De Effectenbeurs. um.) Buitenlandsch «verzicht. dat alle rijksuitgaven geschieden naar de zuivere beginselen der comptabiliteit en zij dient tevens om misbruiken en verkeerd gebruik van 's lands pen ningen te voorkomeo. Zoo kwam het iu den loop van 1863 meermalen voor dat de Rekenkamer be swaar maakte om aanvragen van betaling van mi nisters goed te keuren, omdat de uitgave haar hare meening niet steunde op eenigen post der bfsgroo- ■ting. Dit gebenrde o. a. met de kosten tót op sporing van de Willem Barrntz en de reiskosten van een rijksambtenaar naar Amsterdam, om over da jury der tentoonstelling te gaan spreken. Wel ia waar voorzag de Regeeriug in deze gelden door gebruik te maken van de wet van 5 Oei. 1841, die ook de bevoegdheid geeft om in «bytondere ge vallen* betalingen op den post voor onvoorziene uitgaven zonder overlegging der bewijsstukken te verevenen, doch hoe ruime beteekenis men ook hechtte aan de uitdrukking «bijzondere gevallen*, ze zullen toch nooit dit beteekenen mogen, dat bui* ten de Rekenkamer om, uit 's Lands kas uitgaven worden gedaan en voor den vorm goedgekeurd, die - dit college toen de aanvrage tot betaling in wet tigen vorm tot haar kwam, als onwettig en oube- boorlyk had afgewezen. De Regeeriugs-commissie aangesteld tot hei toetsen van Vaateurs proefnemingen ter bestrijding van de houdsdolheid door middel van inenting, heeft haar eerste rapport uitgebracht. Dit rapport bevestigt ten volle de juistheid van Pasteur'» waarnemingen en van de door hem daarop gebouwde verwachtingen. In enting met het gewijzigde virus der hydrophobic behoedt inderdaad eeneu hond voor latere besmet ting daarmede. Ai de 23 honden, door Pasteur ingeënt, hebben aan de besmetting, helzy door den beet van eenen dollen hond, hetzij door inspuiting of trepanatie op hen aangebracht, weerstand geboden. Geen enkele huuner werd door de dolheid aange tast. Daarentegen zijn er van 19 andere, die óoiugeëut aan dezelfde besmetting werden blootge steld, 14 aan de ziekte bezweken. Van die 19 werden er 6 door dolle honden gebeten 3 daarvan werdeu mede dol en stierven. Acht werden er met het virus besmet door middel van eene aderlijke inspuiting, daarvan werden er 6 dol. Vijf eindelgk werden er besmet by trepanatie deze bezweken alle 5 aan de ziekte. Het bij al deze proefnemingen aangebrachte virus was bijzonder sterk; virus name lijk van de 46ste overplanting, dat is, smetstof die achtereenvolgens door eene reeks van 46 konijnen was overgeplant, bij welke overplanting de hevigheid van het dollehoncLgif trapsgewijze toeneemt. De Commissie noemt den ^itslag van hare proef nemingen op Pasteur's ingeënte honden «beslissend.* Toch acht zy haren arbeid nog lang niet volbracht. Vooreerst toch wil zij nog op tal van andere dieren dezelfde tweeledige proefneming toepassen. En duarna moet zij nog zekerheid verkrijgen omtrent de hoogst belangrijke vraag, of inenting met het viru9 ook na het ontvangen vau eeuen dollehondsbeet bet gebeten voorwerp voor de ziekte behoeden kan. Men weet dat Pasteur zelf gronden roeent te hebben om deze allergewichtigste vraag bevestigend te beantwoorden. Voor de Aniwerpsche Tentoonstelling wordt door de RegeeriDg een centrale commissie benoemd, gro tendeels bestaande uit te 's Gravenhage gevestigde personen, wier betrekking medebrengt dat zij van de belangeu van handel en nijverheid op de hoogte zijn, doch waarin ook leden uit andere plaatsen sullen zitting nemen. De vergaderingen dezer com missie worden te 's Hage geboudeu. Naast deze oentraie commissie worden in de voornaamste plaatsen locale commissiën in het leven