Buitenlandse!) Overzicht. landbouw maatschap pij en is gelegd, te makeo tot een hechten en duurzamen. Exellentie, namens het uitvoerend Comité richt ik thans tot u eerbiedig het verzoek, om namens Zijne Majesteit den Koning deze tentoonstelling te verkla ren voor geopend.* Door deu Minister van Waterstaat werd gevolg ge geven aan het verzoek in het slot dezer rede van den heer Sickesz, met een korte rede, waarin bij o. a. wees op de belangstelling van den Koning van den beginne af aan getoond in deze internationale, maar niettemin wegens haar specifiek NeJerl. doel Nederl. onderneminghg "bracht hulde namens den Koning en de Regeering aan de voorzitter en diens mede standers en aan de inzenders, iuzonderheid aan de buitenlandsche. Daarna verklaarde de Minister de tentoonstelling geopend en werd de wandeling door de zalen eu terreinen aaugevaugen,waar inmiddels reedj vele bezoekers aanwezig waren en die eenparig van oordeel waren dat de tentoonstelling een uitste kenden indruk maakt. Van Maandag tot gisteren namiddag omstreeks half twee nur, waren er op de Landbouwtentoonstelling te Arasterdam reeds 15,300 bezoekers. Het spreekt vanzelf dat, waren er ook al zeer veel dames en heeren, die met leekenbelangstelling de tentoonstelling kwamen bezoeken, de landbouwende stand in de meerderheid is. De Penang Gazette heeft nader bericht omtrent den laatsten tocht van de Pegasus. Den 29sten Juni te Oleh-leh gekomen, wachtte men wegens slecht weer tot den volgenden dag en kwam Dinsdagmorgen 1 Juli te Boeboen, waar de gezagvoerder en de tolk, de heer Merrywether, land den. De inlanders waren minder vriendschappelijk; doch er werden toch brieven gezonden naar den Radjah van Teiiom en Toekoe Tjit. Den volgenden morgen kwam op uitnoodiging de Ratjah van Boe- boen aan boord en met hem werd de regeling ge maakt om tweemaal 's maands brieven van Teuom naar Analaboe te zenden. Daarop is men te Ana'iaboe het antwoord gaan afwachten, dat den 8sten kwam. Volgens den Radja van Boeboen hadden sommigen beproefd te ontsnappen en waren enkelen in het bosch weer gevangen eu 9edert strenger bewaakt. De algemeene toon in de brieven van den Radjah eu van Toekoe Tjit was vriendschappelijker dan in de vroegere brieven en zij spraken de hoop uit om uit hun moeilijkheden te geraken. Het bovengenoemde stoomschip van Tenom te Penang teruggekeerd heeft de volgende berichten van daar mede gebracht. Weder is een der schipbreukeliugen, Garrety ge naamd, overleden. Zij zijn in twee groepen, ver deeld en hun verblijf is afgesloten, om hun bevrijding te voorkomen. De onzekerheid van hun lot werkt schadelijk op hen en zij worden bet leven moede. Zij verwijten het Engelsche Gouvernement, dat het hen zoolang in gevangenschap laat. De Pegasus heeft brieven voor hun familieleden medegebracht. De Penang Times deelt verder mede, dat de En gelsche Regeering voornemens was een veertieudang8che vaart met Tenom te onderhouden, waarvoor „het Engelsche schip Wanderer zou worden aangewezen. De officieren vau de Pegasus ziju door de autori teit in Aijen weder met de grootste minzaamheid en hoffelykheid ontvangen. De Minister van Koloniën heeft dezer dagen in bui tengewone audieutie ontvangen een drietal afgevaardig den van deu bestuurdersbond van vak- en werk liedenverenigingen, die naur nnnleidiug der jongste aanbestedingen ten dienste der Staatsspoorwegen op Java, Zijne Excellentie kwamen verzoeken bij de gunning de belangen der Nederlandsche in dustrie in het oog te houden. Voor