RENTENeh fortuin Buiienïandsch Overzicht. m.) INGE Z^1Td^nT~ Internationale Vee- en Zuiveltentoon- stelling te Amsterdam. INKOMEN VAN 40°/o de verschillende forraatien door de baar kenmerkende gesteenten tijn uitgedrukt. Verder treft meu in d,it museum nog aan het volmaakte skelet van een ichtyosaurus eeue groote verscheidenheid van fossiele diersoortM. behoorende tot het Juratijdperk. Behalve deze rijlce verzameling bezit de heer Ubachs ook prachtige en zeldzame gasteropoden, bachiopodeu, cosmopoden en foramiui- feeren, vau welke laatste meer dan honderd soorten door hem verzameld zijn. In het jongste nummer van de Economist bespreekt de heer G. M. Boissevain opuieuw „den omvang en de verdeeling vau het stoffelijk vermogen in Neder land." De berekening van het vorig jaar, naar aan leiding van de cijfers over 1883 betreffende het suc cessierecht voortzettende, komt hij tot een cijfer vau 8,851 millioen als totaal voor het nationaal vermo gen. Om tot het belastbaar vermogen te geraken meent hij het genoemde onmiddellijk op den grondslag der successie-aaugiften berekende cijfer te moeten ver minderen met een bedrag uitdrukkende de contanten vermeerderd met 2 pCt. van de waarde der binnen- en buiteulandsche fondsen, als zijnde dit gedeelte van het nationaal vermogeu niet voor kapitaalvorming, maar voor vertering besterad. Uit dien hoofde zou 331 millioen moeten afgetrokken worden. Verder nog het meubilair tot een waarde van 160 millioen in mindering brengende, zou het belastbaar vermogen op 8,360 millioen geschat moeten worden. Het gedeelte van het nationaal vermogen dat aan de 74/»o deelen vau het Nederlandsche volk be hoort, van hetwelk in de successie-statistiek niets blijkt, wordt daarbij geheel verwaarloosd, doch kan weinig verandering brengen in de taxatie van het na tionaal vermogen eu beteekent althans voor het be lastbaar gedeelte nagenoeg niets. De schrijver wijst in eene bijgevoegde tabel 0. aan andere tabellen steunen de voreugemelde berekening welke het verband is waariu nalatenschappen naar gelang hun- uer hoegrootheid voorkomen iu het totaal der nala tenschappen volgens de cijfers vau 1883, een over zicht dat voor eveutueele belastingplanueu vau veel waarde is. Wanneer men des morgens het Voorhout doorwan delt zegt Damns in het Vad. en onze kleine toe komstige Vorstin ziet naderea, begeleid door haar gewone vrouwelijke omgeving en gevolgd door twee reusachtige lakeien die hoog uitsteken boven al het Haagsche kleingoed dat in de lanen speelt, dan is het alleraardigst die ietwat schuwe, maar toch op getogen blikken op te merken, weke door de kinderen van eiken stand op hun prinselijke tijdgeuoote worden geworpen. Het zou mij niet verwonderen, indien, bij die toevallige ontmoetingen, reeds in enkele hartjes de kiemen werden gelegd van gehechtheid aan de dynastie van Oranje, van een gevoel zoo geweuacht, ja, zoo noodzaketijk in onze dagen! En ik kan me voorstellen dat de kinderen van thans, eenmaal mannen geworden van verstand en gewicht, of matro nen aan het hoofd van een talrijk gezin, zich vooral niet minder trouw zullen betoouen jegens hunne Koningin, omdat ze het elkauder herinneren kunnen hoe de kleine vriendelijk teruggroette wanneer ze, zeiven nog kinderen, haar beur kushandjes toewier pen. De korte rokjes van heden zullen geen afbreuk doen aan het 9tatig sleepkleed vau morgen integendeel! Maar niet iedere „spes patriae" kan mei eigen oog het Vorstelijk kind der hope aanschouwen. En daarom zou het een goed, een nuttig feest zijn, het