1 ii MES, p ectacle s van den Zonen j BINNENLAND. N° 3117. Woensdag 13 Augustus. 1884. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. npagne URG» KINGS l, DINSDAG [JDAG 15 tale De inzending van 1 4 n, komt g-straat. jeneden ET, 7 WIJK. <de Has- ii r onderpand «1 Uit Zand voort wordt 4 het successierecht, Gouda, Is (z.g. han- rrdam. i! ,’sjaars voor tens 2 dagen 8 A.4G” i voor: i °/o jaars ongatiekoers vaarden MMKL. rkoopen van r loten) van 30 30 sterdamsche g van pro- er JACOB, rkzaam ge ts Gouda.) De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. 0.20 ebel - 0.01 lar - 0.01 De Vice-president van den Raad van State, voorzitter der afd. Geschillen van Bestuur, roept op de onbekende belanghebbenden in sake het be roep van A. Lagsrenberg, alhier, van oen besluit van B. en W. dezer gemeente, waarby hem ver gunning ie geweigerd voor de oprichting van een slachterij op de Westhaven alhier, om hun memo- riëu en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State vóór 22 Augustus. Gisteren herdacht ds. J. W. A. Boers, te Stolwijk, eyne veertigjarige evangeliebediening, waarvan hij bijna 34 jaar op zijne tegenwoordige standplaats hoopt hij dit kerkelijk GOUDA, 12 Augustus 1884. De heer P. W. Bouman te Reeuwijk heeft in de afgeloopen week met succes het derde gedeelte van bet notarieel examen afgelegd. Bij den Algemeenen Schietwedstrijd, welke van 1115 Augustus te ’s Hage wordt gehouden en uilgesohreven is door het OSicieren-Scbietgeselschap der d.d. Schutterij alduar, is de 3e prijs, zilveren medaille (uitgeloofd door het Rijk) voor categorie C (wedstrijd tusschen schutterijen) met het salvo vuren be haald door de dd. Schutterij alhier, met loting tegen die te Middelburg, met 24 raaksehoten waarin 78 punten werden behaald. Het detachement dat de eer onzer Schutterij zoo flink ophield, stond onder bevel van den kapitein A. van Reedt Dortland. De manschappen, dié daartoe behoorden waren de aerg.- maj. Sanders en Bliedrecht, de verg. Hageman en Van der Sant en de korp. Jansen. Ten 9 ure 22 min. gisterenavond aan het station alhier aankomende werden zij afgehaald door het corps officieren en het kader benevens bet muziekkorps, en begeleid naar de sociëteit «Ons Genoegen" waar de majoor-kommandant, de heer H. W. G. Koning, hen die zegevierend uit den wedstrijd waren terug geko men geluk wenschte met bet behaalde succes en ben opwekte op deu ingeslageu weg voort te gaan en steeds den goeden uaam te handhaven, waarop men fier mocht zyn en in tijd van nood pal te staan voor de eer van het Vaderland, dat steeds alle vreemde indringers bad weten te verjagen. Met een .Leve het Vaderland" I en een .Leve de Koning" I besloot spr. zijne flinke toespraak die luide toegejuieht werd. Op de gezelligste wijze bleef men daarna nog eenigen tijd te samen, om de overwinning van den dag te gedenken. Zondag j. 1. had-de verkiezing plaats voor drie leden vau den Israelifischen kerkerend. Uitgebraoht werden op de witte biljetten 25 ssfnmen, waarvan 1 ongeldig. De beer S. 8. Polak verkreeg 20, A. B. van Leer 15 en D. Leefsma 8 stemmen, terwijl nog eeoige stemmen op versohillendepersonenwerdenuitgebraoht. Voor de vacature I, Trijbit. (blauwe billenen) 25 stemmen. De heer M. L. Cats verkreeg 12, A. B. van Leer 8 en nog eenige stemmen op verschillende personen. Gekozen zijn dus de hh. S. 8. Polak, A. B. van Leer en M. L. Cats. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers V1J KANTEN, advertentiön kan geschieden tot één hur des namiddags van den dag der uitgave De Öireciic der Nederlandsche Rhyospoorweg-Maat- schappij heeft een gelegenheidstarief vastgesteld voor het verroer van koopmansgoederen. Van 10 Augustus jl. af en voorts gedurende de maanden September en October sal, voor zooverre geschikte wagens op een Station daarvoor aanwezig zyn, de gelegenheid worden gegeven tot gezamenlyke verzending van alle soort ran goederen in „lokaal binnen verkeer" tegen berekening der vracht van het Speciaal Tarief, voorkomende in het Tarief voor het vervoer in „lokaal binnen verkeer* van 1 April 1877, zijnde dus voor eene hoeveelheid van 10.000 Kgr. of daarvobr vracht betalende. Het te samen laden van veHchillende goederen blijft geheel voor risico van belanghebbenden. (Dexe vracht is niet van toepassing op goederen, waarvan het vervoer over den spoorweg is verboden, of slechts onder bisoudere voorgaarden wordt toe gestaan (art. 44 Alg. Regl. verv.). Alle bepalingen der betrefeade reglementen en Uit Zand voort wordt aan t Handelblad geschn bysoudere bepalingen va« 4M itfief <x>t Zaterdag jl. kwam in het sigareumagasyu voor dit vervoer in alle opzichten van kracht. rk l p-».