De Effectenbeurs. Bultenlandsch Overzicht. we'u, 1»,,Cln°- w' pref' Grand T"">k. AFKONDIGING. te laten, hetwelk aan andersdenkende^ van wie kin deren of pupillen hunne school besoeken, aanstoot geeft." Omtrent art. '98 stemt het voorstel Van Houten overeen roet dat van de Regeering, en aangnaude Grondwetsverandering wil de voorsteller bepalen, dat zij binnen de bevoegdheid van. den gewonen wet gever valt, mits in elke Kamer een meerderheid van twee derden zich voor het daartoe gedane voorstel verklaart. Eene beslissing der Staten-Generaal in Vereenigde zitting wordt voorgeschreven, indien bij overlijden des Konings meerderen beweren tot jje troonopvol ging gerechtigd te zyn. Het tegenwoordig artikel 42 schrijft voor, dat wanneer aan den Raad vau State, vereenigd roet de hoofden der ministerieele departementen, na een nauwkeurig onderzoek, is gebleken dat de Kouing buiten staat geraakt de Regeeriug waar te nemen deze vergadering onverwijld de Staten-Generaal bij eenroept in dubbeleu getale, om huu van het voor- bauden geval verslag te doen. I In art. 47 (het thans vigeerende) wordt bepaald dat de vergadering, samengesteld als in het aange haald art. 42 is bepaald, totdat, in het in art. 42 is bepaald, totdat, in het in art. 42 omschreven ge val, de Prins van Oranje of de beuoemde Regent het regentschap heeft aanvaard, het koninklijk gezag zal waarpemen. Deze laatste bepaling wil de heer Van Houten ook geldig maken, totdat (\e bevoegde Regent of opvol ger de Regeering heeft aanvaard en de voorgeschre ven belofte heeft afgelegd, in de volgeude gevallen ingeval bij overlijden des Konings een regent voor den miuderjarigeu opvolger, of ook de bevoegde op volger ontbreekt ingeval de regeut overlijdt, van het regentschap afstaud doet, buiten staat geraakt het regentschap waar te nemen, of op eenige andere wijze ophoudt zijne waardigheid te bekleeden, zonder dat in de op volging is voorzien, en ingeval bij overlijden des' Konings meerderen be weren tot de troonopvolging gerechtigd te zijn. In het eerste artikel der door hem voorgestelde overgangsbepalingen stelt mr. Van Houten voor, dat, tot nadere rregeling bij de kieswet, van het tijdstip af der invoering dezer Grondwetswijziging, kiezers zullen zijn, zoo voor de "fweedc Kamer der Staten- Generaal, als voor de Provinciale Staten en de Ge meenteraden, alle meerderjarige mannen en meerder jarige ongehuwde vrouwen, die Nederlanders, inge zetenen, in het volle bezit hunner burgerlijke en burgerschapsrechten, en in de belasting op het per soneel op de loopeude kohieren aangeslagen ziju, en die, voor zoover zij ook in het vorige dienstjaar belasting verschuldigd waren, die belasting hebben voldaan. In de maaQd Mei kreeg een houthandelaar te Am sterdam bezoek van den makkelaar C. W. v. Vliet, die hem mededeelde dit hij door eene zeer rijke dame, op de Keizersgracht woonachtig, belast was met den bouw van eenige perceelen, waarvoor op de Nassaukade reeds bouwterrein gekocht was. Zijne vraag was of de houthandelaar voor rekening van de dame hout zou willen leveren. Na een toestem mend antwoord werd een contract opgemaakt, v. Vliet kwam eenigen tijd daarna met het contract terug, dat door de dame was onderteekeud. Successievelijk werd v^or 4400 geleverd en v. V. wist den leverancier te bewegen 1125 aan comptanten te geven voor de uitbetaling vau knechts- loonen. De rijke dame wa9, zooals hij voorgaf, uit de stad. Op dezelfde wijze wi9t hij den steenkooper voor 1600 aan steeneu en den ijzerbandelaar voor een bedrag van 400 aan ijzer afhandig te maken. Toen de leveranciers over het hun toekomende dachteu te beschikken, kwamen zij tot de minder aangename ontdekking dat zij warenJ bedrogeu. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht, en hel bleek dat het bewuste contract op verzoek van v. V. door zijne huishoudster was onderteekend. De man werd naar de cel gebracht. Hét bestuur van Patrimonium heeft op de uit- noodigiug, ora mede te werken tot het samenroepen eener meeting, waarin het Nederlandsche volk zijo gevoelen zou kunnen openbaren, hoe het wil geregeerd worden bij het uitsterven in de rechte lyo van het stamhuis Oranje-Nassau, een weigerend antwoord gegeven. Indien Patrimonium tot zulk een oproeping medewerkte, zou het meeneu God, den eeuigeu Souverein, door Wieu de Koningen regeeren, en Die den geest der Vorsten afsnijdt al9 druiven, te ver loochenen, en de geschiedenis vau ons Vorstenhuis io het aangezicht te slaan. In de Times wordt de vraag besproken of men de twee rampen, waaronder alle grooCe steden lijden, niet kan dwingen elkander te bestrijden. „Wij zijn hier in Landen ongelukkig door faecaliën en rook, die beitje onvoldoende worden afgevoerd. Maar de 4kool in den rook voorhanden, is de beste desinfeclie voor deo inhpud der riolea. Kunnen onze ingenieurs ons geen plan aan de hand doen om de rioolen door rook te ontsmetten." De Times opent zyu kolommen vqpr de beantwoor ding dezer vraag. Nederlandsche ingenieurs en architecten kunnen du-s ook mededingen. De Euro- peesche bouwkunst zou zeker een nieuw tijdperk intreden, wanneer het uoodig bleek verlengstukken aan de schoorsteenen te zetten, opdat ze met sier lijke zwauenhalsbuiging den kop iu de gracht, rivier of riool mogen dompelen. En als het water eens goed met rook doortrokkeu is, moet het minder moeiélijk worden dan het tot nu toe steeds voor yverige vissohers was, om een bokking of gerookte paling op te halen uit de diepte. H De Rotterdamsche vereeniging Vergunning heeft wederom in een adres aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken o. a. verzochtaanneming van éénzelfden maatstaf voor de schatting in alle ge meenten, verlaging van het maximum van 25 lot 10 per 100 huurwaarde, met percents gewijze opklimming en niet telkens per 100 huurwaarde, het vergunningsrecht tot een Rijks belasting te maken, en betaling in termynen toe te staan. De heer Dussi, zoon van een voornaam koopman te Rodosto, iu Europeesch Turkije, en aldaar be last met het vice-cousulaat van Engeland en Italië, werd voor eenigen tijd door ropvers opgelicht en naar het gebergte gevoerd, doch i9 er in geslaagd, zonder betaling van den geeischten losprijs van 7000 turksche ponden, uit huu handen te komen. Ziehier boe hij het aanlegde, nadat hij een der roovers, dien hij een som van 500 turksche ponden be loofde, had omgekocht. Toen op zeker oogenblik het der bende aan wyn begon te ontbreken, bood Dussi aan dien te verschaffen. Hij schreef tot dat doel eeu brief aan zijn vader, cd verzocht dezen deu wijn met sterk bedwelmende middelen te ver- mengeu. Zoodra de bestelling arriveerde, vielen de roovers, op één na degene, die met Dussi in het geheim was als razenden op de flessohen aan. Terstond deed het narcotisch element zijn werkiug gevoelen, de baudieten