kinderfeest, heel het land door, up eiken 3 laten Augustus. Evenals de Nederlanders in verre gewesten plechtig of feestelijk samenkomen op den geboortedag des Konings, omdat ze, elders zooveel missende wat ze hier nauwelijks opmerkten, met dit uitwendig blijk hunner gehechtheid aan eeu ware behoefte vau hun hart voldoen, evenzoo mocteu de kleinen, die, om den afstand, niet zien, m^ar toch bij uitstek goed kunnen hooren, in een passend, dus vroolijk samenzijn, gewezen worden op de banden, welke Vorst en Volk vereenigen, en niet minder op de lieftallige spruit, die tegelijk met heu opgroeit, tege lijk met hen leert en hen eens zal regeeren, tot die taak geroepen ook door de liefde des volks. Iu De Huisvrouw vestigt rar. J. P. Araersfoordt de aandacht op de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Arasterdam, waar ook eene leerlinge onder richt ontvangt in den landbouw. Op de Landbouw tentoonstelling zal ook eene inzending van deze school te zien zij", zoodat ouders, die met hun dochters de tentoonstelling komen bezoeken, zich zelven kunnen overtuigen, wat op het vak van landbouw aau de meisje» wordt onderwezen. Natuurlijk, zou men, wan neer het aantal leerlingen zich uitbreidde, het onder wijs meer uitsluitend voor het landbouwvak kunnen inrichten, dan nu het geval kan zijn. Men late zich daarom zegt de heer Amers- foordt niet afschrikken, dat aan de industrieschool uitsluitend theorie van landbouw zoude geleerd worden. De tegenwoordige leerlinge oefent zich in de vacantiën met goed gevolg in de praktyk, en wordt door de boerinnen, bij wie zij werkzaam is, bijzonder geprezen. De gezondheid van het meisje weerstaat zeer goed de proeven der werkzaamheden, waaraan zij wordt onderworpen, en nu men van verschillende kanten bij de hooge regeering, de provinciën en verschillende landbouwmaatschappijen er op begiut aan te dringen, dat er zuivelscholeu behooren te worden opgericht, is het te voorzien dat er aan zulke scholeu aldra behoefte zal ontstaan aar. onderwijzend vrouwelijk personeel van betrekkelijk hooge beschaving, hetwelk te zijnèrtijd uit deu aatd der zaak, voor voldoend onderwijs voldoend zal moeten worden beloond. Eenige dagen geleden deed zich te Dusseldorp het volgende geval voor. In de Seufzer-nllée trof een kindermeisje, aan wier zorg een zuigeling was toe vertrouwd, zulke interessante kennissen aan (.at zij haar kinderwagen geheel uit het oog verloor. Toe vallig kwam een oom der kleine er langs en zag wat er voorviel. Zonder dat het meisje iets bespeurde, nam hij het kind op en droeg het naar huis. Twee uur later het klinkt ougelooflijk, maar het is een feit kwam de brave kindermeid te huis met den ledigen wagen, waarin zij blijkbaar nog geen blik geworpen had, want op de vraag hoe de kleine het gemaakt had, antwoordde zij: „O, allerliefst; zij slaapt." Toen zij het kind nu wilde opnemen en het niet vond, scheen het meisje wanhopig eu wilde zij de gracht in vliegen. Men vertelde haar echter de toedracht der zaak eu, van den schrik hersteld, kreeg zij gelegenheid om terstond haar goed bijeen te pakken en zonder de traditioneele „goede getuigen" naar een anderen dienst te gaan zoeken. Op de Internationale Landbouwtentoonstèlling te Amsterdam zal te bezichtigen zijn een model-land- bouwschuur, vervaardigd op !