I 1884. N° 3124. BINNENLAND. Vrijdag 29 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave - ieu begint af g- P- mhonden van 1 ore. die dikwijle en en onder- m tandvleeech pnj.- onder zreva- F. Jan.en en H. ook niet ontbreken. a Gouda. 1 op rekenen rhumatieche- ligt bloeden Hechts in de loedend tand- »- Mondwater ch. m (een kwaal lijden) zoo- imping van manui friech- eren smaak, rdoor lichter eterd wordt in glazen 1 tand-reini- uitdrukkelijk neusmiddelen i welke van GOUDA, 28 Augustus 1884. De heer D. W. C. Veldhorst, ontvanger der di recte belastingen te Tiel, is ais zoodanig benoemd te Gouda. De heer D. Köring alhier is bekroond op de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam, Nederlandschen Schaakbond alhier hebben gende heeren deelgenomen Aan bovengenoemden Schaakwedstrijd van den de vol- f 0,60. maakt de ze te bescha- 2 3'/, 2’/. 4 1 ten GOUDSCHE COURANT. haarworm, en baard en alle on- 2’4 2’/a 3 3 5 3% De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post j 1.50. Hoogstraat, (anten Koiff, e porcelein- rilié. apoth., ‘dam by C. 5 Amsterdam rioth Co., lf en Zoon te Utrecht y Porton, Uer gebruikt, n door zijn ie natuurlijke ;aan zttten en anden en van ien daardoor ;aat. ik van warme t dikwijls in geheid niet plaats heeft, zige prikkel- nd geraken, i van koeler jn door holle (ert de ver- ngestoken en de daarnaast Morgen en overmorgen zullen hier twee concerten plaats hebben van het muziekcorps van het 4e reg. infanterie, onder directie van den heer Grentzius. Deze ‘concerten worden aangeboden door hh. officie ren van het 5e bataljon van geqoemd legiment, hier in garnizoen. jgen van een effing en vol- tden adem is s mondspoe- ih zelf over- re tanden en Het gerucht, als zou bij het Ministerie een wetsontwerp in bewerking zijn tot invoering eener belasting van het kapitaal in portefeuille, meent het Dagblad ten stelligste te kunnen tegenspreken. akt na een ien. De tan- len, worden m tandpijn Uit bet proces-verbaal van den onlangs plaats gehad hebbende schietwedstrijd te ’s Gravenbage blijkt dat daar nog prijzen zijn behaald door de hh. A. van Reedt Dortland, kap. der dd. schuttery, F. Jansen en H. van Wijngaarden alhier. nond. ie natuurlijke rtige aanslag t glazuur in Uit Ouderkerk aan den Deel schrijft men van gisteren Ons dorp levert een eigenaardig ge zicht op. Reeds in den vroegen ochtend wapperde de driekleur byna van huis tot huis, als bewijs van sympathie voor onzen oudsten geneesheer G. van de Rotte, die heden den dag gedenkt, waarop hij vóór 50 jaren de genees-, heel- en verloskundige praktijk alhier begon. Besloot hij voor eenige jaren, na eene ernstige ongesteldheid, zijne uitgebreide prac- tyk in te krimpen, ternauwernood geheel hersteld zag hij, hoewel tegen zijn bedoeling, den kring zyner bemoeiingen weer gaandeweg in omvang toe- uenóen. Met den hem eigenen lust en ijver, ge steund 'door een krachtig gestel, gaat hij nog steeds voort aan de lijdende menschenheid hulp te bieden, Aan talrijke bewijzen van belangstelling, ook van stoffelijken aard, mocht het den waardigen man dan ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Maandag 25 en Dinsdag 26 Augustus bad hier het examen plaats ter toelating op de voorberei dende klasse der normaalschool, welke met 1 Sep tember a. s. geopend wordt. Tot de tweede klasse werden 18 tot de eerste 15 toegelaten. Een viertal werd afgewezen. Maandag efi Dinsdag 1 en 2 September e. k. zal er hier ter stede eeo schietwedstrijd gehouden worden van de Schutterij en de Weerbaarheid, in verteniging met de Officieren-Vereenigiug uit de Schuttery, waar aan een korpswedstryd wordt verbonden tusschen die korpsen en het Garnizoen alhier. Voorts zal, evenals vroeger, ook thans een perso- neele wedstrijd plaats hebben en een wedstrijd op vrije en vaste baan, alsmede een floberl-baan voor dames en heeren, ieder afzonderlijk. De aanvang ia op iederen dag 9 uur en de sluiting 4’/s uur. Reeds zijn verscheidene prijzen ontvan gen of toegeeegd. De regelings-Commissie bestaat uit 3 leden van de Weerbaarheid en drie van de Officieren-Vereeni- ging. Eere-Voorzitler is de majoor-kommandant der dd. schutterij, de beer H. W. G. Koning. De heer G. H. G. de Lange is voorzitter en de beer D. J. P. Onstenk secretaris. Dinsdag zal er eene muziek-uitvoering plaats heb ben op het terrein en 's avonds concert en uitreiking in de Sociëteit „Ons Genoegen.