IN, IS lebben. I en. N° 3112. Vrijdag 1 Augustus. 1884. tart. G. BINNENLAND. JNieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. az. Elster. nings nd, ten, dat, n 29,u uur, i 1, rvinden. noemd, beeuen de machinist met ver- 178. bulletin aan onze reau r. k*. op 30 an des roorm. e stad 'Ll tot 3 De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Naar wij door de politie van Ten einde zoo nitgebreid mogelijk te alle kaassoorten, ter lentoon- waarran de inzenders dit wen- 3ïN.») TER. IUDA 3EST o el- voor a en ;aain r. des UUR- landbouwproducten een „kaaskamer* Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Een artikel over bedelarij in de Zw. Ct. voor- komende, bevat eene aanhaling uit een in 1665 Uit het vroeger genoemde aantal sollicitanten voor de betrekking van hoofd der eerste burgerschool voor van het examen af- aan het tweede ge- nemen. artikel „geslepen goed" vol. Er beslaat alleen nog maar de hoop, dat China zich voor den diamant zal openen. Die hoop is zwak, maar al wordt zij verwezenlijkt, dan nog zal de levendigheid, die daardoor aan hel „vak" alhier zal worden gegeven, slechts van korten duur zyu. Ik spreek niet eens van de demoralisatie, waarmede de ongekende wel vaart zekere klassen hier en daar heeft aangetast. Genoeg, de materieele toestand is niet gunstig, en naar alle vooruitzichten zal hij dat in een tal van jaren niet worden. van de Coppell') ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Staten-Geaeraal. Eerste Kamer en Tweede Kamer. Zitting van 29 Juli 1884. In deze zitting namen de heer Magnee in de Eerste Kamer en de heer Van den Borch in de Tweede Kamer zitting. Voorts besloot de Tweede Kamer met 46 tegen 18 stemmen na eene vereenigde zitting de „Nisero"-interpeliatie voort te zetten. In de vereenigde zitting werd door de heeren Heems kerk eü Dutour het ontwerp betreffende het regent schap ingediend en strekkende om zulks aan H M. de Koningin op te dragen als de Vrouw uitmuntende in gaven van geest en hart, in het bezit van het vertrouwen en overeenkomstig den wensch der natie. Hel ontwerp op de voogdij wordt gereed gemaakt. Het ontwerp regentschap is verzonden naar de afdeelingen. GOUDA, 31 Juli 1884. Hel in ons vorig nr. voorkomend verslag van de laatste gemeenteraadszitting bevat één punt, dat een uitvoeriger mededeeling eischt, dan ons toen moge lijk was. Het betreft de missive der Commissie voor de strafverordeningen, waarbij ingezonden werd eene nieuwe ontwerp-vetordening op het zuiver houden, overdekken of rioleeren van wateringen, slooten of andere wateren, die aan bijzondere personen toebe- hooren. Bij deze missive geeft de Commissie kennis dat haar eene missive ter kennisneming werd toegezonden door B. en W. van de plaatselijke Gezondheids commissie, waarbij deze klaagt over den onhoud- baren toestand van sommige slooten in deze gemeente en in overweging geeft ten einde daarin verlietering te kunnen brengen, bij strafverordening te bepalen, dat vlooien, die voor de gezondheid schadelijk worden geacht, moeten worden gedempt of overkluisd. De Commissie voor de strafverordeningen deelt dat gevoelen der Getondheids-Commissie. Zij zegt De meeste slooten kunnen ongetwijfeld door ze van het drijvend vuil te zuiveren en uit te baggeren, in vtij voldoende staat worden gehouden, maar enkele worden zoo onophoudelijk en zoo sterk vervuild, terwijl zij van alle doorstrooming verstoken zijn, dat zij zonder overdekking of overkluizing, eene voort durende bedreiging der openbare gezondheid zijn. Van daar dat de Commissie den Gemeenteraad voor stelt in de nieuwe verordening een artikel op te nemen, waarbij de eigenaren verplicht worden op bevel van B. en W. de overdekking van bedoelde slooten of de vervanging door een riool te doen plaats hebben, too B. en W. (de Gezondbeids-Commissie gehoord) dit wegens de daarin of daardoor afgevuerd wordende stoffen in het belang der openbare gezondheid noodig achten. ■meisjes, die het eerste gedeelte legden, worden 7 uitgenoodigd deelte (mondeling examen) deel te Bij de Dinsdag in hel hoofdkiesdistrict Haarlem gehouden herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer zyn nitgebracht 1663 geldige stemmen. Gekozen is de heer Jacob Duijvis te Utrecht met 1023 stemmen. De heer mr. J. Kappeyne kreeg 639 stemmen. (Reeds gisteren bij afzonderlijk abonne's binnen de stad medegedeeld.