aansis»» STOOMBOOT „MIER" BOÜWMANSWONIN0EN OPENBARE SCHOLEN. TWEEDE M een BOVENWONING. BURGERMEISJE, Buitenlandse!» Overzicht. ADVERTENTIEN. Gewijzigde Zomerdienst aanvangende Woensdag 20 Aug. Openbare Vrijwillige Verkpoping Wei* en Hooiland BERGAMBACHT op Vrijdag den 5° September 1884 Rijks Hoogere Burgerschool Openbare Bewaarscholen. burgerlijke Stan d. GEVRAAGD Ruime Verdienste. ZDIE TWEE D'. W. JULIUS. liet stiftsgebouw en de nationaliteit, waar dat ge bouw op steunt, te dieper, bestendigt zy de binnen- landsche rust en vrede, verzekert zy haar huis een voortdurend krachtig leven, dat het in staat stelt zyn hooge roeping getrouw te bleven, die is, volksgeluk te bevorderen, stieht zij zich eindelijk, een eerezuil in 's volks harten, waarvan haar na komelingen de vruchten zullen oogsten." Welke-' afmetingen de inentingen van het vee verkregen tengevolge der onderzoekingen van Pasteur en Fouilly, blijkt uit het volgende In het depart. Eure-et-Loir werden in 1882 80,000 schapen en 4000 runderen iugeënt. De sterfte van het vee verminderde daardoor tot een tiende van het ge middelde der vijf voorafgaande jaren. De heer P. Kolkman te Dordrecht is door aan koop eigenaar geworden van de bekende Russische harddravershengsten: Gramotey en Biegawoy vau den heer A. Stecbow te Berlijn. Bij de 99e algemeene vergadering van het Nut te Amsterdam waren 813 departementen door ruim 500 afgevaardigden vertegenwoordigd. Na eene korte toe spraak door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer J. A. Böhringer, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt dat de Maatschap pij thans telt 341 departementen met 17,002 beta lende ledenVn begunstigers (tegen 17,306 ten vorigen jaré), en 435 eereleden. Wegens verflauwde belangstelling zijn de dep. Assendelft, Puttershoek en IJsbreohtum ontbonden. De flnancieele gesteldheid der Maatschappij mag in vergelijking met vorige jaren, in zoover gunstiger heeten, dat in 1883/84 verzilvering van haar kapitaal, in stryd met de verwachting, niet noodig is geweest; dit was echter slechts aan toevallige omstandigheden te danken. Er liggen evenwel, iu verband met het besluit der vorige algemeene vergadering, om ter gelegen heid van het eeuwfeest der Maatschappij eene kweek school voor bewaarschoolonderwijzeressen met daaraan verbonden kweekschool te stichten, niet onaauzieulijke uitgaven iu het verschiet. Voor deze inrichtiug, die meer dan eene tonne gouds zal vorderen, is slechts voor 53,868.05 ingeschreven, en hoewel nu van vele departementen uog geene opgaaf is in gekomen, zal toch in het ontbrekende moeten worden voorzien. Voor een kunst- en industrieel museum te Utrecht werd f 3000 verleend, terwijl, voorshands voor den tijd van één jaar zes beurzen van f 300 's jaars werden toegekend aan minvermogende, doch veel belovende jongelieden, die aan de rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam in het vak hunner keuze wenschen te worden opgeleid. Aan verschillende departementeu werden bijdragen verleend voor bewaarschol®*, teekenonderwys, onder wijs in handenarbeid, volksbibliotheken, enz. De rekening sloot met een voordeelig saldö van f 1226 64 en kon worden goedgekeurd even als de begrooting voor het volgend jaar, in ontvang en uitgaaf tot f 50.214.64. De uitgave van het volksblad de Zwaluw wordt gestaakt, die van deu Volksalmanak zal nog worden voortgezet. Een voorstel vau het hoofdbestuur: #1. dat de Maatschappij het lidmaatschap der Ned, Pensioen- vereeniging voor werklieden aanvaarde 2o. deelneme in het waarborgfouds van het Ned. Werkliedeufonds door inschrijving eener som vau 5000 2tyf pCt. grootboek der Ned. Werk. Schuld, met dien ver stande, dat deze gelden nimmer zullen mogen dienen tot verhoogiug