FINALE UITVERKOOP szsasfsois. ;iDC Schroefstoomboot KOERIER. OZIÜSfSOSB SL0TEMAKER "en ~Co~ BN TOOHEELSCHOOL Buitenlandse!) Overzicht. Kantongerecht te Gouda. ADVERTENTIE!*. TABAK en SIGAREN, KOFFIE en THEE OUDERKERK a-d Ussel-GOUDA en tusscheoliggende plaatsen. Hoofdkantoor te Gouda bij den heer J. Diepenhorst, Vecrstal. Voorloopige Zomerdienst. SB siiiiaaiüüil WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ. D. HOOGEXBOOM. Nederlandsch Tooneelverbond, Burgerlijke Sta n d. J. van SONSBEEK. van af MAANDAG 16 JUNI bij L. SCHENK Hoogstraat. Mevrouw LUIJTEN Gewone COGNAC p. L. 1.50 P- fl-ƒ1,25 VIEUX COGNAC p. L. ƒ1.80 p. fl. ƒ1.50 VIEUX COGNAC Fine CHAMP, p. H./2.00 Driemaal-daagsche dienst 1 DE ONDERNEMER Mevrouw HAVERKAMP H EMELIA COHEN, cjjg Gouda, 13 Juni 1884. GOUDSCHE voor Mannen, Vrouwen en Kin deren, in alle kwaliteiten, BAD HANDDOEKEN enz. Amsterdam, Marnixstraat 150. Ü8. J. BOUBERG WILSON. Woensdag 18 Juni beeft het 2late Cbr. nat. zendingsfeest plaats op Boekenrode (bij Haarlem). Als spreker zal o. a. optreden de heer B. J. Swaan predikant alhier, (die tal optreden ten 11.45 op spreekplaats no. 2) die tot onderwerp koos ,Dt eerste zending sar beid der Brredergemeente" Uit het verslag van het 12de jaarverslag der Algemeene Nederl. Vrouwen vereenig iug „Tefcselschade" blijkt dat de vereeniging in deze gemeente weinig sympathie bad. Dame9 Bestuurderessen der Afdeeling „Gouda" hebben den moed opgegeven, hare be trekking neergelegd en de afdeeliug is opgeheven. De IJsel-stoomtramwegmaatschappij heeft aan Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland vergunning gevraagd voor deu aanleg en exploita tie eener stoointramlijn van Gouda over Stolwijk en Berg- Ambacht naar Schoonhoven, in aausluiting met hare bestaande lijn, GoudaOudewater. Dit adres met de verdere stukken is door Gedeputeerde Staten gezonden aan de Gemeentebesturen van Stolwijk, Berg- Ambacht en Schoènhoven, voor advies en raad. De rust in de gemeente Schoonhoven schijnt weder hersteld. De Transvaalsche Deputatie nam gisterenavond in de raadzaal te Amsterdam afscheid. De heer Paul Kriiger hield een laatste rede, betuigde zijn dank voor de ondervonden sympathie, drukte de hoop uit dat de Kroonprins behouden mocht blijven en dat in Nederland steeds eendracht mocht heerschen, als eerst* voorwaarde voor eeu krachtig volksbestaan. Hedeu vertoeft de Deputatie een paar uren in Botterdam eu verlaat daarop ons land. De toestand van Z. K. H. den Prius van Oranje in thans meer bevredigend. De Prins geniet meer rust. De hoop op beterschap begint te verlevendigen. Het officieel bulletin vaii heden (Zaterdag) luidt Z. K. H. genoot eeuen natuurlijken slaap. De tem peratuur daalde tot de normale. Er bestaan geen gevaardreigende verschijnselen, zoodat de geneesheeren grond hebben aan te nemen dat het gevaarlijkste van 's prinsen ziekte geweken is. De algemeentf wedstrijd, uitgeschreven door het Officieren-schietgezelscbap der dd. Schutterij te 'Vf Gravenhage bij gelegenheid van zijn 10-jarig be staan tot deeluemiug waaraan ziju uitgenoodigd de d.d* Schutterij alhj^r en de Weerbaarheidsvereeui- ging „Burgerplicht"' is met het oog op de ziekte van Z. K. H. den Prins van Oranje uitgesteld. Staten-Generaal- Tweede Kamer. Zittingen van Donderdag 12 en Vrijdag 13 Juni 1884. Van Regeeringswege is thans de openbaarmaking van de Nisero-stukken toegestaan. De bundel bevat twee voorname stukken. Voor eerst een brief van den