IE :ïoxx, ERREIN. 1 BINNENLAND. N° 3119. 1884. Zondag 17 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ekenen. ndwater afstoken taud- idpijn. Hoftandarts te iOER, e Wiskunde lekhouden. H -- - - f" 1 zal De gekozen kleuren zijn I bouwkunde, wordt mijn goedkoopste, om zijne zoo verking, ten ATER hebben mijne mogen leeftijd i. ame verplich- r, voor dezen dank aan te E N, khandelaren- lare gunstig r Gouda en t Co., Boek- ïodelleu ter information Ie voor He em.:, kan de IBER. weer FRIJÏAG, ;e Academie R, Directeur ningen. .10. .60. BOTER- ide kwaliteit. BOERS en A. PRINS ;e Zegwaard. 2. volge van htt o tanddeescb, ruik van uw goudsche courant. op een afstand De ..„.p sedert gisteren bij den Raód raeparaten be- e Hoogstraat, Santen Kolff, we porcelein- abilié. apoth., iedam bij C. te Amsterdam Uloth Co., olf en Zoon te Utrecht ry Porton, ta nemen der ik de eer heb gen EWSKI, Staatsbeambte. wegdiensten, en M. Hij mans ,van Wadenoyen,\ allen te ’s-Gravenhagen tot leden: dr. A. T. van Aken, inspect, van het midd. ond. te ’s-HageJ. K de Bordes, pres, van het Kon. Instituut van iugepieurs te ’s-HageC. Bosscber, gewezen directeur vin het binnenl. bestuur van Ned.-Indie te ’s-HageF. W. Conrad, voor zitter van het Hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij tot bevordering van nijverheid te ’s-Hage, jhr. A. C. dr. P. J. strumenten GOUDA, 16 Augustus 1884. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 19 Augustus 1884, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Eeue missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de toelating van vrouwelyke leer lingen op de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. De Ontwerp-Verordening op bet zuiverhouden, overdekken of rioleeren van wateringen, slooten enz. De benoeming van eenen Onderwijzer aan de 2e Burgerschool voor jongens. De vaststelling eener voordracht ter benoeming van drie leden in het College van Zetters voor ’s Rijks directe belastingen. Gisteren werd ten Raadhuize alhier aanbesteed de levering van 10000 Luiksche straatkeien. Inge schreven werd door T. J. Smits te Dordrecht voor 83.97, Dobbe van Pelt te ’s-Bosch voor 83. en Bullion et Voituron te Luik voor 81,96. Het gemeentebestuur vau Waddinxveen, een poging willende doen om de ingezetenen aldaar van beter drinkwater te voorzien, heeft enkele der tonnen, die bier vroeger op den openbaren weg stonden, aan gekocht en laat daarin nu het water zuiveren en algemeen verkrijgbaar stellen. Het is te bopen dat de mindere tot leden en secretarissen jhr. mr. E. W. Berg, landbouwkunde en gymnastiek, zullen dit jaar in secretaris vau den Raad vanj toezicht op de spoor- de maanden November en December, voor zooveel m u.4mon> »»n WnrioY.r.^.r.»n»n bet teekenen betreft ook in de maand October, wor den afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te on derwerpen, moeten zich voor 10 Sept. e. k. bij het Dep. van Binnenl. Zaken aanmelden, opge vende de begeerde aktemet aanwijzing tevens, wat betreft de akten van bekwaamheid voor M. O., van letter en nommer der programma’s. Bij de aanmelding voor de examens voor lager onderwijs in landbouwkunde en gymnastiek en voor middelbaar onderwijs in vreemde talen, behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van be kwaamheid, waaruit de wettdijke bevoegdheid om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zie verder de St.-Ct, dd. 14 Augustus No. 140. van Haeften, ond-zeeofficier te ’s-Hage, Kaiser, verificateur van ’s Rijks zeein- te Leiden, L. C. van Kerkwijk, oud- luit.