twee per- ceelen zijn de minste inschrijvers Nederlanders, voor de andere en daaronder de voornaamste (me talen bovenbouw over 218 bruggen) hebben buiten landers het laagst ingeschreven. Met het oog op den kwijnenden toestand der industrie werd den Minister verzocht, zoover het staatsbelnng het niet verbood, echter aan Nederlandsche inschrijvers het werk te gunnen. De minister beloofde het ver zoek in welwillende overweging te nemen. Iuder- daad is er tegen inwilliging van het verzoek, dus gesteld, geen bezwaar; het staatsbelang brengt niet altijd mee, dat het werk aan den minsten inschrijver wordt gegund, maar aau den anderen kant kan het algemeen belang zich er tegen verzetten, dat een Nederlandsch inschrijver wordt begunstigd, al schijnt dit in het geldelyk voordeel der industrie te zijn. Om met grond een oordeel te kunnen vellen, zou men met de bijzonderheden van elke aanbesteding bekend moeten zijn. Vad.) Te Hannover wordt eerstdaags een voor bierdrin kers zeer belangrijke tentoonstelling gehouden. Meer da» dertig groote brouwerijen, die een reputatie hebben iu 't leveren van exportbier, zullen er met huu brouwsels coucurreereu eu deu bezoekers tegen den kostenden prijs, een kleine vijftig biersoorten te proeven geven, van het echt „baierisohe" tegen 10 Pfennige de '/j liter, tot minder krasse soorten tegen 5 Pf. de */a toe- Niet het minst interessaut van de tentoonstelling zal zijn de afdeeling der brouwerijmachines, waar onder ook zal behooren een wiodmotor, die de lokaliteit koel zal houden. Acht dagen geleden is door het omwerpen van een petroleumlamp iu eeu kruidenierswinkel te Mar mara brand ontBtaan. Door een sterken wind aan gewakkerd, sloegen de vlammen zoo hevig om zich heen, dat 750 huizen, 40 winkels, magazijnen en koffiehuizen, een kerk, een moskee en de synagoge verbrandden. De Muzelmausche en Israëlietische wykeu zijn geheel vernield. De schade wordt op 90 a 100 000 Turksche ponden begroot. Meer dan 600 huisgezinnen zijn vau have eu goed beroofd. l)at de brand zulk een uitbreiding kreeg, kan niemand verbazeu, als men weet, dat er in de geheele plaats geen brandspuit te viuden was. Over astronomische klokken sprekend zegt prof, H. S. Pritchett, directeur van het observatorium te Washingtou „Het schijnt wel uitgemaakt te wezen, dat nog geen volkomen zeker middel is gevonden om den gang dier klokken altijd vast geregeld te hebben. Wat men zeggen kan is, dat klokken van wonderbaarlijke voortreffelijkheid nu en dan worden gemaakt. Iu den laatsteu tijd echter hebben de klokken van de firma Hohwü in Amsterdam een grooteu naam gekregen vau algemeene voortreffelijk heid. Ik wil daarmede zeggen dat deze firma niet maar nu eu dan slaagt eene voortreffelijke klok te leveren, maar dat deze kunstenaar het geheim schijnt te hebben om alle klokken, die hij vervaardigt, voor treffelijk te maken.* De „Bergsche ansjovis* heeft ook dit jaar maar weer een schrale vaugst opgeleverd. Meu is geneigd die jaarlijks minder wordende opbrengst op rekening te stellen van de enorme massa pannen, die ten behoeve der oestercultuur iu zee gelegd worden, en wel door dien de oplossing der kalk, die zich aan die pauuen bevindt, nadeelig zou werken op deze vischsoort. De ansjovis is dan ook duur en geldt, uaar grootte, 2 tot 10 per ÏOO stuks. y In ziju Haagsche Omtrekken bespreekt Dnmaa den jongsten schietwedstrijd in de Scheveniugsche duinen, alwaar het bleek hoe door aauhoudende oefeniug stoere mauneu en flinke jongelingen waren gevormd tot