heer Vau Bylandt aau onzen Minister, jerslag geveude van zijn onderhoud met lord Granville bij de overhandiging van zijn bekende depêche. Teu tweede eeu brief van den heer Van Bylandt, bevattende een relafs van zijn ouderhoud met lord Fitz Maurice. Het blijkt uit deze stukken, dat de itigeering de onafwijsbare voorwaarde heeft gesteld dat boven alles de onvoorwaardelijke onder werping van den Radjah van Tenom moest volgen. Lord Granville was teleurgesteld door onze volhar dende weigering van onze b-middeling. Het afscheid tusscheu hem eu lord Grauville was min of meer koel. Aan den Miu. Fitz-Maurice zeide de heer van Bylandt dat het gevolg der onderwerping van den Radjah kan wezen de opheffing der blokkade en de toekenuing eener permanente bescherming vau de vryheid, maar dit kan nooit plaats hebben ouder bescherming van Engeland, zijnde dit strijdig met de bepalingen van bet Sumatra tractaat. De Min. Fitz-\laurice gaf de hoop te kepnen dat de gevan- geneu spoedig in vrijheid mogen woideo gesteld; omdat de publieke opinie in Engeland het der Regeering lastig begon te maken. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting werden voortgezet. Nadat de heer v. Gennep nog .op een meer actieve politiek, op an deren finnncieelen grondslag had aangedrongen, hield de Minister van Koloniën een uitvoerige rede, waarin hij verklaarde dat z. i. onder de bestaande moeielyke omstandigheden alle koloniale richtingen iets van hare weuscheu moeten weten op te offeren. Omtreut Atjeh, de conversie, de Billitonzaak, is de Minister het met het Kabinet eens geworden, op grond van hetgeen hij-zelf uit Indie wist. Een verordening op de conversie is reeds by den Raad van State aanhangig. Een wet op de exploitatie van mijnen in Indie zal wordeu ingediend, op den grondslag van belangrijke voordeelen voor den Staat. Bij de financieele politiek wordt beoogd het tegen woordige zooveel mogelijk te cutlasten en de toe komst niet te veel te bezwaren. De tegenwoordige I toestand maakt echter den verkoop van spoorwegen niet volstrekt noodzakelijk; mocht daartoe later worden overgegaan, dan zullen in elk geval de door de heeren Maarschal en Grol aangeboden voorstellen belangrijk moeten gewijzigd worden. De sluiting van de havens op Sumatra is wettig. Bij de verhooging van de in- en uitvoerrechten zullen den handel zoo weiaig mogelijk belemmeringen in den weg worden gelegd. Voor de belangen van de iu 1879 gepensioneerde Indische officieren zal de Minister trachten te zorgeu. Recht op pensioens-verhooging is er echter uief. De heeren van Gennep, van Dedera en Tak bieren, ter verbetering van den finaucieelen toestand, nog maals aandringen op den verkoop der Indische spoorwegen, In de zitting van gistera£ is de Atjebzaak behan deld, doch met gesloten deuren. Al de Ministers woonden deze zitting bij. Naar het schijnt is Frankrijk door de wedding- schapkoorts aangetast. Om er een voorbeeld uit vele vau aan te halen zal het voldoende zijn te wijzen op de weddiugscbap aangegaan tusscheu de heeren d'Aviat en De Bally met den heer De Corti. Laatstgenoemde heeft aaugenomen om iu deu tijd van een maand 25,000 kilometer af te leggen, zon der Frankrijk te verlaten; de inzet is 50.000 franken. Den lsten Mei is de graaf De Corti per sneltrein uit Parijs naar Marseille vertrokken, een afstand van 1726 kilometer. Den volgenden dag is hij van daar teruggekeerd naar Parys. Tot op 26 Mei had bij op deze wijze 22,438 kilometer