-kolonel der genie te ’s-Hage, E. Koechlin, onder-voorzitter van het bewind der vereeniging van en voor Ned. industriëlen te Rijswijk, J. A. Krelage, eerelid van het Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, te Haarlem, A, E. Maas, lid van het College voor de Zeevisscherijen, te Scheveningen, J. E. Metselaar, ingenieui-architect voor de gevangenissen en rechts- gebouwen te•‘’s-Hage, dr. J. Th. Mouton, voor zitter van het hoofdbestuur der vereeniging tot be vordering van fabriek- en bandwerksnijverheid te ’s-Hage, C. J. van der Oodermeuien', voorzitter van bet hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw, te Wassenaar, mr. C. J. Piepers, voor zitter van den Raad van toericht op de spoorweg diensten te ’s-Hage F. C. Tromp, oud zee-officier te Amsterdam, dr. E. van der Ven, conservator van het physisch kabinet van Teyler’s-stichting te Haarlem, R. van de Wall Bake, oud-administrateur van de H. IJ. spoorwegmaatschappij te Amsterdam, en D. L. Wolfson, oud directeur der Ned. Stoom bootmaatschappij en van defcbriek fan stoom- en andere werktuigen op Feyenoord* te ’s-Hage. De directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij heeft bel voornemen, ter gelegenheid van de land- oouwtentooustelling te Amsterdam, niet slechts op sommige dagen, waarop die tentoonstelling tegen lagen entréprijs toegankelijk zal zijn, goedkoope extra treinen naar Amsterdam en terug te doen loopen, maar bovendien op 28 en 30 dezer, en op 2, 4 en 6 September op bare stations Rotterdam, Scheveningen en Leiden tot en met Harmelen en Emmerik incl. Wageniugeu tot en met Utrecht, tegen den prijs der enkele réis naar Amsterdam, retourbiijetten uit te geven, geldig op den dag der uitgifte en den daarop- volgenden dag, voor de drie klussen van rijtuigen en voor alle treinen. Namens het voorloonig bestuur van de Vereeni- voor de belangen van Nederlandsche inzenders op ten toonstellingen hebben de heeren A. C. Wertheim, J. M. van der Made te Amsterdam, en Jacob Duyvis te Utrecht per circulaire de Nederlandsche indus- trieelen uitgenoodigd tot bijwoning eener algemeene vergadering, te houden op Woensdag 20 Augustus te Utrecht, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, des namiddags te 2 uur. Aan de orde zal zijnlo. vterdeeling der bestuursfuncfiën 2o. be spreking van de belangen der Vereeniging 3o. de tentoonstelling te Antwerpen in 1885. Een geheel nieuwe mauier van vervaardigen van postzegels is thans in België aangewend om het vervalschen er van te verhinderen. Dit verva’.sohen geschiedt namelijk sinds den laatsten tijd veel door middel van de photographic en daarom zyu in België proeven genomen op een postzegel twéé zulke kleuren aan te brengen 1 één voor de teekening ’eu een voor den ondergrond dat ze door middel van de photographeerkuust niet ver veelvoudigd kunnen worden. De proeven zijn na lang zoeken gelukt en als resultaat er vau zijn de twee postzegels van 10 centimes eu eenen franc als eerstelingen van eene geheel nieuwe serie dezer dagen verschenen. De gekozen kleuren zijn karmozijnrood op lichtblauwén en bruin op groenen ondergrond.^ De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het M. O. en van de akten van bekwaamheid voor bet L. O. in handteekenen, Het is te bopen dat de mindere man deze poging leere waardeeren. Vooralsnog bestaat er veel vooroordeel tegen, doch evenals hier zal dat mettertijd wel beter worden. In de gemeente Bodegrave worden pogingen aan gewend om in den Rijn eeue zwem- en badplaats op te richten. Aan een veertigtal ingezetenen is dqor den burgemeester de uitnood iging gericht de zaak te bespreken. Gedurende de loopende kermis week derden te Berg- Ambacht, door eene feestcommissie, volksvermaken georganiseerd. Deze bestonden in ringrijden en sleuteltrekken, met paard en tilbprie voor paren in turfstapelen, voor jongens, en in knippen, voor meisjes van 10 tot 15 jaren en in tonnetjekruien voor mannen. By de ringrijdery waren de pryswinners de heeren J. Voorsluijs Gz. en U. Oskam Cz.j bij het sleutel trekken mej. K. A. Voorsluijs eu mej. M. M. Ver kalk. Prijzep en premiëu waren keurig mooi, zoo ook die voor de overige volksvermaken. Heerlijk weder en goede muziek brachten ook veel tot ver- hoogiug van het genot by. 5Jit Langerak wordt van 13 Augustus gemeld Gedurende het hevige onweer, dat zich gisteren tegen den avond ook boven deze gemeente ontlastte, werd door menige toeschouwers waargenomen, dat een der felste bliksemstralen niet ver van