu Engeland, omdat de openbare meeniug terecht van oordeel is, dat de door de Nederlandscbe Regeering over Atjeh gevraagde sou- vereiniteit even goed haar verplichtingen medebrengt als dat zij rechten schenkt. Nogmaals noodigt lort Granville derhalve de Nederlandsche Regeering uit, de aangeboden bemid deling aan te nemen. De Minister meeut te mogèu g^luoven, dat, als Nederland in de Atjehsche havens de belemmeringen voor deu handel wegnam, de gevangenen van de Nisero in vrijheid zoudeu worden gesteld. Ten slotte zegt de Minister Granville: „De politiek, door Nederland in Atjeh gevolgd, wijkt af van bet traotaat van 1824, indien zjj al niet de schending* ia van eeu voornaam artikel vau dat tractaat. v v „lk hoop dus, dat de Nederlandsche Regeering zioh 'overeeukomstig de vriendschappelijke voorstellen van Eugeland zal willen gedragen, om tot een vreedzame en eervolle oplossing van de geschillen tusschen Holland en Atjeh te geraken en om de nadeelige gevolgen van die geschillen: voor'Engeland te doen ophouden" Java, die gezegende plek der aarde, raoemt raeu „het oog der hel," omdat er ruiin 40 werkzame en, tijdelijk althans, uitgedoofde vulkanen op aan getroffen worden. Maar welke benaming moet wel worden gegeven aan het oufier eeuwigdurend ijs en sneeny bedekte IJsland, waar de Noorweegsohe mineraloog Amund Heiland op een betrekkelijk gering gedeelte des eilands circa 150 kraters heeft onderzocht. Gedurende de jaren 1882—83 heeft genoemde mineraloog een gedeelte van bet eiland doorreisd eu wel voornamelijk het jongste eruptie-gebied. Uit zijn belangrijke mededeelingen dienaaugaaude leerW men o. a. de volgende zeer opmerkelijke bijzonder heden kennen. In het gebied van de Hekla onder zocht hij 14 vulkanen in een rechte lyn ongeveer geplaatst, die zich van het zuidwesten naar het noord-oosten uitstrekt. Wat die vulkanen hebben uitgebraakt, gedurende de jongstverloopen jaren laat zich eeuigermate beoordeelen naar dezen maatstaf de lava-stroomen, uit de kraters dier vulkanen opgeweld, hadden eeu dikte van 90 a 100 voet. In het Oerati-district trof hij aan ciroa 20 vul kanen, staande in een lyu van 2 mijlen lengte en van het noordoosten naar het zuidwesten gericht. Bijna elke krater heeft den vorm van eeu ellips. De streek lands door die vulkauen inet lava over stroomd heeft een lengte van W/9 kilometer en gemiddeld genomen een breedte van l'/a kilometer; de dikte der lang is gemiddeld 10 roeter. By de geduchte uitbarsting der vulkanen in het Oeratiedistrict ten jare 1875 vingen de uitbaratiugen aau des ochtends van 29 Maart en^ in den daarop volgenden nacht viel een aschregen in Noorwegen, eo vóór 12 uren des middags van 30 Maart waren straten en velden in en om Stockholm insgelijks met asch bedekt. In het Vinbelyjar-gebied gelijkt de bodem als 't ware op een zeef. Vulkanen rijzen op nevens «lkander, wier ringwallen palen aan de naastbij geljcgenen, een dorre, (loodsche landstreek vormende zoo ver het oog kau reikeu heerscht slechts één natuurkracht, bet vuur. Niet minder dan ongeveer 150 kraters heeft Heiland iu het jongste eruptie-gebied van IJsland geteld. Indien Java om zyn veertigtal valkanen de benaming verdient van „het oog der hel," hoe behoort dan IJsland met zyn honderden vul kanen wel betiteld te worden? De Société nationale d'acclimatation te Parijs beeft de vorige maand haar dertigjarig bestaan gevierd. Zij heeft dien dag op een eigenaardige wijze willen gedenken. Zij heeft namelijk een feestmaaltijd aan gericht, waarvan de schotels en het dessert voor zeker deel samengesteld waren uit spijzen van goed geacclimateerde dieren en plauten. Zoo werden er gerechten opgedischt van siameetch varkensvleesch met indische saus, wilde kalkoeuen, kangaroe- eu kasuaris-vleeseh, chineesch buffel- en amerikaansch hertenvleescb, califoruischeu zalm