vielen smoordronken neer, waarvan Dussi en zijn helper partij trokken, om zich naar een naburig dorp te spoeden, van waar zy, geëscorteerd door gendarmen, bedaard den weg naar Rodosto insloegen. Het gebergte of het woud, waar de roovers zich ophouden, werd omsingeld, en de arrestatie der bende was du9 slechts een quaeetie van tyd. De bandiet, die aan de uitvoering van het plan medewerkte, heeft op het verzoek en onder borgstelling van Duasi's vader gratie gekregen. Het volgende schrijven ontving de Zatfensche Ct. uit Atjeb: Er heeft zich iu het begin der maand Juli een geval voorgedaan, dal nog al belangrijk is. Zooals ge weet, heeft Toekoe Óeroar reeds in April zijn on derwerping aan het Nederlandsche gouvernement aan geboden, maar werd hem, als vijand bekend, geweigerd om met ziju gewapende volgelingen binuen de kraton te komen. Hij schreef daarop, dat bij dan geheel alleen wilde komen, want dat hij dat langdurige oorlogvoeren moede,. wa9, en zich geheel iu handen wilde stellen van deu gouverneur vau dat deze hem desnoods mocht ophangen of veroordeelen, maar dat hij komen zou. En by kwam, zelf gewapend, maar ziju volgelingen niet. De gouverneur vertrouwde hem echter niet en wilde van zyu mooie praatjes niets gelooven vóór hij zich door een éclatant feit had onderscheiden. Oemar beloofde toen, de gevungenen van Tenom te bevrijden, en ging tot dat doel iu liet begin dezer maand aan boord van Zr. Ms. Ben~ koelen naar Rigas en verder over land op reis naar Tenom. De commandant der Benkoelen werd echter door raiddel van een brief gewaarschuwd, hem niet te vertrouwen, en op die waarschuwing werden aau zijn volgelingen aau boord de wapenen ontnomen. Toekoe Oemar mocht ze behouden. Bij Lambesi ge komen, vroeg Toekoe Oemar, ora met zijn volgelingen eveu naar wal te mogen gaan, daar bij zijn schoon ouders wilde bezoeken. De commandant liet hem met zijn gevolg in twee reizen met een sloep naar wal brengen. Zij kregen hun wapeneu terug, maar ook de acht matrozen der sloep ontvingen geweren om zich zoo noodig te verdedigtn. Voor de tweede maal aan wal gekomen, sprongen de Aljehers uit de sloep, terwijl de ma trozen hun handen vol haJden om de sloep uit de branding op den wal te brengen. Daar geeft Toekoe Oemar een teeken en de At- jebers vallen allen op de weerlooze matrozen aan, waarvan zij er dadelyk 6 vermoorden. Een springt ongedeerd in zee en komt behouden aan boord aan, en eeu ander tracht met 7 klewaugüouwen over dekt het schip te bereiken, kan niet verder, maar wordt gelakkig door een sloep van boord gered. Hy is zoo spoedig mogelijk naar 't hospitaal ver voerd, waar hij» nu aan de beterende hand is. De bevolking van Lambesi kwam op het geschreeuw da delijk aanloopen, maar toen ai® Toeke Oemar al verdwenen, dieper io het laud|^B|de acht geweren. De Lambesier8 brachten de su^Pj^u de vreeslijke tijding van deu moord der zes matrozen naar boord. Of het ook goed was, dat Toekoe Oemar niet ver trouwd werd. Als er geene maatregelen waren ge nomen, had hij aau zijn plan kuuneu gevolg geven om de geheele Benkoelen af te loopen, maar nu zijne volgeliugen hun wapens misten ging dat niet. De Juristen-Vereeniging overwoog Zaterdag [de quaestie dei behandeling van kleine strafzaken. De vraag wa9 aldus geformuleerd „Is vereenvoudiging van het strafgeding voor den kantonrechter wensche- lijk ?it Praeadviaeurs waren de heereu mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar te Amsterdam en jhr. mr. P. J. van Swindereu, kantonrechter te Groningen. Naar aauleiding der praeadviezen had het bestuur de volgende vragen gesteld 1. Is het raadzaam dat in zaken van overtreding, waartegen alleen geldboete (met of zonder verbeurd verklaring) bedreigd is, het openbaar ministerie be voegd zij van ambtswege te bepalen, dat de beklaagde zal kunnen volstaan met betaling van een minder bedrag dan het maximum der boete? Zoo ueeu 2, Is het raadzaam dat de rechter, op voordracht van het» ministerie, gelijk bevoegdheid hebbe als sub lo. aan geduid? 3o. Is bet wenschelyk dat de kant-onrechter, na kennisneming van de aanklacht en de bewijsstukken, een strafbevel kan uitvaardigen, met bevoegdheid aan zijde van deo beklaagde om de tenuitvoerlegging door verzet te stuitena. in alle zakeu wegens over treding? b. in die zaken waarin nlleen geldboeteu (met of zonder verbeurdverklaring) is bedreigd 4. Is er reden om het motiveereu van de von nissen der kantonrechters is strafzaken uiet ver plichtend te stellen? Hierover voerden het woord de heeren mr. Jacob vau Gigch, advocaat te's-Gravenhage, rar. Swaving kantonrechter te Woerden, mr. de Ridder, ambtenaar van het O. M. te Tiel, mr. vau Bolhuis, advocaat te Utrecht, mr. de Pinto, lid van den Hoogen Raad, mr. Rethaan Macaré, mr. Willeumier advocaat te Amsterdam, mr. Hiugst, raadsheer bij den Hoogen Raad, mr. Mom Visch, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem, eu ten slotte de praeadviaeurs ror. van Hamel en mr. van Swinderen. Al de vragen werden met groote meerderheid ont kennend beantwoord. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. De Vereeniging der leeraren vau het Middelbaar Ouderwijs vergaderde, na eene voorbereidende sa menkomst op Vrijdagavond, Zaterdagmorgen in Diligentia, in den Haug. Van de Vcreenigiug, die 356 leden telt, waren er 34 tegenwoordig. Als hare meeniug verklaarde, naar aanleiding vau de vraag op de agenda voorkomende; dt vergadering na rijpe discussie: I. Dat het eene dringende noodzakelijkheid is, ora bij eene aanstaande herziening van de wet tot regeling van bet onderwijs bij de Koninklijke Mi litaire Aoadeiuie, eene volledige aansluiting tot stand te brengen van het militair onderwijs ter opleiding tot officier in zijn geheeleu omvang bij het middelbaar onderwijs. Eveneens ua discussie werd aangenomen de motie: II. ïn afwachting, dat de opleiding lot zee-officieren door de wet in aansluiting wordt gebraoht met het raiddelbaur onderwys, spreekt de vergadering de volgeude meening uite'. lo. Het toelatingsexamen voor het Instituut der Marine wordt zoo geregeld, dat het in overeen stemming zij met de kenuis van jongelieden, die het onderwijs in de eerste twee (liefst drie) klassea eener Rijks-Hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus met vrucht hebben gevolgd. 2o. Het examen wordt in het openbaar afgeno men voor eene commissie, bestaande uit officieren eu burgerlijke personen, die jaarlijks door den Minister vao Marine worden benoemd. Telken jare wordt het grootste deel der commissie vernieuwd. De sa menstelling der commissie wordt in de Staats-Courant medegedeeld. Eeu adre9 in dien geest zal aan de Regeering wor den gericht. Dr. C. P. Burger sprak over het heden en de toekomst der hoogere burgerscholen in verband met 's luuds financiën. Door de betere conditiën, waarin de