geroepen, om de zaak te bevorderen. Te Antwerpen zal tijdens de Tentoonstelling een Nederlandsche commissie werk zaam zyn, om de belangen der tentooustellers te behartigeu in overleg met de centrale commissie. Tot gemachtigde der Nederlandse^ Regeering zal bcnoenld worden een gedelegeerd commissaris. De Directie vau het Ned. Haudelsmuseum treedt op als gemachtigde der tentoonsteilers, voor zoover deze dit wenschen. De Directie van het Haudels museum zal van de Autwerpsche Directie en bloc voldoende ruimte huren en deze «reder in gedeelten afstaan aan de tentoonstellen. Zy zorgt voor plaat sing, decoratie enz. De Regeering zal van de Kamers een crediet vragen, waaruit bestreden zullen worden de bureau-kosten enz. en verder aan de tentoonstellen gedeeltelijke vergoeding zal worden verleend voor de te betalen huur van ruimte. Wat de maatregelen betreft voor de afdeeliug Schoone Kunsten, is de Regeering nog met de belanghebbenden in besprek. Iu verband met de viering van het eeuwfeest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bevat het Dag blad voor Nederland eene merkwaardige herinnering. Het deelt eenige passages mede uit de rede door Mau- rits Cornells van Hall uitgesproken bij gelegenheid van het vijftigjarig jubilë. Merkwaardig verdient die bydrage genoemd te worden, omdat daaruit op treffende wijze blijkt de verandering, die niet de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, maar de Maatschappij zelve iu die halve eeuw ondergaan heeft. Zoo by voorbeeld prees de redenaar zijne medewer king aan de bepaling dat de Maatschappij zich niet iu godsdienstige of burgerlijke geschillen zou men gen en op den dag zelf, dat de feestrede werdt uit gesproken, werd bekroond het handboek van Bibeü «tot aanwijzing hoe de mingeoefende Christenen iu de vereering van God en in betrachting der deugd behooreo te denken, te gevoeleu en te haudeleu. Algemeen heerschie er eendrachtde kerkelijke geschillen begonnen voor de mannen van 1834 eerat waar de godsvrucht eindigde. De redeuaar was vau oordeel dat alleen de duivel in staat zou wezeu om de toen vijftigjarige Veree- niging te sioopen wij weten thans dat hare hef tigste vijanden juist diegenen zijn, welke de Maat schappij zelve als eeu werk van den Booze beschouwen. Opmerking verdient ook de veranderde zienswyze omtrent de Belgen die zonen van het land «waar vrijheid en oproer sinds eeuwen gelijkluidende namen ziju* en omtrent de Joden, die destijds en ook nog lang naderhand geen leden van het Nut mochten wezen 1 De scherpzinnigheid en de loosheid der ratten zijn spreekwoordelyk geworden eeu looze rat, zoo slim als een enz. rat en verdienen ook wezenlijk alle bewondering. Een anecdote, voor wier waarheid de mededeeler borg staat zal die nog helderder iu het licht stellen. Iu eene prosiviekamer stond een open kist met onderscheidene flesschen fijne boomolie, die alle recht overeind siouden. Toen men op eeu middag eene daarvan halen wilde, vond men, dat het stuk blaas, het katoeu en de kurk, waarmede alle gesloten waren, bij eeue ontbrak en dat daaruit een goed deel van den inhoud verdweueu was. Men vulde de fiesch opuieuvT, kurkte eu sloot ze op de beschreven wijze en zette ze op de oude plaats. Deu volgenden morgeu echter was de* kurk tot groote verbaziug vau den eigenaar opnieuw uitgehaald en de fiesch andermaal bijna half geledigd. Men herhaalde dezelfde proef, maar zocht ditmaal op te sporeu, boe dat onbegrijpelijk verdwijuen van de olie wel in zijn werk ging, eu zette daartoe iemand iu deu gaug voor een klein raam, dat iu de provisiekamer uit kwam, als spiou uit. Na een poosje, toeu