ING a 1884. BINNENLAND. la. CNflk Vrijdag 15 Augustus. N° 3118. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. wraad. ïvoerd. I i )IJK. i ■n erenhuis Gouda, Heer J. n E IER, Oost haven. liggen. I SLEEVER. den heer Sturapff worden iden 9 ure, cieteit. •geteekende 's morgens rkiezend wordt lalde prijs, bs- ■g ter beschik- ieelmeeiter van in Toezicht rwjjs, Timmerwerf S a.s., des eteit «Ons T. bracht, dat 178 1884, respectieve SCHE IN- sn van de s Openbare ngd wordt, ■wezen naar liggen dage- es voormid- 1 ure, ter Stade Tim- igs-Biljetten m gesloten, 184, uiterlijk i Gemeente- J DERS van JDAG den niddags ten inschrijving i. Leveren GOUDSCHE COURANT. De afdeeling le district van het #Beetwortel- suikerfabrikantenbond in Nederland", bevattende de Zeeuwsche eilanden, heeft besloten 15 controleurs GOUDA, 14 Augustus 1884. Bij het examen in het Fransch, 1. o., te Utrecht, lijn o. a. geslaagd de bh. J. Verhoef en P. Meyer te Gouda. Waarschijnlijk in de taal ran het Scheveningsche Badhuis, waar het jockeybïljïrt «taal, ia aan den heer H., eersten hoofdambtenaar aan een der minis* teriën, zijne zakportefeuille ontstolen. Deze porte feuille bevatte hoogst belangrijke aanteekeningen en een aantal vrykaarten op spoorwegen. Men vermoedt dat eene jeugdige vrouw, die met zakkenrollers in betrekking schijnt te staan, bij dezen diefstal is be hulpzaam geweest. Van alle zijden worden pogingen aangewend, om den dief op bet spoor te komen Reeds meermalen is van ter rijde en in bet open baar de wensch uitgesproken, dat de postambtenaren in het bezit mochten zijn van een orgaan, waarin geregeld alles wal op het gebied van het vak voor valt, medegedeeld en besproken wordt, en dat alzoo strekken, kan zoowel om op de hoogte te blyven van hetgeen den postambtenaar belang inboezemt, als om de kennis van het vak te vermeerderen. Bij genoegzame medewerking en steun zal, naar de Ass. Ct. mededeelt, by den uitgever Charles Ewings te ’s-Hage een tijdschrift voor Postery en Telegra phic worden uitgegeven, waaria ook de benoemingen en veranderingen in het personeel zullen worden op genomen. Het tijdschrift zal eenmaal *s maande in 4o formant van een vel druks verschijnen, tegen een abonnementsprijs van 2.10 per jaar. Het eerste nummer zal in den loop van Augustus het licht zien en vervolgens in de eerste dagen van elke maand. Redacteur is de beer B. J. R. Engelbregt, directeur bij posterijen en telegraphic, werkzaam bij het hoofd bestuur, en medewerkers zijn o. a. de heeien P. Menschaar, inspecteur der posteryen, en mr. D. J. Zubli. Eindelyk na vele maanden is het eindcyfer van de opbrengst der Ryksmiddelen bevredigend, zoozeer zelfs, dat de maand Juli van het vorige jaar met 2.280.000 wordt overtroffen en dientengevolge de uitkomst der 7 maanden samen ook ruim 5Va ton gunstiger is geworden dau die der eerste 7 maanden van dat jaar. Toch stelle men zich hiervan niet te veel voor, daar hrt voornamelijk de accijns op het gedistilleerd is, die deze uitkomst teweegbrengt, en wel klaarblijkelijk tengevolge van den yver om zooveel mogelyk in té slaan, alvorens de accijns ver- hooging in werking zou treden* By een raming van 1.841.000 en een opbrengst van 2.029.000 verleden jaar, gaf dit middel thans f 3.441.000 een vermeerdering, die maar te vreezen staat, door latere verminderingen zal worden geneutraliseerd. Gisterenmorgen had te Woerden de wijdstrijd plaats van de schoonst in het tuig loopende paarden. Het getal mededingende bedroeg 28. De pry’s van 60 viel ten deel aan den zwarten ruiu Emma, van den heer P. de Goey te Utrecht, de eerste premie 35 aan de zwarte merrie Lolletje, van den heer A. Uff te Waarder, en de tweede premie 20 aan den bruinen ruin Cor, van den heer J. Vroege te Rietveld. By de harddravery voor paarden van zessen klaar, des namiddags, dongen 14 deelnemers Daar den prijs, zijnde 250. Hij werd behaald door den bruinen ruin Vittue van den heer A. van Ardenne te Voor burg, bereden door den pikeur A. de Koning, en