leeraren der gemeentelijke hoogere burgerscholen verkeeren, lijdt het onderwys aan cle Rijksinstellingen. Spreker vraagt of het niet wenschelijk zou ziju ze allen onder bet bestuur der gemeenten te breugen. De heer Hue', meent, dat de provinciale besturen de aangewezen lichamen zyn ora hierin verbetering te brengen. Een conclusie werd niet aangenomen. De overige punten werden verdaagd tot de volgende byeenkomst. Daaronder was ook de quaestie van bet reebt der leerareu om buiten de school hunne meening te verkondigen. Frankrijk ia rrij wel voldaan over de handige wijze waarop admiraal Courbet de eerate «kastijding» aan China heeft toegediend, eu werkelijk daar bestaat reden voor, In weinige dagen tijds werden eenige Chineeiohe oorlogsvaartuigen iu deu grond geboord, daardoor de weg gebaand tot het kostbare arsenaal van Foulschou, dit gansch vernield, en daarna op den terugtocht langs de Min-rmer de forteu van Mingau en Kinpai tot zwijgen gebracht of plat ge schoten, En dit alles geschiedde zonder eenig ge voelig verlies aan dén Franscheu kunt. Thans is de vloot van den admiraal weder in open zee, den steven richtend naar Formosa? VVg weten 't nog niet, doch het is waarschijnlijk. Formosa was het reeds lang door Frankrijk begeerde onderpand, of liever de geweDsohte schadevergoeding, als deze niet in klinkende munt werd uitbetaald. Frankrijk is vrij wel voldaan, zeiden we, over den aanvankelijken afloop der expeditie. Dit spreekt heden uit de be schouwingen der dagbladen, en zelfs de Eugelsebe organen kunnen eeu woord van lof aan den be kwamen vlootvoogd niet achterhouden. Het gevoel van tevredenheid dringt ook eeuigszins de oritiek ter zijde, die op het gedrag van den eersten mi nister Jules Ferry te maken is, en waarvan de iutrausigecten dan ook ruimschoots partij hebben getrokken. Dat Jules Ferry' eenvoudig gehandeld heeft buiten het parlement om, dat bij den staats president en deu voorjitter der kamer tot zg'ue mee ning wist over te hulen, dat hij 't daarna deed voorkomen (gelijk uit de den ÏWi-correspóudent opgeraug woorden ia gebleken) alsofbij de ka mer niet beeft willen lastig vallen meteeue vroeg tijdige taak en onverzoenlijken heeft willen sparen door hun eene gelegenheid te beoensen om zich „onvaderlandslievend,'' dat wil zeggen bespottelijk, aau te stellen dit alles ia voor zeerrechtma- tige oritiek vatbaar, eu zelfs van dien aard, dal het den onpartijdigen toeschoawer de 'vraag op de lip pen brengt, waar het heengaat wanneer aldus voor het oog van gansch Europa de rechtsregelen wor den verzaakt en het internationaal vertrouwen wordt verzwakt? Maar het resultaat van 's admi ralen operaties maakt wel iets goedzelfs de uitersteo, die den heer Ferry 't felst aanvielen, ziju nu wat bedaard door het snel tot stand gebrachte feit, dut aan China een gevoelige les is gegeven zonder veel bloedvergieten aau de Fransohe zijde. Zelfs zij laten thans alle opmerkingen weg, overtuigd dat nu aan China het woord is gegeveu, tevens dat de heer Ferry niet veel verder kan gnau met zijue ureprésailles" zonder geld, en dat een nieuw krediet niet kan geboren worden zonder de hulp der kamer. De hestaaude betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk en tnssehen Engeland en Duitschland z(jn het onderwerp van een artikel in den Daily Tele- graph, welk blad twijfelt of Frankrijk ziju misnoegen over de taal van zekere Engelsche