alles weer stit was, gaf deze eeu weiik en zag men, hoe drie of vier ratten, uit verschillende hoeken voor den dag gekomen, in de kist zaten, de kurk zonder véél moeite uitwroetten, toen hare staarten iu den bals van de fiesch staken, -en bij het uittrekkeu heel genoegelijk' de olie afiekten, die daaraan was blijven hangen De Arnh. Crt. bevat een brief van iemaud, die belast i9 met bet instellen van een onderzoek naar de gevolgen der ramp van Krakatau. Omtrent het eiland Sebesie schrijft hij o. a. «Men stelle zich voor een prachtigeu bergtop, blijkbaar vau vulkanische» oorsprong, te oordeelen naar zijn kegelvorm en afgebroken kraterwand, welke zich statig uit de zee verheft. Deze was ook tot een diktqr vau ongeveer 3 meter met asch bedekt. Geen eukele boom is daarop meer te bespeuren; slechts hier eu daar steekt uog een bladerloos stokje uit. Merkwaardig echter is het, hoe spoedig de tropische natuur zich weder tracht te herstellen want overal begon toch weder wat gras, pisang eu jóng hout qp te schieten en dit gaf aan het eiland nu reeds niet meer*» dat akelige, kille, doodsche voorkomen, hetwelk het kort na de ramp vertoonde. Op het eiland Rakata echter was nog geen sprietje te ontdekken, zeker wegens den gloei- enden toestand, waarin daar de asch verteerd heeft, ten gevolge waarvan alle kirinen gedood zijn. «Die asohkorst was reeds overal op de grilligste wyze doorsneden door diepe uithollingen, door de aanhoudende regens veroorzaakt, zoodat wij, om dender te komen, telkens moesten slootje-springen. «Bekoord door het gezicht van eenige pisang- stammen, welke zeer weelderig stonden, giugéu wij een eind het land in, in de hoop ons daarmede eens heerlijk te verfrisècben. Maar hoe werden wy teleurgesteld! Toen wij naderbij kwamen, bespeurden wy, dat deze geen vruchten droegen, maar in plaats daarvan werden wij getroffen door den aanblik van een tweehonderdtal geraamten. Mijn gemoed schoot vol. Op de plek toch, waar zy lagen, was eenmaal een welvarend gehncht, zooals bleek uit het huis raad eu andere voorwerpenhier lag eenmaal Oembel tramat. «Hoe vreeselijk moeten die menschen geleden hebben! Zij zijn levend verbrand of liever begraven onder de gloeiende asch zonder eenige kans«op red- 'Miug, daar zij het eiland niet verlaten konden. Van deze geraamten waren er verscheidene geheel en al in dekens of kleederen gewikkeld, die voor een deel weggeschroeid waren. «Wij zijn dan ook maar niet verder doorgedron gen, uit vrees een herhaling van hetzelfde tafereel te ontmoeten. De lijken waren opgegraven door personen, die aangetrokken werden door hetgeen er aan waarde bij hen gevonden zou worden, teneinde dit te stelen. Dit moge «vreeselyk* klinken, het is verschoonbaar, als men bedenkt wat de menschen hier verloren hebben. Niemand is dan ook te Sebe sie gered geworden en men schat op 4000 het getal van hen, die er zijn omgekomen. Het eiland zelf telt 3000 bewoners, maar er zijn altijd wet een duizend vreemdelingen van bet vasteland, die daar hun pepertuinen verzorgen. De gids, dien we bij ons hadden, had alleen 19 familieleden hier verloren. «Opmerkelijk was het, hoe door gemis aan ge boomte op het gausche eiland, dat vroeger zeer waterrijk was, geen eukel riviertje meer werd aan getroffen. Wel hoorden wij dienzelfden nacht een herigeu bandjir ten gevolge van een regenbui, maar na een uur was die voorbij en toen waren de rivier beddingen weder geheel droog* enz. Over het Jiut der verzekering tegen ongevallen, schreef onlang» de te Keulen verschijnende AUgt Anseiger (Kölnische Haudels-Zeitung) het volgende De Keulsche Verzekerings-Actiëumaatschappij