en californiache salade. By het nagerecht werden er noord-ame- rika&tisehe eu Australische wijnen geschonken, en japansche mispels voortgezet. Geen' schotel, of hij bevatte iets uit verre landeu. Er waren schotels, die bij uitstek bevielen, maar ook die de gasten voor de tweede maal stellig zouden afwyzen. De Engelsche vereeniging van het Roode Kruis heeft eeu aauzienlijke som ter beschikking gesteld voor het hemen van proeveu met electriscb licht tot het verlichten van slagvelden. Het ambulance- comité der hygiënische tentoonstelling te Londen beeft de groote vlakte van Wimpledon voor deze proef bestemd, die half Juli zal plaats hebben. Twee brigades troepen van het leger en vrijwilligers *fcullen alsdan in tegénwoordigheid van den prins van Wallis een nachtelijke ma:,oeuvre houden. De uitwerking van het program en de leiding der geheele oefening is opgedragen aan dr. Freiberr von Mundy te Weenen. In den vorigen herfst werden door de fVeener Vrijwillige Reddings-^Maat schappij reeds soortgelijke proeven genomen. door water met petroleum in hunne holen ie gieten, terwgl de larve van deu meikever er door gedood wordt. Huiskrekels ?ere«schen eene sterkere oplos- siug, die eenige malen aangewend moet worden. Uit Goes wordt aan de Middelb. Ct. gemeld Sedert eenigen tyd was der justitie medegedeeld, dat er bij eenige slecht befaamde personen plan be stond om in bet kantoor van den heer J. J. A. Frausen van de Putte, agent der Nederlandsche Bank, in de Bierstraat, iu te breken, zich meester te maken van de aanwezige geldswaarden, en daarna de sporen vau de misdaad door brandstichting te bedekken. 't Behoeft niet gezegd, dat de justitie en politie op hare hoede waren eu het huis van deu heer Van de Putte streng bewaakten. De moeite werd Maandag nacht beloond, want toen omstreeks 12 ure zekere A. B., een oud be kende der justitie, het kantoor met braak opende, een lessenaar openbrak en zich het geld toeëigende, werd bg door de in huis verborgen politiebeambten op heeterdaad betrapt en met niet weinig moeite gevat; zijne medeplichtigen waren aau den haal ge gaan. Den majoor der rijks veld wacht P. Verdouw komt vooral lof toe voor zijn beleid in deze zaak getoond. B die veilig als den hoofdaanlegger beschouwd kau worden, zit thans achter slot en grendel, en men hoopt spoedig oqk zijne metgezellen onschadelijk te maken. De justitie uit Middelburg stelde gisteren aldaar een onderzoek in. A. B. is derwaarts gevankelijk overgebracht. Zooals vroeger werd medegedeeld, zal de Maat schappij tet Nut tan 't Algemeenter gelegenheid vau haar eeuwfeestviering in Augustus e. k., als feest gave aau bet Nederlandsche volk te Utrecht een kweekschool voot bewaarschoolliouderessen met daar aan verbonden oefenschool stichten. Terwijl de vorige algemeene vergadering der Maat schappij besloot in de kosten van op- en inrichting te doen voorzien, hetzy door giften, hetzij door deel neming in eeoe rentelooze leening, met aaudeelen van 1000, splitsbaar in onderdeelen van 100 efl met een aflossing van 1000 's jaars, is te dieu einde tot heden ruim 50,000 bijeengebracht, waarvau omstreeks 6600 aan giften. Dit bedrag is op verre na niet toereikend, aange zien voor eeu voldoende inrichting ongeveer een tonne gouds wirdt vereisebt. Daar echter een zeer groot aantal departementen nog geën bericht heeft gezonden van den uitslag der iu bun kring iu het werk ge stelde pogingen, mag worden verwacht, dat het be oogde doel teu volle zal worden bereikt. Veel menschen zyn al zeer slordig to bet plaatsen fan komma's en punten. Als men deu rolgendeu zin leest, zal men by'v. niet zeggen dat hij dwaas is „Toen kwam lord Palmerston binnen op zyn hoofd, een witten hoedaan zijn voeten, groote maar zeer glimmend gepoetste laarzen op zijn ge fronst voorhoofd, een donkere wolk in zijn hand, zgn trouweu