afgelegd. Nog drie reizen moest bij destijds doen om de wedden schap te wiuuen. Maar in welk eeu toestand be- vond hy zich dien dag! Zijn zeuuwgestel was der- wyze geschokt, hij sidderde en beefde over zijn ganscife lijf zoodanig, dat hij niet in staat was iu den waggon te stappen, maar door een paar vrien den moest worden ondersteund om zich op de been te houden, zoodat men algemeen vermoedt dat by niet slechts zijn 50,00o fr. maar ook het leven er by in zal schieten. Woensdag 7 uren ontstond er brand op een boven- wouiug aan de Beestenmarkt te Delft, bewoond door den hulponderwijzer M. B., terwijl deze alleen te huis wa9. De brand werd opgemerkt door een voorbijganger, maar eerst na bevig schellen aan 't brandende perceel vertoonde zich de bewoner aan een der vensters, uit betwelk hij toen langs een ladder uaar benedqp klom, niettegenstaande de trap zijner woning hem' tven goed bad kannen dienen. Door de Ukaudspuit werd het vuur spoedig gebluscbt. Bij onderzoek in loco naar de oorzaak werd men al spoedig een hevige petroleum- eu terpentyn- lucht gewaar, terwijl men verder opmerkte dat drie kamers klaarblijkelijk te gelijker tijd hadden vuur gevat en toch slechts gedeeltelijk gebrand hadden, zoodanig dat bet vuur zich niet vun de eene aan de andere kamer had kunnen mededeelen. Bovendieu waren beiiaug en vloerkleed in de drie kamers hier en daar met petroleum en terpentijn gedrenkt. Deze omstandigheden gareu der politie aanleiding tot voorloopige aanhouding van genoemden hulponder wijzer, als verdacht van brandstichting. De inboedel was verzekerd voor 2500. De aangehoudene heeft gisteren erkend schuldig te zyn aan de brandstichting. Twee voerlieden bij de gemeente-reiniging te Rotter dam, in niet geheel nuchtereu toestand iu <len mid dag van 11 April langs de linker Rottekade gaande, ontdekten daar een persoon, die in het gras lag en hun toescheeu beschonken te zijn (ter terechtzitting verscheen deze persoón eergisteren weder in een staat, die niet toeliet hem als getuige ie hooren). Teneinde hem te ontnuchte/en, sleepten zij hem naar den kaut en dompelden hem daarna met het hoofd in het water, waarbij zij hem echter, volgeus de waarneming vau getuigen, verscheiden slagen en schoppen toe brachten. Toen daarop twee personeu kwamen toe schieten om deu mishandelde te ontzetten, werd een hunner door een der menscbenvrienden moedwillig geslagen en geschopt eu de ander geslagen. Voor de Rechtbank te Rotterdam ontkenden bekl. Dinsdag de mishandeling en gaven voor, slechts uit nteiisch- lievendheid te hebbeu gehandeld; ook de andere mis handelingen werdeu ontkend; bier was slechts van zelfverdediging sprake, daar getuigen eeu der bekl. te lijf gingen. Het O. M. eischte voor beide töenschlieveude rei nigers twee maanden celstraf. Met een meerderheid vnn 136 stemmen (271 tegen 135) verklaarde het Brit9che Lagerhuis eer gisterenavond, dat de vrouw niet mug zijn stem gerechtigd bij het kiezen van volksvertegenwoor digers. Gladstone beeft dus zyn zin gekregen, en de groote gevaren, welke hy als gevolg der aan neming vau het nu verworpen amendement-Woodall meende te moeten voorspellen eu waartegen hij het Parlement met nadruk waarschuwde, zyn dus ge weken. De voorsteller vau bedoelde emancipatie der vrouw wilde het stemrecht alleen aan „zelfstandige" vrouwen, vrouwen die op haren naam in de belas ting aangeslagen ziju en ze betalen, toegekend zien, en het aanlal dezer vrouwelyke onderdanen