tegen persoonlijke ongevallen is op het goede denkbeeld gekomen, een specialen staat openbaar te maken van de schadegevallen, welke door haar in bare branche vau individueele verzekering tegen onge vallen, in het jaar 1881 moesten worden geregeld. Duidelijker dau door dezen staat, kan bezwaarlijk op andere wijze in bet licht gësteld worden, door hoe vele gevaren de mensch omringd is op zijn weg vol zorgen eu arbeid, van de wieg tot aan het graf. De beet van een hond, de val van eene dakpan, van eene gedeelte der zoldering eener kamer, het schot uit een revolver of ander geweer door eene ongeoefende hand, een vergiftig ineekt, een schuw paard, eeu ongeluk bij het stappeu nit rij— of voertuigen,^ het springen eener lamp, gladde straten of een glibberig voorwerp op den weg, het tegen elkander stooten of de ontsporing van den spoprtrein, eeu bliksemstraal, de slag vau een roover, vau een ruwen kerel of van een beschonkene, een mispas, eene by het ontkurken brekende fiesch, de mislukte plagerij vau een vriend, het uitglijden vau een mea by het snijden, ja zelfs een haastige greep naar de schrijfpen, kor-tom duizend levende en doode zaken en duizend toevallige omstandigheden, die geen mensch vooruit kau gissen, zoowel op de straat, als in het stille vertrek, vernietigen iu één oogwenk eene rijke arbeidskracht, een bloeiend inenscheuleveu, honden iuwendig gezonde mannen maanden lang aau het ziekbed gekluisterd en be- rooveu üet gezin voor altijd of voor geruimen tijd vau den kostwinner, die pijnlijke dagen te doorleven heeft Wij zien daaruit, dat levensver zekering alleen niet afdoende is, dat do verzekering tegen ongevallen eene dringende noodzakelijkheid is "en dat door iedereen van deze in waarheid zegenrijke inrichting het uitgebreidste gebruik be hoorde te worden gemaakt 1 De levensverzekering betaalt alleen io geval van overlijdenwanneer echter de mensch ongeschikt wordt tot de uitoefe ning van zijn beroep, onverschillig of dit voorbij gaand of aliyddurend is, helpt zy niet. Wie echter betaalt de premie voor eene levensverzekering, zoo lang de verzekerde, ten gevolge van een ongeval, ziju inkomen geheel of Hen deele verliest, en de premie niet meer kan opbrengen Alleen door de verzekering tégen ongevallen kan men zich voor deze eventualiteit eeue rente verzekeren, waardoor men niet slechts gedurende zijn leven met de zynen voor gebrek bewaard is, maar ook in staat is gesteld, de levensverzekering, voor welke men misschien- reeds vele offers gebracht had, zonder stilstand, van kracht te doen blijven. Hoe velen eohter worden door de levensverzekering niet aangenomen, omdat hun gezondheidstoestand de opname niet toelaat Hier biedt de verzekering tegen ongevallen eene welkome aanvulling, want men kan aan de zynen ten minste een kapitaal verzekeren voor het geval, dat men door eede plotselinge gebeurtenis gewelda- dig het leven mocht verliezen. Maar zelfs wanneer een ongeval niet met éóodangie kracht plaats heeft, kan ook reeds efene liohtêre kwetsuur eene langdu rige ongeschiktheid tot de uitoefenihg van het be roep en den arbeid tengevolge hebben, gepaard met gemis van verdienste en onoverkomelijke, kosten van genezing. Dan komt, weder de verzekering tegen ongevallen te hulpZij waarborgt in dat geval dagelyks het per dag verzekerde bedrag en wel in zijn geheel, wanneer eene volslagen onge schiktheid tot den arbeid is ontstaan, of slechts half, wanneer men ten balvë ongeschikt is tot den arbeid. Voor weinige guldens per jaar biedt de verzekering tegen ongevallen aan iedereen de ge ruststelling aan, dat, welk ongeval hem ook moge