voortreffelijke schutters, die het roer uitstekend wisten te hauteeren, ook waar de schij ven, niet meer van liunen mochten zijn. Hollauds weerbaarheid is dus- aanmerkelijk verhoogd, en daartoe gaf het Nederlandsch Weerbaarheidsboud den krachtigsten stoot, toen het in 1868 den eersten wedstrijd in Waalsdorp uitschreef. De sol daten naar hunne regimenten teruggekeerd, de schutters door hunne kameraden aan de grens der gemeente feestelijk afgehaaldde vrijwilligers met muziek en vaandel voorop, trekkende door de ver sierde straten, ze brachten allen het goede zaad huiswaarts, en sedert dien tyd schoot halt Nederland minstens éénmaal 's jaar9 om deu Ko- ningsprys. Thans is het Bond, na 's werelds loon ruimschoots te hebber, genoteu, op de achtergrond getreden. Nederig zwavelstokje, stak het de officieele toorts aan eu is toen tot zijn assche vergaderd. En het Officiereu-Sohietgezelschap der Hangsohe Schutterij heeft bewezen dat het de opengevallen plaats waar diglijk wist in te nemen. Maar zoo de schutterij zich tegenover het Va derland verdienstelijk heeft gemaakt, wat deed het Vaderland voor de schutterij Liever dan op deze lastige vraag tevergeefs een antwoord te zoeken zegt Datnas, wil ik u een legeude verhalen, een verhaal van jaren hèr, vol jokkens en waarheid. Er was eens een land met een Ministerie van Binnenlandsobe Zaken, waarop de spreuk toegepast kon worden: «Eng is de poort!" Op dat Ministerie zat, sedert jaar eu dag, een ambtenaar, die uitslui tend belast was met het opmaken en verzamelen van ontwerpen eener schutterijwet. Hij was jong geweest, en hij had in volle mannelijke kracht ge arbeid, en hij was onder het werk vergrijsd. Steeds nog ontwierp en verzamelde hij, met Sisyphusraoed en Sisyphuswauhoop, ontwerpen en nogmaals ont werpen. Een tachtigtal loketten, keurig genummerd, bevatten de schntten zijner eenzijdige levenservaring. En wanneer dan een nieuw minister optrad, deed deze hem ontbieden en sprak hem aldus aan: O, gij trouwe ambtenaar, lever mij het ontwerp eener schutterijwet, waarin ik mijn hoofdbeginselen weder- vinde, gelijk ik se in het Parlement en in de pers zoo menigmaal heb ontvouwd. Dan boog de trouwe ambtenaar eu ging heen en sloeg zijn kast met loketten open en peinsde. Zal Zijne Excellentie, zoo mompelde hy, gediend zijn met nummer III Dat strookt nogal met zijn be ginselen. Maar, helaas, de Kamer heeft het reeds tweemaal verworpen! Toch, met een scheutje van nummer VIII er bij, zie ik kans het ding weer draaglijk te maken. Ach, mocht ik nummer XXVII maar weer te pas brengen; maar Zijne Excellentie heeft het reeds eeu maal ingediend, en bij mocht het eens herkennen! Welnu dan, laten wy nummer XLV wat afschuieren, bet combiueeren met nummer LIV en er een nieuwe tint over spreiden met het slot van nummer LXXX! En, zoo gezegd, zoo gedaan. De trouwe ambtenaar klutste eeuige ontwerpen te zamen en had de zelf. voldoening te bespeuren, dat de Minister, reeds by den eersten oogopslag, het kind zijner gedachte her vond, omtooid met zijn dierbaarste principes. Zyne Excellentie pAkte het wicht in een groote portefeuille en bracht het bij zijn Collega voor Oorlog om het dezen voor te stellen, 't Pleizier der ken nismaking bleek niet groot. „Hoe nu, waarde Collega, en mijne beginselen dan, die ik in het breede ontwikkeld heb in de Vereenigiug tot beoefening van krijgswetenschappen, en welke in dat college de hooge goedkeuring hebben weggedragen van zoo raenigjsn leek?" Ach zuchtte die vau Binneulnudschezaken, wees toch inschikkelijk; gaarne ruim ik uwe begin selen eeu plaatsje naast de mijne iner gaan immers zooveel makke schapen in een hok En, wederom, zoo gezegd, zoo gedaan. Maar de Kamer joeg de makke schapen over den dam. En de trouwe nrabtenaar kreeg ziju gehavend ont werp terug en maakte zich gereed om het in een afzonderlijk loketje een eerlijke begrafenis te bereiden. Helaas er waren geen leege loketjes meer! Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Bond voor Algemeen Stemrecht zijn, ter voorbereiding van de groote meeting te 's-Graveuhage op den dag vóór de opening der beide Kamers van de Staten-Generaal op de volgende pluatseu meetings georganiseerd, welke 'kop 7 September zullen plaats hebbenAm sterdam, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Arnhem, Zwolle, Wormerveer, Leiden, Haarlem, Delfzijl en Appingedam. Dinsdag ochtend vergaderde de vierde sectie van het Hygiënisch Congres om dr. C. J. Snijders, uit s Gravezatide, te hooren te velde trekken tegen den iuvloed vau de verzekeringskassen, zoogenaamde begrafenis-maatschappijen, op de sterfte van kinderen op jongen leefiijd. De conclusion waartoe dr. Snijders kwam, laten zich aldus samenvatten: Hij heeft hier uiet op bet oog de gewone begrafeuis-maalschappijen, doch de begrafenisbussen, welke aan de wettige erfgenamen van een overleden lid eene uitkeering in geld doen, evenredig aan het gestorte contributiebedrag, zuiver handeldrijvende instellingen in wier reglementen de rapporteur vooral afkeurt de oepaling, dat de ouders, na den dood van hunne kinderen beneden zekeren leeftijd eveneens in verhouding tot de gestorte bij dragen, eene vrijwillige uitkeering ontvangen, welke tot eeu vrij aanzienlijk bedrag kümt naar mate de ouders iu meer dan een vim die verzekeringskassen zijn ingeschreven. Zoo dr. Snijders den vroegtydi- gen dood van vele jonge kinderen al niet aan dat lokaas toeschrijft dan toch stelt hij dien op rekening vau eene laakbare onverschilligheid der ouders tegen over hunne lijdende kinderen. In deze zelfde zitting vau het Hygiënisch Congres hield Dr. Finkelnburg (uit Bonn) een rede over de practische toepnssing van de jongste leer stellingen over de smetstoffen op de publieke gezond heid. Spreker gaf bij deze gelegenheid eenige wenken voor de besproeiing van straten enz, waarbij men vooral moet letten op voldoende afwatering. Ook wees hij er op, dat om de cholera in het men- schel ijk lichaam te doen kiemen, noodig is dat het darmkanaal niet in normalen toestand verkeert, en de slijmhuid vnn den mond gekwetst is. I» de slymhuid gaaf, dan zullen de bacyllen iu den mond door de werking der ademhaling worden uitgeademd en geen nadeel veroorzaken, en is het darmkauaal gezond, dan vindt de cholera daar geen goedeu bodem. Ten slotte drong spreker aan op doeltreffends hygiënische lees- en arbeidsinrichtingen, niet alleen aan de hoogescholen,, maar ook in de kleinste plaatsen, om nieuwe bouwsteeuen aan te brengen. De kosten kunnen geen bezwaar opleveren waar het geldt den algemeenen vyand der menschheid: de besmetting. Onmiddelijk na deze voordracht hield dr. E. J. Marey, van Parys, die even uit Frankrijke hoofd stad was overgekomen, om terstond weer te ver trekken, de aangekondigde voorlezing over de nuttige krachten bij de beweging. Hij wees op het ge compliceerde van de beweging vau raensch en dier, in den jongsten tijd vooral gebleken door de photographeering van de verschilleude standen vau loopende en springende menschen en