} vernemen is heden morgei; reeds vroeg j een zakkenroller gepakt, die in het Boterhuis de portemonnaie van eene vrouw had gerold. GOUDSCHE COURANT. Behalve de „vleeschetende" planten die insecten vangen en verteren, heeft men ook „vischetende* planten. Een Eflgelsch geleerde, de Heer Simms, te Oxford, heeft ontdekt, dat een algemeen verspreide waterplant, de Utricularia vulgaris, jonge, pas uitge broeide vischjes vangt en doodt. Bij een proefneming met zulk een plant in een bak vol kleine vischjes, viug zulk een plant er in zes uren ruim een dozijn. Omtrent de plannen lot concentratie van ons gezag in Atjeh, meldt de Arnk. Ct. nader, dat om cien kraton heen eene linie van posten zal behouden blijven. Met Koita- Radja en Olth-leh als hoofdsteliing, loopt die linie van Kroeng-Raba over Boekit-Saboog en Pakan-Doewa, Oleh-Soeso, Lambaroe (de zuidelijkste post behoorende tot de XXII Moekims) noordwaarts naar Pango, Oleh-Kassang, Lamjong, Pakan-Kroeng Tjoet of misschien wel Toeogkoep. De eerste vijf posten behooren tot de XXV Moekims, Lambaroe tot de XXII en de laatste tot de XXVI Moekims. //Wanneer men dit terrein op de kaart nagaat, voegt de Arnk. Ct. hieraan toe zal men erkennen dat het slechts eene beperkte oppervlakte beslaatnoch thans zou bet groot genoeg zyn om eenige duizenden Atjebers in veiligheid te brengen en er eenige dui zenden te vestigen om daar fust en misschien wel vaart genieten. Mocht men hierin slagen, dan zou dit door onze posten ingesloten terrein mettertijd het uitgangspunt kunnen vorqpn voor eene pacificatie en voor vrijwillige oudorweqM vao de streek buiten dit rayon." Op 11 Mei jl. liep Op 11 Mei jl. liep een 14jarige knaap uit Hooge- zand met eenige andere jongens op een particulieren overweg over de spoorbaan; toen de trein van Nieuwescbans naar Groningen aankwam, zeide hij, zich h»*t hoofd te willen lateu afrijdeu, en ging met bet hoofd op de rail liggen en vervolgens ook met de beeuende machinist van den trein wist door krachtig remmen den trein uog tijdig tot staau te brengen. De Rechtbank te Winschoten, voor welke de bddadige jongen deswege terecht stond, verklaarde echter niet bewezen, dat hij had gehan deld met oordeel des onderscheid?. Van dat vonnis kwam echter het O. M. bij het hof in appél, en nu bleek uit het nader onderzoek, dat bekl. en de andere jongens meermalen dien overweg heen en weer overliepen, niettegenstaande het hun by herhaling was verbodenbekl. is dan ook een doortrapte deugniet, die bij een verwaarloosde opvoeding zeer goed zijn verstand heeft, en het O. M. requireerde nu, dat het Hof hem zou veroordeelen tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens bet loopen op den spoorweg zonder vergunning. Omtrent de bearbeiding der diamanten te Amsterdam wordt aan het Rolt. Nbl. het volgende geschreven: Op ongekenden voorspoed is thans stilstand, neen, erger nog, gevoelige achteruitgang gevolgd. Velen, die nog vóór korten tijd honderden guldens per week verdienden, loopen thans zonder arbeid rond en zijn arm geworden. De fabrikanten staan stil of werken slechts met een betrekkelijk gering aantal molens. Wel hebben enkelen gespaard tot rijk wordens toe, maar niet weinigen, beneveld door den zej>en, die iu de Afrikaansche diamantmijnen verscholen lag, hebben het hunne verkwist met dezelfde gemakke lijkheid, waarmede zij sommen gelds verdienden. Reeds hebben zich sporen van gebrek en wanhoop hier en daar geopenbaard. De gevolgen worden, untuurlyk, in alle takken van nyverheid, maat schappelijk verkeer, uitspanning, belasting, huishuren en handel gevoeld. Het artikel trouwens is geen consumtie-artikel. De bespottelyke mode, om lichaam en kleed met schatten van diamant eu andere kost bare edelgesteenten te omhangen, oiu ie laten blijken hoe vermogend men was, die bespottelijke mode be hoort reeds lang in geheel Europa tot het verledene. Indië en Amerika zijn tot yerzadigings toe van het De terreinen eu de gebouwen van de Landbouw- Tentooustelliug te Amsterdam verkrijgen van dag tot dag een gezelliger aanzien. Een groot deel van de stallingen zijn reeds „onder zeil", d. w. z. onder dak gebracht. Het comité heeft wederom moeten besluiten tot den bijhouw van een paar paarden stallen. In bet koloniaal gebouw, waar, zooals men zich zal herinneren, de zuivel- eu zullen geëxposeerd worden, zal worden ingericht. Aan een loket kan men dan tegen matigen prijs een bon krijgen, die recht geeft tot proeven die kaassoort, welke men zal verkiezen. de proefgelegenbeid zoo nitgebreid mogelijk maken, worden van stelling aanwezig en scheu, monsters in de kaaskatner opgelegd. Uit Kanada wordt een kaas ingezonden, dip 800 Kg. weegt. O. a. zal ook ten plant ter bezichtiging wor den gesteld van buitengewone groeikracht. Ge kweekt uil een aardappel van amenkaanschen oor sprong, de champion, heeft zij thans reeds een hoogte van 2.38 M. bereikt. Zij groeide op de pachthoeve van den heer Ackermann, aan de Lup- kermeer, gem. Sloten, tegenover bet stoomgemaal „de Lynden." Door Ingelanden van den Polder Middelblok en Veerstalblok en van den Polder Kattendyksblok zijn benoemd tol secretaris dier Polders, de heer M. Bron «n tot Penningmeester de heer W. Radder, een en ander ter voorziening in de vacatures door het over lijden van den hter J. J. de Jong ontstaan.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1