treffen, ten minste zyn inkomen, de noodzakelyke levensbehoeften van hemzelven en de zijnen verze kerd blijven en dat het hem op zijn ziekbed niet de zware zorg voor het lieve brood voor vrouw en kind en voor de noodzakelijke middelen tot zijne genezing en verpleging geheel ter neder drukke Aangezien zelfs de Staat de noodzakelijkheid van de verzekering der fabriekarbeiders tegeu de gevol gen van ongevallen, onlangs als een onloochenbaren plicht heeft voorgesteld, zoo behoorde ieder ver standig huisvader, die zyn inkomen te dankeu heeft aau zijne kundigheden, en aan de gezondheid van zijn hoofd eu zijne ledemateo, het als zijn voor- naamsten huiselijken plicht te beschouwen, intijds door middel eener verzekering tegeu ongevallen daarvoor zorg te dragen, dat met de bron zijner inkomsten, die inkomsten zeiven niet worden ver nietigd Voor personen uit de boogere standen, wier vormiDg eu arbeidskracht aan huune gezinnen een meer zorgeloos bestaan verschaft, dan dit den handwerksman mogelijk is, en wier ongeschiktheid tot de uitoifening van het beroep, benzelven en de leden van hun gezin, iu een toestand kan plaatsen, des te erger, omdat zij daaraan niet gewoon zyn, is deze huiselijke plicht meer in het bijzonder ook een hoog zedelijke plicht. Zij mogen er de hunnen met ouder laten lijden, dat de vervulling van dezen plicht aan ban vrij, verstandig besluit blijft overgelaten en manneer zij deze plicht verzaken, dan treft hun eene zware zedelyke verantwoording. Wanneer iemand, die zijn plicht zoozeer verzuimt, door eeu ongeval getroffen wordt, waardoor bq in de uitoefening van zyn beroep wordt verhinderd, en hy verplicht is te aanschouwen dat de zijnen gebrek lijden, zal hem dan niet door het pijnlijkste berouw, het op zicb ■.zelf reeds zwaar beproefde leven nog ondragelijker gemaakt worden, terwyl hij dat alles door een arm zalig offer van slechts weinige oenten per dag in gezonde dageu beter had kunnen maken Hy, die het niet over zich kan verkrygen, zulk een offer-te brengen voor het geval van een ongeluk, wanneer bij ziet'hoe plotseling en hoe tplrijk dagelyks het blinde toeval, het bestaap vernietigt van levenslustige en arbeidzame personen eu hy tot zich zei ven moet zeggen, dat nie^s -hem waarborgt dat hy niet op het volgende oogden blik zelf aau epn dergelijk ongeval zal worden blootgesteld, die zal zich eiudelyk van zijne schald bewust worden, wanneer in zoodanig geval de deelneming van/zijn meer voorzichtige mede- menscbei: achter gegronde verwijteu verdwynt en wanneer de behoefte van zijn gezin een on wederleg- bare aanklacht tegen zyn lichtzinnigheid inbrengt. Hij die dus niet.' geheel van zyn rtnien Heeft, wiens boofd en ham. tie bron zijn, die hem en zyn gezin eeif mensch waardig bestaan versohaft, die zij niet lichtzinnig en evenals hy zijn leven verzekert zoo verzekere hij voor alles zyne arbeidskrachtMaar zelfs de rentenier, de kapitalist behoorde zich te ver zekeren. Een ongeval kan hem hopge uitgaven ver oorzaken en hem in dat geval de uitkeering der ver zekering tegen ongevallen welkom zijn eu in geval van overlyden stiekken tot vermeerdering van het vermogen voor de nablyvenden. Deze leer trekken wij uit de goede gedachte der Keulsobe Verzeke ringsmaatschappij tegen ongevallen en wij wensohen dat iedereen die iu zijn eigen belang ter harte moge nemen Ter Zondag gehouden zitting van het congres te Versailles was het eerst aan de orde het voorstel- Gatineau, ten doel hebbende dat het congres ver klaren zal ie zijn souverein. Met 398 tegen 302 stemmen werd beslist dit voorstel niet commisso riaal te maken. Daarna kwam in