dieren in den kortst raogelyken tijd. (In Eigen Haard werd reeds eenigen tijd geleden vau deze photo- graphieën gewag gemaakt). Spr. nu heeft door bedekking vau het lichaam, op enkele leden na, photographieën verkregen van de bewegingen van enkele lichaamsdeeleii tijdens het loopen of springen in alle richtingen. Vervolgens ging spr. na de krachten, die voor de beweging noodig zyn. Om die krachten te meten, maakt hij gebruik van een door hem uit gevonden synaraometer, dien hij tot iu de kleinste bijzonderheden beschreef, en waardoor het hem mogelijk werd, teu allen tijde de kracht van de voortbeweging en den afgelegdeu weg te meten. Wat is hem nu gebleken? Dat in de dierlyke spieren een hoeveelheid warmte huisvest, die zich in arbeid omzet. Vandaar dat men, springende, bij den tweeden sprong met dezelfde spierkracht een grootere hoogte kan bereiken dan bij den eersten, omdat de warmte van de spier het arbeidsvermogen vermeerdert. De toepassingen van deze wetenschap zijn vele, zoowel voor de kennis hoe marcheerende soldaten eu zij die veel moeten loopen, den minsten arbeid be hoeven te verrichten, als voor de keuuis vau de samenstelling van het schoeisel. Hoe hooger hakken aan een schoen des te nadeeliger voor bet loopen. Deze rede werd met veel photographicn toegelicht en warm toegejuicht. Zaterdagavond kwamen iu het Aquarium te Araster dam 75 zeepaardjes (Hippocampus Antiquorum) aau. Deze hoogst merkwaardige dieren wareu voor het Aqua rium in de Golf van Biscaye gevischt eu na een zeereis van vijf dagen aan boord van het stoomschip Urania dank zij de uitnemeude zorgen van deu gezagvoerder, den beer IJ. Potbuff iu uitstekenden toestand binnen hel Aquarium gebracht. Het is werkelijk een allerinteressautst schouwspel het leven dezer zoo eigeuaardig gebouwde visschen van zoo naby te kunnen gadeslaan. In vorm en grootte ongeveer overeenstemmende mef de bekende paardjes van het schaakspel, dof olijfgroen, bijna zwart van kleur, met fijne, witte stipjes bezet, zwemmen zij iu een verticale positie, door raiddel eener kleine rugvin, die als bewegings- orgaau dienst doet, onophoudelijk door het bassin, of wel hechten zicb met bun zeer bewegelijke» staart aau andere voorwerpen, zelfs aan hunne makkers vast. Ontmoeten twee individueu elkander onder bet zwemmen, dan wordt dikwijls de ten door den ander met den staart omstrengeld en aldus een tijd lang als door een sleepboot voortgesleept. De geograpbiiohn verspreiding der zeepaardjes beperkt zich tot de tropische of eenigszins in temperatuur gematigde zeeëu. Iu de Middellaudscbe Zee zeer algemeen, komen de zeepaardjes in grootere hoeveel heid in deu Atlantischen Oceaan niet noordelijker voor dan de Golf vau Biscaye. Ofschoon vau tijd tot lijd enkele exemplaren van de Zuidkust van Engeland zyn aangewonnen, is het voorkomen van zeepaardjes aan onze nederlandsche kuisten tot nog toe niet met volkomen zekerheid vostgcstelil. Gelijk men weet, is de Trausvaalsche deputatie in de laatste dagen van Juli te Pretoria teruggekomen. De tbans ontvangeu Zuidafrikaansche bladen behel zen eenige bijzonderheden over huar ontvangst in de TransvaaUche hoofdstad op den 2öen Juli jl. Eeu groot aantal belangstellenden waren de deputatie te gemoet gereisd en wachtten haar op eenige mijlen van de stad opna eeu hartelijke begroeiing keerde men gezamenlijk naar Pretoria terug. Iu dc stad be vond zich in de straat, leidende naar het kerkplein, by den ingang waarvan een triomfboog was opge richt, een menigte menschen, die