bladen zoo ver zal drijven om de vriendschap van Duitschland, in plaats van de vriendschap van Engeland, te zoeken, en te vergeten wat bij Bazeilles, bij Sédan en in Elzas- Lothuringen is voorgevallen. De l). T. doel ver volgens opmerken dat, aangezien nooit tusschen En geland en Duitschland eeu vormelijk bondgenootschap bestaan heeft, van een oneenigheid lussohen'deze twee landen geen sprake kan zijn maar niet onmogelijk is het, dat zulk een verbond, tegen Frankrijk en Rus land gericht, later tot stand zal komen. Engeland wil volstrekt niet aan Frankrijk kwaad doen, en ver- langt geenszins het te isoleeren rnaar Frankrijk moet met vergeten dat Eugelatid een groot voordeel heeft, ni. met Duitschland een alliantie te kunnen sluiten -elke meer dan eens werd aangeboden. Te Berlijn ziet men eiken dag reikhalzend uit naar het besluit tot uitschrijving der verkiezingeu voor den Rijksdag. Men hoopt, dat er dan wat meer even onder de kiezers zal komen, want tot heden de belangstelling gering. Toch zal de eerstvol gende zitting vau den Rijksdag hoogst belangrijk ll)n, ook omdat de vaststelling van de legersterkte -etier aan de orde komt. In nationaai-liherale bla- en wordt op de wenschelijkheid gewezen ora deze Wsk niet langer te onderwerpen aan de tvisselval- 'ge parlementaire meerderheden. Daar is zeker veel 'oor te zeggen. In den Rijksdag wordt ook een wet verwacht, waarbij de nieuwe koloniën tot dee- J en van het Duitsche Rijk worden verklaard. Ook l bebooren er wettelijke voorschriften te komen over de wijze, waarop het bestuur der koloniën moet wor den ingericht, en de verhouding der kolonisten tot het moederland, b. v. wat de rechtspraak betreft, geregeld worden. De verkiezingen voor de Landdagen in de verschil lende districten vau Oostenrijk zijn nagenoeg geëin digd. De Duitsch-liberale partij heeft de meerder heid behouden iu de districten B-nedeu-Oostenrgk, Stiermarken, Silezie en Kariuthiëin bijna alle au! dere districten za! zij waarschijnlijk in de minder heid blijven, in Boheme heeft de Czecbische, in Krain de Slovenische eu in Boven-Oostenrijk en Salzburg de clericale partij de overwinning behaald. De Belgische liberalen hebben eer van de eergis teren iu de hoofdstad gehouden manifestatie bij ge legenheid vani de overhandiging vau het adres aan den Koning tegen de bekrachtiging van de nieuwe onderwijswet. De stoet was indrukwekkend en had een onafzienbare lengte men schot het aantal per sonen, welke et aau deeluamen, op 90.000er fieersetue volmaakte orde; men trok de Ministeries zwijgend voorbij, terwijl voor het paleis de kreetLeve de Kouing daverend weergalmde. Toeu het adres was afgegeven de Koning was afwezig ging de stoet uiteen. De Kamer van vertegenwoordigers heeft de nieuwe schoolwet, door het clericale ministerie voorgesteld, in haar geheel met 80 tegeu 49 stemmen aangenomen. Een Brusselscbe correspondent meldt, dat de Koning, die zich nog steeds te Ostende bevindt, dezer dagen eenige, uren te Éfussel doorbracht om een ministerraad voor te zitten. Hij moet besloten zijn de nieuwe schoolwet te teekeueu, zoodra zij door beide Kamers zal zyn aaogenomeu, omdat dit zijn constitutioneels plicht ia, waaraan hij zioh uiet zal onttrekken. XXX. Amsterdam 1 September L884. Amerikaansobe sporen trokken iu de afgeloopen week wederom in de eerste plaats de aandacht. Na de aaugename stemming waariu de beurs deu 23e sloot, kwamen