behandeling het voorstel-Marius Poulet, tot het bijeenroepen van een constitueerende Nationale Vergadering. De heer Gerville-Réache stelde de prealabele quaestie en deze werd met 469 tegen ,266 stemmen aangenomen, zoodat bet voorstel verviel. Vervolgeus liep de dis cussie over het voorstel-Schoelcher, tot het benoemen van een commissie belast mQjt het ontwerpen van eene nieuwe herzieningsvoordracht. Ook dit voorstel werd verwyderd door bet aannemen met 439 tegeu 815 stemmen van de prealable quaestie, die door den heer Dauphin gesteld was. De beraadslaging die nu volgde betrof de vraag,„hoe groot de meerderheid moet zijn waarmede een der ontworpen bepalingen tot herziening der grondwet als aangenomen te be schouwen 'is. Het congres bepaalde die meerderheid op 429. Tus8chen de rechterzyde van de Kamer en de rechterzyde van den Senaat is verschil van meening ontstaan. Laatstgenoemde weigert gemeene zaken te maken met de radicalen en wil liever, zoo noodig, buiten stemmen blijven. De Kamer-rechterzijde daarentegen acht het een betere tactiek, bij alle vraagstukken zich bij de oppositie der uiterste par tijen aan te sluiten. Daar men nu in de gegeven omstaudigheden het niet eens kon worden, leverde de jl. Zaterdag gebonden vergadering der twee rech terzijden geen resultaat op. De inbezitneming van de havenplaats Kelung met hare steenkoolmynen, op het eiland Formosa, moet dieneu als onderpand voor het betalen van de oor- logsschadeloostelling. Den 5 Augustus beschoot en bemachtigde admiraal Lespèa de stad en den 6 kwam de lijding er van te Shanghai. Onmiddelyk schreef de heer Patendire aan de Chineesche gevolmachtig den, dat het Tsong-li-Yamen den duur van het bezetten van KeluDg verkorten kan door de eischen der Fransche regeerjng in te willigen. Het cijfer der vergoeding is verminderd lot 80 millioen, be taalbaar in tien jaarlijksche termijnen. Volgens gerucht heeft de Engelscbe regeering eeu besluit genomen wat betreft hare houding tegenover de beweging der vijanden vau bel Hoogerhuis. Zij zal, uaar men zegt, niet overgaan tot parlemeuts- outbinding, welken maatregel de conservatieven zoo zeer wenschen, maar een aantal nieuwe pairs be noemen, om de liberale partij in het Huis te ver- sterkeu. .Tot de nienwe pairsj zouden behooren de heer Dodsou, kanselier vau het hertogdom Laucaster eu minister van landbouw, eu sir Th. Brassey, een der lords van de admiraliteit. Het blijkt, dat de burgemeester van Brussel niet tevergeefs heeft vertrouwd op den bezadigdeu ziu der Brusselsche bevolking. De beide demonstraties ziju geheel binueu de constitutioneels per keu gebleven. De heer Jansou heeft zich in zyu rede weder den ouovertroffen volksredenaar getoond, die de massa's weet op te winden eu te bezieleu. Handig stelde hij tegenover elkander de beloften, waaronder het clericale ministerie is opgetreden en de daden, waaronder het zich wil onderscheiden handig ook bracht hij ver band tusschen de voorgestelde schoolwet en de knie buiging voor den Paus, waarmede zy bun bestuur inleiden. De motie echter, waarin zijn rede uitliep, was uit een constitutioneel Ougpuut uiet zonder be denking. Zij luidde «de vergadering, overwegende dat de verkieziugen vau 10 Juni te Brussel en Nyvel de clericale meerderheid hebben gemaaktdat de te Brussel gekozen afgevaardigden benoemd ziju onder deu kreetweg met de belastingen dat de te Nyvel gekozen afgevaardigden benoemd zijn op de formeele belofte het graan te treffen met een belasting die de meerderheid uiet zal durven goedkeuren verder dat sintrf dien de beide arrondissementen Nijvel en Brussel de roiuisterieele