van koningin Victoria is uièt gering. Alleen in bet graaf schap Midlothian bevinden zich 650 zulke „zelfstan dige" dames, eu deze hadden, evenals bare lotge- nooten iu audere deelen van het koniukryk, verzoekschriften aan de Regeering ingediend tot on dersteuning van den riddertyken heer Woodall, doch tevergeefs. Zonder het non potsumut van den premier zouden zij misschien hare zaak hebben kannen w innen, want zelfs onder de leden van het Kabinet zyn en kele voorstanders der emancipatie. bet groothertogdom Luxemburg zyn de liberalen by de Parlementsverkiezingen eergisteren gelukkiger geweest dan in den nabuurstaat België op dien- zelfden dag. Zij zegevierden op hunne clericale tegenstanders en het gelukte hun zetels in de Kamer te verschaffen aan de candidaten die den ultramontanen het meest vijandig zyu de heeren Norbert, Metz, Letsel, Laval, Brancour en Malon. In België is het kabinet reeds afgetreden. De ministers hebben hunne portefeuilles gisteren neder- gelegd eu volgeus gerucht zou de heer Beernaert door den koning met de samenstelling van het kabinet belast worden. De ontbinding van den Seuaat zal vermoedelijk de eerste handeling van bet nieuwe ministerie zijn, want met dit lichaam, waar de meerderheid liberaal is, zullen de clericale raads lieden der Kroon niet kunnen regeeren. De organen der liberale paitij zijn, op enkele uitzonderingen na, noga! gematigd in bnnne beschouwingen over den uitslag van den stryd, eu zeggen dat zy wel geslagen, maar niet terneergeslagen is. Zij doen opmerkeu dat de vijand door „de poort van Brussel" binnengekomen is, en noemt dit feit een schande, waarvan de liberalen zich bewaarlijk zullen kunneu schoonwasschen. De schuld ligt aan de oueeuigheid tusscheu de twee groote groepen dtr liberale partywd was die ter elfder ure weggeno- meu, maar vergeten zeker niet. Iu den Dnitsohen Rijksdag was het voorstel van Windthorst iu behandeling tot opheffing van een der geestelijke strafwetten; het voorstel werd in eerste en tweede lezing aangenomen. De Regeering liet zich niet uit eu behoudt dus de vryw^band om bet voorstel iu den Bondsraad straks eenvoudig voor van nul eu geener waarde te verklaren. Dat de opheffing der strafwet zouder meer door den Bondsraad zou worden goedgekeurd, kan niemand gelooven. De Nation al- Zeitung meldt „De Uuitsche regee ring heeft verklaard, dat zij bet door Engeland met Portugal gesloten Congo-tractaat niet kan aannemen, eu bij de onderbandeliugen met de belaughebbeude mogendheden de verplichting heeft op zich genomen, alles wat de monding der Congo rivier betreft by een internationale overeenkomst te regelen^. Omtrent de oplossiug der miuisterieele crisis in Noorwegen wordt uit Christiania aan bet Kopeuhager Morgenbladet hel volgende gemeld Het nieuwe ministerie, beslaande uit manuen der linkerzijde, wordt aldus samengesteld: Prof. Broek met de heeren G. Sibbern, Richter, Dane, Sorensen en Koren. Brick is van 1869 tot 1872 lid van het ministerie-Slang geweest, *en is in laatstgenoemd jaar afgetreden wegens het koninklyke veto over het besluit van de beide Kamers der Noorscbe Storthing. De heer G. Sibbern, gezant van Zweden en Noorwegen te Parijs, beeft van 1858 tot 1871 te Stockholm als Noorsch staatsminister gefungeerd, en later herhaaldelijk den Koning aangeraden, aan de wenschen der Storthing toe te geven. Richter is consul-generaal te Londen, Dana is districts president, Koren is op het oogeablik lid vau den Staatsraad. De heer Swerup, voorzitter der Storthing en der linkerzijde, heeft den 7 dezer een langdurig onder houd met deu Koniog gehad, eu hem de volgende schikking voorgesteld 1°. In de grondwet zal duidelyk worden om schreven, dat de leden van den Staatsraad verplicht zijn, aau de beraadslagingen der Storthing deel te nemen, in uilen geval telkenmale wanneer deze het verlangt. 