NS BEN.- I ra I 1 ionen BINNENLAND. 1884. Woensdag 3 September. N? 3120. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 36, I V. p. it geachte ar nieuw Afwich- ioomtram Stein aan ït beleefd kt tot het ppen ’1NGEN, je groote I I 7, 7»; n 32 FLL. Ef I 4 nderpand den Éninisters lid der Ka- 11 iêrijt 5 IG” oor ’t> jaars [atiekoers rden jaars voor s 2 dagen 8 open van ten) van rdamsche van pro- (z.g. han- am. 0.20 >1 - 0.01 - 0.01 le consu- dragen. worden „De GOUDSCHE COURANT. De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Maandag middag was tournooi afgeloopen. De overwinnaars zijn: om dezen strijd ouder de I ®l ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentien kan geschieden tot êéw uur des namiddags van den dag der uitgave i ijlijmiwafamaJOM iii In de eerste Klasse de hetren C. Messemaker alhier, eerste prijs met 8 punted, C. E. A. Dupré te Rotterdam tweede prijs mei7l/gP- en L. Benima te Winschoten derde prijs met 5 punten. In de tweede Klasse behaalden de heeren C Content te Amsterdam en I. A. Tinholt alhier ieder 5l/j punt, die, na een overspel dat als remise eindigde besloten den eersten en tweeden, prijs te deelen; de derde prijs werd behaald door den heer H. J. Wen- ntkes te Gouda, met 5 punten. Gisteren is de tweedaagsche schietwedstrijd begon nen uilgeschreven door de Weerbaarheids-Vereeniging Burgerplicht" en de Officiereu-Schietvereeuiging. De niulag kan nog niet bekfend gemaakt worden alleen zij vermeld dat op de vrije baan 71 kaarten verkocht zijn en niettegenstaande het minder gunstige weder werden op 2 kaarten 33 punten geschoten, op 2 kaarten 32 p., op 1 kaart 31 p. en op 3 kaarten 80 p. Op de vrye vaste baan waren 12 deelnemers o| I kaart werden 47 p. behaald,’ l kaart 44 pen 3 kaarten 42 p. Op de Flobert baan voor heeren werden 84 kaarten verkocht en werd op 1 kaart 27 p. behaald, op 3 kaarten 26 p. en op 3 kaarten 25 p. Het notarieel examen, derde gedeelte, is o. a. ook met gunstig gevolg afgelegd door den heer Groenier te Ouderkerk a/d IJsel. GOUDA, 2 September 1884. In de heden middag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 14 leden werd bijge woond, (afwezig waren de hh. van Mierop, Prince en Hoefbamer, allen met kennisgeving) werd de re kening der Stads-Librye over 1883 goedgekeurd. Voorts werd op voorstel van B. en W. aan de hh. 8. en P. A. Lafeber den door hen aangevraagden grond aan de Crabethstraat afgestaan, en wel tegen een prijs van 1 per centiare, onder voorwaarde dat daarop binnen 2 jaar worden gebouwd en voltooid 4 woonhuizen. Tot Wethouder werd herbenoemd de beer J. M. Noothoven van Goor met 13 et., terwjjl 1 blanco biljet werd uitgebracht. Tot Leden van de Commissie, belast met het ont werpen der Verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd werden herbenoemd de bh. W. J. Fortuiju Droogleever, Mr. P. P. P. Kist, Dr. F. H. G. van Iterson en Mr. J. H. van Mierop. In deze zitting werden medegedeeld: 1. Eene missive van den Minister van Binuenland- sche Zaken, mededeelende dat de Hoogere Burger school alhier tot nadere beschikking voor nieuwe vrouwelijke leerlingen zal zyn gesloten. I Aangenomen voor kennisgeving. 2. Een besluit van Gedeputeerde Staten tot vast stelling der gemeente-rekeuing over 1883 en ter bericht van ontvangst van datzelfde collegie van de verordening op het zuiver houden, overdekken of rioleeren van wateringen, slooten enz. Aangenomen voor kennisgeving. De volgende jukken kwamen bij den Raad in: 1. De gemeente-begrooting voor 1885. Wordt gesteld in banden eene commissie, waarin worden benoemd de hh. Hemsing, Ruygers en Hoef- hamer, 2. Het rapport der Raadscommissie, in wier han den was gesteld de begroeting der dd. Schuttery, voor 1885, adviseerende tot goedkeuring. Ter visie. 3. Het rapport der Raadscommissie, in wier han den was gesteld de supplet. begrooting voor het Israel. Armbestuur (verhoogt ng der subsidie voor aanleg der Waterleiding) adviseerende de verhoogde subsidie niet toetestaan. Ter visie. 4. Een adres van de Afd. Gouda en Omstreken der vereeniging „Het Metalen Kruis" aan de ge meente voor het Museum van Oudheden ten geschenke aanbiedende het Vaandel der afdeeliug. Wordt onder dankbetuiging aanvaard. 5. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1884. Ter visie. 