politiek hebbeu verloochend bij de •euaatt-verkiezingen eiscEt de intrekking van het outwerp schoolwet en de ontbinding der Kamers*. Het is duidelyk dat zulk eeu theorie uiet opgaat. Moge lijk is het, dat $r iets te zeggen is voor een nieuwe raadpleging van de natie, als er zich een buitenge- meeu sterke stroomiog tegen een ontwerp openbaart, maar men moet de verkiezingen niet gaan beschouwen als een handel tusschen Regeering eu afgevaardigden, zoodat de Regeering gebonden zou ziju bepaalde beloften te vervullen en niets zou mogen doen dan hetgeen zy formeel heeft beloofd. Dat ware de dood van het vertegenwoordigend stelsel. Nu de harts tochten zyu opgezweept, ziet men dat niet in, maar het uadenkeu zal later wel komen. Zeker is het by dat al, dat bij de algemeene afkeuring, die het schoolontwerp ondervindt, de positie vau het Kabinet uiet geraakkelyk is. Aangaande de verbanning van zoovele Russische onderdanen uit Berlyn wordt aan eeuige Duitsche bladen eene mededeeling gedaan, die waarschijnlijk uit de regeeringskringen zelveu afkomstig is en be schouwd moet worden als eeu antwoord op de stemmen van verontwaardiging in de pers. Volgens de mede deeling werd de overheid, gie verplicht is te waken voor de veiligheid der burgers en voor de belangen van den handel, genoodzaakt wat nader onderzoek te doep naar den toestand, waarin de in Berlyn wonende of daar doortrekkende Rassen zich bevinden. Door,dit onderzaek du, ziju zeer zonderlinge zaken aan bet licht gekomen. De Russen hebben zich in Berlijn genesteld en dryvei^ daar zaken, niet op hnn eigen naam. maar op dien hunner vronweu, die de stad nooit gezien hebben, maar kalm in Rusland levenen deze zaken maken de vreemdelingen ryk, die de leveranciera bedriegen, wijl dezen niet weten dat de man volstrekt niet eigenaar der zaak is Deze personen, die zich een tydlang crediet wisten te verschaffen, zy» ëerbannen. Verder ook zy, van wie het bewezen is, dat cy jaar en dag van zwendelary geleefd hebbeu en nooit hunne, schulden voldeden. Met de bedelaars van beroep, van welken een groot aantal Berlyn doortrok, „heeft men eveneens korte metten gemaakt. De mededeeling uit de hoofdstad eindigt met de verzekering, "dat Russen, die een eerlyk beroep hebben en een wettelyken, door den Duitschen consul in Rusland geteekenden, pas bezitten, voorkomend behandeld worden. Genaturaliseerde Russen worden natuurlyk beschouwd als Duitsche onderdanen, en aan de naturalisatie van achtbare Russen worden geene hindernissen in den weg gelegd. Deze mededeeling, tegen welke niets kan worden ingebracht, laat evenwel joist het punt in quaestie, de feiten waarover men ontstemd is, onaangeroerd. Dat zwendelaars, bedelaars en bedriegers onschadelijk worden gemaakt, is uitstekend. Maar is op al die honderden gebannenen deze qualificatie toepasselijk F Waarom tref men ook hen, op wier openbaar leven niets te zeggen was, ook schooljongens en kinderen die toch op het maatschappelijk verkeer nog geen invloed kunnen hebbeu By de lofwaardige bedoeling om de kolonie geëmigreerdeu in Berlijn, eens te schiften, kwam waarschijnlijk eene geheime vrees voor nihilistische complotteo. Iu elk geval kau eeu op zich zelf goede maatregel door overdrijving geheel bedorven worden, en bestaat er niets zoo hartelijks en onverdraaglijks als de ruwe willekeur. Men weet dat de Russische regeeriog met den ijver van bet Duitsche gouverhement dau ook niet zeer ingeno men is. Het internationaal Vredebond heeft in lijne vierde openbare zitting een besluit genomen, hoofdzakelijk inhoudende: lo. dat de wapening, die in Europa op zoo uitgebreiden roet