wandelstok in zijn oog, eeu dreigen- blik, die niets zei. Hg ging vervolgens ritten." Maar lees dat -nu eens, gelijk het in een engelsch dagblad stond, slordig en slecht van komma's en puttien voorzien. Dan luidt het: #Toen kwam lord Palmerston binnen op zyn boofd, «en witten hoéd aan zijn voeten, groote maar zeer glimmend gepoetste laavfcjén op zijn gefronst voorhoofd, een donkere «volk in zijn oog, een dreigenden blik, die niets zei. Hy ging vervolgens zjtten." y In Les Mtmdes wordt petroleum aangegeven als Mn uitmuutei(k middel ter verdrijving van insecten, en wel toornamelijk de ongezuiverde. Voor gebruik binnenshuis is eene zeer kleine hoeveelheid noodig, terwijl voor landeryeo eene .begietiug wordt voor gesteld met water dat eenige gram/mep petroleum per liter bevat. De veldkrekels borden verdreven Verpletterend is de nederlaag, Dindag door de liberale party in Belgie aau de stembus geleden. Van de 29 liberale afgevaardigden, die aan de beurt »an aftreding waren, zijn er slechts twee herkozen, de heereu Tesch en Bouvier, in de Luxemburgsche arrondissementen Arloo en Virtön, terwijl er één, een der vier afgevaardigden vau Nijvel, barou de Vrinls, met den olericalen caudidaat, baron Snoy, iu herstemming komt. Indien ook deze her stemming voor de liberaleu ongunstig uitvalt, is de clericale partij derhalve in de Kamer met 27 stemmen vermeerderd "He Kamer telde 79 liberalen en 59 cleriealen, zoodat de clerieale partij dan in 't ver volg 86 eu de liberale slechts 52 leden 0zal lellen. De liberale meerderheid van 20 stemmen is dus DinsdAg omgeslagen in eene clericale meerderheid v van 34, of indien baron de-Vrints nog herkozen mocht worden, in elk geval van minstens 32 stemmen. Nu zullen de ministers allerwaarschijnlijkst hunne portefeuilles ter beschikking van den Koniug stellen. Vdlgens de Chroniqve zou dit reeds gisteren avopd geschieden. Het Kabinet Ft^e-Qfbsrr «fasliïü Tet bewind sedert 1878 en werd gedurende zijn zesjarig bestaan slechts een paar maal gewijzigd. Het is «thans saamgesteld uit de hh. H. J. W. Frère-Orbau (buitenlandsche zaken), Ch. Graai (financiën), G. Rolin Jacquemyns (binnenlandsche zaken), f. Van Humbeeck (openbaar onderwys), J. Bara (justitie), Xavier Olio (openbare werken) en generaalmajoor Graux (oorlog). De sohoolquaestie, het kiesstelsel, en de betrekkingen van deu Slaat mei het Vaticnan zijn de voornaamste punten van geschi/ tusschen de twee partijen welke het land verdeeld houden. -* Te Londeu zijn geruohteo in omloop betreffende eeue ontbinding van bet Parlement. In de Fransobe Kamer is het rapport over de grondwetsherziening ingediend. Men weet dat de conclusie strekt tot aauueming van het Regeerings- voorstel. Het rappoft is aan de orde gesteld na afloop van de recruteeringswet. De Duitsche bladen bevatten een uitvoerige be- schryving van het leggen vau den eersten steen van het nieuwe Ryksdaggebouw, een plechtig- h>id, die gelijkt op alle andere vau dien aard. Onder de oorkonden, die onder den steen rusten, behoort in de eerste plaats „der allerhöohste Er- lass au das deutsche Volk, gegeben im llaupt- quartier Versailles den 17 Jauuar 1871, betreffeud die Erneneruug der deutsehen Kaiserwürde". De truweel werd den Keizer overhandigd door den Beierschen Boudsgevolmachtigde Lercheufeldt. De Keizer gaf zes slagen op den steen, drie voor Zich en drie voor de Keizerindaarop volgden de Prinsen en Prinsessen eu toen Bismarck, de generaals, de gevolmachtigden van den Bondsraad, de president en de vice-presidenten van den Rijks dag en ten slotte de beide architecten. De wij ding geschiedde door den bekeuden opper-hofpre- dikant dr. Kogel. Nadat de zegen was uitgesproken, werd gezamenlyk gezongen het koraal: „Nun daoket alle Gott!" Over het verleenen van politiek stemrecht aan de vrouw zijn de premiers iu Europa