2°. De gelden, door de Storthing vastgesteld tea behoeve der vrijwillige scherpscbuttersvereenigingen, zullen worden uitbetaald. 3°. Het besluit der Storthing, betreffende bet centraal bestuur der spoorwegen, zal worden be krachtigd. 40. De wet op de aanstelling van Lehn-mannen (overeeukomeude met de betrekking van schout in kleine districten), waarop de Koning tweemaal zijne goedkeuring heeft geweigerd, zal wordeu bekrachtigd. 5». Het ministerie-Schweigaar ral worden ont- iltgeo, en worden vervangen door een nieuw minis terie onder prof. Broek. Blykeos tclegraphiache berichten uit Stockholm heerscüt aldaar eeue algemeene verbittering wegens dere onderhandelingen, die eene „caputulatie" en een a gang des Koninge naar Canossa» worden genoemd. Het liberale Morgenbladet noemt de optrediug van bet nieuwe ministerie eeu feil van groote beteekenis voor het geheele Noorden,waardoor Noorwegen eene waardige plaats inneemt in de rij der parlementaire 8tateu. Terechtzitting van Woensdag 11 Juni 1884. Kantonrechter; Mr. J. H. van MIEHOP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie- Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Botterdam. VEROORDEELD: M. K., visscber Ie Gouda, tot 4 boeten var, 6 galden of 8 dagen wegens op twee tijdstippen eens onder Gouderak en eens onder Waddiniveen sisscben met stekken in deu gesloten rischtijd en in eens anders vitchwater zouder schriftelijke ver gunning van den rechthebbende L. den B., kapitein op de etoomboot „Jacobns" vareode tusseheo Amsterdam en Rotterdam, tot 10 gulden of 2 dagen wegens varen met te groote snelheid in de Gouwe onder Waddimreen C. H., slachter le Zevenhuizen, tot 2 boeten van 3 gulden of 2 dagen wegeue op twee tijd stippen als geleider van eeu kar bespannen met een houd zitten op die kar onder het rijden in de Dorpsstraat te Zevenhuizen A. van B., publieke vrouw te Gouda, tot 3 gulden of 1 dag wegens zich niet aanmelden voor bet «ekelyksebe geneeskundige onderzoek iu het Gasthuis te Gouda op den daarvoor bepaalden tijd H. van der 8. huisvrouw van T. W., te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag wegens rijden met een kruiwagen iu het plantsoen aan den Katteosingel te Gouda T. de R. Wed. F., te Gouda, tot gulden of 1 dag wegen» schrobben van de straat in de Lange Noodgodeteeg te Gouda, niettegenstaande de straat aldaar uitsluitend uit kiiukereteenen bestaal Di van D,, schoenmaker te Gouda, tot gul den of 1 dag wegens werpen van eene boeveel heid aardappelschillen pp den openharen weg aan d« Doelebrug te Gouda; E. H. K., jongen te Gouda, tot 1 gulden of 1 dag wegens uit straatschender^ klimmen achter een wagen bespannen met een paard op de Oost- haren te Gouda W. G., jongen te Gouda, tot 1 gulden of |l dag wegen» uit baldadigheid werpen van een bard voorwerp tegen de ruiten van een gaslantaarn op de Knrnemelkiloot te Gonda R. van E., koopman te Waddinxveen, tot 1 gul- dë'n of 1 dag wegens te Gouda rijden met een kar bespannen met twee honden, die niet wareo voorzien rau muilkorven F. 8., vleeicbhouwer te Hiilegersberg, tot 3 gul den of 1 dag wegens te Gouda zooder toerieht op straat laten staan zyu wagen bespannen met een psaid. GÉBOREN 10 Jnni Anlhonie Johannes Theodora., ouders J. P. Polet en D de Zeeuw. —-11. Cornelia Marie, ouders L »an den Heuvel en A. M. Blokland. Corneli»,onder» A. ven den Botch en H. van Efferen. 