bestaat, een zwaar drukkende last roor de rolken is en een groot gevaar voor den Europeesoben vrede oplevert; 2o. dat het nog niet ia gelakt, door die tvapecing den vrede tusschen de natiën, te verzekeren en te behouden3o. dat er in beschaafde maatschappijen wetten en regle menten tot regeling van persoonlijke geschillen be staan, terwijl persoonlijk geweld ter handhaving vau individueele rechten er onwettig is ie dat bij de volken als zoodanig diezelfde beginselen behooren te worden gevolgd5e dat het bij eeue op humaniteit gegronde politiek een eerste vereiïchte is, eene ont- wapenings-politiek te verzekeren; fle dat derhalve de groote mogendheden (Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Oostenrijk, Rusland en Italië) en erecteer de kleinere staten, zich tot taak behooren te stellen, door middel van een eongres of van eene oommissie, daaromtrent iu overleg te treden en een stelsel van internationale scheidsreehtelijke beslissintr io te voeren heeft de geheele 60 uiillioen voor hare rekening genomen, zoodat de „mislukte leening" (gelijk de Berl. Bon. Zeitung zegt) niet ten nadeele van het Ryk, maar van het consortium komt, .althans de fiuan- tieele nadeelen de moreele nl)deelen drukken wel degelijk op ons. Een Holiandsche leening mislukt I Zoover is het dan reeds gekomen, dat we ons krediet, waaraan in '83 en iu'78 nog zoo on wrikbaar geloofd werd dat toen de inschrijvingen talryke malen de gevraagde hom overtroffen,, een eerste schok zien toegebracht. Het is hier de plaats niet om in algemeene beschouwingen te treden, maar tooh meenen we dat èn regeering èu volks vertegenwoordiging deze waarschuwing ter harte moeten nemen en de bakens verzetten eer het getij (geheel) verloopt. De noteering van onze andere fondsen leed natuurlyk onder het resultaat der nieuwe leenicg. Integralen verloren >/s drieën V.aoude vieren.1/, a '78 '83 a Omtrent de overige soorten valt niets mede te deeleu. Premkleeningen. A'mst. loten 104 a 107'/., Rott. I007/b, Kanaalm. 991/,, gemeente cr. 96'/,, Paleis v. Volksvl. 110. Spoorwegleeningen. De strijd over de exploitatie der Ceutraalmaatschappij is ten guuste van den Rynspoor beslist, tfcar de nieuwe raad van bestuur bestaat tit voorstandera van de aanbieding dezer maatschappij. Alleen hangt nu de combinatie nog af van den Staat, die het volgend jaar het recht heeft 4a Centraal te annexeeren. De geatemp. obl. stegen 1%, de uitg. sob. I1/., terwijl de aand. Rjjnsp. profiteerden. Nog verbeterden Haarl. Zandv. 1'/., obl. Z. O. sp. en verflauwden Bokstel-waarden Tramwegleeningen. De variatiën bepalen zich tot een rijzing voor Gooische tram van 21/., voor Kott. van 1, voor obl. Nederl. van en tot een verlies van 1 s voor Westlandsche: Industrieel', en f.nanikeh waarden. Belangrgk was in de jongste week ook deze afd. niet. Aand. Afr. Hv. stegen 7Vs ('95), aand. Feienoord ciroa l*pCt. Aand. Nederl. Bk. zgu l1/, lager (2211/,). EuropeEschb kaarden. Staats/ondten. Van de XXVII. Amsterdam Jl Augustus 1884. De handel beteekende ia de afgeloopeu week niet »eel, zoodat de stemming weinig veranderde. Voor Amerikaansche sporen trad ia uavolgiog van New—York eu Loodeo, na eeuv paar dagen van rijzing, de reactie weder op. BiifNEtfLANDscHE waarden. Staats-, provinciale- en gemeentefondsen. De nieuwe Nederlandsche lee- uing schijnt niet volteekend, althans alle inschrij vingen worden ten volle toegewezen, en het bedrag werd uog niet openbaar gemaakt. Men .weet dat de geheele inschryving slechts in naam door den Staat wordt gehouden. Een vereeniging van bankiers

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2