de deputatie af wachtten, om haar te verwelkomen, en die juichten, toen zij de straat doortrok. Toen de deputatie bij de Volksraadzaal uitstapte, werden haar welkomsadres sen aangeboden door den Uitvoerenden Raad, de gouvernementsambtenaren en inwoners der stad, van het district Rustenburg en de Rivierwyken van den Afrikaauder Bond. De president, de heer Du ïoit eu generaal Smit antwoordden beurtelings en behalve dat zij het voordeel vermeldden, door de nieuwe Conventie verkregen, en de sympathie, in Europa voor het land uitgedrukt, werden geen politieke quaestiën behandeld. De President zeide, dat er verslag van het resultaat der reis zou worden uit gebracht in de aanstaaude zitting van den Volks raad. Na de adressen werden er ververschiugeu in de Volk8roadzaal rondgediend, maar er waren zoo veel menschen, dat het onmogelijk was toesprnkeu te houden. De outvangst whs bijzonder hartelijk. Deu 28n Juli is de Volksraad geopend. In de eerste plaats werden de twee nieuwgekozen leden beëedigd. Daarna werd door den voorzitter een adres van den Volksraad aan de deputatie voorgelezen, hetwelk van den volgenden inhoud was: „Het is mij een hoogst aangeuame plicht, mijnheer de Pre sident en heeren, u uit naam van den Volksraad eeu hartelijk welkom toe te roepen bij uw terug keer naar het vaderland. Wij dankeu den Heer der Heeren, dat Hy u onder zijn machtige bescherming gehouden en te land en ter zee over u gewaakt heeft, eu dat gij andermaal het voorrecht hebt, den gelief den grond te betreden. Met de meeste belangstel ling hebben de Volksraad en het volk uw hande lingen nagegaan, terwijl gij u van de u toevertrouwde zending kweet. Met dankbare harten heeft het volk de uitstekende ontvangst op prijs gesteld, dat u van onze stamverwante natie, de Nederlanden, en vau andere Europeesche Stateu ten deel viel. Wij zijn bereid te vernemen, wat gij voor het welzijn en den voorspoed van onze geliefde Republiek hebt kuiiueu doen. Moge land eu volk zich over den uitslag vau uw zeudiug verheugeu. Moge de afgelegde reis in alle opzichten bijdragen tot ous waar succes en tot de erkeniog door de wereld in het algemeen, dat onze Staat, ofschoon nog jong en zwak, niet geheel en al een positie, al is het een nederige, ou- waardig is onder de beschaafde mogendheden en vol kereu. Andermaal heeteo wij u driemaal welkom in ous middeu De President autwoordde in het kort. De uitslag van de zending der deputatie zou, naar hij geloofde, strekken tot voorspoed vau den Staat en tot genoegen zyn van het volk. Wij zullen zeide hij ont heven worden vau de souvereiniteit, en de spoorweg zal worden aangelegd op de voor" het land voor- deeligste voorwaarden. Wat de deputatie had ver richt, zou meer volledig blijken uil het verslag, dat zij den Volksraad zou voorleggeu. Daarop daukte hij deu Volksraad voor het hartelijk welkom, hem eu ziju reisgenooten bereid. Meu meldt het volgende uit Zoeterwoude aau de Leidsche Ct.Het tibl. verhaalde dat er door het inlaten van versch water te Zeeburg zooveel baars te vangen is, vooral iu den "ochtend. Aau de Kateuburgerbrug vooral is eeu mooi plekje eu er wordt druk gehengeld. Een van de bengelaars ver kocht zelfs zijn zootje voor 2 en een ander ving wel 53 stuks baars. Om vau te watertanden voor den Leidschen visscher, zou men zeggen. Had Hildebrand dau ook iu zijn tijd langs de Leidsche singels, geen drie booraen ver, niet een hengelaar in das, jas eu gras gedokeu, ontdekt? Leiden, wou hij hebben, was de stad der visschers. Op