12. Cornelia, onders W. C'. Verachu eu A. Gielbuii. 13. Johannes, ouders W. van Hoorn eu E. C. Laraars. OVEKLKDENs 12 Juni, Mr. J. G. van Ravesteijn, 96 j. 18. C. Mooienaar, 11 m. ONDERTROUWD/ 13 Juni. H. L. R. Janaie, 25 en D. M. van Gijzelen, 21 j. - E. vau der Hart, te's Hage, 81 eu E. Coben, 21 j. H. van den End, 31 j. en A. Bouteateiu, 22 j. A. Lagerenberg, 24 j. en A. E. »an der Wolf, 28 j. J. P Boot, 21 j. en P. Dongel- mans, 22 j. B. V\ eeldeubnrg, 30 j. en G. Wiezer. 35 i. A. van Vliet, 20 j. en P. van Sta vel, 21 j. H. J. Blok, 47 j en E. van Eek, 45 j. J. van Wiik, 28 i en J. Lakerveld, 40 j. V Tot onze groote droefheid overleed heden onze veelgeliefde Vader en Grootvader, de WelEdel Gestrenge Heer Mr. JOHAN GHE- RARD van RAVESTEIJN, in den leeftijd van ruim zes en negentig jaren. WILH\ JOH», van RAVESTEIJN. Mevr. de Wed. HOFFMANN— van Ravesteijn. Mevr. de Wed. WERNINK— van Ravesteijn. C. J. G. HOFFMANN. Gouda12 Juni 1884. Volstrekt eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. V Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij gelegenheid onzer 25-JARIGE EOHTVEREENIGING, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. H/van derIWANT. H. VAN DEB W&NT Gouda15 Juni 1884. de Jong. Het BESTUUR van den Polder STEIN, bij Gouda, vraagt, binnen 44 dagen, PRIJSOP GAVE van 1000 Hektoliters RUHRMA- CHINEKOLEN, adres den Heer E. MULDER, Voorzitter des Polders te Stein. De voorwaar den liggen ter lezing en zijn op franco aan vrage te verkrijgen bij den Heer J. M. van GELDER, Secretaris des Polders te Gouda. De ondergeteekende verklaart, dat alle be richten, als zoude mjjue Zaak in op den KLEIWEG hoek T U R F MARKT zijn geliquideerd of aan anderen overgegeven worden, te zijn onwaar en blijft hg zich steeds in de gunst van bet publiek aanbevelen VERLANGT tegen AUGUSTUS eene Vertrekuren VAN Ouderkerk a/d. IJsel Korte noord Gouderak Moordrecht Aankomst Gouda Donderdags. Overige dagen. 6.— 8.30 12.45 8— 12.30 6.— 6.25 8 65 1.10 8.25 12.55 6.25 6.40 9.10 1.25 8.40 i.10 6.40 6.45 9.15 1.30 8.45 1.15 6.45 7 9.30 1.45 9.— 1.30 7.— Vertrek^ VAj Gouda i Aankomst Ouderkerk a/d IJsel Donderdags. Overige dagen. 7.15 111.30 2.- 10 4.— 8.— 7.30 1 11.45 2.15 10.15 4.15 8.15 7.35 .11.50 2.20 10.20 4.20 8.20 7.50 12.5 2.35 10.35 4.35 8.35 8.15 1 12.30 3 11.— 5.— 9.- te Gouderak vraagt met 1°. AUGUSTUS eene fatsoenlijke voor MEID ALLEEN. EMANUEL van der HART jÉi van 's Hage. |jo De Directie bericht, dat van i af heden de Heer J. H. BECKING als Directeur van boven genoemde Maatschappij is opgetreden. Gouda, 12 Juni 1884. van het De gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus 1884/e, is opengesteld van 10 JUNI—5 JULI, dage lijks van 9—12 uren, in bet Gebouw der School. Onderwijs wordt gegeven zoowel in Kunst matig Spreken, Voordracht, Spel op het Tooneel en de overige Kunstvakken, als in Nederlandsch en de Vreemde Talen, in Ge schiedenis, Mythologie, Gymnastiek, Schermen, Dansen, enz. enz. Het Schoolgeld bedraagt 50.— per jaar. Leerlingen kunnen in 't Schoolgebouw inwonen. Nadere inlichtingen verschaft De Directeur

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2