van peusioenen en 3o. zich bereid verklare tien jaren bij te dragen in de administratie kosten van het Ned. Werkliedenfonds, in dezer voege, dat die bijdrage het eerste jaar op 500 bepaald en elk volgend jaar telkens met 10 pCt. van het hoofdbedrag verminderd wordt," werd na eenige discussie Aangenomen. Verder werd besloten: Gedurende 5 jareu op de jaailijksche begrooting te doen brengen eene som van 500, ten einde het hoofdbestuur iu staat te stellen, daaruit sutgidiëD toe te kennen aan Veree- nigingen, die onder voldoende waarborgen te zijner beoordeeling *t zij voor één provincie 't zij voor enkele provinciën te samen, het uitbesteden vau schipperskinderen, opdat deze geregeld de school kunnen bezoeken, geldelijk steunen; terwyl ook werd aangenomen een voorstel vau het departement Eind hoven om het hoofdbestuur uit te noodigen pogingen aan te wenden om den werkkring der Maatschappij ook nit te breiden over onze koloniën. Des avonds werd in het Paleis voor Volksvlyt een feestcoocert gegeven, dat druk bezocht werd en uitstekend geslaagd if. Woensdag had het fest zich verplaatst naar de zalen van Art if Ala feestredenaar trad de heer Böb'ringer op. Spreker .werd toegej^aht. Dit gedeelte der feest?ïfnog had plaats in de zaal aan de Middellaan, waarvan hei boveneinde met eene rijke decoratie prijkte van frisch groen en bloe men, draperieën, tropeeën eu schilden mei de namen van de oprichters der Maatschappij, terwijl het por tret van Nieuwenhuyzen, met lauweren omlyst, het middelpunt vormde. Links en rechts stonden de jaar tallen 1784 en 1884. De Ministers van justitie ep koloniën woondeu de plechtigheid by, die tot 3 uur duurde. Toen begaf men zich door den tuin naar de naast den hoofdingang gelegen groote zaal. Op het orkest, dat rijk getooid was, stond een heirleger kinderen gereed die, onder leiding van den heer Brandts Buys, een viertal nommers ten gehoore brachten, waaronder de Kindercautate tan Beuoit, die ook nu grooten iudruk maakte en zelfs gedeeltelijk moe9t herhaald worden. Den dirigent werd door den beer Böhringer met een warme toespraak eeu lauwerkrans aangeboden. De eindelooze toejuiching, die dit vau den kant der kinderen in het leveu riep, was inderdaad treffend. De Miuisters bleven tot aan het slot der uit voering, doch woonden het diner niet by, dat de feesten besloot. Aan dit diner namen drie honderd twintig afge vaardigden, geuoodigden en leden van het hoofd be stuur deel, in het Maison Stroucken. De eerste heildronk werd door den voorzkter dr. Böhringer gewijd aan Z. M. den Koning. Met geestdrift werd dit woord begroet, en onder den indruk er van stonden alle op, om het volkslied aan te heffeu. Daarop werd een telegram aan Zyne Majesteit ver zonden van dezen inhoud //De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen brengt ter gelegenheid van haar eeuwfeest Uwer Majesteit hare eerbiedige hulde" Geteekeud de voorzitter Böhringer. Met dit diner was de viering van het eeuwfeest in het Nut besloteu. Ongetwijfeld zal deze her denking by velen in aaDgeunme herinnering blijven. Eene van de prachtigste schouwburgverlichtingen is de ehctrische verlichting in de //della Scala", te Milaan. Gewoonlijk zijn er 2500 gloeilampen in gebruik, waarvan ongeveer 1000 op het tooueel, 410 in de ruimte voor de toeschouwers eu het orkest, 500 in de vestibule, de corridors, den foyer en de loges, en de overige in de talrgke neven- vertrekken voor het tooueel, de directie, de ballet- en zangschool, de schilderzaal enz De lampen ontvangen den electrischen stroom uit het centraal station, dat verleden jaar te Milaan opgerioht werd door de Compagnie -Edison italienne en wel door koperdraad-geleidingeh, die door caoutchouc-buizen loopen, deze buizen zijn