* nig van de plechtigheid van den dag. Slechts van de openbare gebouwen en enkele particuliere woningen wapperde de driekleur en alleen aan het groot aantal vreemdelingen zag men dal er iets bijzonder te doen is. Tegen 11 uren begaven de genoodigden zich naar het hoofdgebouw der tentoonstelling, het vroegere gebouw van de koloniale afdeeling, waar óe openings rede zou gehoudeu worden in de van de vorige ten toonstelling bekende Koningssalon. Aldaar waren plaatsen gereserveerd voor de ministers, Commissa rissen des Konings, leden van het dagelyksch bestuur der boofdstad, de hoofdcommissiën der buiteulandsche inzenders en enkele andere autoriteiten. Overigens was een groot aantal genoodigden, leden van de Ka mers, Raad, Ged. Staten, juryleden en inzenders met hun dames aadwezig. Kwart na elf traden de Minis ters van Waterstaat, Binnenlandsche Zaken en Oorlof begeleid door den voorzitter en de verdere leden der hoofdcommissie, den burgemeester van Amsterdam en den Commissaris des Konings het gebouw binnen en betrad de beer Sickesz bet spreekgestoelte. Spreker herinnerde er aan, dat het ongeveer 30 jaar geleden was, dat een aantal wetenschappelijke en practische mannen uit verschillende deelen des lands op ’s Konings uitnoodiging zich op het Huis ten Bosch vereenigden, om eenige door Z. M. zelf gestelde vraagpunten, de ontwikkeling van onzen vaderlandsche landbouw betreffende, te bespreken, voornamelijk echter om te overwegen of wellicht nauwere aaneensluiting der bestaande landbouwver- eenigingen niet meer eenheid zou kunnen brengen in de bevordering der belangen van onzen landbouw. Hoewel die eenheid nog niet was verkregen, was men toch het door den Koning toen reeds aange geven doel naderbij gekomen en de Internationale Landbouwtentoonstelling, die nu geopend zou worden was volgens spreker daarom van zoo groote be- teekenis, omdat die expositie bet eerste groote werk is, in het belang van onzen landbouw tot stand gebracht door de vereenigde Nederl. landbouwmaat- schappijen, tot stand gebracht derhalve door een samenwerking, het eerst door den Koning gewenscht, en voorgesteld. Vervolgens bracht de heer Sickesz dank aan allen die hadden medegewerkt om de tentoonstelling te doen slagen, zoowel de Regeering, de Kamers en het stadsbestuur van Amsterdam als de inzenders en de donateurs en donatrices. Ten slotte bracht de spreker in herinnering, dat de Koning op de boven bedoelde vergadering de merkwaardige woorden „Kennis is de grondslag van den landbouw en de aanraking van wetenschap en practijk moet voor den Landbouw heilzaam werken", had gesproken, woorden, die thans meer dan ooit waar zijn ge worden. „Wat men thans ook van staat en staatshulp voor den landbouw verwachten moge, in de eerste plaats moet de landbouwer door eigen ontwikkeling, door eigen ernergie, dooreigen krachtinspanning de bezwaren bestryden, die hij thans allerwege in de uitoeftning van zyn bedrijf ontmoet, zeide spreker om vervolgens te eindigen met -. „Op dezen eersten grooten internationalen landbouw- wedstrijd, in ons eigen land gehouden, roep ik allen, die bier tegenwoordig zyn, een bartelijk en welgemeend welkom toe. Moge deze tentoonstelling beantwoorden aan het doel, waarmede wij haar tot stand brachten, ontwikkeling, vooruitgang van land bouw en veeteeltmoge ze bovendien dienstbaar wezen om den band, die aanvankelijk tusschen onze Eerste klasse D. van Forreest, Amsterdam L. Biuima, Winschoten. C. E. A. Dupree, Rotterdam R. J. Looman, Amsterdam C. Messemaker, Gouda W. Sieberhaar, ’s Gravenhage Tweede klaas L. Content, Amsterdam J. Janssen, Rotterdam n n A. J. A. Prange, Utrecht hu H. Beyerman, GoudaN J. A. Tin holt h hu J. Coster h hu H. J. W'ennekes u - hu J. F. Strootman, Amsterdam hu Aldus was de stand der partijen beden middag 1 ure. Heden morgen hebben zich in ‘deze gemeente ver toond drie valsche spelers die met den trein van 9 ure 5 m. uit Rotterdam alhier warén aangekomen. De politie hiervan onderricht heeft hen doen nagaan zoodat zij geen zaken konden maken en met een volgenden trein weder zyn vertrokken. Maandagmiddag is, na afloop der vergadering, de reeds vermelde Schaakstrijd begonnen, waaromtrent wij thans kunnen mededeelen, dat in de eerste klasse zes spelers mededingen en in de tweede klasse acht. Van den vermoedelyken afloop valt nog niets met zekerheid te zeggen, want zeer waarsohynlyk zal de stryd, die nu pas een paar dagen heeft geduurd, nog niet in deze week geëindigd zyn. Dinsdagavond gaf een der spelers, de heer R. I. Loman van Amsterdam, een proef van zyne be kwaamheid in het blindeling spelen. Vier partyen werden door btm tegelyk gespeeld tonder een enkel bord of stukken te zien, die alle goed ten einde werden gebracht, en waarby in de opgave der zetten, door den blindspeler geen enkele ver gissing plaats had. Inderdaad een kunststuk dat verbazing wekt I g- P- M II H H H U - H H It U De arrondissements-rèchtbank te Amsterdam, in raadkamer vergaderd, heeft Jacques Rudolph Wijtman, commissionair in effecten, verwezen naar den pro- cureur-generaal bij het gerechtshof aldaar, wegens bedriegelyke bankbreuk en verduistering van gelden tot een bedrag van p. m. 150,000. Onder begunstiging van schoon weder, dank zij de verfrisschende regen van Maandagavond en den daarop volgende nacht, had Dinsdagmorgen de plechtige ope ning der internationale laudbouw-tentoonstelling te I Amsterdam plaats. In de stad merkte men slechts wei-

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1