/zo der natuurlijke grootte. De inzender is de oud-directeur van de ,,'s Gravenhaagsche Vleeschhouwerij," de heer H. J. Van de Kamer, die de schuur heeft ontworpen en onder wiens leiding het verkleinde model in vryen tijd is vervaardigd door J. J. Van der Stall en H. Hageman, beide werkzaam bij de heeren Steffens en Wennekers te 's Hage. De schuur is ontworpen met het oog op de behoeften van een boer in de kleistreken, die een honderd bunder land bezit en die behalve landbouwer ook veehouder eu veefokker is. Door jarenlange ondervinding bekend geworden met de veelal weinige doelmatige inrichting van vele boerderijen, tengevolge waarvau veel groud, tijd, werkkracht eu meststoffen doelloos verloren gaan, heeft de ontwerper geluisterd naar de lessen zijner ervaring en getracht in deze modelsohuur eeu voor beeld te geven hoe zulk een gebouw moet zijn ingericht om het meeste voordeel, nut en geraak te kunnen opleveren. Om dat practisch oogmerk te bereiken, heeft de ontwerper van ziju modelschuur een gebouw gemaakt, waarin het geheele landbouw- en veebedrijf wat de werkzaamheden binnenshuis betreft, uitgeoefend kan worden. Het oordeel of eu in hoeverre de heer Van de Kamer hierin is geslaagd, blijve aan de jury vau beoordeeling. In elk geval heeft hij een sprekend bewijs van belangstelling gegeven in een bedrijf, dat ten onzent tot een der belangrijkste behoort. En die belangstelling verdient waardeeriug. In de vNed. Fin." komt in een artikeltje over de Zuid-Afrikaan9che Republiek de volgende geheim zinnige mededeeling voor: „Misschien zullen onze Nederlandsche kapitalisten met betrekking tot den Zuid-Afrikaan9chen spoorweg, binnenkort eer. ver rassend nieuws vernemen". ♦Vellicht staat dit in verband met een artikeltje in de Stand, waai in de raad wordt gegeven niet meer voor de spoorwegleening te werken, maar eer lang een staafsleeoiug uit te schrijven. „Eeu staatsleening, gaat dit blad voort, niet tegen 5 pCt. 4a pari, maar tegen 5 pCt. ad 75 a 80. Blijkens de leeniug vau Burgers is dat de we zenlijke Standaard op dit oogenblik van het Trans- vaalsche crediet op de beurs, en boven dat feitelijke crediet moet men niet pogen te komen. Wie dat poogt, strandt. De Spoorwegleening toont het. Boveudieu zal eeq Staatsleeuing nog dü voordeel hebbeu, dat de Transvaal dan heer en meester op eigen erf blijft, terwijl de Spoorwegleening opgemerkt een spoorwegkoning naast den staatspresident zou hebbeu geplaatst. „Iutusschen zij men er op bedacht, om eer men zijn Staatsleening üitschrijft, zijn financieel beheer op vaster voet en de comptabiliteit streuger te maken. „Ook geve men aan budget en afgesloten rekening meer publiciteit. „Nogmaals een brochure als r.u uitkwam, maar daa te Praetoria en in leesbaren stijl geschreven, is onvoorwaardelijk noodig." Aangaande het verongelukken van het stoomschip Amsterdamop Sable Island, zijn nog de volgende bijzonderheden per mail uit Halifax ontvangen Op 19 Juli vertrok gemeld stoomschip van Am sterdam naar New-York met 12 kajuits- en 212 tusschendekspassagiers, benevens eene lading stukgoed bestaande uit haring, tabak, rijst, enz. Tengevolge' van mistig weder was het onmogelijk om waarne mingen te kunnen doeu, waardoor het schip vijf-en- dertig mijlen uit deu gewoueu koers geraakte en op 30 Juli des avonds, omstreeks tien uur, plotseling aan den grond liep, men meende toen op een ijsberg te hebben gestooten. De schok was niet hevig, maar had toch teugevolge, dat alle passagiers aan dek kwamen. Er woei slechts eene lichte koelte, en of- schoon de zee over het schip heensloeg, werd voor geen onmiddelijk gevaar gevreesd. De gezagvoerder gaf aan de equipage bevel de ladiog te werpen, waarbij menig passagier de behulpzame hand bood. Den volgendeu dag