onderling of met de ver lengstukken op dezelfde wjjse verbonden als de tot dusverre voor de gasleiding gebruikte buigzame buizen. De verlichtingstoestellen van het tooneel zijn van roode en blauwe doorschynende glazen voorzien, om elk oogenblik de geheele scèue of enkele deelen er van met kleuren te kunnen ver lichten. De stroom wordt op vier punten, die tot op 440 M. van het centraal-station verwijderd zijn in den schouwburg gevoerd. In het ioweudige vau het gebouw vereenigen zich deze takken op vier hoofdpunten met stroomverbrekers om met de noo- dige kracht voor het tooneel, de binnenruimte, deu foyer, de vestibule enz. gebruikt te kunnen worden. Sedert 26 Dec. van verleden jaar is deze aanleg telkens vgfmaal per week in werking, tot nog toe zonder eenige stoornis. Bij de geheele verlichting zyu diie dynamo's voldoende om de noodige electriciteit aan te voeren. Voor galavoor stellingen en voor de gemaskerde bals bestaat nog eene afzonderlijke verlichting van 53 kandelabres, elk met 5 gloeilampen voor de binnenruimte en van ougeveer 400 lampen voor het tooneel, dat in laatstbedoelde gevallen in een danszaal herschapen wordt. In Hastings, de bekende badplaats aan de Zuid kust van Engeland, zijn van de week de voor naamste apothekers van Engeland in conferentie bijeengekomen. De Pharmaceutical Conference trekt steeds aan dacht, omdat de apotheker meer en meer als wetenschappelijk scheikundige op den voorgrond komt bij de behandeling van vele ziekten. Geen jaar gaat voorby of zijn taak wordt om vangrijker en moeielijker. Dit wekt de vreugde van den president, den heer John Williams, die in zijn openingsrede tpededeelde wat tegenwoordig alzoo geëischt werd van een apotheker, die zijn moeilijk vak grondig verstaat. Zooals de Times terecht opmerkt, treft het opgeruimde en hoopvolle van zijn spreken. Van wetenschappelijke mannen gelijk de heer Williams hoort men nooit, als van staatslieden en theologen, dat de wereld achteruitgaat. Kalm maar onvermoeibaar werkeu ze door, en, de natuur bestudeerende, breiden ze telkens hun gebied nit. De ontdekkingen van mannen als Pasteur omtrent den oorsprong van vele ziekten, geven steeds nienw werk aan de apothekers. Op vele plaatsen wordt zuurstof ter inademing gegeven, in zeker stadium van eenige ziekten. De landbouwers in Frankrijk vragen bij den apotheker om de nieuwe vaccine-stof, om huo schapen en kippen te beschermen tegen ziektezeer mogelijk is het dat ook vacciuestof tegen honds dolheid weldra te verkrijgen tal zijn. Het publiek vraagt de beste en goedkoopste middelen van ont smetting, en tal van andere voorbehoedmiddelen tegen ziekte en het is steeds by den apotheker, den scheikundige, dien ieder vertrouwt, dat men zijn toevlucht zoekt. De heer Williams wees nog eens op de wensohelijk- heid van een internationale Pharmacopoea, welke eenvormigheid zou breugen in de omschrijving, behandeling en het wegen en meten van genees middelen. Den Amerikaanscben codex vau den apotheker, achtte hij te verward, den Duitschen te wetenschap pelijk en den Franscben te speciaal. Men kan on- mogelijk te veel zorg besteden aau het opstellen van die boekeu, waarin nieuwe geneesmiddelen vermeld en oude veroordeeld worden, en toch worden apothekers te weinig geraadpleegd bij het opstellen van het wetboek der doctoren. De reden hiervan is, dat er nog een oud en dwaa9 ver oordeel bestaat onder enkele geleerden tegen apothekers, omdat ze natuurlyk een winkel moeten houden, waar achter de toonbank verkocht wordt, en omdat meu zich geen rekenschap geeft van de moeielijke wetenschappelijke opleiding, en het in spannend, nauwkeurig en consciëntieus werk van de tegenwoordige artsenybereiders. Zeer merkwaardig is de juistheid waarroede ge