de premie 75 door de Snijboon, bruine merrie, van den heer H. J. Brom te Utrecht, pikeur A. Bos. Onze Intern. Laudbouw-tentoonstelling belooft niet uitsluitend in de hoofdstad, maar speciaal ook in de landbouwende gedeelten van ons vaderland nog al eenig vertier te zullen geven. Niet minder toch dan ruim 600 Engelsche en lersche grondbezitters willen gezamenlijk de voornaamste landbouwstreken, en wat daar op dat gebied merkwaardigs te zien is, gaan bezoeken; terwyl een 400 tal Deensche grondeigenaren met datzelfde doel met een extra stoomboot herwaarts komt. - (N. v. d. D.) Bij den algemeenen Schietwedstrijd te Graven- hage is op de vaste baan K. de 5e premie (couvert dessert zilver) behaald door den heer H. van Wyngaarden alhier met 54 punten. Men verzoekt ons neg mede te deelen, dat behalve I het vijftal Goudsche schutters, (in ons vorig nr. ver meld) welke te ’s Hage den prijs gewonnen hebben nog I geregeld aan de oefeningen tot salvovuren heeft deel genomen de sergeant Boer, ten einde zoo noodig ingeval van verhindering of ziekte van een der anderen diens plaats in te nemen. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft aan de plaatselijke gezondheids-commissie een krediet verleend van 50 voor het drukken van waarschuwingen, enz., ingeval de cholera zich in de nabijheid mocht vertoonen. Onder de andere middelen, die ruimer vloeiden, staat bei successierecht bovenaan met 995.000, tegen f 649.000 verleden jaar, ook een verbetering, die geheel van toevallige oorzaken afhangt. Ge lukkig ging het met sommige andere middelen ook iets beter: zoo gaven personeel en patent 568.000 en 320.000 tegen 542.000 en 285.000 ver- leden jaarde suikeraccijns, die iets ruimer gaat vloeien, doch in de 7 maanden toch nog weinig boven de 2’/s millioen kwam, 730.000 tegen 385.000. Over *t geheel waren de accijnzen en ook de invoerrechten, bij het vorige jaar vergeleken, gunstig, met de registratierechten daarentegen blijft het slecht gaan. De staatsloterij bracht in de afge- loopen 7 maanden op 814,000 tegen ƒ144.000 in het vorige jaar. De indirecte belastingen eu de in voerrechten zijn met de 7 maanden nog bij dat jaar ten achteren, en de accijnzen zullen, naar wij vreezen hun voordeelig saldo weer verliezen. Alles saamge- nomen dus nog geen schitterende uitkomst. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Nij megen is door dr. Berends de vraag gedaan, of er geen mogelijkheid zou bestaan, in de gemeentelijke veror dening op den verkoop van sterken drank de bepaling op te nemen, dat bij het verkenen van krediet door den tapper aan den gebruiker de vergunning tot verkoop van sterken drank wordt ingetrokken. Den heer Berends was met zekerheid bekend, dat er am bachtslieden worden gevonden die een werkloon van 10 verdienen, en daarvan des Zaterdag 2. 8 en zelfs 4 aan den drankverkooper moeten afdragen voor drinkscbuld, welke zij gedurende de week gemaakt hebben. Daar zoodanige bepaling in strijd met de drankwet zou zijn, zal de heer Berends een schriftëlijk voorstel bij den gemeenteraad indienen, om de Regeering te verzoeken de drankwet in dier voege te willen wijzigen. Van wege het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen is door eene commissie ad hoe rapport uitgebracht over de vraag, waarom door de landbouwers uit de N. provincie des lands zoo be trekkelijk weinig gebruik wordt gemaakt van de Rijkslandbouwschool te Wageningen, eu wat er kan gedaan worden om de oorzaken van dat ver schijnsel weg te nemen Het rapport is opgemaakt uit de verslagen van de afdeelingen des Genootschaps over bedoelde vraag. De Commissie komt tot het besluit, /zdat de beste opleiding van den landbouwer die is, waarbij de toekomstige landbouwer eerst bezoekt eene H. B. S, met 3j. cursus, of de eerste 3 klassen eener H. B. S. met 5j. cursus, dan 2 of 3 jaren werkzaam is in de boerderij, eu vervolgens het onderwijs in de landbouwkunde, gegeven iu afd. B van de Rijks’andb. school, met inachtneming van eenige verbeteringen in het rapport opgenoemd.