werden pogingen iu het werk gesteld om het schip vlot te krijgen, maar deze mochten niet baten, eu in den namiddag van den- zelfden dag werd een der booten uitgezet, waario zich 35 der opvarenden begaveu; onder bevel van een officier, koersende naar de kust. Andere booten werden onmiddellijk daarna te water gelaten, totdat de Amsterdam geheel was verlaten. De eerste boot bereikte gelukkig de kust, iia een moeielijken en gevaarvollen tocht van vijf uur, daar de zee zeer bol stond. De tweede boot, welke reeds dicht bij land was, trachtte eene aanvaring te voor komen met eeue in de nabijheid zijnde boot, maar kreeg eene zware zee over, waardoor ze vol water liepen al de zich daarin bevinden de personen te water geraakten. Aan sommigen gelukte het in een uitge- pulten toestand de kust te bereiken, terwijl anderen door de in de nabijheid zijnde boot werden gered. De volgende geschiedenis wordt onder voorwaarde van» stipte geheimhouding medegedeeld. Een ziekelijk beer eu zijn kuecht hadden eeu bed genomen in een slaapwageu van een spoortrein tegen inidderuacht ontwaakte de zieke ouder hevige pijn in den rug en verzocht hij zijne bediende om hem spoedig een mosterdpleister gereed te maken. De raau doet wat hem gevraagd is en loopt daarna naar het andere eind van den wagen, om de pleister bij het lamplicht te verwarmen, opdat zij goed zal trekken. Op den terugweg naar den zieken meester komt de knecht ongelukkig bij het vei keerde bed, waarin een dikke makelaar rust. Suel schuift hij de gordijnen weg, slaat de dekens op en hap de pleister zit op den rug van deu reiziger. Op hetzelfde oogenblik roept de zieke uit ziju kooi: „Maar Jan, waar blijft gij dan toch?* Nn eerst bemerkte de arme knecht zyn vreeselijke vergissing in een paur stappen is bij bij het bed van ziju meesteren fluistert hein bet onge val in 't oor. Ondanks zijri pijn barst deze in een schaterlach uit en lacht zoodanig, totdat hij zijn pijn vergeten heeft. Het is eeu oogenblik doodstil daar hoort men in het bed van den wijnhandelaar laide zuchten en smartkreten. Met den sluier der naastenliefde omhullen wij het verder verloop van de geschiedenis. In het anders 7.00 vreedzame plaatsje Valkenburg, bij Maastricht, heeft een brutale diefstal plaats gehad. Zaterdag omstreeks 2 uren hebben eenige dieven ingebroken in het kasteel, bewoond door den burgemeester eu den kautonrechter. Zij wisten zich meester te muken van een som van 300 eu een aantal zilveren lepels eu vorken. De dieven hebben een geladen geweer achtergelaten als corpus delictien tevcus als bewijs dat zij bij hun bezoek ook op de mogelijkheid vau eeu andere out vangst waren verdacht geweest. Nv. d. D.) De Rechtbank te Luik nam onlangs een belang rijke beslissing. Is bet verslag van eene strafrech telijke procedure onbeperkt geoorloofd* dan wel kan het in sommige gevallen tot een rechtsvorde ring tot schadevergoeding aanleiding geven Zekere Peters, eeu voormalig ververskuecht te Luik, ver dacht van verschillende feiten van oplichting, werd door de Raadkamer van alle vervolging ontslagen. Iutusschen hadden onderscheiden dag bladen niet alleen zijn inhechtenisneming, maar ook de feiten medegedeeld, waarop de beschuldiging berustte. Later gaven zij ook bericht van deu afloop der vervolgingen eu vau de beslissing der Raadkamer. Genoemde Peters meende in deze mededeeling van de tegen hem ingestelde vervolging grond te vinden om op zijn beurt tegen verscheiden dagbladen een vervolging in te stellen. De substituut-griffier Demarteau verklaarde