« z»— n -> Wie van deze wyze vau bevrachting wenscht ge bruik te maken hebbe zulks op den vrachtbrief voor te schrijven. Een groot gedeelte der machinerieën, die het vorig jaar door de Koninklijke fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam op de Internationale Ten toonstelling waren geëxposeerd zon gisteren afgeleverd worden ter verzending naar Itidië. Doch in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kantelde Jn het IJ nabij den steiger de zolderschuit, waarop de werk tuigen geladen waren en allen, samen ruim 32000 kilo wegende verdwenen in de diepte. Gisteren is men er in geslaagd met een duiker 5 a 6 kisten boven water te brengen. Morgen worden de pogingen om ook de andere kisten te vinden, voortgezet. Het ongeval veroorzaakt groot oponthoud, want alles moet weder naar de fabriek terug om nagezien en zoo noodig hersteld te worden. In de Vrydag te Rotterdam gehouden volks-verga dering, door de aldaar gevestigde afdeelmg van het Algemeen fted. Werkl. Verbond uitgeachreveu, werd bij acclamatie de volgende motie aangenomen: De vergadering, erkennende dat de acsyns op het gedistilleerd niet in het nadeel behoeft te zijn voor den werkenden stand, omdat een minder gebruik of gebeele onthouding van eigen wil afhankelijk is. zonder nadeel aan de volksgezondheid toe te brengen en bovendien aan de welvaart bevorderlijk kan zijn Acht evenwel eene verhoogipg dier accijnseo on- billyk, omdat die geheel eenzijdig werkt en te groot verschil oplevert met den accyns op den wyn. Zij acht tevens die verhoogiog onbillijk, zoolang niet een ieder naar zyn vermogen bydraagt in de benoodigdfe Staatsuitgaven door middel eener klasse- of inkomstenbelasting. Zij acht tevens eene verhooging dier accijnsen met in het belang van het volk, zoo het niet daardoor bevryd wordt van de zyn welvaart in den weg staande indirecte belastingen, zooals pp zout, zeep, bier en de directe belastingen op den grond waarop werkmanswoningen zijn of zullen worden gebouwd. Op bovengenoemde gronden spreekt de vergadering de wenschelijkheid uit, dat zoo spoedig doenlijk eene reorganisatie plaats hebbe vau het belastingstelsel, eene inkomsten- of klasse-belasting worde ingevoerd, zoo noodig eene verhooging van het successierecht, ’t Handelblad geschreven: -p -- - --o-van den heer Th. A. Petit in de Passage te Zaudvoort een jongen in nette kleeding, en kocht van den aanwezigen magazynchef zeer fijne sigaren. Hij betaalde mei een gouden tienguldenstuk en liet zich het o ver blijvende geld teruggeven. Nadat de jongen vertrokken was, kreeg de magazynhouder achterdocht ten opzichte van de echtheid van* het tientjebij de groote drukte die thans in de Passage heerscht, kon hij echter den jongen niet terugvinden. Eenige uren later treedt deze opnieuw het magazijn binnen, verlangt nog fijnere sigaren, en Staalt weder met een tienguldenstuk van hetzelfde allooi. Nu echter houdt hem de chef vast, roept een in de Passage ge- stationeerden agent vau politie, aan wien de jongen op diens vraag „hebt gij nog meer tientjes", zeer verschrikt ten antwoord geeft „van dat soort heb ik niet meer." De agent neemt den knaap mede naar het gemeen tehuis, en bij onderzoek van zijne zakken bleek, dat bij nog veel geld bij zich had, omtrent welks her komst hij geen afdoende opheldering kon geven. Men weet niet, of men hier met diefstal te doen heeft of niet men gelooft echter wel, dat de jongen het werktuig is van valsche munters, zoodat de knaap dan ook voorloopig van Zandvoort naai Haarlem in arrest is gebracht. De AmA. Cour, stemt volkomen in met de hulde, welke door de commissie uit de Tweede Kamer aan de algemeene Rekenkamer wordt gebracht. Ten onrechte beschouwt bet groote publiek dit lichaam als een sta-in-den-weg. Men vindt de Rekenkamer, die op de kleintjes past, ouderwetsch en bril, snuifdoos, breikous en neepjesmuts zyn de emblemen, die met griffel en lei het beeld van zulk een prozaïsch college vormen. En toch behoeft de Rekenkamer zich niet tot de controle alleen te beperken, want de wet van 5 October 1841 geeft haar bet recht „om deu Koning ten allen tijde zoodanige voordrachten en mededeelingen te doen, als, volgens haar inzien kunnen leiden tot vermin dering of besparing van staatsuitgaven." Van deze bevoegdheid maakt de Rekenkamer geen gebruik. Trouwens ieder weet, dat er bezuinigd moet en kan worden en dat, als de hulpbronnen der schatkist niet productiever worden, wij langzamerhand afzak ken naar het staatsbankroet. Voor de controle is echter de Rekenkamer onmis baar. Deze controle is tweeërlei: zy betreft de zorg, en alsdan worde overgegaan tot afschaffing van alle indirecte belastingen, welke door bare invoerrechten den handel belemmeren, voor de nijverheid drukkende zyn en de welvaart van den werkenden stand in den weg staan, en mede een afschaffing der directe belasting op den grond waarop werkmanswoningen zyn of worden gebouwd. De vergadering houdt zich evenwel verzekerd, dat de gewenschte belastinghervormingen niet te verwach ten zyn van deze eenzijdig gekozen Vertegenwoordiging en verklaart daarom alle zedelyke middelen te zullen steunen, welke ter verkrijging van algemeen stem recht reeds zijn of nog zullen worden aangewend. Wendt zich tot de Regeering, opdat deze besluite moge, bij eene spoedige grondwetsherziening het stemrecht te verleenen aan alle meerderjarigen, en in het volle genot hunner burgerlijke en burger schapsrechten zijnde ingezetenen van het ryk. te berdenken,

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1