de berichten der reacth, die op dienzelfden dag te New-York plaats greep. Geen wonder dat dan ook Maandag alle soorten aan zienlijk lager waren, en dat Dinsdag, niette,ea- staaude betere uoteeriug te New-York, de markt weifelend bleef. Woensdag had de reactie weer de overhand, doch Donderdag trud eene belangrijke Terbetering in, die echter Vrijdag wederom voor reactie plaats maakte. Het kan dus niemai.d be vreemden dat Zaterdag de haudel ontbrak eu slechts de speelzucht eenige'vraag in bet leven riep. Ook Staatsfondsen wareu minder geanimeerd, voorna melijk door den invloed der beurs van Berlijn. Er zyn uamelyk ongunstige berichten omtrent de beetwortelsuikerfabriekeu iu Oosteuryk en Hongarije. Deze fabriekeu staan allen in nauwe verbinding met de banken eu credietiustellingen van anderen aard, zoodat zij in de ongunstige berichten hun aandeel ontvingen. De koersen, die te Londen en Parijs huu voorname markt vinden, leden daaronder uiet en Russen herstelden zich in het laatst der week. Binnenlandsche waarden. Staats-, provinciale- en gemeentefondsen. Integralen zyu */i6» drieën J/a lager, '83 7)6 eu '84 Vis hooger. Ji/i pCt. Amst. obl. zijn tyj lager, Rott. '83 */s hooger. Pretnieleeningen. Arasterd. loten a 1U00 zijn 6/i« boogpr, die a 100 Vi l®gerR^it. eu gein. cr. '/a, paleisl. 1 pCt. lager. Spoorwegleeningen. Beiaugryke veranderingen zyn ook hier niet. Aaud. Holl. sp. en uitg. sch. centraal stegen l/s> aand. Ind. sp. eu gest obl. Bokstel verloren 1, 3 pCt. obl. Ind. sp. en 4%. pCt. obl. Bokstel 7|. Tramwegleeningen. Gooische is I 8/a» Rott. 5, N. eu Z, Holl. 10 pCt. lager, Sameraug 4 pCt. hooger. De daling der N. eu Z. Holl. was het gevolg van eene mededeeling dat de weg belang- ryke verbetering eischt. Industrieele en finantietle waarden. Afr. Hf. sluit 2, int. cr. en bv. Rott. ll/a, Ned. Bk. 5 pCt. hooger. Hv. Amsterdam ging Zaterdag 5 a 6 pCt. aohteruit, Ind. Bk. 2 pCt., Handelmy. Va- Aand. Stoomv. Java en pref, do. Zeeland zijn l/8 flauwer, do. Nederl. '/s aangenamer. Europeesche waarden. Staatsfondsen. 8^/i P^t. Belg. eert. ziju 8/4 ^a?er Hong. '67 en papierr. verloren 1 pCt., Portugeezen Va a Pruisische profiteerden 8/4 1 1021/s). Russen zijn per saldo V* flauwer, met uitzondering van een paar soorten, die fractioneel verbeterden, *84 en '54 8/4 hooger. Spaausche perpetueelen stegen 8/4, 6 pCt. Turken verloren Vi en 4 pCt. Egypte 1V4. Premieleeningen. Hong. Staattf. ziju 8/4, Oostenr, Boden-cr. 1, Russische '64 1i/8, Servische 41/ lager. Oostenr. crediei-inst. V/9 hooger. SpoorwegleeningenOok hier valt weinig mede te deelen. Obl. Vict. Em. sp. verbeterden 8/o, West. Sic. sp. verloor iV4. aand. Warschau Weenen onveranderd, doch obl. »/a aangenamer, v i rn' ?tt8#* Spwgroij. Vs hooger, eveneens Kursk. Gh. Azow eu Poli Tifl. vele anderen V4 hooger. Mosk. Smo!. 1 en Rias. Wiasm. »/t lager. Industieele en finantietle waarden. Aand. Duitsche Ryksbk ziju 2>/„ do. Oost. Hong. Va, en paitdbr. Russ. byp bk. 1 pCt. lager. Ameeikaansche waabden. Staatsfondsen. De handel m Mexicanen was in Londen vrij uitgebreid oude arauceerden „ieuwe Louisiana's waren 3 pCt. lager. Van Brazilianen ziju '75 aangenamer, doch '79 1 pCt. flauwer. Peruanen verloren en Venezuela's bleven flauw gestemd. Spoorwegleeningen. De voornaamste verliezen ziju Atl. Pac. 1 Vs, Buff. 1V2, do. pref. 2, centr. Pac. 3 Cao. South. 