dat punt doen veleu mee, behalve Hagenaars. Neen, geen Hagenaar, wiens hart voor hengeleu klopt, zou zich meugen in het onzalige koor derzulken, die er op uit ziju Leiden aan te wrijven dat u van iedere poortbrug een opgeheschen totebel tegen wappert. Eu om welke reden niet, omdat die tijd eens was en de poorten met de commiezenhuisjes verdwenen zijn? Geensziusomdat zij voor den Lenleuaar niet willen onderdoen iu de edele kunst van visch verschalken. Daar komen zij weer aanstappen in den laten avond, of, zooals voor een dertigtal jaren, met de trek schuit, om bij bet gloren van den ochtend gereed te zijn en het naamloos genot te smaken doop- en wa terbaars te peuren uit de polders om Leiden. Kom thans langs den Hollandschen spoorweg. Voor schoten, Leiden, Warmond, Pielgijzenbrug, Veenett- burgtien tegen een of de trein zal er met pak en zak beladen Ilaagscbe hengelaars aflaten. Zoo- dra de aalbessen beginnen te kleuren, en als des kundigen zullen zy het wel weten, is het hun tyd. Zy kennen iedereu polderraolenaar, waar zij dan ook hun schaftuur houden eu de moleuaarsvrouw koffie zet, natuurlijk tegen eene goede belooning, want de Hangsohe visscher is niet karig. Zij maken er hun gevaugeu zootje schoon en bergeu het tmscheu be vochtigd gras in hun visobkanis. En als zij dan hun laatsten tocht doen, dien laatsten tocht en wat is de zomer weer omgevlogen dan krijgt de poldermoleuaarsvrouw een heele groote kermiskoek ten geschenke en dan wordt de baud van den polder- molenaar hartelijk gedrukt tot wederzieus. Wezen lijk het scheiden van dien visch rijken polder viel wel wat hard. Het is gebeurd, dat schilders zich met hun schets boek en teekentoestel onder Stompwijk bevonden en hunkerden naar binnenhuisjes, waarop de vrouwen kwamen uitloopen met den uitroep alweer Haagsche visschers, maakt dat je weg komt. Zoo was het brein der Stompwijksche vrouwen vervuld van Haagsche visschers. Naar het schijnt zal in de toekomst de electriciteit by het drukken van couranten den stoom vervangen. In Amerika is reeds de proef daarmede genomen en moet die bijzonder gunstig zijn uitgevallen. De Ame rican, die te Lawrence uitkomt, is het eerste dagblad in de V. S., dat zijn groote Hoe'sehe persen door electrisohe kracht heeft in beweging doen brengen. De Synode heeft in hare jongste zitting een voor stel aangenomen van de heeren dr. J. H. Gunning Jr. en Chavannes, luidende: „De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk richte zich tot de Ned. Herv. kerk met de volgende kennisgeving, „De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk spreekt den weuscb uit, dat alles, wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft, voor- taau aan de gemeenten zeiven, bestuuid door hare wettige voorgangers, overgelaten worde. Zij noodigt diensvolgens de provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen der Ned. Herv. kerk uit, haar ten volgenden jare, zoowel omtrent de wenschelykbeid der hier bedoelde reorganisatie zelf, als omtrent de beginselen volgens welke, en de beste wijze waarop zij tot stand te brengen zij, te dienen van consideratie en advies." Een aardig en goedkoop weerglas. Dat vele kleine dieren bijzonder vatbaar ziju voor de verandering der weersgesteldheid en hunne gesteldheid reeds lang te voren veranderingen in de temperatuur en afwij kt ngeu van deu barometer voorspelt, is algemeen bekend. Ook onze bloedzuiger heeft reeds sedert eeuwen als weerprofeet naam gemaakt en wordt in Hongarije zoowel al» in Amerika