het recht der pers in dit opzicht onvoorwaardelijk te erkennen. „Zou de pers" zeide hij in zgn requisitoir, „haar recht zijn te buiten gegaau, door de inhechtenis neming des eischers mede te deelen en de feiten te vermelden, die men hem ten laste legde Neen, voorwaar, de samenhang onzer wetten en ouzer staatkundige inrichting heeft juist de strekking om de handelingen der rechterlijke macht en van alle ambtenaren die haar hun hulp verleenen, met de uitgestrektste openbaarheid te omgeven. Die openbaarheid is de krachtigste waarborg voor de burgers. Zij beschermt hen, door de administratie der justitie ouophoudelijk aan het toezicht der geheele uatie te onderwerpen. „Willekeur en orakooping zijn niet mogelijk waar het recht ondtr de oogeu van allen moet uitgeoe fend worden. Welke ernstiger waarborg zou de individueele vrijheid kunnen vinden dan de open baarheid, die aan de inhechtenisnemingen wordt gegeven De pers te verbieden dergelijke feiteu aan te kondigen zou gelyk staan met, ouder voor wendsel van de eer der burgers ter harte te nemen, hen aau al de misbruiken van den ouden tijd bloot te steileu. Wanneer meu de dagbladen ver bood van een aangevangen instructie te spreken, wat zou dit dan anders zijn dan de grondwettelijke bepalingen omtrent de openbaarheid vao de hande lingen der rechterlijke macht illusoir maken „Zeker kan het publiek, dat door toevallige omstandigheden aau de behandeling van de straf zaken deelneemt, niet geacht worden het best het toezicht uit te oefenen, dat de wetgever op het oog heeft gehad. „De waarborg is dau alleen krachtig, wanneer hetgeen aan het rechterlijk drama voorafgaat, zelf eenige openbaarheid beeft verkregeu. Zoo dit uiet het geval is, zou het gerecbterlijk raderwerk zich bewegen onder de oogeu van een publiek, onbe kwaam om die bewegingen na te gaan. „Van het oogenblik, dat eeu instructie is aan gevangen, moet meu aan de drukpers het recht toekennen om dit mede te deeleu, de namen der personen te iioeineu, tegen wie een vervolging is ingesteld en de feilen te specificeereu, die bun worden te last gelegd. Daardoor strijkt de journalist niet eeu vounis bij voorbaat, maar wijst alleen het onderwerp aau, waarover de beslissing des rechters loopt. Het gevolg dier openbaarmaking moet als in aller voordeel beschouwd worden, omdat zij op dc krachtigste wijze het beroep op de controle der natie over de handelingen der rechterlijke macht verwezenlijkt." De Rechtbank te Luik overwoog 0. a. „dat door de feiten openbaar te maken, die op dat tijdstip strikt nauwkeurig en zelfs van de rechterlijke macht afkomstig .waren, de gedaagde van zijn recht heeft gebruik gemaakt en dus uit dien hoofde niet tot schadevergoeding kan worden aangesproken, daar immers de artikelen 18, 96 en 97 der Belgische Constitutie en art. 449 Code Péual medebrengen, dat de uitgever van een dagblad het recht heeft, niet alleen de beslissingen, door de rechterlijke macht gewezen, maar ook de vervolgingen tegen de burgers ingesteld, publiek te maken, wanneer hij daartoe door geeu andere begeerte gedreveu wordt dau door het streven om zijn lezers op de hoogte te houden van al hetgoen tot de openbare orde eu de openbare veiligheid in betrekking staat." Ora al deze redenen werd de eischer in zijn vordering niet-ontvankelijk verklaard en iu de kosten veroordeeld. (W. v. h. R.) Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. GronCtzal het wat de nalatenschap betreft van wijlen deu Prins vau Oranje blijven bij deu verkoop vah de paarden, rijtuigen en den wijn. Misschien dat naderhand ook een gedeelte meu bilair, gordyneu en tapijten, van de hand zullen worden gedaan, maar de kunstwerken, miniaturen en óndere kostbaarheden zulleu zorgvuldig in het oude kroonprinselijk paleis in de Goihiscbe zaal worden opgeborgen. Liet moet heel wat moeite hebben gekost om nl de goederen behoorlijk te taxeeren, teneinde tot een juiste berekening te komen van het door4de erven verschuldigde suc cessie-recht en het spreekt vanzeLf, dat men ten aanzien van de meeste voorwerpen een waarde heeft moeten bepalen gegrond op het gewicht aan edel metaal, terwijl niettemin de verkoopswaarde zou zyn gelegen in de vroegere bestemming der voor werpen. Wie zal b. v. de waarde kunnen schatten van de zilververgulde toilet-beuoodigdbeden (eeu geheele tafel vol met kandelaars, kommen, potten, flaoons enz.) welke vroeger werden gebvuikt door Keizerin Katharina van Rusland Wie zal bepalen hoeveel de eenvoudige, gladde, smalle trouwring van wijleu Koningin Sophia zou kunnen opbrengeu Deze is misschien voor een vereerder der Vorstin tienmaal meer waard dan de zeldzame parelsnoer, welke zij eenmaal droeg en die later voor een som vau 75,000 gulden uit de handen van een juwelier in de handen van Prins Alexander terugkeerde. Wie zal de kostbare gouden cassette, welke ter gelegenheid van haar ïilveren huwelijksfeest aan Koningin Sophie werd aangeboden, durven waardeeren, zelfs al weet men dat ze aan edel metaal een waarde van enkele dui zenden 'representeert? Wanneer dan ook binnenkort bekend zal worden, welk bedrag de hooge erfgenamen van den Prins aan successie-j-eeht hebben moeten storten, dan zal men daaruit geenszins kunnen opmaken hoe groot de werkelijke waarde is van zijne zeldzame nalatenschap. Nu de zitting van het Fransche parlement, welke van 8 Januari, dus langer dan gewoonlijk geduurd heeft, is gesloten, wendt aller aandacht zich naar de quaestie met China. Van het begiu der Toi:- king-expeditie af hebben wij een zekere partij hoo- reu aandringen op eeu oorlog met China, even luid als andere bladen bun vrees voor een dergelijk re sultaat van het haugende conflict hebben te kennen gegeven. Thans, nu de kamer aan den heer Jules Ferry volmacht hteft gegeven om maatregeleu te ne men opdat het verdrag van Tientsin stipt zal wor den nagekomen, doen die verschillende stemmeu zich nog meer gelden, eo ziet gansch Europa met nieuwsgierigheid den loop der zaken tegen. Meu schijnt iu Parijs van meening te zijn dat Frankrijk heel best zijue reekten kan doen gelden zonder een formeelen oorlog dat het eenvoudig erop aankomt zekere punten ie bezetten, die met de aanwezige vloot- macht gemakkelijk te bezetten zijn. Meu houdt re kening met de verdeeldheid die in China zelf heerscht en beweert dat slechts een zekere partij Ie Peking de republ'ek met vijandige oogea aanziet. Deze be schouwing der zaak moge wat optimistisch gekleurd ziju, en men moge 't betwijfelen dat China de Frausche vloot naar goedduuken zal laten begaan, ter juiste waardeering van het bestaande geschil is 't noodig ook de binnenUndsche politiek van het Chineesche rijk niet uil het oog te verliezen. De politieke wereld daar is verdeeld iu twee par tijen de eeue is die oud Chiueezen, ppgegroeid in die oude denkbeelden vau algeheele suprematie, waar mede het land reeds lange tijdeu gelukkig is, en ten eenenmale vijandig gezind aan de vreemdelingen de andere, die van Li-Hung-Tchang, is zich de be perkte militaire krachten van het land meer bewust, voegt zich meer naar de noodzakelijkheid