broken telegraafkabels tegenwoordig hersteld worden. Men weet spoedig de plek te vinden waar de kabel beschadigd is, men haalt hem op, uit welke diepte ook, en repareert hem midden in zee, zoo geinakkelyk als men op land een paard, dat een ijzer verloren heeft, weer beslaat. De West Coast of America Telegraph Company geeft daarvan een opmerkelijk bewijs, dat men, zoodra men in aquaria de taal der visschen ontdekt zal hebben, onmiddellijk ter waarschuwing bekend behoort te maken aan alle walvisscbeo, want deze groote zoogdieren hebben de onaange name gewooute van telegraafkabels aan te tasten. Toen de stoomboot der Compagnie op de West kust vau Amerika zocht naar de plaats waar de kabel verstoord of gebroken was, werd een reus achtige walvisch van zeventig voet in de kronkels vau den kabel mede opgehaald. Het dier had op zes plaAtsen in den kabel gebeten en er zich toen in verstrikt. I De kabel was diep in zyn lichaam doorgedroe gen, dooddehet dier en hield het karkas ieven dagen lang in de diepte, totdat de stoomboot tien kabel kwam herstellen. Zooals uit ons vorig nummer bleek, heeft bet Fransche congres zyn werk voleind. Mei een meer derheid van 227 stemmen (509 tegen 172) heeft het Congres de regeeringsvoordracht betreffende de grondwetsherziening goedgekeurd. De uiterste linkerzyde werkte tot dit besluit niet mede, omdat naar hare meening de beginselen der democratie' geschonden waren, en door een clerioaal-legitimis- tische stem werd verkondigd dat uit de debatten Frankrijke machteloosheid gebleken is, maar dat het land zal oordeelen. Wat hiervan ook zij, op dezen oogenblik heeft de groote meerderheid van s lands vertegenwoordigers geoordeeld dat het kabinet ge steund moet worden, en aan den minister Ferry een belangrijke zege verschaft, welke door dezen staatsman voorzeker niet misbruikt zal worden. De twee afdeelingeri vau het Fransche parlement gaan thans weder elke voor zich aan het werk. In de Kamer is het eerst de Tonkin-expeditie aan de orde. Naar men zegt, zal de heer Ferry heden of morgen een crediet aanvragen, en tevens verzoeken dat by eene motie goedgekeurd worde het besluit der regeeriug, van China genoegdoening te eischen voor het schenden van het tractaat van Tientsin. In den Fransohen ihinisterraad werd eergisteren medegedeeld, dat, indien het conflict met China aanhoudt, de Chineesche regeering voor nemens is al de Fransche zendelingen en koop lieden uit het land te zetten. Wat het innemen van Kelung betreft, weet men thans dat het bericht onjuist was, volgens hetwelk de Fransohen geen verlies hebben geleden. Twee map sneuvelden en vier werden gekwetst. Volgens gerucht zou eigenlijk niet de plaats zelve, maar alleen de buitenwerken genomen zyn. Van de Regeering wordt dringend opheldering verlangd. In den Senaat zal weldra de doodstraf een on derwerp van d\scns9ie zijn. Twee voorstellen hsar betreflende zyu aanhangighet eene, van den heer Bardoux, strekt tot het doen voltrekken vau de doodvonnissen binnen den ringmuur der gevangenishet andere van der. heer Edonard Charton, heeft ten doel de guillotine te doen vervangen door vergif. Beide voorstellen zonden nutteloos gemaakt kuunen worden door een derde tot afschafilug van de doodstrafwant aan voor standers der afschaffing ontbreekt het niet in den Senaat. 