door de boeren als zoodanig beschouwd. De inrichting van zoq'n bloedzuigerweerglas is zeer eenvoudig: eetie groote apotbekersflesch, halverwege met water gevuld, waarin een gezonde bloedzuiger, wien het uitkruipen moet worden belet, door over de 'opening een stuk gaas te binden, maakt den geheelen toestel uit. Het water moet 's zomers eenmaal per week, in den winter eens om de veertien dagen verAerscht worden. Is het mooi weer, dan ligt de bloedzuiger ineen gerold op den bodem der flesch is er regea in V verschiet, dan komt hij uit het water, kruipt tot aan deu hals der flesch en blijft daar tot het weder schooner wordt. Is er wind te verwachten, dan ziju zijne bewegingen buitengewoon snelby onweder en regen in 't verschiet, blijft de bloed zuiger bijna aanhoudend buiten bet water en geeft aan zijn ougeuoegeu lucht door heftige bijna kramp achtige bewegingen te maken. Zoowel bij vorst -als bij warm zonneweder ligt de bloedzuiger op den boderabij sueeuw eu regea verlaat hij het water. De bloedzuiger is derhalve zoowel een eenvoudig en vermakelijk als zeker weerglas. De van wege het ministerie van oorlog in Frankrijk voorgeschreven proefuemingen en berekeningen omtrent den gemiddelden tijd, beuoodigd voor het spoorwegver voer van groote mobiele troepen-afdeelingen op voet van oorlog, waarvan wij reeds vroeger gewaagden, hebben tot de volgende resultaten geleid. Op eene lijn met dubbel spoor kan eene divisie infanterie met haar ge heelen trein vervoerd worden in l5/ö dag. Dezelfde tijd is voor eene divisie cavalerie benoodigd; zonder* trein is deze laatste iu l8/4 dag te transporteeren. Voor het vervoer van een legerkorps zonder wagon- kolonnes en trein, wordt op 42/3 dag, voor het trans port van een legerkorps met al ziju kolonnes en treinen op 7 Va dag gerekend. Stelt meu de snelheid van vervoer voor militaire transporten op 25 KM. per uur, dan zou een legerkorps in 9 dagen 900 KM. ver vervoerd en uitgeladen kunnen worden. Ook de dag vau gisteren verliep zonder dat de Fran9che regeeriug een bericht vau admiraal Cour bet ontving, en vermoedelijk zal dit eerst Vrijdag of Zaterdag konten. Het adviesjacht, dat het tele gram van den vlootvoogd naar Hongkong of naar Shaugai overbrengt neefNvtwee dagen noodig om, na uit dc rivier zijn gestold, eeu dezer havens te bereiken. Evenveel tijd wórdt vereischt voor de schepen die aau het gevecht vie el namen, om de 35 of 40 mijlen af te leggen, «telke het arsenaal van Foochouw scheiden vau de nronding der rivier en daar de Min zeer diep is/én op verscheideue punten veel bezwaren voor dk vaart oplevert, zal admiraal Courbet zijne schepen mieen bij dag de ri vier lateu afzakken, hetgeen dusNiiog meer opont houd veroorzaakt. De Times ontvangt vau zijn correspondent te Foochouw, die het bombardement^ dier stad door de Frauschen by woonde Han-Woord van bet En gelsche pautserschip Champion, eeu telegram, waarin geen zeer vleiend tafereel over de handeling der Franscheu wordt opgehangen. De strijd, zegt hij, was zeer ongelijk het betere geschut der Frauschen gaf binnen weinig tijds den doorslag, zoodat het vuur van Gf Chineesche kanonneerbooteu weinig afdeed, hoe dapper zij zich ook kweten. De cor respondent neemt het den Fransohen vooral kwalijk, dat zy met het schieten voortgingen, reeds lang lang nadat alle verzet had opgehouden. Een menigte dooden en gekwetste Chineesche dreven de rivier af, en het tooneel dat daar aaugebodeu werd was

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2