I R BINNENLAND. I I n Zonen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. irschool DA. ^2 neut. Woensdag 27 Augustus. N° 3123. 1 I BS Jz. ULIUS. IUDA 9 - onderpand sn rerkoopen van ?abriek«n>ert. ge- e Gouda. 7o 's jaars voor catena 2 dagen 8 WAAG" ;en voor: l °/o jaars olongatiekoers maarden omstandigheden onverwachts nog circa 20 GEMEU- >evragen bjj Jr alhier. ichen bereid gen. ■erteur, ;i nti p 227 G voor het ts op VRIJ- dags 10—12 1SEXAMEN en 2 SEPT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. 0.20 roebel - 0,01 jllar - 0.01 GOUDSCHE COURANT. i beeren Zaterdag-avond met den trein uit Botterdam en begonnen met luide stemmen hunfcblad Recht voor Allen in de voornaamste tintten fond te venten. In den beginne scheen aflet rustig te zullen blij ven en sloeg bet wandelend publiek -niet veel acht op hun geschreeuwdoch langzamerhand vormden zich dreigende groepen en werd de menschenmassa die vooral des Zaterdags-avonds talrijk is, steeds groo ter en grooter. Spoedig ging men tot dadelijkheden over en van allé kanten drong het volk op de ver- koopers toe om hun de bladen uit de handen te ruk ken, terwijl dit vergezeld ging van liefelijke scheld woorden. Liederen werden er gezongen, hel bekende hop, hop, hop, enz, klonk door de straten en de toestand van de socialisten werd hachelijk. De straten zagen zwart van de meuschen en ten einde raad namen eenige der verkoopers de toevlucht in een tapperij, maar ook hieruit werden zij verdreven. Gelukkig kwam op dat oogenblik een sterke politiemacht tus- schenbeide en na veel moeite gelukte het de politie agenten twee der verkoopers te beschermen en onder het voortdurend gejouw en gesèheld der talrijke me nigte naar het politiebureel te brengen. De anderen hadden inmiddels een goed heenkomen getocht. Tot laat in den avond bleven groepjes voor het politie bureel heen en weer wandelen, maar de rust en orde werden verder niet meer gestoord. De socialisten zullen nu waarschijnlijk wel gaan inzien, dat het ook te Dordrecht vergeefsebe moeite is voor hun zaak propaganda te willen maken. En ie hopen is tevens, dat de goedgezinde burgers tot de overtuiging gebracht worden, dat daden van weid tegen niemand geoorloofd zijn. Een ingezetene uit Dordrecht is dezer dagen te Rotterdam op brutale wijze opgelicht. Zich per spoor derwaarts begevende, had hij aan bet station Beurs een besteller genomen en hem .50 ter hand gesteld om eenige rekeningen te voldoen, met verzoek deze na voldaanteekening benevens het over geschoten geld terug te brengen op een aangewezen plaats Na eenige uren wachteus, bemerkt hij tot zijn grooten schrik, dat de besteller niet terugkomt. Ten einde raad, wordt de politie gewaarschuwd en gelukt het deze den besteller op te sporen. Deze zegt niets ontvangen te hebben, doch is in voor- loopige hechtenis genomen. Eenige personen konden getuigenis geven, dat zy den bewusten besteller met den opgelichten heer hebben zien loopen. Naar de A mist. verneemt zijn wederom een drietal commissionnairs in effecten te Amsterdam, die in den laatsteu tijd hunne betalingen staakten, dezer dagen naar de cellulaire gevangenis overgebracht. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10‘Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Acjjertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave seis (z g. baa ierd am. lijk door de zorgen van de politie met een bran card naar hel ziekenhuis vervoerd. De jongen is op verlangen van zijne moeder voorloopig in het ouderlijke huis ter verpleging opgenomen, maar is nog denzelfden avond eveneens naar het gasthuis over gebracht. De twee oudste werklieden verkeeren in hoogst bedenkelijken toestand, welke niet toeliet, hen over het ongeval te hooren. De ge duchte knal werd op aanzienlijken afstand gehoord en deed, met het oog op de richting van waar het geluid kwam, aan het ontploffen van een ketel der gasfabriek denken. Gisteren namiddag tusschen 4 en half 5 ure bracht een hevige knal in het kleine Veentje te ’s Hage, alwaar eenige vuurwerkmakeryen gevestigd zyn, groote ontsteltenis in den omtrek te weeg. In die buurt heeft de vuurwerkmaker 8. eene fabriek van vuur werk, alwaar 3 personen werkzaam zijn, namelijk 2 ongehuwden en een veertienjarige jongen. De knaap was bezig met het bereiden der grondbestanddeelen voor eene hoeveelheid kruit in eene soort van molen. Door wrijving van de stoffen schijnt verhitting te zijn onistaan, althans er volgde eene ontploffing, zóó hevig en krachtig, dat het werkplaatsje uit elkan der sloeg en de drie werklieden naar buiten werden geslingerd, overdekt met brandwonden en belangryke kwetsuren. De twee volwassen knechts zijn onmiddd- GOUDA, 26 Augustus 1884. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans, blijkens achterstaande advertentie, besloten dat geen nieuwe vrouwelyke leerlingen meer tot de Hoogere Burgerschool alhier worden toegelaten. Zij, die daarop thans zijn, kunnen daarop hunne studiën voortzetten. te Hekendorp Men verzoekt ons mede te deelen dat aan de XlVe Openbare Uitvoering van hetvNederl. Gymnas- tiek-Verbond, die op Zondag 7 Sept. a. s. in het Malieveld te ’s Hage gehouden zal worden, 10 turners der Gymnastiek-Vereeniging „Exelsior" alhier zullen deelnemen. De heer L. A. Molijn, President, is benoemd tot officiëelen vertegenwoordiger. >or loten) van 5 30 30 materdamsche ing van pro- Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer G. van Dam. Herhaaldelyk werden in den laatsten tijd te Schoon hoven, vooral tegen den avond, verzilverde centen en halve centen voor kwartguldens en dubbeltjes in betaling gegeven. Zaterdag ochtend is bij den landbouwer A. Ben schop in den polder Prins Alexander, ie Nieuwer- kerk a/d. IJsel, eene hooischelf verbrand, waarschijn lijk tengevolge van broeien. Het mocht gelukken dooi de gunstige richting van den wind, door de flinke werking der spuit no. 1 van het dorp en door de goede orders van den burgemeester, de woning te vrijwaren. De gemeente Ammerstoi heeft een groot verlies geleden door het overlijden van den beer Harmen de Jong, lid van den gemeenteraad en hoofdman der zegenzalmvisseberij aldaar. Men leest in hel Haagsche Dagblad'. Het gebrek aan werk is algemeen in de Neder- landsche groote fabrieken. Als zomerverschynsel kwam dat feit nog niet dikwerf voor. Ook hier ter stede doet zich de ongelukkige invloed van dien stilstand in zaken niet weinig gevoelen. Zyn wy wel ingelicbt, dan zou zelfs de firma L. J. Bothoven en Co., welke er overigens niet licht toe overgaat, maatregelen van bezuiniging tegenover haar personeel te nemen, er toe besloten hebben beperking van werkdagen en werktijd in te voeren. Voor honderden gezinnen moet dit een groote ramp worden genbemd. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche gift- mengster, die nog steeds preventief gevangen zit, meldt de A. Gr. C't. het volgende Het schynt door de instructie vast te staan, dat 27 personen door vrouw Van der Linden zijn vermoord maar van niet minder dan 57 anderen is zoo goed als bewezen, dat ze, onder gelijke c. met haar in aanraking geweest zijnde, zijn overleden, terwyl ten opzichte van andere ernstige vermoedens zijn gerezen, dat ook dezen door haar toedoen zijn gedood. Niettegenstaande de slechte ontvangst, inde vorige ^eek te Dordrecht, aan de sociaal democratische col porteurs bereid arriveerden weer eenigen van deze Le Mouvement Ge'ograplaqve bevat een artikel van de hand van den vroeger, te Balobo gestati- oneerden, kapitein Hanssens, die tot de beambten der „association internationale Africaine" behoorde, waarin het volgende omtrent eer. begrafenis bij een stam der Congo-negers voorkomt. Zoodra een rijk en aanzienlijk man gestorven is, wordt bij over bel geheele lichaam gewaaschen, *t geen hem wellicht nimmer in zijn teven óver kwam het gelaat wordt met fantastische voorstel lingen beschilderd en de beenen worden zoo dicht mogeiijk tegen het lijf getrokken, opdat de knieëb zoo hoog mogelijk zullen komen te liggen, en in die positie met touwen uit boomschors of eenige inlandsche vezelstof vervaardigd, vastgebonden. Hierna wordt het lijk in de kostbaarste stoffen gehuld, die in de nalatenschap van den overledene te vinden zijn, zoodat het er ten slotte als een groot, bont pak uitziel dat even hoog als breed is, en waarboven het beschilderde hoofd, mei wijd geopende oogen uitkijkt. Het lijk wordt, op die wijze toegetakeld, acht dagen voor woning van den doode geplaatst en de bewoners van het dorp en der naburige plaat sen voeren er, ouder begeleiding van gezang, trom geroffel en geweerschoten, dooden-danseu bij uir, die niét bet opkomen der zon een aanvang nemen en vaak eerst laat in den nacht eindigen er wordt bij die gelegenheid tevens veel bier gedronken en de dansers vallen eindelijk van vermoeidheid of uit dronkenschap neder. De danserij duurt totdat de ontbieding zooverre gevorderd is, dat zij der omgeving van den doode veel last veroorzaakt er wordt dan bij de deur der hut een kuil gegraven waarin het lijk, voorzien van al de kleederen waarin het gewikkeld was, en die dienen moeten om den overledene aan gene zijde des grafs de vroegere welvarendheid te ver schaffen, wordt geplaatst. Op het graf wordt een aantal vrouwen en slaven van den overledene geslacht, dat naar gelang van macht en rijkdom van den doode grooter of kleiner is, opdat hy het in het nieuwe leven aangenaam en gemakkelyk zal hebheu. Toen Mpoki, het hoofd van het dorp Manga, gestorven was, zeide een inboorling tol Hanssens „Mpoki was een arme slokker! Men heeft slechts twee zijner vrouwen en twee zyner slaven gedood De lijken der vrouwen werden op den bodem van het graf gelegd en de doode wordt er op geplaatst, terwijl de slaven naderhand naar beneden worden geworpen, nadat men hen eerst de hoofden beeft afgehouwen, die bij wyze van sieraad op de eenmaal door den gestorvene bewoonde hut worden bevestigd. Den 20u Februari dezes jaars verscheen een hoog

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1