6. Een adres van den heer J. van Groos Jzn. te Boskoop verzoekende vergunning tot het maken van een aanlegplaats aan het Jaagpad vóór zijn pakhuis. B. eu W. stellen voor de gevraagde vergunning te verleeuen. Ter visie. De raad verleende, qp verzoek, eervol ontslag aan Mej, M. D. van Amerom als onderwijzeres aan de le burgerschool voor meisjes, tegen 23 October e. k. san de Wed. Kramers, geb. Versluijs, als onder wijzeres in de handwerken aan die zelfde school, te- gen I October. het eerst geroepen zijn Vlamen te beslechten. Reeds stonden Evers en Brouwers op, om den harts tocht der kampende congresleden te bezweren. Zij spraken een woord van verzoening. Doch zij kunnen verder gaan hun taak zy het den Zuidelijken aan te toonen, dat het Nederlandsch een neutrale taal is, voor elke kleur van beschaving even geschikt, een taal die dus niet met gevaren dreigt. Dezen strijd te doen ophouden is een arbeid der moeite waard. De Vlaamsche beweging begint vruchten te dragen. De rechten van het Neder landsch worden meer en meer erkend. Terwijl aan de noordelijke kuststreken van Duitschland deze beweging de opmerkzaamheid tot zich trekt eu sym pathie wint, treedt men in Zuid-Afrika ten krachtig ste voor de omwikkeling van het Nederlandsch ele- ment op. De teekenen des tijds zijn dus te schoon, dan dat men door verdeeldheid zou onmogelijk maken wat de toekomst schijnt te beloven. - Aan de Tweede Kamer zijn twee ontwerpen tot Grondwetsherziening ingediend. Het eene van de zijde der Regeering, het andere door den heer van Houten. Het ontwerp der Regeering beoogt alleen uit art. 198 te lichten de bepaling dal gedurende een Regentschap geene verandering in de Grond- twet mag worden gemaakt. De verbodsbepaling om trent verandering in de erfopvolging blijft gehandhaafd, doch verliest van hare vroegere kracht, omdat ook zij, volgens het Regeeringsvoorstel, gedurende het Re gentschap kan worden gewijzigd. Het ontwerp van den heer Van Houten heeft veel wyder strekking. Kortelijk volgen hier de wijzigin gen, welktj door den Groninger afgevaardigde worden gewenscht. De eedsdwang wordt opgeheven. De verkiezing der Staten-Generaal heeft plaats in minstens elf districten, deze, evenals de bepaling wie kiezers zijn en de regeling van alles wat verder tot bet kiesrecht en zijne uitoefening betrekking heeft, bij de wet te regelen. De eisch van hoogst aangeslagene te zijn vervalt voor de verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer. De Tweede Kamer treedt niet bij helften, maar om de vier jaren in haar geheel af. Het verbod dat geestelijken en mer mogen zijn, wordt opgeheven. Het voorschrift dat wetsontwerpen in de afdeelin- gen worden overwogin, vervalt. Voor de onteigening wordt voorschreven betaling van het dertigvoud van hel zuiver jaarlijks voordeel met inachtneming van indirecte schade. ’s Lands legermacht moet alleen toereikend zijn voor „de handhaving van de orde in het geheele Rijk"; hare samenstelling wordt geregeld bij de wet, en de Grondswetsbepalingen omtrent de samenstelling van militie eu schutterij vervallen. Artikel 194 wordt gelezen als volgt Z/Het byzouder onderwijs is vrij. „Het openbaar onderwijs wordt bij de wet ge regeld. „Geene scholen mogen uit eenige openbare kas wor den betaald of gesubsidieerd, tenzij zij voor alle leer lingen, zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid, toegankelijk zijn, he( onderwijs er niet dienst baar worde gemaakt aan de verspreiding of bestrijding van godsdienstige begrippen, en de onderwijzers zich bij het onderwijs onthouden van iets te doen of loe Aan hel einde der vergaderingen die vanwege het Nederl. Bond ter bevordering van Algemeen Stemrecht tegen den 7en September te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Arnhem, Zwolle, Delfzijl, Leiden, Zaandam en Apingadam belegd zyn, zal, naar hei Orgaan van hel oond meldt, de volgende motie wordeu voorgesteld, die dan, hetzij telegrapbisch of per brief, aan Regeering en Tweede Kamer kan bekend gemaakt i vergadering, overwegende uat bij het tegen woordige kiesstelsel eene behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is, dat ze alleen verkregen kan worden door het gekeele Nederlandsche volk invloed le geven op het Staatsbestuur, is van oordeel, dat ten spoedigste het algemeen stemrecht, bij den Grondwet gewaarborgd, moet woTden verleend." De Amsterdammer vestigt nogmaals de aandacht op bet verschijnsel, dal op het taal-en letterkundig congres te Brugge viel waar te nemen, dat zich in de Vlaamsche beweging twft richtingeu^voordoen. De eene, die naar eenheid met het Noorden streeft, hetzij ten opzichte van de taal en beschaving alleen, betzy in staat- en staathuishoudkundig opzicht daar enboven. De andere, die ‘de Nederlandsche taal vreest, als voertuig van Noord-Nederlandsche denk beelden en beschaving en mitsdien het dialect op den voorgrond tracht te schuiven. Door vele Belgen wordeu de dialecten beschouwd als de natuurlijke borstweringen tegen het indrin gen der Nederlandsch-protestantsche beschaving. In dien echter dé West- Vlamen uit dien hoofde hun dialect in bescherming nemen, doen zy een nutteloos werk. De Nederlandsche taal is de draagster niet slechts van protestantsche, ook van katholieke denk beelden en beschaving. De roomsche kerk heeft ner- gens ter wereld getrouwer zonen dan in htt protes- het alhier gehouden Schaak- I tantsche Nederland. Daarom gelooft de Amst., dat I de Noord- Nederlandsche katholieke letterkundigen

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1