3, Cao. Pac. 2, Chesap. Ohio 2, obl. 1%, Akron 2%, Rio-cert. 11/* obl. V/., geootts. It/* alg. hyp. 3, Florida obl. B. 11/!, Illinois 2 /4, St. Louis Cairo ine. bnds. 2, Nashv 4, do. Siuk. fund 11/* s. Louis 8. Fr. Ie pref' 12 2e pref. 8, do. conm. »t. 2>/* do. alg. byp.' 2 Mich, centr. 5, Mtss. annd; 31/* do. obl. I/a, do. hyp. 2'/8, do. inc. bnds. 4V«, Erie's 2 is/ 0r1.7°"'s l' <to- Ptef- l1/* Manitoba cert 2s/*, do- obl. 2, do. 2e hyp. 3; Tol. Peor. 10 ün. Pac. coll Fr. 1, Wab. 2een paar uitson deringen op dezen algemeeneu achteruitgang geven Kans. Pac. die en Unions die 8/s stegen. Industrieele waarden. Colorado's ziiu V, a 'I. Maxwell's i 28/8 flauwer. Proloxgatjb-bente. Het geld schijnt iets duur- der te worden. De rente sluit namelijk op 37o, hetgeen in lang het geval niet was. T. PS. De markt was zeer onbeduidend. In Amerik. sporen had eenige verheffiug plaats, doch de stem ming bleef ongeanimeerd. Ook in Staatsfondsen ging weinig om en de koersen veranderden weinig. In Mexicaoen was eenige handel; oude noteerden 24V8 a 8/4, nieuwe 11 >/4 a 8/8. Viin binneul. waarden valt eveneens weinig te zeggeu. Staatsfondsen onveranderd. Paleisloten 1 pCt. hooger. xAand. centraal en Indische spoor circa 2 pCt. flauwer. Rolt. tram 1 en Zuider-do. 2 pCt. hooger. Hv. Amst. verbeterde l'/o. Java-bk 1, Kol. Bk. 5 pCt. Prolongatie 3'/* pCt. f De BURGEaMEESTER en WETHOUDERS vau Gouda doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van den 19 Augustus 1884 is vastgesteld de volgeude Verordening: VERORDENING op het zuiver houden, over dekken of rioleeren van Wateringen, Slooten of andere Wateren, die aan bijzondere Per sonen toebehooren. Art. 1. De eigenaaars of rechthebbeuden van wateringen, slooten of andere wateren en zoo dat door Burgemeester en Wethouders noodig wordt geacht, ook vau riolen zijn verplicht die te zuiveren of te doen zuiveren van drijvend vuil en andere stoffen, die de doorstrooming van het vuil kunnen belemmeren of stank of schadelijke uitdampingen kunnen veroorzaken. Zoo dikwijls Burgemeester en Wethouders dat goedvinden, drijft de Gemeente-Bouw meestér, of die hem op last vau Burgemeester en Wethouders daarin vervangt over de wateriugen, slooten of andere watereu en riolen eene Schouw, die minstens vyf dagen te voren door afkondiging ter openbare ken nis wordt gebracht. Art. 2. Het zuiveren van de wateren en riolen in het vorige artikel bedoeld, ter halver breedte aan verschillende eigenaars toebehoorende, moet gemeen schappelijk geschieden. Indien een van beiden nalatig of onwillig is, kan de andere zijne bereidwilligheid toonen en zich van boete berryden door de kosten van onderhoud, vol gens de begrooting van Burgemeester en Wethouders, te betalen. Art. 3. Zoo de wateren of riolen in art. 1 be doeld, aan meerdere eigenaars of rechthebbenden in gemeenschap toebehooren, is ieder hunner voor het geheel voor het onderhoud aansprakelijk. Ieder medeeigenaar of rechthebbende, die aan zyne verplichting wil voldoen, doch daarin door den onwil der auderen wordt verhinderd, wordt van de boete vryge9teld, indien hij de kosten van zyn aan deel, volgens de begrootiug var. Burgemeester en Wethouders, betaalt. Art. 4. De eigenaars of rechthebbenden van wa- terer) en riolen in Art. 1 bedoeld kunnen zich van de hun by deze Verordening opgelegde ver plichtingen ontslaan door jaarlijksche betaling in de

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2