'De heeren Jules Simou eu Schoelcher hebben reeds dikwyls het-recht van beginsel der onschendbaarheid van 's menschen leven verdedigd) de heer Bourbeau verklaarde iu 1870, toen het afschaffingsvoorstel aan de orde was, dat Ui] het goedkeurde, maar het oogenblik nog niet gekomen oordeelde om het aan te nemen. «Wij moeten nog wachten," zeide hij. //Maar tot wanueer" vroeg de heer Jules Simon. «Moeten wij wachten totdat de heeren moordenaars een aanvang maken, zooals Alphoose Karr wenschtF Maar wauoeer de weg betreden moet wordeu om aan geweld en woestheid een einde te maken, en menschelijkheid en beschaving te bevorderen, dan moeten de moor denaars ons niet voorgaan Het is niet onmogelijk dat Jules Simon en Schoelcher thans hunue poging herbalen. Iu de Belgische Kamer heeft de heer Pirraez Donderdag getracht een trausactie te vinden, om op odderwysgebied liuker- eu rechterzijde tot verzoening te brengen. Hij wil de openbare ge meenteschool als regel behouden en de gemeenten machtigen, als die scholen onvoldoende zijn, bijzon dere lagere scholen te «adopteeren", welke machti ging by misbruik jaarlyks kan worden ingetrokken. Het godsdienstonderwijs wil hij facultatief maken, ter beslissing van den gemeenteraad, die bij 't be staan van meer scholen de huisvaders moet raad plegen. Eindelyk wil hy de vrye onderwijzers, die door opheffing hunner school hun tractement verliezen, van staatswege schadeloosstellen. De beer Pirmez geniet den steun vau eenige independen ten, maar noch rechts noch links wil men van zyn voorstellen weten. «Hy heeft ziju leven doorgebracht tusschen hamer en aambeelddaarin ligt zyn oor spronkelijkheid en daarby blijft hij", zegt de «Ind." De ontmoeting tusschen vorst Von Bismarck en Oostenrijk 's minister, graaf Kaluoky, zal natnurlijk nog meer de offioieeie kringen in Italië in beweging brengen. De Kölnische Zeitung beweert wel dat met met die samenkomst geen bepaald doel wordt beoogd, maar het blad voegt erbij, zy zal beiden diplomaten afleen gelegenheid geven om in het algemeen eens van gedachten te wisselen over de politieke vraag stukken van den dag, zooals eenheid van handelen, voortvloeiende uit het Duitsch-Oostenryksch verbond, dit eischt. Hierbij is dus weer geen sprake van Italië's medewerkingen de regeering van dat land zou volkomen recht hebben om te vragen wat eigenlyk een bondgenootschap tusschen bun drieën beteekent, waar Italië steeds wordt buitengesloten. Wat tusschen beide personen wellicht besproken zal worden is, dankt ons, de houding door Duitsch- land tegenover Engeland aan te nemen. In den laatsten tyd toont vorst Yon Bismarck en met hem de Duitsche pers zich minder vriendschappelijk jegens AlKion gestemd, vooral in verband met de algemeene maar ook met de Egyptische politiek die Gladstone volgt. Deze staatsman staat aan menigen aanval bloot. Wanneer Duitschland nu Oostenrijk aau «ioh binden kan, dan krygt Engeland daardoor een krachtigen tegenstander in zijne staatkundige bedoelingen. Spoedig zal men zeker wel een of ander van die bijeenkomst hoorengraaf Kalnoky zou heden morgen naar Varzin vertrekken de beide heeren zyn dus nu reeds druk bezig zich onderling te ver staan over eene gemeenschappelijke houding. Geiyk men weet, zal op voorstel van Frankryk en Zwitserland, den 25 October a. s. te Parijs een muntconferentie byeenkomen, om te onderzoeken welke wijzigingen iu de Latijnaohe Unie gebracht moeten worden, of, in'dien men niet tot overeen stemming geraken kan,- de Unie te ontbinden. De staten die tot haar behooren, wenschen, naar het schijnt, ze te handhaven, op voorwaarde dat de omloop van zilvergeld niet grooter worde en dat, wanneer de Unie mocht ophouden, elk land zich verplichte de zilveren muntstukken, welke het heeft doen slaan, terng te nemen, en de waarde er van te vergoeden, hetzij in goud, hetzy in wissels, betaalbaar in het land welks zilvergeld moet terug genomen worden. De conferentie zal voorts nog eenige andere onderwerpen behandelen o. a. de middelen om in al de landen der Unie voor het good en het zilver een volkomen gelijkheid van be handeling Je verzekeren het gebruik van de vijffrancs- stukken meer algemeen te maken door het intrekken »au de munt en het papier onder wier concurrentie lijden, zooals het gouden vijffrancstuk en de bank biljetten beneden de twintig francs. GEBOREN: IS Aug. Leeotje, ouders P. W. uo Werk- hooveu eu M. C. Ratten. 