der dingen, en toont een meer practisch inzicht in de verhou dingen van het groote Aziatisch rijk tot Europa. Boven die partijen staat de souvereiue wil der kei zerin, die met vrouwelijke grilligheid goed- of af keurt naar welbehagen eu natur oogeublikkelijke in drukken. De anibteuaren, die tol een der beide partijen behooren, gehoorzamen aau de leiders en volgen d>e geheel. Sedert twee maanden nu is de partij der Oud-Chinjeezeu de overheerschende, en het is te verklaren dai zij zich met het Tientsin-ver- drag uiet ingenomeu kou betoonenvan daar dan ook de storm die tegen Li-Huug-Tchaog is gerezen, en die reeds aaulciding gaf tot het gerucht, dat de verstandige diplomaat in staat van beschuldi ging is gesteld. Li-Hung-Tchang had de keizerin overtuigd van de ernstige gevolgen eener blijvende vijandige stemming tegenover Frankrijk doch de goede gezindheid is wederom door eene verlegging van het zwaartepunt der partijen verkeerd. Hebbeu wij dus, zoo redeneeren sommige Fransche bladen, de wei gering der geëischte schadevergoeding te danken aan de vijandige partij die juist den boventoon had, spoe dig wellicht wordt zij toegestaan wanneer eeue andere slroomiug in de politieke kriugeu van Peking valt waar te nemen. Tegen deze opmerking op zichzelve kan niets worden ingebracht, doch de Parijsche or ganen, die met zoo goede hoop de toekomst der Fransch- Chineesche quaestie beschouweu, zullen moeten toe geven, dat alles nu slechts hiervan afhangt of de oorlogspartij zal blijven de heerschende, en in hoe ver zy steun zal krijgen. Het bombardement van Kelung, straks de iuneraiug van het arsenaal vun Foutcheou, buitendien de omstandigheid dat voor de Frauschen Touking zelve eeu zeer kwetsbaar punt is, dit alles geeft aanleiding tot gedachteu die op de stemming te Peking een grooten invloed kunnen hebben, en de Frausche regeering met al haren goe den moed op een goeden dag overtuigen kunnen, dat „cette aventure oriëntale" een nasleep heeft, |waar- aan groote somraeu gelds en veel droppelen bloeds k leven Het Britsche Hoogerhuis heeft twee verdedigers ge vonden in een zijner leden, lord Carnarvon, eu iu een lid van het Lagerguis, de heer Gibson. Bei den hielden toespraken, de eerste te Newbury, de tweede te Halifax, waarin betoogd werd dat de Lords zeer te recht de Franchise bill verworpen hebben, omdat de Regeering by de indiening van dit wets ontwerp niet tevens dat betreffende de nieuwe tn- deeliug des lauds in kiesdistricten had aangeboden; dat dus de verwerping veeleer te beschouwen is als verleende het Huis een uitstel aan de Regeering om alsnog te doen wat zij reeds had behooren te doen, en dat, indien de aanstaande uajaarziUiug laatstbe doeld ontwerp weder achterwege blijft, de Lords den moed wel zulleu hebben het eerst bedoelde opnieuw af te keuren. In België blijft meu aan het demonstreeren. Overi gens viert men er ede nationale feesten, waarbij echter langzamerhand het ware eutraiu gaat outbreken. Bij de uitdeeling van belooningen voor daden van moed en trouw waren de Koning en de Koningin tegen woordig, juist uit Ostende te ruggekeerd. De Mi nister Jacobs hield een rede, eerst in 't Fransch en toen iu 't Vlaamsch, een nieuwigheid, die een woord van waardeeriug verdient. Dat het de „Tuil." niet beviel, blijkt uit de wijze, waarop zij het meedeelt: „aan bet slot vond hij goed er eenige woorden in 't Vlaamsch bij te voegen, waario hij ongeveer het zelfde zeide als in zijn rede." In 1876 hebben de Vereenigde Staten van Noord- Araerika de