het niet eeus. Terwijl Gladstone zich nadrukkelijk tegen deze emancipatie van het schoone geslacht verklaart, ze zelfs gevaarlijk asht en de verantwoordelijkheid voor de gevolgen er vau niet op zich nemen wil, heeft Depretis, Italiës eerste minister, zich in be- ginsel er voor verklaard. De vrouw heeft op dit gebied in het ltaliaansche purleraei.t een eerste overwinning behaald. De commissie door de Kamer belast met hei onderzoek vau het ontwerp van «vet regelende het bestuur van gemeenten en provinciën, stelt voor aau de vrouw kiesbevoegdheid te verleenen en de heer Depretis maakt hierentegen geeu bezwaar. Alleen wenscht hij dat <le dames, als zij geroepen worden om naar de stembus te «nelleu, niet per soonlijk zich daarheen begeven, maar zich door mannelijke gevolmachtigden laten vertegenwoordigen. De commissie harerzijds geeft dit toe en ttu moet de Kamer beslisseu. Feitelijk geldt het hier slechts het uitstrekken tot audere provinciën van het Rijk van een recht, dat de voormalige Oosten rij ksche en Toscaausche wetten aan de vrouwen toekenden. Het nieuwe Italiaansch-Spaansohe haudelstfactaat maakt een einde aan den tarief-oorlog tusschen de twee mogendheden sedert 20 October 1882 gevoerd, toen nl., bij den afloop van het vorig verdrag, de onderhandelingen over het vernieuwen mislukten en elk der twee landen in zyn alge meen tarief de bijna met verboJsbepaliug^jSfijk- staande hooge rechten opnam, waardoor de voort brengselen van het andere getroffen werden. Krach tens het gesloten traotaat worden tie rechten op vele ltaliaansche artikelen van 30 tot 40 pCt. verlaagd, en geniet Spanje dezelfde voordeelen. Voorts bevat het de [gebruikelijke bepaling be treffende de behandeling op den voet der meest begunstigde natie. Officieus wordt bericht zoo luidt een tele gram uit Bern vau deu 9 Juni in de Köln. Zeit. dat Zwitserland met het opzeggen van de Latynsche muutcooventie tegen. 1 Januari 1886 geenszins ten doel heeft als lid der Vereeniging af te treden, maar wenscht dat guustiger bepalingen vastgesteld worden betreffende het maximum der zilveren munt en tot de intrekking rvan de Fran- sohe vijffrankstukken die in waarde verloren heb ben. Genoemd blad twijfelt of Zwitserlaud zyn zin zal krijgen. Gelijk wij reeds meldden is de heer Biaine door de republikeinen der Vereenigde Staten als candidaat voor het presidentschap gekpzen. Blair.e was staat secretaris onder Garfield en werd vooral door de zeer machtige Iersche partij gesteund. Voordat de con ventie te Chicago tot de keuze Overging, heeft zy in groote lynen het politiek programma uiteengezet dat ten grondslag zal dienen. Dit bevat onder meer de vorming van eene machtige marin^ en de itiging van de leer vau Monroe wat aangaat [trekkingen met de vreemde mogendheden In^Jigaghjftkraen der inlandsche werkkrachtten tt buiteunoaden van alle werklieden, ko- ^nenïïë uit China in het byzonder en uit Azië in het algemeen eindekyk de toepassing van hetzelfde stelsel van protectie Wat de industrieele en land bouwproducten aangaat. Men ziet, dit is een weiuig liberaal programmavan Blaine heeft men daaren boven, met de wetenschap zyner vroegere handel wijze tegenover Engeland, weinig te wachten wat de begunstiging der Europeesche staten aangaat. Van top tot teen protectionist zal hij alle voor dellen tot hervorming van douaneurechten be9tryden» ■Wsoral wanneer eenmaal de doorgraving van de landengte van Panama eest voldongen feit zal zyn. Welke .keus de democraten zullen doen is nog niet bekend. In November moet de verkiezing van den nieuwen president plaats hebben. De caudidatuur van Blaine voor het President schap in de Veretnigde Staten vindt sterke tegen kanting behalve de New-York Tribune verklaren alle republikeinsche eu onafhaukelyke bladen te

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2