* De Commissie onthoudt zich van het doen van een voorstel ten opzichte van het vraagpunt zelf, en is wijders van oordeel, dat kennisneming van dén inhoud van bet rapport door de betrekken autoriteiten zal strekken om het onderwys zóó te maken, dat ook de landbouwers uit de N. provinciën, hunne zonen naar de Rijksschool zullen zenden. De directie van het Amstel-Hótel te Amsterdam, heeft zich zoo meldt het 2V. p. d. D. geruimen tijd geleden, op initiatief van dr. Mezger, verstaan met een Venetiaanschen gondelier, ten einde dezen zomer pleziertochtjes met diens vaartuig door de stad pn op den Amstel te kunnen organiseeren. Afspraak was, dat het vaartuig reeds begin Juli hier zou aankomen; bezwaren van allerlei aard schij nen echter te zijn opgetreden, die tot dusver vertraging in de verzending (die op twee gekoppelde spoorwagens plaats moet vinden) veroorzaken. Itali- aansche equipage zou meekomen. De aanlegsteiger is reeds twee rdaanden gereed, terwyl legen den winter een schuitenhtris tusschen den steiger vau den haven- stoomboofdiftOst en de Hoogesluis zal worden ge timmerd. <i\ Van 26 Augustus tot 9 September boter, kaas, i melk, werktuigen en gereedschappen, hulp- en leer middelen, ten gebruike bij het landbouwonderwijs, de bijenteelt, de dierenbescherming en akkerbouwge wassen. De tentoonstelling van ’s Rijks remontelpaarden heeft 2 September plaats. Men verzoekt te meldeu, dat de toegangsprijs voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amster dam op 26 Augustus 1 is en niet 2.50, zooals op de biljetten is vermeld, en dat bij de plechtige opening in het gebouw voor landbouw en veeteelt alleen donateurs en donatrices toegang hebben. De Amtt. schrijft aangaande de Tentoonstelling Overal weergalmen hamerslagen het wordt drukker op de terreinen drukker in de bureau’s van bet Uitvoerend Comité, en daarmede nemen de bemoeiin gen zijner leden in om vang toe, Het is hier een va-et-vient zonder eind van inzen ders, van inspecteurs, van werklieden, van allen wier belangen, meer of minder ver strekkend, grooter of bescheidener, hen dringen naar het allengs levendiger wordend terrein achter het Rijksmuseum, en die zich tot de bureau’s wenden om inlichtingen, raad, aan- en terechtwijzingen. DeNederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij heeft haar bureau op het terrein gisteler, in aansluiting ge- 1 bracht, terwijl een hulpkantoor der posterijen heden voor den dienst geopend it. Het is gevestigd in het gebouw voor het comité, waar de brievenbus is geplaatst, die op de gewone uren gelicht wordt. Men kan dus brieven enz. regelrecht naar het terrein adresseerdb. Z. M. de Koning zal de opening der Land- bouw-tentoonstelling op 26 dezer niet bij wonen, uit ‘hoofde van de treurige omstandigheden, waarin het vorstelijk gezin, door het afsterven van den Prins van Oranje, zich bevindt. De voorzitter van bet Uitvoerend Comité, de heer Sickesz, zal Zondag 24 dezer aan de jury, buiten- landsebe commissiën en eenige autoriteiten eene soiree aanbieden Maison Stroucken. Den daaraanvolgenden dag begint de jury hare taak. By de beoordeeliug der werktuigen door de jury zal, zoo noodig, van prof. Harting’s dynamometer worden gebruik gemaakt. Op den openingsdag geeft de gemeente Amsterdam een feest in het Paleis voor Volksvlijt, waartoe een beperkt aantal uitnoodigingen zullen gedaan worden. Bilse’s kapel zal zich dan doen hooren, en verder gedurende de tentoonstellings-dagen in bet Paleis eene reeks concerten geven. De toegangsprijs voor de tentoonstelling is op den openingsdag 1,—voor 26 eu 27 Augustus en 4, 5 en 6 September f 1voor de dagen van 28 Augustus tot en met 3 September en 7, 8 en 9 Sept. 50 cents. Onder directie van den heer Stumpff worden dagelijks van *s morgens 10 uur af concerten ge geven. De tentoonstelling wordt volgenderwijs gehouden Van 26 tot 31 Augustuspaarden, rundvee, wol- vee en varkens.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1