wereldtentoonstelling van Philadelphia georganiseerd om het eeuwfeest hunner onafhankelijk heid te vieren. Thans maken zij toebereidselen om het katoen-eeuwfeest te vieren insgelijks met een wereld tentoonstelling, die 1 December a. s. te New-Or leans geopend zal worden. De katoen verdient voor zeker wel dit huldeblijk, want zij heeft voor een goed deel tot de welvaart der Unie bijgedragen. In 1784 werden acht baleu katoen, die uit New-Orleans waren aangebracht, te Liverpool in beslag genomen, dewijl men beweerde dat het niet mogelijk was dat de Vereenigde Staten zulk een boeveelheid katoen konden opleveren. Thans bereikt de katoenoogst in de Zuidelijke Staten der Unie zes millioen balen en soms meer, eu bedraagt de uitvoer vijfhonderd millioen gld. Mijnheer de Redacteur! Vergun me in uw blad een kort woord te richteu tot alle Veehouders en Zuivelbereiders in dit district, ten einde hen op te wekken de We reldtentoonstelling te bezoeken. De gelegenheid om zooveel schoons op hun ge bied bijeen te zien, zal zeker in de eerstvolgende jaren en wellicht nimmer meer voorkomen, redenen waarom zij inderdaad niet verantwoord zouden zijn de tentoonstelling te laten voorbijgaan zonder haar een bezoek te breugen en van hun belangstelling blijk te geven. Nederland, Engeland, Frankrijk, Duitschland, Noord-Amerika enz. zullen te Amsterdam door de keurigste ïnzendingeu vertegenwoordigd worden. De meest geschikte tijd, om al het binnen- en buiteulandsch vee nauwkeurig in oogenschouw te nemen is van af Maandag 25 Augustus lot eu met Zaterdag 30 Augustus. Thuis gekomen zal ieder, die ze heeft bezocht, vrij wat te vertellen hebben en volstrekt geeu spijt behoeven te gevoelen naar Amsterdam te zijn ge weest. Voor eiken practischen landbouwer en veehouder (en daartoe behooren zeker allen in dit district), zal de tentoonstelling gelegenheid te over opleveren zijn keunis ruimschoots te vermeerderen. Jaren daarna zal men zonder eenige overdrijving kuunen zeggen: de Amsterdamsche Vee- en Zuivel- tentoonstelling in Augustus '884 gehouden, ging alles te boven wat men nog ooit op dit gebied bijeen gezien heeft. In gemoede raad ik danrora allen landbouwers enz. aanbezoekt de tentoonstelling, geeft er de oogen goed deu kost eu maakt korte aanteekeningen dan kunnen zij voor zichzelveu en anderen nuttig zyn. Duizenden landbouwers en veehouders uit den vreemde zulleu er te Amsterdam komen en mogen dan onze vaderlandsche landbouwers wegblijven? Neen duizendmaal neen! Die de tentoonstelling niet gaat bezoeken begrijpt zijn eigen belang en dat vau auderen volsirekt niet! Kampen. JULES VAN HASSELT. RECLAME Ieder kapitalist die iu het bezit is *an goed en ter beurze genoteerde effecten (actiën o( oblig»lien)kan zich op mathematische en zekere wijze een lerscbaffen.door eenvoudige operalieu bestaande in den verkoop van premies. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert eeu jaarlijks inkomeu van f. 2 OOO met een kapitaal (in feld of in effecten J, van f 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met t,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosleloot toegezon den door den Heer Directeur der A-lgetneene Belgische Bank (BANQTJE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5, Ru» du Congrès, Brussel. MAR K T B E R I C H T E N. Gouda, 21 Augustus 1884. De nieuwe Tarwe, welke heden getoond werd, was over het algemeen van vrij goede kwaliteit. Zelfs wn- 1 ren er zeer mooie partijtjes aart de markt. De plrij-

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2