14 Cornelia, ouders K. S. de Jong en A. Tuijnenburg. OVERLEDEN: 14 Aug. M Kruis, 20 j. - 15 J. M. Lafeber, 4 ra. 16 L* de Mol, 54 i. ONDERTROUWD: 15 Aug. M. Hoogensteger, 19 j. en C. »an der Kind, 18 j. 30-JARlGE 4 VAN D. RUUTER EN C. J. RUIJTER-Walt.ee. 16 Augustus 1884. V Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer A. A. P. v. TROT- SENBURG, geneesheer te Wier den in Overijssel P. VAN TROTSENBURG. J. A. 8. WEIJER- VAN TrOTSENBCBGs J. P. WEIJER. Gouda15 Augustus 1884. V Voor de vele blijken van belangstelling ons dezer dagen betoond, betuigen wij onze harteljjken dank. C. C. KNAAP. C. E. KNAAPde Klem. Adres onder No. 1007 aan het Bureau dezer Courants Wordt gevraagd tegen NOVEMBER een net goed kunnende Naaien en Strijken. Adres Mevrouw SIMONS, Postkantoor. Wordt terstond GEVRAAGD een fatsoenlijk niet beneden de 14 jaren. Adres bureau dezer Courant vertrek van OUDERKERK dageljjks behalve Donderdag 's morgens 7.30 uur, 's middags 12.30 uur en 's avonds 5.uur. Vertrek van GOUDA dageljjks behalve Donderdag 's morgens 10.— uur, 's namiddags 3.- uur en 's avonds 7.- uur. DONDEBDAGS, vertrek vaan OUDERKERK 's morgens 8.uur en 's namiddags 12.30 uur. Vertrek van GOUDA *s morgens 11.— uur en 's namiddags 2.nnr. Aan degelijke Personen wordt door uitoefe ning eener Agentuur, ruime verdienste, waar mede bjj succes een vast salaris verbonden is, aangeboden. Franco offerten, met opgaaf der tegenwoordige positie, onder .letters O S O, aan het Advertentie Bureau van Nijgh' Van Ditmab, te Rotterdam. VAN getd Nrs. 430 en 431 met 47 HECTAREN en aanbehooren, staande en gelegen onder de gemeente in Benedenberg, des morgens ten 10 ure ten huize van B, BEZEMER op bet dorp te Bergambacht ten overstaan v'an den Notaris J. P. MAHLSTEDE aldaar. Te aanvaarden: de Woningen en aanhoorig- heden met den 1" Mei 1885 en de Landerijen 1 Januari 1885. In het breede omschreven in veilingboekjes, die te verkrijgen zjjn ten kantore van den Notaris. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat op DINSDAG 26 AUGUSTUS 1884, des namiddags ten 5 nur in de respectieve schoollokalen de HALF-JAARLIJKSCHE IN SCHRIJVING zal gehouden worden van de leerlingen, wier PLAATSING op de Openbare Scholen met 1 October 1884 verlangd wordt. Wijders wordt dienaangaande verwezen naar de aanplakbiljetten. Namens de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, De Secretaris, Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER. Gdüda, 12 Augustus 1884. met 5 jar. c. te GOUDA. De LAATSTE INSCHRIJVING voor het Schooljaar 1884—1885 heeft plaats op VRIJ DAG 29 AUG. e. k., des voormiddags 10—12 uren in het Schoolgebouw. Het OPENBARE TOELATINGSEXAMEN en de HEREXAMENS worden 1 en 2 SEPT. te 9 uren 's morgens afgenomen. De ondergeteekende blijft intusschen bereid tot het geven van nadere inlichtingen. o De Directeur, Gouda, 14.Augustus 1884. Gevraagd om dadelijk in dienst te treden een Voor noodhulp kinderen öm te gaan. Adres onder No. 1009, Bureau dezer Courant. On Dl aidaags Ie INS DINSDAG 26 AUGUSTUS 1884, des na middags ten 5 uur, zal in de beide Schoollokalen de 1N8CHBIJ VING worden gehouden van kinderen, wier PLAATSING men verlangt met ingang van 1 October 1884 op de le en 2e Openbare Bewaarschool. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. Namens de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, De Secretaris, Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER. Gouda12 Augustus 1884.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2