den wal in de rivier de Lek terechtkwam. Volgens die waarnemers moet de uitwerking hoogst merkwaardig geweest zyn. ’t Scheen hun toe, dat het water in de naaste omgeving als tot kookhitte werd gebrachten zeer duidelijk hoorden zy een snerpend geluid, terwyl het *water( in eene hevige t beweging geraakte en in een wyden kring schuimend werd omgevoerd, in weerwil het bladstil eu de wa terspiegel volmaakt effen was. De waarneming had van 200 M. plaats. ontworpen reorganisatie der Staatsloterij is L__J van Ministers aan hangig gemaakt. Bij kon. besluit is voor de behartiging *raiude -r Nederlandsche belangen op de Internationale Ten- toonstelling te Antwerpen eene hoofdcommissie inge- v 8teld, en daarin benoemdm tot lidr eu voorzitter mr. C. J. E. graaf van Bylandt, lid der Ged. Staten van Z.-Holland tot lid en penningm. mr. W. A. baron vau Ver- schuer, Raad-adviseur bij het dep. van wat., handel en nijverheid In de laatste dagen zijn zoowel in Engeland als in Frankrijk beambten der spoorwegmaatschap pijen en voorbijgangers deerlijk gewond door fles- sche'n, onnadenkende reizigers uit de spoorweg wagens wierpen. Eindelooze wroeging zou de man hebben, die eergisteren tusschen Londen en Lewis het ongelukkige slachtoffer van zijn lichtzinnig heid kon zien.Een ledige flesch, waarin mineraal water geweest was, werd uit het venster geworpen en met een gat in bet hoofd en verbrytelde kaken stortte een wisselwachter neder. Ook uit onze trei nen wordt soms een ledige flesch geworpen, en daar om doen wij een beroep op iederen reiziger, om nooit dit gevaarlijk en onzinnig fleschwerpen te gedoogen. Men schrijft ons: Sedert de gevreesde cholera in Zuid-Europa heer- schende is, worden op nieuw ook door onze regee- ring allerlei maatregelen tegen het binnendringen van dien vijand genomen. Goed. Van alle zijden wordt aangedrongen op voldoende reiniging van oóze lichamen, kleederen, woningen enz. Terecht. Onophoudelijke luchtverversching door het openzetten van ramen en het vermijden van eene benauwende atmosfeer door het zoo min mogeiijk verblijf houden in kookvertrekken wordt ten zeerste aanbevolen. Best. Doch wie nu, als onze werkmansstand in de steden en ten platielande, slechts éen vertrek ryk is?'Hoe dan? Geen hunner, die ook niet liever in een afzonderlijk vertrek zou willen eten en slapen. Maar al hebben ze ook nog een optrekje bij hunne woning, voor eene daarin te bouwen schoorsteen moet vry wat meer opgebracht worden, zoo ook voor eene deur meer, een raam meer. Waarlijk, dit kon er bij hen in het geheel niet af. Daaruit blijkt opnieuw hoe slecht de belasting op deuren, vensters en haardsteden is, omdat zij eene belasting is op lucht en licht. Hoe moeilijk het ook valleu moge eeue nieuw belasting voor deze in de plaats te stellen, eene po ging daartoe zou, dunkt ous, toch verstandig en consequent zijn van een regeering, die de cholera bestrijden wil. Maar helaas wij weten wat in ons land hervor- van een belastingstelsel wil zeggen, Aqp Z. M. den Konlng is door hel Centraal be stuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond een adres gericht, het verzoek inhoudende, dat Z. M. gelaste, in geen geval de partiëele herzie ning der «rondwet, die zich bepaalt by art. 198, afzonderlijk, maar dadelijk en zoo spoedig mogeiijk de algemeene herziening aan de orde te stellen, of, indien daarentegen ernstige bezwaren zijn, de door Begeering bedoelde partiëele herziening uit te breiden tot art. 76 en een wyziging van dit artikel voorop te stellen in dezen zin z/dat voortaan aan heel de //natie het recht en de bevoegdheid worde geschonken, ,/tot de keuze der Stateu-Generaal mede te werken wen aldus de invloed op de wetgeving, die thans //slechts V7 deel heeft, tot heel het volk worde uit- //gebreid". z/Door dit te bevorderen zegt het adres werkt Uwe Majesteit mede tot opheffing van een groot onrecht, versterkt zij den band tusschen Kroon en volk en maakt zij dien duurzaam, grondvest zij

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1